Jump to content

Kuran Ve Bilim

Recommended Posts

Gökleri ve yeri hak olarak yarattı. Geceyi gündüzün üstüne sarıp-örtüyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıp örtüyor... (Zümer Suresi, 5)

Burdan mı yuvarlak olduğu anlaşılıyor :lol:

Bunların hepsi zorlama yorumlar. Her kitapta benzer şeyler olabilir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

NAZİAT 29

Gecesini kararttı' date=' gündüzünü ağarttı.[/quote']

Masa örtüsü teorim hakkında sana bir ayet daha, Geceyi KARARTMIŞ Allah..

Yahu gece neden aydınlık olsun ki? :) Sanki gündüz dünyanın üstünde mavi bir örtü var gece siyah da KARARTMA söz konusu....

tarihinde Yakılan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ayette yuvarlak kelimesi bile geçmiyor :) Tamam KimDoğru inandık %100 inanıyoruz sana

http://www.kuranmeali.org/39/zumer_suresi/5.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Gündüzün ve gecenin sarılması/çevirilmesi söz konusu

Dünyanın değil gündüzün ve gecenin? ok

Düz bir dünyanın etrafında da dönebilir gece ve gündüz

Ayrıca gece ve gündüz masa örtüsü :) muamelesi görmüş senin bu "bilimsel" ayetinde. Zamanı gelince Allah seriyormuş tepemize baksana aydınlandım valla. Biz de zannediyorduk uzaklarda bir yerde dev bir güneş var o yüzden gece/gündüz oluyor. Meğersem olay masaörtüsündeymiş

:D yok yok inanman için paylaşmıyorumki ben sadece sizin aciziyetini göstermek maksat verecek tek cevabınız buysa ozaman sana arapça dersi ile birlikte ayetleri vereyim yuvarlark olduğunu açıkça sölediği ayetleri vereyim ama sen bulacan bir demagojik cevap daha ^^

Dünyanın yuvarlak olduğunu haber veren diğer ayetler:

1 — “Ey cin ve insan topluluğu! Göklerin ve yerin kuturlarından geçmeye gücünüz yetiyorsa haydi çıkın. Çıkamazsınız, ancak bir imkan ile çıkabilirsiniz.”(Rahman: 33)

Ayetteki ‘kuturlar’ tabiri bilindiği gibi çaplar demektir. Çap, yuvarlak bir şekil olduğuna göre, hem göklerin, hem dünyanın yuvarlak olduğu anlaşılır.

Einstein’e göre, kainatta her şey, kainata tabi olarak küreseldir. Ondan yediyüz sene önce yaşamış olan Muhyiddin ibn Arabî ise, Fütuhatın birinci cildinde aynen şöyle der: “Allah, kemal sahibidir. Kainatta kendi kemal sıfatını göstermiş, gökleri mükemmel yaratmıştır.” Mükemmel şekil küredir. Onun için Allah kainatı küreler şeklinde yaratmıştır.

2 — “Bundan sonra arzı yapıp düzenledi, ondan suyunu ve otlağını çıkardı.” (Nâziât: 31-31) “Allah geceyi gündüze dolar, gündüzü de geceye dolar” (Zümer: 5).

Ayetlerindeki ‘daha’ fiili yapıp düzenlemek’ anlamına geldiği gibi ‘deve kuşunun yumurtlama yeri, udhiyye, uhuvve, yuvarlak taş ve ceviz atmak’ anlamına gelen dahu’ mastarıyla da alakalıdır. Arapça’da bir fiilin iki değişik anlama gelebilmesi özelliğinden faydalanılarak, Dünya’nın yuvarlak olduğu anlatılmaktadır. Ayrıca ikinci ayette “dolamak” diye tercüme edilen Arapça ‘tekvir’ kelimesi, yuvarlak şekilde sarmak manasına gelir. Bu ayette de, gece ve gündüzün oluşmasına, Dünya’nın yuvarlak olması ve dönmesinin sebep olduğu kastedilmektedir.

3 — “Gece de bir alamettir onlara. Ondan gündüzü soyar çıkarırız”(Yâsîn: 37.) “Soyup çıkarmak” fiilinin Arapça’sı olan ’sehl’ kelimesinin “yuvarlak bir şeyi soymak”tır. Türkçe’de de hayvanların derilerinin soyulduğu yere ’salhane’ (selhhane) denir.

