Jump to content

Musa Asasıyla Kızıl Deniz'i Yardı mı?

Recommended Posts

• İleti 342
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sorumsuz ateist bilim adamları bu efsanelerin gerçeklik kazanmasından büyük ölçüde sorumludurlar.

Bilim hala bazı efsaneleri açıklamaya çalışmaktadır.

İslam efsanesinin hala devam etmesini başka nasıl açıklayabilirsiniz?

Aynı durum İsa ve Musa efsaneleri için de söz konusudur.

Sitelerde Paylaş

Al işte diyor, daha önce çalı çırpı yaprak silkelediği asasıyla kendi toplumunu firavun gibi bir zorbadan kurtaran ve hatta o firavunu da kendi denizinde boğan bir adam...

Gerçeği budur diyor... Bildiğin sıradan pepe bir adam eksik becerilerini tamamladığı bir yardımcıyla becerdi bu işi diyor...

Koca denizler aştı diyor, toplumuna liderlik etti, firavunun denizinden zarar görmeden geçtiler diyor...

Gayet sıradan basit her insanın anlayacağı tipte teşbihsel anlatımlar...

Ya bu kadarda basit olmaz olamaz. iste isin esprisi bu..... Hani ayette der ya : " Biz seni kolay olan ile basarili kilacagiz " diye

Iste bu yorumu degil 40 40000 bilim adami cikip gelse yapamaz. Cünkü onlar bilim adamidir üst düzey yaratiklar. Bu olay birazda iblisin diklenmesindeki olaya benzer. ne der iblis. ... Ben ates o ise toprak.. ben yillarimi verdim ne kitaplar hatmettim ne geceler gündüzler heder ettim simdi siradan bi afrodit cikip gelecek ve olay iste bu diyecek olurmu ama yapilirmi bu firavuna ey musa. Kurun bi bina su musanin rabbine cikip da bi bakayim. la firavun musanin rabbini yükseklerde arama o sana sah damarindan daha yakindir.

indirge indirge................

Sitelerde Paylaş

ağzından alev atan ejderha

yarı insan yarı at insanlar

yarı balık yarı insan balık kızlar

Batı dünyası bu mitolojileri aşalı yıllar oluyor hala biz aşacağız. kızıl denizi yarma, ayı ikiye bölme...

Daha yeni mucizeler ortaya çıkıyor; kuran okurken müzik dinleyen kızın çarpılması. Hatta filmin birinde babasına ( cüneyt arkın ) el kaldıran elemanın elinin taş olması.

bir adamın aklı vajinadayken ona güneşi üfürüp söndürdüm dersen inanır....

tarihinde analiz25 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yok ben kurandaki anlatımı kastetmiştim ama bu da iyi oldu :) sevgiler...

Sevgili Afrodit.

Hangi anlatımdan bahsettiğini bilmediğim için, bir şey diyemiyeceğim. Çünkü bu başlıkta konu hakkında Kurandan alıntı verilmedi.

Ama tecrübeden dolayı şunu söyleyebilrim:

Bu teşbih kelimesi müslümanlar tarafından çok sık kullanılıyor. Kuranın ifadesini ciddiye almayan, değiştirmeye çalışan müslümanlar tarafından. Genellikle de Kuranın günümüz bilgisine, ahlakına uymayan ifadeleri "teşbihdir" damgasını yiyorlar.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili Afrodit.

Hangi anlatımdan bahsettiğini bilmediğim için, bir şey diyemiyeceğim. Çünkü bu başlıkta konu hakkında Kurandan alıntı verilmedi.

Ama tecrübeden dolayı şunu söyleyebilrim:

Bu teşbih kelimesi müslümanlar tarafından çok sık kullanılıyor. Kuranın ifadesini ciddiye almayan, değiştirmeye çalışan müslümanlar tarafından. Genellikle de Kuranın günümüz bilgisine, ahlakına uymayan ifadeleri "teşbihdir" damgasını yiyorlar.

Sevgiler

Ben de tecrübeden dolayı şunu söyleyebilirim:

Kitabın yazarı kesinlikle Tanrı değildir... Tanrı kitap yollamaz yollarsa ona Tanrı denmez...

Sitelerde Paylaş

Haritaya baktığımızda Kızıldeniz Akdeniz ile birleşik değildir.Arada çok sonra açılan bir kanal var.Yani Musa'nın Mısırlıların Sina Yarımadasına geçişine engel bir deniz yok ortada.Ve Herzaman bir kara bağlantısı vardı.

