Jump to content

Tanrı Var mıdır Yok mudur?

Recommended Posts

• İleti 180
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kendimden alıntı:

Ben aşağıdaki bana daha güzel gözüktü. Ben tablodaki renklerin karmaşasından çıkan düzeni daha hoş buldum. Yoksa gerçekteki tavus kuşuda güzel. Sadece ben renk karmaşalarını daha hoş buluyorum hepsi bu. Sen bana hangisi gerçek diye sormadın. sence hangisi daha sanatlı? diye sordun. Bu tamamen zevk işidir. Her gün gördüğün bir şey cezbedici özelliğini kaybeder(her gün bu tavus kuşuyla alakalı soru soran olduğu için). O yüzden alttaki resimi seçtim. Ben sizin gibi görünmeyen bir varlığa tapıp, bir de onun kitap gönderdiğine inanmıyorum :). Ama sizde benim sorumu atladınız.

Bu arada hem her şeyi bilmenin hem de her şeye gücü yetebilmenin imkansız olduğunu söyledim. Nedeninin de gösterdim. Ama siz bunu hata olarak almışsınız

Ben:

Çünkü eğer tanrı her şeyi biliyorsa, her şeye gücü yetme özelliğini kullanarak yapacağı şeyler zaten önceden bellidir. Demek ki tanrı bu belirli eylemleri değiştiremeyecektir, ki bu da her şeyi yapabilme gücünün olmadığı anlamına gelir.

Siz:

Bu sorunun yanıtı çok basit.

ama anlayana

Ben öğrenciyken benden silgi isteyene şunu derdim?

Mühendis hata yapmaz?

Hatadan münezzeh birisi neden hata yapsın? yoksa o tanrı olur muydu?

Bunun hata yapmakla bir alakası yok. Ortada bir hata yok. Ortada bir imkansızlık var. Her şeyi biliyorsan, ne yapıcağın önceden bellidir. Yani başka bir şey yapsan da onu da yapacağını biliyorsun demektir. Eğer bunu bilmemeni sağlarsan her şeyi bilme özelliğin kaybolur, her şeyi gücü yetme özelliğin doğru olur. Yani ortada bir hata yok. Ortada bir olanaksızlık, bir çelişki var.

Çelişkide hata yapmakla alakalı bir şey yok :).

Sitelerde Paylaş

ALINTI:

Bunun hata yapmakla bir alakası yok. Ortada bir hata yok. Ortada bir imkansızlık var. Her şeyi biliyorsan, ne yapıcağın önceden bellidir. Yani başka bir şey yapsan da onu da yapacağını biliyorsun demektir. Eğer bunu bilmemeni sağlarsan her şeyi bilme özelliğin kaybolur, her şeyi gücü yetme özelliğin doğru olur. Yani ortada bir hata yok. Ortada bir olanaksızlık, bir çelişki var.

Benim cevabımın bundan ne farkı var.

Mükemmel biri hata yapmaz. bunu demek istedim.

Yani ne yapacaksa önceden planlayıp yapar.

Seninle aynı şeyi söylüyoruz.

Sadece farklı kelime kullanıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Onu demiyoruz yahu. Kendi fikrini değiştirecek gücü yoktur diyoruz. Çünkü kendi fikrini değiştireceğini de biliyordur. Yani bunu bilmesini kendisi sonsuz gücüyle engelleyemez. Eğer bilmemesini sağlarsa bu sefer her şeyi bilen olmaktan çıkar. O yüzden sonsuz güçlü değildir diyoruz.

Sitelerde Paylaş

Onu demiyoruz yahu. Kendi fikrini değiştirecek gücü yoktur diyoruz. Çünkü kendi fikrini değiştireceğini de biliyordur. Yani bunu bilmesini kendisi sonsuz gücüyle engelleyemez. Eğer bilmemesini sağlarsa bu sefer her şeyi bilen olmaktan çıkar. O yüzden sonsuz güçlü değildir diyoruz.

Bak sende kısır döngüye soktun. Tavuk mu yumurtadan çıktı yumurta mı tavuktan çıktı.

Farkındamızın tartışma aynen şuna benziyor.

İkimiz bir gemiye binmişiz. Yola gidiyoruz. Deniz dalgalı

Ben koltuğa oturup geminin hedefine varmasını bekliyorum.

