Jump to content

nükleer i yapılmamalı mı yapılmamalı mı?

Recommended Posts

Erdoğan: Şimdi riski var patlayabilir, diye biz tüpgaz kullanmayacak mıyız?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de nükleer enerji konusundaki kararlılıklarının devam ettiğini belirterek, ''Riski var diye arabaya binmeyecek miyiz? Riski var diye İstanbul'un Boğaz Köprüsü'nün üzerinden geçmeyecek miyiz? İşte bu zihniyete sorarsanız geçmeyeceksiniz. Bu anlayış, hiçbir zaman aklın, bilginin, deneyimin tecrübenin ortaya koyduğu eserlere yönelik başında hep olumsuzdur, 'no' tuşuna basarlar, bittikten sonra 'yes' tuşuna basarak geçerler bunların yapısı bu'' dedi.

Erdoğan, Kahramanmaraş'ta 142 megavat kurulu gücündeki Enerjisa Hacınınoğlu Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali'nin açılışı dolayısıyla düzenlenen törene, uçağının arıza yapması nedeniyle 1 saat 45 dakika gecikmeli geldi.

Törende konuşan Erdoğan, Japonya'daki çok büyük ölçekli depremi fırsat bilerek nükleer enerji noktasında tamamen bilgi eksikliği içinde yorumlar yapıldığını söyledi.

Sitelerde Paylaş
''Riski var diye arabaya binmeyecek miyiz? Riski var diye İstanbul'un Boğaz Köprüsü'nün üzerinden geçmeyecek miyiz?

Şimdi böyle laflar sarf eden bir başbakana nükleer santral konusunda güvenilir mi? Şu mantığın basitliğine bakın . Adam nükleer santral kurmaktan bahsediyor , Gözü önünde fukuşimadaki olaylar gelişiyor , sonra çıkıp diyor ki ; E tüp gazın da tehlikesi var kullanmayalım mı ?

Tam bir ilkokul çocuğu mantığı ..

Sitelerde Paylaş

Santral herhangi bir sebeb ile durduğunda soğutma sıvısı pompaları sıcaklık sınırı güvenli seviyeye düşürülene kadar harici bir güç kaynağı ile otomatik olarak çalıştırılır.

Japonya'da bulunan nükleer santrallerde bu soğutma sıvısı pompaları çalışmadı.

Santral yöneticilerinin hatası olarak görüyorum.

Sitelerde Paylaş

Görüyorsunda Japonya gibi bu isin erbabi bir ulkede bu tip aksakliklar oluyorsa bizde kiyamete esdeger olur böyle bir kaza. Yetismis elemanin yok, yetistirmeye niyetin yok butun elemanlar Rusya'dan gelecek, Rusya ile en ufak sorunda ellerine devasa bir koz veriyorsun, dunyada bir cok ulkede yerin 400 metre altinda yapilan santralleri Akkuyu gibi bir yere dikiyorsun yakin ve orta vadede hic bir elektrik ucreti indiriminden söz etmiyorsun, o zaman halt ediyorsun.

Sitelerde Paylaş

Nükleer santral tabii ki olmalı.

En azından Nükleer Meslek Liseleri veya Teknik Üniversiteler eğitim kurumları, şirket vb bir sürü zincirleme gelişme olur da bu cahil halk dolaylı olarak da olsa aydınlanır.

Hem silah da üretilir.

Fena mı olur 20-30 tane uzun menzilli füze?

Enerji çok olunca ucuz olur.

Ucuz olunca bir çok yenilik gelir.

Üretim süreçleri çeşitlenir.

Enerjiden tasarruf etmek yapılan bir çok aktivite maaliyete eklenebilir.

Nükleer her anlamda şart.

Bence bol bol yapsınlar da nasıl olsa köprü konumundayız ya, komşu ülkelere hatta deniz altından hatlarla akdeniz ülkelerine bile elektrik satılır.

Olur ya, belki bir Türkün aklı çalışır da araçlar ve uçaklar için verimli nükleer motorlar falan tasarlar da ona gre de yakıt üretme patentini alır Türkiye.

