Jump to content

Gericilik ve Gericiler

Recommended Posts

Mist kardeşimiz hakkıyla bi metin yazmış çizmiş, ne var bunda :-) Neden yanıldığını sen bize açıklarsan seni de takdir ederiz. Din konusunda yazdıklarına karşı çıktık mı misal? Hakkıyla eleştiri yapıyorsun, ama siyasi konularda çok sığ kalıyorsun

Mist kankan sadece saçmalamış.

Saçmalarını ortaya koydum ama yanıtında bile zırvalamaktan öte gidemedi.

Her zamanki hali.

Sığ kalan ise sizsiniz.

İtirazlarıma fikirle yanıt verebilmekten acizsiniz.

O yüzden de tek çareniz kişisel sataşmaydı. Bunu yaptınız.

İşte sığlık ta, küçük adamlık da budur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 85
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Mutlakiyetçi epistemoloji' terimini ben uydurmuş olabilirim..

Hah şöyle. Zırvaladığını itiraf edeceksin.

Demek ki haklıymışım.

Bir grubun veya siyasi erkin, elinde 'mutlak bilgiyle' çıkıp, bu bilgiyi insanları çağdaşlaştırmak, aydınlatmak için kullanması günümüzde kabul edilemez bir durumdur.. Dayanışmacı, milliyetçi veya kollektivist anlayışlar bir 'değer' olduğundan ve mutlak doğru olmadığından, tek parti diktatörlüğünün insanlara bu değerleri 'dayatması', kabul edilebilir değildir.. Bu bir kuralsızlık, değersizlik demek de değildir.. Olması gereken; insanların değerlerine müdahale etmeden, bir grubun sahip olduğu değeri bir başka gruba dayatması durumunda müdahale eden (korumacı) devlet modeli olmalıdır.. Örneğin Kemalist aydınlanma döneminde, insanların bir takım değerlerinin, giyim kuşamlarının zorla değiştirilmesi, yazdıkları yazının, ibadet ettikleri dilin, laikliğin sadece dindar kesime yönelik baskı aracı haline dönüşmesi vb. uygulamalar, bu tür bilgiyi mutlak olarak kendisinde gören ve kendisi gibi giyinmeyen, konuşmayan, düşünmeyen kesimlere yönelik bir dayatma durumunu ortaya çıkarmıştır.

Kabul edilemez olan, dogmalara dayanan ilkel bilgilerin karşısında yer alan bilimsel bilgileri yanlışlanabilir olarak görmendir.

O bilgiler bir grup ya da siyasi erk tarafından mutlak bilgi olarak kullanılabilir.

Çünkü neticede o bir siyasi gruptur, siyasi erktir.

Önemli olan hedef aldıklarının bilgilerinin neye dayandığıdır. Tamamen bilimdışı dogmalara.

Öyleyse yanlışlanmış ilkellikler karşısında mücadele veren aydınlanmacılara"sizin bilgileriniz de yanlışlanabilir" diye durup karşı çıkmak da gericiliktir.

O bilgilerde gelecekte bir değişim, bir düzeltme söz konusu olsa bile, bu yanlışlanmış bilimdışı dogmaların yeniden doğrulanacağı anlamı taşımaz.

Öyleyse bilimdışı dogmalar ve ilkellikler karşısında yanlışlanana kadar mevcut bilimsel görüşleri savunmak doğrudur.

Bu tartışılamayacak derecede açıktır.

Bunun kabul edilemeyeceğini öne sürmek ilkel dogmalardan yana tavır almak, gericiliği desteklemek demektir.

Kıyafet devrimi oldu da, bugün yanlışlandı mı?

Takım elbisenin, gömleğin, kravatın, şapkanın, tayyörün yerini sarıklar-takkeler-şalvarlar-çarşaflar mı aldı?

85 yıl önce yapılan devrimler hala bugün geçerliliğini koruyor ve karşı çıktığı giyim tarzı hala ilkel olarak görülüyorsa, sırf zorlama olduğu için buna karşı çıkılabilir mi?

Çıkılabilir. Ama o dönem çıkılabilirdi. Çünkü tüm tutucular-gericiler her türlü ilerlemeye karşı çıkarlar, normaldir.

Ama bugün artık modern giyim tarzı benimsenmişken, İslam ülkeleri ve milli kıyafetler dışında tüm dünyada kabul görmüşken hala bunu eleştirmek; ilkel giysilere çarşafa, peçeye, sarığa destek vermek demek olur. Yani gericilikle aynı kulvarda olmak demektir.

Dil, harf devrimi, laiklik.

Kim bunların yanlış olduğunu iddia edebilir?

Yanlışın karşısına alternatifi koyacaksın, öyle eleştireceksin.

Türkiye'nin görüntüsü bugün biraz olsun çağdaş ve modern ise bu devrimler sayesindedir.

Utanmıyor musunuz hem liberal geçinip hem de çağdaşlığın ve modernliğin karşısında yer almaya.

Zorlama, otorite olmasaydı mümkün müydü bugün bunlara sahip olmamız?

Devrimler zorlama ile olur.

Karşı devrimciler de bçyle zırlayıp durur.

Zırlaayın zırlayabildiğiniz kadar ama bilin ki bu devrimlerin geri dönüşü yok artık.

Sitelerde Paylaş

Yukarıda yazdıklarımla tamamen ilgisiz yanıtlar vermiş olsan da, bu yazdıklarına da bir iki şey yazalım.

Kabul edilemez olan, dogmalara dayanan ilkel bilgilerin karşısında yer alan bilimsel bilgileri yanlışlanabilir olarak görmendir.

O bilgiler bir grup ya da siyasi erk tarafından mutlak bilgi olarak kullanılabilir.

