Jump to content

Musa Asasıyla Kızıl Deniz'i Yardı mı?

Recommended Posts

3 minutes ago, John_Ahmet said:

Benim kadar zeki bir adamın hışmından korktuğun için aklın sıra bana deli muamelesi yapıp az akıllıları kandıracaksın öyle mi? Yedirmezler onu sana tecavüz ile ilgili tartışmada dersini aldığını ve burada bana yazmaya cesaret edemediğini kimse anlamadı mı sanıyorsun? Aklını alırım senin ben. Seni bir aralar gerçekten mülayim aklı başında bir adam zannederdim, dansöz gibi kıvırıp bu kadar çirkef olabileceğini hiç düşünmemiştim. Ama bana bu tavırlar sökmez. Hemen her tartışmada size haddinizi bildirebilecek zekada donanımım var benim. 

İnsanın bu kadar kendisini övmesinin aslında aşağılık kompleksinden kaynaklandığının farkında mısın? Bunun yanında bırak zeki olmayı aptalın tekisin aynı zamanda. Öyle olmasan bu kof tehditlerin ne kadar saçma ve aptalca olduğunu fark ederdin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 342
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bir saat önce, John_Ahmet yazdı:

İnsanların tanrı algısı ve bu konuda öne sürdükleri olası var olan gerçek tanrıyı bağlamaz ve gerçekte ne olduğunu yada olmadığını kim bilebilir? Musa'nın Kızıldenizi yarması hikayesinde de bunun bilimsel bir açıklamanın olması ve bu açıklamayı o zamanlar onların hesaplayıp tespit etmiş olabilecekleri de akıllara gelmiyor değil. Böyle bir senaryoyu animasyonla ve bilimsel açıklamalarla izahını yapmış bir belgesel izlemiştim. Belgesel hiç de avengelist yada dindarların oluşturduğu türden birine benzemiyordu. Bu hikayenin kaynağı nedir diye sormak daha akıllıca olur. Zirâ bize anlatılan ve ilk anlatıldığında gerçek dışı gibi görünen bir çoğunun mantıklı açıklamaları olmalıdır. Çünkü geçmişteki insanları bu kadar yalancı yerine koymak aptallara özgü bir yöntemdir.

Bahsettigin olay sularin yukselmesi ve alcalmasi ile ilgiliydi degil mi! Eger öyleyse bunun bir yarilma olmadigini biliyor olmalilar. Yalanci olmayabilirler ama bahsettigin buysa sen onlari salak yaptin.

Sitelerde Paylaş
On 13.02.2019 at 23:18, deadanddark said:

Bahsettigin olay sularin yukselmesi ve alcalmasi ile ilgiliydi degil mi! Eger öyleyse bunun bir yarilma olmadigini biliyor olmalilar. Yalanci olmayabilirler ama bahsettigin buysa sen onlari salak yaptin.

Aslında o olay, benim geçen, afedersiniz, çokca konserve kuru fasulye yiyerek osurmam sonucu olan bir vaziyet. Öyle bir osurmuşum ki, oracıkta bir dört boyutlu solucan deliği açıldı ve milattan önce bilmem kaç yılına giden osuruğum, kızıldenizi yarmış bulundu. Heyhat, ne görsem, o açılan solucan deliğinden, musa diye bir peygamber, oadan kavimin geçirmeye uğraşıyor. Eh dedim, hiç yoktan bir işe yaradı ossuruğum, tarihte falan anılacak... Ama şerefsiz musa, hiç benden bahsetmeyip, görüdm ki, amanda ben yardım diye bilmem kaç bin senen kekleyip parsayı toplamış milletten. Kendisine bu konuda şahsen kırgınım.

Evet, malum hikaye ile bu hikaye, aynen osuruktan birer tayyare, gidip ötesini merak ediyorsanız, varacağınız yer de, malum dübürlerden ötesi olmayacaktır, söylemiş olayım.

