Jump to content

Tanrı Var mıdır Yok mudur?

Recommended Posts

• İleti 180
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

haa anladım. Ona program denemez ama. Evrile evrile o hale gelmiş. Yani daha çok kayıtlı bilgi. durmadan yeni bilgiler ekleniyor. O programlı olarak gelmedi. Uzun sürede bilgiler ekle eklene bu hale geldi. Kalıtım var yani.

Ama ilk canlı eşeysiz ürediği için kalıtıma gerek(sizin anladığınız kalıtım modeline) yoktu. Kendisindeki parçaları veriyor. İşte kalıtım dediğimizde bu kendimizden parçalar veriyoruz ve kendimizden bir tane daha oluşturuyoruz. Bunu eşli yapınca aynı cinsten farklı şekilde çıkıyorlar.

Ağaçları göre göre özeniyordan kasıt Daha çok ışık alabilmek için büyüyor. Bu yüzden ağaç oluyor. Silahlanma yarışı işte.

Şu renk olayınıda söyledim artık şu kanıta geçelim(başka bir hayatın var olduğunu anlayacaksınız dediğinize) ve bu tartışmayı bitirelim.

tarihinde MrAtheistPhilosopher tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

doğal seçilim doğanın kör saatçisidir;kördür. çünkü ileriyi görmez, sonuçları hesaplamaz,görünen bir amacı yoktur. yine de doğal seçilimin yaşayan sonuçları,usta bir saatçinin tasarımlarını akla getiriryor.

Hah söz buydu işte. Bu sözden her şey anlaşılıyor. Artık evrimi bırakıp(çürütemezsiniz 7 yılda uğraşsanız olmaz. Sadece birbirimizin vaktini yemiş oluruz) şu son olaya gelsek. Hani öbür hayatın olduğunu ispatlıyor dediğiniz delile. Yarın yanıt veririm. O son kanıt mı delil mi her neyse ona.

Sitelerde Paylaş

doğal seçilim doğanın kör saatçisidir;kördür. çünkü ileriyi görmez, sonuçları hesaplamaz,görünen bir amacı yoktur.

Peki bu kör hücre güneşi görebiliyor muki kendine göz geliştirsin? sesi duyabiliyor muki kendine kulak yapsın. Diyelim ki yaptı. Başta söylediğimiz gözün yapımında kullanılan 10000 sayfalık döküman bu hücreden beri bize geldi mi?

Ve havayı teneffüs edebiliyor mu ki kendine akciğer ve solunum organı geliştirebilsin.

Daha da önemlisi. Sana en başta iki kulak örneği vermiştim. Birinci kulak duymamızı, ikinci kulakta sesin yönünü tespit edip o tarafa dönmemizi sağlıyor.

Göz kapaklarımız gözlerimizi araba farı gibi temizlememizi sağlıyor.

doğal seçilimin yaşayan sonuçları,

dedin. Ama kör bir program hep 2 göz hep iki göz hiç 3 göz 5 kulak olmaz mı körlük bu değilmidir. hem bu yaşamaya engel midir?

Bunlar neden üç gözlü bir yaratık olmadığını kanıtlamıyor. Çünkü sonuçları hesaplayamayan bir program hem 1 hem 3 hem 5 gözlü yaratıklar olmasını gerektirir. Mesela gözümüzün biri kafamızda biri karnımızda olsa bu yaşamamıza engel değil ki? Binlerce canlıdan böyleleri niye yok. Ama bunlar yok. 5 gözlü yaratık yaşayabilir. Tek kulaklı yaratık ta yaşayabilir. Arada kaybolup gitmez.

Buradan ortaya iki çelişki çıkmıyor mu?

Senin kör saatçi kendine üreme organı geliştirirken kaybolup gitmiyor, akciğer geliştirirken kaybolup gitmiyor. yaşaması için kesin gerekli organları geliştirirken mesela tek hücre iken ve kendine bir kalp geliştirirken

doğaya yenik düşüp ölüp gitmiyorda 3. bir göz veya tek gözlü iken ölüp gidiyor. veya niye tek gözlü canlı türü yok. Anlayamadım. Eğer öyle ise. Bunların yaşayan örnekleri olması gerekmezmi. ?

