Jump to content

TANRI KESİNLİKLE YOKTUR!

Recommended Posts

On 29.03.2011 at 23:50, baykara yazdı:

Ben elmalıseker nikiyle üye olan kişiyim.

İsmim Adnan, size her türlü ispatlarım.

Ama sizin çelişkiniz bu şekilde açığa çıkarılınca

insanları itham edecekseniz ben sizi hiç tutmayım.

Size bol eğlenceler.

Gördüğüm üzere kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz.

Adam gibi tartışacaksanız kalayım,

yoksa siz beni tutmuş olursunuz.

Birde özür dilerseniz

insani davranış sergilemiş olursunuz.

İthamdan ve adam gibi tartışmaktan sözedene de bakın.

Önce sen şu yazdıkların için özür dile. Hiç tanımadığın birine nasıl böyle saldırabiliyorsun?

Hem de daha ilk mesajında?

Ne o öyle derin devlet, milleti bölme misyonu, cehanlar falan?

On 27.03.2011 at 00:31, elmalıseker yazdı:

Ayrıca üslubunuz derin!!! devlete yakın duruyor.

İnsanları aşağılama dürtüsü kendini aşırı derecede beğenme egosu yüzündendir.

Bunun üstüne insanları aşağılarken değerlerini aşağılamak milleti bölmek isteyen insanların misyonudur.

Siz hangi cenahtansınız?!!!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 871
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 29.03.2011 at 23:55, IFeelGood yazdı:

İthamdan ve adam gibi tartışmaktan sözedene de bakın.

Önce sen şu yazdıkların için özür dile. Hiç tanımadığın birine nasıl böyle saldırabiliyorsun?

Hem de daha ilk mesajında?

Ne o öyle derin devlet, milleti bölme misyonu, cehanlar falan?

Beni ilk önce bir başkası ile karıştırıyorsunuz.

Yada söylediklerim canınızı sıktı ve bu yüzden beni forumdan uzaklaştırmak istediniz.

Her neyse bunuda geçtim kurduğunuz cümlelerdeki hakaretleri görmemek için kör olmak yeterli.

Bunlar ortada iken birde bunları yazıyorsunuz.

Pes demek istiyorum. Pes!!!

Varan 1; siz tartışabileceğim seviyede biri değilsiniz.

Sitelerde Paylaş
On 31.03.2011 at 23:36, baykara yazdı:

Beni ilk önce bir başkası ile karıştırıyorsunuz.

Yada söylediklerim canınızı sıktı ve bu yüzden beni forumdan uzaklaştırmak istediniz.

Her neyse bunuda geçtim kurduğunuz cümlelerdeki hakaretleri görmemek için kör olmak yeterli.

Bunlar ortada iken birde bunları yazıyorsunuz.

Pes demek istiyorum. Pes!!!

Varan 1; siz tartışabileceğim seviyede biri değilsiniz.

Bu nasıl bir yüzsüzlük?!

Sen nasıl kalkıp benden özür beklersin bir kere?

Eğer o rezalet suçlamaları yapmasaydın elbette özür dilerim hata yaptıysam, ama şimdi özür dilemesi gereken sensin.

Allah yoktur dediğim için derin devletçi, milleti bölme misyonu edinmiş biri oluyorum.

Bu tür suçlamalar basit suçlamalar değildir.

İnsan bir şeyi yapmadan önce düşünür. Foruma girip daha ilk mesajında böyle abuk sabuk yazan birine de düzgün yaklaşılmaz.

Adab öğrenin biraz. Şirret yapıp, akıl dışı suçlamalarda bulunup bir de üste çıkmak çok seviyeli bir davranış tabii.

Bu "seviye" merakınıza da bayılıyorum..

*Konuyla ilgisi olmayan bu iletiler silinecek.

Sitelerde Paylaş

Siz beni bir başkası ile karıştırıp

forumdan uzaklaştırdınız.

Bunun için öncelikle bana bir özür borçlusunuz.

Bunuda okuyun ve sonra konuyla ilgisi olmayan bu iletiler silinecek deyin.

Kedi gibisiniz, üstünü örtüyorsunuz sadece. Dedim ya sizinle tartışmak sıkıcı.

Şahsınızla yani. Ne haliniz varsa görün.

Başka başlıklarda elbet seviyeli birileri olacaktır diye umut ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Yada unutun bunları, tartışmaya dönelim.

