Jump to content

Tanrı Var mıdır Yok mudur?

Recommended Posts

• İleti 180
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben tanrı yokturu savunan taraf, ayferkaya ise tanrının var olduğunu savunan taraftır. İlk soruyu ben sormak istiyorum. Tanrının neleri yaptığını düşünüyorsunuz? Buna göre sorular sorucam ve tabiki siz de soru soracaksınız ben yanıtlıycam.

tarihinde MrAtheistPhilosopher tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sorunun tam anlaşılamayacağını düşünüdüğüm için şöyle tekrardan yazıyorum soruyu. Tanrı her şeyi şu anki haliyele mi yaratmıştır. Yoksa temeli atmış gerisi kendiliğinden mi gelmiştir?

Sen bu iki şıktan hangisini savunacaksın onu söyle?

iki şık ta senin savunacaklarınla çelişiyor

Bu soruya gelecek iki şıkkın ikisi de her halükarda bir tanrı olduğunu kanıtlıyor.

Yani;

Eğer tanrı herşeyi şu anki haliyle yarattıysa bu bir tanrının varlığının kanıtıdır.

Yok eğer tanrı temeli atıp kenara çekilmişse yinede ortada tanrı olduğunu gösterir.

Bu soruya verilecek cevap iki şıkta bir tanrının varlığı üzerine kurulmuş.

Eğer konumuz tanrı varmıdır yokmudur ise önce hani nerde gibi bir soru sormanız gerekli.

Eğer tanrıyı gözümüzle, aklımızla bulursak ondan sonra tanrı halen yaratmaya devam mı ediyor yoksa işini yapıp kenara mı çekildi diye tartışırız.

Şimdi sen neden bir tanrı olamayacağını düşünüyorsun söyle bakalım?

tarihinde ayferkaya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aslında sormak istediğim sizin inandığınız tanrıydı. Amacım bunun üzerinden konuşmaktı ama neyse.

Sizin sorunuza cevap veriyim. Tarih boyunca insanlar her bilmediği şeye tanrı yaptı demişlerdir. Çok eskilerden de örnek verebilirim ama günümüze kısmen daha yakın olan Roma'dan örnek vermek istiyorum. Şimşeğin nasıl olduğunu bilmiyorlardı. Bu bir tanrının işi olmalı diyip Zeus adlı tanrıya atadılar. Şu anda Zeus yok. Çünkü bilim ilerledi ve şimşeğin neden olduğu artık biliniyor. Bir şeyin neden olduğunu bilmediğimiz onu tanrının yaptığını değil bizim o konuda cahil olduğumuzu gösterir. Stephen Hawking'in bir sözü vardır(tanıyorsunuzdur diye düşünüyorum.)

Çalışmalarımın tüm gösterdiği, evrenin başlangıcının Tanrının şahsi anlık bir isteği olduğunu söylemek zorunda olmadığınızdır.

Stephen Hawking

Son kitabında illaki bir tanrının yapmış olması gerekmediğini göstermiştir diyorlar ama okumadım o kitabı o yüzden yorum yapamıycam.

Bende bir soru soriyim. Bir tanrının var olduğunu düşünüyorsunuz, peki bu tanrı bizi niye yaratmıştır?

Sitelerde Paylaş

Bende bir soru soriyim. Bir tanrının var olduğunu düşünüyorsunuz, peki bu tanrı bizi niye yaratmıştır?

Sorunuzu bir soru ile cevaplayacağım

Sizin son model üstü açık bir ferrari arabanız olsa ama arabanızı gösterecek hiçbir arkadaşınız olmasa ne yapardınız?