2. Çelişkiyi söylüyorum. sadece bir tanesine örnek vereceğim çünkü hepsi aynı şey

Sonsuz bir varlık kendini sınırlayacak zaman ve mekanda bulunamaz. Öyleyse hiçbir yerde değildir. Hiçbir yerde olmayan şeyde yok demektir.

Burada çok büyük bir çelişki var, sonsuzun anlamı sonsuzdur. Sen sonsuzu dünyaya sokup nasıl sonsuz dersin. Sonsuz öyle bir şey ki sonsuz +1 = yine sonsuz yapar. Yani senin matematikten bile bağımsız.

Sonsuzun manası zaman ve mekandan münezzeh demektir. Kavramlarımız çok farklı. Ben sonsuz derken el ile ulaşılamayacak kadar büyüklükte, göz ile görülemiyecek kadar büyüklükte. Yani kör gözün rengi gibi anlıyorum. Ama sen evren büyüklüğünde anlıyorsun. Mesela evrenin 6 günde yaratılması da aynı yanlış anladın. Güneşin olmadığı bir zamanda ben sana 6 günde yarattı desem.

Sen ce daha güneş yokken dünya güneşin etrafında kaç saatte bir dönüyordu? zamandan ve mekandan münezzeh böyle birşey

Üçüncü yanlış anladığın kavram ise ben sana uzaylı var mı diye sormadım. Uzaylıyı önüne koysam kalkıp bence uzaylı yoktur dermisin dedim. Ben sana önyargılı olma ihtimalin var mı dedim. Benim harun yahya ya takıldığım gibi sen de önyargılı değerlere takılma dedim. ve ikisinede aynı uzaklıkta oldedim( yakınlıkta değil bak)

3. Önyargılımısın.

4. Renklerin var olma ihtimalini % üzerinden alayım.

ve konumuza devam edelim.

5. ve son soru Bundan sonra bir hayatın olma ihtimali seni korkuturmu, veya kendin böyle bir hayatı (olmadığını bile bile) istermisin.

tarihinde ayferkaya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1.cisine yanıt veriyorum.Ekstradan 2 gözümüz yok çünkü buna daha gerek yok. Gerek olursa ya göz çıkar yada başka sistemler geliştiririz. İki göz daha eklenir belki ileride bilemeyiz. O şeyleri hücre eskiden başka bir şey için kullanıyordu. Geliştikçe kullanım alanları da çoğaldı. Gözleri olup da göremeyen hayvanlar da var(neredeyse kör). Gözü olmayan balıklar var, okyanusun diplerine ışık gitmediği için. 3. göz yerine şunu geliştirdi hayvanlar. Baykuşlar neredeyse kör olmasına rağmen başlarını 360 derece çevirebiliyor(bu hem etrafını daha iyi duyabilmek, hem de her an her yere bakabilmek), kedilerin gece görüşü gelişmiştir. Yani daha 3. göze gerek yok. İleride olabilir. Ama şu anda yok. 2 gözlü olmamızın sebebi gözün odaklamayı aralaması için ve belki de gözlerden biri hasar görürse yine de görebilmek için. Vahşi dünyada kör olmak pek iyi olmayacaktır. Sonsuza bir eklemiyorsun. Sonsuzu birin içine sokmaya çalışıyorsun. Sonsuz bir varlığı onu sınırlayacak bir yere sokmaya çalışıyorsun. Sadece bir parçasını sokabileceği sonsuz olmaktan çıkar. Bu kastediliyor.

Geri kalan sorulara üstte yanıt verdim. 3-4 psot önce. Orda yazıyor hepsi. Artık şu delile gelirseniz. Çünkü bu tartışmayı bitirmek istiyorum.

Sitelerde Paylaş

Sayfanın hepsine baktım ama bunların cevabı kesinlikle yok?