Sitelerde Paylaş

Yine espri yapiyorsun degil mi ateist bakis?

20-30 fuze ne yazar elalemde binlercesi var zaten, + nukluer santral yapmak ayri olay, nukluer silah yapmak apayri bir olay, + nukluer santrali kuracak rus, calisacak rus, bakimini yapacak rus, atik cekirdekleri ki nukluer silah yapiminda bunlar kullanilir onlarida anlasma ile onlara vermeyi taahut ediyorsun onlarda rus, sana extradan fuze yapar mi?

Enerji kisa ve orta vadede ucuz olmaz aksine santral maliyeti vergilerinden dolayi zamli olur uzun vadede eskisine göre daha pahali olur egerki yaptirilmak isteniyorsa, kaldirimlari sokup yapmaktan cok fazla kazanamayanlar burdan voliyi vurmak icin bastiriyorlar.

Yapilan nukluer santral kac megavat biliyor musun? Enerji ihtiyacinin onda birini bile karsilamaz sen komsulara satmaktan bahsediyorsun.

Lutfen konu hakkinda bilgi sahibi olmayanlar bir seyler yazacagim diye sallamasinlar arkadaslar.

Sitelerde Paylaş

20-30 fuze ne yazar elalemde binlercesi var zaten, + nukluer santral yapmak ayri olay, nukluer silah yapmak apayri bir olay, + nukluer santrali kuracak rus, calisacak rus, bakimini yapacak rus, atik cekirdekleri ki nukluer silah yapiminda bunlar kullanilir onlarida anlasma ile onlara vermeyi taahut ediyorsun onlarda rus, sana extradan fuze yapar mi?

Enerji kisa ve orta vadede ucuz olmaz aksine santral maliyeti vergilerinden dolayi zamli olur uzun vadede eskisine göre daha pahali olur egerki yaptirilmak isteniyorsa, kaldirimlari sokup yapmaktan cok fazla kazanamayanlar burdan voliyi vurmak icin bastiriyorlar.

Yapilan nukluer santral kac megavat biliyor musun? Enerji ihtiyacinin onda birini bile karsilamaz sen komsulara satmaktan bahsediyorsun.

Lutfen konu hakkinda bilgi sahibi olmayanlar bir seyler yazacagim diye sallamasinlar arkadaslar.

Sitelerde Paylaş

1- Yapılan bir santralle elektrik satılsın demedim. Okuma yazman var mı ondan şüpheliyim ama BOL BOL yazmışım bak yukarı.

2- Nükleer teknolojisi birbiriyle bağlantılıdır. Santrali yapan gerisini de getirir.

3- Ucuz olmayacak enerji diyorsun :) Manyaksın galiba.

4- Bir de bana nükleer konu hakkında bilgiden bahsetmişsin. Hem nükleere pahalı diyorsun, hem de konu hakkındaki bilgiden bahsediyorsun. Şaka mısın sen?

5- Benim yazılarıma şaka yapıp yapmadığımı söylerek kulp takma. Şaka yapmam ben genelde. Boş da konuşmam. Ve sırtım da yere gelmez. Bu angutluğa son vermen senin için iyi olur. Çünkü bu sinir harbine dayanamazsın.

Sitelerde Paylaş

Bugün bakıldığında dünya üzerinde 400'den fazla nükleer enerji santrali vardır ve bunlar Dünya'nın toplam elektrik ihtiyacının %15'ini sağlayacak kapasitede çalışmaktadılar.Örneğin Fransa,elektrik ihtiyacının %77'sini nükleer reaktörlerinden sağlamaktadır.

kaynak: wiki

erke diye bişiler vardıya o ne oldu yahu bu arada

Sitelerde Paylaş

Terbiyeni bozup benide seviyene cekmeye calisma sinir harbi minir harbi viz gelir bana, karsindakinin kim oldugunu bilmeden hadsizlik etme bir terbiye egitmeniligi yapmadigim kalmadi onuda bana yaptirtma. Okuma yazma, manyaklik, angutluk sulale sorununsa bilmeiyorum ama bana bunlarla gelirsen geldigin gibi gidersin senin söylediginden bir fazla söyleyip seviyemi dusurmeyecegim sende kendini daha fazla dusurme.

