Jump to content

islama göre aşık olmak günah..

Recommended Posts

bir arkadaşım söyledi bu kızın annesi hocaymış sanırım islamda bir kişi aşık olamazmış ve aşık olduğu kişiylede evlenemezmiş çünkü tek aşk allah aşkıymış insan bir kişiyi allah için sevmeliymiş aşık olduğu için değil ...

aslında durum biraz mantıklı çünkü islama göre erkeğin annesi/kız kardeşi haricinde bir kadın görmesi haram değil midir nerden görsünde aşık olsun kadına

gördüğü zaman da direkt haram oluyor .

Sitelerde Paylaş

Öyle midir bilmiyorum. Açıkçası islamdaki insanlar mezheplere ayrıldı. Mezhepler de cemaatlere. Hristiyanlar gibi aşırı bölündüler. Özü aynı geri kalan her şey farklı o yüzden bazı cemaatler evet bazıları hayır diyecektir bu dediğin şeye.

AteistKemalist birey bu söz sana:

Sevdiğim her şey ya günah yada kilo yapıyor.(sözün sahibini hatırlamıyorum)

tarihinde MrAtheistPhilosopher tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öyle midir bilmiyorum. Açıkçası islamdaki insanlar mezheplere ayrıldı. Mezhepler de cemaatlere. Hristiyanlar gibi aşırı bölündüler. Özü aynı geri kalan her şey farklı o yüzden bazı cemaatler evet bazıları hayır diyecektir bu dediğin şeye.

AteistKemalist birey bu söz sana:

Sevdiğim her şey ya günah yada kilo yapıyor.(sözün sahibini hatırlamıyorum)

:D sağolasınız efendim imanamı geliyom nee :D

Sitelerde Paylaş

bir arkadaşım söyledi bu kızın annesi hocaymış sanırım islamda bir kişi aşık olamazmış ve aşık olduğu kişiylede evlenemezmiş çünkü tek aşk allah aşkıymış insan bir kişiyi allah için sevmeliymiş aşık olduğu için değil ...

aslında durum biraz mantıklı çünkü islama göre erkeğin annesi/kız kardeşi haricinde bir kadın görmesi haram değil midir nerden görsünde aşık olsun kadına

gördüğü zaman da direkt haram oluyor .

Kafası karışık genç arkadaşım nerden buluyorsun bu arkadaşları; islam açık apaçık bir dindir muhammed parası olanlara arkadaşlarına kadın kız bulur ganimet cariye dağıtır parasız gariban gençlere ise oruç tutmasını tavsiye eder islam bu kadar apaçık bir dindir.

Bu araplardan sonra gelenler bir kaç yüzyıl sonra dahada kafayı yemiş sanki kutsal bir şey varmış kendileri aşk mesk adı ile kaybetmişlerdir.

Aşkın olduğu bile şüpheli iken ki (bana göre yoktur) olmayan şeylere bağlanmak kafayı yemek ne derece mantıkldır.

Sitelerde Paylaş

bu konuda yanlis bilgi edinmissiniz sanirim cünkü ALLAH (c.c.)kari ve kocanin birbirlerine ask,sevgi ve saygi beslemelerini emretmistir !!!

Mantık evliliği açık evlilik anlaşmalı evlillik vs olamazmı? (evlikliklerin çoğu böyledir)

Erkek her yerde erkektir bunlar o devirde kadınlır üstünde tahakküm kurmak isteyen arapların uydurmaları olamazmı.

Bir an olsun bir an olsun böyle bir şey düşünebiliyor musunuz.

tarihinde Protagoras tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tek aşk allah aşkıymış insan bir kişiyi allah için sevmeliymiş aşık olduğu için değil ...

islamda her şey kendi tabirleriyle allah rızası için yaplır...

kelimenin tam anlamıyla h-e-r ş-ey

başını kaşıyorssan allah rızası için..

gerisi anlaşıldı sanırım B)

İşte buna islam deniyor...

Sitelerde Paylaş

bu konuda yanlis bilgi edinmissiniz sanirim cünkü ALLAH (c.c.)kari ve kocanin birbirlerine ask,sevgi ve saygi beslemelerini emretmistir !!!

Bu iş emirle oluyor muymuş, bi sorsana o Allah'ına?

Öyle bir emir varsa, sadece kadınadır hem. Erkek istediği kadar kadını sevip, kendine mal edinebilir.

Ama o kadınlar onu memnun etmek zorunda. Seve seve..

Allah aşkı bunu gerektiriyor.

Kimin eli kimin cebinde, kim kime aşık kim değil, kim aşıkmış gibi yapıp aslında nefret ediyor.... belli değil.

Benim çocukluğumda Dallas diye bir dizi vardı, büyükler bu diziden hep böyle sözederdi. Kimin eli kimin cebinde, belli değil.

Sitelerde Paylaş

Öyle bir emir varsa, sadece kadınadır hem. Erkek istediği kadar kadını sevip, kendine mal edinebilir.

Kimin eli kimin cebinde, kim kime aşık kim değil, kim aşıkmış gibi yapıp aslında nefret ediyor.... belli değil.

Benim çocukluğumda Dallas diye bir dizi vardı, büyükler bu diziden hep böyle sözederdi. Kimin eli kimin cebinde, belli değil.

Evet islamda bunlar iş emri ile oluyor.