Sitelerde Paylaş

Kuran'da,

1)Musa bahrı "infilak" ettiriyor.(şuara 63)
2)firavun ve ordusu yemmde ölüyor.(tâ-hâ 78)(kasas 40)(zâriyât 40)
3)Musa'nın bebekken bırakıldığı suya da yemm deniliyor.(tâ-hâ 39)(kasas 7)

Tevrat,

Mezmurlar; 136-15 Firavun'la ordusunu Kamış Denizi'ne dökene, sevgisi sonsuzdur;

kitaplardaki durum bu ,über mantıklı arkadaşlar ee bu Kamış Denizi ne?? Kızıldeniz nereden çıktı?? diye soramıyorlar xD  

şimdi bir tanesi gelecek laklak yaparak konuyu değiştirmeye çalışacak xD

Sitelerde Paylaş
43 minutes ago, tolg said:

Kuran'da,

Tevrat,

Mezmurlar; 136-15 Firavun'la ordusunu Kamış Denizi'ne dökene, sevgisi sonsuzdur;

kitaplardaki durum bu ,über mantıklı arkadaşlar ee bu Kamış Denizi ne?? Kızıldeniz nereden çıktı?? diye soramıyorlar xD  

Kızıldeniz iddiası Kuran'daki bahr yani deniz kelimesinden çıkmış, sense bu kelimenin aslında deniz anlamında değil de barajda biriken su anlamında kullanıldığını iddia ediyorsun. Yani aslında Allah'ın barajda biriken suya deniz denilemeyeceğini bile bilemeyecek kadar mal, cahil ve salak bir tanrı olduğunu söylüyorsun.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, tolg said:

Kuran'da,

Tevrat,

Kamış denizi değil, kamışlık yer. Bu mevcut tercüme değil zaten, fakat, eski ibranicede bu metnin aslında kamışlık, daha doğrusu sazlık olduğu yeni tespit edilmiş bir durum. Bugün pek çok incil hala sazlık yerien, deniz olarak yazılmıştır.

Sitelerde Paylaş
On 13.02.2019 at 16:50, tolg said:

baraj infilak ettirildiğinde belki ezilerek öldü boğuldu  diyemem ama yemm'de yani nil tipi suda öldüğünü kuran söylüyor zaten.

Ve andolsun ki Musa (A.S)’a Kitab’ı (Tevrat’ı) verdik. Ve onunla beraber kardeşi Harun’u, (ona) vezir (yardımcı) kıldık.
Bundan sonra “Âyetlerimizi yalanlayan kavme gidin!” dedik. Sonra da onları helâk ederek, yok ettik.
Ve Nuh (A.S)’ın kavmi, resûlleri tekzip ettiği (yalanladığı) zaman onları (suda) boğduk. Ve onları, insanlara âyet (ibret) kıldık. Ve zalimler için elîm azap hazırladık.
Ve Ad ve Semud kavmini ve Ress ashabını (Hz. Şuayb’ın kavmini) ve bunların arasındaki (sürede yaşayan) birçok nesilleri (helâk ettik).
Ve onların hepsine, misaller verdik ve hepsini mahvederek, helâk ettik
.
Furkan 35-39

Allah sadece Firavunu değil Mısırlıları da yok etmiş! Kuran söylüyor!
Konuya bağlayalım ;)

Acaba Allah, Mısırlıları "Kamış Denizinde" boğmuş olabilir mi?

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, anibal yazdı:

Aslında o olay, benim geçen, afedersiniz, çokca konserve kuru fasulye yiyerek osurmam sonucu olan bir vaziyet. Öyle bir osurmuşum ki, oracıkta bir dört boyutlu solucan deliği açıldı ve milattan önce bilmem kaç yılına giden osuruğum, kızıldenizi yarmış bulundu. Heyhat, ne görsem, o açılan solucan deliğinden, musa diye bir peygamber, oadan kavimin geçirmeye uğraşıyor. Eh dedim, hiç yoktan bir işe yaradı ossuruğum, tarihte falan anılacak... Ama şerefsiz musa, hiç benden bahsetmeyip, görüdm ki, amanda ben yardım diye bilmem kaç bin senen kekleyip parsayı toplamış milletten. Kendisine bu konuda şahsen kırgınım.

Evet, malum hikaye ile bu hikaye, aynen osuruktan birer tayyare, gidip ötesini merak ediyorsanız, varacağınız yer de, malum dübürlerden ötesi olmayacaktır, söylemiş olayım.