Çünkü neticede o bir siyasi gruptur, siyasi erktir.

Önemli olan hedef aldıklarının bilgilerinin neye dayandığıdır. Tamamen bilimdışı dogmalara.

Öyleyse yanlışlanmış ilkellikler karşısında mücadele veren aydınlanmacılara"sizin bilgileriniz de yanlışlanabilir" diye durup karşı çıkmak da gericiliktir.

O bilgilerde gelecekte bir değişim, bir düzeltme söz konusu olsa bile, bu yanlışlanmış bilimdışı dogmaların yeniden doğrulanacağı anlamı taşımaz.

Öyleyse bilimdışı dogmalar ve ilkellikler karşısında yanlışlanana kadar mevcut bilimsel görüşleri savunmak doğrudur.

Bu tartışılamayacak derecede açıktır.

Bunun kabul edilemeyeceğini öne sürmek ilkel dogmalardan yana tavır almak, gericiliği desteklemek demektir.

Öncelikle bilimsel bilginin yanlışlanabilir olduğunu ben değil, bugün bilim kabul ediyor zaten.. Bugün, her hangi bir bilginin bilimsel nitelikte olması o bilginin yanlışlanmaya açık olmasında yatıyor.. Dogmalar ise yanlışlanmış değil, yanlışlanmaya kapalı bilgilerdir.. Örneğin Ateistlerin ağzından düşürmedikleri, 'Var olmayan bir şeyin var olmadığını kanıtlayamam' geyiği de buradan geliyor.. Metafizik iddialar yanlışlanmaya kapalıdır.. Bu yüzden de bilimsel değildir.. Fakat bilimsel olmaması, bu iddiaların savunulamayacağı anlamına gelmez.. Örneğin bir Tanrı'nın var olduğuna yönelik inanç bilim tarafından yanlışlanmış bir iddia değil, bilim tarafından katiyen yanlışlanamayacak bir iddiadır.. Çünkü metafizik bir iddiadır ve yanlışlanmaya kapalıdır.

Bir dini dogmayı esas alan parti de, her hangi bir sosyal, ekonomik, siyasi kavramı esas alan parti de savundukları görüşü istedikleri gibi ifade edebilmelidir.. Toplumun farklı kesimlerinin özgürlüklüklerine müdahale etmediği sürece bu çerçevede politika da yapabilmelidir.

Kıyafet devrimi oldu da, bugün yanlışlandı mı?

Takım elbisenin, gömleğin, kravatın, şapkanın, tayyörün yerini sarıklar-takkeler-şalvarlar-çarşaflar mı aldı?

85 yıl önce yapılan devrimler hala bugün geçerliliğini koruyor ve karşı çıktığı giyim tarzı hala ilkel olarak görülüyorsa, sırf zorlama olduğu için buna karşı çıkılabilir mi?

Çıkılabilir. Ama o dönem çıkılabilirdi. Çünkü tüm tutucular-gericiler her türlü ilerlemeye karşı çıkarlar, normaldir.

Ama bugün artık modern giyim tarzı benimsenmişken, İslam ülkeleri ve milli kıyafetler dışında tüm dünyada kabul görmüşken hala bunu eleştirmek; ilkel giysilere çarşafa, peçeye, sarığa destek vermek demek olur. Yani gericilikle aynı kulvarda olmak demektir.

Burada anlatmak istediğim şey farklıydı.. Ben günümüzde Batı tarzı kıyafetlerin 'giyilmesini' değil, o dönemde halkın Batı tarzı 'giydirilmesini' eleştiriyorum.. Bu iki birbirinden farklı.

Bir toplumun kıyafetlerini değiştirmek, modernlik adına o insanların özgürlüklerine müdahale etmekten başka bir şey değildir.. Benim için günümüzde peçe, çarşaf sarık giyenler de gerici değildir.. Ben 'gericiliği' (eğer böyle bir kavram varsa) zihniyette ararım her zaman.. Eğer bu kişi inandığı değerleri başka insanlara zorla benimsetmek istiyorsa; örneğin inandığı dini 3. şahıslara dayatıyorsa veya toplumda başörtülü olarak gezen kızlara eğitim yolunu kapatıyorsa, işte gericilik buradadır.. Yani zihniyet gericidir, kıyafetle gericilik olmaz.

Dil, harf devrimi, laiklik.

Kim bunların yanlış olduğunu iddia edebilir?

Yanlışın karşısına alternatifi koyacaksın, öyle eleştireceksin.

Türkiye'nin görüntüsü bugün biraz olsun çağdaş ve modern ise bu devrimler sayesindedir.

Utanmıyor musunuz hem liberal geçinip hem de çağdaşlığın ve modernliğin karşısında yer almaya.

Zorlama, otorite olmasaydı mümkün müydü bugün bunlara sahip olmamız?

Devrimler zorlama ile olur.

Karşı devrimciler de bçyle zırlayıp durur.

Zırlaayın zırlayabildiğiniz kadar ama bilin ki bu devrimlerin geri dönüşü yok artık.

Zaten alternatifini de ortaya koyuyorum.. İnsanların yazdıkları yazılara, konuştukları dillere, benimsedikleri kültürlere, inançlarına müdahale eden her grubu zorbalıkla suçluyorum.. Bu gruba da Kemalist gericiler giriyor en çok.. Ben Batı Modernitesine değil, bu modernite adına insanları 'şekillendiren' zihniyete karşıyım tabii ki.

