Jump to content

Bir Panteist'in Dramı

Recommended Posts

Her sorunun tek bir doğru cevabı yok.

Her sorunun tek bir doğru cevabı vardır.

Sen bildiğimiz anlamda ateist değilsin.

Yuvarlama sonuçla ateizme dahil oluyorsun.

Budistler gibi.

Ancak Ateizm senin sandığın gibi A-Teizm değildir.

Tanrı sadece ufacık bir parçadır.

Buna Kompleks bir saf ve katışıksız gerçeklik algısı denilebilir.

Bu bağlamda sen ateist değilsin.

O yüzden de genelleme cümlelerim haklıdır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ancak Ateizm senin sandığın gibi A-Teizm değildir.

Ateizm basbaya A-TEİZM dir:)

Yani sen götünün bokuyla ateizmin tarifleyicisi veya peygamberi değilsin.Hiçbişe değilsin kısacası.

Başlığın bir ateistin dramına dönüşeceğini söylemiştim ama bu kadarını beklemedim :)

tarihinde Galileo100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilginin kesinliği diye bir şey yoktur.

Ölçme biliminde tolerans diye bir kavram var.

Kaos teorisine bakman daha uygun olur.

http://en.wikipedia....ki/Chaos_theory

Sistem teorilerinin çoğu panteizmi destekler.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ecology

http://en.wikipedia....ki/Self_control

http://en.wikipedia.org/wiki/Feedback

Kaos teorisi batı bilimi keşfetmeden önce panteist bir din olan taoizmde yer alıyordu.

Gaia teorisinin bilimde ne işi var.:)

http://www.physicalg...mentals/5d.html

http://www.pantheism...aul/haeckel.htm

Ateist kelimesi icat edilmeden önce ateistlere herşeyi doğadan bilen kişiler deniliyordu.

Panteizm içinde tanrı var diye tanrıya inanıyorlar zannediyorsan ateizm içinde de tanrı var.

Spinozanın kitablarından birinin adı "God or Nature" dır.

Bir panteiste göre tanrı yoktur.Doğa vardır.

Bir panteist doğaüstü kavramları kabul etmez.Deneycidir.

Her şey madde diyen materyalist ile her şey doğa diyen panteist arasında bir fark yoktur.

Bunlar saçma şeyler.

Bir sudaki zehiri su oranını çok aşırı yükselterek yoğunluğunu azaltma ile

Bir sudaki zehiri panzehirle yoketme aynı şey değildir.

Senin Pan'ın tanrıyı esneterek su katıp hacmi artırarak yoğunluğunu azaltıp yok sonucuna ulaşıyor.

Bu saçmalık.

Panteizm sanrıdır.

Bir rahatsızlıktır.

Sen hacmi artırarak yoğunluğunu istediğin kadar düşür. Bir şey değiştirmez.

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizm basbaya A-TEİZM dir:)

Yani sen götünün bokuyla ateizmin tarifleyicisi veya peygamberi değilsin.Hiçbişe değilsin kısacası.

Başlığın bir ateistin dramına dönüşeceğini söylemiştim ama bu kadarını beklemedim :)

Ateizm, A-Teizm değildir.

A-Teizm 360 derecelik çemberin sadece teizm ile kesiştiği kümeye verilen addır.

Saf ve katışıksız gerçeklik algısıdır.

Gerçeklik algısını bozan unsurlar sadece tanrı ile sınırlı değildir.

Ve evet, ben Ateizm tarifleyicisiyim.

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

adam kahveye girip var mı bana yan bakan diye haykırmış...

biri çıkıp var lan deyince...

bakmış ki adam baya iri yapılı bişey...

var mı ikimize yan bakan demiş...

bu sefer kahvenin hepsi ayağa kalkıp varız ulan demeye görsün...

var mı hepimize yan bakan deyivermiş...

bu iş buna benzedi...

Bu örnek çok güzel.

Panteistlerin evrimini anlatıyor.

Zorda kaldıkça kapsam genişletiliyor.

Sanrı yani.

Tekti, iki oldu, sonra hepsi oluyor.

Sitelerde Paylaş

Her sorunun tek bir doğru cevabı vardır.

Burası tartışmanın bittiği yerdir. Relativite teorileri, kuantum fiziği, kaos teorisi en azından nelerden bahsediyormuş bir bakın falan diyecektim ama gördüğüm kadarıyla sizin formel mantıktan başlamanız gerekiyor.

Not: Benim benzerliğim, sizinle imanından hiçbir şekilde şüphe duymamaya programlanmış müslümanlarla arasındaki benzerlik yanında solda sıfır kalır.

Şüphe bilimin ilk basamağıdır. unutmayın.

