Jump to content

MÜSLÜMANLARA UYARI....

Recommended Posts

Ben nerede fark yok dedim?

Nerede farklı tanımları yok dedim?

Öküz nitelendirmesinden gocunuyoran hak ediyorsun...

İnce bile olmayan ayrıntıları göremiyor, anlayamıyorsun..

Aralarında ateizm ve panteizmin de olduğu bazı kavramlarla arana mecazi bir duvar örüyorsun sen..

Duvarcıydın, değil mi?

Duvar gibisin maşallah.......

Sen de ateistten başka herşeysin.

Benim öküz olmadığım kesin de senin şu forumda ateist olduğundan %100 emin olan yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 133
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

http://en.wikipedia.org/wiki/World_Pantheist_Movement

Konuya açıklık getirebilir: Dünya panteist hareketi sanki ateizmin yaşam felsefesi gibi kendini tanıtmış...

tanrı kelimesi tamamen doğaya saygıya atfen denmiş bir övgü ifadesi kabul ediliyor...

yaratıcı tanrı yada başka pantesit akımların "consciousness" heyezanlarını reddediyorlar...

ateist, agnostik, teist üyeler de var...

It respects science as humanity's best method of deepening its understanding of nature, while accepting that science is a never-ending quest and that some technologies have created massive social and environmental problems. It accepts that there are some questions that science may never answer - such as why anything exists, rather than nothing at all. It does not give any credence to ideas such as the soul or of the consciousness' survival after death, but believes that people achieve a form of immortality through the ongoing effects of their actions, the things they create, others' memories, the legacy of their genes, and the recycling of their elements in nature.

bu anlamda panteism pratik ateizm olmakta...

Sitelerde Paylaş

Sen de ateistten başka herşeysin.

Benim öküz olmadığım kesin de senin şu forumda ateist olduğundan %100 emin olan yoktur.

Benim seni suçlamama karşı verdiğin cevap, aslında cevap verememen anlamına geliyor.

Boş laflar bunlar..

Ateist gölgeni dolduramıyorsun......

Sitelerde Paylaş

http://en.wikipedia....theist_Movement

Konuya açıklık getirebilir: Dünya panteist hareketi sanki ateizmin yaşam felsefesi gibi kendini tanıtmış...

tanrı kelimesi tamamen doğaya saygıya atfen denmiş bir övgü ifadesi kabul ediliyor...

yaratıcı tanrı yada başka pantesit akımların "consciousness" heyezanlarını reddediyorlar...

ateist, agnostik, teist üyeler de var...

bu anlamda panteism pratik ateizm olmakta...

Ayranım ekşi der mi adamlar hiç?

Ateiste ateist, müslümana müslüman, hristiyana hristiyan.

Bırakın bu işleri.

Akıl hastalıklarıyla fazla uğraşan doktorlarda bu tür anlam verme eğilimleri çıkabilir zaman zaman.

Ancak şu bilinmeli ki ne kadar doğru gibi gözünüze görünse de bu adamlar hasta.

Ve Ateist değiller.

Ellerindeki verinin üstünü rastgele tamamlayıp bir sonuca ulaşmışlar.

Ve o verinin üzerini tamamladıkları şey bir çeşit rahatsızlık.

Sitelerde Paylaş
Panteistler aslında ateist bence. Bu Tanrı adı sadece alışkanlık..

Panteizm çağımızda ortaya çıkan bir akım olsaydı, haklı olabilirdin sevgili Ifeelgood.

Ama insan biçimli tanrı inançları daha ortada yokken, daha Elohimi, Yahvesi, Allah'ı ortada yokken panteizm vardı.

Felsefi akım olarak 2000 yıla yakın bir mazisi olsa da, inanç olarak çok daha eski akımlardan biridir.

Geçmişin ateizmidir panteizm.

Çünkü geçmişte ateizmi bulamazsın. Ateizmin ifadesi, doğanın yaratıcılığıyla ortaya konuyordu.

Antik çağın materyalistleri bile panteisttiler. Doğanın yaratıcılığına inananlar olduğu gibi Sokrat gibi ruhlara inananı da vardı.

Şimdilerde tanrı denince bilinçli-iradeli-doğaüstü ve gökte sarayındaki tahtında oturan bir yaratıcı anlaşılıyor.

O yüzden panteizmdeki tanrı sözcüğü de böyle algılandığı için yanıltıyor.

Denilebilir ki "Günümüzün panteistleri neden ateizmi seçmiyor?"

Bu bir tercih meselesi.

