Jump to content

Tanrı Var mıdır Yok mudur?

Recommended Posts

Kanatlarının çıkmasının bir sebebi var. Diğer bir kelebekle çiftleşip yumurtalarını güvenli bir yere bırakmak. Bunu tırtıl olarak yapması çok zor. Çok yavaş çünkü. Bu hayvan böyle bir sistem geliştirmiş türünün devamı için.

Farkındamısın son iki cevapta hep yaratmış ve sistem geliştirmiş gibi kelimeler kullanıyorsun

Bir hayvan kendi kendini yaratabilir mi? veya geliştirebilirmi

Mesela bizim toprak ve çimento yüzyıldır orda duruyor. Apartmana dönüştü mü?

Eğer bunun için bir mimar lazım sa o binayı yapan Tanrıdır.

Sence biz kendi kendimizi mi yapıyoruz.

Mesela bizi anne ve babamız mı yaptı?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 180
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Geliştirebilir. Evrim diyoruz buna. Bilinçli olarak geliştirmez ama. Gelişmesi gerektiği için gelişir. Dediğim gibi bu gelişme çok uzun sürer.Silahlanma yarışı bu ama yaratmışı nerede kullandım onu göremedim. Çimento yüzyıllardır orada duruyor? Çimentoyu biz çeşitli karışımları birleştirerek yaptığımız bir şey. Bunu niye bir tanrı yaratmalı. Tanrı kendini gösterip ona tapmamızı istiyorsa bu çok büyük bir kibirdir. Zaten her konuda mükemmel olması imkansızdı(olasılığı sıfırdı). Hem her şeye gücü yetip hem de her şeyi bilebilmesi de imkansızdı. Bu yüzden islamın tanrısı yok. Dünyayı bir tanrı yaratmalı şeyine biri soru biri başka bir tez olmak üzere iki tane şey sundum. Yine sunuyorum. Her şeyin bir yaratıcısı var ise onu yaratan tanrıyı da yaratan bir şey olmalı, tanrıyı yaratanı da yaratan bir şey olmalı. Bu kısır döngüye giriyor. İkinci sunduğum şey budizmdi. Enerji hep vardı. Sadece form değiştirdi. Her şey enerjinin bir parçası(öbür dünya yoktur budizmde, her şey yaşadığımız evrenle sınırlıdır). Budizm daha akla yatkındır. Neden budist değilsiniz? Çünkü siz müslüman bir ailede doğdunuz ve müslüman bir şekilde yetiştirildiniz. Eğer eski yunanda olsaydınız Zeus'a tapacaktınız, eğer hindistanda doğsaydınız bir hindu olacaktınız. Danimarka'da vikinglerde yetişmiş olsaydınız Thor'a tapacaktınız. Orta Afrikadaki klasik dönemde yetişmiş olsaydınız dağdaki yüce CuvCuv'a inanacaksınız, veya hindistan'da bir budist olacaktınız. Ya siz budizm hakkında yanılıyorsanız. Ya tanrı yoksa. O zaman koca bir ömür tapmaya ve onun kurallarına uymaya gitmiş olacak.

Sitelerde Paylaş

Geliştirebilir. Evrim diyoruz buna. Bilinçli olarak geliştirmez ama. Gelişmesi gerektiği için gelişir. Dediğim gibi bu gelişme çok uzun sürer.Silahlanma yarışı bu ama yaratmışı nerede kullandım onu göremedim. Çimento yüzyıllardır orada duruyor? Çimentoyu biz çeşitli karışımları birleştirerek yaptığımız bir şey. Bunu niye bir tanrı yaratmalı. Tanrı kendini gösterip ona tapmamızı istiyorsa bu çok büyük bir kibirdir. Zaten her konuda mükemmel olması imkansızdı(olasılığı sıfırdı). Hem her şeye gücü yetip hem de her şeyi bilebilmesi de imkansızdı. Bu yüzden islamın tanrısı yok. Dünyayı bir tanrı yaratmalı şeyine biri soru biri başka bir tez olmak üzere iki tane şey sundum. Yine sunuyorum. Her şeyin bir yaratıcısı var ise onu yaratan tanrıyı da yaratan bir şey olmalı, tanrıyı yaratanı da yaratan bir şey olmalı. Bu kısır döngüye giriyor. İkinci sunduğum şey budizmdi. Enerji hep vardı. Sadece form değiştirdi. Her şey enerjinin bir parçası(öbür dünya yoktur budizmde, her şey yaşadığımız evrenle sınırlıdır). Budizm daha akla yatkındır. Neden budist değilsiniz? Çünkü siz müslüman bir ailede doğdunuz ve müslüman bir şekilde yetiştirildiniz. Eğer eski yunanda olsaydınız Zeus'a tapacaktınız, eğer hindistanda doğsaydınız bir hindu olacaktınız. Danimarka'da vikinglerde yetişmiş olsaydınız Thor'a tapacaktınız. Orta Afrikadaki klasik dönemde yetişmiş olsaydınız dağdaki yüce CuvCuv'a inanacaksınız, veya hindistan'da bir budist olacaktınız. Ya siz budizm hakkında yanılıyorsanız. Ya tanrı yoksa. O zaman koca bir ömür tapmaya ve onun kurallarına uymaya gitmiş olacak.