Sen ise valizin sırtında ayakta duruyorsun. Niye oturmuyorsun diyorum. Belki çantam kaybolur diye çantayı sırtından indirmiyor, sürekli geminin doğru yöne gidip gitmediğine bakıyorsun. Niye bakıyorsun bu geminin bir kaptanı var bizi doğru yere götürür diyorum. Sen bu gemi sahipsizdir. Sahibi varsa da hastadır. Gemiyi süremez. Hasta değilsede kendine hakim olamayıp bizi yanlış yere götürüp atar diyorsun.

Sitelerde Paylaş

Zaten tanrı kısır döngüye giriyor başından beri. Her şeyi yaratan tanrıyı kim yarattı, onu yaratanı kim yarattı. Tanrı hem her şeyi bilip hem de her şeye gücü nasıl yapabilir. Tanrının tamamı kısır döngü. Yani kısır döngüye ben girmiyorum tanrı giriyor. Tanrı kendi kendisinin çelişkisi. Tanrı bu evrende var olamaz zaten. Çünkü zamanın bir başlangıcı var, uzayın da bir sonu var. Burada kısır döngüye giren ben değilim tanrınız kısır döngüye giriyor.

Sitelerde Paylaş

Tanrı bu evrende var olamaz zaten.

Ben sana tanrı bu evrende var demiyorum?

Başka boyutta düşün şunun gibi; (tabi bunlar sadece örnek)

Havanın içinde aynı anda hem sıcaklık hem ışık hem koku olabilir mi?

Bunlar birbirinin içinden geçebilir mi?

Peki madde?

Tanrı evrenler üstüdür?

Bizim aklımız onun gücünü algılamaya veya hesaba çekmeye yetmez?

Sana 500 yıl önce, Daha elektrik yokken cep telefonu icad edilmiş, binlerce km den konuşup görüşebiliniyor deselerdi ne derdin?

Bunun gibi birşey

Bizim elimiz kolumuz, gözümüz neki onu gözüyle görsün?

Düşün sinek uçarken kanat sesini duyabiliyoruz.

Dünya o hızda dönerken sesi bize niye gelmiyor.

Çünkü bu ses bizim algılama yeteneklerimizin dışında.

Bunu şöyle de örnekleyebiliriz:

İşyerinde çalışıyorsun, patronun iki kişiyi çağırıyor biri sen biri yanındaki arkadaş, ikinize tek tek iş veriyor?

Sen şu on parayı al git çarşıdan şunu şunu al deyip birini gönderiyor.

İkinciye geliyor yani sana

Hiçbirşey demeden cebine 1000 tl ve bir mektup kağıdına birşeyler yazıp veriyor. hadi git diyor.

Sen o ikinci adam ne yaparsın?

tarihinde ayferkaya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çünkü bu ses bizim algılama yeteneklerimizin dışında.?

Algılama yeteneğimiz dışında değil. Dünya uzayda dönüyor. Uzayda da hava olmadığı için ses yok. Dünyanın döndüğü alan uzay olduğu için ve hava olmadığı için sürtünmede yok. Bu yüzden ses çıkarmıyor. Eğer sürtünme olsaydı bütün dönen cisimler şimdiye durmuştu. Sana ne zaman hiçbir şey demeden cebine bin lira koyan ve mektup kağıdına bir şeyler yazan birisi gelip hadi git dedi? Olmayan şeylerden bahsediyorsunuz. Tamamen kurguluyorsunuz. Gerçeklerden bahsedelim kurgulardan değil.

Şu biz kimiz ki o yüce tanrıyı görelim, duyalım, analım lafını çok duydum. Tanrı yok. Bu yüzden onu göremiyoruz, duyamıyoruz, hissedemiyoruz. Sadece düşünerek yarattığımız bir varlık. Duygularımızın ürünü o. Biz tanrıyı aklımızla öldürdük. Çünkü tanrınız maalesef yok. Sence ben istemez miyim öbür dünya olsun, ölümden sonra bir şeyler olsun, dünyayı yaratan lütufkar bir tanrı olsun. Ama şu çok çarpıcı bir gerçektir ki tüm bunlar bizim öyle olmasını istememizle sınırlı. Sigmund Freud

Tanrı, sadece ama sadece bizim duygularımıza itaat ettiğimiz için oluşturduğumuz bir tanrı. Düşünerek bunun olmadığı anlaşılabiliyor. Bu yüzden siz onu anlayamazsınız deniyor, bu yüzden tarihler boyudur kanlı savaşlar hep din yüzünden çıktı. Bu yüzden bir tanrınız yok, eğer hala bir tanrıya inanmak istiyorsanız o tanrının beceriksiz olduğunu kabul etmelisiniz. Hatalı insanlar yaratıp, onları hataları yüzünden suçlayacak birisi o.

