Jump to content

Musa Asasıyla Kızıl Deniz'i Yardı mı?

Recommended Posts

• İleti 342
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

19 minutes ago, tolg said:

su akışını kontrol eden mekanizmaya kendi çalışma prensibi dışında çalışmaya zorlayarak veya çalışmasına engel olarak mevcut suyun potansiyel enerjisininden faydalanıp seddin infilakına bir şekilde sebep olmuş.uçan kaçan bir şey yok diyorum niye zorunuza gidiyor xD israiloğulları firavunu görünce  "İşte şimdi yakalandık."  diyor xD

Hangi mekanizma? Hangi engel?

Yani, safi kıçından sallıyorsun bunları. Mısırın su için ne yapıp yapmadığı gayet iyi bilinen bir şeydir ki, bunlar arasında baraj falan yoktur.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Mısırın su için ne yapıp yapmadığı gayet iyi bilinen bir şeydir ki, bunlar arasında baraj falan yoktur.

Sadd el-Kafara ("Dam of the Infidels") was a masonry embankment dam on Wadi al-Garawi 10 km southeast of Helwan in Helwan Governorate, Egypt. The dam was built in the first half of the third millennium BC by the ancient Egyptians for flood control and is the oldest dam of such size in the world.

bomboş tipler  anca laklak...

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, tolg said:

Sadd el-Kafara ("Dam of the Infidels") was a masonry embankment dam on Wadi al-Garawi 10 km southeast of Helwan in Helwan Governorate, Egypt. The dam was built in the first half of the third millennium BC by the ancient Egyptians for flood control and is the oldest dam of such size in the world.

Hah, işte kendin göstermişsin

Oralarda bir baraj olsa, böyle görürdün, mısır kayıtlarında

Sitelerde Paylaş
47 minutes ago, tolg said:

Ağzın kenef gibi maşallah kendi çapında laf sokmaya gelince de, işine gelmeyince ver(e)mediğin cevapları da hesaba katacaksın işte öyle laf sokarken. "Bu laflar sonra gelip tersinden bana da saplanır mı" diye..

Bu mevzuya direk müteşabih ayetler diye, genel kanı vb. diyerek girdin. Biz de sana müteşabih ayetlerin listesini sorduk. Bir de genel kanı derken ne kast ettiğini, burada atıp tutarken dayandığın şeyin sadece öznel bir yorum olup olmadığı hususunu? Tık gelmedi. Ama iş laklak yapmaya gelince yerinde duramıyorsun maaşallah.

Bir de bir yerlerde şöyle buyurmuşsun:

kuranda on,kuranda iki,kuranda yol,kuranda flk

şuara 63 de "on iki yol" yazanlar bunu parantez içinde yazar.çünkü ayette böyle bir ifade yoktur bu mealcinin yorumudur.

Pekala, senin şu tutturduğun "baraj" ve "onu patlatma" ibareleri nerede yazıyor? Nerede bu ifadeler?

Şuara 63-66'yı okuyan her rasyonel insan evladının anlayacağı belli zaten. Hayır bu allah bu kadar aciz, bu kadar anlatım yoksunu mu ki, o ayetin devamına içine dışına kıçına başına bir yerine ekleyemiyor senin dediklerini? Bu kadar dolambaçlı, bu kadar arızalı mayın tarlası gibi anlatım mı olur? Adam bahr'da boğduk demese bile, boğmadık da dememiş. Yemm'de "boğduk"da dememiş. Ne dediği belli değil ki zaten. 

Hayır bu mevzudan çıksa çıksa şu çıkar; kuran hakikaten çelişkilerle dolu bir kitap. Sen de bir tanesini gayet güzel yakalamışsın, ama yorum üstüne yorumla abes bir başka şekilde pazarlamaya çalışıyorsun burada bizlere.

Ama bu mevzunun tekrar açılması iyi olmuş, kuranın ne cins bir arapsaçı olduğunu bir kez daha hatırlatmış oldun bize. Bize ne kardeşim nerede boğduysa boğmuş. İnan çok önemli değil. Şuncacık mevzuda ortaya çıkan onca karmaşayı çözüp, bunda hem fikir olmak da bu kitabın inanırlarına düşer, bize değil.. Ne halt ederseniz edin. Şimdi dönüp an itibariyle anket yapsak islam dünyasının tamamıyla bu konu üzerine, emin olun 80 tane farklı torum çıkar, hiçbiri de birbiri ile hemfikir olamaz. Hatta Terkos gölünde boğmuştur diye çıksa aradan biri, ona bile şaşırmam..

