Jump to content

Bir Panteist'in Dramı

Recommended Posts

Şu anda Algısı Bozuklar İli, Dogmalar İlçesi, Saçmalığın Daniskası Köyündeyiz.

Yanımızda, bu köyde yaşayan mağdur durumdaki bir Panteist için bize mektup yazarak ulaşan Köy Muhtarı Hepimiz Tanrıyız bulunuyor.

- Bizi mağdur durumdaki Panteist'in yanına götürür müsünüz?

- Tabii ki... Buyrun... Evleri hemen şurada... İki adımlık yol...

Mağdur Panteistin evine geldiğimizde gördüğümüz manzara karşısında şaşırıyoruz.

Etraf çok dağınık.

Herşey birbirinde.

Ve her halinden mağdur olduğunu anladığımız Panteist genç bir oraya bir buraya koşuşturup duruyor.

Kendisi konuşamayacak derecede kendinden geçmiş durumda olduğundan mikrofonumuzu mağdur Panteist'in Babasına uzatıyoruz.

- Efendim neler olduğunu anlatır mısınız kısaca? Nasıl bu hale dönüştü bu mağdur kardeşimiz?

- Valla ben evde değildim. Bizim hanım vardı evde. Onun anlattığına göre televizyonda bir belgesel izliyomuş bizim mağdur Panteist oğlan.

Sonra ne olduysa bu belgeselde paralel evrenler ve çoklu evrenlerle ilgili çok önemli bazı fizik teorilerini sunmuşlar. Bizim oğlan da bunları duyar duymaz kafayı sıyırmış.

Kısa devre yapmadan önce şu sözleri bağırmış sesli olarak.

"Tek evren, tek tanrı olmalı" "Paralel evreni nereden çıkarıyorsunuz?" "Bu evrendeki tüm parçalar tanrıyı oluşturuyorsa öteki evrendekiler neyi oluşturuyor" "Ha ha ha... Hi hi hi.." "Dıgıdık dıgıdık" "ıhbfvdfuhvferuı"

Bu sözlerden sonra hep böyle.

- Buradan yetkililere mesaj vermek istiyor musunuz?

- Buradan bizi izliyorlarsa yetkilerden bu mağduriyete bir son vermelerini istiyoruz. Paralel evrenler ve çoklu evrenler teorilerini kaldırsınlar.

Bizim olan mağdur oldu, bizler acı çekiyoruz, ama başka Panteistler ve aileleri acı çekmesin...

Yüreğimiz burkuk bir vaziyette Mağdur Panteisti ve ailesini Saçmalığın Daniskası Köyünde bırakarak oradan ayrılıyoruz.

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu başlık daha çok kavram bunalımı (kendi öyle olduğundan herkesi öyle sanıyor) yaşayan bir ateistin dramına sahne olacak kanımca.

Kanıncalardan aklıncalara geçebildiğin zaman görüşelim.

Çünkü kanımca diye bir bilgi veya kesin yargı kaynağı bulunmuyor.

Sitelerde Paylaş

Bence baska Paralel evrenlerin veya çoklu evrenlerin varligi bir panteist icin sonucu degistirmez. Belki tanimlari biraz degisir yada yeni bir panteist türü cikar. Bence olay bitmemis yeni basliyor. Ayrica su aciklama olmamis;

"Bu evrendeki tüm parçalar tanrıyı oluşturuyorsa öteki evrendekiler neyi oluşturuyor"

Hikyalerinin devaminida bekleriz. B)

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Sonlu ya da sonsuz birsürü evren teorisinin ortaya konması ve bunları olduğunun ispatlanması bir panteist için sıkıntı doğurmaz.Çünkü panteizm bir dogmaya saplanmak değil ve değişime açık.

Dolayısıyla tüm sonlu yahut sonsuz evrenlerin oluşturduğu bütünlüğe tanrı diyecektir.

Panteizmin bu noktada bir karın ağrısı olmayacaktır.