O zaman dua etmenin anlamı ne? Tanrı evren üstüyse sonsuz gücü var ise, o sonsuz gücünün bir kısmını buraya mı aktarıyor? Gücünü sınırlayacak mekan ve zamana? Gücü sınırsızlıktan çıkmaz mı?

Sitelerde Paylaş

Çünkü bu ses bizim algılama yeteneklerimizin dışında.?

Algılama yeteneğimiz dışında değil. Dünya uzayda dönüyor. Uzayda da hava olmadığı için ses yok. Dünyanın döndüğü alan uzay olduğu için ve hava olmadığı için sürtünmede yok.

uzayda hava yok ama biz uzayda değiliz dünyanın içindeyiz? ve Dünyanın içinde hava var?

diğerlerine de cevap lütfen?

Sitelerde Paylaş

Dünyanın içinde hava var ama uzayda yok yahu. Duyduğun her ses sürtünmeden oluşan seslerdir ve hava olmadan duyulamaz. Dünya kendi içinde dönmüyor. Kendi etrafında uzayın içinde dönüyor. O kadar şey yazdım sen de benim dediklerimi yanıtlarsan burda tartışıyoruz da. Sadece sen sorup ben yanıtlamıyorum. Her seferinde yazdığım her şeyin içinden bir şeyi seçiyorsun diğerlerini yok sayıyorsun ve ben sana bunları yanıtla diye ekstradan bir post daha atmak zorunda kalıyorum.

Sitelerde Paylaş

Sence ben istemez miyim öbür dünya olsun, ölümden sonra bir şeyler olsun, dünyayı yaratan lütufkar bir tanrı olsun.

İşte sorun burda ben o lütufları gözümle direk görebiliyorum. Sadece o kağıdı açıp okuman yeterli. Ama sen kibirinle gittin Cebine konulan kağıdı hiç okumadan arkadaşın on paraya ne alıyorsa sen de on paraya onu alıyorsun. Senin cebine 1000 para konuldu. ve bir kağıt konuldu ama kağıdı açıp okumadın.

Öbür arkadışının eline 10 para ile git şunu şunu al dendi. Çünkü onun okuma yazması yoktu? Sana verilen üstün yetenekleri göremiyor musun?

Kendini aciz hayvanlarla bir tutamazsın?

Sen istekleri arzuları, elemleri, acıları olan bir canlısın? Ateist olmana rağmen öbür dünya olsun, ölümden sonra birşeyler olsun istiyorsun?

Lütfen burayı dikkatli ve önyargısız oku

Sen dünyadaki herşeye muhtaç bir varlıksın ve Bütün dünya ile alakadarsın. İhtiyaçların dünyanın her tarafına dağılmış.

Arzuların, ebediyete kadar uzamış.

Ebedi bir hayatı istiyorsun. Bir dostunu gözünle görmek istediğin gibi Seni yaratanı da görmek istiyorsun?

Çok uzaklarda yaşayan arkadaş dostlarını görmek istediğin gibi % 99 u ölmüş akraba, atalarını da görmek istiyorsun.

Ancak o birinci adam öyle değildi. Onlar dünyanın sultanı olan insana hizmet için gelen hayvan ve bitkilerdi. Bizler onlar gibi davranamayız. Bizim üzerimize giydirilmiş senin tabirinle silahlarımız. Diğerlerine göre çok daha keskindir.

Arzu ve elemlerimiz o kadar büyük olmasına karşın ne kadar aciziz?

Biri yolda giderken yoldaki ineği görmüş, otlayıp duruyormuş inek. Dalga geçmiş adam : Ulan inek akşama kadar otlarsın, ne işe yararsın?

İnek gaza gelmiş:

Bre adam aç şu buzdolabını demiş, yediğin et benden, giydiğin elbise benim derimden, içtiğin o süt benden, giydiğin kemer bile benim derimden yapılmış.

Peki demiş sen ne işe yararsın:

etin yenmez, sütün içilmez derimden kemer yapmasan donun düşecek onu bile tutamayacaksın!

Ya sen ne diye geldin?