Sana sakami yapiyorsun dedim, angutmusun manyakmisin hic ilgilenmedim dediklerimde de israrliyim nukluer konusunda ve bizim imzalayacagimiz nukluerin bizim olmadigi konusunda bilgin yok yazdiklarindan belli, simdi altta kalmamak icin hakaret ediyorsan fazlasini görursun ama edebinle okuyup ögrenip yazarsan insanca yazisiriz.

Sitelerde Paylaş

Erdoğan'ın yapmış olduğu anlaşmalar değil bunlar, anlaşmalar yarım asır öncesinde imzalanmış, yalnızca yeni düzenlemeler eklenenler.

Nükleer santrali yapımına sonuna kadar karşıyım, asla yapılmamalı çünkü bu santraller dünyayı batırabilecek, yaşamı yok edebilecek risikoya sahipler. Tertemiz bir memlekete inşa edilmek istenmesi ise üzücü ama paraya tapan insanlara başka türlüsünü, başka bir yolu anlatmak mümkün değil sanırım.

Nükleer santral güc demek, ucuz elektirik demek, iki yüzlü dünya, ''sözde gelişmiş, insan haklarına, doğaya saygılı, sevgili ikiyüzlü dünya devletleri'' bunu teşvik etmekte.

Bakmayın siz karşıyız dediklerine.

Üzücü ama hayatın kabul edilmesi gereken gerçekleri bunlar. Bunlar olmaması için, bunlara karşı durabilecek manevi güce sahip olmak gerek. Maddenin, maddiyatın esiri olmamak gerek.

Zor.

Kim ben kuru ekmeğe talim ederim yeter ki dünya tertemiz kalsın diyebilir ki?

Sevgiler.

tarihinde Benist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Terbiyeni bozup benide seviyene cekmeye calisma sinir harbi minir harbi viz gelir bana, karsindakinin kim oldugunu bilmeden hadsizlik etme bir terbiye egitmeniligi yapmadigim kalmadi onuda bana yaptirtma. Okuma yazma, manyaklik, angutluk sulale sorununsa bilmeiyorum ama bana bunlarla gelirsen geldigin gibi gidersin senin söylediginden bir fazla söyleyip seviyemi dusurmeyecegim sende kendini daha fazla dusurme.

Sana sakami yapiyorsun dedim, angutmusun manyakmisin hic ilgilenmedim dediklerimde de israrliyim nukluer konusunda ve bizim imzalayacagimiz nukluerin bizim olmadigi konusunda bilgin yok yazdiklarindan belli, simdi altta kalmamak icin hakaret ediyorsan fazlasini görursun ama edebinle okuyup ögrenip yazarsan insanca yazisiriz.

Senin ticaretin t sinden haberin yok.

Bu topraklar üzerindeki tüm şirketler bu ülke kanunlarına tabidir.

Bu ülkenin şirketleridir.

Rusu ihaleye girdi de aldı bu işi.

Türk ortaklı şirket veya Yabancı sermayeli şirket ya da burada Rus şirketinin bir şubesi (ki bu şube Türkiyeye bağlı olacak)

Sen anladın mı şimdi durumu?

Aptallığını?

Senin bu dediklerin kahvehane söylemi.

Aç biraz ticaret kanunlarını dış ticareti oku.

Afrikadaki en ilkel devlet bile dediğim dedik çaldığım düdük şirket kurdurtmuyor.

Vergisiyle, mevzuatıyla tamamen bulunduğu yere bağlı.

Bu ne demek biliyor musun?

Denetleme heyeti Türk olacak (nereden yetiştireceklerini de bilmiyorum ama herhalde ya insan ithal edecekler, ya da eski sovyet ülkelerinden Türki Cumhuriyetlerden uzmanlar toplayacaklar)

Yok Rusmuş, istediğini yaparmış vs :)

Ulan Uzanların açtığı dava bile o santralden daha pahalı :)

Çok çok da alın paranızı sittirin gidin derler.

