Jump to content

Kur'an'da Mantıksal Hatalar

Recommended Posts

Sizin aklıl dışı mantık dışı dediklerinizi kendi zamanı ve mantığı bağlamında değerlendirmek lazım.

Eğer bugünün bakış açısı ile bire bir ele alırsanız mantık dışıdır.

Fakat anakroni hatasına düşmüş olursunuz..

Bugün ve bu kültürün değer yargıları ve bilgisi ile dünü yargılamış olursunuz..

Açıkçası bunun farkında olmanıza rağmen, bilerek yapıyorsunuz bunu..

Göğün düşmesi demek, bell ki düzenin var olarak kalabilmesi için Allah ın iradesi olduğunu anlatıyor..

Bir şeyin bir kavme yasaklanması diğerine serbest bırakılmasının belli sebepleri olabilir.

Örneğin bugün bazı uyuşturucu türleri Türkiye de yasaktır, ama Hollanda da serbesttir.

Hangisi doğrudur?

Cevap ben olsam, bana göre den geçer..

Sorun da tam olarak burada ben Tanrı olsam böyle yapardım, böyle konuşurdum..

İyi de değilsiniz işte, bunu anlayın artık..

Kendinizi Tanrı yerine koyup ben olsam öyle yapmazdım, demek mantık değildir..

Mantıksızlığın daniskasıdır.. :)

Elbette ki bir toplumu yaşadığı zamanın kültürel değerlerine göre, bireyleri de içinde bulunduğu topluma göre değerlendirmek gerekir.

Pante kalkıp eski toplumların esrar kullanmasını eleştirse amenna. O zaman sizin söyledikleriniz geçerli olur.

Fakat burada söz konusu olan zamandan münezzeh bir tanrı. Tüm zamanlara hitab edebilmeli. Zararlı olanlardan birine yasak getir ötekisine getirme. Böyle saçma şey olur mu? Bugün içkinin yasak olduğu çok az ülke varken uyuşturucunun yasak olduğu bir çok ülke mevcut.

Valla bilmiyorum gerekirse indirdiği kitapları belli aralıklarla update etsin ya da başka bir çare bulsun bana ne :D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 384
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Elbette ki bir toplumu yaşadığı zamanın kültürel değerlerine göre, bireyleri de içinde bulunduğu topluma göre değerlendirmek gerekir.

Pante kalkıp eski toplumların esrar kullanmasını eleştirse amenna. O zaman sizin söyledikleriniz geçerli olur.

Fakat burada söz konusu olan zamandan münezzeh bir tanrı. Tüm zamanlara hitab edebilmeli. Zararlı olanlardan birine yasak getir ötekisine getirme. Böyle saçma şey olur mu? Bugün içkinin yasak olduğu çok az ülke varken uyuşturucunun yasak olduğu bir çok ülke mevcut.

Valla bilmiyorum gerekirse indirdiği kitapları belli aralıklarla update etsin ya da başka bir çare bulsun bana ne :D

İyi de Tanrı up to date yapıyor, birine öyle birine böyle demiş diyorsunuz..

Tanrı benim gibi düşünmediği için Tanrı değildir demenin süslenmiş şekli, burada çelişki adını alıyor..

Tanrı nın sadece zararlı olduğundan dolayı, bir zümreye bir şeyi yasakladığını nereden çıkarıyorsunuz ki?

E tabi ben olsam mantığı yine..

"Yahudilerin yaptıkları zulümden, çok kimseleri Allah yolundan çevirdiklerinden ötürü, kendilerine helal kılınmış temiz ve hoş şeyleri onlara yasakladık

Yani diyorum ki ilgili yasağın nedeni ceza da olabilir..

Yanisi beşerin update edilmesi..

Yapsa suç, yapmasa suç..

Neden?

E çünkü Tanrı bizim gibi düşünmüyor..

Evet düşünmediği kesin..

:)

Sitelerde Paylaş

Sen de sahtekarsın!

