Jump to content

İslam'da Kader Anlayışı

Recommended Posts

• İleti 133
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"meyletmek kelimesinin anlamını araştır" İrade ile mi yapılıyor, yoksa silah zoruyla mı?

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=44709&st=107 bütün cevabı burası veriyor.

Defalarca okuyabilirsin.

Her önüne geleni hodri meydan da tartışmacı yaparsan olacağı bu, adam daha nasıl tartışma yapılacağından bihaber.

Sana kaç defa dedik, orada irade olması beni alakadar etmez diye, ben orada iradeyi varsayarak başka bir konuya cevap veriyorum.

Bu hadisi kullanmak için cuzi iradeyi varsaymam gerekiyor diye, ''ahanda şurada aksini söylüyordun'' diyemezsin bana...

Her konuda ayrı ayrı cevaplar vermek için bir şeylerin olduğunu varsaymak zorundayım zaten, aksi halde bu tartışmayı bir ateistle nasıl yapacağını sanıyordun?

Sitelerde Paylaş

Cevap veremediğin sorular;

-Biz Ebû Hureyre'den işittik şöyle dedi, Rasûlullah salla'llâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

-Adem ile Musa Aleyhisselâm RABLARI KATINDA birbirlerine karşı delil getirecek tartıştılar. Neticede Adem, Musa'ya HÜCCETLE galebe etti.

Musa: Sen Allah'ın kendi eliyle yarattığı; kendi Rûh'undan ruh üflediği; meleklerini secde ettirdiği; cennetinde iskân edip oturttuğu; sonra da yapmış olduğun hatadan dolayı insanları arza indirten Adem misin, diye sordu.

Adem: Sen Allah’ın Rasûllükle ve kelâmıyla mümtaz kılıp seçtiği; içinde her şeyin beyânı bulunan levhaları verdiği; ve yavaşça konuşucu olarak seni kendisine yaklaştırdığı Musa'sın!.. Benim yaratılmamdan kaç sene önce Allah'ın Tevrat’ı yazdığını biliyorsun!.. dedi.

Musa: 40 yıl önce!.. dedi.

Adem: Peki, Tevratın içinde, "VE ADEM RABBİNE ÂSİ OLDU da ŞAŞIP KALDI". (Ta-ha:121) âyetini buldun mu?.. diye sordu.

Musâ dedi: Evet buldum.

Adem: Öyle ise, Allah’ın beni yaratmasından 40 sene önce, benim yapmamı üzerime takdir ettiği işi yapmamdan dolayı beni azarlayıp, kınıyorsun!.. dedi.

Rasûlullah salla’llâhu aleyhi ve sellem: "Böylece Adem, Musâ'yı hüccet ile mağlub etmiştir."

Madem allah sadece bildiği için yazıyor, adem bu savunmayla nasıl haklı çıkıyor?

Sitelerde Paylaş
Bize dâima doğru söyleyen ve kendisine de doğru bildirilen Rasûlullah salla’llâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu.

Sizin birinizin ana-baba maddeleri 40 gün anasının karnında toplanır. Sonra o maddeler o kadar zaman içinde katı bir kan pıhtısı hâlini alır. Sonra yine o kadar zaman içerisinde bir çiğnem ete tahavvül eder. (120. günde) ona bir melek gönderilir de bu melek ona ruhu nefheder. Ve melek dört kelime ile yani rızkını, ecelini, âmelini, said ve şakî olduğunu yazmakla emrolunur.

Kendisinden başka Hak ilâh olmayan Allah’a yemin ederim ki: sizden biriniz cennet ehlinin ameliyle amel etmekte devam eder. Nihâyet kendisi ile Cennet arasında bir zirâ’dan başka mesafe kalmaz!.. Bu sırada yazı o kişinin önüne geçer!.. Bu defa o kişi cehennem ehlinin ameliyle amel etmeye devam eder.

Ve yine sizden biriniz Cehennem ehlinin ameliyle amel eder, nihâyet kendisiyle cehennem arasında ancak bir zirâ mesafe kalır. Bu sırada yazı önüne geçer!.. Bu defa da o kimse cennet ehlinin ameliyle amel eder ve cennete girer!.