Bu nasıl mantık sizdeki?

Kahvehane köylüsü gibi.

Benim vaktimi alma bak böyle cahil cahil söylemlerinle.

Nükleer bir ticarettir ticaret.

Anladın mı?

Sitelerde Paylaş

Afrika'da olmuyor abartarak hakli cikma söylemi oysa Amerika'da bile oluyor, Türkiye'de deveyi hamutuyla götürüyorlar. Yani seni su söylediklerine bakarsak Türkiye bir hukuk devleti burda haksizlik, yolsuzluk, rusvet, adam kayirma olmaz burasi hukuk devleti kardesim baksana uzanlar bile haksiz yere araniyorlar, ben anlayamadim senin gerzekligini yasin kac birader gece gece bana klavyemi yordurtma.

Nukluer teknolojisinden habersiz ulkenin nuklueri denetleyecek heyeti nerden olacak, olsa ne olacak.

Sanki nukluer santral kurmak, saat kurmak, cevir kolu kurulsun, BOL BOL kuralim diyorsun birde, ne kuruyorsun gecekondu mu? Hic Türkiye sinirlari disina ciktin mi? En az 40 ülke gezdim her gezdigim ulkede yuzlerce ruzgar santrali gördüm, senin geri zekali bakanin "ya ruzgar esmezse ne olacak" diye aciklama yapiyor, sende ona mi kaniyorsun.

Ulan diyerek kahvehane köylüsü söylemine sen düsüyorsun, hayatimda köy görmedim ömrümün büyük bölümü avrupada gecti, nukluer ticaret degildir heleki nukluer teknolojin yoksa gebeliktir.

Fransa bile nukluer atiklarini yok etmek icin atlas okyonusunda nukluer denemeler yapiyorum diye dogaya atiklarini saliyor sen nerene sokacaksin yarin rusya almazsa o atiklari?

Sitelerde Paylaş

Nukleer enerji neden gereklidir?

Cunku:

1. Hafriyattan parsayi toplarsiniz.

2. Insaattan parsayi toplarsiniz.

3. Nakliyattan parsayi toplarsiniz.

4. Guvenlik yatirimlarindan parsayi toplarsiniz.

5. Atik yonetiminden parsayi toplarsiniz.

6. Birde bunlarin uzerine patlarsa, oh ne ala, parsanin Allahini toplarsiniz.

Peki gunes enerjisi neden gereksizdir?

Cunku:

1. Merkezi olmadigi icin her yere rahatca kurulabilen sistemlerde rantcilara pek is dusmez.

2. Nakliyesi kolay kucuk parcalardan olustugu icin rantcilara yine is dusmez.

3. Temiz enerji kaynagi oldugu icin gerisinde pislik birakmadigi icin rantcilara yine is dusmez.

4. Herhangi bir risk teskil etmedigi icin rantcilara yine yeniden is dusmez.

5. Patlayip catlasada en fazla elinizi kesecegi icin rantcilara tekrardan is dusmeyecektir.

Sizi muteahhit kafalilar sizi.

Solar-NuclearGraph-300x211-150x150.jpg

tarihinde yahya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Afrika'da olmuyor abartarak hakli cikma söylemi oysa Amerika'da bile oluyor, Türkiye'de deveyi hamutuyla götürüyorlar. Yani seni su söylediklerine bakarsak Türkiye bir hukuk devleti burda haksizlik, yolsuzluk, rusvet, adam kayirma olmaz burasi hukuk devleti kardesim baksana uzanlar bile haksiz yere araniyorlar, ben anlayamadim senin gerzekligini yasin kac birader gece gece bana klavyemi yordurtma.

Nukluer teknolojisinden habersiz ulkenin nuklueri denetleyecek heyeti nerden olacak, olsa ne olacak.

Sanki nukluer santral kurmak, saat kurmak, cevir kolu kurulsun, BOL BOL kuralim diyorsun birde, ne kuruyorsun gecekondu mu? Hic Türkiye sinirlari disina ciktin mi? En az 40 ülke gezdim her gezdigim ulkede yuzlerce ruzgar santrali gördüm, senin geri zekali bakanin "ya ruzgar esmezse ne olacak" diye aciklama yapiyor, sende ona mi kaniyorsun.