Kısaca bilim Tanrı ile ilgilenmez diyerek

Tanrınında bilim tarafından ispatlanamadığını söyleyerek

Tanrı kesinlikle yoktur dediniz. Yanlış mı?

Devam edelim isterseniz buradan.

Bir konu bir kavram ile hiç ilgilenmiyor ise,

onunla ilgili bir veri bulmak için hiç uğraşmamış ve

bundan dolayı elinde zaten hiç materyali yoktur.

Çünkü hiç ilgilenmemiş, dolayısı ile herhangi bir veriye rastlamamıştır.

Rastlasa bile zaten ilgilenmediği için direk ilgilenmediği kavramın dışında tutacaktır.

Siz bunlardan dolayı Tanrı yok diyorsanız, koca bir çelişkiniz var diyorum size.

Sitelerde Paylaş
On 31.03.2011 at 23:46, baykara yazdı:

Siz beni bir başkası ile karıştırıp

forumdan uzaklaştırdınız.

Bunun için öncelikle bana bir özür borçlusunuz.

Bunuda okuyun ve sonra konuyla ilgisi olmayan bu iletiler silinecek deyin.

Kedi gibisiniz, üstünü örtüyorsunuz sadece. Dedim ya sizinle tartışmak sıkıcı.

Şahsınızla yani. Ne haliniz varsa görün.

Başka başlıklarda elbet seviyeli birileri olacaktır diye umut ediyorum.

Silmiyorum kardeşim.

Ben hiç meraklı değilim sana. Kendin geldin, abuk sabuk şeyler yazdın.

Seni yazdıklarından ötürü değil, o yazdıklarını sürekli yazan bir forum sapığı olduğu düşündüğümüz için attık.

Senin beyanını elbette doğru kabul edip özür dilerdim ancak yazdıkların öyle çirkin ki, bunu yapmamı engelliyor.

Şu arabesk arabesk "seviye" diyenlerden de hiç hoşlanmıyorum.

Anlarız nasılsa...

Sitelerde Paylaş
On 31.03.2011 at 23:49, baykara yazdı:

Yada unutun bunları, tartışmaya dönelim.

Kısaca bilim Tanrı ile ilgilenmez diyerek

Tanrınında bilim tarafından ispatlanamadığını söyleyerek

Tanrı kesinlikle yoktur dediniz. Yanlış mı?

Devam edelim isterseniz buradan.

Bir konu bir kavram ile hiç ilgilenmiyor ise,

onunla ilgili bir veri bulmak için hiç uğraşmamış ve

bundan dolayı elinde zaten hiç materyali yoktur.

Rastlasa bile zaten ilgilenmediği için direk ilgilenmediği kavramın dışında tutacaktır.

Siz bunlardan dolayı Tanrı yok diyorsanız, koca bir çelişkiniz var diyorum size.

Ne çelişkisi varmış orayı da açıkla bize bir zahmet .

Birde bilim kırmızı başlıklı kızın olup olmadığı ile de ilgilenmiyor . Ne yapalım şimdi kırmızı başlıklı kız gerçekten yüzde yüz vardır mı diyelim ?

Sitelerde Paylaş
On 31.03.2011 at 23:49, baykara yazdı:

Bu çok saçma. Rastlasaydı ilgi alanına girerdi direkt.

Bilim dogmatik bir şey değildir. Bir Tanrı olsaydı ve eğer ona rastlasaydı ya da onu işaret eden bir şey görseydi ilgilenirdi.

Dolayısıyla bir çelişki falan yok.

Sitelerde Paylaş

Bu çok saçma. Rastlasaydı ilgi alanına girerdi direkt.

Bilim dogmatik bir şey değildir. Bir Tanrı olsaydı ve eğer ona rastlasaydı ya da onu işaret eden bir şey görseydi ilgilenirdi.

Dolayısıyla bir çelişki falan yok.

Herhangi birinden Tanrının nesnel/gözlemlenebilir

bir varlık olduğuna dair bir görüşe rastladınız mı?

Bu bir bilim adamı olabilir, bir felsefeci olabilir,

yada sağduyusu ve bilgisine önem verdiğiniz

biri olabilir.

Rastladınız mı?

Ayrıca saçma değil, zaten ilgilenmez dediğiniz için

ilgi alanına asla giremez diyorum bende. Hiçbir bilimsel veriye

sokmaz Tanrıyı. Hangi bilim? sizin bilim diye kabul ettiğiniz bilim tabi.

Evrendeki olaylara bakıp bunu üstün bir akıla ithaf eden bilim

adamlarıda elbet var. Onların görüşlerine de bakıyor musunuz arada?