Niye kalkıp da o zaman "Ayeti kasıtlı olarak yanlış veriyorsun. Ben Arapça'yı iyi biliyorum. Ayetin doğrusu bu" diyerek yanlış ayet verdin?

Hala kıvırmaya çalışıyorsun.

Önce "Ayette de var" diyip şimdi "Ayette de yok ama varmış gibi okunur" diyorsun.

Hadi ordan!

Yoksa yoktur! Bu kadar basit.

Olanlarda niye var? Kimi aldatmaya çalışıyorsun?

Bunlar Muhammed'in farkında olmadan yaptığı gaflardır.

Kur'an'ın insan ürünü olduğunun kanıtlarıdır.

Bir daha da sahtekarlık yapıp "Ben Arapçayı iyi biliyorum" diye çıkma ortaya.

Bu sana ders olsun, düzenbaz herif!

sen ayetin arapçasını doğru verdin ama mealini elmalılıdan aldıgını iddia ettiğin halde yanlış verdin ben bunu sölüyorum sana şayet konunda değişiklik yapmadıysan gidip tekrar bak yanlışmı verdin doğrumu elmalılının orjinal mealini ben sana paylaştım bir daha paylaşıyorum

Ihtılâf ettiğiniz herhangi bir şey hakkında da huküm Allaha âiddir, işte de: o Allah benim rabbım ben ona dayanmaktayım ve hep ona sığınırım

sen millete göstermek istediğin şekli ile meali yanlış eksik paylaştığın için sahtekarlık yapma niyetindeydin o konuda şayet dürüst oalrak bunu sorsaydın ozaman meallerdeki parantez içindeki (de ki) veya ( şöyle de) kısmınıda paylaşırdın ama bu sefer kendi soruna kendin cevap vereceğin için bu ayetin çelişkili oldugunu sölemek salakça olurdu senin için işi kendine göre kopyala yapıştır yapıta dürüstmüş gibi çıkma bida meali paylaşacaksan adam gibi eksiksiz paylaş sonra yorumunu yap tekrar sölüyorum anlıyacagını beklemıyorum at gözlüğü takmışsın çünkü ama belki başkaları ne demek istediğimi anlar arapçadan kelimesi kelimesine bir metin çevrilirse tam anlamını ifade edemez bunun için tefsirciler vardır saten

bu arada senin yaptığın en büyük yanlış ateist forumlardan kopyala yapıştırla burada millete ayetleri çelişkili göstermeye çalışman halbuki senin o ateist sitelerindeki her ayete gerekli cevap verilmiştir aklen ve delilen o yüzden burdaki hiç bir cevabı kabullenemiyeceksin

tarihinde KimDoğru tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İşte söylediklerimden bu yorumu çıkarmanıza bakılarak bile ne derece benmerkezci olduğunuz görülebilir.

Dünün ifadeleri bugüne yorumlanmalı diyorum..

Eğer yorumlanabiliyorsa bu, bütün zamanlar için geçerli anlamına da gelir.

Örneğin Kuran da evlere arka kapıdan girmeyin, bunda ne bir hayır ne bir şet vardır der.

Şimdi sizin gibi benmerkezci bakalım, hımm benim evimin zaten arka kapısı yok, o halde bu o zamanki Araplara yönelik bir söylem ve insanın söylemiş olduğuna dair delil, evrensel olamayacağına dair kanıttır..

Oysa ben farklı anlıyorum; örneğin sadece mavi bir taşın kötülüğü(nazar), hastalığı engellemeyeceğini anlıyorum..

Evler arkadan girmek, sadece arkadan girmek demektir, mavi taş mavi taş demektir..

Düşmanın silahıyla silahlanmaktan, kılıç, kalkan,yay..ile silahlanmayı anlamıyorum mesala..

Sizin mantığınız aynen şu;

Sigara ömrü kısaltır..

Thaless sigara içtiğinden ömrü kısa olmadır..

Komik olan işte bu..

Yani devletler arası kanun farklılığı, Tanrı nın yarattıklarını farklı yaratıp, kısmi bir takım kanun farklılarını ön görmesi mi mantıksız..

