Jump to content

TANRI KESİNLİKLE YOKTUR!

Recommended Posts

Musab,

İmanının o kadar kuvvetli olduğunu düşünüyorsun ki, kibir noktasının başladığı yeri fark edemiyorsun hakikaten...

Karşında doğuştan ateist, dinsizler yok sadece...

Birileri diyor ki, ben de senin gibiydim bir zamanlar.

Sen de diyorsun ki: Ahh sen asla ben gibi olamazsın, ben iman ediyorum, senin sadece bilgin varmış, imanın olsa değişmezdin!

Buradaki "iman vurgusu" bir kibirdir...

Ayna olduğuna eminsin ama başkalarının ayna olabileceğini hiç aklına getirmiyorsun...

Bir müslüman olman benim için hiç fark etmez ama hani şu ateistler var ya, "akıllı insan inanmaz" felan diye kesin hüküm sahibi yargıçlar, şu son hükümlerin seni nasıl da aynı yere koyuyor onlarla hiç farkında değilsin...

Bir kere şunu anlasak hep birlikte sorun kalmayacak: İnsanların içinde bulunduğu inançlar aslında tartışılmaz, yani, seninki doğru benimki yanlış anlamında tartışılmaz...

Peki tartışmayacaksan bu sitede işin ne diyebilirsiniz... Cevaplayayım:

Ben herhangi bir konuda tam inancın gerçeklik olduğunu bilirim o kişi için... Seninki doğru benimki yanlış tarzı tartışan kim olursa olsun, hangi dinden ya da izm'den olursa olsun, kendini dahil ettiği din ya da izm'i içselleştirememiştir, şüpheleri vardır...

Yoksa tartışmaz...

Ya lütfen kendinize dürüst olun... Emin olduğunuz neyi tartışırsınız?

Peki burada işim ne?

Şu:

Akan insanlar için buradayım...

Değişen, hep değişen insanlar için... Hangi şartlarda ne olduğu ve bulunduğu yere geliş hikâyesi ve konulara yaklaşımı...

İnsanların oluşudur beni ilgilendiren... Dayatması ise, -ki maalesef, bir hoş oluş hikâyesi okuyabilmek için en az on tane dayatma hikâyesi okumak zorunda kalıyorum- soğutan...

Örnekleyeyim, bilgi anlamında bir çok görüş tartışılabilir, bu güzeldir ama "benim dediğim dedik çaldığım düdük" itiyor...

Bir teistin ateist olması ateizmi şahane ediyorsa, bir ateistin teist olması da teizmi şahane eder...

Halbuki ortada şahane bir izm ya da din yoktur, iki farklı insanın oluşu vardır, o kadar...

Bu basit gerçeği görmeden bir adım öteye gidemeyeceğini bilmeli herkes...

esron dediklerin çok doğru. Ama bilmelisin ki kibir benim değil. Ben biliyorum demiyorum. Ben şuna inanırım. Bir insan ben biliyorum dediği an kaybetmeye başlar. Yani bilgi konusunda ne zaman oldum der, artık öğrencek birşey kalmadı fikriyatına kitlenir ve herşeyi kendinin bildiği olgusuna kapılır, işte o an kaybeder. Benim biliyorum dediklerim ise, Kur'an ve Resulun sözlerinden başkası değil. Ya da Resulun izinden giden, O'nu sevmiş Allah dostlarının sözlerinden başkası değil. Onlarda kibirli değildi. İslamda kişiler ya da kurumlar değil, yalnız Allah yüceltilir. Bunun dışında dediğin her sözde hemfikiriz. Herkesin fikrine ve inanışına saygılı olma düşüncesinde sonuna kadar sana katılıyorum.

tarihinde musab-bin-umeyr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 871
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Musab kardeşim bunu var ya da yok kavramlarıyla düşünme. kendini kavramlarla yahut kelimelerle sınırlama varlık-yokluk ,

güzel-çirkin , ya da iyi-kötü gibi kavramları doğduktan sonra sen bizzati kendi kafanda oluşturdun. bu gibi kavramlar yok..

Varlık yok.. Yokluk yok.. şimdiye kadar sana öğretilen hiçbişey aslında yok.. Dininin gerçekliği yok..

Sitelerde Paylaş

karıstırmayın meseleyı ....

yok olan yaradandır.....

var olan bizleriz..........

gerçek olan şimdilik bizleriz çünkü varız aslında sanal olanız ......

yok olucaz ....................................

yoklukda anlayacaz neyin ne olduğunu yok olunca biraz karışık :)

gel de inan aklen .....

yok olunca nasıl anlayacan olmayan benlikle yoksun ki artık .......

para gençlik zaman biraraya gelmezmiş ya

aynı şey işde yaradanla kul da bir araya gelemiyor

bi biri var yaradan yok

bi yaradan var biri yok :)

Sitelerde Paylaş

DİYELİM BEN ALLAHIN VARLIĞINA İNANIYORUM. ÖLDÜM VE MEĞERSEM YOKMUŞ. NE KAYBEDERİM? HİÇBİR ŞEY

DİYELİM BEN ALLAHIN VARLIĞINA İNANIYORUM. ÖLDÜM VE EVET ALLAH VARMIŞ. NE KAYBEDERİM? HİÇBİR ŞEY. KAZANDIĞIM AHİRET HAYATI.