Sanmam. :)

Sitelerde Paylaş
On 01.04.2011 at 00:03, baykara yazdı:

Herhangi birinden Tanrının nesnel/gözlemlenebilir

bir varlık olduğuna dair bir görüşe rastladınız mı?

Rastlamadım. O nedenle olmadığını söylüyorum zaten. Tanrı yok.

Alıntı
Bu bir bilim adamı olabilir, bir felsefeci olabilir,

yada sağduyusu ve bilgisine önem verdiğiniz

biri olabilir.

Rastladınız mı?

Rastlamadım.

Alıntı
Ayrıca saçma değil, zaten ilgilenmez dediğiniz için

ilgi alanına asla giremez diyorum bende. Hiçbir bilimsel veriye

sokmaz Tanrıyı. Hangi bilim? sizin bilim diye kabul ettiğiniz bilim tabi.

Evrendeki olaylara bakıp bunu üstün bir akıla ithaf eden bilim

adamlarıda elbet var. Onların görüşlerine de bakıyor musunuz arada?

Sanmam. :)

Bu son paragraf çok karışmış.

Her ikimiz de bilim Tanrı ile ilgilenmez diyorsak neyi tartışıyoruz, anlamadım.

Ama benim bildiklerim dışında başka bir ilim ya da bilim dalı varsa, onu da bilmeyi pek isterim doğrusu. Var mı?

Evet, Tanrı'ya inanan bilim adamları da var. Sayıları az olmakla birlikte onlara negatif bir tutum içinde değilim. Karıştırmıyorlar çünkü. Karıştırana da biz "bilimci müsveddesi" diyoruz zaten.

Tanrı inancı taşıyan bilimcilerin hemen hepsi fideisttir. Bilimsel olarak kanıtlanamayacağını iyi bilirler ve bu tür aptallıklara kalkışmazlar.

Bu insanlara bakıp da "Tanrı vardır ya da belki vardır " diyemeyiz herhalde.

Çok komik olur.

Sitelerde Paylaş

Evrenin, dünyanın, canlılığın nasıl, ne zaman oluştuğu çözülmedikçe, sonsuz bir zaman olur mu, sonsuz bir uzay olur mu soruları yanıtlanmadıkça metafizik ve Tanrı her zaman devrede olacaktır.

tarihinde defineadası tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrı kesin kes yoktur, öyle olsa böyle olsa şöyle dönse ordan sekse yana yatsa hepsi lafı güzaftır.

Anladığımız gördüğümüz test ettiğimiz hiç bir şey vardan yok yoktan var olmaz. Var olan şey kendini belli eder olmayan şeyin ispatına gerek yoktur.

Teistlerin anlamadığı tanrı yok yok hebele gübele diye ortada koşturmuyoruz.

Ama bir an için teist gibi düşünelim arabın, yahudinin uydurduğu menkıbelerden tanrı var diyelim. Tanrı ortadoğu çölleri için lobi yapıyor olsun.

Savaşmayı insan öldürmeyi cariyeliği köleliği pedofiliyi öfkeyi ibadet gibi saplantılı ritüelleri meşru görüyor olsun durmadan kadınlara karışıyor olsun. Ezeli ebedi olmuş olacak kötülükleri önce irade buyuran sonra mizanseni kurup du bakali ne olacak diye seyreden olsun vs vs

Bu oturup o tanrıya tabi olmamızımı gerektirir yoksa onu eleştirmemizimi.

Ateislerin dışındakiler bu durumdadırlar tıpkı bir kaç bin yıl önceki krallara tapan onların ayağını elini eteğini open kullar gibidirler.

Tırnak içinde Kral ne kadar zulum haksızlık yanlış yapsada, bak bidi bidi diye şaklabanlık yapan saraydaki maskaralar gibidirler.

tarihinde Protagoras tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 01.04.2011 at 11:33, Protagoras yazdı:

Tanrı kesin kes yoktur, öyle olsa böyle olsa şöyle dönse ordan sekse yana yatsa hepsi lafı güzaftır.

Anladığımız gördüğümüz test ettiğimiz hiç bir şey vardan yok yoktan var olmaz. Var olan şey kendini belli eder olmayan şeyin ispatına gerek yoktur.

Teistlerin anlamadığı tanrı yok yok hebele gübele diye ortada koşturmuyoruz.