@tolg da çok matah birşeymiş gibi önümüze sürüp duruyor bu garabeti.. :)

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, anibal yazdı:

Mısırın su için ne yapıp yapmadığı gayet iyi bilinen bir şeydir ki, bunlar arasında baraj falan yoktur.

The dam was built in the first half of the third millennium BC by the ancient Egyptians

bunları biraz daha sıkıştırsam kendilerini bile inkar edicekler xD feysbuktakiler çok tırt şunların merkezine bi bakalım dedim paso metan gazı xD

Sitelerde Paylaş
13 minutes ago, tolg said:

The dam was built in the first half of the third millennium BC by the ancient Egyptians

bunları biraz daha sıkıştırsam kendilerini bile inkar edicekler xD feysbuktakiler çok tırt şunların merkezine bi bakalım dedim paso metan gazı xD

Şu ana kadar gördüğüm kadarı ile sen de az yüzsüz değilsin. Bütün sistemin kaypaklık ve aymazlık üzerine kurulu.

Arapsaçı bir kitabın var işte, mühkem müteşabih diye sıvamaya çalıştığınız. Bir ayet kalk gidelim diyor, öbürü bok yeme otur diyor. Sen de güzel vesile oldun yalnız somut bir örnek vermek açısından bunlara. Aferim.  Adam denizi boğulmayı barajı nehri otu boku iki kelimeyi bir araya getirip adam gibi anlatmayı becerememiş işte. Sen de gelmiş buraya bu matah birşeymiş gibi yorum üstüne yorum kasıp, kendi kendine atarlanıyorsun. Kimbilir beki küfre bile düşmüşsündür. Ayeti aslından farklı bir anlama çekerek...

İşine gelmeyince orada parantez var ayette yok de, işine gelince seksen tane anlam yükle ayete hariçten. Trajikomik harbiden.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, teflon yazdı:

bunları biraz daha sıkıştırsam kendilerini bile inkar edicekler xD feysbuktakiler çok tırt şunların merkezine bi bakalım dedim paso metan gazı

@tolg bunların bütün yazılarını bir okusan ne kadar mal olduklarını anlaman çok uzun sürmez. Bunlar bir de böyle bilmiş bilmiş konuşurken kendilerini akıl küpü zannediyorlar. Seni özellikle benim başlıklarımı ve cevaplarımı okumaya davet ediyorum. Bunlardan bazıları senin benim gibi adamlardan ne duyacağı konusunda emin olamadığında da konulara cevap yazma konusunda çok ürkek davranıyorlar. Bunlardan biri de şu yukarıda benden önce sana cevap veren cibiliyetsizdir. Yorumlarını okusan adam sanarsın ama beş kuruş etmeyen ahlak anlayışları var. Bunu zamanla öğrenirsin.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 minute ago, John_Ahmet said:

@tolg bunların bütün yazılarını bir okusan ne kadar mal olduklarını anlaman çok uzun sürmez. Bunlar bir de böyle bilmiş bilmiş konuşurken kendilerini akıl küpü zannediyorlar. Seni özellikle benim başlıklarımı ve cevaplarımı okumaya davet ediyorum. Bunlardan bazıları senin benim gibi adamlardan ne duyacağı konusunda emin olamadığında da konulara cevap yazma konusunda çok ürkek davranıyorlar. Bunlardan biri de şu yukarıda benden önce sana cevap veren cibiliyetsizdir. Yorumlarını okusan adam sanarsın ama beş kuruş etmeyen ahlak anlayışları var. Bunu zamanla öğrenirsin.

Cibiliyetsiz kelimesi ile beni mi kast ettin?!

Ona göre anan ve babandan girip mevzuya, arkasından forumdan ihraç edilmeni sağlayalım. Tescilli cahil seni. Herkes yazsın burada ama, şerefsizler değil.

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, tolg yazdı:

Bahsedilen baraj tamamlanmamış diye yazılıdır bütün kaynaklarda. Bunada dikkat etsen ,görmezden gelmesen diyorum, güzel olmaz mi sence.