Aynı onun gibi ne işe yararız. Baharlarda bitkileri, meyveleri düşün, şekli ve rengi gözümüze, tadı ağzımıza, kokusu burnumuza , vitaminleri vücudumuza iyi gelen meyveleri görmüyor musun?

Hiç bu saray sahipsiz olur mu? Bu kadar saltanat sultansız olur mu?

Bundan sonra dua ile devam edebiliriz?

Gece : 22.00 ye kadar çok yazamayabilirim saygılar.

Sitelerde Paylaş

Bunu yanıtladım bize öyle aman aman bir üstün yetenek verilmedi. Hayvanlarda da duygular var. Hayvan beslemek bunu farketmek için yeterli. Bizim sadece düşünme yeteneğimiz evrildi ve ben bunları demiştim. Biz düşünmekte iyiyiz. Geri kalan her işte vasatız(koşmakta ortalama hızdayız, kazmakta, ortalama vs.). Ben öbür dünya olsun isterim. Güzel de olurdu ve bunu da açıkladım. Bütün bunlar benim öyle olmamı istememle sınırlı. Biz bir şey için gelmedik. Biz sadece ileri bir maymun soyuyuz. Ama biz evreni anlayabiliyoruz. Bu bizi özel kılıyor. Bir hayvanın doğduktan sonraki amacı şudur. büyür ve ölmemeye çalışır. Yetişkinliğe gelince ürer çocuklarını korur büyütür ve yaşlanınca da ölür. Bizimki bundan farklı değil. Sadece biz illaki bir amacımız olmalı safsatasını ürettik. Bana kibirli demişsiniz. Ama tanrının sadece sizi yani insanları kurtaracağını ve sadece onları üstün yarattığını söylemek kibir değil midir? Biz de bir hayvan türüyüz. Bizim yeteneğimiz düşünmek. Yaşamak için düşünme özelliğimiz gelişti ve bu yüzden düşündük ve yaşamak için barınaklar yaptık. Geliştikçe kendi sonumuzu ve diğer hayvanların sonunu getiriyoruz. Bunu kabul edemiyecek kadar da kibirliyiz. Bizim hiçbir silahımız keskin değil. Sadece düşünebiliyoruz. İnekler ne de güzel konuşuyormuş :D. Aslan ne diye gelmiş? Hala evrimi reddediyorsunuz ki bunu anlayabiliyorum. Cahilsiniz. Tartışmanın başından beri bir sürü şey kurguladınız. Ama kurgular gerçek değil. Ben o yüzden şöyle düşünün demiyorum. Kurgulamıyorum. Gerçekleri kanıtlarıyla beraber öne sürüyorum. Yani iyi gelenler tanrının varlığını ispatlarken, bizi zehireyenler de yokluğunu mu ispatlıyor? Bu çok saçma.

Hiç bu saray sahipsiz olur mu? Bu kadar saltanat sultansız olur mu?

Buna 3. kez yanıt veriyorum. İnsanlarla alakalı bir şeyi tanrıya atfediyorsunuz güzel. Ama tanrı insan değil ve hiçbir şey yapmamış. Tarihten beridir bilmediğimiz her şeye tanrı dedik(Roma, yıldırım, Zeus örneği). Şimdi evren nasıl oldu bilmiyoruz. Ona tanrı diyoruz. Hiçliğe tapıyoruz. Ya enerji(tanrı değil) hep var oldu ve o form değiştirip, şimdiki halini aldıysa. Bu da budizmin teorisi. Bir de pastafaryanizm var tabi :D(O bir parodi dinidir). Ya gerçek tanrı oysa. Çünkü o da ben yarattım diyor. Uçan bir spagetti canavarına tapar mısınız. Tanrımız bir kurt adam da olabilir. Ama onunda varlığı kanıtlanamaz. Pastafaryanların da kitabı vardır. Hiçbirisinin yokluğu kanıtlanamıyor. Çünkü yoklar. Sizinkini var yapan ne. Bir kitap ise tek kitaplı din siz değilsiniz. Kurt adamların yokluğunu ispatlayabilir misiniz? Uçan Spagetti Canavarının? Uçan Çaydanlığın? Ulu CuvCuv'un? Hiçbirisine inanmak için hiçbir sebep yok. Evreni bir tanrının yaratması ise sadece bilmediğimiz için aciz insanların acizliklerini kapatması için evren nasıl oluştu bilmiyoruma uydurduğu addan başka hiçbir şey değil.