Sitelerde Paylaş

Burası tartışmanın bittiği yerdir. Relativite teorileri, kuantum fiziği, kaos teorisi en azından nelerden bahsediyormuş bir bakın falan diyecektim ama gördüğüm kadarıyla sizin formel mantıktan başlamanız gerekiyor.

Böyle paparazziciler gibi ahlaksız popülizm yapana kadar bana sadece iki tane doğru cevabı olan bir soru yaz.

Buyur.

İki noktayı sadece bir çizgi birleştirir.

Not: Benim benzerliğim, sizinle imanından hiçbir şekilde şüphe duymamaya programlanmış müslümanlarla arasındaki benzerlik yanında solda sıfır kalır.

Şüphe bilimin ilk basamağıdır. unutmayın.

Bildiğimden şüphe duymam.

Ben 2x2'nin 4 ettiğinden şüphe duymam.

Şüphe ancak 2x2'nin 5 ettiğini sanan aptallarda ortaya çıkan "ben hata yapmışım" "bu yanlışmış bunu düzelteyim" sendromudur.

Madem şüphe duyacaktın neden o veriyi görme, duyma, hissetme, tatma, koklama duyu organları ve diğer teknik araç gereçle kendi içine kadar "hop, dur bakalım" demeyerek derinliklere kadar bırakıp benimsedin?

Şüphe senin aptallığını tedavi etme sürecindir.

Bilime ne diye genelliyorsun ki bunu?

Ben, bende şüphe doğmaması için gelen verileri içimde derinliklere nüfuz etmeden daha başta gırtlağından tutup ya dışarı ya içeri atan bir adamım.

Şüpheyle işim olmaz.

Sen otur terli terli su iç, sonra üşüt, sonra da, "hastayım ama bu hastalık vücut için yararlı" de :)

Saçmalığın daniskası.

Şüphe nedir öğren.

O ortaya çıkmışsa sen çoktan pişman olduğun bir halt etmişsin demektir.

Sitelerde Paylaş

Anladım, sizin düşünmeye niyetiniz yok.

Ben renklerden en çok maviyi seviyorum. Sen en çok hangi rengi seviyorsun arkadaşım ? Peki akrabaların, diğer arkadaşların ?

Ben en çok kendinden hiç şüphe duymayan insandan korkarım. Sen en çok kimden korkarsın ?

Başka sorum yok.

Sitelerde Paylaş

Anladım, sizin düşünmeye niyetiniz yok.

Ben renklerden en çok maviyi seviyorum. Sen en çok hangi rengi seviyorsun arkadaşım ? Peki akrabaların, diğer arkadaşların ?

Ben en çok kendinden hiç şüphe duymayan insandan korkarım. Sen en çok kimden korkarsın ?

Başka sorum yok.

Bir çok tercih olabilir.

Tercih görecelidir.

Mavi renk bir sürü ana ve türetilmiş renklerden sadece biri.

Ve senin için bazı şeylerde tercih önceliği taşıyor (giysidir, eşyadır, manzaradır yani)

Bu ne bir sorudur ne de cevap.

Ama dersen ki şu dalga boyundaki ve şu frekanstaki ışık hangi renge karşılık gelir.

Cevabı tektir.

Ayrıca kendinden şüphe duymama durumuna zaten yaşam deniyor.

Bak kendine.

Kapalı bir sistemsin.

Senin kalbin kendinden şüphe ediyor mu?

Veya hücrelerin?

DNA'ların?

Etmiyorlar.

Etmedikleri için de yaşıyorsun.

Başta şüphe olsaydı zaten seni oluşturan süreçte şüphe olmayan diğer alternatif devreye girerdi ve senin yerine başka bir canlı birimi yaşardı.

Kendinden şüphe edenler yok canlılıkta.

Esas kendinden şüphe edenlerden kork.

Çünkü onlar yok oluşun sembolleridir.

Sitelerde Paylaş

Son olarak zihninizdeki o çok berrak, kusursuz sandığınız algılamanın birçok kısıtlayıcı faktör tarafından daraltılmış dar bir çerçeve olduğunu anlayana veya en azından bu etiketleme, sınıflama, ötekileştirme ve sonunda değersiz veya düşman ilan etme çabalarınızla totaliterlik arasındaki benzeşmeyi farkedene kadar başka bir şey yazmayı gerekli görmüyorum. Bu konudaki yazılanları tekrar okuyun, görelilik kuramları, kaos teorisi, quantum fiziği neymiş bir bakın, bulabilirseniz Fiziğin Tao'su kitabını bulup okuyun, oturup biraz daha düşünün derim. Belki bir işe yarar sonunda.