Medcezirin yeni kesfedilmis bir tabiat olayi olmadigini, tipki deniz suyunun tuzlu bazi göllerin ve nehirlerin tatli oldugunu bildikleri gibi biliyor olmalilar. Musa asasiyla denizi yardi demis olamazlar, bunu akil mantik kabul etmez. Sularin yükselmesi zaten zaman alan bir olay , öyle hoop acildi ve aniden hoop kapandi olmaz. Buram buram ben uyduruldum kokan bir olay...Bu arada sende de ne popo varmis, sicsan ada yaparsin gibime geliyor.

Sitelerde Paylaş
On 13.02.2019 at 23:18, deadanddark yazdı:

Millet sadece fasülye yiyip, osurup, sıçmayı biliyor. Bak adamlar bu konuyla ilgili ne güzel belgesel hazırlamışlar. Bu video bu belgeseli tanıtıyor ve aslında videoda geçen belgeseli izlerseniz daha net bilgiler edinebilirsiniz.

Video şudur; Videoyu yapan kasıtlı olarak karşı görüşteymiş gibi yaparak her iki taraftandan da konuya ilgisini artırmak istemiştir. Bu sizi yanıltmasın.

Gerçek belgesel linki ;

http://www.arkdiscovery.com/red_sea_crossing.htm

BBC'nin haber ve simülasyonu için link;

https://www.bbc.com/news/science-environment-11383620

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Binlerce yil önce olmus bir olayin kanitlarini su tabaninin hemen üzerinde bulmakta bayagi bir bilimsel olmus.

Ron Wyatt !! Bu adam kendini indiana Jones saniyormus. Nuhun gemisini bulmus, kutsal ahit sandigini bulmus mu bulmak mi üzereymis bilemedim. Kutsalin pesine düsmüs sarlatanin (anestezi hemsiresi) tekiymis. Mantikli geldi, pilotun gördügü meteorite ufo demesi kadar mantikli geldi.

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Millet sadece fasülye yiyip, osurup, sıçmayı biliyor. Bak adamlar bu konuyla ilgili ne güzel belgesel hazırlamışlar. Bu video bu belgeseli tanıtıyor ve aslında videoda geçen belgeseli izlerseniz daha net bilgiler edinebilirsiniz.

Video şudur; Videoyu yapan kasıtlı olarak karşı görüşteymiş gibi yaparak her iki taraftandan da konuya ilgisini artırmak istemiştir. Bu sizi yanıltmasın.

Gerçek belgesel linki ;

http://www.arkdiscovery.com/red_sea_crossing.htm

BBC'nin haber ve simülasyonu için link;

https://www.bbc.com/news/science-environment-11383620

O kemiklere dair araştırmayı verebilir misiniz?

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

O kemiklere dair araştırmayı verebilir misiniz?

Yok veremem versem de sen bu çok bilmiş bilimci tavrınla ve osuruktan nedenlerle reddedersin. İşte bu gibi adamlar size bunların geçmişteki gerçek hikayelere dayandığını kanıtlarken bakın bu hikayeler gerçek dolayısıyla tanrı vardır demiyor. Buraya dikkat edin, geçmişte gerçekten insanlara dumur yaşatan bazı olaylar olmalı ki bu hikayeler günümüze kadar ulaşabilsin. İnsanlar uydurma hikayelerle bu kadar ilgili olmazlar. Bu hipotezler bize geçmişe ve tarihe bakarken iz bırakmış konuların gerçek olaylara dayanabileceğine yönelik bir düşünce oluşturmayı amaçlamıştır. Ötesinde bir şeyler aramayın ve tümünü yok saymadan önce size son bir şans daha verelim.

Sitelerde Paylaş

3 saat önce, poiuz yazdı:

Allah sadece Firavunu değil Mısırlıları da yok etmiş! Kuran söylüyor!
Konuya bağlayalım ;)

Acaba Allah, Mısırlıları "Kamış Denizinde" boğmuş olabilir mi?

Musa "Ey kavmim" dediğinde ne anlıyorsun?? aynı soydan olan insanları anlamıyor musun??

mısır tarihine bakarsan farklı hanedanlıklar göreceksin.adamlar hanedan genişlemesin diye ensest üremişler.sırf bu yüzden bazılarının şekli şemali kaymış tutankamon gibi.

dönemin mısırı cazibe merkezi bolluk zamanı tek bir kavimden bahsedilebilir mi,yakın coğrafyada kimler varsa mısır medeniyetinin bir parçası olmuştur.

