Jump to content

BİG BANG'İN FİZİĞİ

Recommended Posts

• İleti 216
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

hacı anlamadığım şey plank büyüklüğünün altında küçüklük yok mu yoksa var da ölçülemiyor mu?

benim görüşüme göre var olmalı. Zira evren üç uzay bir zaman olarak 4 boyutlu basit bir evren olur. Sicim teorisi gibi bir durum evrenin düşünülenden daha çok boyutlu olacağını ön görüyor.
Sitelerde Paylaş

benim görüşüme göre var olmalı. Zira evren üç uzay bir zaman olarak 4 boyutlu basit bir evren olur. Sicim teorisi gibi bir durum evrenin düşünülenden daha çok boyutlu olacağını ön görüyor.

Sicim uydurma bir teoridir. Quantum fiziği kanıtlanmıştır. Sicim teorisi quantum fiziği ile klasik fiziği birleştirmeyi amaçlayan bir teoridir. Kanıtlanmamıştır.

Sitelerde Paylaş

Sicim uydurma bir teoridir. Quantum fiziği kanıtlanmıştır. Sicim teorisi quantum fiziği ile klasik fiziği birleştirmeyi amaçlayan bir teoridir. Kanıtlanmamıştır.

sayın hacı söylemlerinize katılıyorum, ancak; graviton üzerinden yola çıkalım. graviton bir takyon .

Sizce bu takyonlarin varlığını desteklemez mi?

(Bulunamaması göz önünde tutulmadan konuşursak )

Sitelerde Paylaş

sayın hacı söylemlerinize katılıyorum, ancak; graviton üzerinden yola çıkalım. graviton bir takyon .

Sizce bu takyonlarin varlığını desteklemez mi?

(Bulunamaması göz önünde tutulmadan konuşursak )

Graviton takiyon değil. İkisinin de varlığı kanıtlanmış değil. Bunlar teorik parçacıklar.

Aynı değiller. Biri (graviton) çekim kuvvetini iletiyor. Diğeri ise süpersimetriden dolayı, en az ışık hızından daha hızlı hareket eden parçacıklar.

Sitelerde Paylaş

Graviton takiyon değil. İkisinin de varlığı kanıtlanmış değil. Bunlar teorik parçacıklar.

Aynı değiller. Biri (graviton) çekim kuvvetini iletiyor. Diğeri ise süpersimetriden dolayı, en az ışık hızından daha hızlı hareket eden parçacıklar.

süpersimetride bildiğim kadarıyla kanıtlanamadı?

Ayrıca graviton spini fotondan fazla negatif dönüsu ile beraber -1 olan bu hız aslında fotondan 2 kat hızlı demektir. Bu onu takyon yapmaz mi?

gravitonu göremememizin nedeni de kendi etrafında dönüsü haricinde hızı ışık hızı ile aynı olmasından kaynaklı değilmi?

Bu onun çerenkov işiması yapmasını engelliyor sonuç olarak?

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ayrıca graviton spini fotondan fazla negatif dönüsu ile beraber -1 olan bu hız aslında fotondan 2 kat hızlı demektir. Bu onu takyon yapmaz mi?

gravitonu göremememizin nedeni de kendi etrafında dönüsü haricinde hızı ışık hızı ile aynı olmasından kaynaklı değilmi?

Gravitonun hızı fotondan hızlı değil. Spininin -2 ve kütlesiz olması gerekiyor.

Çekim kuvvetinin hızının ışık hızından fazla olmadığı kurgulanıyor.

Çerenkov ışıması ayrı bir olay.. Gravitonla hiç alakası yok.

Sitelerde Paylaş

Gravitonun hızı fotondan hızlı değil. Spininin -2 ve kütlesiz olması gerekiyor.

Çekim kuvvetinin hızının ışık hızından fazla olmadığı kurgulanıyor.

Çerenkov ışıması ayrı bir olay.. Gravitonla hiç alakası yok.

sayın hacı spin yani dönü bir madenin hem kendi etrafında hemde uzay zamandaki toplam hızı. Bu durumda

Graviton

Kütle: 0

Elektrik yükü: 0

Spin: 2

Kaynak wikipedia

Spin 2 yani 1 den büyük olduğuna göre graviton ışıktan hızlı demektir.

Sitelerde Paylaş

süpersimetriye en ufak kanıt bile bulunamadı. Bundan dolayı fizikçiler saç baş yoluyor ya. Bunlar bana oldukça farazi teoriler gibi geliyor, mesela takyonlar izafiyete göre var olması imkansız parçacıklar değil mi? İzafiyeti red mi ediyorsunuz? tarihinde GerçeğiArayan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

süpersimetriye en ufak kanıt bile bulunamadı. Bundan dolayı fizikçiler saç baş yoluyor ya. Bunlar bana oldukça farazi teoriler gibi geliyor, mesela takyonlar izafiyete göre var olması imkansız parçacıklar değil mi? İzafiyeti red mi ediyorsunuz?

sayın GerçeğiArayan takyon nedir? Işıktan hızlı maddeler verilen İşin değilmidir ?
Sitelerde Paylaş

Göreliliğe göre graviton yokki, kütleçekim dalgaları var.

Gravitonda farazi bi parçacık spini bildiğim kadarıyla 2.

Wikipedia.

Günümüze kadar varlığı kanıtlanamamış, kütleçekim kuvvetini ilettiği varsayılan, sanal bir parçacıktır. Einstein'ın Genel Görelilik teorisinin önemli bir parçasıdır. Gravitonun varlığı etkileri sayesinde bilinmektedir fakat onu ölçmek ya da gözlemlemek şimdilik olanaksızdır.