Veya bir kısmına ceza olarak daha evvel serbest kıldığını ysakalması mı mantıksız..

Neden?

Hiç, sadece sana göre..

Başka hiç bir açıklaması yok..

Senin mantığına kaldıysak zaten, madem ki öleceğiz yaşamamız mantıksız demek lazım..

smile.gif

Yahu, uyanık bir Arap çıkmış, 14 asır önce Arapları "Allah gönderdi" diye kandırmış, kendi krallığını oluşturmuş.

Yazdığı kitapta ne mantık var, ne bilimsellik var, ne insanlık var. İlkelliklerle dolu, savaş çığırtkanlığı ile dolu. Kadın-erkek ayrımıyla, kadın düşmanlığıyla dolu. Yüzlerce çelişki, yüzlerce yanlış var.

Tüm bunlara rağmen kalkıp 1400 yıl sonra hala bu saçmalığa inanıyorsunuz.

Neymiş, bir yaratıcı varmış, bir tanrı varmış.

Var diye inanıyorsan, 15-16 karı almış, 9 yaşındaki çocuğu yatağına atmış, cariyesiyle karılarından birinin yatağında yakalanmış, evlatlığının karısına göz koymuş, onu da karıları arasına katlabilmek için evlatlık kanununu bile değiştirmeye cüret edebilmiş, ölüm döşeğinde bile görmediği kadın için "aldım gitti" diyecek kadar kadın düşkünü birinin uydurmalarına mahkum musun?

Tanrı var diye inanıyorsan, inan!

Zırvalara ne diye inanıyorsun?!

Şart mı uydurma kitaplara, sahtekarlara inanmak?

Onlara da inanmadın diye tanrının seni sonsuza kadar ateşte yakacağına inanıyorsan eğer; sende 1 gr. akıl bile yok demektir.

O kadar şey yazdık, bilmediğin bazı kavramları gösterdik..

Yok seninkiler doğru değil, gaf..

Neden?

E çünkü Pante öyle söylüyor, öyle inanmış çünkü..

Yazdıkların hep boş şeyler Thaless.

Eminim kendin de inanmıyorsun yazdıklarına.

Sırf "buna ne yazabilirim, nasıl yanıt verebilirim" düşüncesiyle zorlama yorumlarda bulunuyorsun.

300-400 "de ki" önekinin kullanıldığı Kur'an'da 7-8 yerde olması şart olan "de ki" yoksa-kullanılmamışsa; bu gaftan başka birşey değildir.

Muhammed açık vermiştir.

Allah'ın ağzıyla yazmaya çalıştığı kitapta bu tür gaflarla kendini ele vermiştir.

Siz de uyarmamıza, yanlışları göstermemize rağmen sahtekarlığa suç ortaklığı yapıyorsunuz.

Tanrı cezanızı verecek. :lol:

Sitelerde Paylaş

sen ayetin arapçasını doğru verdin ama mealini elmalılıdan aldıgını iddia ettiğin halde yanlış verdin ben bunu sölüyorum sana şayet konunda değişiklik yapmadıysan gidip tekrar bak yanlışmı verdin doğrumu elmalılının orjinal mealini ben sana paylaştım bir daha paylaşıyorum

Hala sahtekarlığa devam etmektesin.

Ben Elmalılı'nın mealini vermedim.

Vereceğim meali daha önce daima Arapçasıyla kontrol eder, en doğru meali veririm.

Bak bakayım o mesajımda Elmalılı diye birşey yazıyor mu?

Sen Kur'an'a itiraz mı ediyorsun?

Aşağıdaki ayet hem Kur'an'ı mUhammed'in uydurup yazdığının kanıtlarından biridir, hem de İslam'da müslümanlar arasında bir ihtilaf- bir anlaşmazlık olduğunda hüküm verecek olanın yalnızca Allah olduğunun kanıtlarından biridir.

