Jump to content

sınav...

Recommended Posts

:)

anlayacağın şey derken ?

yani ""orada öyle yazıyor ama sen ona aldırma... sen böyle anla""" mı diyorsun...

cümleyi yaz ;edilgen etken özne yüklem özne nesnesine göre ayır...bak.ne yazıyor....?söyle...

sürekli.....aslında bunu demek istemior demekten yorulmuyormusunuz yahu?

Bu müslümanlar acayip kıvrak bir bele pardon zekaya sahipler. Kuranda herşey her anlama gelebilir.

Gökler(semavat) kelimesi işe geldiği gibi atmosfer, evren, kontrol kalemi anlamına gelebilir.

Bu insanlar yüce bir yaratıcıdan geldiklerini iddia ettikleri kitapta :

Neshedilmiş şeyler olmasını,

Şiir dili ile yazılarak anlatım eksikliğine maal vermesini

Müteşabih ayetler içermesini ama hangilerinin muhkem, hangilerinin müteşabih olduğunun bilinmemesini görmezden gelirler.

O kadar zekidirler ki :

Yukarıdaki 3 sorunu içeren kitaplarının anlaşılabilmesi için hadislere ihtiyaç olduğunu kabul etmeyenleri bile vardır.

Hadisleri kabul edenler de aynı kaynaktan verilen hadislerin yarıdan fazlasını "Sahih" değil diye kabul etmeyeceklerdir ve :

Be hey gafil senin sahih kabul ettiğin hadisler de aynı kaynaktan değil mi? Eğer kaynağının yarısı Sahih diğer yarısı Sahih değil ise

ve bu kaynak Muhammedden 150-200 yıl sonra yazıldı ise buna nasıl güveneceksin dediğinde hemen topu taca atacaktır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 222
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İşte bülee

Geçen gün lüks bir semtte arabarı kenara çektim birini bekliyorum baktım önümde beyaz bir jeep BMW X6 falanmı ne dilimiz bile dönmüyor.

İçinde bir kaç abi gülüp eğleniyorlar hemen yanındada bir çöp yıgını var (yaklaşık bir metre arada yok bile) çöp dedimse karton kutular büsküit kolileri falan atmış esnaf.

Baktım biri içini karıştırıyor biri dedimse normal giyimli yani sokakta karton vs toplayan kişilerden değil belli ki işe yarayacak bir şeyler arıyor bir kaç parça buskivi, yakacak işe yarayacak bir şeyler.

Bu kureyşin alllahı çok enterasan canım, bazı kişilere çok kolay yerden sorarken bazı kişilere çok kazık soruyor

BMW li abiler için gecenin sorusu bu akşam hangi puba gidip nerde felekten gece çalalım

Çöpleri karıştıran vatandaş için gecenin sorusu bu akşam karnımız nasıl doyurup nasıl ısınalım

Ekstra sorular

Soru 1 yandaki çöpü eşeyelen kişi cennete diğer abilerden kaç yıl önce girecektir.

A) 33 yıl B 999 Yıl C) 10.000 Yıl D) Hepsi

Soru 2 bir cennet yılı kaç dünya yılına eşittir

A) 99 Yıl B 1999 Yıl C) Yüce mevlam bilir D) Hepsi

Bu arada her geçen bir kaç 10 15 kişiden bir ikisinin çöpü işe yarayan bir şey varmı diye kontrol etmeside ülkemizdeki okonomimizin ne kadar ne kadar büyüdüğünü göstermektedir.

Maşaallahh.

tarihinde Protagoras tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

:)

anlayacağın şey derken ?

yani ""orada öyle yazıyor ama sen ona aldırma... sen böyle anla""" mı diyorsun...

cümleyi yaz ;edilgen etken özne yüklem özne nesnesine göre ayır...bak.ne yazıyor....?söyle...

sürekli.....aslında bunu demek istemior demekten yorulmuyormusunuz yahu?

ilahi bu ateistlerde bir hoş yahu. Durmadan açık aramanın peşine düşmekten gerçekleri bir türlü göremiyorlar.

benim söylemek istediğim şu. Kuran bir bütündür. Ayetleri bu bütünlük içersinde değerlendirmek gereklidir.

daha iyi anlaman için örnek vermek gerekirse bir ayette kafirle savaşın onları öldürün derken (meali kabaca yazıyorum) diğer bir ayette sizi yerinizden yurdunuzdan çıkarmak istemeyen size kötülük yapmayanlara sizde iyi davran diyor. Kuşkusuz Allah adil ve iyi davrananları sever.

yani burda kuranı bir bütün olarak ele almazsan sadece ilk ayeti dikkate alırsan suçlu suçsuz bütün kafirleri öldürülmesi gerekir anlamı çıkıyor.

yani ben kafama göre değil kuranın bütününe göre yorumluyor. Doğru olanda budur.