Yazılan şeyler benim yaptıklarımdan oluşuyorsa, yazının benim önüme geçmesi ne demek?

Sitelerde Paylaş
74. Yeniden yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocuğa rastladıklarında hemen onu öldürdü. (Musa): "Bir can karşılığı olmaksızın suçsuz bir canı öldürdün mü? Doğrusu çok çirkin bir şey yaptın!" dedi.

80. Çocuğa gelince: Onun anne babası mü'min kimselerdi. Biz onun onları taşkınlığa ve küfre sürükleyeceğinden korktuk.

Birini anne babası uğruna kayırıp cehennemden kurtarıp cennete almak allahın adalet sıfatına aykırı değil mi?

Sitelerde Paylaş

Öğretmen öğrencisine yarın seni sınav yapacağım dedi.

"Ama senin ne olduğunu biliyorum ve şimdiden notunu yazıyorum dedi. Şimdiden kaç alacağını yazıyorum." dedi.

"Ortada rakam yok dikkat et. Sadece önceden yazma var." "Öğretmen öğrencinin gaza geleceğini bildiği için 100 yazdı." ve öğrenci gaza gelip çalıştı 100 aldı. Öğretmen yine bildi.

Bak öğretmen için değişen birşey yok. Öğretmen bilmesine yine bildi. Ama öğrenci gaza gelip çalışarak 100 aldı.

Öğretmen yerine Ezeli İlim Sahibi Allah'ı koyduğunda.

Hala bana allahın bilmesini anlatıyorsun, ben sana allahın bunu söyleyerek insanların sınavına etki edip etmediğini soruyorum.

Öğrenci notunun çoktan verildiğini ve bunun değişmeyeceğini biliyorsa neden çalışmak için gaza gelsin, aksine çalışmak zoruna gidiyorsa boşverir, herşey olacağına varır der.

Notunun belli olduğunu söyleyen öğretmen de, öğrencinin böyle bir davranışta bulunmasına etki etmiştir.

Hatta bu öğretmen öğrencisine, ne kadar çok çalışırsa çalışsın sınavı geçemeyebileceğini, aksine hiç çalışmayan birinin de sınavı geçebileceğini de söylüyor değil mi?(buna dair örnek hadisleri verdim) Öyleyse bu öğrenci sınavdan niye korksun, çalışmak zoruna gidiyorsa niye buna çaba göstersin?

BELLİ OLAN BİRŞEY İÇİN NEDEN KORKMAMIZ GEREKTİĞİNİ HALA AÇIKLAYAMADIN!!!

Sitelerde Paylaş

Hakiki körsün sen

Bir tek şuna cevap ver?

Öğretmenin önceden yazması "ki o hoca zamandan ve mekandan bağımsız" Ezel ile ebedi aynı anda görebilen bir öğretmeni buraya koy ondan sonra cevap ver.

zaman ve mekandan münezzeh olan senin gibi gündüze, geceye bağlı olmayan, senin gibi et ve kemik olmayan Allah'ın Olacak her şeyi önceden bilmesi mi mantıklı, bilmemesi mi?

Bilmesi mantıklıysa ben haklıyım?

Bilmemesi mantıklıysa sen Ezeli ilmiyle (zamana bağlı olmayan) herşeyi bilen bir Allah'ı örneğe koyamıyorsun.

Sana argümanları istediğin kadar arttırıyorum. Senin yapamadığını ben yapıyorum.

Öyle bir öğretmen düşünki, bu çocukları o yaratmıştır. (Allah)

Öyle bir öğretmen düşün ki, bu çocukların tüm ailesini de o yaratmıştır (Allah)

Öyle bir öğretmen düşün ki, bu okulu da o yaratmıştır, (Allah)

Sınıfı da o yaratmıştır (Allah)

Zaman'ı da o yaratmıştır.

öğrencinin Komşusunun çocuklarını da o yaratmıştır.

Sınıftaki tahtayı da o yaratmıştır

Bu öğretmen, çocuğun çalışıp çalışmayacağını bilemez mi?