Sitelerde Paylaş

Bu konudaki yazılanları tekrar okuyun, görelilik kuramları, kaos teorisi, quantum fiziği neymiş bir bakın, bulabilirseniz Fiziğin Tao'su kitabını bulup okuyun, oturup biraz daha düşünün derim. Belki bir işe yarar sonunda.

Bu tarz konuşmalardan haz etmem.

Sen de git Cin Ali Hayvanat Bahçesinde kitabını oku derim sana.

Çünkü sergilediğin seviye o noktada.

Benim bir sürü yazım var burda.

Üslubum sert ve itici olabilir ama saydıklarınla ilgili sendne daha iyi bilgiye sahibim.

Çünkü saydıklarını ben bilgi türetmek ve gerçeklikte eşleştirmek için kullanıyorum, sen ise onları gerçekliği esnetebilmek için kullanıyorsun.

Bu tarz şunu oku, bunu oku muhabbeti yapma bana.

Çünkü burada bilgiden kaçıp sanrıya sığınan ben değilim, sensin.

Görelilik kuramı farklı iki noktayı anlatır.

Farklı iki koordinat için herşeyin değiştiği zaten aşikardır.

Yani benim dikildiğim yerine 1 cm yanında sen dikilirsen senin için bir çok şey benimkindne değişik olur.

İşte görelilik kuramı budur.

Yani yukarıda bana küstahlık yapıp okuma önerdiğin yazından önce sana yazdığım "iki noktadan tek çizgi geçer" sözüne de gelir.

İki noktayı birleştiren ikinci bir çizgi olamaz.

Yani görelilik daha genişletirsen tek sorunun tek cevabı olduğuna gelirsin.

Çünkü yanyana iki gözlemci de olsan, farklı gözlemlersin.

Bu da demektir ki iki tane olmuyor, olunca ikisi de farklı oluyor.

Bak işte farkımız.

Ben bunu bütüne genelleyip tek duruma tek cevap yaparken

Sen genllemeyi bozuk bir çok duruma bir çok cevap yapıyorsun.

Bu da sanırım senin dogma zihniyetini kesinlikle kanıtlar.

Çünkü 2x2=4 bir gözlemcidir ve tek bir noktada bulunur ve daima gözlemlediği şey esas olan, gerçek olandır.

Sitelerde Paylaş

Herkese laf yetiştireceğim derken imla hataları ve anlam bozukluklarıyla dolu bir cevap vermişsin. Neyse gereğinden fazla uzadı bu iş, içim bayıldı artık,

tartışmaya girilmesi ne bana ne de karşımdakine fayda getirmeyecek kişiler listeme ekledim seni. Ben sidik yarıştırmak için üye olmadım bu foruma.

Yani kesin bendekinin 3-5 katı nöron vardır senin beyninde. O yüzden önünde eğiliyorum, en süper, şaşmaz, yanılmaz kusursuz ateist sensin, sen mükemmelsin.

Not: MFÖ'den peki peki anladık şarkısı sana gelsin. "theory of everything" konusunda çığır açacak bilimsel bir makale falan yazarsan haber ver okuyayım,

o zamana kadar bir daha sana birşey yazdığımı görmeyeceksin. Benim gibi algısı bozuk bir salak! daha senin karşında çaresiz kalıp tartışmadan çekildi.

Hiç kimsenin sahip olamayacağı kendi kusursuz düşünce sisteminle başbaşa bırakıyorum seni.

Sitelerde Paylaş

İki bıçak bir perçine makas adı verip 2 bıçak ve bir perçini yok sayana teist denir.

Makası yok sayıp bir perçin ve 2 bıçak var diyene ateist denir.

2 bıçak bir perçin makası oluşturur diyenede panteist denir.:)

Tümevarım ve tümdengelim yöntemlerinin ikisini de kullanın.

Sitelerde Paylaş

Herkese laf yetiştireceğim derken imla hataları ve anlam bozukluklarıyla dolu bir cevap vermişsin. Neyse gereğinden fazla uzadı bu iş, içim bayıldı artık,

tartışmaya girilmesi ne bana ne de karşımdakine fayda getirmeyecek kişiler listeme ekledim seni. Ben sidik yarıştırmak için üye olmadım bu foruma.

Yani kesin bendekinin 3-5 katı nöron vardır senin beyninde. O yüzden önünde eğiliyorum, en süper, şaşmaz, yanılmaz kusursuz ateist sensin, sen mükemmelsin.

Not: MFÖ'den peki peki anladık şarkısı sana gelsin. "theory of everything" konusunda çığır açacak bilimsel bir makale falan yazarsan haber ver okuyayım,

o zamana kadar bir daha sana birşey yazdığımı görmeyeceksin. Benim gibi algısı bozuk bir salak! daha senin karşında çaresiz kalıp tartışmadan çekildi.