Sitelerde Paylaş

Arabayı kullanırdım. Hava atmanın lüzumu yok. Ama sorumun yanıtını vermediniz. Tanrı bizi niye yaratmıştır? Eğer varlığını göstermek istiyor diyorsanız. Bu kibirdir. O zaman tanrınız mükemmel değildir(her konuda mükemmel olan hiçbir şey olamaz). O zaman o tanrı değildir. Çünkü tanrınızın sonsuz güçte ve sonsuz bilgelikte olduğu iddia edilmiştir(bu da imkansızdır). Tanrıyı kim yaratmıştır?. Tanrıyı yaratanı kim yaratmıştır? Sorduğu soruyu yanıtlamazken daha bile çok sorun çıkartıp kısır döngüye dönüyor. Bunların hiçbirisi sorumun yanıtı değil. Tanrı bizi niye yaratmıştır? Sorumu soru ile değil cümle ile yanıtlayınız.

Sitelerde Paylaş

Arabayı kullanırdım. Hava atmanın lüzumu yok. Ama sorumun yanıtını vermediniz. Tanrı bizi niye yaratmıştır? Eğer varlığını göstermek istiyor diyorsanız. Bu kibirdir. O zaman tanrınız mükemmel değildir(her konuda mükemmel olan hiçbir şey olamaz). O zaman o tanrı değildir. Çünkü tanrınızın sonsuz güçte ve sonsuz bilgelikte olduğu iddia edilmiştir(bu da imkansızdır). Tanrıyı kim yaratmıştır?. Tanrıyı yaratanı kim yaratmıştır? Sorduğu soruyu yanıtlamazken daha bile çok sorun çıkartıp kısır döngüye dönüyor. Bunların hiçbirisi sorumun yanıtı değil. Tanrı bizi niye yaratmıştır? Sorumu soru ile değil cümle ile yanıtlayınız.

Allah araba kullanmaz:)

Çünkü onu süreceğin bir dünya, yollar vs. trafik polisi yoktu. :)

Sorunun cevabı şuydu.

Allah bilinmek istedi. Onun için bizi yarattı. O ezelden beri vardı.

Kibir olsaydı bize kendinden akıl , görme, düşünme duygularını vermezdi, bize sevme duygusunu vermezdi. Bu kainat olsa olsa ancak sevgiden yaratılmıştır. Kibir düşmanlık nefretten yaratılmamıştır.

Tanrıyı kim yaratmıştıra gelince;

Sen şimdi asker olsan (bir er olsan)

Onbaşıdan emir alırsın onbaşı kimden emir alır

Yüzbaşıdan yüzbaşı kimden emir alır binbaşıdan

binbaşı kimden emir alır. Generalden

Peki general kimden emir alır diye sorulurmu?

bunun örneklerini çoğaltabiliriz.

Her meyve tohumdan çıkıyorsa ilk meyve hangi tohumdan çıktı?

her tavuk yumurtadan çıkıyorsa ilk yumurta hangi tavuktan çıktı?

Her insanın bir anne babası varsa ilk insanın anne babası kim?

vs. vs.

O herşeyin hakimidir. Ezelden beri vardı. Bir güç kuvvetle var edilmemiştir.

1- Allah insanı imtihan için yarattı.

2- Allah kainatta tecelli ettiği cemal ve kemalini hem kendisi – kendine mahsus bir şekilde – görmek hem de başkalarının gözüyle görmek istiyor. Başkasının görmesi derken bunların başında insan gelmektedir. Bu hikmet de yine insanın yaratılmasını gerekli kılıyor.

3- İbadet için yarattı. Bu hikmetin yerine gelmesi için var olan birisi gerektir.

Yaratılmadan ibadetin yerine gelmesi mümkün değildir. Burada yaptığımız ibadetin miktarına göre cennette ki yerimiz hazırlanıyor.

4- Allah’ın herşeyden daha büyük olduğunu ilan etmek, ve Allah’ın emirlerini yaymak.

5- Bir çekirdeğin ağaç olması için toprağa girmesi gerektiği gibi, insanın da yetişip olgunlaşmsı ve terakkisi için dünya tarlasına gönderilmiştir.