Maneviyat, pragmatizm, estetik , inançla kopamaz bağları olanlar için bir alternatif, nihilizme-ruhsal çöküşe karşı bir liman vs.

Ama alışkanlık değil.

Sitelerde Paylaş

Benim seni suçlamama karşı verdiğin cevap, aslında cevap verememen anlamına geliyor.

Boş laflar bunlar..

Ateist gölgeni dolduramıyorsun......

Hacı cevap vermediğim bir bok olmadı bu forumda benim.

Cevap verememekten değil.

Seni sanrılı kabul edip etmeme arasında gidip geliyorum.

Panteizmi ve panteistleri savunan ve bana öküz diyen bir ateist.

Ben bu durumu iyi analiz etmeye çalışıyorum:

Ama sanırım sen hastasın.

Ya da puştluk olsun diye bilerek yapıyorsun.

Her iki durumda da ben senden tarafa ne gölge ne görüntü doldurmayacağım bundan sonra.

Titre ve aklını başına topla.

Titreyemiyorsan bir elektrik şoku tedavisine git.

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu forumdaki tek, ultra, süper, gerçek, en öz ateist sensin.

Benim de panteizm ve panteistler hakkındaki düşüncelerim Hacı'nınkiler gibidir.

Onun böyle düşündüğünü bilmiyordum, bugün okudum ve çok şaşırdım.

Senin kadar olmasa bile epeyce "strong ateist" olan bir arkadaşımla dün panteistleri konuşmuştuk ve Hacı'nın yazdıklarına benzer şeyler söylemiştik.

O yüzden şaşırdım ve çok doğru buldum Hacı'nın yazdıklarını.

Ateizmle panteizm arasında elbette fark var. Onların Tanrı demelerinin nedenlerini düşünemeyecek, anlayamayacak kadar kıtsın.

Senin beyninde de tıpkı inançlılarınki gibi blok var.

Sitelerde Paylaş

Bu forumdaki tek, ultra, süper, gerçek, en öz ateist sensin.

Benim de panteizm ve panteistler hakkındaki düşüncelerim Hacı'nınkiler gibidir.

Onun böyle düşündüğünü bilmiyordum, bugün okudum ve çok şaşırdım.

Senin kadar olmasa bile epeyce "strong ateist" olan bir arkadaşımla dün panteistleri konuşmuştuk ve Hacı'nın yazdıklarına benzer şeyler söylemiştik.

O yüzden şaşırdım ve çok doğru buldum Hacı'nın yazdıklarını.

Ateizmle panteizm arasında elbette fark var. Onların Tanrı demelerinin nedenlerini düşünemeyecek, anlayamayacak kadar kıtsın.

Senin beyninde de tıpkı inançlılarınki gibi blok var.

Aradaki fark var mı? = Var.

Bu farkı oluşturan şey nedir? = Algı bozukluğu, rahatsızlık, sanrı kısaca bilgi olmayan şeyler.

Şeyinizde boncuk bulmuş gibi kendinize benzer birilerini bulma eğilimi gösteriyorsunuz IFeelGood.

Yok. Baştan diyorum bu gezegende sana benzer yaşam formu yok.

Ne kadar da meraklıymışsınız adı Ateist olmayan birilerini bulmaya :)

Bu kadar mı zor geliyor size?

Körler ülkesinde tek gözlü adamın kral olması gibi, sanrılılar ülkesinde de sizin öğrettiğiniz hareketleri tekrarlayan ve aklı başında taklidi yapan canlıları kral sanıyorsunuz.

Hatta kral diye onları sanrılıların başına değil kendi başınıza atıyorsunuz.

AZI ÇOĞU YOK.

SANRI SANRIDIR.

YA PANTEİZM DOĞRUDUR.

YA DA YANLIŞTIR.

Sen şimdi Panteizm Doğru mu diyorsun yoksa yanlış mı?

Basite indirgeyip söyler misin?

Doğru başlığı altına Panteizmi yazabilir misin?

Sitelerde Paylaş

Atesimin karşı çıktığı tanrı anlayışı ile "naturalistic panteistlerin" tanrı anlayışı aynı şey değildir...

Ateistler natauralsitc pantesitlerin tanrısına inanırlar..çünkü vu tanrı ifadesi...doğanın kendisidir ve vardır...mesle burda..

panteizm tanrı diye kutsiyet verdiği doğaya dandik dinlein olmayan tanrıssını bir tutamayız..çünkü biri var biri yok..

(naturalistic panteiszm bağlamında konuşuyorum)

Sitelerde Paylaş

Bu farkı oluşturan şey nedir? = Algı bozukluğu, rahatsızlık, sanrı kısaca bilgi olmayan şeyler.

