Jump to content

Recommended Posts

http://en.wikipedia.org/wiki/Mask_(film)

filminde tam da bu konuda bir sahne var. Maske suratlı Rocky

Dennis, doğuştan kör bir kıza renkleri öğretiyor. Filmi izle.

post-8670-0-83608800-1303059926_thumb.jp

Sen izlediysen, kırmızı ve maviyi nasıl ayırt ettiğini anlatsana?

Ben filmi izledim, Gökyüzü mavidir, "boşluk" gibi, diyor.

Ama bu tarifle, mavi ve kırmızı iki arabayı birbirinden ayıramazsın?

Sitelerde Paylaş

Bana öyle bilimsel bir tarif yapın ki Doğuştan kör olan adam kırmızı ile maviyi birbirinden ayırabilsin.

Acaba biz de 6. hislerimize kör olabilir miyiz?

Sen once 6. hissin bilimsel tarifini yap, ben sana renklerin bilimsel tarifini yapip kor olan adamin renkleri nasil ayiracagini anlatacagim...

Sitelerde Paylaş

Sen once 6. hissin bilimsel tarifini yap, ben sana renklerin bilimsel tarifini yapip kor olan adamin renkleri nasil ayiracagini anlatacagim...

6.His - sağgörü yada sağduyu yeteneği, olayları, insanları veya nesneleri, vizyonlar veya sembollerle görme becerisidir. Psişik yeteneğin en görsel biçimidir.

http://www.dailymotion.com/video/xez9jk_psiyik-guclerimiz-1_tech

Hadi sen şimdi bana öyle bir renk tarifi yap ki önümden geçen arabanın mavi mi kırmızı mı olduğunu anlayabileyim.

tarihinde ayferkaya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mesela radyo dalgalarını radyo cihazı olmadan algılayamaz mıyız? İlla anten mi olmak lazım.

Veya wireless sinyalleri bunların var olduğuna inanıyoruz, ama onlarla bir bağlantı kuramıyoruz .

Şimdilik

Belki 500 yıl sonra yeni bir uzvumuz gelişecek ve birbirimize wirelessten bağlanacağız.

Sitelerde Paylaş

6.His - sağgörü yada sağduyu yeteneği, olayları, insanları veya nesneleri, vizyonlar veya sembollerle görme becerisidir. Psişik yeteneğin en görsel biçimidir.

http://www.dailymotion.com/video/xez9jk_psiyik-guclerimiz-1_tech

Hadi sen şimdi bana öyle bir renk tarifi yap ki önümden geçen arabanın mavi mi kırmızı mı olduğunu anlayabileyim.

Videonun giris cumlesinden hersey ortaya cikti zaten. Zaman yolculugu veya maddeye hukmetme meselesinin 6. his ile ne ilgisi oldugu konusuna daha sonra geliriz.

James Randi'nin 1 milyon dolarlik odulune kimse talip olmuyor nedense. Halbuki psisik gucler mumkun olsaydi, simdiye kadar JRF butun nakit varligini birilerine odemis, dukkani kapatip gitmisti. Ancak 30 senedir hala aktif sekilde calismakta. Ne garip degil mi?

Benim sormak istedigim, yapmis oldugunuz 6. his taniminin bilimselliginin kaynagi hakkinda olacak. "Psisik yetenegin en gorsel bicimidir" diye bir tanim ortaya koyan bilim insanini veya bilim kurumunu cok merak ettim dogrusu.

Renklere gelecek olursak, su an gecerli bilimsel tanimin disinda herhangi bir tanim gerekmiyor benim kor bir insana renkleri tanitmam icin. Sadece gecerli bilimsel tanima(renkler isigin dalga boyudur) uygun cihaz ve beyinde uygun sinir merkezlerine baglanmis elektrotlar ile bunu saglamak mumkun. gormek icin illa biyolojik 2 goze ihtiyaciniz yok yani.

tarihinde yahya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Renklere gelecek olursak, su an gecerli bilimsel tanimin disinda herhangi bir tanim gerekmiyor benim kor bir insana renkleri tanitmam icin. Sadece gecerli bilimsel tanima(renkler isigin dalga boyudur) uygun cihaz ve beyinde uygun sinir merkezlerine baglanmis elektrotlar ile bunu saglamak mumkun. gormek icin illa biyolojik 2 goze ihtiyaciniz yok yani.

renkler ışığın dalga boyudur da bu tarifle manavdan kırmızı olan elmayı alamazsın?

Tartışmak istediğim konu şu: Eğer evrimle bugüne geldiysek, evrim bugüne kadar bize 5 duyu verdi, tek hücre iken gözümüz kulağımız yoktu, belki önümüzdeki bir milyon yılda 5 duyu organı daha verir mi? Belki bir yanımızdan anten çıkar, uydu üzerinden birbirimizle haberleşmeye başlarız. Buna bir engel var mı yok mu?

yani evrim bitti mi? Yoksa evrilmeye devam mı?

Sitelerde Paylaş

Ben resim yapamaz demedim. Renkleri algılayamaz dedim.

Birincisi tartışmada ağacı yeşile boyadığını bildiğine dair bişey yok.

ikincisi boya yaparken çaktırmadan iki boyanın yerlerini değiştirsem farkedebilir mi?

Siz bence verdiğim linki okuyun sevgili kardeşim..

Eğer bu başlıktan amacınız evrimi tartışmaya açmak ise resmin sonunda verdiğim linki sonuna kadar okuyunuz..

Sanıyorum bir nick benzerliği mevcut ama, verdiğim linkten alıntılayım:

haci Mesaj Başlığı: Re: Kör RessamGönderilme zamanı: 11 Şub 2009, 15:10

Bu yaklaşımınız tümüyle bilim dışı ve kabul edilemez.

Bu bir sahtekarlık olabilir.

Ben gerçekçi biriyim.

Beni kimse kandıramaz.

Gençleri ikna etmek mümkündür. Nisbeten kolaydır da..

Ve sizin buna neden inandığınızı anlayabilirim.

Ama bu yaşımda biri bu resmi bir kör adam yaptı ve o adam önce o manzaraya karşı döndü, sonra oturup bu resmi çizdi derse, sizi ya geri zekalılıkla ya da sahtekarlıkla suçlarım.

Buna da mecburum.

Kör insan görmez kardeşim.

Ne perspektifi görür, ne ağaçları, ne nehri, ne köprüyü..

Gördüğünü iddia edende akıl yoktur.

Eğer bu resim kendisine manzara hakkında geniş bir bilgi verilmeyen bir kör ressamın çizdiği bir resim ise, o adam kör değildir. Mutlaka görüyordur.

Bence abesle iştigal ediyorsunuz.

Uyanın..

Salih Dinçer Mesaj Başlığı: Re: Kör RessamGönderilme zamanı: 11 Şub 2009, 15:53

Bu durumda evrime de inanmamalısınız!

O zaman size göre cansız atomların bir araya gelip akılla idrak edebileceğimiz gözü oluşturması da mümkün olamaz...

tarihinde thaless tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Körlerin görme merkezleri de üç boyutlu algı için çalışır ve geliştirilirse perspektif algısı oluşturabilirler. Eşref bey gibi :)

Renkleri ise ona ezberden öğretmişlerdir ve masasında belli bir sırada duruyordur boyaları mutlaka

Kendisi gerçekten müthiş bir yetenek ve insan beynini anlamamız için güzel bir örnek

ayferkaya;

6. hisleriyle bir şey gören insanı boşver de

Ben 7. hissimle mavi bir kuş gördüm ona ne diyeceksin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...