Ulan diyerek kahvehane köylüsü söylemine sen düsüyorsun, hayatimda köy görmedim ömrümün büyük bölümü avrupada gecti, nukluer ticaret degildir heleki nukluer teknolojin yoksa gebeliktir.

Fransa bile nukluer atiklarini yok etmek icin atlas okyonusunda nukluer denemeler yapiyorum diye dogaya atiklarini saliyor sen nerene sokacaksin yarin rusya almazsa o atiklari?

Parayla ilgili konularda haksızlık rüşvet vs dönmüyor.

Üretilecek enerji çoktan satın alındı.

Yakıtları sokacak yer konusunda problem olursa sen aklıma gelirsin.

Kaldı ki bilmiyorum sen çöl bedevisi misin öyle kurulsun diyince çadır kurmak gibi 5 dakikalık iş gibi mi algılıyorsun ama burada konuşulan süreçler ve dediklerim 50 yıllık süreçler benim :)

Yani kurulsun ve 50 yılda bol bol olsun ki alt tarafta nehirler kuruyup petrol pahalanınca etrafa satılsın insanlar da biraz paşa gibi yaşasın şu topraklarda diyorum.

Varsın ömürleri 10ar yıl kısalsın ama o ömrü de çok kaliteli varlık içinde yaşasınlar.

Sitelerde Paylaş

Nükleer enerji olmalıdır.Doğal afet riski taşımayan deprem riski az olan bölgelerden birine yapılacak ve gerekli önlemleri alınmış iyi eğitimli personel bulunan santral veya santraller enerji ihtiyacını büyük oranda karşılayacaktır.

Yapılmalı diyorum.

tarihinde Galileo100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Parayla ilgili konularda rusvet dönmuyor nasil bir söylemdir ya, öpücükle ilgili konulardami rusvet dönüyor sen uzaydan mi geldin Türkiye realitelerinden bihabersin, rüsvet Türkiye'deki en igrenc uygulamadir ve her alanda rüsvet dönmektedir yoktur diyen ayakta uyumaktadir hayal dunyasinda yasamaktadir.

Ömrün kisalmasinida pantolon kisaltmayla karistirdin sanirim hemde 10 yillik ömür ki senin biri gibinin 10 dakika bile oksijen tuketmesi zuldür sadece bu konuda haklisin.

Yakitlarda atiklarda girecegi yer konusunda sorun yok yerini bulmus acitmis hala sacmalatip duruyor birilerini. Edebini takin sinir harbi yapacagim diye kendini daha fazla kucultme ne bilmedigini bilmekte erdemdir.

Sitelerde Paylaş

Parayla ilgili konularda rusvet dönmuyor nasil bir söylemdir ya, öpücükle ilgili konulardami rusvet dönüyor sen uzaydan mi geldin Türkiye realitelerinden bihabersin, rüsvet Türkiye'deki en igrenc uygulamadir ve her alanda rüsvet dönmektedir yoktur diyen ayakta uyumaktadir hayal dunyasinda yasamaktadir.

Ömrün kisalmasinida pantolon kisaltmayla karistirdin sanirim hemde 10 yillik ömür ki senin biri gibinin 10 dakika bile oksijen tuketmesi zuldür sadece bu konuda haklisin.

Yakitlarda atiklarda girecegi yer konusunda sorun yok yerini bulmus acitmis hala sacmalatip duruyor birilerini. Edebini takin sinir harbi yapacagim diye kendini daha fazla kucultme ne bilmedigini bilmekte erdemdir.

Rüşvet Türkiye gerçeği ve bunu artık usulüne ve kanuna uygun hale getirmişler.1500 tl maaş alan gümrük memurlarının servetlerine servet eklemeleri dosya parası adı altında paraya para dememeleri gözle görünen bir gerçek.

Rüşvet hususunda Türkiye henüz yeterli adımları atamamıştır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...