Bu arada benim eleştirdiğim konuyu -büyük ihtimalle daha önceden hiç duymadığın için anlamadığından dolayı- farklı yerlere çekiyorsun.. Halen dogmatizmle savaştan, peçe-türban gibi giysilerin ilkelliğinden, Çağdaş değerlerden bahsediyorsun.. Ben ise dogmatizm olarak ifade edilen düşünce şekline yönelik savaşta 'dogmatik düşüncenin yasaklanmasını' eleştiriyorum, Batı tarzı giysilerin bir modernite ölçüsü olmadığını, zamanında bu giysilerin halka dayatılmasının zorbalık olduğunu söylüyorum ve Çağdaş değerlerin bir devlet ideoloji, resmi ideoloji gibi monist bir anlayışla savunulmasından ziyade, diğer tüm siyasi düşüncelerle birlikte bir siyasi erk tarafından savunulmasını, devletin bu tür değerlerden arınarak tüm kesimlere eşit yaklaşması gerektiğini anlatmaya çalışıyorum.

tarihinde Mist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Selamlar

Sevgili Pante, yazını baştan sona okudum. Beğendiğim tarafları fazla olan bir yazı yazmışsın. Ama hata yaptığın taraf insanları böyle gerici ve ilerici diye yaftalarsan, kafanda kurduğun düşüncelerden daha fazla radikal ve sana göre gerici insanlar meydana gelir. Etki ve tepki meselesidir. Tek tek, yazına cevap vermektense, sana gericilikle ilgili birkaç soru sormayı daha uygun buldum. Zaten açık bir yazı yazmışsın. Müslümanlar sana göre gerici değil mi? Evet, Sana göre Türkiye'de ilerici, parti ve dernekler nelerdir? Örnekleri ve neden bunların ilerici olduğunu anlatırsan sevinirim.

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
Yukarıda yazdıklarımla tamamen ilgisiz yanıtlar vermiş olsan da, bu yazdıklarına da bir iki şey yazalım.

İlgisiz mi?

Sen kafa mı buluyorsun?

Herkesin anlayabileceği dilden açıkladım diye mi ilgisiz?

İlgisiz demeyeceksin, göstereceksin ilgisizliğini.

Yine liboşluk! Hiç eksik olmuyor. Böyle yoğrulmuşlar çünkü.

Öncelikle bilimsel bilginin yanlışlanabilir olduğunu ben değil, bugün bilim kabul ediyor zaten.. Bugün, her hangi bir bilginin bilimsel nitelikte olması o bilginin yanlışlanmaya açık olmasında yatıyor.. Dogmalar ise yanlışlanmış değil, yanlışlanmaya kapalı bilgilerdir.. Örneğin Ateistlerin ağzından düşürmedikleri, 'Var olmayan bir şeyin var olmadığını kanıtlayamam' geyiği de buradan geliyor.. Metafizik iddialar yanlışlanmaya kapalıdır.. Bu yüzden de bilimsel değildir.. Fakat bilimsel olmaması, bu iddiaların savunulamayacağı anlamına gelmez.. Örneğin bir Tanrı'nın var olduğuna yönelik inanç bilim tarafından yanlışlanmış bir iddia değil, bilim tarafından katiyen yanlışlanamayacak bir iddiadır.. Çünkü metafizik bir iddiadır ve yanlışlanmaya kapalıdır.

Niye yazdın şimdi bunları?

Ben "bilimsel bilgiler yanlışlanamaz" diye bir ifadede mi bulundum.

Öyleyse niye beni sanki öyle yapmışım gibi göstermeye çabalıyorsun?

Liboşluğunun gereği mi?

Bilimsel kanunlar yanlışlanamaz. Hipotezler değişebilir. Teoriler ise değişemez değildir ama kanun gibi güçlüdürler.

Dünya yuvarlaktır ve döner.

Dünyanın düz ve sabit olduğunu iddia eden ve aksini söyleyenin kafir olduğuna dair fetva verenin karşısında tutum almak aydınlanmacılıktır, bilimselciliktir.

Sen istediğin kadar bunu mutlakiyetçilik olarak nitele.

Bu tür sözde bilimden yola çıkıyormuş gibi yaptığın manipülasyonlar senin gericilikle ittifak görüntünü kamufle edemeyecektir.

Burada anlatmak istediğim şey farklıydı.. Ben günümüzde Batı tarzı kıyafetlerin 'giyilmesini' değil, o dönemde halkın Batı tarzı 'giydirilmesini' eleştiriyorum.. Bu iki birbirinden farklı.

Bir toplumun kıyafetlerini değiştirmek, modernlik adına o insanların özgürlüklerine müdahale etmekten başka bir şey değildir.. Benim için günümüzde peçe, çarşaf sarık giyenler de gerici değildir.. Ben 'gericiliği' (eğer böyle bir kavram varsa) zihniyette ararım her zaman.. Eğer bu kişi inandığı değerleri başka insanlara zorla benimsetmek istiyorsa; örneğin inandığı dini 3. şahıslara dayatıyorsa veya toplumda başörtülü olarak gezen kızlara eğitim yolunu kapatıyorsa, işte gericilik buradadır.. Yani zihniyet gericidir, kıyafetle gericilik olmaz.

O dönemde batı tarzı giyinmeye yönelik adımlar atılmasaydı, bugün böyle giyinebilecek miydik?

Son dönemde sizin de katkılarınızla bozulmaya yüz tutan bu çağdaş görüntüye sahip olabilecek miydik?

Gericilik elbette takke-sarık değildir.

Aslolan o takkenin-sarığın altındaki zihniyettir.

Sarıkla takke ise o zihniyetin dışa yansımasıdır.

Hiçbir ilerici düşünceli insan sarıkla takkeyle sokaklarda dolaşmaz.

Dolaşıyorsa gerici zihniyete sahip olduğundandır.