Aşık olunacak ol. Çocuk yapılacak yap. Kocaya hizmet edilecek et. Namaz kılınacak kıl. Şavaş yapılacak yap. Turban takılacak tak. Kurban kesilecek hayvanları türkülerle tekbirlerle Kkes.

Sitelerde Paylaş

Herkese selamlar. Sitenize yeni üye oldum. Üye oma amacım ise; sitenizi uzun bir süre takip etmem ve İslamiyetin ve Allahın gerçek olup olmadığından emin olmamamdır. Eskiden ateistlere şaşardım, nasıl Allaha inanmıyorlar diye. Ama sizin verdiğiniz mantıklı cevaplar ve İslamiyetin bazı yanlışları, beni dinimi sorgulamaya yöneltti. İlk iş olarak bende birşeyler yazayım.

Konuyu açan arkadaşın arkadaşı, aşık olmanın günah olduğunu, tek aşkın, Allah aşkı olacağını söylemiş. Ben buna katılmıyorum. Tamamen saçmalık.

Birincisi; aşık olmak ayrıdır, sevmek ayrıdır. Mesela; ben Allahı seviyorum, ama aşık değilim. Şimdi yobazlar, Allaha aşık olmadığımı söylediğimden dolayı beni kafir ilan edecekler, ama öyle. Allahı sevmek ayrıdır, aşık olmak ayrıdır.

Allaha aşık olmam için, Allahın insan, aynı zamandada bayan olması gerekir. Ama Allah İslamieyete göre eşi benzeri olmayan bir varlıktır ve aynı zamandada cinsiyeti yoktur.

Tamam, ben Allahı seviyorum diyelim. Peki ona nasıl aşık olacağım? Allah, Müslümanlara göre insan değil, cinsiyetide yok. Yani insan olmayan, cinsiyeti olmayan bir varlığa nasıl aşık olacağım?

Yani sevmek ayrıdır, aşık olmak ayrıdır. Bir insan eşine aşık olmayabilir, ama bu onun eşini sevmediği anlamına gelmez. Görücü usulü evlenen onlarca çift var, peki ne olacak şimdi? Birbirlerine aşık değiller diye, birbirlerini sevmeyecekler mi?

Yani özetlemek gerekirse; Allahı sevmek demek, allaha aşık olmak demek değildir. Allah hem insan değildir, hemde cinsiyeti yoktur. O yüzden Allaha inanan birinin, Allaha aşık olduğu söylenemez.

Ayrıca, madem aşık olmak günah, tek aşk Allah aşkı, o zaman sevmeninde günah olması lazım. En büyük sevginin, Allah sevgisi olması lazım.

Ayrıca Allah varsa bile, insanlara aşkı yasaklamaya hakkı yok. Çünkü insanlara aşk duygusunu kendi veriyor, peki madem aşık olmak günah, o zaman Allah neden bize günah kıldığı bir duyguyu, içimize yerleştiriyor? Bu nasıl bir mantık?

Zaten İslamiyete göre herşey günah, flört etmek günah, evlilik dışı birliktelik günah, kadınlarla aynı yerde oturmak günah, bir kadının gözünün içine bakmak günah, başını açmak günah, poponu açmak günah. Kısacası; günah oğlu günah.

Sitelerde Paylaş

evet öyle mantıkla islam çok çelişiyor.her şey günah o günah bu günah..

Her şey günah değil. Düşünmekle, sorgulamakla(biz kimiz ki tanrıyı sorgulayalım gibi), akıl ve mantıkla alakalı her şey günah. İşte tam da bu yüzden inançlı değiliz :).

Sitelerde Paylaş

evet öyle mantıkla islam çok çelişiyor.her şey günah o günah bu günah..

Aşk nedir ? islamda aşk, derinlemesine araştırılması gereken kesin hükümler olmayan bir konu. Bu konuda kesin bir şekilde günahtır veya günah değildir demek ne akdar doğru bilmiyorum.

Kendi fikrimi söyleyecek olursam, aşk denilen duygu insanının elinde değil. doğal olarak bu duyguyu hissetmenin sakıncası yok gibime geliyor.

ama duyguyu hissetmekle yaşamak arasında fark olduğunu düşünüyorum. Aşk'tan kendini yiyip bitiren yada gözü başka hiç birşeyi görmeyen insanlar var. Bu durum dini açıdan sorun çıkarabilir. yani aşkı yüzünden dini sorumluluklarını yerine getirmeyen,biri için günaha giriyor diyebiliriz.

AMA SADECE AŞKI HİSSEDİYOR DİYE, AŞIK OLDU DİYE GÜNAHA GİRİYOR DEMEK EN AZINDAN BENİM HADDİMİ AŞIYOR.

Sitelerde Paylaş

islamiyet cok esli degil bir evlilige insanlari yönlendirmistir !!!

Sitelerde Paylaş

yüzünü görmeden nasıl aşık olacaksın

tabiki yüzünü göreceksin

şartlara şurtlara göre yüz kapatmak şart değil

sonradan görme Osmanlının aşırı dincileri ise yüzüde kapatmış

kızını dövmeyen dizini döver diyen bir nesilin torunlarıyız

korumacı uyanık babaç atalarımız önlem olarak

her işine gelmeyen duruma günah yakıştırması yapmış

tarihinde Spenser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...