Asıl, hep açık arama peşine düşen ateistler kuranı olmadık şekilde yorumlamaktadırlar. Ne diyeyim üzülmekten başka birşey gelmiyor elimden.

ALİ İMRAN 7

O, sana Kitab'ı indirendir. Onun (Kur'an'ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihdir. Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, "Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır" derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.

Sitelerde Paylaş

Bazı ayetlerin manasını sadece allah biliyorsa o zaman bu ayetlerin kitapta işi ne? Günlük mü tutuyor allah?

BAK GENE AYNI ŞEYİ YAPIYORSUNUZ. Bir cümleyi alıyor ve sadece onu yorumlamaya çalışıyorsunuz. Devamını okusa güzel kardeşim.

...İlimde derinleşmiş olanlar, "Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır" derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.

gerçekten merak ediyorum bunu bilerekmi yapıyorsunuz yoksa kalbiniz okadar kararmışki gözünüzmü görmüyor,anlamıyor algılayamıyorsunuz.

umarım birgün gerçekten anlamak için okursunuz. Açık aramak istedikten sonra dünya güzeli bir insan için bile gözünün üstünde kaşım var denebilir. Bu açık aramanın sonu yok. O yüzden açık aramak için değilde anlamak için okumak istersen(iz) rabbim sana (size) da hidayet kapılarını açacaktır.

Sitelerde Paylaş

benim söylemek istediğim şu. Kuran bir bütündür. Ayetleri bu bütünlük içersinde değerlendirmek gereklidir.

kur an ama siz işinize gelmeyince

"""o ayet mi ......sen o ayeti unut bak benim buradaa bulduğum başka bir ayet var ona bak...."""

demek için için mi bütündür.

bu konu çok uzadı...

benim allah katında 100 üzrinden 32 puan alacağım diyelim belli..

1. belli diyorum ya?bunu kim biliyor.?.

allah

2.ne zamandır biliyor?

beni daha yaratmadan bile biliyor.

3.beni yaratmadan belli olan bir şeyi değiştirme gücüm olabilir mi?

olamaz.

4 eğer değiştrebilme gücüm olsa allahın yanlış bildiğini mi kanıtlamış olurum

:evet

5.ben daha yaratılmadan belli olan ve değiştirlemeyecek olan bir şeyde benim iradem olmuş olmamış sonuca etki edermi?

etmez.

şimdi bu 5 şıkda mantıken sana saçma gelen,aklına takılan birşey var mı?

Sitelerde Paylaş

Bazı ayetlerin manasını sadece allah biliyorsa o zaman bu ayetlerin kitapta işi ne? Günlük mü tutuyor allah?

her ayet mutlaka anlaşılır olmalıdır...

ama herkes tarafından anlaşılamayabilir...

herkesin anlayış seviyesi bilgi seviyesi aynı değildir...

tıp kitaplarını herkes anlama mesela...

ama insanlığa faydaları çoktur...

o ayet mütaşabih olan yani benzetme mecaz manalı olan ifadeleri bilgi sahibi kişilerin anlayabileceği şeklinde de anlaşılabiliyor...

Sitelerde Paylaş

"""o ayet mi ......sen o ayeti unut bak benim buradaa bulduğum başka bir ayet var ona bak...."""

bu konu çok uzadı...

allah

2.ne zamandır biliyor?

olamaz.

5.ben daha yaratılmadan belli olan ve değiştirlemeyecek olan bir şeyde benim iradem olmuş olmamış sonuca etki edermi?

etmez.

allah bizimle beraber olayları yaşıyor ve yaşatıyor...

bizim ve onun kararları olaylar içinde etkili olabiliyor...

o önceden belirliyor derken bu çok önce olmayabilir...

olay olmadan hemen önce az önce bir gün önce mesela...

biz nasıl duruma göre bazı şeylere karar verip değiştiriyor sak o da duruma göre bazı değişiklilkler yapabiliyor olabilir...