Bunun inançla ilgisi yoktur.

Eğer o giyim şekli bir inanç olarak verilmiş olmasaydı, o tür giyinenler öyle düşünmeyecekler ve o tür giyimleri farzmış gibi düşünmeyeceklerdi.

Demek ki birileri yanlış eğitim vermiş, insanları aldatmış.

O eğitimi doğru vermek gerekirdi.

Ama özgürlük diye gördüğünüz tarikatlar ve cemaatler çoğaldıkça, bu yanlış inançlar yerleşti ve o ilkel giyimler inancının gereği olarak insanların kafasına girdi.

Bunu da Siyasal İslamcılar, dini referans alanlar, ulemaya soralım diyenler yıllarca kullandılar, kullanmaktalar.

Siz de buna destek vermeyi sürdürmektesiniz. Özgürlükçülük adı altında, modern giyinen insanların geleceğini karartmakta, onların özgürlüklerini yoketme çalışmalarına destek vermekte, hatta yaşam haklarının bile olamayacağı ortama sürüklenilmesine göz yummaktasınız.

İslamı savunarak bu tür hakların peşinde koşanlar, önce İslam ülkelerinde giyim kuşam özgürlüğünü tanımak zorundalar.

İran'da, Arabistan'da, Afganistan'da ve diğer İslam ülkelerinde tesettür zorunluluğu kalkmadıkça, Avrupa ülkelerinde peçe takma-çarşaf giyme talebinde bulunamazlar.

Madem ki "Men dakka dukka!" Avrupa'da da öyle!

Demokrasiyi, özgürlükleri yokedecek zihniyetlere yoketme yolları tıkanmalıdır. Bu tıkama özgürlük olmasa bile..

Zaten alternatifini de ortaya koyuyorum.. İnsanların yazdıkları yazılara, konuştukları dillere, benimsedikleri kültürlere, inançlarına müdahale eden her grubu zorbalıkla suçluyorum.. Bu gruba da Kemalist gericiler giriyor en çok.. Ben Batı Modernitesine değil, bu modernite adına insanları 'şekillendiren' zihniyete karşıyım tabii ki.

Hadi ordan liboş gerici!

Zorbalık sizde.

Ergenekon tertiplerine olan tavrınızdan nasıl zorbalıktan yana olduğunuz bal gibi ortada.

Kime yutturuyorsunuz?

Sarkozy de mi Kemalist?

Niye yasakladılar peçeyi-çarşafı?

Doğrusunu yaptılar.

Bizde de en azından arama noktalarından geçerken yüzlerini açtırmak lazım.

Tersine bu çarşaflı-peçeli diye dokunulmuyor. Maskeli gibi göreceksin onları. E şüpheli olarak onlara bakacaksın.

Ama nerde? İmamın ordusu onları görünce gevşiyiveriyor.

Bu arada benim eleştirdiğim konuyu -büyük ihtimalle daha önceden hiç duymadığın için anlamadığından dolayı- farklı yerlere çekiyorsun.. Halen dogmatizmle savaştan, peçe-türban gibi giysilerin ilkelliğinden, Çağdaş değerlerden bahsediyorsun.. Ben ise dogmatizm olarak ifade edilen düşünce şekline yönelik savaşta 'dogmatik düşüncenin yasaklanmasını' eleştiriyorum, Batı tarzı giysilerin bir modernite ölçüsü olmadığını, zamanında bu giysilerin halka dayatılmasının zorbalık olduğunu söylüyorum ve Çağdaş değerlerin bir devlet ideoloji, resmi ideoloji gibi monist bir anlayışla savunulmasından ziyade, diğer tüm siyasi düşüncelerle birlikte bir siyasi erk tarafından savunulmasını, devletin bu tür değerlerden arınarak tüm kesimlere eşit yaklaşması gerektiğini anlatmaya çalışıyorum.

Senin ne yapmaya çalıştığını gayet iyi görmekteyim ben.

Manipüle peşindesin ve bu ifadelerinle de demagoji yapıyorsun.

Sen katıksız bir gerici liboşsun!

Seçime yaklaşınca liboşluğun daha da nüksetti.

"Aleviler kimsenin arka bahçesi değildir" diye yazı asıp başladın AKP yalakalığına.

Biz biliriz birbirimizi.

Liboş tosuncuklar sizi!

Sitelerde Paylaş

Neyse, üslubun çok rahatsız edici.. Ayrıca eleştirdiğim konuya dair her hangi bir arguman da ortaya koymuş değilsin.. Ezberlediğin ve konuyla ilgisi olmayan şeylerden bahsediyorsun.. Konuyla ilgisiz olduğunu göstermeme rağmen, aynı zamanda göstermediğimi felan da iddia ediyorsun.

Nezaket icabı konuya yazmayacağımı belirtmek istedim.. Sen aynı üslubunla devam edebilirsin, nasıl olsa burada kimse müdahale etmez.

Sitelerde Paylaş
Neyse, üslubun çok rahatsız edici.. Ayrıca eleştirdiğim konuya dair her hangi bir arguman da ortaya koymuş değilsin.. Ezberlediğin ve konuyla ilgisi olmayan şeylerden bahsediyorsun.. Konuyla ilgisiz olduğunu göstermeme rağmen, aynı zamanda göstermediğimi felan da iddia ediyorsun.

Nezaket icabı konuya yazmayacağımı belirtmek istedim.. Sen aynı üslubunla devam edebilirsin, nasıl olsa burada kimse müdahale etmez.

Ne o, gerici liboşluğunu ortaya koyduğum için mi rahatsız oldun?

Gericileri savunacak, aydınlanmacıları zorbalıkla suçlayacak, devrimleri eleştireceksin.