Hiç kimsenin sahip olamayacağı kendi kusursuz düşünce sisteminle başbaşa bırakıyorum seni.

Özelden yazabilirdin.

:) Buraya yazdığına göre tribünlere oynuyorsun demektir.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Ateist Bakış

Panteizmi anlayamamışsınız. Panteizmi idrak eden birey evreni algıladığınız biçimde algılamaz. Çoklu evrenlere girmemize hiç gerek yok, zaman kavramına bakalım. Görecelidir ve kıyaslama dışında bir şeyde değildir. İfade biçimi matematikseldir ki matematiğin kökeni dahi özüne indiğinizde bomboştur tıpkı madde gibi. Sonsuz olduğunu VARSAYDĞIMIZ bir doğrudan KENDİMİZCE bir sayı seçeriz :) Panteist kişi için çoklu evren, görecelilik....bunlar panteizme karşı arguman olamaz bunlar bir şeyleri katısal düşünen zihniyete karşı arguman olur. Bir panteist böyle düşünecek diye bir şey de yok ya! Sizde gördüğüm bu klasik ateist tavrı ateizmin yobazımsı yanlarını da göz önüne seriyor. Bence kendinizi böyle kasmanıza gerek yok. Yanısıra panteizmdeki tanrı anlayışı ile sizin panteizmde olduğunu sandığını tanrı algılayışı oldukça farklı. Kanaatimce fevri düşünmüşsünüz....

Sitelerde Paylaş

Sevgili Ateist Bakış

Panteizmi anlayamamışsınız. Panteizmi idrak eden birey evreni algıladığınız biçimde algılamaz. Çoklu evrenlere girmemize hiç gerek yok, zaman kavramına bakalım. Görecelidir ve kıyaslama dışında bir şeyde değildir. İfade biçimi matematikseldir ki matematiğin kökeni dahi özüne indiğinizde bomboştur tıpkı madde gibi. Sonsuz olduğunu VARSAYDĞIMIZ bir doğrudan KENDİMİZCE bir sayı seçeriz :) Panteist kişi için çoklu evren, görecelilik....bunlar panteizme karşı arguman olamaz bunlar bir şeyleri katısal düşünen zihniyete karşı arguman olur. Bir panteist böyle düşünecek diye bir şey de yok ya! Sizde gördüğüm bu klasik ateist tavrı ateizmin yobazımsı yanlarını da göz önüne seriyor. Bence kendinizi böyle kasmanıza gerek yok. Yanısıra panteizmdeki tanrı anlayışı ile sizin panteizmde olduğunu sandığını tanrı algılayışı oldukça farklı. Kanaatimce fevri düşünmüşsünüz....

Ha evet.

Ben bilmemişim sen bilmişindir.

Panteizme altın madalya tak :)

Burada var bir tane muzdarip, geziyor ortalıklarda futbol topu gibi, ona ver madalyayı.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Ateist Bakış

Müslüman olmayanlar için Türkiye'de yaşamak yeterince zor değilmiş gibi ateistforumda bile evrenin kendine ait bir bilincinin olabilirliğine açık kapı bırakmak, neyi savunduğunuz bile doğru dürüst okunmadan aşağılanmaya çalışılmanız için yeterli bir sebepmiş, öğrendim. Tartışmaya da hiç lüzum yok, örneğin Rahmi Koç'la sosyalizm tartışmaktan farkı olmayacaksa neyi tartışacağız ki biz. Sağol, ben almayayım, kalsın.

Sitelerde Paylaş
  • 4 months later...

Bir panteistin saçmalıklarını sadece yukarıdaki durum çürütmez.

Bu sadece hikayedeki kahramanımızın mağduriyeti.

Sen burada yanılıyorsun arkadaşım.

Bilginin kesinliği diye bir şey var.

Panteizm zamanın bir noktasında, aldığı belirli bir miktar veri ile, superior denilen bir sonuca adım atmıştır.

Yani olay bitmiştir. Anladın mı?

Veriler gelmiş, bilgiler oluşturulmuş ve kendilerine Panteist demişler, bulundukları ortamı tanımlamışlar.

Kesin, kesin, kesin, kesin, kesin...

Şimdi de içlerinden bazı uyanıklar bu tutumun angutluğunu kapatmak için değişik renklere girmeye kalkıyor.

Panteizm'in tanrısı vardır.

Tanrı diye bir halt vardır bu adamlarda, anladın mı sen saçmalığı?

Ben yukarıda göle yoğurt çaldı desem de bu genel absürdlüğü değiştirmez.

Ya ben panteizmi bilmiyorum yada sen söylediklerin çok saçma.

Yada ben seni yanlış anlıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...