Şeyinizde boncuk bulmuş gibi kendinize benzer birilerini bulma eğilimi gösteriyorsunuz IFeelGood.

Körler ülkesinde tek gözlü adamın kral olması gibi, sanrılılar ülkesinde de sizin öğrettiğiniz hareketleri tekrarlayan ve aklı başında taklidi yapan canlıları kral sanıyorsunuz.

AZI ÇOĞU YOK.

SANRI SANRIDIR.

YA PANTEİZM DOĞRUDUR.

YA DA YANLIŞTIR.

Hangi konteksde doğru veya yanlış?

Spesifik bir soru sorarsın, spesifik bir cevap alırsın.

Sitelerde Paylaş

Denilebilir ki "Günümüzün panteistleri neden ateizmi seçmiyor?"

Bu bir tercih meselesi.

Maneviyat, pragmatizm, estetik , inançla kopamaz bağları olanlar için bir alternatif, nihilizme-ruhsal çöküşe karşı bir liman vs.Ama alışkanlık değil.

Bütün bu saydıklarının Tanrı'da birleşmesi, ya da bu nedenlerden dolayı sonuç olarak karşımıza çıkan Tanrı, bir alışkanlık.

Sonucun adı başka bir şey olsaydı, ona bağlanacaktı panteizm.

Tanrı simge belki.

Panteizm, ateistlerin çoğunun kabul etmek istemediği ama reddetmelerinin tamamen imkansız olduğu manevi yanı tatmin ediyor. Estetik, duygu, sıcaklık, coşku vb. gereksinimleri doğada ve ona bağlı olarak bilimde bulan insan, aradan Tanrı'yı çıkarınca birden boşluğa düşüyor sanki. Bazı ateistler duyguları reddecek kadar saçmalar mesela. "Hepsi kandırmaca, yanılsama" diyenleri biliyoruz.

Ateizm böyle bir şeymiş gibi görünüyor. Panteist de belki bu yüzden ateizmden rahatsız olup simgesel bir Tanrı'ya sığınıyor.

Oysa ateizm zaten çok estetik, çok coşkulu, çok tatmin edici ve manevi yanı çok doyumlu bir yaşama götürür.

Sitelerde Paylaş

Ama Ateist Bakış küt. Adam ayrıntıdan anlamıyor ki..

Şeytan ayrıntılarda saklı IFeelGood.

Hergün çıkıllan merdivenleri saymak iyi bir şey değildir.

Bilinçte bir eksiklik var demektir ki merdivenleri saydırtır sana veya sokakta kare taşların çizgilerine basmaktan alıkoyar seni.

Bu da onun gibi bir şey.

Sitelerde Paylaş

AZI ÇOĞU YOK.

SANRI SANRIDIR.

YA PANTEİZM DOĞRUDUR.

YA DA YANLIŞTIR.

Panteizmi kendime uygun bulsam "panteistim" derdim, değil mi Ateist Bakış?

Ben bu Tanrı denen zıkkımın -hangi formu olursa olsun- kabul edilebilir olmadığını söyleyip duruyorum.

Ve gördüğün gibi panteislerin neden evreni bizler gibi algılarken araya ille de bir Tanrı sıkıştırma ihtiyacı duyduklarını soruyor, anlamaya çalışıyorum.

Onlar doğa üstü yaratıcı bir güce inanmıyorlar. Onlar evrenin kendisine Tanrı diyorlar.

Bu sadece bir gereksinimi karşılıyor. Başka bir açıklaması yok.

Ateizmi ve ateistleri sevmeme nedenleri de senin gibi küt ateistler yüzünden.

Bizim onlarla da agnostiklerle de sorunumuz yok. Ayrıldığımız noktalar senin düşündüğün kadar önemli değil.

Hayat Tanrı'dan ibaret değil. Dünyanın en zeki, en akıllı, algısı bilinci en açık insanları da ateistler değil.

Bunun en keskin örneği sensin mesela.

Ne zor adamsın!

Sitelerde Paylaş

fanatizm Ateist Bakış , bak senden nasıl bahsetmişler ekşide . Özellikle 6 ya bak :)

Tercihlerin söz konusu olduğu yerde bu kavramdan bahsedilebilir.

Ama sen tutup da, laf dinlemeden yıkıma giden zabıta ve polise, icra yasalarını uygulayan icra dairesi ve mahkemeye, suçluyu yakalamak için eve operasyon yapan polislere fanatik diyemezsin.

Gerçeğin ve doğrunun uygulanmasıyla fanatizmin alakası yoktur.