Buyrun tanrınızın varlığını ispatlayın? Duaların işe yarayıp yaramadığına dair deney de yapılmıştı(double blind kullanılarak)? Sonuç dua etmek işe yaramıyordu. Akıl ve mantıkla da aslında dua etmenin saçma olduğu anlaşılabilir bir şey.

Sitelerde Paylaş

Duaya geçelim? ama başlamadan şunu söylemek zorundayım. İnsanlarla alakalı bir şeyi tanrıya atfediyorsunuz cevabını almak istemiyorum. çünkü bu sadece kaçıştır aynı resimdeki gibi.

Önyargı ve şartlanmışlık

Sonu bu resimler gibi olacaksa bu tartışma çok mantıksız olur

onyargi.jpg

devekusu.jpg

Çünkü siz de zürafa ile tanrının olmadığını kanıtlamaya çalıştınız. Ben size zürafadaki eksikliği tanrıya atfediyorsunuz demedim.

Ve Hastalık ve ölüm gibi musibetleri de sizin akıllı hücrelere göndermedim.

Ben insan olduğum için insani öğeleri kullanıyorum.

Bunu açıklığa kavuşturup öyle duaya geçelim.

Sitelerde Paylaş

Siz:

Çünkü siz de zürafa ile tanrının olmadığını kanıtlamaya çalıştınız. Ben size zürafadaki eksikliği tanrıya atfediyorsunuz demedim.

Zürafadaki hatayı sizin tanrınızın olmadığını kanıtlar dedim. Sizin tanrınıza atfettim. Evet. Çünkü akıllı bir tasarım bu(yaratılışa verilen diğer adlardan birisi, neden öye bir ad verildiği ise başka bir konu) hatayı yapmazdı. Şu akıllı hücreler nedir yahu? Evrim mi? Evrimi çok çok çok yanlış anlamışsınız. Ben yazdıklarımın hiçbirisinde akıllı hücreler terimini kullanmadım. O sizin yanlış algılamanız. Hastalıklar evrimde yeri vardır. Ölüm ise çok basit bir doğa kanunudur. Vücut eskiyince artık kendini yenileyemez hale geliyor ve ilk sorunda ölüyoruz. Tedavilerle bu sorunların bir çoğunu düzeltebiliyoruz ve ölmemek için direniyor ve yaşam süremizi uzatıyoruz. Aynı bir araba gibi düşünün. Araba kullanıldıkça eskir ve bir süre sonra parça değiştirilmesi gerekir. Değiştirilmezse ya kullanamazsınız ya da bir süre daha idare edebilirsiniz. İnsanın vücudundaki parçaları değiştirmek araba kadar kolay değil. Bunların hepsi evrimde yeri var zaten. Ama bu tedavileri bize tanrı vermedi. Biz bulduk. Düşünme özelliğimiz evrildiği için biz bulduk. Bu yüzden bunları evrime atfedebilirsiniz ki atfetmeniz doğru olur. Bunların hiçbirisi tanrının işi değil. Eğer evrime tanrı diyorsanız buyrun evrime tapın. Zürafadaki hata akıllı tasarımın olmadığını(akıllı bir tasarımcı böylebir hatayı yapmazdı. Sizin deyişinizle mühendis hata yapmaz) ve evrimin olduğunu kanıtlar. Videoda niye öyle olduğunu evrimsel olarak açıklamıştır. Akıllı hücre terimi yanlış o yüzden evrim diyin. Evrimi anlamadığınız için evrim konusunda farklı yorumlar getirmeye çalışmayın. Forumda dalga konusu olursunuz sadece. Selçuk erdemin karikatürleri güzeldir. Şuna bir bakın örneğin :).

Sitelerde Paylaş

Siz:

Zürafadaki hatayı sizin tanrınızın olmadığını kanıtlar dedim. Sizin tanrınıza atfettim. Evet. Çünkü akıllı bir tasarım bu(yaratılışa verilen diğer adlardan birisi, neden öye bir ad verildiği ise başka bir konu) hatayı yapmazdı. Şu akıllı hücreler nedir yahu? Evrim mi? Evrimi çok çok çok yanlış anlamışsınız. Ben yazdıklarımın hiçbirisinde akıllı hücreler terimini kullanmadım. O sizin yanlış algılamanız. Hastalıklar evrimde yeri vardır. Ölüm ise çok basit bir doğa kanunudur. Vücut eskiyince artık kendini yenileyemez hale geliyor ve ilk sorunda ölüyoruz. Tedavilerle bu sorunların bir çoğunu düzeltebiliyoruz ve ölmemek için direniyor ve yaşam süremizi uzatıyoruz. Aynı bir araba gibi düşünün. Araba kullanıldıkça eskir ve bir süre sonra parça değiştirilmesi gerekir. Değiştirilmezse ya kullanamazsınız ya da bir süre daha idare edebilirsiniz. İnsanın vücudundaki parçaları değiştirmek araba kadar kolay değil. Bunların hepsi evrimde yeri var zaten. Ama bu tedavileri bize tanrı vermedi. Biz bulduk. Düşünme özelliğimiz evrildiği için biz bulduk. Bu yüzden bunları evrime atfedebilirsiniz ki atfetmeniz doğru olur. Bunların hiçbirisi tanrının işi değil. Eğer evrime tanrı diyorsanız buyrun evrime tapın. Zürafadaki hata akıllı tasarımın olmadığını(akıllı bir tasarımcı böylebir hatayı yapmazdı. Sizin deyişinizle mühendis hata yapmaz) ve evrimin olduğunu kanıtlar. Videoda niye öyle olduğunu evrimsel olarak açıklamıştır. Akıllı hücre terimi yanlış o yüzden evrim diyin. Evrimi anlamadığınız için evrim konusunda farklı yorumlar getirmeye çalışmayın. Forumda dalga konusu olursunuz sadece. Selçuk erdemin karikatürleri güzeldir. Şuna bir bakın örneğin :).

Benim verdiğim örneklerin hepsi de insandan alınma ve insan aklına hitap ediyor? Sizin kurgusu hatalı paradokslarınızdan çok daha mantık içeriyor.

Siz benden kör bir adama renkleri tarif etmemi mi istiyorsunuz?

Hadi siz başlayın ben kör olayım siz bana rengi tarif edin. Bana maviyi tarif edermisin?

tarihinde ayferkaya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben neyi kurguladım? Yazdığım hiçbir şeyde ya şöyle olsaydı demedim. Kurgu olan şey nedir?

Ben mi körüm? Evrim gibi bilimsel bir gerçeği ben mi kabul etmiyorum?

Sizin tanrınız özel bir tanrı değil. Budizm daha akla yatkındır(tanrısız olmasına rağmen bir çözüm getirmiştir). Neden budist değilsiniz? Çünkü siz müslüman bir ailede doğdunuz ve müslüman bir şekilde yetiştirildiniz. Eğer eski yunanda olsaydınız Zeus'a tapacaktınız, eğer hindistanda doğsaydınız bir hindu olacaktınız. Danimarka'da vikinglerde yetişmiş olsaydınız Thor'a tapacaktınız. Orta Afrikadaki klasik dönemde yetişmiş olsaydınız dağdaki yüce CuvCuv'a inanacaksınız, veya hindistan'da bir budist olacaktınız. Ya siz budizm hakkında yanılıyorsanız?

Her şeyin sahibi vardır diyorsunuz. Bana sizin tanrınıza inanmadığım için kör diyorsunuz. Sizin dininizi iç ettiği için bilimsel bir gerçeği kabul etmiyorsunuz. Stephen Hawking'in çok sevdiğim bir sözü vardır.

Çalışmalarımın tüm gösterdiği, evrenin başlangıcının tanrının şahsi anlık bir isteği olduğunu söylemek zorunda olmadığınızdır.

Asıl körün sen olduğunu iddia ediyorum. Bu postta neden kör olduğunuzu söyledim. O kadar yüce bir tanrı ki, sonsuz gücü olmasına rağmen evreni 6 günde yaratabiliyor. Bizi o kadar seven bir tanrı ki sırf onunla aynı fikirde değilim diye beni sonsuza kadar cehenneme acı çekmeye yolluyor. O kadar iyiliksever bir tanrı ki savaşı kendisi tetikliyor. O kadar iyiliksever bir tanrı ki şiddete izin veriyor.

tevbe:5 - hürmetli aylar çıkınca, puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayıp hapsedin; her gözetleme yerinde onları bekleyin. eğer tevbe eder, namaz kılar ve zekat verirlerse yollarını serbest bırakın. doğrusu allah bağışlar ve merhamet eder.