Birincisi kısır döngünün cevabı

GENERALLER EMİR ALMAZ EMİR VERİR

bu kısır döngüyü gözle görür derecesinde susturuyor.

Erler erbaştan

erbaş onbaşıdan

onbaşı yüzbaşıdan emir alır

.

.

bilmemkim generalden emir alır.

Peki general kimden emir alır. General emir almaz emir verir.

Herşeye gücü yetip te herşeyi bilmesine engel olan nedir?

Bizim onu görmezden gelmemiz mi?

Herhalde siz de müslüman anne babadan doğsaydınız müslüman olacaktınız çünkü daha tanrının yok olduğunu kanıtlamadın

Koca ömür tapmaya gitmiş olacak a gelelim.

siz neden okula gidiyorsunuz?

neden askere gidiyorsunuz?

keyfini çıkarmaya baksanıza? Nasılsa toprak olmayacak mısınız? vakit boşa gitmiyormu Şu anda niye benle yazışıyorsun vakit boşa gidiyor?

nasılsa ölüp gitmeyecekmisiniz?

Allah korusun çok sevdiğiniz biri ölse veya yaralansa veya ihtiyarlasa onu çöpe mi atarsınız?

Madem herkes ölecek neden onun hayatının devamı için uğraşırsınız?

Elinizdeki gençlik gidip ihtiyarladığınızda da aynı şeyi söyleyebilecek misiniz?

Hem farkındamısın bu dünyada inanıp inanmamanın cezası bu dünyada değil?

Sizinle aynı havayı ben de soluyorum.

Ben le sen aynı forumda yazı yazıyoruz?

Aynı okullara gidiyoruz, aynı askerliği yapıyoruz, belki ikimizde doktor, mühendis olabiliriz, benim senden hayat olarak eksiğim, veya senin benden bir fazlan yok.

öbür dünya yoksa benim zaten olmayan bir şeyi kaybedecek değilim

Peki aynı soruyu ben sana sorayım?

ama ya varsa? ebedi hayat boşa gitmez mi

tarihinde ayferkaya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Diğer bir kelebekle çiftleşip yumurtalarını güvenli bir yere bırakmak. Bunu tırtıl olarak yapması çok zor. Çok yavaş çünkü. Bu hayvan böyle bir sistem geliştirmiş türünün devamı için.

Neden yumurtaları bir yere bırakma gereği duyuyor?

Şevkat mi, Vicdan mı, Aşk veya sevgi mi, akıl mı

Sitelerde Paylaş

ben askere gitmek istemiyorum ki :). Ben kendime bir amaç edindim. Bu yüzden burda bu saatte seninle yazışıyorum. Müslüman ailede doğup ateist olmuş olan çok arkadaşım var. Bu forumda da çoğu kişi öyle. Neyse şimdi gelelim sorulara

Neden mi hem herşeyi bilip hem de her şeye gücünün yetebilmesi imkansızdır?

Çünkü eğer tanrı her şeyi biliyorsa, her şeye gücü yetme özelliğini kullanarak yapacağı şeyler zaten önceden bellidir. Demek ki tanrı bu belirli eylemleri değiştiremeyecektir, ki bu da her şeyi yapabilme gücünün olmadığı anlamına gelir. Karen Owens bu nükteli küçük paradoksu eşit ölçüde esprili bir dörtlüğünde yakalamıştır:

Her şeyi bilen,

Geleceği gören Tanrı

Gelecekteki fikrini değiştirmek için,

Her şeye gücü yetme özelliğini kullanabilecek mi?

Alıntıdır, bu yazdıklarım.

Gelelim Pascal'ın bahsine(inanırsam hiçbir şey kaybetmem, inanmazsam ve tanrı varsa çok şey kaybederim)

Öncelikle siz yanılıyorsanız ve tanrı yoksa bir ömür ona inanmak ve tapmakla gidecek. Şimdi Pascal'ın bahsinde inanmak, bir tedbir meselesi olmuştur. Tanrının varlığıyla ilgili bir kanıt değildir. Tanrı sahte inancı(önlem amacıyla inanıyorsanız), açık yürekli kuşkuculuktan daha mı iyi bulacaktır veya gerçek inançla bir mi sayacaktır? Bu tanrı her şeyi bilmese iyi olur yoksa kuşkucudan daha çok acı çekecek :).Ya tanrı açık yürekli, dürüst bir kuşkuculuğu sahte inançtan daha üstün tutuyorsa? Bu da olasıdır. Yani inanmayı planlamıştır. Ulan ya varsa? Ben inanmıyorum ama hadi inanıyormuş gibi yapiyim demekten farksızdır.