Kanımca:))

Sitelerde Paylaş

pante'mi bu panteist. :lol:

Başlıkla hiç muhatap olmayacaktım ama mecbur bıraktın beni akhe. :)

Bu Ateist bakış, ateistlerin yüz karasıdır.

Bence aforoz edilmeli. :lol:

Panteizme gelince;

Sayesinde panteizm bayağı bir güç kazandı.

Bu başlıkta verdiği örnekle panteizmi çürütmeye yeltendi ama tersine kendini rezil etti.

Panteizmin yanlışlığı paralel evrenlere kaldıysa; bu panteizmin gücünü gösterir.

Malum, paralel evrenler çok zayıf bir iddia ve bilim çevresinde pek destek bulmuş değil.

Kaldı ki Galileo'nun da değindiği gibi gerçekliği kanıtlansa bile, panteizm için değişen bir şey olmayacaktır.

Çünkü o zaman çoklu evrenin olduğu mekana bir isim verilecektir.

Daha önce de konu geçmişti ve doğruluğunu varsayarak "bizimkine evren diyelim, çoklu evrenlerin tümüne de 'kainat' diyelim" demiştim.

Bu durumda panteizm "Tanrı kainattır" diyecektir. Değişen hiç birşey olmaz. Yani, yokluk karşısında ne varsa odur.

İster bu evrende olsun, ister varsa başka evrenlerde. Tüm evrenler bizimdir. :D

Sitelerde Paylaş

Sonlu ya da sonsuz birsürü evren teorisinin ortaya konması ve bunları olduğunun ispatlanması bir panteist için sıkıntı doğurmaz.Çünkü panteizm bir dogmaya saplanmak değil ve değişime açık.

Dolayısıyla tüm sonlu yahut sonsuz evrenlerin oluşturduğu bütünlüğe tanrı diyecektir.

Panteizmin bu noktada bir karın ağrısı olmayacaktır.

Kanımca:))

Bir panteistin saçmalıklarını sadece yukarıdaki durum çürütmez.

Bu sadece hikayedeki kahramanımızın mağduriyeti.

Sen burada yanılıyorsun arkadaşım.

Bilginin kesinliği diye bir şey var.

Panteizm zamanın bir noktasında, aldığı belirli bir miktar veri ile, superior denilen bir sonuca adım atmıştır.

Yani olay bitmiştir. Anladın mı?

Veriler gelmiş, bilgiler oluşturulmuş ve kendilerine Panteist demişler, bulundukları ortamı tanımlamışlar.

Kesin, kesin, kesin, kesin, kesin...

Şimdi de içlerinden bazı uyanıklar bu tutumun angutluğunu kapatmak için değişik renklere girmeye kalkıyor.

Panteizm'in tanrısı vardır.

Tanrı diye bir halt vardır bu adamlarda, anladın mı sen saçmalığı?

Ben yukarıda göle yoğurt çaldı desem de bu genel absürdlüğü değiştirmez.

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu forumdaki ilk yorumum. Henüz ortaokuldayken islam inancından kurtulduğum için ben artık ateist oldum diye düşünüyordum. Sonraki dönemde okuduklarım düşündüklerim sonucu panteizme yakınlık duyduğumu farkettim. Fakat nerdeyse tamamen asosyal biri olduğum için kimseden direkt etkilenmedim, fikirlerim birilerinden aynen alıntı değildir okuduklarımın düşündüklerimin kendi çapımdaki sentezidir, yani fikirlerimin tüm hakları bana aittir. O yüzden panteistim demiyorum.

Ateist olduğunu söyleyen birisinin, kurulu dinlerde o kadar saçmalık varken gelip panteizmle kafa bulmaya çalışması nasıl bir psikoloji gerektirir emin değilim. Yaptığınız benzetme islamcı kardeşlerimin "Yoksa biz birşey kaybetmeyiz ama ya varsa gerisini sen düşün?" demesi gibi birşeyi çağrıştırdı bana neden acaba ? Ne olur paralel evrenler falan varsa? Hiçbirşey olmaz merak etmeyin. Panteizme sanrı derken kitaplı dinlerin tanrılarıyla panteizmdeki bütünsellik fikrini aynı kefeye koymanız bence ancak aşırı genelleme olabilir. Haa, zamanında ben de yaptım "Sen şimdi hiçbirşeye inanmıyor musun?" diyene, "Tamam. Benim tanrım evren/kainat. Oldu mu şimdi, artık gider misin başımdan" falan dedim o ayrı.

