Jump to content

Ateist gözüyle sınav.

Recommended Posts

Dedim ya oynuyorsun işte..Olmazsa başka türlü oldur, karınca kararınca...

evet aslında uzun uzun düşünüp ölçüp tartmadan cevaplıyoruz bazen...

yazarken kendiliğinden gelen düşünceleri hemen paylaşmış oluyoruz...

o yüzden çok iddalı olamıyorum...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dini ögelerin mantıkla bağdaşan tek yönünü yazarmısın..,

işte sınav konusunu akılla mantıkla bağdaşabilecek şekilde anlatmaya çalışıyoruz...

bu dünya bir sınav yeridir diyen din...

bu sınavın ancak erdemli insanların ortaya çıkarılması için olabileceğini ve bunun makul olduğunu söylüyoruz...

hayat ve ölüm hakkında oataya atılan bu savın diğer savlardan daha kabul edilebilir olduğunu sanıyorum...

Sitelerde Paylaş

işte sınav konusunu akılla mantıkla bağdaşabilecek şekilde anlatmaya çalışıyoruz...

bu sınavın ancak erdemli insanların ortaya çıkarılması için olabileceğini ve bunun makul olduğunu söylüyoruz...

hayat ve ölüm hakkında oataya atılan bu savın diğer savlardan daha kabul edilebilir olduğunu sanıyorum...

Kirec bu yazdıkların dini ögeler mi?

Ve yazdıklarının mantıkla bagdasan yanı nedir?Off yani saçmalıyorsun...

Kirec sizin hakkında yaptıgı yorumların da sayın placeboya katılıyorum..

Artık sizin düşünce dünyasınnızdaki paylaşımlarınız da dahil hiç bir yazınızı okumuycam..Çünkü SAÇMALIYORSUNUZ...e yeter!!!!!

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım, ne şiş yansın ne kebap diyerek ne müslümanların saçmalıklarını savunabiliyorsun ne de ben ölümlü olamam, illa ki

ölümden sonra hayat olmalı avuntundan vazgeçebiliyorsun. Bu yüzden öne sürdüğün savlar, bazen benim sınavın ve cehennemin işlevi

konusundaki mizahi yaklaşımımı bile solda sıfır bırakacak ümitsiz çırpınışlar olmaktan kurtulamıyor maalesef.

Sitelerde Paylaş

' tanrı' her şeyi biliyorsa cennete yada cehenneme gideceğimizide bilmesi gerekmez mi ozaman neyin sınavını yapıyor. yok eğer kimin cehenneme kimin cennete gideceğini bilmiyorsa ozaman tanrınız her şeyi bilemiyor. arkadaşlarım arasında en çok tartıştığımız konu bu oluyor. cevapları herzaman hayır tabiki kimin nereye gideceğini bilmiyor. oluyor. ozaman tanrı her şeyi bilmiyor dediğimde ohoooo çok sorgulamak iyi değildir diyorlar.

Sitelerde Paylaş

' tanrı' her şeyi biliyorsa cennete yada cehenneme gideceğimizide bilmesi gerekmez mi ozaman neyin sınavını yapıyor. yok eğer kimin cehenneme kimin cennete gideceğini bilmiyorsa ozaman tanrınız her şeyi bilemiyor. arkadaşlarım arasında en çok tartıştığımız konu bu oluyor. cevapları herzaman hayır tabiki kimin nereye gideceğini bilmiyor. oluyor. ozaman tanrı her şeyi bilmiyor dediğimde ohoooo çok sorgulamak iyi değildir diyorlar.

Size birşeyler ekleyim bari,

Diyelimki; Tanrı kimin nereye gideceğini bilmiyor ve bu nedenle de (ne kadar saçma olsada) eşit olmayan koşullarda bizi sınava sokarak sonucumuza göre cennete ve cehenneme yerleştirmeyi düşünüyor. Peki bizi yaratan tanrı neden onu iyi diğerini kötü yaratıyor ? Yoksa amacı küçük çocukların sahilde yaptığı kumdan kale gibi bir anlık heyecan mı ? canı sıkılınca kaleyi bozup mağara mı yapacak ? Bizi ahirete soktuktan sonra "canım sıkıldı ya şunu da bu sefer gezegen yapıyım, şu da güneş" diyerek farklı oyunlara mı çevirecek ?

Aslında açıkça burada, dini öğretilerin ve dogmatik bilgilerin insan tarafından oluşturulduğu fazlasıyla açık, bence tek sorun insanlardaki "korku". Ateist olmadan önce bunları düşünmekten çok korkardım. Tüm inançlılara tavsiyem tüm cesaretinizle gerçekten kısa bir süre de olsa düşünün.

Sitelerde Paylaş

Hayat insana birşeyler öğretir ve dersler verir, sınav kısmı ise öğrettiklerine ve verdiği derslere gösterdiğimiz tepkiyle ortaya çıkar.Sonucunu yine yaşayarak görürüz.

tarihinde Galileo100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dünyanın 3/4'ü (ve belki daha fazlası) sadece ailelerinden gelen din seçimleri için ebediyen cehenneme atılacakken neyin katsayısından bahsediyorsun acaba? Ebedi cehenemmi yarıya mı indireceksin?