Sitelerde Paylaş
46 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Yok veremem versem de sen bu çok bilmiş bilimci tavrınla ve osuruktan nedenlerle reddedersin. İşte bu gibi adamlar size bunların geçmişteki gerçek hikayelere dayandığını kanıtlarken bakın bu hikayeler gerçek dolayısıyla tanrı vardır demiyor.

Ben de ona dair bir şey demedim. Simülasyondan olabilirliği kanıtlanmış durumda zaten. Sadece kemiklere dair araştırmayı merak ettim. Yanlış fikri verdiğimden özür diliyorum.

47 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Buraya dikkat edin, geçmişte gerçekten insanlara dumur yaşatan bazı olaylar olmalı ki bu hikayeler günümüze kadar ulaşabilsin. İnsanlar uydurma hikayelerle bu kadar ilgili olmazlar. Bu hipotezler bize geçmişe ve tarihe bakarken iz bırakmış konuların gerçek olaylara dayanabileceğine yönelik bir düşünce oluşturmayı amaçlamıştır. Ötesinde bir şeyler aramayın ve tümünü yok saymadan önce size son bir şans daha verelim.

Bu dediğinize de karşı değilim, sizinle aynı fikirdeyim. Mısırlılarda buna dair kayıt olmaması dışında -ki bu deniz geçme olayı sonradan Mısırlılarla ilişkilendirilmiş olabilir bence, başka bir açıklama varsa duymak isterim- dediğinizde sıkıntı yok.

Sitelerde Paylaş

12 saat önce, sağduyu yazdı:

Kızıldeniz iddiası Kuran'daki bahr yani deniz kelimesinden çıkmış, sense bu kelimenin aslında deniz anlamında değil de barajda biriken su anlamında kullanıldığını iddia ediyorsun. Yani aslında Allah'ın barajda biriken suya deniz denilemeyeceğini bile bilemeyecek kadar mal, cahil ve salak bir tanrı olduğunu söylüyorsun.

neden kızıldeniz? akdenizin neyi eksik o da bahr hem kenan diyarına daha yakın.

“Bahr”, “ister tatlı ister tuzlu olsun çok su” demektir. Bu sözcük “kara parçası” sözcüğünün karşıtıdır. Bu sözcüğün aslı “yarmak” demektir. Su, kara parçasını yardığı için bu isimle isimlenmiştir. Eski Arap şiirlerinde de Fırat nehri “bahr” sözcüğüyle yer almaktadır. Büyük, tuzlu sulara (denizlere) “Bahr” denmesi yaygındır. (Lisan Bhr” mad, Tac. Bhr Mad.)

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

Yanlış fikri verdiğimden özür diliyorum.

Ben de özür dilerim yanlış anlamışım. Rüzgar teorisi var bir de onu anlatan videoyu bulamadım sen youtube dan bulabilirsin. Şu video var. videoyu anlatanın karşı görüştenmiş gibi davranmasına aldırma kinaye yapıyor. Çünkü çok sağlam deliller olduğunu da beraberinde söylüyor. Başka vidolarda detaylı açıklama bulabilirsin.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, John_Ahmet said:

Yok veremem versem de sen bu çok bilmiş bilimci tavrınla ve osuruktan nedenlerle reddedersin. İşte bu gibi adamlar size bunların geçmişteki gerçek hikayelere dayandığını kanıtlarken bakın bu hikayeler gerçek dolayısıyla tanrı vardır demiyor. Buraya dikkat edin, geçmişte gerçekten insanlara dumur yaşatan bazı olaylar olmalı ki bu hikayeler günümüze kadar ulaşabilsin. İnsanlar uydurma hikayelerle bu kadar ilgili olmazlar. Bu hipotezler bize geçmişe ve tarihe bakarken iz bırakmış konuların gerçek olaylara dayanabileceğine yönelik bir düşünce oluşturmayı amaçlamıştır. Ötesinde bir şeyler aramayın ve tümünü yok saymadan önce size son bir şans daha verelim.

Sen böyle sazan sazan, herşeyi bilirim modunda atlayıp durursan, elbette kimse seni kaale almaz.

Videodaki şeyler, orada olabilir, bu mesele değil, bölge binlerce yıldır bir sürü insanın yaşadığı bir yer. 