Sanırım beni sizin gibi bir ateistten ayıran şey ben evrene baktığımda gördüğüm devasalıkta, karmaşıklıkta, kendim dahil dünyadaki bu kadar çeşitli yaşam formlarında v.s bir güzellik buluyor, karşısında şaşırıyor, hayranlık , kıskançlık, artık ne derseniz deyin, öyle duygular hissediyorum ama siz tutturmuşsunuz sadece bilim, deneysel metot, fizik matematik falan diyorsunuz. Bilim elbette gerekli ve yaşamımızı belirlemek için en güvenebileceğimiz kaynak, fakat tek başına bilim yeterli mi veya tamamen yeterli olacağı günler gelecek mi ? Sanatı, estetiği bir tarafa bıraksak bile şüpheliyim, şöyle bir örnek vereyim bilgisayarla hava tahminleri yapılabiliyor biliyorsunuz. Diyelim ki teknoloji daha da ilerledi ve 10 yıllık hava tahmini yapacak işlem gücüne sahip bilgisayarlarımız oldu ve 10 yıllık hava tahmini yapacağız. Hava tahmini için yaptığımız şey modelleme yani genellemedir, yaptığınız tahminde belli genel şartlar altında yaklaşık doğrulara ulaşırsınız, %100 kesinlikte bir tahmin yapabilmek için modelinize güneşi ayı belki diğer gezegenlerin çekim etkilerini katmanız ve yüksek basamaklı sayılarla çok yüksek hassaslıkta işlemler yapmanız gerekir. Bu durumda bile henüz gözlemlenmemiş, hesaba katmadığınız büyük bir göktaşı bütün tahminlerinizi çöpe atabilir. Yani hiçbir sistem gözlemleyicisinden ve çevresinden %100 yalıtılmış değildir. Söylemeye çalıştığım o ki bilim hiçbirşeyi %100 kesinlikle ölçemeyeceğini çoktan kabul etmiş durumda. Sizin bu kesinlik ısrarınız kendine gereksizce fazla güvenmekten kaynaklanıyor olmasın ?

not: Evrendeki bu güzelliği hissettiğim için kendime birazcık tapıyorum, sorun olur mu ?

Sitelerde Paylaş

Ateist olduğunu söyleyen birisinin, kurulu dinlerde o kadar saçmalık varken gelip panteizmle kafa bulmaya çalışması nasıl bir psikoloji gerektirir emin değilim.

Akıl hastanesindeki herkes delidir.

Sen standardı bozan ve elde edilmemiş veriler uydurarak geneli etkileyen bir saçma ve sanrılı sonuca ulaşırken bir şey yok, ben senin durumunu tespit edince küsüp darılacaksın.

Oh ne kadar akıllısınız siz öyle.

Ayrıca sizler dogmaların kollarısınız.

Bakarsan sarmaşık tarzı bitkilere boşluk veya olmadıkları yere ilk uzantıları ince ve belirsizdir.

Daha sonra bu yoğunlaşır.

Sizler sanrıya sahipsiniz.

Her halde bu sanrıyla bilim ve bilginin hizmetinde olamazsınız, çünkü sanrınız üretim yaptı, ve kesin bir sonuç ve yargıyı ilan etti.

Yaptığınız benzetme islamcı kardeşlerimin "Yoksa biz birşey kaybetmeyiz ama ya varsa gerisini sen düşün?" demesi gibi birşeyi çağrıştırdı bana neden acaba ? Ne olur paralel evrenler falan varsa? Hiçbirşey olmaz merak etmeyin. Panteizme sanrı derken kitaplı dinlerin tanrılarıyla panteizmdeki bütünsellik fikrini aynı kefeye koymanız bence ancak aşırı genelleme olabilir. Haa, zamanında ben de yaptım "Sen şimdi hiçbirşeye inanmıyor musun?" diyene, "Tamam. Benim tanrım evren/kainat. Oldu mu şimdi, artık gider misin başımdan" falan dedim o ayrı.