Şura-10. Hakkında ayrılığa düştüğünüz herhangi bir şeyin hükmü Allah'a aittir. İşte bu, Rabbim Allah'tır. Yalnız O'na tevekkül ettim ve ancak O'na yöneliyorum.

Görüldüğü gibi Ayette konuşan Muhammed'dir.

Allah olsaydı, ayetin başında kul yani "de ki" olurdu.

Ayrıca demek ki Allah insanlara müdahale edermiş. Müslümanlar arasındaki anlaşmazlıklarda Allah hüküm verirmiş.

Peygamber zamanında peygambere rüyasında söyleyerek, şimdi de şeyhlere rüyasında söyleyerek. laugh.gif

Sitelerde Paylaş

..

Bunların hepsi senin inancına göre Pante..

Boş yaygaradan başka bir şey değil..

Yıllardır duyarız bunları..

Mantık diye kendi mantıksızlığınızı, kendi değer yargılarınızı ortaya sürüp, din çürütülmez..

Hele hele bir öyle bir böyle konuşarak..

Neymiş, Kuran da Muahmmed konuşmuşş..

Neden?

Hiç sadece bana göre, kendi mantığıma göre..

Pardon yanlış söyledim, mantıksızlığa göre..

Şimdi Pante buradaki kendine göre mantıksız söylememimden, bunu bir hata ve benim insan olduğum sonucuna ulaşacak.. :)

Kuran ı senin gibi anlamıyorum, daha doğrusu senin gibi inanmıyorum diye, ben yanlışım...

Sen de benim gibi düşünmüyorsun hatta düşünemiyorsun diye yanlışsın..

Neden mi ben söylüyorum çünkü.. :)

Doğru dediklerinin bundan başka bir temeli yok, kalkmışşsın bir de millete mantık dersi veriyorsun..

300-400 "de ki" önekinin kullanıldığı Kur'an'da 7-8 yerde olması şart olan "de ki" yoksa-kullanılmamışsa buna gaf demek ancak öncekilerini unutan balık hafızlar için gaftır..

Kuran düşünenler, düşünebilenler içindir..

300-400 tane de ki yetmiyor mu Muhammed in konuşmadığını anlamak için?

Demek ki yetmiyor, yetmiyor ki hala tersini düşünüyorsunuz ya da düşünemiyorsunuz..

tarihinde thaless tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunların hepsi senin inancına göre Pante..

Boş yaygaradan başka bir şey değil..

Yıllardır duyarız bunları..

Mantık diye kendi mantıksızlığınızı, kendi değer yargılarınızı ortaya sürüp, din çürütülmez..

Hele hele bir öyle bir böyle konuşarak..

Neymiş, Kuran da Muahmmed konuşmuşş..

Neden?

Hiç sadece bana göre, kendi mantığıma göre..

Pardon yanlış söyledim, mantıksızlığa göre..

Şimdi Pante buradaki kendine göre mantıksız söylememimden, bunu bir hata ve benim insan olduğum sonucuna ulaşacak.. :)

Kuran ı senin gibi anlamıyorum, daha doğrusu senin gibi inanmıyorum diye, ben yanlışım...

Sen de benim gibi düşünmüyorsun hatta düşünemiyorsun diye yanlışsın..

Neden mi ben söylüyorum çünkü.. :)

Doğru dediklerinin bundan başka bir temeli yok, kalkmışşsın bir de millete mantık dersi veriyorsun..

300-400 "de ki" önekinin kullanıldığı Kur'an'da 7-8 yerde olması şart olan "de ki" yoksa-kullanılmamışsa buna gaf demek ancak öncekilerini unutan balık hafızlar için gaftır..

Kuran düşünenler, düşünebilenler içindir..

Demek ki yetmiyor, yetmiyor ki hala tersini düşünüyorsunuz ya da düşünemiyorsunuz..

Yok arkadaş,

kesin bir şeyler kullanıyorsun sen.

Temiz hava çekerek bu kadar uzun metrajlı "false fiction" yapılamaz,

Nöronlar yanar.