Çocuğun babasının başına kaza geldiği için çalışması yarım kaldı 30 aldı. (Babasını da o yarattığı için bildi)

Çocuğun sınıf arkadaşı ile dersten kaytaracağını bildi (0) yazdı (Komşusunu da o yarattığı için bildi)

Çocuğun Takılacağı internet kafeyi de o yaratacağı için çalışmayacağını bildi (0) yazdı ve yine bildi.

Çocuğun Okula gelirken kaza geçirip sınava giremiyeceğini bildi ve Çünkü karşı taraftaki taksi sürücüsünü de aynı kişi yarattı. (Sınava Gelmedi yazdı yine bildi. )

Çocuğun gaza geleceğini bildi (Çünkü yarattığının inatçı biri olduğunu biliyordu, yarın sınav yapacam kelimesi duyunca çalışacağını bildi ve (100 yazdı yine bildi.

..

.

.

Şimdi söyle

Kaderdeki Değişmezlik "Allah'a göre"

Çocuk kaç aldığını biliyor mu?

tarihinde ayferkaya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hakiki körsün sen

Allah'ın Olacak her şeyi önceden bilmesi mi mantıklı, bilmemesi mi?

Bilmesi mantıklıysa ben haklıyım?

Sana kör demek körlere hakaret olur...

Hala bana allahın bilmesini anlatıyorsun, ben sana allahın bunu söyleyerek insanların sınavına etki edip etmediğini soruyorum.

Öğrenci notunun çoktan verildiğini ve bunun değişmeyeceğini biliyorsa neden çalışmak için gaza gelsin, aksine çalışmak zoruna gidiyorsa boşverir, herşey olacağına varır der.

Notunun belli olduğunu söyleyen öğretmen de, öğrencinin böyle bir davranışta bulunmasına etki etmiştir.

Hatta bu öğretmen öğrencisine, ne kadar çok çalışırsa çalışsın sınavı geçemeyebileceğini, aksine hiç çalışmayan birinin de sınavı geçebileceğini de söylüyor değil mi?(buna dair örnek hadisleri verdim) Öyleyse bu öğrenci sınavdan niye korksun, çalışmak zoruna gidiyorsa niye buna çaba göstersin?

BELLİ OLAN BİRŞEY İÇİN NEDEN KORKMAMIZ GEREKTİĞİNİ HALA AÇIKLAYAMADIN!!!

Allah'ın bilemeyeceğini iddia eden mi var şapşal, bize bildiğini söylemesinin etkilerinden bahsediyoruz burada...

Çocuk kaç aldığını biliyor mu?

Bilmesine ne gerek var; sana ancak sezon sonu açabileceğin karneni şimdiden versem, içinde ne yazdığını bilmiyor olman notlarının değişmeyecek bir şekilde belli olduğu gerçeğini değiştirir mi? Eğer bu çoktan belliyse değiştirilemeyecek sonum için neden endişeye kapılıyım, bunun böyle olduğunu söyleyen allah davranışlarıma etki etmiş olmaz mı?

Sitelerde Paylaş

Zamandan ve mekandan münezzeh ne demek?

Üç tane araba düşün Ankaradan İstanbula gidiyor, aralarında mesafe var, biri Hala ankarada, biri yolu yarılamış, eskişehire varmış, biri bursada

Bu yoldan giden arabaların, öndekine sorsan öndeyim der, arkadakine sorsan arkadayım. der,

Peki güneşe sorsan, sen bu yolun neresindesin diye.

Güneş bu yolun neresindedir. Bizim gibi yol kulvarında olmayan bir güneşi düşün, güneş şu anda bu kulvarın neresinde, kulvarın dışında olan (zamana bağlı olmayan) bir Allahı düşün. Güneş gibi,

Güneşin, öndeki, arkadaki, ortadaki arabayı aynı anda görebildiğini biliyorsun,

Zaman kavramı diye birşey yok Allah için, ezel dediğin, güneş gibi, en arkadaki arabayı, da en öndeki arabayı da beraber(senin deyiminle aynı anda) görebilmek.

Güneşin, öndeki, arkadaki, ortadaki arabayı ışıklandırması gibi, "önce" kavramı senin için var, o zamandan ve mekandan münezzeh"

tarihinde ayferkaya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zamandan ve mekandan münezzeh ne demek?