Bence Kızıldeniz ifadesi sonradan uydurulmuş bir ifade.Tevrat'ta bile böyle bir iddianın olduğunu sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş

rüyaların yorumu gibi...

ayetlerin anlatımları sanki rüya anlatıyor...

rüyamda musayı elindeki sopayla bir denizi yardığını gördüm firavunda o denizde boğuldu...

şimdi bu nasıl tabir edile...

musa çok zor şartlarda firavundan kurtuluyor...

vahyin bazısıını rüya olduğunu söylerler...

Sitelerde Paylaş

benim asıl merakımı celbeden, istanbul ve çanakkale boğazlarını hangi peygamberin yardığıdır.. neticede bizi ilgilendiren bu coğrafya. kızıl denizi kimin yardığı ile o civarda yaşayanlar ilgilensin..

tarihinde hafız tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

rüyaların yorumu gibi...

ayetlerin anlatımları sanki rüya anlatıyor...

rüyamda musayı elindeki sopayla bir denizi yardığını gördüm firavunda o denizde boğuldu...

şimdi bu nasıl tabir edile...

musa çok zor şartlarda firavundan kurtuluyor...

vahyin bazısıını rüya olduğunu söylerler...

rüya ve menam yani öngörü ve uyku farklı şeyler...

sen kirecsin, çok dikkat etmelisin, iyi bak, çok dikkat et...

iyi gidiyorsun... ardında sıkı takipteyim... :)

Sitelerde Paylaş

Ben de tecrübeden dolayı şunu söyleyebilirim:

Kitabın yazarı kesinlikle Tanrı değildir... Tanrı kitap yollamaz yollarsa ona Tanrı denmez...

sana görünüpte ben tanrıyım dese zaten anlamı klmaz.elçiyi gönderdi onun yanındada kitabı ve oku dedi .lakin okuyacağına yırtıp atıyorsun.ve okumaya kalksan dahi anlayamazsın.

mantığın ve aklın birbiriyle çelişiyor.şu an yazdığın akııllı ama mantık dışı.

kendine bir sor sen tanrı olsaydın kendi yarattın aciz kullara görünürmüydün ve eğerki görünseydin sana karşı davranışları ve tututmları nasıl olurdu.veya görünmeden onları bir sınava tabi tutsaydın ne olurdu.

unutma her yapılan fiilin bir karşılığı olacaktır.kötülük yapan iyilik bulmayacağı gibi iyilik ve sevap işleyende kötülük ve ceza görmeyecektir.herşey bir denge ve düzen içindedir.bize sadece bunlara riayet etmek kalır.yasaklardan men ve zararlı olanlardan uzak ,iyilik ve güzelliklerden yana olmamız gerekir.

biz sizler gibi ben bu hayvan soyundan şu cinsinden türedik demiyorum bilhaas tüm insanlar eşittir alt ve üst türü olmadığı gibi herkez allahın kuludur ve sadece ona secde eder ve inanırız.bizde barbar soylar-geri kalmış ırklar veya soyu tükenmiş cinsler yok.

bizde günahkar ve mümin kullar var.ama günahkar kullarda tövbe edip allahtan af dileyip iyi bir mümin olabilirler .hiç bir şey için geç değildir.

allah dağlar kadar denizler kadar günahlarınız dahi olsa affeder.allah affedicidir ve her şeye kadirdir.

Sitelerde Paylaş

rüya ve menam yani öngörü ve uyku farklı şeyler...

sen kirecsin, çok dikkat etmelisin, iyi bak, çok dikkat et...

iyi gidiyorsun... ardında sıkı takipteyim... :)

ablacım bildiğin bir şey varsa neden söylemiyorsun...

bizi öyle mi böyle mi diye uğraştırıyorsun...

Sitelerde Paylaş

İşin mucizevi yanını bir yana bırakırsak,ortada Firavun'un sarayında/sisteminde büyümüş ve o eğitimi almış bir adamın Firavun'un sistemine karşı gelişi ve çeşitli siyasal mücadelelerle dolu bir halk ayaklanması var gibi duruyor.

Bu meyanda Asa - Musa'nın mesleğini hünerini yeteneğinin bir göstergesi bir nevi lisans gibi.

Deniz-Bu halk ayaklanması neticesinde Ortaya çıkan bir kaos süreci-

Harun-Musa'nın mücadelesi halka aktaran halktan bir hatip .

Ve bu kaostan Musa ve tayfası sağ salim çıkıyor ve Firavun'un sistemi çöküyor.

Büyücüler-Firavun sistemini halka göz boyayarak süslü ve güçlü gösteren burjuva ve bürokrat sınıfı.

