Jump to content

başkanlık sistemi?

başkanlık sistemi  

20 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

başkanlık sistemine olumlu yaklaşan, ülkenin önünü açacak, siyasetteki kısır çekişmeleri ve verimsizliği azaltacak önemli bir reform olarak gören, seçimlerden sonra tartışılması ve düzenlemeler yapılmasını uman biri olarak burada da konuyu anketli bir biçimde ele almak istedim arkadaşlar.. aslında pek yeni bir gündem değil ama yiğit bulutun şu yeni yazısını görünce aklıma geldi..

'Başkanlık sistemi' Türkiye'de çok iyi sonuçlar verebilir

10 Nisan 2011 Pazar, 11:29:26

TÜRKİYE'nin en büyük sorunu nedir? Süreçler çok uzundur, iş yaptırmak, hele hele kamu dinamiklerini harekete geçirmek çok zordur. Bu sıkıntı "en dipteki küçük mekanizmalardan" başlar, "en tepedeki halkanın" içine kadar uzanır... İşin kötüsü "hepimiz de" bu gerçeğe alışırız ve yapamadıklarımızı sorgularken şöyle tuhaf bir cümle kurarız: "Burası Türkiye!" Beğenmiyorsun da değiştirmek için "ne yaptın" demezler mi adama!

Sevgili dostlar, Türkiye tarihine dikkatli bakıp, özellikle "yapmak isteyenlerin" nasıl aşağı çekildiğini, hatta "karşıt mekanizmalar" tarafından nasıl etkisizleştirildiğini sorguladığımızda tek bir sonuca varırız: Var olan yapıda bir hata mevcut ve "hükümet" olmak ile "iktidar olmak" arasında uzun bir mesafe var. Bu gerçeği yukarıdan aşağı her "mekanizmaya" uygulayabilirsiniz. Bir yere "yetkili atarız", sonra da çalıştırmayız!

Çıkarım 1: Türkiye gibi "gelişme sürecinde" hızlı yol alabilecek ve en önemlisi "doğru kararların verilmesi halinde" yeni dünya düzeni içindeki yeri gereği "çok hızlı gelişebilecek" bir ülkede, iyi kurulmuş bir başkanlık sistemi çok iyi sonuçlar verebilir...

Bu noktada soralım: "Sakıncaları yok mu? Özellikle sistem iyi kurulmaz ise 'tek adam' her şeye hâkim olur ve 'devlet siyasallaşmaz mı'?"

Açık söyleyeyim; iyi kurgulanırsa hiçbir sorun asla olmaz. Başkanlık sistemi "olması gerektiği" gibi dünya standartlarına uygun kurulursa; bakanlar "seçim dinamiklerine bulaşmışlardan" değil, "mesleğinde yol almış profesyonellerden" seçilecek. Bunun anlamı da çok açık: "Siyasi çarka" bulaşmadan sadece bir konuda iyi olduğu için ülkede "o konuda söz sahibi" olma şansı elde edecekler ve ideallerini ülke için hayata geçirebilecekler.

Çıkarım 2: Başkanlık sistemi, "seçilenin" siyaset yapacağı ama özellikle teknik konularda iş yapacakların, "seçilen tarafından seçilmemişlerden", sadece işi bildikleri için atanacağı bir sistem. "Seçilen" işi bilmeyene "sorumluluk verirse" kaybeden kendisi olacak. Örnek vereyim; bugün Türkiye'de her alanda çok değerli isimler var ama "siyasi mekanizmaya"

bulaşmak istemedikleri için Türkiye adına "ortaya çıkmaları" mümkün değil.

Sevgili dostlar, yapacağımız düzenlemenin adı ne olursa olsun, var olan yapının zorluklarını bilerek "yeni adımlar atmamız" ve "iş yapmak isteyenin" önündeki engelleri kaldırmamız gerekli. Bu sadece "tepedekiler için geçerli değil", her alanda sorumluluk alacak ve adım atacak "insan kaynağına" ihtiyacımız var.

Sonuç: Türkiye, ivmesini kaybettiği dönemlerden birinde olsaydı, inanın üstünde konuşmaya bile değmezdi. Bugün gerek genel "dünya düzeni" gerekse "tarihi gelişmeler" açısından durum çok farklı. Türkiye "2000 yılın altın fırsatını" yaşıyor. "Konjonktür" ve değişen dünya, Türkiye'nin "yeni denklem" içinde "ağırlıklı" bir yer edinmesine imkân verebilir. Bu geçiş ve yeniden kuruluş döneminde Türkiye, doğru bir başkanlık sistemi kurabilirse, çok kısa zamanda çok hızlı yol alabilir...

Son söz: Daha önceki yazımda da bu notu düşmüştüm, yine düşeceğim: Türkiye'nin yeni küresel vizyonu "başkan" ile bütünleştirilebilirse, 100 yıl önce yaptığımız çıkışı yeni bir dalgayla 100 yıl sonra yeniden yakalayabiliriz. 1900'lü yılların başı "Türkiye'nin doğuşu ve kuruluşuydu", 2000'li yılların başı da "Türkiye'nin dünya düzenine ve sistemine"

yerleşmesi ve kök salması olacak... Yaşasın cihan devleti, emperyal, güçlü Türkiye...

http://www.haberturk.com/yazarlar/619300-baskanlik-sistemi-turkiyede-cok-iyi-sonuclar-verebilir

tarihinde hafız tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Başkanlık sistemi güzel bir sistem.