Güneşin, öndeki, arkadaki, ortadaki arabayı aynı anda görebildiğini biliyorsun,

Zaman kavramı diye birşey yok Allah için, ezel dediğin, güneş gibi, en arkadaki arabayı, da en öndeki arabayı da beraber(senin deyiminle aynı anda) görebilmek.

Ya sen kendin çalıp kendin oynamaya bu kadar meraklıysan, sahte bir hesap alıp hayali bir ateistle tartışsan daha kolay olurdu...

K.çından soru üretip habire onlara cevap veriyorsun, bizim sorulara hala bir cevap yok.

Bak bu zamansız ve mekansızlık mevzusuna sırf konudan sapmamak adına hiç girmiyorum bile, sana ayet ve hadisler getirip bunu da çürütsem yine ''bunları kabul etmiyorsun ama'' diye zırlayacaksın biliyorum çünkü...

Ben harbi senin gibi zeka özürlüyle uğraşmaktan bıktım, talep olursa başka bir ateiste yerimi devretmek istiyorum, biraz da o dalga geçsin seninle olur mu?

Sitelerde Paylaş

5 post önce dediğinin arkasında durabilecek bir ateist yok mu?

Bu örnekte belli olan bir şeyden neden korkmamız gerekmediği var?

Aahahaahahaa şaşırdı zavallı, korkmaya gerek olmadığını kendi ağzıyla açıklıyor.

Güneşin öndeki arabayı bir anda görmesi seni korkutuyor mu? Saat, dakika, saniye, senin için geçerli terimler. Allah bu terimlerden ÖZGÜR

Korkutmuyor işte, ben de onu diyorum ya, benim gideceğim yeri biliyorsa belli olan birşeyden ötürü neden korkayım ki?

Sitelerde Paylaş

5 post önce dediğinin arkasında durabilecek bir ateist yok mu?

Duyurular başlığı altında tartışmanın sonlandığını söyledikten sonra gelip burada yazmaya devam etmek sizce normalse, sizinle tartışan kişi dışında kimsenin burada yazmaya yetkisi yokken Ateistlere meydan okumayı da normal sayabiliriz.

Sitelerde Paylaş

Madem zamandan ve mekandan münezzehin anlamını bilmiyorsun neden kaderi tartışıyorsun. Ben bu kelimeleri ilk postta kullandım.

Bilmediğimi nerden çıkardın, onun zamansız ve mekansızlığına aykırı herhangi birşey yazdım mı?

Daha buradaki basit argümanları anlamaktan acizsin, konudan çıkıp bunun felsefi tartışmasına girsem hiç altından kalkamayacaksın.

Sayemde post sayın 4600 oldu. :lol:

Demek post derdin olduğu için aynı iletide yazabileceğin şeyleri bir kaç dakika arayla üçe beşe bölmeye çalışıyordun(:

Sen konuyu iyice unuttun? şimdi banada unutturmaya çalışıyorsun. Güneş ne oldu güneş? :lol:

Olmayan kafan iyice karıştı değil mi, 134. iletide güneşinden faydalandık ya, ''Bu örnekte belli olan bir şeyden neden korkmamız gerekmediği var?'' diye kendi ağzıla itiraf etmedin mi yavrum sen? :lol:

bu konu kader tartışmasından çıktığına göre yöneticiye söyle kapatsın. Benim söylememle kapatmadılar.

Hem son ileti senin olsun

Burada konular iki tarafın onayıyla yada birinin yenilgiyi kabullenip pes etmesiyle kapanır. Ne ben sorularıma cevap alabildim nede sen yenigiyi kabul ettin, niye kapansın ki konu, hem daha çok ateistle bu konuyu tartışmayı isteyen sen değil misin, elbet meydan okuyan çıkacaktır.

Olmayan kafan iyice karıştı değil mi, 134. iletide güneşinden faydalandık ya, ''Bu örnekte belli olan bir şeyden neden korkmamız gerekmediği var?'' diye kendi ağzıla itiraf etmedin mi yavrum sen? :lol:

Evet

Neye evet dediğinin farkında değilsin heralde, sonumuz belliyse ondan korkmak gerekmediğini anladım mı diyorsun yani?(:

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...