Jump to content

Ölümden Dönenler...

Recommended Posts

National Geographıc'in hazırladıgı bir video gerçekten yaşanılmış hikayeleri bilimsel anlamda açıklıyor..

Ama 3. hikaye de açıklama yapılamamış..Yada ben anlayamadım..ingilizce çevirisin de hata olmuş olabilir ..

Bu hikaye gerçekten yaşanılmış olabilir mi?

Bir insan kendi ameliyatını nasıl izler ,nasıl yaşar bunları..? Bilimsel anlamda bu mümkün müdür?

..http://www.biyolojiegitim.yyu.edu.tr/f/olumdendon/olumdendon.swf

Sitelerde Paylaş

National Geographıc'in hazırladıgı bir video gerçekten yaşanılmış hikayeleri bilimsel anlamda açıklıyor..

Ama 3. hikaye de açıklama yapılamamış..Yada ben anlayamadım..ingilizce çevirisin de hata olmuş olabilir ..

Bir insan kendi ameliyatını nasıl izler ,nasıl yaşar bunları..? Bilimsel anlamda bu mümkün müdür?

ben de kendi ameliyatımı izledim, ne var ki bunda??? ameliyatların birçoğu lokal anestezi artık.. film izler gibi izliyorsun..

Sitelerde Paylaş

Ben bu belgeselin türkçesini izlemiştim.Kendi ameliyatını yukarıdan gördüğünü iddia eden hastanın kendisi,yoksa belgeselde böyle bir şeyin olduğu iddia edilmiyor.

Bilim adamları bu olayların doğruluğunu,yani ameliyat sırasında tamamen uyutulan hastaların kendilerini yukarıdan izleyip izlemediklerini test etmek amacıyla ameliyat odasının çeşitli yerlerine sadece yukarıdan görülebilen resimler koyup ameliyattan sonra hastaya bu resimleri görüp görmediklerini soracakları bir deney tasarlıyorlar.

Bu deneyler yapıldımı bilmiyorum ama yapıldıysa foyaları meydana çıkmıştır.

Sitelerde Paylaş

Olumden donulmez. Yok oyle birsey.

Bazi kimseler, vucudunun disina ciktigi izlenimine kapilabilirler. Bunlar beyinle ilgilidir.

Bunu ispatlayan pek cok deneyler mevcuttur.

Nerden biliyorum, anlatayim.

Ben de bir ara (koyu dindar iken) boyle seyler yasamistim. Kendimi vucudumun disina cikmis gibi hissedebiliyordum, goge dogru yukseldigimi, manevi aleme girdigimi zannediyordum. Sonra levh-i mahfuzu gorebilir miyim diye bir iki kere denedim. Kalin ciltli bir kitap gormeyi basardim. Ama kapagini actigimda ici bombostu. Zamanla bu yetenegimi yitirdim.

Bir tanri yaratip ona inanabilen insan beyni daha nelere kadir!

Gecenlerde bir ateist programinda, Brezilya'dan birisini dinledim. Istedigi anda bu tecrubeyi yasayabildigini, ornegin yatak odasinda yatarken, salonu gorebildigini soyledi. Sonra kontrollu deney yapmaya karar verdiginde, bir iskambil kagidi cekip salona koydurtmus, ve diger odadan kagidin ne oldugunu gormeye calismis.

Sizce deneyin sonucu ne olmus?

Sitelerde Paylaş

Malum videoyu izlemesem de beynin ölümünden önce kişinin, ruhunun vücudundan ayrıldığını sanması normaldir. Bunun başka kullanımları için lucid rüyayı araştırabilirsiniz. Lucid rüya gibi deneyimlerde de ruhunuzun vücudunuzdan çıktığını sanarsınız ancak bu sadece beyninizin bir oyunudur ve çevreyi siz(bilinçaltının baskısında) tasarlarsınız. Bu tasarlamanın ilhamını o an duymuş olduğunuz herhangi bir sesten dahi alabilirsiniz. Kendi ameliyatını izleyen insanların nedeni bu olabilir.

Sitelerde Paylaş

Anestezinin de düzeyi, derinliği, dozajı, hastanın metabolik durumu, kullanmış olduğu başka kimyasallar, her şey bunu etkileyebilir. Hatta hasta bazı olgularda konuşulanları hatırlayabilir. Ameliyatın uzun sürdüğü durumlarda cerrahın talepleri ve cerrahinin gidişatına göre ilaçların dozları ve hastanın vitalleri sürekli monitorize edilir. Bazı durumlarda fragmanlar şeklinde birşeyler algılanabilir. Ancak daha sık rastlanan ve olası olan anestetiklere ve/ veya indüksiyona bağlı halusinasyonlardır (sanrı).

Sitelerde Paylaş

flatliners diye bir film var bu konuyla ilgili, izleyin.. konu özetle üçbeş tane çılgın tıp talebesinin, acaba öte tarafta ne var diye kendilerini kontrollü olarak öldürüp sonra elektroşokla filan diriltmesi..

http://www.imdb.com/title/tt0099582/

Tabii, bir de Samanyolu'nda "Buyuk bulusma" diye bir dizi vardi :)

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Geçen hafta bir olay yaşadım.

Birkaç gün tansiyon sorunum vardı.

Sorunum devam ediyorken komşumuz taşınıyordu ve yardım ettim.