Sitelerde Paylaş
On 13.02.2019 at 22:12, John_Ahmet yazdı:

İnsanların tanrı algısı ve bu konuda öne sürdükleri olası var olan gerçek tanrıyı bağlamaz ve gerçekte ne olduğunu yada olmadığını kim bilebilir? Musa'nın Kızıldenizi yarması hikayesinde de bunun bilimsel bir açıklamanın olması ve bu açıklamayı o zamanlar onların hesaplayıp tespit etmiş olabilecekleri de akıllara gelmiyor değil. Böyle bir senaryoyu animasyonla ve bilimsel açıklamalarla izahını yapmış bir belgesel izlemiştim. Belgesel hiç de avengelist yada dindarların oluşturduğu türden birine benzemiyordu. Bu hikayenin kaynağı nedir diye sormak daha akıllıca olur. Zirâ bize anlatılan ve ilk anlatıldığında gerçek dışı gibi görünen bir çoğunun mantıklı açıklamaları olmalıdır. Çünkü geçmişteki insanları bu kadar yalancı yerine koymak aptallara özgü bir yöntemdir.

On 15.02.2019 at 22:43, John_Ahmet yazdı:

Millet sadece fasülye yiyip, osurup, sıçmayı biliyor. Bak adamlar bu konuyla ilgili ne güzel belgesel hazırlamışlar. Bu video bu belgeseli tanıtıyor ve aslında videoda geçen belgeseli izlerseniz daha net bilgiler edinebilirsiniz.

Video şudur; Videoyu yapan kasıtlı olarak karşı görüşteymiş gibi yaparak her iki taraftandan da konuya ilgisini artırmak istemiştir. Bu sizi yanıltmasın.

Alıntı

On 16.02.2019 at 01:16, John_Ahmet yazdı:

Ben de özür dilerim yanlış anlamışım. Rüzgar teorisi var bir de onu anlatan videoyu bulamadım sen youtube dan bulabilirsin. Şu video var. videoyu anlatanın karşı görüştenmiş gibi davranmasına aldırma kinaye yapıyor. Çünkü çok sağlam deliller olduğunu da beraberinde söylüyor. Başka vidolarda detaylı açıklama bulabilirsin.

Tüm bunları ve konu bağlamını destekleyen yazılarımı tekrar hatırlatmak isterim. Ateist olup bunu destekleyen insanlar da bulunuyor @tolg, herkes eşit zekâda değil onların cahilliğine bağışla.

Bak aklı selim insanlardan özür de dilenir, her sözü de dinlenir ama bunların metan gazı fazla rahatsız ediyor.

Bakın bir örnek;

On 16.02.2019 at 01:10, Natüralist Ateist yazdı:

Ben de ona dair bir şey demedim. Simülasyondan olabilirliği kanıtlanmış durumda zaten. Sadece kemiklere dair araştırmayı merak ettim. Yanlış fikri verdiğimden özür diliyorum.

On 16.02.2019 at 01:10, Natüralist Ateist yazdı:

Bu dediğinize de karşı değilim, sizinle aynı fikirdeyim. Mısırlılarda buna dair kayıt olmaması dışında -ki bu deniz geçme olayı sonradan Mısırlılarla ilişkilendirilmiş olabilir bence, başka bir açıklama varsa duymak isterim- dediğinizde sıkıntı yok.

Alıntı
Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, deadanddark yazdı:

Bahsedilen baraj tamamlanmamış diye yazılıdır bütün kaynaklarda. Bunada dikkat etsen ,görmezden gelmesen diyorum, güzel olmaz mi sence.

tamamlanmamış ama 10-12 yıl inşaatı sürmüş.bu seddin boyutları belli.tamamlanmamış olması içi kupkuru anlamına gelmiyor,buradan nili besleyen bir kaynak var ki taşkınları önlemek için bu seddi yapıyorlar.ayrıca tamamlanmamış olması sabotaj yapılabilme olasılığını arttırır.

Sitelerde Paylaş
31 minutes ago, John_Ahmet said:

Bence kimse mallıkta sizlerin eline su bile dökemez. Nerede kıçından sallayan şarlatanlar varsa onların peşine takılan cahillerden, aptallardan başka nesiniz ki? Buyur, konu üzerinde sen neler yumurtlayacaksın, görelim. @tolg bir şeyler sayıklayıp duruyor, katkıda bulunmak ister misin bu sayıklamalara? Bakalım sen neler sayıklayacaksın?

Sonsuz gelecekte enerji bedenlere evrimleşen canlıların daha sonra karanlık enerji beden formlarına evrildikten sonra artık uzay-zaman-mekan dokusundan bağımsız olarak var olabilmenin imkanlarını ararken bunu başardığı andan itibaren kendini bir anda sonsuz geçmişe gönderdikten sonra varlığı var olması gerektiği gibi var etmiş olabilir. Bu tanrının kendini yaratma süreci olarak düşünülebilir. Zirâ Bakara sûresi 156. ayete tekrar bir bakarsak şöyle demektedir.