Dolayısıyla Kuran'da yazanlar bir efsane değil.Günümüzde dahi yaşanagelen olayların geçmiştede yaşanmış bir örneği.

tarihinde Galileo100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşin mucizevi yanını bir yana bırakırsak,ortada Firavun'un sarayında/sisteminde büyümüş ve o eğitimi almış bir adamın Firavun'un sistemine karşı gelişi ve çeşitli siyasal mücadelelerle dolu bir halk ayaklanması var gibi duruyor.

Bu meyanda Asa - Musa'nın mesleğini hünerini yeteneğinin bir göstergesi bir nevi lisans gibi.

Harun-Musa'nın mücadelesi halka aktaran halktan bir hitap.

Dolayısıyla Kuran'da yazanlar bir efsane değil.Günümüzde dahi yaşanagelen olayların geçmiştede yaşanmış bir örneği.

yani bir nevi bir hikaye bir efsane demek istiyorsun.ama ne yazıkki bugün yapılan bilimsel araştırmalardan kızıldeniz gerçekten yarldığı ve hatta bugün müzede sergilenen secde halindeki firavunun dahi cesedi meydandadır.ve yapğılan teknik ve bilimsel araştırmalar bu cesedin gerçekten o yüzyıla ait ve firavuna ait olduğu ıspatlanmıştır.ayrıca gerek yahudi kavminin yüzyıllardan beri nesil nesil aktarıldığı ve bizzat kendi kitaplarında ve hatta hristiyan ve müslümanların klitaplarındada aynı şekilde meydana gelen bu olaylar yazmaktadır.

ve bulunan bu mumyanın cesedin kuran rehberliğinde kuranın açıkladığı gibi tam yerinde ve yazıldığı yerde bulunmuştur.

evet musa vardı koca bir krallığa koca bir orduya kafa tuttu ve seninde diyebileceğin gibi o yahudiyde diğerleri ise kıpti

ve burada olan kavim savaşıydı iyiliğin kötülüğe karşı olan savaşı.ezilen halkın, zülüm gören bir halkın, kendini tanrı gibi gören bir krala ve kavmine karşı mücadelesidir.kıptilerle ittifak yapıp kendi sırf sarayda yetişti diye kıpti ordusunu ele geçirip vir darbe yapmadı.bilakıs onlardan canını ve halkını korumak için doğduğu ve yaşadığı vatanı terk etmek zorunda kaldı.

Sitelerde Paylaş

Harun-Musa'nın mücadelesi halka aktaran halktan bir hatip .

Büyücüler-Firavun sistemini halka göz boyayarak süslü ve güçlü gösteren burjuva ve bürokrat sınıfı.

güzel...

peki neden böyle bir anlatıma gerek duyulmuş...

neden ilk bakışta hep doğa üstü olaylar arasında geçiyor gibi bir görünüm veriliyor...

insanlar hep bir mucize beklentisi hep tanrının olağan dışı bir müdahalesi ile olayları çözeceği beklentisi içinde kalıyor...

halbu ki başka ayetlerde insan için ancak çalışıp çabalamasının sayinin karşılığı vardır diyerek sanki böyle şeylerden uzak durulması isteniyor...

kuranın bu ayetleri arasında bir çelişki mi mevcut...

yoksa hala farkedemiğimiz başka bir yaklaşım mı var...

yahut uydurma yahut bozulma değişme gibi şeyler de ayetler için düşünülmesi gerekiyor...

Sitelerde Paylaş

güzel...

peki neden böyle bir anlatıma gerek duyulmuş...

neden ilk bakışta hep doğa üstü olaylar arasında geçiyor gibi bir görünüm veriliyor...

insanlar hep bir mucize beklentisi hep tanrının olağan dışı bir müdahalesi ile olayları çözeceği beklentisi içinde kalıyor...

halbu ki başka ayetlerde insan için ancak çalışıp çabalamasının sayinin karşılığı vardır diyerek sanki böyle şeylerden uzak durulması isteniyor...

kuranın bu ayetleri arasında bir çelişki mi mevcut...

yoksa hala farkedemiğimiz başka bir yaklaşım mı var...

yahut uydurma yahut bozulma değişme gibi şeyler de ayetler için düşünülmesi gerekiyor...

Anlatımın bu şekil verişi mesajın sürekli işlerlik kazanması ve o zamanda kalıyormuş ve sadece o zamanı ilgilendirirmiş gibi algılanmaması olabilir.Birde sanırım saksı çalıştırılsın isteniyor.Düz metin gibi bakılsın istenmiyor.Zaten Kuran düz bir metin değil.Herhangi kitap gibi bir kitap değil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...