Eşyaları taşırken kalbim çok yoruldu.

Her zaman böyle oluyordu ama bu kez daha kötü olacagını tahminde etmiştim aslında.

Bir anda öyle kötü oldum ki ölüyorum sandım.

Gözlerimin önünde yıldızlar uçuşmaya başladı.

Sonrada karanlık çöktü.

Merdivene uzandım nefesimi kontrol etmeye çalıştım.

Nefesimi kontrol etmeye çalışmam işe yaradı.

Biraz sonra yıldızlar geri döndü.

Sonra ışık geri döndü çevremi görmeye başladım.

Bu arada bunları yaşarken hiç acı hissetmedim ama acırmı diye aklımdan gecmişti.

Bunu neden anlatıyorum?

Ölüm anında bu gibi olaylar oluyordur diye tahmin ediyorum.

Kanın akışı dağılışı hızlanması yavaşlaması yada yok oluşu vs den dolayı.

tarihinde difficulty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Selection,bazı olaylara bilim yanıt veremiyor.

Ben olayı yaşamışdan dinledim.

Bilime göre mümkün olmayan birşey.

Almanyanın Berlin yakınlarında bir mühendis bir tırafık kazası yapar,halıkoptar ambulan anında gelir adamı hastanaya yetiştirmek için havalanır.

Adamın kalbi durmuştur uçakta kap masajları yapılır ama boşuna.

Hastanada herşey hazırlanıp mühendis beklenir.

Araç hastana üstüne iner inmez acil olarak mudahalaya alınır.

Neticede Mühendisin kalbı yavaş yavaş atmaya başlar ve mühendis yaşama döner.

Bu olayda olan kişilerden

Mühendi

Helikopterin pılotu

Mühendise müdehele eden doktor ve hemşire

Birde papaz

Bir bilim adamı televizyonda bir araya getirilip,mühendisin olayda yaşadıkları,gördükleri tartışılır.

Olay şu,mühendis geçirdigi kazada ölür,yeni YÜREGİ durur.

Mühendis gelen helikoptere alınıp bir yandan YÜREK masajı yapılırken süratla hastaneye götürülmeye çalışılır.

Burda ilginç olan,mühendisin öldükten sonra kendisine müdeheleleri helikopterden nerelerden geçtigini görebilmesi bile bilmesi.

Televizyonda tek tek anlattı kazadan sonra yaşadıklarını.

Adam ölmemiş olsa bile yattığı yerden nerelerden geçtiklerini helikopterden nerden görebilecek , bilebilecek?

Bu konu saatlerce televizyonda tartışıldı emme hiç biri bunun yanıtını doğru dürüst veremedi.

Bir başka olay,arkadaş 650 km uzakta Münihde kurs görmekte,cumartesi pazar evine gelmekte.

Bir gün hastalanır izin alıp evine gitmek için yola arabasıyla çıkar.Tek hatırladığı şey arabaysıyla yola çıktığı,bulunduğu şehre gelir eve değil hastaneye gider arabayı park edip arabadan aşagı inerken kendine gelir,acıl servise gires çok hastayım der ve SEDYEYE düşer.

Acil müdeheleyle arkadaş birez kendine gelir.

Birez kendine gerçekten geldikten sonra,doktorlar toplanır başına yaşadıklarını anlatmasını isterler.

Arkadaş ben münihde kursda hastalandım atladım arabaya buraya geldim der ama doktorlar sen bizimle dalgamı geçiyürsün.Sen bir kilometre bile bu hastalıka yol alamazsın demişler.

Sen yarı ölüydün buraya geldiginde,seni mutlaka başkaları getirmiştir doğru söyle demişler seni buraya kim getirdi?

Doktorları arkadaş bir türlü ınandıraramamış.

Sonunda kursun telefon numarasını verdimde,orayla iletişim kurup bana ınanmaya çalıştılar.

Yinede senin ordan buraya gelebilmen mümkün degil dediler.

Şimdi, biri gözleri kapalı yüregi durmuşken herşeyi görüyor.

Hatta helikopterin geçdigi yerleride.

Digeri gözleri acık yüregi çaışıyor,arabasını kullanıyor 650 km yol boyunca ama hiçbieşeyin farkıda degil ,geçtigi yerleri hiçmi him hatırlamıyor.

Doktorlarda diyürki senin 650 km araba sürmek degil 650 metre yol bile alamasın,seni buraya mutlaka birileri getirdi.

Buyurun bunlara bir yanıt bulabilirseniz bulun.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Sevgili Tolonbey, bundan iki hafta önce 60 yaşlarında bir tanıdığımı kendini iyi hissetmediği için hastaneye görtürdüler, acilden yürüyerek giren adam hemen oracıkta kalp krizi geçirip öldü.

Elektro şokla tekrar dirilttiler, adam tamam ben iyiyim dedi ve 2 dakika geçmeden yine kalbi durdu yine elektro şokla dirilttiler, yine iyiyim diyen adam 2 dakika sonra tekrar kalbi durunca o kadar uğraşa rağmen tekrar kabini çalıştıramadılar.

Demem o ki, hastaneye yürüyerek de gidebilirsiniz ama, o anki sağlık durumunuz ve metabolizma ne durumdadır tamamen doktorların elinde olmayan bir sonuca ulaşabiliyor, bu anlattığım olay ikinci anlattığınız vaka ile alakalı tabiki.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...