Fizilal-il Kuran: Ki onların başlarına bir musibet geldiğinde; «Biz Allah için varız ve yine O´na döneceğiz» derler. (Bakara 156)

http://www.namazzamani.net/kuranmeali/fizilal-il-kuran/bakara-suresi-156.ayet.htm

İbni Kesir: Ki onlara bir musibet geldiği zaman; biz Allah içiniz ve yine O´na döneceğiz, derler.

http://www.namazzamani.net/kuranmeali/ibni-kesir/bakara-suresi-156.ayet.htm

Orada döneceğiz ifadesi "ulaşacağız" anlamına da gelmektedir.

Böyle bir saçmalık yumurtlayan, bir de bu saçmalığı desteklemek için cahil ve yağmacı arapların yazdığı cahilin el kitabından alıntı yaparak destekleyen sen değil miydin? Şu yazdığın zırvada mantığın m'si var mı?

17 minutes ago, tolg said:

tamamlanmamış ama 10-12 yıl inşaatı sürmüş.bu seddin boyutları belli.tamamlanmamış olması içi kupkuru anlamına gelmiyor,buradan nili besleyen bir kaynak var ki taşkınları önlemek için bu seddi yapıyorlar.ayrıca tamamlanmamış olması sabotaj yapılabilme olasılığını arttırır.

Sen hala bu baraj zırvalığını mı sayıklıyorsun? Putun bahsettiği denizi yarma olayı aslında barajda biriken suyu yarma olabilirmiş. Madem put baraj demek istiyor, o halde neden deniz anlamına gelen "bahr" kelimesini kullanıyor da baraj kelimesini kullanmıyor? Yoksa putun kelime dağarcığında baraj anlamına gelen kelime yok mu?

Aslında bir ayette baraj kelimesi geçiyor ama o ayetin bu Musa olayı ile alakası bile yok. Bil bakalım hangi ayette geçiyor?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, John_Ahmet yazdı:

Sonsuz gelecekte enerji bedenlere evrimleşen canlıların daha sonra karanlık enerji beden formlarına evrildikten sonra artık uzay-zaman-mekan dokusundan bağımsız olarak var olabilmenin imkanlarını ararken bunu başardığı andan itibaren kendini bir anda sonsuz geçmişe gönderdikten sonra varlığı var olması gerektiği gibi var etmiş olabilir. Bu tanrının kendini yaratma süreci olarak düşünülebilir. Zirâ Bakara sûresi 156. ayete tekrar bir bakarsak şöyle demektedir.

Fizilal-il Kuran: Ki onların başlarına bir musibet geldiğinde; «Biz Allah için varız ve yine O´na döneceğiz» derler. (Bakara 156)

http://www.namazzamani.net/kuranmeali/fizilal-il-kuran/bakara-suresi-156.ayet.htm

İbni Kesir: Ki onlara bir musibet geldiği zaman; biz Allah içiniz ve yine O´na döneceğiz, derler.

http://www.namazzamani.net/kuranmeali/ibni-kesir/bakara-suresi-156.ayet.htm

Orada döneceğiz ifadesi "ulaşacağız" anlamına da gelmektedir.

22 dakika önce, sağduyu yazdı:

Böyle bir saçmalık yumurtlayan, bir de bu saçmalığı desteklemek için cahil ve yağmacı arapların yazdığı cahilin el kitabından alıntı yaparak destekleyen sen değil miydin? Şu yazdığın zırvada mantığın m'si var mı?

Sen Kardeshev ölçeği ve bunun ifade ettiği anlam içerisinde ateistlerin tanrı varlıktan daha kompleks bir olgu olarak daha primitive olandan nasıl önce olabilir gibi bizim aklımızı aşacak boyutta bir karşı argümanı değerlendirirken olası mümkün olanların aklımdan geçtiği ve Kardeshev ölçeği ile daha da anlam kazanan bu yazılarımı hiç düşünmemiş biri çok mantıksız bulabilir buna itirazım yoktur fakat sizler de tanrının olduğu bir olasılık için bu karşı argümana karşı bir fikir üretmek isteseniz ne gibi mantıksal önermelerde bulunursunuz ben çok merak ediyorum. Tanrının olup olmadığını bilmiyoruz fakat onu başta aramak yerine sonda arasak bu çok mantık dışı olur mu gibi sizlerin de görüşlerinizi merak ettiğim bir tartışmayı alıp buraya getirmek senin ahlaksızlığını perçinliyor başka bir şeyi değil

İşte siz bu kadarsınız. Burada anlatılmak istenenin ne olduğunu anlayıp yorumlayabilecek kadar bir zekâya da sahip değilsiniz.