Sitelerde Paylaş

bu konu çok uzadı...

allah

2.ne zamandır biliyor?

olamaz.

etmez.

3.sorudan sonra saçmalamaya başlamışsın kolonya. Doğal olarak diğer sorularda da mantıklı sorular olmamış.

Allah'ın senin ne yapacağını daha önceden bilmesi, senin daha önce ne tercihi yaptığını bilmesi anlamına geliyor. Örnekle açıklamak gerekirse

Şuan hayatı biz banttan yaşıyoruz. yani canlı yayın yapılmış bitmiş banttan tekrar ediyoruz.

canlı yaşarken sen tercihini yapmışsın zaten inkarı,inanmamayı seçmişsin.yani tercih gene senin elindeydi.

Sitelerde Paylaş
tıp kitaplarını herkes anlama mesela...

ama insanlığa faydaları çoktur...

Tıp kitaplarını 1000 tane doktor okur hepsi aynı şeyi anlar

Kuran'ı 1000 kişi okur, 100 tanesi barış anlar 200 tanesi savaş anlar, 300 tanesi müteşebbih der 20 tanesi yeni mezhep kurar peheeey burada say say bitmez anladın sen demek istediğimi

Kuran'ın insanlığa ne yararı olmuştur? Müslümanlar zamanında savaşa giderken daha bir gaza gelerek gitmişlerdir

Ama dünyanın egemenliği bilek gücü değil bilime bağlı olmaya başladığından beri İslam toplumları geri tutmaktadır

Sitelerde Paylaş

3.sorudan sonra saçmalamaya başlamışsın kolonya. Doğal olarak diğer sorularda da mantıklı sorular olmamış.

Allah'ın senin ne yapacağını daha önceden bilmesi, senin daha önce ne tercihi yaptığını bilmesi anlamına geliyor. Örnekle açıklamak gerekirse

Şuan hayatı biz banttan yaşıyoruz. yani canlı yayın yapılmış bitmiş banttan tekrar ediyoruz.

canlı yaşarken sen tercihini yapmışsın zaten inkarı,inanmamayı seçmişsin.yani tercih gene senin elindeydi.

canlı yayında olmadığımızı söyleyen sensin..neya dayanıyorsun bunu söylerken ?kurana mı?

kıvırma....

diğer taraftan.banttan olsak ne olur ki?.canlı yayına dönelim o zaman

aynı sorularım geçerli....yani kaçabileceğin bir banttan yayın yok...

allah canlı yayında yaşadıklarımızı bilmiyormuydu?

evet.....canlı yayındayız ve sorularımı bir daa sordum...aklına yatmayan?

Sitelerde Paylaş

canlı yayında olmadığımızı söyleyen sensin..neya dayanıyorsun bunu söylerken ?kurana mı?

kıvırma....

diğer taraftan.banttan olsak ne olur ki?.canlı yayına dönelim o zaman

aynı sorularım geçerli....yani kaçabileceğin bir banttan yayın yok...

allah canlı yayında yaşadıklarımızı bilmiyormuydu?

evet.....canlı yayındayız ve sorularımı bir daa sordum...aklına yatmayan?

Söylediklerimi anlayamadın sanırım. Tekrar anlatmaya çalışayım sana.

Rabbim bizi yarattı ve dediki kolonya seni cehenneme bilirkişi senide cennete koyuyorum. İnsanoğlunun huyu gereği rabbine sorabilirsin beni neden cehenneme koydun diye. Aldığın cevap çünkü sen inkar edenlerdensin oluyor. Herşeyi bilen rabbim seni inkar edeceğini biliyor. Sende diyebilirsinki ama rabbim ben iman edenlerden olabilirdim. Bu bahaneni ortadan kaldırmak için yaptıklarını sana göstermek için bu dünyada yaşıyorsun. Bilmem anlatabildimmi.

başka soru ?