Bunun karşısında da alışageldiğin ortamlardaki gibi destek mesajları bekleyeceksin.

Çünkü senin gücün 1-2 mesajlık. Kapasiten bu.

Ondan ötesi liboşluk.

Konuyla ilgili değilmiş yazdıklarım.

Yazdıklarım tümüyle konuyla ilgili. Hem de 12'den vuracak şekilde.

O yüzden kıvranmaktasın.

Ayrıca ilgisiz olduğunu iddia ettiğin tek bir cümlemi ortaya koyabilmiş değilsin, yalan söylüyorsun.

Liboş taktiği bunlar.

Bir de kalkıp hiç ilgisi olmadığı halde buraya çamur atıyorsun.

İstersen diğer tarafta ekşi. Orada da binerim tepene.

Benim için yerin önemi yok.,

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Alın size en böyyük müslüman İLERİCİLERDEN anlı şanlı İLERİCİ bilgiler.

ÜNLÜ ilerici Gaz Alinin peygamberi Mehemmetten İNCİLER.

Gaz Alinin İHYAUDDIN kitebinden alınmıştır.

1-KADIN ,giyim kuşam hevesinden dolayı MEYM ÜN

2-KADIN ,yoksul düşmeye ırazı olm adıgından KÖPEK

3-kADIN ,kocasına ve diger insanlara kibrinden dolayı YILAN

4-KADIN ,gece gündüz koğuculuh yaptığından AKRAP

5-KADIN ,evden eşya çalıp sattıgından SIÇAN

6-KADIN ,erkeklere hile kurduğundan TİLKİ

7-KADIN ,kocasına iteet ettigindense KOYUNDUR.

Bugaddan möhteşem lafları söyliyenler,kabul edenler İLERİCİLERİN en İLERİCİLERİDİR.

Bunları gabul etmeyuenlerse gericinin GIRALIDIR vallahada billehe.

Usmu dediniz ,oda bir POHA yaramıy.

Yarasa, müslümanlar dermiydi,DİN AHIL İŞİ DEGÜL , NAHIL İŞİDİR.

Yanıya dinde AHIL gullanılmaz ,Müslüman ilericiler ne yazmışsa onlara kesin inanacan.bu yazılanlar doğrum u deye araştırırsan KÜLLÜN KAFIR olarsan..

ACAYIPKI ,Kureyşin Allahı bir ayatında deyüki AHLINI GULLANMAYANIN BAŞINA PİSLİK YAĞDIRIRIM.

Müslümanların başına yağan PİSLİK bu pislik ölmasın?

NEDEYONUZ?

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Benim tavrım ve üslubumda anormal bir durum mevcut değilken bu tavsiyede nerden çıkıyor?

Mist'in yazdığı yazıdaki saçmalıklara değinmişim.

Ardından hiçbir fikir beyan etmeden-saçmalığa alkış tutan ama bana "fikrinle tartış" diye akıl verenler var.

Yahu siz önce kendinize baksanıza. Asıl fikir ortaya koymayan sizsiniz. Fikir ortaya koyanı ise eleştirmeye kalkıyorsunuz.

Mist bence güzel, sence saçma bir yazı yazmış; olabilir. Sen de ona ağız dolusu hakaretle cevap vermişim. Benim lisede katıldığım öğrenci münazaralarında dahi seninki gibi bir tavırla diskalifiye olunur.

Buranın tartışmaya uygun bir platform olmadığını iddia ederek kaşınan sensin Neskayfe.

Bu tür sataşmalarla sen tahrik ediyorsun.

Yalan mı dediğim? Bak işte, Mist fikrini belirtmiş, sonra elli çeşit sataşma gelmiş, yöneticiler de buna istisna değil. Sonra Gestapo dedi oluyor. Neyse, bunları tartışmak gereksiz, en iyisi herkes kendi beğendiği ortamda yazsın diyorum artık. Benim buradan ümidim yok, tek dileğim buradaki bazı arkadaşlarla özelden iletişimi koparmamak. Neden hâlâ buradasın diye soracaklara cevabım budur.

Adam olamıyorsanız bari liberal olmaya gayret edin. :D

Geçen Uyecik'e senin solla ilgili konularla ne işin var diye çıkışmıştın ya; ben de sen ve senin gibi falanjistlerden aynı şekilde liberalizmi liberallere öğretmemenizi rica edeceğim. Kendiniz ne zaman eleştiriye açık olursunuz, o zaman sizin eleştirilerinizi de ciddiye alırız. Az tutarlı olun.

Sitelerde Paylaş

Mist bence güzel, sence saçma bir yazı yazmış; olabilir. Sen de ona ağız dolusu hakaretle cevap vermişim. Benim lisede katıldığım öğrenci münazaralarında dahi seninki gibi bir tavırla diskalifiye olunur.

Yalan mı dediğim? Bak işte, Mist fikrini belirtmiş, sonra elli çeşit sataşma gelmiş, yöneticiler de buna istisna değil. Sonra Gestapo dedi oluyor. Neyse, bunları tartışmak gereksiz, en iyisi herkes kendi beğendiği ortamda yazsın diyorum artık. Benim buradan ümidim yok, tek dileğim buradaki bazı arkadaşlarla özelden iletişimi koparmamak. Neden hâlâ buradasın diye soracaklara cevabım budur.

Geçen Uyecik'e senin solla ilgili konularla ne işin var diye çıkışmıştın ya; ben de sen ve senin gibi falanjistlerden aynı şekilde liberalizmi liberallere öğretmemenizi rica edeceğim. Kendiniz ne zaman eleştiriye açık olursunuz, o zaman sizin eleştirilerinizi de ciddiye alırız. Az tutarlı olun.