Sitelerde Paylaş

@teflon önerin üzerine Dark dizisini izledim. @sağduyu da izlese benim ne söylemek istediğimi daha net anlayıp yorumlayabilir. Dizi önerin için geçmişteki iyi günlerimizin hatırına teşekkür ederim. Bir Alman dizisi için gerçekten çok iyiydi. "Geçmiş, şimdi ve gelecek sonsuz bir döngüde birbirlerine bağlıdır.", "Başlangıç sondur, son başlangıçtır" gibi dizi repliklerine sahip bu diziyi herkese tavsiye ederim. Yeri gelmişken bunu söyleyeyim.

Sitelerde Paylaş
12 minutes ago, John_Ahmet said:

Sen Kardeshev ölçeği ve bunun ifade ettiği anlam içerisinde ateistlerin tanrı varlıktan daha kompleks bir olgu olarak daha primitive olandan nasıl önce olabilir gibi bizim aklımızı aşacak boyutta bir karşı argümanı değerlendirirken olası mümkün olanların aklımdan geçtiği ve Kardeshev ölçeği ile daha da anlam kazanan bu yazılarımı hiç düşünmemiş biri çok mantıksız bulabilir buna itirazım yoktur fakat sizler de tanrının olduğu bir olasılık için bu karşı argümana karşı bir fikir üretmek isteseniz ne gibi mantıksal önermelerde bulunursunuz ben çok merak ediyorum. Tanrının olup olmadığını bilmiyoruz fakat onu başta aramak yerine sonda arasak bu çok mantık dışı olur mu gibi sizlerinde görüşlerinizi merak ettiğim bir tartışmayı alıp buraya getirmek senin ahlaksızlığını perçinliyor başka bir şeyi değil

İşte siz bu kadarsınız. Burada anlatılmak istenenin ne olduğunu anlayıp yorumlayabilecek kadar bir zekâya da sahip değilsiniz.

Yine saçmalamaya başlamışsın, saçmalamak ne zamandan beri mantıksal önerme sayılıyor?

6 minutes ago, John_Ahmet said:

@teflon önerin üzerine Dark dizisini izledim. @sağduyu da izlese benim ne söylemek istediğimi daha net anlayıp yorumlayabilir. Dizi önerin için geçmişteki iyi günlerimizin hatırına teşekkür ederim. Bir Alman sizi için gerçekten çok iyiydi. "Gelecek şimdi ve gelecek sonsuz bir döngüde birbirlerine bağlıdır.", "Başlangıç sondur, son başlangıçtır" gibi dizi repliklerine sahip bu diziyi herkese tavsiye ederim. Yeri gelmişken bunu söyleyeyim.

Bu dizilerin birer hayal ürünü kurgu olduğunun farkında mısın, merak ediyorum. Bu diziler insanları eğlendirmek için yapılan hayal ürünü şovlar, bunu bile anlayamayacak kadar mal mısın? Hayal ürünü dizileri gerçek sanacak kadar aklı gitmiş birisine anlatılabilir ki?

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, sağduyu yazdı:

Bu dizilerin birer hayal ürünü kurgu olduğunun farkında mısın, merak ediyorum. Bu diziler insanları eğlendirmek için yapılan hayal ürünü şovlar, bunu bile anlayamayacak kadar mal mısın? Hayal ürünü dizileri gerçek sanacak kadar aklı gitmiş birisine anlatılabilir ki?

Geçmişe yada geleceğe yapılabilmesi mümkün olabilecek yolculuklardan Einstein, bilim kurumu hiç bahsetmemiş ve bunlar yalnızca dizilere konu olabilen mevzulardır demeye mi getiriyorsun? Bilim kurumu bundan 4. boyutu açıklarken hiç bahsetmedi öyle mi? Yada görelilik ilkesi açıklanırken yine bunlara değinilmedi. Bunlar yalnızca bir kaç senaristin hayal gücünü yansıtan osuruklar sana göre öyle mi? S.ktir git gece beni rahatsız etme, ahlaksız pislik! 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...