Sitelerde Paylaş

Allah rüzgarı keserse gemiler yüzemezmiş! :lol:

Şura/ 32-33. Denizlerde yüce dağlar gibi gemilerin yürümesi de O'nun kudretinin delillerindendir.

O, dilerse rüzgârı durdurur da onlar denizin üstünde durakalırlar. Elbette bunda çok sabreden, çok şükreden herkes için ibretler vardır.

Lokman-31. Size varlığının delillerini göstermesi için, Allah'ın lütfuyla gemilerin denizde yüzdüğünü görmedin mi? Şüphesiz bunda, çok sabreden, çok şükreden herkes için ibretler vardır.

Muhammed döneminin insanlarına gemilerden bahsedip, rüzgarın gücüyle nasıl engin sularda yol aldıkları ve bunun Allah'ın lutfu olduğunun söylenmesi etkili olabilir ve tasdik görebilir.

Ama günümüz insanına bunlar söylendiğinde gülüp geçecektir.

Çünkü artık yelkenli gemiler değil, motorlu gemiler vardır ve Allah, rüzgarı kesmiş olsa dahi gemiler yüzmeye devam eder.

Bu ayetteki mantıksızlık, gemilerin yüzmesinin Allah'ın delillerinden olduğunun söylenmesidir.

Ayrıca rüzgarı durdurmasıyla gemilerin yüzemeyeceği iddiası da Kur'an'ın evrensel olmadığının kanıtlarındandır.

O devirde gemiler sadece yelkenle gitmezdi; 'forsa' denen yüzlerce köle, mahkum, tutsak veya ücretli kürekçi, rüzgar kesildiğinde ya da hafiflediğinde bir tempoyla kürek çekerek gemiyi hareket ettirirlerdi.

Cehaletin bu kadarına da pes doğrusu...

Sitelerde Paylaş

Şunu yazdın ya, hangi akılla, hangi mantıkla yazdın anlamak mümkün değil.

Anlaşılıyor ki sen mantıklı yanıt vermek değil, sadece yanıt vermek amacındasın.

O 300-400 "de ki" nin her biri, bir surede Allah'ın bir başkasına-genelde Muhammed'e seslenip ona söylettiği sözler içindir.

Eğer o "de ki'ler olmasaydı, o yazılan sözü Allah söyledi zannederlerdi.

Ama 7-8 ayette "de ki" unutulmuş. Ve o ayetlerde Allah konuşuyor şeklinde anlaşılıyor. Bunu telafi etmek isteyen mealciler parantez içinde (de ki) yazıyor.

Bu gaf değil de nedir?

Cümlede eksiklik var.

Allah eksik cümle mi kurar?

Herşeyi bilen, mükemmel bir tanrı, insan gibi hata mı yapar?

Ama biz bunu ortaya koyunca, suçlu biz oluyoruz, mantıksız düşünen biz oluyoruz.

Kime göre?

Thaless vb. kafasızlara göre.

Kafan çalışsa bu mantıksızlıkları körü körüne onaylamazdın.

Ya da bunları bilerek savunuyorsun. Bu kafasızlıktan çok daha kötü.

Dediğim gibi düzenbazlığa, sahtekarlığa ortaklık etmiş oluyorsun.

Sitelerde Paylaş

Thaless, 5000 yerde söyleyip 1 yerde unutsa bile bu bir hatadır.

Bir beşer 20 kere söyler bir kere unutur

100 kere söyler iki kere unutur

bunlar normaldir

Ama Allah zilyon kere de söylese asla unutmamalıdır - "Biz mantıken onun olması gerektiğini fark ediyoruz" diyorsun. Bunun bir hata/eksiklik olduğunu insan zekası fark edebiliyor ise ALLAH NASIL BU HATAYI YAPMIIIIIIIŞ?

Sitelerde Paylaş

Bir tanrı, gönderdiği kitabında "uydurdumsa ben uydurdum size ne, suçsa benim suçum!" dedirtir mi?