Seni panteist yapan şeylere değil de seni Ateist yapmayan şeylere odaklanırsan beni de bir sürü dertten kurtarırsın.

Sen normal bir bilinç değilsin.

Gerçekliği algılayışın bozuk.

Bir amaç bir kaçış için algıladıklarını bozuyorsun.

Sanırım beni sizin gibi bir ateistten ayıran şey ben evrene baktığımda gördüğüm devasalıkta, karmaşıklıkta, kendim dahil dünyadaki bu kadar çeşitli yaşam formlarında v.s bir güzellik buluyor, karşısında şaşırıyor, hayranlık , kıskançlık, artık ne derseniz deyin, öyle duygular hissediyorum ama siz tutturmuşsunuz sadece bilim, deneysel metot, fizik matematik falan diyorsunuz. Bilim elbette gerekli ve yaşamımızı belirlemek için en güvenebileceğimiz kaynak, fakat tek başına bilim yeterli mi veya tamamen yeterli olacağı günler gelecek mi ? ,

Ne için yeterli?

:)

Sanırım bu "Yeterli" ifadesi sana seni anlatmaya yeter.

Sanatı, estetiği bir tarafa bıraksak bile şüpheliyim, şöyle bir örnek vereyim bilgisayarla hava tahminleri yapılabiliyor biliyorsunuz. Diyelim ki teknoloji daha da ilerledi ve 10 yıllık hava tahmini yapacak işlem gücüne sahip bilgisayarlarımız oldu ve 10 yıllık hava tahmini yapacağız. Hava tahmini için yaptığımız şey modelleme yani genellemedir, yaptığınız tahminde belli genel şartlar altında yaklaşık doğrulara ulaşırsınız, %100 kesinlikte bir tahmin yapabilmek için modelinize güneşi ayı belki diğer gezegenlerin çekim etkilerini katmanız ve yüksek basamaklı sayılarla çok yüksek hassaslıkta işlemler yapmanız gerekir. Bu durumda bile henüz gözlemlenmemiş, hesaba katmadığınız büyük bir göktaşı bütün tahminlerinizi çöpe atabilir. Yani hiçbir sistem gözlemleyicisinden ve çevresinden %100 yalıtılmış değildir. Söylemeye çalıştığım o ki bilim hiçbirşeyi %100 kesinlikle ölçemeyeceğini çoktan kabul etmiş durumda. Sizin bu kesinlik ısrarınız kendine gereksizce fazla güvenmekten kaynaklanıyor olmasın ?

Bu bahsettiklerin olasılık hesabına girer.

Adı üstünde olasılık.

Ancak bu dünyada hiçbir zaman nitrojen yağmuru olmayacağı kesindir.

Ayrıca, şimdiki zamanın ölçümü %100 kesinliktedir.

Yine geçmiş zamanın tespiti de %100 kesinliktedir (gözlemlenmişse)

Ortaya bir gelecek atıyorsun, belirsiz kılıyorsun, gizem yüklüyorsun, kesinli,ği yok ediyorsun = Bil bakalım bunu başka kimler çok yapıyor? :)

Dogma kardeşliği bunun adı.

Sizler hastalıklı gruptansınız.

not: Evrendeki bu güzelliği hissettiğim için kendime birazcık tapıyorum, sorun olur mu ?

Tapmak TDK'dan.

1 . İlah olarak tanınan varlığa karşı inancını ve bağlılığını belirli kurallar çerçevesinde göstermek.

2 . mecaz Tutku ile sevmek, bağlanmak:"Bütün Bucaklıların bana taptıklarını anlıyorsun."- Ö. Seyfettin.

3 . mecaz Birine çok değer vermek.

Bu tanımlar pek materyalist şeylere işaret etmiyor.