4 — Kur’an-ı Kerim, kıyametin ansızın, bir anda kopacağını, “Onlar hiç bilmedikleri bir zamanda aniden kıyametin gelmesini mi gözlüyorlar?” (Zuhruf: 66.) ayetiyle ifade ederken, A’raf Suresinin 97. ve 98. ayetleri şöyle demektedir: “Kasabaların halkı, geceleri uyurken onlara gelecek baskınımızdan güvende midirler? Yahut kasabaların halkı, kuşluk vakti eğlenirken,

baskınımızın kendilerine gelmesinden güvende midirler?”

Kıyamet aniden gelecek ve geldiği zaman Dünya’nın bir tarafında gündüz, öbür tarafında gece olacaktır. Bu da küre şeklinden başka bir şey değildir.

Sitelerde Paylaş
“Bundan sonra arzı yapıp düzenledi, ondan suyunu ve otlağını çıkardı.” (Nâziât: 31-31) “Allah geceyi gündüze dolar, gündüzü de geceye dolar” (Zümer: 5).

Ayetlerindeki ‘daha’ fiili yapıp düzenlemek’ anlamına geldiği gibi ‘deve kuşunun yumurtlama yeri, udhiyye, uhuvve, yuvarlak taş ve ceviz atmak’ anlamına gelen dahu’ mastarıyla da alakalıdır.

Bundan sonra arzı deve kuşu yumurtladı, ondan suyunu ve otlağını çıkardı - ayetin gerçek anlamı bu mudur yani ? :)

"Dün saat 10 sularında yüzdüm" - bu ayet'i kerimede geçen yüz kelimesi "surat, mizaç" gibi anlamlara da gelebilir. Demek ki bu adamın on tane yüzü varmış! Allah Teala(c.c.) bizlerden razı olsun!

http://www.kuranmeali.org/55/rahman_suresi/33.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Bu meallerin pek çoğunda uç-bucak sınır gibi anlamlarda kullanılmış - eğer mealciler uydurmuyor ise böyle bir anlamı da var demektir

Ve meallerin çok azında çap kelimesi uygun görülmüştür - aslına bakarsan sadece Ali İskender Mihr'in mealinde çap anlamında kullanılmış diğerlerinin hepsinde bucak/sınır/hudud anlamında kullanılmıştır.

Arapça kelime köklerinin birden fazla anlamı vardır ama kelime çekilip belirli bir cümle içerisine oturduktan sonra anlam kazanır

“Gece de bir alamettir onlara. Ondan gündüzü soyar çıkarırız”(Yâsîn: 37.) “Soyup çıkarmak” fiilinin Arapça’sı olan ’sehl’ kelimesinin “yuvarlak bir şeyi soymak”tır. Türkçe’de de hayvanların derilerinin soyulduğu yere ’salhane’ (selhhane) denir.

Hayvan derisi yuvarlak mıdır? Nayır, cevabını kendin verdiğin için sağol - ayrıca göğü bir kubbe olarak düşündüğünü daha önce söylemiştim - bunun dünyanın yuvarlak olmasıyla bir ilgisi yoktur - eski dünya modellerinin hepsinde gök yuvarlak yörüngeler içerir ve dünya etrafında dönerdi ama dünya DÜZ idi!

Kur’an-ı Kerim, kıyametin ansızın, bir anda kopacağını, “Onlar hiç bilmedikleri bir zamanda aniden kıyametin gelmesini mi gözlüyorlar?” (Zuhruf: 66.) ayetiyle ifade ederken, A’raf Suresinin 97. ve 98. ayetleri şöyle demektedir: “Kasabaların halkı, geceleri uyurken onlara gelecek baskınımızdan güvende midirler? Yahut kasabaların halkı, kuşluk vakti eğlenirken,

baskınımızın kendilerine gelmesinden güvende midirler?”

Gece mi gelecek? Kuşluk vakti mi gelecek? Bilemezsiniz emin olamazsınız diyor

Hem gece hem kuşluk vakti gelecek demiyor

Mealde arada YAHUT yazmış el insaf!

tarihinde Yakılan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kim doğru Kuran'da dünya yuvarlaktır dedin 100 tane ayet saydın burada....