1. Ekstradan 2 gözümüz yok çünkü buna daha gerek yok? Bu çok komik kör saatçi 2 gözün yettiğine karar verdi. Bizim kör bazen deneme yanılma yapıyor. Savaşan hayatta kalıyor. Savaşamayan ölüyor diyorsun. Bazen de kör olduğunu unutup 400 milyon cinste bile aynı 2 sayısını kullanıyor. Ben ce sen de körsün. Veya görmek istemiyorsun. bir zar atsanda 400 milyon defa 2 gelme ihtimali kaç?

kor.jpg

Kalbini geliştiren geliştirmeye çalışan hücre (yani biz) kendimize kalp yaptık ama yaşıyoruz. ama önce 1 göz sonra 2. gözünü geliştirmesi gereken 400 milyon cinsten tek gözü olan bir tane yok, veya üç tane olan yok.1 tane bile olması gerekmezmi. Hem sindirim sistemini geliştirirken ağızdan tut ta gırtlak, miğde bağırsaklar, ve tahliye sistemi hepsini bir arada aynı evrim dönümünde geliştirmesi gerekmezmi. bunun cevabı nerde? şu sindirim sistemi belki 50 parçadan oluşuyor. Hepsini aynı evrime nasıl dek getirdi. Çünkü bir tanesi olmasa bu çalışmaz. veya neden hepsininki ağzının üstünde. Henüz geliştirirken yerini tam bulamamış gözünü kolunda taşıyan ağzını bacağında taşıyan canlı niye yok. bunun cevabı yeni sistemler çıkarsa geliştiririz olamaz. bunlar gözümüz neden çukurdayı açıklamıyor. Bu insanların 500 milyon yıl sonra elinde cep telefonu ile beraber doğması, veya wireless özellikle beraber donanması gibi komik. 3. göze gerek yok diyorsun 400 milyon çeşit cins hepsi aynı gün mü karar verdi. 2 göz yapmaya. 3 tane öğrenci arkadaşı aynı evde yaşamaya ikna edemiyoruz. Ama 400 milyon çeşit cinsi iki gözde ikna eden nedir? kör saatçi mi?

en az on posta baktım. Şunların cevabı yok.

2. Çelişkinin cevabını vermedin. Çok komiksin. Örneğe bak şimdi. senin tanrıya verdiğin örnek aynı şuna benziyor.

Bunu ben söylemiyorum sakın yanlış anlama sen söylüyorsun.

"Işığıyla her yeri aydınlatan güneş benim evime girdi. Demekki benim evime sığabiliyor. Demekki güneş benim evimden küçük. " Böyle birşeyi nasıl söylersin. Kendini güldürüyorsun. Onu bir madde olarak algılarsan rengini göremezsin. O etten kemikten değildir. çukulata tanrısından bahsetmiyoruz. Büyük küçüğe nasıl sığar.

3. Önyargı

4. Renkler % olarak

5. istemiyormusun. yoksa korkuyor musun?

Sitelerde Paylaş

indirgenemez karmaşıklıktan bahsediyorsun :). Hepimiz aynı hücreden çoğaldık unuttun mu? Yani şu anki bütün canlıların ortak ataları aynı. İndirgenemez karmaşıklık için '' kör saatçi ''yi oku. Burda onu anlatmam çok uzun sürer. Ağzını bacağında taşıyan canlının olmadığını ne biliyorsun? geçmişten günümüze o kadar az canlı fosili geldi ki. Bu kadarının bulunması bir mucize. Farklı yerde kalbi olunca öldü çünkü. Aslında bazı hayvanların kalbi tam olarak aynı değildir. Bazı hayvanların boyunları yoktur. İki gözü açıkladım ya. Üstteki posta bak. Doğru olmayınca farklı şekilde evrildiler. Yanlış evrilirlerse öldüler ve türleri son buldu veya o sisteme ayak uydurmaya çalıştılar. Her hayvanın kalbi yoktur(bakterilerin örneğin). 400 milyon çeşit hayvan bir anda evrilmedi. Onların ataları var. Soyları yok olmuş ataları yoktu çünkü atalarının soyları yok olsaydı bugün bu hayvanlar olmazdı. Hayvanları ikna etmek? Hayvanlarda iki göz oldu ama(ki bütün hayvanlarda göz yoktur) özellikleri farklılaştı. Birisi yedek gibi oldu. İkisi beraber olunca odaklama daha iyi oldu. Yani vahşi doğada tek bir tane gözün olunca eğer o zarar görürse yaşayamazsın. Bu yüzden iki tane var ama iki tanesinin de odağı farklı olursa bu sefer önünü net algılayamazsın. Bu sistemler yavaş yavaş gelişmiştir. Şunu unutuyorsunuz. Bu hayvanların ataları aynı. Yani atalarının iki göze evrilmesi yeter. O zamanlar bu kadar tür yoktu.