Bu çok saçma :)

Fanatik Fizikçi, Fanatik Kimyacı, Fanatik Matematikçi veya Fanatik Biyolog mu diyeceksin hararetli hararetli bir gerçeği savunana?

Bir matematikçi 2x2=4'tür. Dediğinde o matematikçi için "Fanatik Matematikçidir, dediğim dedik çaldığım düdük bir adamdır, 2x2=4 eder ona göre" mi diyeceksin?

Aklınızı başınıza toplayın.

Gerçeğin itilip kakılmak soretiyle olması gereken yerine koyulmaya çalışıldığı bir yerde kafası basmayanlar çoktur demektir.

Kafası basmayanların yarattığı dirençle ortaya çıkan sürtünme etkisine ve şiddetine fanatiklik demek de başka bir kafası basmamazlık örneğidir.

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben şahsen iyi ve kötü arasında göreli kavramlara hiç iltifat etmem.

Daha az kötü beni hiç ilgilendirmez. Kötü kötüdür.

İçinde biraz kötü olan iyiyi istemem.. Asla yeğlemem.

Ama bir eğilim kötü değilse, içinde en ufak bir kötülük yoksa, onu yeğlemesem bile dışlamam.

Bu benim kişisel tercihim..

Panteizm benim için işte öyle bir eğilim...

Panteist değilim ama panteizm hakkında en ufak bir kötü özellik duymadım.. Kendim gözlemlemedim.

Neden ondan da yararlanmayım?

Bilim ateizmin somut değerlere önem veren bir dalı ise, panteizim ateizmin manevi değerlere önem veren bir dalı olamaz mı?

Kazık gibi öküz ateistlere hatırlatırım...

Sitelerde Paylaş

Gerçeğin itilip kakılmak soretiyle olması gereken yerine koyulmaya çalışıldığı bir yerde kafası basmayanlar çoktur demektir.

Kafası basmayanların yarattığı dirençle ortaya çıkan sürtünme etkisine ve şiddetine fanatiklik demek de başka bir kafası basmamazlık örneğidir.

Hadi bizim kafamız basmıyor . Panteistlerin kafası basmıyor . Bir senin mi kafan basıyor arkadaş ? Sen bir tartışma yürütmüyorsun . Kendi yarattığın doğruya yine kendini kaptırmaktan başka bir yaptığın yok ki . Hep aynı şeyler gördük ." Ahanda şu "-" çizginin altında olanlar aptaldır , üstünde olanlarda akıllıdır " demekten başka bir yaptığın yok . Nedense o çizginin üstünde hep sen varsın .

Bir nedenin , sağlam bir argümanın olsa tamam da niye bunlar akıl hastası arkadaş ? Neye dayanarak ? Zaten forumda moda oldu bu önüne geleni akıl hastası yapmak .

Sitelerde Paylaş

Panteizmi kendime uygun bulsam "panteistim" derdim, değil mi Ateist Bakış?

Ben bu Tanrı denen zıkkımın -hangi formu olursa olsun- kabul edilebilir olmadığını söyleyip duruyorum.

Ve gördüğün gibi panteislerin neden evreni bizler gibi algılarken araya ille de bir Tanrı sıkıştırma ihtiyacı duyduklarını soruyor, anlamaya çalışıyorum.

Onlar doğa üstü yaratıcı bir güce inanmıyorlar. Onlar evrenin kendisine Tanrı diyorlar.

Bu sadece bir gereksinimi karşılıyor. Başka bir açıklaması yok.

Ateizmi ve ateistleri sevmeme nedenleri de senin gibi küt ateistler yüzünden.

Bizim onlarla da agnostiklerle de sorunumuz yok. Ayrıldığımız noktalar senin düşündüğün kadar önemli değil.

Hayat Tanrı'dan ibaret değil. Dünyanın en zeki, en akıllı, algısı bilinci en açık insanları da ateistler değil.

Bunun en keskin örneği sensin mesela.

Ne zor adamsın!

Bir dünya laf etmişsin.

Yahu benim elimde iki kutu var.

Ben depoda çalışıyorum.

Diyorum ki sana "IFeelGood Hanım, panteizmi hangi kutuya koyayım? DOĞRU ALGILAR kutusuna mı? Yoksa YANLIŞ ALGILAR (sanrılar) kutusuna mı?

Ben basit bir depo çalışanıyım.

Amasını, lakinini, fakatını boş ver de bana kutu adı söyle.

(Doğru algılar kutusunda olanlar Ateizm ve Bilim var. Onların yanına mı koyayım?)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...