Demek ki yanılmamışım.

Sitelerde Paylaş

Burada Panteistlerin bana kuru kuruya sataşacakları yerde şunu yapmaları lazım.

Yapılan şu, şu, şu çalışma ile, şu, şu, şu sonuçlar ilan edildi.

Bu ilan edilen sonuçlar şunu, şunu, şunu işaret ediyor.

Bu da kesin olarak panteizmdir.

Bana Panteizm düşüncesine ulaşılırken hangi veriler ve çalışmaların kullanıldığını açıklayacak var mı aranızda? :)

Yoksa "Fenerbahçe kesin şampiyon" demek gibi bir şeyle mi ilan edildi bu? :)

Eminim "Fenerbahçe Kesin Şampiyondur"

Sitelerde Paylaş

Bence baska Paralel evrenlerin veya çoklu evrenlerin varligi bir panteist icin sonucu degistirmez. Belki tanimlari biraz degisir yada yeni bir panteist türü cikar. Bence olay bitmemis yeni basliyor. Ayrica su aciklama olmamis;

"Bu evrendeki tüm parçalar tanrıyı oluşturuyorsa öteki evrendekiler neyi oluşturuyor"

Hikyalerinin devaminida bekleriz. B)

SAYGILAR

Bu bir mizah sonuçta.

Sanrıya sanrı demek önemli.

Akıllıca bir şeymiş gibi şu olmamaış bu olmamaış diye yaklaşmak tuhaf.

Yani müslümanın komple tüm saçmalığı içinde "şu hadis olmamış" demek gibi bir şey.

Sitelerde Paylaş

>Akıl hastanesindeki herkes delidir.

>Sen standardı bozan ve elde edilmemiş veriler uydurarak geneli etkileyen bir saçma ve sanrılı sonuca ulaşırken bir şey yok, ben senin durumunu tespit edince küsüp darılacaksın.

>Oh ne kadar akıllısınız siz öyle.

Çocuk değilim darılıp küsmem yani

>Ayrıca sizler dogmaların kollarısınız.

>Bakarsan sarmaşık tarzı bitkilere boşluk veya olmadıkları yere ilk uzantıları ince ve belirsizdir.

>Daha sonra bu yoğunlaşır.

Ben kendi yolculuğumu ve fikirlerimi yazdım, "sizler" diye başlanmış cümleye. Yağcı çoğulu olmadığına göre, bana bakarken karşınızda bütün zavallı! panteistleri görüyorsunuz sanırım.

Ayrıca ben daha ortaokulda islamdaki saçmalıkların farkına varmışken nasıl bir yoğunlaşmaymış benimkisi anlamadım.

>Sizler sanrıya sahipsiniz.

>Her halde bu sanrıyla bilim ve bilginin hizmetinde olamazsınız, çünkü sanrınız üretim yaptı, ve kesin bir sonuç ve yargıyı ilan etti.

Aşırı genellemeye devam...

>Seni panteist yapan şeylere değil de seni Ateist yapmayan şeylere odaklanırsan beni de bir sürü dertten kurtarırsın.

>Sen normal bir bilinç değilsin.

>Gerçekliği algılayışın bozuk.

>Bir amaç bir kaçış için algıladıklarını bozuyorsun.

"Ben panteist değilim" cümlemin neresini anlamadınız? Benim tanrım yok, kutsalım yok, kimseye tapmam, hiçbir fanatikliğim yok, futbol takımı tutmam, kendi aklımdan başka kimsenin aklına da güvenmem. Çünkü kendi işime yarayabilecek tek şey kendi aklım.

>Ne için yeterli?

>:)

>Sanırım bu "Yeterli" ifadesi sana seni anlatmaya yeter.

