Jump to content

Sadece ateist arkadaşlarım yazsın :)

Recommended Posts

Sizce gelecekte bir gün din ve tanrı kavramı kalkacakmı? bunu çok düşünüyorum ama hep şu sonuca varıyorum;dünyaya at gözlüğü ile bakan,her duyduğuna inanan androidler oldukça din ve tanrı saçmalığı her zaman olacaktır diyorum ama belki bilim bunada bir çare bulur ne dersiniz :)

Sitelerde Paylaş

Bunun için öncelikle mevcut sistemin değişmesi lazım mevcut sistem insanlara bencil olmayı, hayatta kalabilmek için sürekli çalışmayı savaşmayı aşıladığı ve bilimle rekabet ettiği sürece insanların aydınlanması her zaman yavaş olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Bunun için öncelikle mevcut sistemin değişmesi lazım mevcut sistem insanlara bencil olmayı, hayatta kalabilmek için sürekli çalışmayı savaşmayı aşıladığı ve bilimle rekabet ettiği sürece insanların aydınlanması her zaman yavaş olacaktır.

Katılıyorum.

Sitelerde Paylaş

İnsanlar o zamana kadar kendi türünü yoketmezse din ve tanrı kavramının kalkacağını düşünüyorum ama zerath'ın yazdıklarına da katılıyorum. Çok uzun zaman alacak bir süreç bu, önce insanların kafalarında taşıdıkları beynin büyük bölümünün sürüngenlerden miras kaldığını görüp buna bir çözüm bulmaları gerektiği bilincine ulaşması lazım. Sürüngen beyniyle, hayatta kalmak için diğer insanlarla mücadele etmek, gerekirse savaşmak zorundayken imkansız.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım din safsatası tam bitmeye kalktığında bi insan daha çıkıcak muhammed gibi ikna edicek zeka geriliği olan insanları bir bakmışsın gene 1milyar kişi bu saçmalığa inanmış sonuç ne olucak ? Bizim gibi insanların kafalarını agrıtacaklar . Giricekler foruma acicaklar fake bi hesap başlıcaklar Tanrı vardır ? Sonra düşünücek yavaş yavaş olmaması mantıklı gelicek sonra gene biri çıkıcak gene yıkıyıcak bu .. ' nin aklini bu böyle sürüp gidicek yani Acınası bir durum <_< . Din şu insanoğlu ırkı bitene kadar sürecek .

tarihinde Like a Bunny tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arkadaşım din safsatası tam bitmeye kalktığında bi insan daha çıkıcak muhammed gibi ikna edicek zeka geriliği olan insanları bir bakmışsın gene 1milyar kişi bu saçmalığa inanmış sonuç ne olucak ? Bizim gibi insanların kafalarını agrıtacaklar . Giricekler foruma acicaklar fake bi hesap başlıcaklar Tanrı vardır ? Sonra düşünücek yavaş yavaş olmaması mantıklı gelicek sonra gene biri çıkıcak gene yıkıyıcak bu .. ' nin aklini bu böyle sürüp gidicek yani Acınası bir durum <_< . Din şu insanoğlu ırkı bitene kadar sürecek .

katılıyorum. insanla beyinlerinde saçmasapan şeyler üretmeye devam edecekler.

Sitelerde Paylaş

Ahlak var olduğu sürece dinler de olacaktır. Akıl ile yaşamamız lazım gereksiz ve durmadan değişmesi gereken ahlak ve din kuralları ile değil(dinlerin de ahlak öğretileri olmasına karşın ahlakın evrensel olmaması sebebi ile bu kadar çok din ve ahlak türü var). İnsanlar doğru bir şekilde akıllarını kullanmayı öğrenip hayatını sorgulayarak yaşamaya başlar o zaman din diye bir şey kalmaz.

Sitelerde Paylaş

bence tanrı kavramı kalkmasa daha iyi olur.bu tanrıya inananların,bi gün tanrı diye bişey olmadığını anladıklarında dünyaya neler yapacaklarını hayal bile edemiyorum.düşünsenize onlar için cehennem,günah,yasak diye bişey kalmayacak,herşey serbest.insanlığın sonu gelir bence

Sitelerde Paylaş

bence tanrı kavramı kalkmasa daha iyi olur.bu tanrıya inananların,bi gün tanrı diye bişey olmadığını anladıklarında dünyaya neler yapacaklarını hayal bile edemiyorum.düşünsenize onlar için cehennem,günah,yasak diye bişey kalmayacak,herşey serbest.insanlığın sonu gelir bence

ben de bazen böyle düşünüyorum.. o kadar mankafa insanlar var ki.. AA cehennem yokmus la diyip bir sürü adam öldürebilir.. varsın toplumların afyonu yok olmasın

Sitelerde Paylaş

ben de bazen böyle düşünüyorum.. o kadar mankafa insanlar var ki.. AA cehennem yokmus la diyip bir sürü adam öldürebilir.. varsın toplumların afyonu yok olmasın

Atladığın önemli bir ayrıntı var bence,insanlar bu sosyal ve entellektüel zekaya ulaştıktan sonra,toplumsal olarak.Aynı oranda ferah ve huzurun da yükselmesi muhtemel.Aynı zamanda insanlar sadece allah/kitap korkusu ile insan öldürmüyor değiller.İnsanın içinde kendisini durduran bir otokontrol yapısıda var.

Dinlerin piyasadan kalktığı zamanlar ki bunun 300-400 yıldan önce olmasını pek mümkün görmüyorum.

O eşikten sonra insanların daha da akıllanması muhtemel.

Sitelerde Paylaş

Dinler kalkmaz çünkü toplumun dayandığı yegane kural getirici formlardan biridir. Ancak form değiştirebilir, din boyun eğmektir, uymaktır, kabullenmektir. Bugün Allah'ı kabul edersin yarın başka bir şeyi.

Yegane formlardan biri ifadesi yanlış, yegane tekillik ifade eder. Din yegane kural getirici form da değildir, kaynağını gelenekten alan töre var, toplumsal mutabakattan alan hukuk var, gözlem ve tekrarlanabilir deneylerle ortaya konulmuş bilgiden alan bilim var ? Bunlar kural getirmiyor mu diyeceğiz ?

Sitelerde Paylaş

Yegane formlardan biri ifadesi yanlış, yegane tekillik ifade eder. Din yegane kural getirici form da değildir, kaynağını gelenekten alan töre var, toplumsal mutabakattan alan hukuk var, gözlem ve tekrarlanabilir deneylerle ortaya konulmuş bilgiden alan bilim var ? Bunlar kural getirmiyor mu diyeceğiz ?

Yegane Türkçe bir kelime değil, kullanırken doğru kullanamayabiliyoruz. Orda "var olan birkaç" anlamını vermeye çalışmıştım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...