Sitelerde Paylaş

Allah bilinmek istedi ama niye? Kibirlidir çünkü. O zaman o mükemmel değildir. O kadar soru sordunuz. İlk insan? Biz evrimleştik. İlk insan diye bir şey yok(maymunlarla ortak atamız olandan modern insana kadar olan ara formalarımız var. Evrim durmadığı için şu anlık insan diye biz adlandırılıyoruz). Bu cümleler fazla islami kokuyor :). Tanrı bizi yarattıysa tanrıyı kim yaratmıştır? Bu soruyu o hep vardır diyerek sorgulamaya son veriyorsunuz. Tanrınızın sonsuz olduğunu kabul ediyorsunuz. Sonsuz bir varlık kendini sınırlayacak zaman ve mekanda bulunamaz. Öyleyse hiçbir yerde değildir. Hiçbir yerde olmayan şeyde yok demektir. Bu tanrı hiç gözükmüyor. Sadece yapmış diyorsunuz. Roma örneğini okumamışsınız o sorduğunuz sorular için galiba. En çok kullandığınız soru şu. Her şeyin başındaki şey nasıl oldu? Bunun yanıtı için teorilerimiz var kesin olan bir şeyimiz yok. Ama sizin kesinliğiniz var deliliniz yok. Bunları yapmış diyor ama nedense eski çağlardan beri olan her şeyin cevabı tanrıdan farklı bir şey çıkıyor(Şimşek ve Zeus örneğim buna bir örnektir). Eğer dine girmeden konuşacaksanız evrimi kabul etmiş(gerçek olan bir şeyin nesi hala kabul edilemiyorsa, bugünkü tüm genetik bilim araştırmalarında evrim kullanılıyor, viruslerin ilaçlara karşı bağışıklık kazanıp yeni bir hale gelmesi evrime güzel bir örnektir.) olmanız gerekiyor. Böylelikle ilk insan sorunuzun yanıtını zaten vermiş bulunuyorum birde her şeyin bir yaratıcısı olmalı sorusuna ben değil de Dan Dennet yanıt versin. Bir sorunuza daha yanıt vericektir.

Dan Dennet'ın bahsettiğim videonun linki:

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1744437925582&oid=156806454354452&comments

Eğer dinle alakalı şeyler sokacaksanız. Dinlerin tanrılarıyla ilgili sorular sormaya başlıycam.

Sitelerde Paylaş

Ama sizin kesinliğiniz var deliliniz yok. Bunları yapmış diyor ama nedense eski çağlardan beri olan her şeyin cevabı tanrıdan farklı bir şey çıkıyor(Şimşek ve Zeus örneğim buna bir örnektir). Eğer dine girmeden konuşacaksanız evrimi kabul etmiş(gerçek olan bir şeyin nesi hala kabul edilemiyorsa, bugünkü tüm genetik bilim araştırmalarında evrim kullanılıyor, viruslerin ilaçlara karşı bağışıklık kazanıp yeni bir hale gelmesi evrime güzel bir örnektir.) olmanız gerekiyor. Böylelikle ilk insan sorunuzun yanıtını zaten vermiş bulunuyorum birde her şeyin bir yaratıcısı olmalı sorusuna ben değil de Dan Dennet yanıt versin. Bir sorunuza daha yanıt vericektir.

Dan Dennet'ın bahsettiğim videonun linki:

Ben senin her sorunu cevapladım sen soruların birini bile cevaplamadın.

General kimden emir alır söyle. Bende sana Allahı kim yarattı onu söyliyeyim?

Delil konusuna ise daha başlamadık bile

Sitelerde Paylaş

Peki genelkurmay başkanı kimden emir alır.

Devletten emir alır. Daha uzar bu sadede gel. Fikrini söylemeye hakkı vardır. Ama karar genelkurmay başkanının değildir.

Sitelerde Paylaş

Amerika gerçek para sahiplerinden emir alır. O para sahipleri birbirlerinden emir alır. Sonra emir verirler. Aralarında zayıflayan olursa yok ederler. Halkın gidişatına göre davranırlar. Diyeceğiniz neyse söyleyin artık. Konu boş mesajlarla dolu olucak.

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...