Herşeyi bilmeye. Sadece tanrının varlığı yokluğu, bilinip bilinemeyeceğinden falan bahsetmiyorum. Birgün ışık hızından daha hızlı gidebilecek miyiz bilmiyoruz. Şu an elimizdekilerden çok farklı bir yolculuk yöntemi bulamayıp diyelim en fazla ışık hızının ancak 10'da biri hızlara ulaşabileceksek bu gezegende hapsolup kalacak mı insanlık. Bilmiyoruz. Bu arada yine bana sen aslında şusun busun, aslında sen tanrıya.. falan da filan da diyecekseniz kendi hesabıma kendi hayatımda hiçbir müdahalesini/etkisini görmediğime göre tanrı varsa bile onun problemi deyip geçiyorum. Gerisiyle ilgilenmiyorum ama şunu da söyleyeyim bana sen "tanrı yoktur, olamaz da" bayrağı sallamıyorsun o zaman senin müslümanlardan farkın yok denmesi hem de adı ateistforum olan bir sitede? Biraz garip geldi açıkcası ama üzülmedim kırılmadım, ben zaten alışığım ötekileştirilmeye çocukluğumdan beri.

>Bu bahsettiklerin olasılık hesabına girer.

>Adı üstünde olasılık.

>Ancak bu dünyada hiçbir zaman nitrojen yağmuru olmayacağı kesindir.

>Ayrıca, şimdiki zamanın ölçümü %100 kesinliktedir.

>Yine geçmiş zamanın tespiti de %100 kesinliktedir (gözlemlenmişse)

Özel relativite çürütüldü benim haberim mi yok ?

>Ortaya bir gelecek atıyorsun, belirsiz kılıyorsun, gizem yüklüyorsun, kesinli,ği yok ediyorsun = Bil bakalım bunu başka kimler çok yapıyor? :)

>Dogma kardeşliği bunun adı.

>Sizler hastalıklı gruptansınız.

Aşırı genelleme, ötekileştirmeye devam..

>Tapmak TDK'dan.

>1 . İlah olarak tanınan varlığa karşı inancını ve bağlılığını belirli kurallar çerçevesinde göstermek.

>2 . mecaz Tutku ile sevmek, bağlanmak:"Bütün Bucaklıların bana taptıklarını anlıyorsun."- Ö. Seyfettin.

>3 . mecaz Birine çok değer vermek.

>Bu tanımlar pek materyalist şeylere işaret etmiyor.

Mizahtan da anlamıyorsunuz sanırım :)

>Demek ki yanılmamışım.

Hayır, hala yanılıyorsunuz. Ben sizin düşündüğünüz kişi değilim. Bana bakarken müslümanlarla aynı rahatsızlığa sahip olduğumu düşünmek için aşırının da aşırısı genelleme yapmak gerekir ama siz bu konuda pek güçlük çekmiyorsunuz anlaşılan. Ben sadece bütün hayatım boyunca kendisine, görüşlerine, ideolojisine vs vs mutlak kesinlik atfeden herkesten ve herşeyden rahatsız olduğum gibi sizin mesajınızdan da rahatsız olduğum için bu zahmete katlandım. Bir işe yaramadığını görürsem de zamanım sınırsız olmadığı ve boşa konuşmayı sevmediğim için bu son iletim olabilir, o takdirde kusura bakmayın.

Sitelerde Paylaş

>Akıl hastanesindeki herkes delidir.

>Sen standardı bozan ve elde edilmemiş veriler uydurarak geneli etkileyen bir saçma ve sanrılı sonuca ulaşırken bir şey yok, ben senin durumunu tespit edince küsüp darılacaksın.

>Oh ne kadar akıllısınız siz öyle.

Çocuk değilim darılıp küsmem yani

>Ayrıca sizler dogmaların kollarısınız.

>Bakarsan sarmaşık tarzı bitkilere boşluk veya olmadıkları yere ilk uzantıları ince ve belirsizdir.

>Daha sonra bu yoğunlaşır.

Ben kendi yolculuğumu ve fikirlerimi yazdım, "sizler" diye başlanmış cümleye. Yağcı çoğulu olmadığına göre, bana bakarken karşınızda bütün zavallı! panteistleri görüyorsunuz sanırım.

Ayrıca ben daha ortaokulda islamdaki saçmalıkların farkına varmışken nasıl bir yoğunlaşmaymış benimkisi anlamadım.