Bu kimin aciziyetini gösteriyor? Bir tane ayet olsaydı "Dünyayı bir ateş topundan yaratan Güneş'in etrafında dönmeye bırakan Allah" diye bu kadar kıvranmazdın - kelimeleri meal ve tefsir anlamları dışında kullanmak zorunda kalmazdın

Sitelerde Paylaş
yok yok inanman için paylaşmıyorumki ben sadece sizin aciziyetini göstermek maksat verecek tek cevabınız buysa ozaman sana arapça dersi ile birlikte ayetleri vereyim yuvarlark olduğunu açıkça sölediği ayetleri vereyim ama sen bulacan bir demagojik cevap daha ^^

Verdiğim siteye bakarsan www.kuranmeali.org orada bütün meallere ek olarak tepede Arapça ifadelerin teker teker çevirisi de var oradan Arapça ifadeleri çekip başka kanyaklarda da tercüme edebilirsin

Yada senin yaptığın gibi Adnan Oktar sitelerinden copy-paste yapıp burada rezil olabilirsin

Tamamen tercih meselesi

Sana tek tek bütün ayetlerin meallerini gösterdim? Demagoji yapmak mı bu...

Neyse seni hayal dünyanda bırakıyorum

Sitelerde Paylaş

meallerin tam şekli çünkü sende mealleri saptırarak paylaşanlardansın

47- Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz, (onu) genişleticiyiz.

48- Yeri de Biz döşeyip-yaydık; ne güzel döşeyici(yiz).

49- Ve Biz, herşeyi iki çift yarattık. Umulur ki, öğüt alıp-düşünürsünüz.

49. Düşünüp ibret alasınız diye her şeyden (erkekli dişili) iki eş yarattık.

hani nerde çift yaratmış?? dişi veya erkek olmayan canlılar var.. onlar ne olacak?? kopyalanarak çoğalan canlılar.. allahın yine çuvallamış...

Sitelerde Paylaş

Bundan sonra arzı deve kuşu yumurtladı, ondan suyunu ve otlağını çıkardı - ayetin gerçek anlamı bu mudur yani ? :)

"Dün saat 10 sularında yüzdüm" - bu ayet'i kerimede geçen yüz kelimesi "surat, mizaç" gibi anlamlara da gelebilir. Demek ki bu adamın on tane yüzü varmış! Allah Teala(c.c.) bizlerden razı olsun!

http://www.kuranmeali.org/55/rahman_suresi/33.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Bu meallerin pek çoğunda uç-bucak sınır gibi anlamlarda kullanılmış - eğer mealciler uydurmuyor ise böyle bir anlamı da var demektir

Ve meallerin çok azında çap kelimesi uygun görülmüştür - aslına bakarsan sadece Ali İskender Mihr'in mealinde çap anlamında kullanılmış diğerlerinin hepsinde bucak/sınır/hudud anlamında kullanılmıştır.

Arapça kelime köklerinin birden fazla anlamı vardır ama kelime çekilip belirli bir cümle içerisine oturduktan sonra anlam kazanır

Hayvan derisi yuvarlak mıdır? Nayır, cevabını kendin verdiğin için sağol - ayrıca göğü bir kubbe olarak düşündüğünü daha önce söylemiştim - bunun dünyanın yuvarlak olmasıyla bir ilgisi yoktur - eski dünya modellerinin hepsinde gök yuvarlak yörüngeler içerir ve dünya etrafında dönerdi ama dünya DÜZ idi!

Gece mi gelecek? Kuşluk vakti mi gelecek? Bilemezsiniz emin olamazsınız diyor

Hem gece hem kuşluk vakti gelecek demiyor

Mealde arada YAHUT yazmış el insaf!

bu sana verdiğim son cevap çünkü salak bir insansın okuduğunu anlayamıyorsun daha açığınıda cevabına nazaran yazayımda iyi oku götünden anlama bu sefer

1. cisi ‘deve kuşunun yumurtlama yeri, udhiyye, uhuvve, yuvarlak taş ve ceviz atmak’ anlamına gelen dahu’ mastarıyla da alakalıdır. cümlesinden arzı deve kuşu yumurtladı anlamını çıkararak bile işi dalgaya aldığın belli yada gerçekten salaksın onu bilmiyoıruz her neyse deve kuşu nun yumurtladığı yerlerden bahsedliyor udhiyye yani yuvarlak taş manasına

Arapça ‘tekvir’ kelimesi, yuvarlak şekilde sarmak manasına gelir.