DİYELİM BEN ALLAHIN VARLIĞINA İNANMIYORUM. ÖLDÜM VE MEĞERSEM YOKMUŞ. NE KAYBEDERİM? HİÇBİR ŞEY

DİYELİM BEN ALLAHIN VARLIĞINA İNANMIYORUM. ÖLDÜM VE EVET ALLAH VARMIŞ. O ZAMAN NE OLUCAK???

Sitelerde Paylaş

DİYELİM BEN ALLAHIN VARLIĞINA İNANIYORUM. ÖLDÜM VE MEĞERSEM YOKMUŞ. NE KAYBEDERİM? HİÇBİR ŞEY

DİYELİM BEN ALLAHIN VARLIĞINA İNANIYORUM. ÖLDÜM VE EVET ALLAH VARMIŞ. NE KAYBEDERİM? HİÇBİR ŞEY. KAZANDIĞIM AHİRET HAYATI.

DİYELİM BEN ALLAHIN VARLIĞINA İNANMIYORUM. ÖLDÜM VE MEĞERSEM YOKMUŞ. NE KAYBEDERİM? HİÇBİR ŞEY

DİYELİM BEN ALLAHIN VARLIĞINA İNANMIYORUM. ÖLDÜM VE EVET ALLAH VARMIŞ. O ZAMAN NE OLUCAK???

Sen bu sebeple mi iman edeceksin?

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Dinderlerin ınandığı gibi

bir Allah

Bir got

Bir Diyo

Bir Rab

Bir Bog

Bir Tanrı

Kesinlikle yoktur.

Ama ona buna karı bulmayan

Başını kıçını ört demeyen

Kahyalık yapmayan

Mehemmede AŞIH olmayan

Mevleneyle ,mehemmedle gonuşmayan

Dinler için dinsizlerin gafasını vurun demeyen

Namaz gılın

Oruç tutun

Gurban kesin demeyen bir muazzam güç kesin var.

Ama şöyle

Ama böyle.

Tolonbeg

tarihinde tolonbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben Allah olsam en önce seni atarım cehenneme..

Vay köylü kurnazı vay...

Sitelerde Paylaş

Bu kadar keskin zeka... Senden baskasi dusunemedi bunu pardon ben inanayim da olur da Allah vardir diyenler aynisini dusunuyor. Herseyi bilen goren Allah'in da bunu yuttu degil mi?

Sitelerde Paylaş

Ben Allah olsam en önce seni atarım cehenneme..

Vay köylü kurnazı vay...

arap dilinden kavramlarından kültüründen çıkamassak .....lügatımıza yapışmış allah kavramı ile düşünürsek .......yazık bize ........

Sen yaradan olsan ıfeelgood en önce cehennemi yok edersin ........

insanların seni korku yoluyla değil ateist forumda ki yazıların la sevmesini tercih edersin ...

Sitelerde Paylaş

Yazik olmus hayatina, güzellikleri iskalayip farkinda olmadan bos yere zaman kaybetmisin...Imam gazalinin sözünü evirip cevirip kullanmasindan baska bir sey biliyor musun?Belki sözün kim tarafindan söylenilmis oldugundan dahi haberin yoktu.

Dini ritueller icin kaybedilen zaman, beynini kemiren kurtlari ne yapacaksin?

DİYELİM BEN ALLAHIN VARLIĞINA İNANIYORUM. ÖLDÜM VE EVET ALLAH VARMIŞ. NE KAYBEDERİM? HİÇBİR ŞEY. KAZANDIĞIM AHİRET HAYATI, düsüncesini savunan birisi kuranda yazilanlara birebir uymak zorundadir.Ayrica allahin var olup olmadigini yasarken merak edip bulabilmek önemlidir.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle herkese merhaba. Forumda yeniyim; çeşitli tartışmalar ve bilimsel olarak kendime geliştirme adına buradayım. Öncelikle Tanrı için kesinlikle yoktur diyemeyiz. Big Bang'in ötesine henüz geçilemedi ancak eğer ki geçilirse değişik yorumlar meydana gelebilir. Ancak din kavramı çerçevesinde oluşturulan bir Tanrı kavramı için kesinlikle yoktur diyebiliriz. Sonuçta yarattığı insanları ödüllendiren ve cezalandıran ya da tıpkı biz bilinçli varlıklarınkine benzer bir iradeye sahip bir Tanrı fikri idrak edilemeyecek kadar saçmadır.

tarihinde Mikanos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...