Jump to content

BU VAHŞET SİZİN İÇİN YAPILIYOR!

Recommended Posts

Ne yiyeceksin peki?

Bitki mi?

Onları kesmek de vicdansızlık değil mi?

En eyisi fotosentez yapmak, bilim ilerledikçe bunun mümkün olacağını düşünüyorum.

:D :D :D

bir tarafta yüzlerce çeşit sebze ve meyve;

bir tarafta birkaç çeşit et;

ne yiyelim sence???

birkaç çeşit eti yüzlerce çeşit sebze-meyveden daha önemli görenlere ne demeli?? nasıl bir kandırmaca bu??

Sitelerde Paylaş
  • İleti 133
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ne yiyelim sence???

birkaç çeşit eti yüzlerce çeşit sebze-meyveden daha önemli görenlere ne demeli?? nasıl bir kandırmaca bu??

Hayvanların can canda, bitkilerin canı patlıcan mı?

Sen aynı soydan geliyorsun, o zaman bitki de yememen gerekir ki, bu konuda samimi olduğunu anlayalım :D :D :D

Sitelerde Paylaş

bitkilerle hayvanları ayırt edemiyor musun sen???

hayvanlar da insanlar gibi acı çekiyor korkuyor merak ediyor seviniyor mutlu oluyor oyun oynuyor, vs....

sen hiç bunları yapan bir bitki gördün mü?? oyun oynayan bir portakal gördün mü???

tarihinde BABAYARO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ne yiyelim sence???

hayvanlarin aci cekmesi, zevk almasi, oyun oynamasi; yani "sentient" varliklar olmasi temelindeki bi arguman iyi bir argumandir. ama cesit temelindeki argumani pek tutmadim. dunyanın her yerinde bin cesit et tarifi var. hayvanlarin farkli parcalari ile hazirlanan farkli yemekler var. soslar, baharatlar, pisirme yontemleri vs. var o anlamda sebzeden az degil secenek.

Sitelerde Paylaş

Et yemeden hayat geçmez... Ben ara sıra 7-8 ay et yemeden duruyorum aklıma bıle gelmıyor. Ama bazen cok canım çekiyor oturup hayvan gibi yiyorum:)

Etsiz bir hayat düşüdünelemez.. Hayatın her noktasında var yemek cesıtlerını arastırsak 100 taneden 700 tanesı etle yapılırsa güzel olur..

Et de olan vitaminleri başka yerlerdende alabılırız evet ama Benim görüşüme göre onlar bizim için yaratıldı ve afiyetle yerim. Bu demek değilki hunharca insanlık dışı şekilde kesimhaneler muameleler olsun. Ama Türkiyede bu şekilde olanların Yurtdısındakılerden az olduguna eminim. Olanlarada büyük cezalar getirilsin diye yürüyüş yapın.

2TL için polisi taşlayacagınıza hayvanlar için taşlayında bende HELAL OLSUN diyip peşinizden geliyim;)

Polisin canı bir ÇAMIŞ'dan daha mı kıymetsiz.

Sitelerde Paylaş

hayvanlarin aci cekmesi, zevk almasi, oyun oynamasi; yani "sentient" varliklar olmasi temelindeki bi arguman iyi bir argumandir. ama cesit temelindeki argumani pek tutmadim. dunyanın her yerinde bin cesit et tarifi var. hayvanlarin farkli parcalari ile hazirlanan farkli yemekler var. soslar, baharatlar, pisirme yontemleri vs. var o anlamda sebzeden az degil secenek.

et tarifi et çeşidi anlamına gelmez.. kırmızı etle ne yaparsan yap, kırmızı ettir o...

yani sebze ve meyvelerle yapılan yiyeceklerden bahsetmiyorum (bunları saymakla bitiremezsin), tek tek her bir meyve ve sebze türünden bahsediyorum... yüzlerce meyve ve sebze türüne karşılık, birkaç tür et var diyorum...

elma bir meyve türüdür; ama kendi içinde bir sürü elma çeşidi vardır; ben tek tek elma armut üzüm muz şeftali kiraz vs. sayısız meyveden ve sebzeden bahsediyorum..

tarihinde BABAYARO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayvanların can canda, bitkilerin canı patlıcan mı?