Sen de kimsin? Senden mi öğreneceğiz ne yapacağımızı, kime nasıl davranacağımızı?

Burada sizin o kirli düşüncelerinize sessiz sakin izleyip kafa sallayacak mı sandın insanları?

O düzgün zannettiğiniz yazı şeriatçı ağzıyla yazılmış. Bin tane yalan, iftira ve boylu boyunca cehalet akıyor yazılanlardan.

Defolun ve gidin. Ya da yine kolunuzdan tutup atayım, her zaman alışık olduğunuz üzere. Burada pislik yapmanıza müsade edilmeyecek. Dinci beslemesi kişiliksiz, utanmaz arlanmazlar.

Burası sosyal paylaşım sitesi mi de özel iletişim için geliyorsunuz? Alırdın arkadaşlarından adreslerini, gider dışarıda konuşurdun. Kime anlatıyorsun işbirlikçi ahlaksız?

Defolun gidin, Facebook denen yerde arkadaşlığınızı yapın. Buraya da pisliğinizi bulaştırmayın.

Kimse sizin özelde çevirdiğiniz geyikleri buradan temizlemek zorunda değil. Troller bir araya gelmiş, Facebook bilmemne hesapları, dedikodular ortalarda dolaşmaya başladı.

Liberal bozuntusu dinci beslemeleri..

Seçimler yaklaştı ya, dönüp yine buraya geldiler üç kuruşluk akıllarıyla.

Sitelerde Paylaş

"Gerici liboş" demek ağız dolusu hakaret mi?

Siz iyice şaşırmışsınız.

Gericiliği koruyan ve ısrarla liboşluk yapana tabi ki bunu söyleyeceğiz.

Hoşlanmayan yapmaz.

Hırsızlık yapan hırsız denmesini, arsızlık yapan arsız denmesini kabullenecektir.

Liberallik taslayıp dincilerden-yobazlardan yana tavır koymanın adı liboşluktur.

Bunu yapan liboş denmesini sineye çekecektir.

Ben birisine sosyalizmi eleştirdiği için, diktayı, militarizmi vs.eleştirdiği için liboş demem.

Ama gericileri-yobazları savunan bunu hakediyor.

"Ağız dolusu hakaret" denince ana avrat sövülmesini anlıyorum. Tarzım değil.

Elli çeşit sataşma dediğin her başlıkta var.

Benim Mist'e yazdıklarımın benzeri diğer tartışmalarda da var.

Bana da sataşılıyor, hakaret ediliyor.

En son Tamer Arda ulanla başladı faşistlikle tamamladı. Suçladık mı?

Kendimiz verdik cevabını. Kaldı ki liboş suçlaması faşistlikten çok daha hafiftir.

Ama belli ki siz özel ilgi, özel tavır bekliyorsunuz.

"Öyleyse ne işiniz var burada?" diye soracağım elbette.

Arkadaşlarınla özel ilişki kurmanın yeri değil burası.

Ve bu mesajların arkadaşlarınla ilgisi yok.

Gidin o rahat ortamınızda yazın. Bahane üretmeyin.

Bozgunculuğu terketmiyorsanız, bizi rahat bırakın.

Biz başka liboşlar buluruz tartışacak.

Yine liboşça bir örnek.

Üyecik'e benim söylediğim doğru. Çünkü iki solcu arasında solculuk taslıyor.

Ben bir liboşla liberal arasındaki tartışmaya mı karıştım da liberallik mi tasladım ki beni o örnekle karşılaştırmaktasın.

Ben "liberalseniz, liberal gibi davranın, liberal gibi yorumlayın" diyorum. Siz ise sürekli liboşluk peşindesiniz.

Cumhuriyete, Atatürk'e, devrimlere, sola ve CHP'ye sataşmayı, AKP'yi, cemaati, gericileri savunmayı iş edinmişsiniz.

Bunun adı liberallik değil. Sanalda kimse sizin liberalliğinize inanmaz. Dinci liboşluk bu.

Sizin yaptığınızı Fehmi Koru da yapıyor. Ne farkınız var ondan?

Sonuç olarak ciddiye alınmayan sizsiniz. Tutarlı olması gereken de siz.

Gidin liboşlar arasında liboşluk yapmaya devam edin.

Nasıl olsa oradaki liboş yönetim ulusalcılarla, yurtseverlerle hatta ortada olanlarla bile bağlarını koparma kararı alıyor ve liboşları baştacı ediyor.

Sizi orası paklar.

tarihinde Pante tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mist kardeşimiz hakkıyla bi metin yazmış çizmiş, ne var bunda :-) Neden yanıldığını sen bize açıklarsan seni de takdir ederiz. Din konusunda yazdıklarına karşı çıktık mı misal? Hakkıyla eleştiri yapıyorsun, ama siyasi konularda çok sığ kalıyorsun :)

Pardon ama, siz AKP'li kanka grubunun takdirine kimin ihtiyacı var?

Siz kimsiniz ki?

Siz biraraya gelmediğinizde, birileri arkanızda durmadığı ve size gaz vermediğinde konuşmaya bile cesaret edemezsiniz.

Sizler birey falan değil, ardına koyulup kuyruğuna yapıştığınız partinin tam istediği gibi ümmetsiniz.

Siz kalkıp da nasıl liberal olmaktan bahsedersiniz...

Siz halinizi bile görmekten aciz kullarsınız..

Kul olmak için ille de bir dine inanmak bile gerekmiyor.

Siz nasıl gençlersiniz ki dinci olduğunu sağır sultanın bile bildiği faşist bir diktatörün kulu köpeği olup eteğini öpenlerin ardından gidebiliyorsunuz.