Ama bir an için teist gibi düşünelim arabın, yahudinin uydurduğu menkıbelerden tanrı var diyelim. Tanrı ortadoğu çölleri için lobi yapıyor olsun.

Savaşmayı insan öldürmeyi cariyeliği köleliği pedofiliyi öfkeyi ibadet gibi saplantılı ritüelleri meşru görüyor olsun durmadan kadınlara karışıyor olsun. Ezeli ebedi olmuş olacak kötülükleri önce irade buyuran sonra mizanseni kurup du bakali ne olacak diye seyreden olsun vs vs

Bu oturup o tanrıya tabi olmamızımı gerektirir yoksa onu eleştirmemizimi.

Ateislerin dışındakiler bu durumdadırlar tıpkı bir kaç bin yıl önceki krallara tapan onların ayağını elini eteğini open kullar gibidirler.

Tırnak içinde Kral ne kadar zulum haksızlık yanlış yapsada, bak bidi bidi diye şaklabanlık yapan saraydaki maskaralar gibidirler.

Durumu güzel özetlemişsiniz. Ancak bunun için ayık kafa ve ahlak lazım.

Sitelerde Paylaş
On 30.07.2010 at 02:58, mantik yazdı:

Teist masallardaki Tanrı'yı, ya da ona yeterince benzeyen, hatta onu andıran herhangi bir Tanrı'yı getirin, bunların hemen hepsi çürütülebilir. Tabi kanıt nedir, çürütme nedir, temel kabuller ne olmalıdır, vs gibi konularda anlaşabiliyorsan karşındakiyle.

Ama yüzyıllardır, sırf evreni sebepsiz olarak görmek istemedikleri için binbir türlü spekülasyon geliştirmiş insanlar var. Bunların hepsi ilhamını teizmden alıyor olsa da, bazısının getirdiği "Evrenin sebebi" açıklaması tipik teist Tanrı anlayışlarından o kadar uzaklaşabiliyor ki, onları aynı kefede değerlendirmek mümkün olmayabiliyor.

Doğaüstü, ezeli ve ebedi, her şeye kadir, ne olduğu belirsiz bir varlık olarak getirilen Tanrı'nın varolmadığı kanıtlanabilir, eğer kanıtlama sözcüğünün anlamı ve temel kabullerde anlaşılabiliyorsa karşıdakiyle.

Ama mesela birilerinin şöyle kavramlar gündeme getirdiğini farzedelim:

"Daha üst boyutlarda mevcut bir akıllı varlık (ezeli ve ebedi olmayan, doğup büyüyen ve sonsuz güçlü olmayan), laboratuarındaki bir deneyin sonucu olarak bizim şu anda içinde yaşadığımız evreni yaratmıştır"

Ya da, şöyle bir spekülasyon:

"Evrende şu anda mevcut olan uygarlık ve zeka (yani örneğin insanlığın geliştirdiği uygarlık ve zeka) çok uzak bir gelecekte öyle bir noktaya ulaşacak ki, zamanda geriye doğru etkide bulunabilecek ve Big Bang anına dönüp evreni yaratacak (Big Bang teorisinin doğru olduğu varsayımı aldında bir spekülasyon bu tabi)"

Bunların başkaları ve benzerleri de geliştirilebilir.

Şimdi, bunlarda bahsedilen kavramlara Tanrı ismi verilebilir mi?

İşte mesele budur. İnsanlar "evrenin sebebi" denen faktör için Tanrı adını kullanmaya o kadar alışmış ki, bu spekülasyonları dile getiren kişiler için, evrenin sebebi olarak ileri sürdükleri kavramlar birer Tanrı'dır.

Fakat bir pozitif ateist olarak bu kavramlarla karşılaşırsanız ne dersiniz?

Dersiniz ki, "Kardeşim, bunlar senin dininin Tanrı'sı değil ki? Bunlar senin kıçından uydurduğun şeyler". Dolayısıyla bunlarla muhattap olmak zorunda kalmazsınız, çürütme yükümlülüğünüz olmadığı gibi, muhtemelen çürütülemeyecek olan bu fikirlerin varolması da sizi rahatsız etmez.

Yani bunların teizmin Tanrı'sı olduğu fikrini reddederek söze başlarsınız önce.

Çünkü bunlardan ikisi de, özellikle de ikincisi, herhangi bir yolla çürütülmesi çok zor olan fikirlerdir. Anibal'in yaklaşımıyla, "masanın altına bakıp göremediğimiz şeylerin yokluğunun kanıtlanmış olduğu" varsayımı altında bile bu fikrin çürütülmesi zordur. Çünkü evrende şu anda mevcut olan zekanın ileride Tanrı olacağını iddia ediyor bu fikir resmen. Şu anda mevcut olan zekanın varolmadığını iddia edemeyeceğimize göre "masanın altına baktık, işte yok" diyemeyiz bu fikir için.