General konusuna gelelim. General hep mi generaldi? O general, general olana kadar hiç mi emir almadı?

Aslında aynı soruyu ben size sormalıyım. Siz neden okula gidiyorsunuz ve askerlik yapıyorsunuz? Yaşantınızı sağlayacak kadar yiyecek yetiştirin ve onunla yaşayın gün boyu dualar edin. Biz bu hayata geldik ve yaşayabildiğimiz en iyi şekilde yaşamak istiyoruz. Kimimiz hatırlanmak istiyor, kimimiz başka bir amaç ediniyor. Biz kendi amacımızı kendimiz çiziyoruz. Siz ise başkasının çizdiği bir amaçla yaşıyorsununz(sizinkini muhammed çizmiş, tanrı diyorsunuz) ve kendinizi sizi seven birisi olduğunu düşünüyorsunuz.

Hem görünmeyen bir varlığa inanıyor ve tapıyor, bir de onun kitap yolladığına inanıyorsunuz. Din yaygın bir şizofreni hastalığı anlaşılan.

tarihinde MrAtheistPhilosopher tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sorunu yanıtlayacağım. Ama üstte yazdıklarımın hepsini mantıklı olarak kabul etmiş olman lazım ki yeni soruya geçiyorsun. Her şeyi bilme ve her şeye gücü yetmeye karşı bir tezin var mı? Sen bunlara yanıtını ver tartışmaya devam edip sorunu yanıtlayacağım.

Sitelerde Paylaş

Çünkü eğer tanrı her şeyi biliyorsa, her şeye gücü yetme özelliğini kullanarak yapacağı şeyler zaten önceden bellidir. Demek ki tanrı bu belirli eylemleri değiştiremeyecektir, ki bu da her şeyi yapabilme gücünün olmadığı anlamına gelir.

Bu sorunun yanıtı çok basit.

ama anlayana

Ben öğrenciyken benden silgi isteyene şunu derdim?

Mühendis hata yapmaz?

Hatadan münezzeh birisi neden hata yapsın? yoksa o tanrı olur muydu?

Sitelerde Paylaş

Bir dakika tanrı her konuda mükemmel değil miydi? Her konuda mükemmel ise hata konusunda da, iyilik yapma konusunda da, kötülük yapma konusunda da mükemmel olmalıdır. Birbiriyle çelişen terimlerle bile mükemmel olmalı. Eğer hatadan münezzehse o mükemmel değildir. Diğer türlü de değildir :). Çünkü aynı anda hem mükemmel derecede kötü ve mükemmel derecede iyi olamazsın. Dualarınıza bu yüzden yanıt vermiyor olabilir :).

Sitelerde Paylaş

Bu arada soruna yanıt vereyim ikiside farklı konuda alttaki bir resim olarak gerçeğinden daha güzel gözüküyor. Tavus kuşuda evrilmiştir. Unutuyorsunuz. Göstereceğiniz her hayvan evrim geçirmiştir. Evrimi kabul ederseniz, islamın tanrısını tartışmaya gereğimiz yok. Tavus kuşu cinsel seçilim geçirmiştir. Bir papülasyonda karşı cins tarafından çekici bulunuyorsan, senin sahip olduğun özellikler çiftleşmede seni seçeceği için seçilmeyen bireylere göre bir sonraki nesle daha çok aktarılır.Bu nesiller boyu süreceğinden sıradan tüylere sahip bireyler yokolur.Burada karşı cinsin neyi tercih ettiği önemli biraz.Belki korkuyla belki isteyerek ama bu konuda başarılı olanlar daha çok yavru yapıyor bu kesin..

Sitelerde Paylaş

Bir dakika tanrı her konuda mükemmel değil miydi? Her konuda mükemmel ise hata konusunda da, iyilik yapma konusunda da, kötülük yapma konusunda da mükemmel olmalıdır. Birbiriyle çelişen terimlerle bile mükemmel olmalı. Eğer hatadan münezzehse o mükemmel değildir. Diğer türlü de değildir :). Çünkü aynı anda hem mükemmel derecede kötü ve mükemmel derecede iyi olamazsın. Dualarınıza bu yüzden yanıt vermiyor olabilir :).

Sence karanlık var mıdır?

Sitelerde Paylaş

Kötülük yoktur?

Mükemmel kötülük diye bir şey de olamaz Karanlık gibi, soğuk gibi

Aydınlığın olmadığı yerde karanlık olur

Isının olmadığı yerde soğukluk olur.