- bu ayette, "puta tapanlar" ibaresi, bazı kaynaklarda da "müşrikler" olarak yer almış.

maide:33 - allah ve peygamberiyle savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuğa uğraşanların cezası öldürülmek veya asılmak yahut çapraz olarak el ve ayakları kesilmek ya da yerlerinden sürülmektir. bu onlara dünyada bir rezilliktir. onlara ahirette büyük azab vardır.

nisa:89 - onlar kendileri inkar ettikleri gibi, keşki siz de inkar etseniz de eşit olsanız isterler. allah yolunda hicret etmedikçe onlardan dost edinmeyin. eğer yüz çevirirlerse onları tutun, bulduğunuz yerde öldürün. onlardan dost ve yardımcı edinmeyin.

muhammed:4 - savaşta inkar edenlerle karşılaştığınızda boyunlarını vurun; sonunda onlara üstün geldiğinizde onları esir alın; savaş sona erince onları ya karşılıksız, ya da fidye ile salıverin; allah dilemiş olsaydı, onlardan başka türlü öç alabilirdi, bunun böyle olması, kiminizi kiminizle denemek içindir. allah, kendi yolunda öldürülenlerin işlerini boşa çıkarmaz.

enfal:12 - rabbin meleklere, "ben sizinleyim, inananları destekleyin" diye vahyetti. "ben inkar edenlerin kalblerine korku salacağım, artık vurun onların boyunları üstüne, vurun her parmağına" dedi.

bakara:191 - onları bulduğunuz yerde öldürün. sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. fitne çıkarmak, adam öldürmekten daha kötüdür. mescidi haram'ın yanında, onlar savaşmadıkça siz de onlarla savaşmayın. sizinle savaşırlarsa onları öldürün. inkar edenlerin cezası böyledir.

bakara:178 - ey inananlar! öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı: hür ile hür insan, köle ile köle ve kadın ile kadın. öldüren, ölenin kardeşi tarafından bağışlanmışsa, kendisine örfe uymak ve bağışlayana güzellikle diyet ödemek gerekir. bu, rabbiniz'den bir hafifletme ve rahmettir. bundan sonra tecavüzde bulunana elem verici azab vardır.

nisa:15 - kadınlarınızdan zina edenlere, bunu isbat edecek aranızdan dört şahid getirin, şehadet ederlerse, ölünceye veya allah onlara bir yol açana kadar evlerde tutun.

maide:38 - erkek hırsız ve kadın hırsızın, yaptıklarından ötürü allah tarafından ibret verici bir ceza olarak, ellerini kesin. allah güçlü'dür, hakim'dir.

- ayetler diyanet işleri mealinden alınmıştır -

Hiçbir şeyin cezası şiddet içermemeli iyiliksever bir tanrı için. Hele ki sırf kendisine inanmıyorlar veya şirk koşmayı tanrınız ona küfür edildiğini düşünüp kaldıramayacak kadar aciz. İslamın tanrısı tamamen uydurma. Zeus'da uydurma, Uçan Spagetti Canavarı da uydurma. Bütün tanrılar uydurma. Sadece var diyorsunuz. Ama hayvanlarla ve insanlarla ilgili kanıt gösterecekseniz evrimi kabul etmiş olmanız gerekir ki o zaman tartışacak bir şeyiniz kalmaz.Elinizdeki tek soru her şeyin başı nasıl oluştu? Siz onu şöyle çevirdiniz. Her şeyin hakimi var iken koskoca evrenin hakimi nasıl olmaz?

Dürüstçe söylüyorum, her şeyin başının nasıl oluştuğunu bilmiyorum. Ama bunu bilmiyor olmamız onu tanrının işi olduğunu değil, bizim o konuda cahil olduğumuzu gösterir. Bilim adamlarının bu konuda çok sayıda teorisi var. Hatta Stephen Hawking son kitabında gerek kalmadığını belirtmiştir diyorlar. Doğru olabilir. Kitabı okumadım. Kanıtlanmaya en yakın teori bu.

Haberin linki:

http://www.ntvmsnbc.com/id/25128703/

Sitelerde Paylaş

& günde neler olduğunu anlatıcan. Biliyoruz. Yazdın bir kere bunu eski konularda ama şunu kastetmiştim. Sonsuz güçte olduğu için bunların altı gün sürmesi gerekmiyor. Sonsuz gücüyle sırasıyla 1 saniyede yaratabilirdi.

Mavinin tanımı:

yeşil ile menekşe rengi arasında bir renk, bulutsuz gökyüzünün rengi.

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...