İndirgenemez karmaşıklığın açıklaması(kitabı almana bile gerek kalmadı):

http://richarddawkins-turkey.blogspot.com/2008/11/indirgenemez-karmaklk.html

http://evriminayakizleri.blogspot.com/2009/04/s-indirgenemez-karmasklk-nedir-miller.html

İşte onu diyorum sonsuz bir şey sınırlı bir şeye sığmaz. Büyük küçüğe nasıl sığar diye soruyorsun. Sığmıyor işte.

Güneş benim evden küçük? Güneş ışınlarıyla güneşi karıştırıyorsun galiba. Onu maddeye sokmuyorum. Ama sonsuz bir şey bu sonuçta. Dediğin gibi büyük küçüğe sığmaz. Sonsuz bir şey de evrene sığmaz.

Bunlar eski sorularından alınma:

3-4 post öncesinden. sayfa 8de.

3. sorunuzda konu evrimse evrimi ilk başlarda bende(eskiden) bilmiyordum. Evrimi anladıkça evrimin doğru olduğunu anladım. Evrimden önce yaratılışçıydım. Ama evrim benim ateist olmamı sağlamadı. Orası ayrı konu.

4. Uzaylıların olma ihtimali var. Milyar tane galakside milyar tane gezegen var(yapılan hesaplamalara göreki ortalama). Niye başka bir yaşam olmasın. Mantık içeren her şey benim için aksi ispatlanana kadar olabilirdir. Eğer olduğu ispatlanırsa olabilirden vardıra dönnerim.

5. renkler konusuna gelirsek. Öncelikle renkler ışığın kırılmasından oluşan tonlar. Bizim gördüğümüz renkler o maddenin ışığın renk tonlarından hangisini yansıtıyorsa bizim için madde o renktedir. Bu yüzden karanlıkta her şey siyahtır. Siyah bir renk değildir. Bütün ışıkların soğurulmasıdır veya o yere hiç ışık ulaşmamasında oluşur. Yani ışığın yokluğudur. Renkler bizim bakış açımızla vardır. Ama normalde ışığı oluşturan tonlardır. Işık yoksa renkte yok. Renkler vardır sonuç olarak

Sayılar karışmış düzenliyemiycem. Sonraki hayatın olmasını isterdim ama şu çok çarpıcı bir gerçektir öbür dünyanın var olma ihtimali sadece bizim onun olmasını istememizle sınırlı.

Artık gelsek şu son kanıtınıza. Şu evrim sorularınızı ateistforumda sorun artık. Konu iyiden iyiye kaydı. Baydı bu tartışma.Ben sizin her evrim sorunuza yanıt vermek zorunda değilim. Ben evrim bilimci değilim çünkü. Evrim konusundaki her şeyi de bilemem. Ama şu çürütme videolarının benim bilgimi geçmediğini biliyorum. O çürütme videolarının saçma olduğunu gösteren 2 tane video koydum. Bir çok şeyi açıkladım. Artık evrim konusunu bitirsek de gelsek şu son delilinize.

Sitelerde Paylaş

Farklı yerde kalbi olunca öldü. Tamam Peki farklı yerde gözü olunca niye öldü onuda söylesene?

Birde önyargı var veya yok?

Peki son soruya geldik.