>Sizler sanrıya sahipsiniz.

>Her halde bu sanrıyla bilim ve bilginin hizmetinde olamazsınız, çünkü sanrınız üretim yaptı, ve kesin bir sonuç ve yargıyı ilan etti.

Aşırı genellemeye devam...

>Seni panteist yapan şeylere değil de seni Ateist yapmayan şeylere odaklanırsan beni de bir sürü dertten kurtarırsın.

>Sen normal bir bilinç değilsin.

>Gerçekliği algılayışın bozuk.

>Bir amaç bir kaçış için algıladıklarını bozuyorsun.

"Ben panteist değilim" cümlemin neresini anlamadınız? Benim tanrım yok, kutsalım yok, kimseye tapmam, hiçbir fanatikliğim yok, futbol takımı tutmam, kendi aklımdan başka kimsenin aklına da güvenmem. Çünkü kendi işime yarayabilecek tek şey kendi aklım.

>Ne için yeterli?

>:)

>Sanırım bu "Yeterli" ifadesi sana seni anlatmaya yeter.

Herşeyi bilmeye. Sadece tanrının varlığı yokluğu, bilinip bilinemeyeceğinden falan bahsetmiyorum. Birgün ışık hızından daha hızlı gidebilecek miyiz bilmiyoruz. Şu an elimizdekilerden çok farklı bir yolculuk yöntemi bulamayıp diyelim en fazla ışık hızının ancak 10'da biri hızlara ulaşabileceksek bu gezegende hapsolup kalacak mı insanlık. Bilmiyoruz. Bu arada yine bana sen aslında şusun busun, aslında sen tanrıya.. falan da filan da diyecekseniz kendi hesabıma kendi hayatımda hiçbir müdahalesini/etkisini görmediğime göre tanrı varsa bile onun problemi deyip geçiyorum. Gerisiyle ilgilenmiyorum ama şunu da söyleyeyim bana sen "tanrı yoktur, olamaz da" bayrağı sallamıyorsun o zaman senin müslümanlardan farkın yok denmesi hem de adı ateistforum olan bir sitede? Biraz garip geldi açıkcası ama üzülmedim kırılmadım, ben zaten alışığım ötekileştirilmeye çocukluğumdan beri.

>Bu bahsettiklerin olasılık hesabına girer.

>Adı üstünde olasılık.

>Ancak bu dünyada hiçbir zaman nitrojen yağmuru olmayacağı kesindir.

>Ayrıca, şimdiki zamanın ölçümü %100 kesinliktedir.

>Yine geçmiş zamanın tespiti de %100 kesinliktedir (gözlemlenmişse)

Özel relativite çürütüldü benim haberim mi yok ?

>Ortaya bir gelecek atıyorsun, belirsiz kılıyorsun, gizem yüklüyorsun, kesinli,ği yok ediyorsun = Bil bakalım bunu başka kimler çok yapıyor? :)

>Dogma kardeşliği bunun adı.

>Sizler hastalıklı gruptansınız.

Aşırı genelleme, ötekileştirmeye devam..

>Tapmak TDK'dan.

>1 . İlah olarak tanınan varlığa karşı inancını ve bağlılığını belirli kurallar çerçevesinde göstermek.

>2 . mecaz Tutku ile sevmek, bağlanmak:"Bütün Bucaklıların bana taptıklarını anlıyorsun."- Ö. Seyfettin.

>3 . mecaz Birine çok değer vermek.

>Bu tanımlar pek materyalist şeylere işaret etmiyor.

Mizahtan da anlamıyorsunuz sanırım :)

>Demek ki yanılmamışım.

Hayır, hala yanılıyorsunuz. Ben sizin düşündüğünüz kişi değilim. Bana bakarken müslümanlarla aynı rahatsızlığa sahip olduğumu düşünmek için aşırının da aşırısı genelleme yapmak gerekir ama siz bu konuda pek güçlük çekmiyorsunuz anlaşılan. Ben sadece bütün hayatım boyunca kendisine, görüşlerine, ideolojisine vs vs mutlak kesinlik atfeden herkesten ve herşeyden rahatsız olduğum gibi sizin mesajınızdan da rahatsız olduğum için bu zahmete katlandım. Bir işe yaramadığını görürsem de zamanım sınırsız olmadığı ve boşa konuşmayı sevmediğim için bu son iletim olabilir, o takdirde kusura bakmayın.