Sen aynı soydan geliyorsun, o zaman bitki de yememen gerekir ki, bu konuda samimi olduğunu anlayalım :D :D :D

O zaman maymun,köpek,sican da ye.Bu sefer de hayvanlar arasinda ayrim yapiyorsun.Kuzu yiyecegine biraz da kurt ye.Kuzularin cani patlican mi :ph34r:

Sitelerde Paylaş

Kişisel Fikrimce,

Konunun bireysel olarak et yemek ya da yememekle ilgisi olmamakla beraber bizi diğer hayvanlardan ayıran( ki bence ayırmaz ) beynimiz olmasaydı, yani teknoloji ve uygarlık olmasaydı doğal ortamımızda diğer hayvanları avlayacak ve et tüketimi yapacaktık. Kısacası sorun et tüketmekle ilgili değil. Tüketeceğimiz etin nasıl tüketime hazır hale geliğiyle ilgilidir.

Hayvanlara yapılan ahlak dışı, insanlıktan yoksun eziyetin tek çözümü toplumsal bilinçlenme ve eğitimdir. Hayvan üretimi bu şekilde de yapılabileceği gibi; etik olarakta yapılabilir. Sorunun çözümü ise bu çiftlik başındaki insanhların ve personelin eğitimli olması, belirli bir vicdean sahibi olması ve üretim çiftliklerinin düzenli denetlenmesdir.

Sonuç olarak suçu et tüketicilerine atmak yerine et üreticilerinin tutumunu gözden geçirmek daha mantıklıdır. Yani konu başlığı şu şekilde olmalıydı : "Bu vahşeti Kimler,Neden Yapıyor? - Biz bu duruma Nasıl engel olabiliriz?( Hatta 'Bizim bu işte ki payımız ne?' )". Bu tavır daha yapıcı olmakla beraber bizi sorunun özü ile ilgili düşünmeye yönlendirir.

NOT: Yukarıdaki yazı tamamen şahsi fikrimdir.

Saygılarımla.

tarihinde wolfct tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kişisel Fikrimce,

Konunun bireysel olarak et yemek ya da yememekle ilgisi olmamakla beraber bizi diğer hayvanlardan ayıran( ki bence ayırmaz ) beynimiz olmasaydı, yani teknoloji ve uygarlık olmasaydı doğal ortamımızda diğer hayvanları avlayacak ve et tüketimi yapacaktık. Kısacası sorun et tüketmekle ilgili değil. Tüketeceğimiz etin nasıl tüketime hazır hale geliğiyle ilgilidir.

Hayvanlara yapılan ahlak dışı, insanlıktan yoksun eziyetin tek çözümü toplumsal bilinçlenme ve eğitimdir. Hayvan üretimi bu şekilde de yapılabileceği gibi; etik olarakta yapılabilir. Sorunun çözümü ise bu çiftlik başındaki insanhların ve personelin eğitimli olması, belirli bir vicdean sahibi olması ve üretim çiftliklerinin düzenli denetlenmesdir.

Sonuç olarak suçu et tüketicilerine atmak yerine et üreticilerinin tutumunu gözden geçirmek daha mantıklıdır. Yani konu başlığı şu şekilde olmalıydı : "Bu vahşeti Kimler,Neden Yapıyor? - Biz bu duruma Nasıl engel olabiliriz?( Hatta 'Bizim bu işte ki payımız ne?' )". Bu tavır daha yapıcı olmakla beraber bizi sorunun özü ile ilgili düşünmeye yönlendirir.

NOT: Yukarıdaki yazı tamamen şahsi fikrimdir.

Saygılarımla.

insanın felsefi olarak vardığı düzey ve sahip olduğu etik değerler, insanlara benzer duygulanışlara sahip canlıları öldürüp yemenin yanlış birşey olduğunu bizlere söyler.. insan hayvanları öldürüp yememe gibi bir etik davranış geliştirebilir yani.. insanın genel olarak sahip olduğu etik değerler bunu gerekli kılıyor.. hisseden acı çeken korku duyan merak eden sevinen oyun oynayan sosyal bir varlık olan hayvanların sürüler halinde öldürülüp parçalanıp yenmesini yanlış bulmamız bugünkü insani değerlerin bir gereğidir artık.. yani mesele yönem meselesi değil, başlıbaşına bir etik meselesidir....

Sitelerde Paylaş

Öldürme fiili etik'te olabilir olamayabilirde. Etik olup olmadığını belirleyen şey ise Ne için Öldürüldüğü? ve Nasıl öldürüldüğüdür. Ben bir insanın bir geyiği karınını doyurmak için acısız ve doğru bir yöntemle öldürmesiyle bir aslanın geyik öldürmesi arasında bariz bir fark göremiyorum.

Tekrar belirtmek isterim ki kişisel görüşümdür.

Saygılarımla.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...