Siz nasıl gençlersiniz ki bunca geriliği, gericiliği destekleyip karşı devrimcilere hizmet edebiliyorsunuz?

Sizler bu ülkenin üniversitelerinin halini de mi görmüyorsunuz?

Darwin'in adını anan bilimcilerin oraya buraya sürüldüğünü, Diyanet'i dinlemek zorunda olduğumuz için üniversitelerin birer tekkeye döndüğünü, kadınları dövmesinler diye erkekleri dinle eğiteceklerini söyleyenleri desteklemeye utanmıyor musunuz?

Siz "Hayatta en gerçek yol göterici bilimdir. Eğer bir gün benim söylediklerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin." diyen adamı gerici, faşist, diktatör vs ilan edip dincileri destekliyorsunuz..

Yazısını çok beğendiğiniz cahil arkadaşınızı değil, geleceğinizi karartmak için yemin ve kasem etmişleri alkışladığınızı farkedemiyorsunuz bile.

Bu sizin kendinize ihanetiniz.

Sitelerde Paylaş

Siz "Hayatta en gerçek yol göterici bilimdir. Eğer bir gün benim söylediklerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin." diyen adamı gerici, faşist, diktatör vs ilan edip dincileri destekliyorsunuz..

Yazısını çok beğendiğiniz cahil arkadaşınızı değil, geleceğinizi karartmak için yemin ve kasem etmişleri alkışladığınızı farkedemiyorsunuz bile.

Bu sizin kendinize ihanetiniz.

Sakin ol IFeelGood. Öfkelenirsen bu yazının neden değerli olduğunu anlayamazsın.

Benim için bu metni değerli yapan şey, Kemalizm, İttihatçılık eleştirisi değil. Çok daha derin ve oldukça geçerli bir aydınlanma eleştirisi bu. Aydınlanmanın bilhassa pozitivist yorumunun eleştirisi. Sadece Kemalistler değil, aynı zamanda sosyalistler, komünistler için de söylenen bilhassa geçerli (doğru değil!). Rasyonel ile irrasyonel arasındaki sınırı çizme iddiasıyla yola çıkan norm koyucu bütün siyasi akımlar bu eleştirinin hedeflerinden.

İdeal toplum düzeni hedefiyle yola çıkan akımlar başa geçince getireceklerini iddia ettikleri özgürlüğü ve refaha getirmek yerine, baskıcı despotik yönetimlerin kurulmasıyla sonuçlandı. Sovyetler birliği, Küba, Kamboçya vs. örneğin. Bu anlamda Kemalistlerin sicili daha temiz.

Sitelerde Paylaş

Yine foruma ağzından foseptik akan, fikir diye yavşaklık sunanlar mı doluştu? Ne utanmaz, ne onursuz pislik bunlar? Atıyorsun ama hala buradalar. Boşa değil bu liboş sürüsüne "yavşak" dememiz. Ama gördüğünüz gibi teenager'lıktan yeni çıkmışı da, kaşarlanmışı da aynı derecede yavşak. Nasıl da Ateist ayağı yapıp dinci ağızlarla konuşuyorlar? Yavşaklığın hakkını veriyorlar onursuzlar...

Ama ben izninizle sizlerin huzurunuzda bu aşağılık güruhun suratına tükürüyorum...

(Not: Yeniden gelip foruma pisliklerini akıtıyorlarsa, bu insanımsılar tekrar kapının önüne konulmalıdır. Ama bu onursuz reziller, TV'lerde gerdan buran kaşarlanmış amcaları gibi utanmaz olduklarından yeniden geleceklerdir. Gelsinler, burada iğrenç fikirlerini sunamayacaklarını öğrenene kadar kıçlarına tekme atılmaya devam edilmelidir.)

Sitelerde Paylaş

Sakin ol IFeelGood. Öfkelenirsen bu yazının neden değerli olduğunu anlayamazsın.

Benim için bu metni değerli yapan şey, Kemalizm, İttihatçılık eleştirisi değil. Çok daha derin ve oldukça geçerli bir aydınlanma eleştirisi bu. Aydınlanmanın bilhassa pozitivist yorumunun eleştirisi. Sadece Kemalistler değil, aynı zamanda sosyalistler, komünistler için de söylenen bilhassa geçerli (doğru değil!). Rasyonel ile irrasyonel arasındaki sınırı çizme iddiasıyla yola çıkan norm koyucu bütün siyasi akımlar bu eleştirinin hedeflerinden.

İdeal toplum düzeni hedefiyle yola çıkan akımlar başa geçince getireceklerini iddia ettikleri özgürlüğü ve refaha getirmek yerine, baskıcı despotik yönetimlerin kurulmasıyla sonuçlandı. Sovyetler birliği, Küba, Kamboçya vs. örneğin. Bu anlamda Kemalistlerin sicili daha temiz.

Farzedelim ki doğru.. Bana göre tamamen yanlış ve sığ ötesi bir değerlendirme ama farzedelim ki doğru olsun.

Sonuç?

Dincileri mi destekleyelim?

Sizlerin neden bütün eleştirileri Atatürk ve Atatürkçülere?

Gerilik ve gericilik deyince aklınıza neden bugün ayyuka çıkmış olan ve herkesi endişelendiren, sizleri de bu zırvaları yazmaya yönlendiren din ve dinci tehdidi gelmiyor?

Nasıl bir saplantı bu?

Siz hayaletlerle yaşıyorsunuz. Aklınızı kaçırmışsınız.

Ya da niyetiniz pis.

Sitelerde Paylaş

Sizlerin neden bütün eleştirileri Atatürk ve Atatürkçülere?