Ama bu neyi değiştirir? Bizi rahatsız edecek ve varolmadığı gösterilemeyecek bir Tanrı fikri var mıdır ortada? Hayır.

Peki teorik olarak varolmadığı kanıtlanamayacak, dayanağını teizmden çok felsefeden alan yaratıcı fikirleri mümkün müdür? Evet.

On 30.07.2010 at 03:09, mantik yazdı:

"Ateizm Hakkında Bir Önyargı" diye bir yazım vardı zamanında forumda ve sitede. Bu isimle aratırsanız internette çeşitli web sayfalarında bulabilirsiniz bu yazıyı.

Orada uzunca anlatıyorum, ateist olmak için Tanrı'nın varolmadığını kanıtlamanın şart olmadığını. Tanrı'nın varolmadığını kanıtlamadan da, yani prensip olarak Tanrı'nın varlığı konusunda agnostik tavır takınmak suretiyle de ateist pozisyona ulaşılabileceğini anlatıyorum orada.

Ama bu Tanrı'nın, en azından teizmin Tanrı'sının varolduğu fikrinin çürütülemeyeceği anlamına gelmiyor.

Teizminkine yeterince yakın Tanrı kavramları çürütülebilir.

Diğer pek çok yaratıcı fikri de çürütülebilir.

Ama çürütülmesi çok zor, hatta imkansız olan yaratıcı fikirleri ya da spekülasyonları da geliştirilebilir.

Sitelerde Paylaş

BRUTAL, giderek saçmalıyorsun.

Mantık'ın o iletileriyle neyi kanıtladığını sanıyorsun? O iletileri yanlış yorumluyorsun bir kere.

Mantık, abuk sabuk Tanrı formlarının felsefe yoluyla çoğaltılabileceğini ve bunların olmadığını bilimsel olarak kanıtlamanın mümkün olmadığını söylemiş. Ben farklı bir şey mi iddia ediyorum?

Ben ona ek yapıyor ve diyorum ki, Tanrı iddiası uydurmadır. Hayal ürünüdür. Doğal bilimler o saçmalıkla ilgilenmiyordur. Tıpkı cinler periler gibi varlığı yokluğu kanıtlamaz bir iddiadır.

Bu uydurmanın ne vakitler insan yaşamına böylesi penetre olduğunu da sosyal bilimler aracılığıyla öğrendik.

Yani bir Tanrı kesin olarak yok!

Sizin kendi düşünceleriniz yok mu arkadaşım?

Mantık'ın iletileriyle beni kısıtlayıp ateizm hizasına getirebileceğini falan mı düşünüyorsun? Kaldı ki mantık agnostik ateist de değildir.

O sadece tartışırken yararlanabileceğiniz ayrıntılardan sözetmiş.

Aklınızı kullanın artık. Aynı yerde saplanıp kalmışsınız, ateizmi din gibi bir şey sanıp sizden önce yazılanları emir kabul ediyorsunuz.

Daha da fenası, yanlış anlayarak...

"Tanrı var" diyen bulup çıkaracak, gösterecek arkadaşım.

Esamesine bile rastlanmamış abuk sabuk bir düşe inananlar, başkalarını da inanmaya ikna etmek istiyorsa çıkarıp gösterecek.

Bu işin felsefesi beni zerre kadar ilgilendirmiyor.

Sitelerde Paylaş
On 01.04.2011 at 15:34, IFeelGood yazdı:

Sizin kendi düşünceleriniz yok mu arkadaşım?

Sana sayfalardır anlatıyoruz, sen ise şu tanımları kabul etmem felsefeden bana ne gibisinden cevap vermekten başka birşey yapmıyorsun.

Mantık ile benim söylediklerim arasında hiçbir fark yok, bana gerçek ateist değilsin derken ona ne diyeceksin diye merak ettiğim için onun yazısını alıntıladım.

Şimdi de ben ondan farklı birşey söylemiyorum, sen yanlış yorumluyorsun diyorsun ya pes diyorum artık!

On 29.03.2011 at 00:50, IFeelGood yazdı:

Tanrı manrı yok. Hiçbir zaman olmadı, bundan böyle de olmayacak.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...