Ancak eğitim seviyesi yüksek ülkeler için iyi.

Türkiye gibi yerlerde hep diktatörlükle, özgürlük ve insan haklarının zarar görmesiyle sonuçlanmıştır ve huzur getirmemiştir.

En az bir 50 yıl daha beklemeli Türk toplumu.

50 yıl sonra olabilir.

Sitelerde Paylaş

ülkenin belli bir bölgesinde aşiret kültürünün yaşandığı. anadolunun bir çok yerinde cemaatçiliğin başını alıp gittiği. biat etmekten, kul olmaktan çekinmeyi bırak insanların gönüllü olduğu, yurttaşlık bilincinin bir türlü yerleşemediği bir memlekette başkanlık sistemi sence gerçekten demokrasimiz(!) için yararlı olacak mı ? yoksa fiili olarak yarı başkanlık ile yönetilirken bile ali kıran baş kesen formatında bir başbakanımızın olduğu güzel ülkemde tek adam ve diktatörce yönetimin güçlenmeyeceğine inanabilir miyiz ?

Sitelerde Paylaş

Bunların demokrasiyi düşündüklerimi var? Padişahlığa özeniyorlar. Başkanlık sistemide buna kılıf olacak.

halkın çoğunluğu kötü bir şeyi isterse ne olacak...

çoğunluk istedi diye yani demokrasi gereği o kötü şey de olmalı mı...

Sitelerde Paylaş

halkın çoğunluğu kötü bir şeyi isterse ne olacak...

çoğunluk istedi diye yani demokrasi gereği o kötü şey de olmalı mı...

İlkokul mezunlarının çok olduğu, cahil halkın ne istediği kimin umrunda? İstekler demokrasiye uygun mu ona bakılır. Herkesin her istediği olmaz.

Sitelerde Paylaş

Bence başkanlık sistemi olmasın. Başbakanı halk seçsin.

Cumhurbaşkanını ise akademik dereceye göre halk seçsin;

okuma yazma bilen 1 oy,

ilköğretim mezunu 2 oy,

lise ve meslek yüksek okulu mezunu 3 oy,

Lisans mezunu 4 oy,

Ylisans mezunu 5 oy,

profesör-albay-bürokrat (müdür seviyesinde) ve üstü 6 oy

sayılsın.

Bu arada ankete cevap vermiyorum çünkü seçenekler içinde hayır yok.

tarihinde osarici tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bir dinciden de anca böyle anket beklenirdi

net bir hayır cevabı yok ankete bak

sizin gibilerin ileri demokrasi getireceğine inananlara yazıklar olsun

evet sonra da bak halk ta istiyor....

Sitelerde Paylaş

ankete katılanların %37,5 i başkanlığı çok olumlu gördüğünü , %50 si şu an çok gerekli görmeyip, ileride olabileceğini belirtmiş. %12,5 lik de bir çekimser kitle var.. buradan da görüldüğü üzere tüm halkı kapsayan bir referandum durumunda kıyasıya bir çekişme yaşanacağı açık.. tüm katılımcılara teşekkür ederiz..

bir dinciden de anca böyle anket beklenirdi

net bir hayır cevabı yok ankete bak

sizin gibilerin ileri demokrasi getireceğine inananlara yazıklar olsun

sen beni birisiyle karıştırdın herhalde. dinci değilim, negatif ateistim ben..

Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...

Başkanlık sistemini C.B kendisi de bilmiyor.

Konuşmalarından belli, Başkanlık sistemi Anayasa Hukukunu konusu, teknik detaylı bir konu.

Monarşi-Padişahlık gibi bir şey sanıyor.

Zaten hali hazırda Başkandan daha başkan.

Yasama, Yürütme ve Yargı = Uzun Adam ,

Sarayı da var, yedi sülalesi de zengin.

Daha neyin başkanlığının derdinde anlamak mümkün değil. Kendini halife ilan etmesi kendi zihniyeti açısından daha mantıklı, zaten nübüvvet kesilmese Muhammedden sonra kesin peygamber olurdu diyor kitlesi.

Sitelerde Paylaş

Başkanlık sistemini C.B kendisi de bilmiyor.

Konuşmalarından belli, Başkanlık sistemi Anayasa Hukukunu konusu, teknik detaylı bir konu.

Monarşi-Padişahlık gibi bir şey sanıyor.

Zaten hali hazırda Başkandan daha başkan.

Yasama, Yürütme ve Yargı = Uzun Adam ,

Sarayı da var, yedi sülalesi de zengin.

Daha neyin başkanlığının derdinde anlamak mümkün değil. Kendini halife ilan etmesi kendi zihniyeti açısından daha mantıklı, zaten nübüvvet kesilmese Muhammedden sonra kesin peygamber olurdu diyor kitlesi.

adam isteğinde haklı. Bu millet hilafet istiyor, köle olmak istiyor. İstediği verilmeli. Eyaletlere bölünmeli ülke. Hiçbir eyalet eyalet olarak kalmamıştir. Hepsi devlet olmuştur.
Sitelerde Paylaş

Ben de evet demeyi düşünüyorum. Nasılsa artık iç savaş çıkacak, bölüneceğiz. O tünele girdik artık. Bari bir an önce olsun her şey.

Bende aynı şekilde evet demeyi düşünüyorum.Ne olacaksa olsun ona göre yönümüze bakarız belki milletin aklı başına gelir kim bilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...