2. cisi hayvan derisi yuvarlakmı demiş orda ahmak herif lafı kulağından anla kıcın acıkca örtde öle oku bu yazdıgımı yine ordan algılarsın sacmalarsın yine :) orda anlattığı mesela koyunu düşün koyunun derisi yüzülmeden önce vücudunda nasıldır sarıp sarmalamıştır koyunu orda anlatılmak istenen odur umarım örttünde okudun kıcını :D

3. sü “Kasabaların halkı, geceleri uyurken onlara gelecek baskınımızdan güvende midirler? Yahut kasabaların halkı, kuşluk vakti eğlenirken,

baskınımızın kendilerine gelmesinden güvende midirler?” hele bukadar açık bir ayeti bile nasıl yanlış anlıyorsun bunuda ben anlamıyorum ya harbi salaksın yada harbi taklit yapıyorsun :) resmen bir tarafta gece iken diğer tarafta kuşluk diyor kuşluk vakti sabah demektir. yani bir kasaba halkı mesela türkiyedekiler gece uyuyrken burda gece iken amerikadakiler kuşluk vakti eğlencede yani sabahtır bunuda kıcın acık okuduysan pes diyorum sana :D

bu kadar açık ve net halamı inkar yaw tamam Allah a inanma ama bari göz göre göre şu ayeti bari inkar etme kabul et bir tarafta gece bir tarafta sabah dediğini bundan aciz kalma bari bırak mal takliti yapmayı :)

Sitelerde Paylaş

hani nerde çift yaratmış?? dişi veya erkek olmayan canlılar var.. onlar ne olacak?? kopyalanarak çoğalan canlılar.. allahın yine çuvallamış...

:D sen nerde yaşıyorsun birader bugün bana bişi sölesene zıttı olmadan çoğalan ?

en basiti ağaçları diceksen eğer tozlanma olamdan olmuyor o iş tek başına dişi ağaç erkekten gelecek tozlanma olayı olamsa bi işe yaramaz ürün veremez

en basiti insandaki hücreden atoma kadar eksi olmasa artı bi işe yaramaz

senin kopyalama dediğin şu koyunun kopyalama olayı ise bir araştırsana nasıl kopyalanmış o :D ondan sonra gel bida yaz bilmi bilmeden bilimsel konuşarak salak taklidi yapacana susda adam sansınlar :D

Sitelerde Paylaş

:D sen nerde yaşıyorsun birader bugün bana bişi sölesene zıttı olmadan çoğalan ?

en basiti ağaçları diceksen eğer tozlanma olamdan olmuyor o iş tek başına dişi ağaç erkekten gelecek tozlanma olayı olamsa bi işe yaramaz ürün veremez

en basiti insandaki hücreden atoma kadar eksi olmasa artı bi işe yaramaz

senin kopyalama dediğin şu koyunun kopyalama olayı ise bir araştırsana nasıl kopyalanmış o :D ondan sonra gel bida yaz bilmi bilmeden bilimsel konuşarak salak taklidi yapacana susda adam sansınlar :D

angutyoo... kopyalanarak çoğalan bakterilerden vs. bahsediyorum.. onlar canlı değil mi?? niye erkek ve dişi değiller? niye çiftleşerek çoğalmıyorlar???

buyur açıkla hadi.. görelim marifetlerini..

tarihinde BABAYARO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

angutyoo... kopyalanarak çoğalan bakterilerden vs. bahsediyorum.. onlar canlı değil mi?? niye erkek ve dişi değiller? niye çiftleşerek çoğalmıyorlar???

buyur açıkla hadi.. görelim marifetlerini..

bida sölüyorum iyi öğren öle yaz bu sefer gerçekten bilemeyişine veriyorum olayı ama benden öğren madem bunuda

bazı canlılar önce yumurta üretmekte ve sonra döllemektedir (kendisini dölleyen erdişilik). Erdişilik balıkların dışında birçok hayvan grubunda da görülür. Örnek; Yassısolucanlar, halkalısolucanlar

Dünyada sadece her 20 bin doğumdan biri çift cinsiyetli olarak gerçekleşiyor.(Hermoafrodit)

ne olursa olsun bunun bir örneği yoktur boşa uğraşma tek başına yumurta bişi yapamaz döllenmesi gerekir buda çift cinsiyetliktir bazı insanlarda dahi görülür buda senin gibilere örnek olsun diyedir ama dediğim gibi anlayana .......