Atatürk'ü geçelim, o tarihi bir tartışmanın konusu. Atatürk'ün laikliği getirmesi, Cumhuriyeti kurması, bilime önem vermesi önemli. Bunlar savunulur ve korunur. Ama otoriterliği ve demokrasiyi önemsememesi vs. eleştiri konusu yapılabilir.

Bugünkü kemalistler ise ilerici olmaktan çıktılar. Şimdi sen biz Kemalizmi eleştirince hemen aslında laikliğe, bilimselliği laf atıyormuşuz gibi oluyor ama öyle değil. Türkiye'de iktidarı elinde tutan ve Atatürkçülük adına hareket eden bir zümre klik var. Yüksek yargı, büyük burjuvalar, üniversite yönetimleri ve askerler bu zümrenin göbeğinde duruyorlar. Şöyle düşünebilirsin, Komünizm bir fikir olarak ortaya atıldı, sovyetler birliğinde de iktidara geldi, ama iktidarı kullanan Komünist Parti polit bürosu oldu. Türkiye'de de aynı durum geçerli Atatürkçülük adına hareket eden bu kesimler ülkeyi ileri götürmek yerine geri bıraktılar. O yüzden bu kesimlerin ideolojilerinin eleştirilmesi ve iktidardaki varlıklarının azcık zayıflatılması neden kötü olsun? Madem bilimseller, madem çağdaşlaşmayı hedefliyorlar, neden hukuk devleti haline gelemedğimizi bir türlü zengin bir toplum haline gelemediğimizin hesabını versinler. Niye seni o kadar rahatsız ediyor bu? Şimdi sen tabii şöyle düşünüyorsundur, kemalistler zayıflarsa iktidar dincilerin eline geçecek. O yüzden azcık eleştiri getirene bile öfkeleniyorsun.

Gerçek bir laiklik, demokrasi kurulacaksa ilk önce bu zümrenin azcık zayıflatılması ve laiklik, demokrasi, hukuk devleti vs gibi kavramların tekrardan tartışılıp anayasal ilkelere dökülmesi lazım. Bunun taşıyıcılığını yapabilecekler de, orta sınıftan gelecek insanlar. Ama orta sınıf Kemalistlerin kuyruğuna takılmış gidiyorlar. Bu üstte bahsettiğim zümre biraz zayıflasın etkileri biraz azalsın ki, orta sınıf kitlesel bir demokrasi mücadelesine katılabilsin.

Gerilik ve gericilik deyince aklınıza neden bugün ayyuka çıkmış olan ve herkesi endişelendiren, sizleri de bu zırvaları yazmaya yönlendiren din ve dinci tehdidi gelmiyor?

Dincilerden demokrasi bekleyen yok. Zihniyetleri uygun değil. O yüzden eleştiri yapmaya gerek yok. Sadece sessiz kalıyoruz Kemalist elitleri azcıkın zayıflatmalarına. Birlik bütünlük nosyonu biraz zayıflasın, halk politize olsun. Şimdilik önemli olan o. Dinciler yararlı ahmak konumundalar :)

Bazen kendi siyasi ideallerini hayata geçiremiyorsan, iki güçlü rakibinin bir birini hırpalamasına ses çıkarmazsın. Kenardan izlersin ki, onlar birbirlerini zayıflatırken halk yozlaşma ve çürümenin boyutlarını kavrasın, eski kavramlar değer kaybederken, halkın zihni yeni ideallere daha açık olsun.

tarihinde Uyecik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dincilerden demokrasi bekleyen yok. Zihniyetleri uygun değil. O yüzden eleştiri yapmaya gerek yok. Sadece sessiz kalıyoruz Kemalist elitleri azcıkın zayıflatmalarına. Birlik bütünlük nosyonu biraz zayıflasın, halk politize olsun. Şimdilik önemli olan o. Dinciler yararlı ahmak konumundalar :)

Bazen kendi siyasi ideallerini hayata geçiremiyorsan, iki güçlü rakibinin bir birini hırpalamasına ses çıkarmazsın. Kenardan izlersin ki, onlar birbirlerini zayıflatırken halk yozlaşma ve çürümenin boyutlarını kavrasın, eski kavramlar değer kaybederken, halkın zihni yeni ideallere daha açık olsun.

Bu ne kadar aptalca bir strateji!! Diğer elitler ezilsin deyip, yeni elitlerin ortaya çıkmasını izlemek, Arabın 1400 yıl önceki adaletinin yerleşmesini bıyık altından gülümseyerek seyretmek ahmaklığın daniskasıdır... Böyle bir strateji belirlemiş kafasız aymazlara insanın canı bir şey söylemek istemiyor... Hem söylesen ne olacak?

12 Eylül görevini hakkıyla yaptı, bir yandan şeriatçılar güçlendirilirken, bir yandan da memlekete tonlarca bu kerestelerden ürettiler...

Sitelerde Paylaş

Bu ne kadar aptalca bir strateji!! Diğer elitler ezilsin deyip, yeni elitlerin ortaya çıkmasını izlemek, Arabın 1400 yıl önceki adaletinin yerleşmesini bıyık altından gülümseyerek seyretmek ahmaklığın daniskasıdır... Böyle bir strateji belirlemiş kafasız aymazlara insanın canı bir şey söylemek istemiyor... Hem söylesen ne olacak?

Eski elit dini kullanmıyor mu zannediyorsun? Diyanet eliyle dini kontrol edip kendi istediği yönde kullanan zaten eski elit. Onlar hakiki şekilde arap adetlerinden şikayetçi olsaydılar, toplumun dinsizleşmesi için gerekenleri yaparlardı.

tarihinde Uyecik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...