Sitelerde Paylaş

Rabbim bizi yarattı ve dediki kolonya seni cehenneme bilirkişi senide cennete koyuyorum. İnsanoğlunun huyu gereği rabbine sorabilirsin beni neden cehenneme koydun diye. Aldığın cevap çünkü sen inkar edenlerdensin oluyor. Herşeyi bilen rabbim seni inkar edeceğini biliyor. Sende diyebilirsinki ama rabbim ben iman edenlerden olabilirdim. Bu bahaneni ortadan kaldırmak için yaptıklarını sana göstermek için bu dünyada yaşıyorsun. Bilmem anlatabildimmi.

başka soru ?

İnsanoğlunun huyu gereği rabbime soruyorum bana cehennemlik kaderi neden yazdinda neden oraya koyuyorsun ve neden beni inkar edenlerden yapıyorsun ? Beni iman eden bir insan olarak dünyaya getirmeni çok isterdim halbuki ama kaderimi sen yazmissin ben bunu banttan tekrarlamak zorundayim ne yapsam bos cünkü sen iznin olmadan bu dünyada yaprak bile yere düsmez !!

Sitelerde Paylaş

İnsanoğlunun huyu gereği rabbime soruyorum bana cehennemlik kaderi neden yazdinda neden oraya koyuyorsun ve neden beni inkar edenlerden yapıyorsun ? Beni iman eden bir insan olarak dünyaya getirmeni çok isterdim halbuki ama kaderimi sen yazmissin ben bunu banttan tekrarlamak zorundayim ne yapsam bos cünkü sen iznin olmadan bu dünyada yaprak bile yere düsmez !!

senin kaderini senle beraber o yazıyor...

halen yazılmaya devam etmekte...

senin seçimlerin ve davranışlarınla beraber onun seçimleri de bu işte etkili...

sonuç yine senin seçimimle belirlenecek...

onun seçimleri seni hep cennete doğru yönlendirmeye yaklaştırmaya yönelik...

ama sen bazen cennete bazen cehenneme layık işlere yönelebilirsin...

ısrarla girmek istediğin yöne gidersin...

olayların ayrıntıları sonunda daha net belli olabilir...

ama tanrı kimseyi zorla cennete yahut cehenneme sokmaz...

herkes kendi gider...

Sitelerde Paylaş

başka soru ?

başka sorum yok..

benim de zaten size söylettirmek istediğim şey bu idi..

işte bu kuranla çelişmeyen bir bakış açısı...itirafın için tebrikler...

yani yaratanda ,cehenneme koyan da, karar veren de, bilen de, Allah

bizede sadace banntan öööle i,zlemek kalıyor...

ama cezayı da biz yiyoz nedense...halbuki madem bunlara sebep allah ...o yansın cehennmde...

Sitelerde Paylaş

senin kaderini senle beraber o yazıyor...

halen yazılmaya devam etmekte...

senin seçimlerin ve davranışlarınla beraber onun seçimleri de bu işte etkili...

sonuç yine senin seçimimle belirlenecek...

onun seçimleri seni hep cennete doğru yönlendirmeye yaklaştırmaya yönelik...

ama sen bazen cennete bazen cehenneme layık işlere yönelebilirsin...

ısrarla girmek istediğin yöne gidersin...

olayların ayrıntıları sonunda daha net belli olabilir...

ama tanrı kimseyi zorla cennete yahut cehenneme sokmaz...

herkes kendi gider...

Bu sizin söyledikleriniz en sonunda yine sebeb ve sonuç iliskisine yani kadere çıkar.Bu hayal mahsulü açılamalarınızdan (hayal mahsülü diyorum çünkü allahın ortağı gibi ne yaptığını bildiğini gibi konusmussunuz)yine çok sayıda paradoks çıkar ve yine isin içinden çıkılamaz.

Eğer dediğiniz gibi allah insanı cennete doğru yönlendirmeye çalısıyor ve sonucununda insan yinede cehenneme gidiyorsa bu allahın acizliğini gösterir veya o insanın cennete gitmesini istemiyordur.Ha gitmesini istiyorsa zaten yardım eder ve cennete gider istemiyorsa zaten insan kendi iradesi ile cennete gidemez.

Hem yardım etmeyip hem cennete giden bir insanın kaderinide o yazmıstır.Yardım edeipte cennete gidemiyen insanın da kaderini o yazmıstır !!

Kader bizimle birlikte yazılıyorsa yani sizin bahsettiğiniz gibi mesela yarın ki kader yazılıor.O zaman allah 1 hafta sonraki kaderi yazmamıstır ve bunu bilmiyordur !!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...