Gravitonun bulunması için araştırmalar yalnızca dünya gezegeninde değil, dünya dışı olan uzayda da yapılmalıdır. Yapılması gereken bu araştırmalar içinse, günümüzdekinden daha yüksek bir teknolojiye ve yüksek miktarda bütçeye gereksinim vardır.

Kuantum mekaniğinin geliştirmeye çalıştığı Standart Model, bütün atomların yapıtaşlarının çok küçük parçacıklardan oluştuğunu ortaya koyar.

Yapıtaşları ile yetinmez, atomlar arası ve içi etkileşimlerin ve bütün kuvvetlerin ardında parçacıklar olduğunu öne sürer. Örneğin, atom çekirdeğini bir arada tutan kuvvetin parçacığı Gluon olarak adlandırılır.

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Madde ve maddeyi manüple eden kuvvetleri olusturan parçacıkların spin (dönmek, çevirmek) denen bir niteliği vardir.. Aslinda spin terimi bu parçacıkların çeşitli açılardan nasıl görüldüğünü belirtmek için kullanilir. Ne demektir bu spinler? Spinlerin hızları ile alakası yoktur.

Spin 0 nokta gibidir. Her yönden ayni görülür.

Spin 1 ok gibidir. Her yönden, her açıdan farklı görünür Aynı görülebilmesi için kendi etrafında 360 derece döndürülmesi gerekmektedir. Iskambil kağitlarından "As"i dusunun.. Aynısını elde etmek icin kendi etrafinda tam bir tur yaptırmanız gerekir..

Spin 2 ise biraz değişiktir. 180 derece döndürmekle aynısubu görmek mümkündür.

Islambil kagitlarindan Maça kızını alin. 180 derece döndürmekle aynısını elde edebilirsiniz..

Ayrıca cok garip bir spine sahip parçacıklar vardır. Onların aynısını görmek için kendi etrafında bir tur attırmanız yetmez. 360 derece daha döndürmeniz gerekir. Bu parçacıklar için 1/2 (yarım) spin terimi kullanılır.

Evrendeki bütün parçacıkları spinlerine göre ikiye ayırark incelemek mümkündür.

Yarım (1/2) spinli parçacıklar evrendeki maddelerin tümünü oluştururlar. Başka bir deyişle maddelerin spini yarımdır...

Diğer spinler, yani 0, 1 ve 2 spinler ise maddeyi manüple eden kuvvetlerde gözlemlenir.

Sitelerde Paylaş

Wikipedia.

Günümüze kadar varlığı kanıtlanamamış, kütleçekim kuvvetini ilettiği varsayılan, sanal bir parçacıktır. Einstein'ın Genel Görelilik teorisinin önemli bir parçasıdır. Gravitonun varlığı etkileri sayesinde bilinmektedir fakat onu ölçmek ya da gözlemlemek şimdilik olanaksızdır.

Gravitonun bulunması için araştırmalar yalnızca dünya gezegeninde değil, dünya dışı olan uzayda da yapılmalıdır. Yapılması gereken bu araştırmalar içinse, günümüzdekinden daha yüksek bir teknolojiye ve yüksek miktarda bütçeye gereksinim vardır.

Kuantum mekaniğinin geliştirmeye çalıştığı Standart Model, bütün atomların yapıtaşlarının çok küçük parçacıklardan oluştuğunu ortaya koyar.

Yapıtaşları ile yetinmez, atomlar arası ve içi etkileşimlerin ve bütün kuvvetlerin ardında parçacıklar olduğunu öne sürer. Örneğin, atom çekirdeğini bir arada tutan kuvvetin parçacığı Gluon olarak adlandırılır.

Bu günümüzdeki teori işte. Einstein her şeyi alanlara indirgemeye çalışıyodu graviton düşüncesini o ortaya atmamıştır. Burdan takyonlarla nasıl bağlantı kurucaz merak ettim :D

Sitelerde Paylaş

Bu günümüzdeki teori işte. Einstein her şeyi alanlara indirgemeye çalışıyodu graviton düşüncesini o ortaya atmamıştır. Burdan takyonlarla nasıl bağlantı kurucaz merak ettim :D

şimdi açıklama olarak bakalım.

Elektrondan gidelim.

Elektronun spini 1/2 = 150.000 km /sn yani ışık hızının yarısı kadar kendi etrafında döner ayrıca atom etrafındada aynı hızda döner.

Toplam hız fotonun hızına eşittir. Buda elektronun kendi etrafında yarım donü yapmasina neden olur.

Fotonun spini :1 dır

Elektron : 1/2

Gelelim gravitona spin: 2 dır.

?

Şimdi yöntemi

Sitelerde Paylaş

şimdi açıklama olarak bakalım.

Elektrondan gidelim.

Elektronun spini 1/2 = 150.000 km /sn yani ışık hızının yarısı kadar kendi etrafında döner ayrıca atom etrafındada aynı hızda döner.

Toplam hız fotonun hızına eşittir. Buda elektronun kendi etrafında yarım donü yapmasina neden olur.

Fotonun spini :1 dır

Elektron : 1/2

Gelelim gravitona spin: 2 dır.

?

Şimdi yöntemi

Bence bunlar doğru değil. Spinle dönme hızı arasında böyle bir ilişki olduğunu duymadım.

Elektronların atom çekirdeği etrafında dönme hızı elemente göre değişir.

Altında bu hız birinci orbitalde yer alan elektronlar için ışık hızının yüzde 60'ıdır. Diğer elementlerde hız farklıdır ve çok daha azdır.

Kütlesi olan parçacıkların spini 1/2'dir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...