Velakin, o kalıntılar 2000 sene orada o şekilde kalmaz. Temel sorun burada. Kalması gereken, beklenen şeyler yok ortada. Mercanlar ahşap üzerinde büyümez örneğin, kökleri ahşapı derhal çürütür, hayvandır onlar, bitki değil. Ve ahşap mısır savaş arabasının üstüne öyle mercan sarmaz. 

Benzer pek çok, çarpıtılmış mevzu var, sazan gibi hemen atlıyorsunuz. 

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, tolg said:

neden kızıldeniz? akdenizin neyi eksik o da bahr hem kenan diyarına daha yakın.

“Bahr”, “ister tatlı ister tuzlu olsun çok su” demektir. Bu sözcük “kara parçası” sözcüğünün karşıtıdır. Bu sözcüğün aslı “yarmak” demektir. Su, kara parçasını yardığı için bu isimle isimlenmiştir. Eski Arap şiirlerinde de Fırat nehri “bahr” sözcüğüyle yer almaktadır. Büyük, tuzlu sulara (denizlere) “Bahr” denmesi yaygındır. (Lisan Bhr” mad, Tac. Bhr Mad.)

Doğrusunu istersen ben putun hangi denizi yardığı ile ilgilenmiyorum, kendisi de bilmiyor herhalde ki, yardığı denizin adını bile söylememiş. Kelimenin aslı önemli değil, o etimoloji ile ilgilenlerin işi, arapların 7 yy. da bahr denildiğinde ne anladığı önemli, ki o dönem arapları bahr denince deniz anlıyor.

Ne iddia etmiştin daha önce, bahr barajda biriken su olabilirmiş, yani sen diyorsun ki put denizle barajda biriken suyu bile ayıramayacak kadar maldır. Neyse sen bilirsin, bana göre hava hoş.

Ayrıca nehir için "yemm" kelimesi varken araplar neden nehre "bahr" desin?

Şimdi put Firavun ve adamlarını denizde (bahr) mi boğdu yoksa nehirde (yemm) mi? Çünkü put bir yerde denizde (bahr) boğduk diyor, başka bir yerde ise nehirde (yemm). Belki bunaklıktan karıştırmıştır, ha?

Sitelerde Paylaş

Eski Arap şiirlerinde de Fırat nehri “bahr” sözcüğüyle yer almasında bizi bağlayan ne var? sığınacak başka bir şey bulamadın mı xD

Kuran'da,

hani nerede bahr da boğduk diyor???hangi ayette???öyle bir şey olsaydı çoktan çelişki vaar diye ortalığı ayağa kaldırırdınız.

Sitelerde Paylaş
54 minutes ago, tolg said:

Kuran'da,

hani nerede bahr da boğduk diyor???hangi ayette???öyle bir şey olsaydı çoktan çelişki vaar diye ortalığı ayağa kaldırırdınız.

Şuara 60-63. Firavun ve adamları gün doğarken onları takibe koyuldular. İki topluluk birbirini görünce Mûsâ’nın arkadaşları, “Eyvah yakalandık” dediler. Mûsâ, “Hayır! Rabbim şüphesiz benimledir, bana yol gösterecektir” dedi. Bunun üzerine Mûsâ’ya, “Asan ile denize vur” diye vahyettik. Deniz derhal yarıldı. Her parçası koca bir dağ gibiydi.

6.el bahra: deniz

Şuara 64.-66. Ötekileri de oraya yaklaştırdık. Mûsâ’yı ve beraberindekilerin hepsini kurtardık. Sonra ötekileri boğduk.

İşte bu ayetlerde diyor, verdiğin ayetlerin önünü arkasını da mı okumuyorsun? Şimdi pişkin pişkin nerede "yemm"de boğduk diyor da dersin sen. Çünkü müslümanlık bunu gerektirir, pişkinlik, arsızlık, kıvırma, ikiyüzlülük.

2 hours ago, tolg said:

Eski Arap şiirlerinde de Fırat nehri “bahr” sözcüğüyle yer almaktadır.

1 hour ago, tolg said:

Eski Arap şiirlerinde de Fırat nehri “bahr” sözcüğüyle yer almasında bizi bağlayan ne var? sığınacak başka bir şey bulamadın mı xD

Çift kişilikli falan mısın, nesin? Bundan bahseden sensin, kendine mi itiraz ediyorsun?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...