Dannetin teorisi neydi kısaca;

Aslında elma tatlı değildir. Biz elmayı yiye yiye bizim beynimize hoş geldi. idi değil mi?

veya kızlar aslında bizim gördüğümüz kadar güzel değil. Sadece biz beynimizde hep onları öyle canlandırıyoruz?

yanlış mıyım?

Sadece doğru veya yanlış?

Sitelerde Paylaş

Farklı yerde kalbi olunca öldü. Tamam Peki farklı yerde gözü olunca niye öldü onuda söylesene?

Birde önyargı var veya yok?

Peki son soruya geldik.

Dannetin teorisi neydi kısaca;

Aslında elma tatlı değildir. Biz elmayı yiye yiye bizim beynimize hoş geldi. idi değil mi?

veya kızlar aslında bizim gördüğümüz kadar güzel değil. Sadece biz beynimizde hep onları öyle canlandırıyoruz?

yanlış mıyım?

Sadece doğru veya yanlış?

Farklı yerde gözü olunca ölmedi. Ona uyum sağladı. Sağlayamazsa öldü. Köpek balıkları buna bir örnektir. Balıkların çoğu buna bir örnektir. Onlarda gözler yanlardadır. Önlerini başka şekilde tasdik ederler. Önyargıya yanıt verdim. Yine yanıt veriyorum. Mantıklı bir şey bulunca onu araştırırım. Doğruysa doğrudur derim. Mantıksız ise yine araştırırm. Doğru çıkmaz, çıkarsa mantığımı sorgularım ve mantıksız gelen şeyin doğru olup olmadığını anlamaya çalışırım. Bilimsel çalışmlara bakıyorum genelde bunun için. Önyargı yok mantık olarak, her halikarda tarafsızca araştırırım. Bu arada biz de eskiden inanırdık(teisttim eskiden kısaca) :). Sonradan ateist olduğumu düşünürsen ateizme ilk başta ön yargıyla yaklaşmadığımı ve doğruluğunu tasdik edip ateist olduğumu anlayabilirsin.

Kızları güzel görüyoruz çünkü bir sebebi var. Evet onları öyle algılıyoruz. Artık sadede gelirsen?

Sitelerde Paylaş

Biz derken sen ve ben diyorum. Kızları güzel ve çirkin olarak algılamamızın bir sebebi var. Güzeller üremeye elverişli ve türün devamını sağlayabileceğini gösteriyor(kısır olması bambaşka bir olay, onu anlatmam uzun sürer). Bizi yöneten kişi? Öyle biri yok biz sadece vücuddaki belirli fonksiyonların işlemesi sonucu yaşıyoruz. Bedenden bağımsız bir ruh yok. Sadece biz varız, beynimiz evrimleşerek geliştiği için düşünebiliyoruz ve yorum yapabiliyoruz. Kızları güzel algılamamızda evrimle alakalı. Evrimleştikçe görünüşümüz de değişiyor. Bu yüzden türün devamını sağlayabilmek için güzellik ve çirkinlik bakış açımız da evrim geçiriyor. Artık tartışmayı kilitlettiriyorum?

Sitelerde Paylaş

Artık bir şey yazmayınız. Bu delil dediğiniz şeyi ateistforumdada açabilirsiniz. Bu kadar. Soru yazarsanız silinecektir. Soru veya yorum yazmayınız. Silinecektir.

Sitelerde Paylaş

Algılarımızda bizi yönetiyor. Evet biz ileri bir maymun soyuyuz. Afrikalı maymunlardan geliyoruz çünkü. Düşünme özelliğimiz gelişmiştir. Ama biz düşünerek hayatta kalıyoruz. Onlar başka türlü. Bu kadar.

Sitelerde Paylaş

Bak kendin söyledin. Algılarımız bizi yönetiyor.

Çünkü şu an benim konuştuğum kişi bir algı.

Hala maymunuz ve insan olduğumuz hayal ediyoruz.

Dur dur daha derine inelim. Biz aslında balığız maymun olduğumuzu hayal ediyoruz. Maymunsa insan olduğunu hayal ettiği için biz insan olduğumuzu düşünüyoruz.

Bunu dannet söylüyor ben değil.

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...