Biz bugün kutsal olduğuna inanılan kitapların içindeki çelişkilerden, mantıksızlıklardan uydurma olduklarını ortaya koyuyoruz ya, o dönemde de bu yapılmış, tartışmalar yaşanmış. Örneğin, Muhammed daha egemen değilken, Kur’an’ı yazmaya devam ederken, düşünce ve inançlarını ifade etme özgürlüğünü henüz kaybetmemiş olanlar, ayetlerdeki hata ve çelişkileri gördükçe Muhammed’e itiraz edip, bunların Allah’tan olamayacağını, ayetleri kendisinin uydurduğunu söylemişler.

Çelişki ve hataların mantıklı bir izahı yerine Muhammed’den gelen yanıt şöyle olmuş:

“Uydurdumsa ben uydurdum, bu suçsa eğer benim suçum. Size ne? Siz kendi suçlarınıza bakın.”

Bu yanıtının da Allah’tan geldiğini söylüyordu:

Hud-35. Onu (Kur’an’ı) uydurduğunu mu söylüyorlar? De ki: Onu uydurduysam eğer benim suçum, ben sizin suçlarınızdan uzağım.

Ne güzel iş yahu, uydur uydur, sonra da kalk "Uydurdumsa benim suçum, sizin de suçlarınız var, ben onlara uzağım" de.

Neymiş onların suçları?

Adam öldürdülerse, sen de öldürdün, öldürttün. hem de binlerce, yüzbinlerce.

Hırsızlıksa sen de çaldın. O ganimetler başkalarının malıydı, o işgal edilen yurtlar başkalarının yurduydu, o kadınlar başkalarının kadınıydı.

Yalan söylemekse, yalanın en büyüğü din uydurmak, peygamberlik taslamak, Allah'la aldatmak.

Sitelerde Paylaş

Yani sen şimdi Kuran'ın her ayetinde belagat yok mu diyorsun?

Sen şimdi Allah'ın ayetini belagatsiz mi buluyorsun? :D

Konumuz belagat değil İllegaltm.

Konumuz Kur'an'daki mantık.

Pante ben belagat yok demedim.Sana o ayetteki belagatı göster dedim.

Konumuz aynen kuran! senin meallerden yaptığın çıkarımlara itiraz olarak ben kuranın eşsiz belagatına 2 örnek verdim.Daha birçok verebilirim.O eşssiz ulvi seciyelerin yanında senin kuranı yermek için verdiklerin sönük kaldığğından kuran gözümüzden düşmüyor dahada yükseliyor.

Hem çok kez dediğimiz gibi meal kuran değildir.Mealdeli bazı ifadelerin yanlış olması kurana zarar veremez.

Hem bazılarında teşbih bulunuyor.Türkçedeki teşbih kaideleri ile arapçadaki kaideler farklı olduğundan bazı teşbihleri mealden anlamak mmümkün olmayabilir.

Örneğin göğü yere düşmemesi için tutmak gibi..

Kuranın ulviyetini sana pek çok bürhanla ispat edebilirim.Ama görüyorum ki bu konuya girmeye cesaretin yok.

Senin bu yazdıkların kuranı tanıyan bilen için birşey ifade etmiyor.Aksine kuranı yanlış okuyup tahkik etmenden dolayı belki sana karşı merhamet hissi uyandırıyor ispat etmeye yöneltiyor..

Sitelerde Paylaş

Değerli Pante

Sen en iyisi Kuran'daki diğer mantıksızlıkları yazmaya bak. Bazılarına ne kadar anlatmaya çalışırsan çalış, farketmez. Onlar yine bildiklerini okurlar, çünkü onların derdi gerçekler değildir. Onlar kendilerini cennet karşılığı satmışlardır. Ne diyor inandıkları kitap? Ayete bakıp görelim.

Tevbe-111:

Şüphesiz Allah, mü’minlerden canlarını ve mallarını, kendilerine vereceği cennet karşılığında satın almıştır. Artık, onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler ve ölürler. Allah bunu Tevrat’ta, İncil’de ve Kur’an’da kesin olarak va’detmiştir. Kimdir sözünü Allah’tan daha iyi yerine getiren? O halde, yapmış olduğunuz bu alışverişten dolayı sevinin. İşte asıl bu büyük başarıdır.

