Jump to content

Allah, Hayvanların dişilerini de erkeğinin kaburga kemiğinden mi yaratmıştır?

Recommended Posts

Kural buysa...

İnsanlarda, Hava, Ademin kaburga kemiğinden yaratıldıysa...hayvanlarda da aynı şekilde olmalı..!

Buradan nereye varacağını merak ettim şimdi. Ya daha önce görmediğimiz bir şekilde teisleri alt eden bir argüman yaratacaksın yada gördüğüm en aptalca başlıklardan biri olacak(:

Sitelerde Paylaş

Buradan nereye varacağını merak ettim şimdi. Ya daha önce görmediğimiz bir şekilde teisleri alt eden bir argüman yaratacaksın yada gördüğüm en aptalca başlıklardan biri olacak(:

Kendi aptallığını genellemen anlamsız olmuş.

Önce konuyu ciddiye almasını öğren.

Burada dalga geçmiyoruz.

Neyin nereye varacağının hesabını yapacağına, önce mantıklı bir cevap ara.

Düşün bakalım, hayvanlarla insanlar arasında bu konuda bir yöntem farkı olma zorunluluğu var mı?

İlla 9 aylık mı olmak gerekiyor?

İnsanın dişisi erkeğinin kaburga kemiğinden olmuşsa...hayvanların ki nasıl olmuştur, bunu bilmeye ve sormaya hakkım vardır?

Kur'anda yazmıyorsa bu bir hatadır.

Tartışmayı sokak ağzıyla yapmazsan sevinirim.

Sitelerde Paylaş

Valla benim bildiğim bu kaburga kemiğinden yaratılma mevzusu sadece adem-havva için geçmekte, diğer insan veya hayvanlar için neden şart olsun yada bunun olup olmadığını kuran belirtmek zorunda olsun ki? Bana dincilerin argümanları kadar saçma geldi, bu forumda onlara yapılmasına izin veriliyorsa sizlerin böyle bir şikayette bulunmaması gerekir.

Sitelerde Paylaş

Kural buysa...

İnsanlarda, Hava, Ademin kaburga kemiğinden yaratıldıysa...hayvanlarda da aynı şekilde olmalı..!

Müslümanlar bu konularda kaçak güreşir...

bir yandan allahı öyle tanımalrlar ki sanki babası kadar iyi bilirler...

öteki yandan bu tür sorulara allah yaratmıştır diye savururlar...

bir yandan yaratılışı savunurken "nasıl" ı asla açıklayamalar...

bir yandan ilimi severiz derler diğer yandan evrimi ve bilimi redderler...

Müslümanlık: paradoksları içselleştirme hastalığıdır...

Sitelerde Paylaş

kaburgadan insan yaratmak...

topraktan yoktan bir damla sudan birde kaburgadan...

kaburgayı ne yapıyor acaba...

eritip çamur gibi yapıp onun bir heykelini yapıp sonra canlandırıyor mu...

yoksa kaburgayı direk insan haline mi getiriyor...

bir de niye kaburgadan...

bacak kemiğinden olmaz mı...

yada leğen kemiğinden...

kol dan kafa tasından niye değil...

Sitelerde Paylaş

Kural buysa...

Aslında hiç de mantıksız bir soru ve yorum değil.

İslam'ın gerçeklerden ve bilimden ne kadar kopuk bir saçmalık olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

İslam evrimin bile ne olduğunu bilmediği için her türlü saçmalığı yapma özgürlüğüne sahip bir din.

Hayvanların da dişileri ve erkekleri var.

İslam'a göre onları da Allah yaratmış..

İnsan dişisini erkeğin kaburgasından yaratan Allah'ın hayvanlar için evrimsel bir süreçi kabul ettiğini düşünmezsiniz herhalde.

Hayvanların dişileri de erkeklerin kaburgalarından veya doku ve organlarından yaratılmış olmalıdır..

İslam'a göre...

Değil mi?

Sitelerde Paylaş

Yahudilikten asirma yarim yaratilis hikayesine göre tabiki öyle olmak zorunda ama hikayenin tümünü asirsalardi birinci gun sunu bunu yaratti ikinci gun sunu bunu sonra tum hayvanlari ve bitkileri yaratti sonrada bacak bacak ustune atip yan geldi yatti seklinde olmaliydi o zaman bu soru sorulmazdi.

Hatta Lilith'den bahsedilirdi cok isyankar feminist mendebur bir kadindi yerine erkege muhtac suklum puklum Havva'yi kaburgadan yaratti denilirdi. Derine inilirse konu cok uzar. Dönup dolasip gelecegi yerde bu olur.

Sitelerde Paylaş

kaburgadan insan yaratmak...

topraktan yoktan bir damla sudan birde kaburgadan...

kaburgayı ne yapıyor acaba...

eritip çamur gibi yapıp onun bir heykelini yapıp sonra canlandırıyor mu...

yoksa kaburgayı direk insan haline mi getiriyor...

bir de niye kaburgadan...

bacak kemiğinden olmaz mı...

yada leğen kemiğinden...

kol dan kafa tasından niye değil...

mecaz anlatım olamaz mı

Sitelerde Paylaş

Yer yüzünde yürüyen hayvanlar ve iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi ancak sizin gibi topluluklardır.[ En’am.38.]

Hayvanlar kimin gibi topluluklarmış?

Hitap insanlara olduğuna göre hayvanlar da insan gibiymiş..

Yani insan bir hayvanmış..

Aşağıda daha net anlayabilirsiniz;

Şüphesiz Allah katında hayvanların en kötüsü,düşünmeyen sağırlar ve dilsizlerdir.[Enfal.22.]