Sitelerde Paylaş

bida sölüyorum iyi öğren öle yaz bu sefer gerçekten bilemeyişine veriyorum olayı ama benden öğren madem bunuda

bazı canlılar önce yumurta üretmekte ve sonra döllemektedir (kendisini dölleyen erdişilik). Erdişilik balıkların dışında birçok hayvan grubunda da görülür. Örnek; Yassısolucanlar, halkalısolucanlar

Dünyada sadece her 20 bin doğumdan biri çift cinsiyetli olarak gerçekleşiyor.(Hermoafrodit)

ne olursa olsun bunun bir örneği yoktur boşa uğraşma tek başına yumurta bişi yapamaz döllenmesi gerekir buda çift cinsiyetliktir bazı insanlarda dahi görülür buda senin gibilere örnek olsun diyedir ama dediğim gibi anlayana .......

şaka falan mısın sen... KOPYALANMA diyorum.. bölünerek çoğalma diyorum.. ne yumurtası ne erdişisi??? çok acemisin sen, hiç kıvıramıyosun, çok kötü...

Sitelerde Paylaş

yaa kaçarsın öyle işte... kapı gibi soru orda duruyor.. kaç sen kaçak müslüman...

yaw cevabı yazarken yazmışsın sen ama bunada cevap vereyim bari bak ateist düşünür eğer sizin kuran daki bir ayetle dahi ileriye sürdüğünüz çelişki safsatalarından birisine dahi cevap verilmemiş olsaydı bugün büyük yankı uayndırırdı bu ama yok öle bişi yok cevabı verilmemiş bir sorunuz dhai

ve şunuda unutma sizin ortaya attığınız her teori çürümüştür ama islami düşünürlerin bir teorisi dahi çürütülememiştir çünkü batıl çürür ama gerçek değişmez .

2. olarak dünyada son zamanlarda müslüman olupta tekrar dönen insana milyarda bir raslarsın ama müslüman olmadan önce farklı dinlerden atesit olan adamdan müslüman olanı çok görürsün ve müslümanlarıon sayısı hızla artmaktadır buda hak din gerçeğini kabul etmem için yeter bana çünkü Allah ın vadi var bize bir gün onun nuru güneşin batıp doğduğu her yere ulaşacak

bu konuda bir araştırma yaparsan sevinirm müslümanların sayısı ile artışı ile Allah hidayet etsin ne diyim

Sitelerde Paylaş

eeee hani açıklama nerde??? kaçak müslüman nerde açıklama??? kopyalanarak bölünerek çoğalan hayvanların hikmeti nedir????

çalışmadığın yerden mi sordum yoksa.. çok sıkışmışsın belli.. alakasız saçmalamışsın.. kıvırma kapasiteni aşıyor mu bu konu??? biraz ara netten bak, diğerleri nasıl kıvırmış, gel bize söyle...

Sitelerde Paylaş

gitmeden bir ayet daha yazayımda bunun üzerindede düşünün tartışın bakalım ne fikirler çıkcak ortaya

Geceyi,gündüzü,güneşi ve ayı yaratan O'dur. her biri bir yörüngede yüzüp giderler. (enbiya 33)

burda yörünge diye çevrilen kelime felek tir bu arapçada yıldızların gezegenlerin hareket ettiğni yörünge anlamındadır.

birde ayetteki yüzüp giderler kelimesinin arapçasıda sebehe dir arapça da bu kelime kendi etrafında hareket etme yani kendi öz hareketiyle hareket etme manası taşıyor buda bize birbirleri etrafında döndüğünüde gösterir yani ay dünyanın dünyada güneşin etrafında ve kendi etraflarında tamam siz bu kadarını anlamak istemediginizden anlamıyoprsunuz bende anlamak istedigimden anlıyorum belki ben birazda arapça bildiğim için kelimelerin arapçadaki anlamlarını bildigim için ne demek istedigini kavrayabiliyorum diyelim peki ben birde sizin dilinizden ayetin manasını anlamak isterim ne anlıyorsunuz bu ayetten ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...