Sen ateist misin?

Sitelerde Paylaş

Sen ateist misin?

Siz olarak hitap etmeye dikkat ediyordum ama ..

Kısa cevap:

Niye sordun? Celladım mısın ? Asacan mı kesecen mi ?

Uzun cevap:

Evet, kutsalım olmadığına göre, kendi aklımı referans aldığıma göre ateistim, ama bütün aşırılıklara,fanatizme, mutlak kesinlik atfedilen herşeye de alerjim var.

Not: MaviPanter nickini senin PembePanter önerinden arakladım ama ben maviyi daha çok seviyorum :) Sentez, sentez .

tarihinde MaviPanter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kısa cevap:

Niye sordun? Celladım mısın ? Asacan mı kesecen mi ?

Sen seç.

Uzun cevap:

Evet, kutsalım olmadığına göre, kendi aklımı referans aldığıma göre ateistim, ama bütün aşırılıklara,fanatizme, mutlak kesinlik atfedilen herşeye de alerjim var.

Hayır.

Yuvarlama sonuçla ateistler sınıfına dahil olup olmadığını sormadım.

Sen bilinen anlamda ateist misin?

Bunu sordum.

Sitelerde Paylaş

>Sen seç.

Yok ya! Kelle gidecek sonuçta. Seçmiyorum hiçbirinizi.

>Hayır.

>Yuvarlama sonuçla ateistler sınıfına dahil olup olmadığını sormadım.

>Sen bilinen anlamda ateist misin?

>Bunu sordum.

Bilinen anlamlardan, sınıflandırmalardan, kesin teşhislerden, dogmalardan bana ne kardeşim! Çoktan seçmeli sınav yapmıyoruz. Her sorunun tek bir doğru cevabı yok. Hayat sadece önermelerden oluşmuyor.

Bu konuda bu tarzda daha fazla mesaj yazmak spam gibi olacak. Ben söyleyebileceğim hemen herşeyi söyledim gerçi ama illa söylemem lazım dediğin bir şey varsa özel mesaj yazabilirsin.

Sitelerde Paylaş

adam kahveye girip var mı bana yan bakan diye haykırmış...

biri çıkıp var lan deyince...

bakmış ki adam baya iri yapılı bişey...

var mı ikimize yan bakan demiş...

bu sefer kahvenin hepsi ayağa kalkıp varız ulan demeye görsün...

var mı hepimize yan bakan deyivermiş...

bu iş buna benzedi...

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilginin kesinliği diye bir şey yoktur.

Ölçme biliminde tolerans diye bir kavram var.

Kaos teorisine bakman daha uygun olur.

http://en.wikipedia.org/wiki/Chaos_theory

Sistem teorilerinin çoğu panteizmi destekler.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ecology

http://en.wikipedia.org/wiki/Self_control

http://en.wikipedia.org/wiki/Feedback

Kaos teorisi batı bilimi keşfetmeden önce panteist bir din olan taoizmde yer alıyordu.

Gaia teorisinin bilimde ne işi var.:)

http://www.physicalgeography.net/fundamentals/5d.html

http://www.pantheism.net/paul/haeckel.htm

Ateist kelimesi icat edilmeden önce ateistlere herşeyi doğadan bilen kişiler deniliyordu.

Panteizm içinde tanrı var diye tanrıya inanıyorlar zannediyorsan ateizm içinde de tanrı var.

Spinozanın kitablarından birinin adı "God or Nature" dır.

Bir panteiste göre tanrı yoktur.Doğa vardır.

Bir panteist doğaüstü kavramları kabul etmez.Deneycidir.

Her şey madde diyen materyalist ile her şey doğa diyen panteist arasında bir fark yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...