Yaa gördünüz mü işte? Muhammed'in tanrısı bunları cennet karşılığı satın alıp, tetikçi olarak kullanmaktadır. Aslında bu kişiler Muhammed gibi diktatörler için son derece gerekli şahıslardır, her diktatörün rüyasıdır böyle bir orduya sahip olmak. Biraz hayal, biraz ganimetle her istediğini yaptırabilirsin böyle adamlara.

tarihinde searcher1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Pante ben belagat yok demedim.Sana o ayetteki belagatı göster dedim.

Konumuz aynen kuran! senin meallerden yaptığın çıkarımlara itiraz olarak ben kuranın eşsiz belagatına 2 örnek verdim.Daha birçok verebilirim.O eşssiz ulvi seciyelerin yanında senin kuranı yermek için verdiklerin sönük kaldığğından kuran gözümüzden düşmüyor dahada yükseliyor.

Hem çok kez dediğimiz gibi meal kuran değildir.Mealdeli bazı ifadelerin yanlış olması kurana zarar veremez.

Hem bazılarında teşbih bulunuyor.Türkçedeki teşbih kaideleri ile arapçadaki kaideler farklı olduğundan bazı teşbihleri mealden anlamak mmümkün olmayabilir.

Örneğin göğü yere düşmemesi için tutmak gibi..

Kuranın ulviyetini sana pek çok bürhanla ispat edebilirim.Ama görüyorum ki bu konuya girmeye cesaretin yok.

Senin bu yazdıkların kuranı tanıyan bilen için birşey ifade etmiyor.Aksine kuranı yanlış okuyup tahkik etmenden dolayı belki sana karşı merhamet hissi uyandırıyor ispat etmeye yöneltiyor..

bu adam gidip meal sitelerinden kopy paste yapıyor dostum arapçadanda anlamıyor türkçe karşılığı üzerinden laf salatası sunuyor önümüze arapça oalrak anlatıncada anlamıyor gelde çık işin içinden o yüzden buna laf anlatmak bunun yaratıcıyı kabul etmesini sağlamaktan zordur :D

Sitelerde Paylaş
bu adam gidip meal sitelerinden kopy paste yapıyor dostum arapçadanda anlamıyor türkçe karşılığı üzerinden laf salatası sunuyor önümüze arapça oalrak anlatıncada anlamıyor gelde çık işin içinden o yüzden buna laf anlatmak bunun yaratıcıyı kabul etmesini sağlamaktan zordur

Len dümbük! Sahtekarlığını ortaya serdik, hala sırnaşabiliyorsun.

Ben Arapçayı bildiğimi iddia etmiyorum. Bilmemeyi de bir eksiklik olarak görmüyorum. Bana ne Arapça'dan?

Ama sen bildiğini iddia ederek düzenbazlığa yeltendin. Sonuçta rezil rüsva oldun.

Ha, bu arada belirteyim.

Her ne kadar Arapçayı bilmesem de, Kur'an Arapçasında Arapçayı en iyi bilenler bile bana kül yutturamaz.

İstersen bir denemeye kalk da, bir daha rezil edeyim. :lol:

Sitelerde Paylaş

Len dümbük! Sahtekarlığını ortaya serdik, hala sırnaşabiliyorsun.

Ben Arapçayı bildiğimi iddia etmiyorum. Bilmemeyi de bir eksiklik olarak görmüyorum. Bana ne Arapça'dan?

Ama sen bildiğini iddia ederek düzenbazlığa yeltendin. Sonuçta rezil rüsva oldun.

Ha, bu arada belirteyim.

Her ne kadar Arapçayı bilmesem de, Kur'an Arapçasında Arapçayı en iyi bilenler bile bana kül yutturamaz.

İstersen bir denemeye kalk da, bir daha rezil edeyim. :lol:

Müdakkik birisin o yüzden kendine güveniyorsun Pante..