Kuran, insana da bir hayvan diyor, tıpkı bugünkü taksonomi de olduğu gibi..

İlgili ayetleri buraya getirmenin gereği yok..

Allah sizi tek bir nefsten yarattı diyor Kuran.

Burada nefs, Adem olarak alınırsa, hayvanların yaratılışı farklı açıklanmak zorunda kalınır..

Yukarıdaki ayetlere göre nefs kelimesi canlıyı ifade etmesi gerekir.

Eğer böyle kabul edilirse, ki yukarıdaki ayetlere göre edilmesi gerekir, hayvanlarda da insanlar gibi veya insanlarda hayvan gibi yaratılmıştır denilebilir..

Kaburga kemiği ifadesi, havva gibi isimler Kuran da yoktur..

Bana göre Kuran sadece ilk canlının/canlıların eşeyli üremeye geçmesinden bahsediyor..

Şimdi biraz evrimsel bilgi verelim:

X ve Y kromozomları, memelilerin ortaya çıkmasından çok önce (300 milyon yıl) sürüngenlerin identik kromozom çiftinden ortaya çıkmıştır.

Bu kromozomlardaki genler seks belirleyici çevresel uyarıcıların etkisi altında kalmıştır.

Bu durum günümüzde hala bazı belirli sürüngenlerde görülmektedir.

Bu genler uzun bir süre içinde mutasyonlara uğramış, bu durum da çevresel uyarılara verilen yanıtlarda kayıplara yol açmıştır.

Memelilerde seks kromozomları SRY geninin memeli X kromozomu üzerindeki yapısal bir homolog olan SOX3 geninden farklılaşması ile ortaya çıkar.

Y kromozomunun % 95’ini oluşturan erkek spesifik bölge; MSY (Y’nin erkek spesifik bölgesi), 3 ökromotik (x-transpoze, x-dejenere, amplikonik) ve 1 heterokromotik mozaik zincir taşır.

Bana göre, eşin erkekten çıkması veya yaratılması bu olabilir..

Kaburga kemiği falan işin esprisi..

tarihinde thaless tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İskelet yapısı olmayan hayvanlar kaburgasızlar omurgasızlar dişilerini nerden çıkardı acaba sahiden.

BRUTAL'a katılıyorum çeliğin çocuğun din eleştirisi bu seviyede.

Ama müslümanların bu tarz öğretilere inananları ile bu seviyede tartışmak daha iyisi.

tarihinde Galileo100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

BRUTAiL'a katılıyorum çeliğin çocuğun din eleştirisi bu seviyede.

Hiç değilse bizim bir seviyemiz var.

Senin bu seviyesizliğine ne demelli?

Kendini çok bir matah mı görüyorsun?

Yürüyen dağları da sen yaratmış olmalısın(!)

Daha hangi konuya nasıl cevap vermen gerektiğini öğren de gel.

Örnek: http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=44315&st=40

Üzerime alınmakta haksızsam lütfen belirt.

İskelet yapısı olmayan hayvanlar kaburgasızlar omurgasızlar dişilerini nerden çıkardı acaba sahiden.

O soruyu ben soracaktım. İşte senin çelişkin de burada yatıyor.

Hani derler ya: Yırtık D...dan çıkar gibi çıkacağına biraz bekleseydin fena mı olurdu?

İnsanları aşağılamamayı öğrenmezsen ben sana öğretirim.

Sitelerde Paylaş

Bak koçum, ben burada kimsenin üzerine yazmıyorum... kafamdaki soru işaretlerine bir cevap arıyorum.

Burada bulunma sebebin ona buna sataşmaksa... seninle sonuna kadar varım.

ortalık boş değil. Anlaman dileğiyle...

Sen bana hakaret etmeye devam edersen... ben de forum'un izin verdiği ölçüde devam ederim. Eğer bundan zevk alıyorsan?

Sitelerde Paylaş

Hayvanlar kimin gibi topluluklarmış?

Hitap insanlara olduğuna göre hayvanlar da insan gibiymiş..

Yani insan bir hayvanmış..

A'RÂF (179) : Andolsun biz, cinler ve insanlardan, kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen birçoklarını cehennem için var ettik. İşte bunlar hayvanlar gibi, hatta daha da aşağıdadırlar. İşte bunlar gafillerin ta kendileridir.

FURKÂN (44) : Yoksa sen onların çoğunun (söz) dinleyeceklerini yahut akıllarını kullanacaklarını mı sanıyorsun? Onlar hayvanlar gibidirler, belki yolca onlardan daha da şaşkındırlar.

Bana bu ayetlerde hiç te öyle der gibi gelmiyor!

Sitelerde Paylaş

Bana bu ayetlerde hiç te öyle der gibi gelmiyor!

Ne alakası var bu ayetlerle benim verdiklerimin?

Siz neyin eleştirisini yapıyorsunuz?

Bence Kuran dan ayet getirmeden önce kaburga kemiği söyleminin olup olmadığını araştırmanız lazım..

Başlığınızda, Allah yerine El-ohim demiş olsaydınız kaburga kemiği noktasında haklı olabilirdiniz..

Sitelerde Paylaş

mecaz anlatım olamaz mı

olabilir...

zaten bazı hocalar bunu kadınların ne yaparsanız yapın sizin istediğiniz gibi olamayacağını çünkü onların kaburga kemiğinden yaratıldığını dolayısızyla fazla zorlarsanız kırabileceğinizi filan demek isterler...

yani kadınların kaburgadan filan yaratıldığı yoktur...

aynı erkekler gibi bir sperm hücresiyle bir yumurta hücresinden yaratılıyorlar...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...