Şifanın olmadığı yerde hastalık olur.

Allah'ın güzelliklerinin tecelli etmediği yerde kötülük olur.

.

.

.

Varlıkta yokluk aranmaz?

Hele sonsuz varlıkta sonsuz yokluk hiç aranmaz?

Sitelerde Paylaş

Tanrının olmadığı yerde şeytan olur. Dünya'nın tamamın da tanrı yoktur çünkü. Sonsuz bir varlık kendini sınırlayacak mekan ve zamanda bulunamaz. Öyleyse hiçbir yerde değildir. Hiçbir yerde olmayan şeyde yok demektir. Bu yüzden durmadan savaşıyoruz. Bu yüzden müslümanlar onlara inanmayanları öldürüyor ki ayeti bile var. Sizin tanrınız mükemmel derecede kötü veya çok iyi bir eşek şakası yapıyor. Ama evet büyük bir kısmı doğru. Hatta bir tane de ben eklemek istiyorum. Bilim adamlarının aydınlatamadığı yeri din adamları aldatır. Konu artık İslam'ın tanrısına döndüğünden, konunun adının İslam'ın tanrısı var mıdır yok mudur? olmasını talep ediyorum. Zaten başından beri onu konuşuyorduk :).

Sitelerde Paylaş

Bunu konuşmadık mı? Neyse yine yanıt veriyorum. Tanrıyı insana indirgiyorsunuz. Bunları insan yapmıştır. Hayvanların yaptığı hiçbir şey demediniz. O zaman insan tanrıdır! Saçma geldi dimi? Sizinkisi de bana en az bu kadar saçma geldi. Buna budizmi örnek vermiştim. Neyse ama şunu anlamamışsınız. Muhtar olduğu için köy yok. Köy olduğu için muhtar var. Tanrı olduğu için insanlar ve dünya yok. İnsanlar olduğu için tanrı var. Çünkü insalar tanrıyı yarattı. Tanrı hatadan muaf demiştiniz dimi? Peki bunu nasıl açıklıyorsunuz?

Dediğiniz gibi hata yapmayan bir tanrı hata yapmaz. Bu arada videodaki bahsedilen akıllı tasarım lafı tanrının yaratımı(yaratılış) yerine geçmiştir.

Sitelerde Paylaş

senin bencilliğin hat safhaya varmış. Yüzlerce olmayacak şeyi birden kabulleniyorsun. Çünkü sen varsın ve basit bir madde veya cansız değilsin?

Senin vücudun gayet düzenli bir makine ve harika ve sürekli değişen bir halde

Senin vücudunda kaç zerre çalışıyor.

Vücudundaki zerrecikler hayatın devamı için , o kadar zerre birbiri ile ilişki içindedir.

Sen görünen ve görünmeyen duygularınla o zerrelerin o harika vaziyetine göre istifade ediyorsun

Eğer sen vücudundaki o zerreleri (hücreleri) Bir yaratıcının kanunuyla hareket eden küçücük bir ordu kabul etmezsen her hücreye bir göz takmak lazım gelir.

senin bedeninin her tarafını görmekle beraber, alakalı olduğun bütün kainatı dahi görecek bir gözü ve bütün senin geçmiş ve gelecek ve neslinin aslının ve vücut unsurlarının kaynaklarını bilecek tanıyacak, dahi bir aklı tüm zerreciklerine (hücrelerine ) lazım gelir.

Sitelerde Paylaş

Sen üstteki videoyla alakalı yorumunu yapmadın hatadan muaf tanrı ile. Mükemmel beden? Yüzlerce(belki binlerce) hastalık var. Hatta bazen sistem kendi kendisini bozuyor(kanser, genetik tiroid hastalığı var). Aman ne mükemmel sistem. Benim vücudumun canlı olmasının sebebi, şu halimle yaşamamı sağlayan parçalarımın tam olması. Ama şunu atladın bakteriler de canlıdır. O zaman onların sistemi de mükemmeldir? Onların vücudunda o kadar zerre yok. Hem buna yanıt ver hem de o hata yapmaz mükemmel tanrının videosundaki hataya. 3. şey ise bir sorum var. Konunun başlığı İslamın tanrısı var mıdır yok mudur? olarak değiştirilsin onu konuşuyoruz çünkü. Yoksa söyleyeceğim konu bunun üzerine döndüğü için başlığı düzelttiricem.

Sitelerde Paylaş

Eğer canlı nesli kendi kendine gelişiyorsa

Canlı neslinin gelişimini tamamlamış ve gelişimini sürdürmekte olan canlıları bir arada görmemiz gerekmezmi?

Mesela hiç iki kulak yerine tek kulağı olan canlı nesli var mı?

Veya gelişimini iyice arttırıp (5+1 surround sisteme sahip :) 5-6 kulağı canlı nesli var mı?

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...