İnşallah bu mudakkikliğin kuranın başka yönlerine yönelir diye ümid ediyorum..Tavsiye olarak çok ağır gelmezse İşratul İcaz tefsiri hakkında birkaç araştırma yap.Kendin okuma anlayamazsın anlatanları bahsedenleri dinle..

Sitelerde Paylaş

Şimdi kısa bir ara verip Kur'an'dan şiir okuyalım:

Şiiri beğenmeyip sonuna kadar okumayacağınıza emin olduğım için baştan sorayım:

Bu şiirin yazarı Allah mı yoksa Muhammed mi?

Allah şiir yazar mı?

Yazarsa böyle mi yazar?

Bu nasıl bir şair?

Bu nasıl bir şiir mantığı?

:D

Rahman suresi:

13 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

14 - Allah insanı, pişmiş bir çamura benzeyen bir balçıktan yarattı.

15 - Cinleri de hâlis ateşten yarattı.

16 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

17 - (O) iki doğunun ve iki batının Rabbidir.

18 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

19 - (Acı ve tatlı) iki denizi salıverdi birbirine kavuşuyorlar.

20 - Fakat aralarında bir engel vardır, birbirlerine geçip karışmıyorlar.

21 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

22 - İkisinden de inci ve mercan çıkar.

23 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

24 - Denizde koca dağlar gibi yükselen gemiler de onundur.

25 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

26 - Yer üzerinde bulunan her şey fânidir.

27 - Yalnız celâl ve ikram sahibi Rabbinin yüzü (zâtı) baki kalacaktır.

28 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

29 - Göklerde ve yerde bulunanlar, O'ndan isterler. O, her gün yeni bir iştedir.

30 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

31 - Ey insan ve cin! sizin de hesabınızı ele alacağız.

32 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

33 - Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin çevresinden geçmeye gücünüz yeterse geçin gidin. Allah'ın verdiği bir güç olmadan geçemezsiniz.

34 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

35 - Üzerinize ateşten alev ve duman gönderilir, kendinizi savunamazsınız.

36 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz

37 - Gök yarılıp da, erimiş yağ gibi kıpkırmızı bir gül olduğu zaman...

38- Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

39 - İşte o gün, ne insana ne de cinne günahından sorulmaz.

40 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

41 - Suçlular simalarından tanınır, alınlarından ve ayaklarından tutulur.

42 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

43 - İşte bu, suçluların yalanladığı cehennemdir.

44 - Onunla kaynar su arasında dolaşırlar.

45 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

46 - Rabbinin makamından korkan kimselere iki cennet vardır.

47 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

48 - İkisinin de çeşitli ağaçları, meyvaları vardır.

49 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

50 - İkisinde de akıp giden iki kaynak vardır.

51 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

52 - İkisinde de her türlü meyvadan çift çift vardır.

53 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

54 - Astarları atlastan yataklara yaslanırlar. İki cennetin de devşirmesi yakındır.

55 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

56 - Oralarda gözlerini yalnız eşlerine çevirmiş dilberler var ki, bunlardan önce onlara ne insan ne de cin dokunmuştur.

57 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

58 - Sanki onlar yâkut ve mercandırlar.

59 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

60 - İyiliğin karşılığı, yalnız iyilik değil midir?

61 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

62 - Bu ikisinden başka iki cennet daha vardır.

63 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

64 - (Bu cennetler) yemyeşildirler.

65 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

66 - İkisinde de fışkıran iki kaynak vardır.

67 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

68 - İkisinde de her türlü meyva, hurma ve nar vardır.

69 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

70 - İçlerinde güzel huylu, güzel yüzlü kadınlar vardır.

71 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

72 - Çadırlar içerisinde gözlerini yalnız kocalarına çevirmiş hûriler vardır.

73 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

74 - Bunlardan önce onlara ne insan ne de cin dokunmuştur.

75 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

76 - Yeşil yastıklara ve hârikulâde güzel işlemeli döşeklere yaslanırlar.

77 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...