Madem sınav şartları bu kadar eşit neden başka ülkelerde doğanları %98'i kafir olmaya devam ediyor? Hepsi gerizekalı mı? Hepsi gerizekalı ise bu onları yaratanın suçu olmaz mı?

Sitelerde Paylaş

Dünyanın 3/4'ü (ve belki daha fazlası) sadece ailelerinden gelen din seçimleri için ebediyen cehenneme atılacakken neyin katsayısından bahsediyorsun acaba? Ebedi cehenemmi yarıya mı indireceksin?

Madem sınav şartları bu kadar eşit neden başka ülkelerde doğanları %98'i kafir olmaya devam ediyor? Hepsi gerizekalı mı? Hepsi gerizekalı ise bu onları yaratanın suçu olmaz mı?

Zaten insanlari bizzat yaratan, ailelerini, yetistikleri cevreyi vs belirleyen tanrinin sonrada gidip bu insanlari cezalandirmaya kalkmasi baslibasina bir sacmalik. Bu acidan baktiginda tanrinin cocuklara tecavuz edip olduren bir adami bile cezalandirma hakki olmaz, onu o sekilde yaratan yada bu noktaya surukleyen sartlari belirleyen zaten kendisi. Ustelik bizi yaratmadan once ne yapacagimizi bile biliyor bu varlik :)

Sitelerde Paylaş

Zaten insanlari bizzat yaratan, ailelerini, yetistikleri cevreyi vs belirleyen tanrinin sonrada gidip bu insanlari cezalandirmaya kalkmasi baslibasina bir sacmalik. Bu acidan baktiginda tanrinin cocuklara tecavuz edip olduren bir adami bile cezalandirma hakki olmaz, onu o sekilde yaratan yada bu noktaya surukleyen sartlari belirleyen zaten kendisi. Ustelik bizi yaratmadan once ne yapacagimizi bile biliyor bu varlik :)

nasıl olsaydı saçma olmazdı sence...

Sitelerde Paylaş

nasıl olsaydı saçma olmazdı sence...

Soylesi daha mantikli olabilidi, tanri ilk insanlari (bir grup insan) notr yaratti ama bunlar arasindaki ciftlesmelere falan karismadi, nasil bir nesil meydana gelecegi tanrinin kontrolunde degildi ve sonuclarin ne olacagini oda bilmiyor, bekleyip gorecek. Buna benzer bisey olsaydi imtahan iddasinda daha az celiski bulunurdu ama siz her nedense her seyi bilen ve kontrol eden tanri fikrinden hoslaniyorsunuz. O yuzden ne kadar mantik disida olsa her seyi onceden bildigi halde imtahan eden tanri sacmaligina iananiyorsunuz

Sitelerde Paylaş

Soylesi daha mantikli olabilidi, tanri ilk insanlari (bir grup insan) notr yaratti ama bunlar arasindaki ciftlesmelere falan karismadi, nasil bir nesil meydana gelecegi tanrinin kontrolunde degildi ve sonuclarin ne olacagini oda bilmiyor, bekleyip gorecek. Buna benzer bisey olsaydi imtahan iddasinda daha az celiski bulunurdu ama siz her nedense her seyi bilen ve kontrol eden tanri fikrinden hoslaniyorsunuz. O yuzden ne kadar mantik disida olsa her seyi onceden bildigi halde imtahan eden tanri sacmaligina iananiyorsunuz

ben herşeyi önceden bildiği konusunda çok emin değilim...

bilmediği için imtihan ediyordur...

Sitelerde Paylaş

Yine de edemez aslinda. Seni yaratan, oldugun bu seklinle imal eden tanri sonrada neden sunu bunu yaptin diyemez. Curuk bina yapan mimarin depremde yikilan binasini cezalandirmasi kadar salakca bisey bu. Aslinda geleneksel islam inancina gore mimar depremi saatini-siddetini -lokasyonunu ve binaninda dayanikli olmadigi icin yikilacagini falan biliyor ve bile bile yapiyor bunu. Siz buna imtahan diyorsunuz.

Misal, biz insanlar cocuklara tecavuz eden insanklara tahammul gosteremeyiz ve bu kisileri cemiyetimizde istemedigimizden sert cezalar veririz. Ama tanri bunu yapamaz, mantikli dusunursen normal ve saglikli bir bireyin cocuklara bu sekilde davranamayacagini gorursun, o insanlar kotu yada zalim olduklari icin yapmiyirlar bunu, hastalar sadece. Tabiki yaptiklari hastalik denilerek maruz gorulemez bunu demek istemiyorum, sadece tanri bu insanlari bu sekilde yargilayamaz diyorum.

Sitelerde Paylaş

Hayalindeki tanrı herşeyi bilen, herşeye gücü yeten kuran'da tarif edilen gibi bir tanrı değilse, bir sınav olmalı ise ve yaratıcı bu sınava girenlerin alacağı sonucu baştan bilmiyorsa, bu sınavın bir tür kalite kontrol testi olduğunu kabul ediyorsun o zaman ? Buna gerçekten inanıyorsan peygamberin benim kireç :D

Sitelerde Paylaş

Yine de edemez aslinda. Seni yaratan, oldugun bu seklinle imal eden tanri sonrada neden sunu bunu yaptin diyemez. Curuk bina yapan mimarin depremde yikilan binasini cezalandirmasi kadar salakca bisey bu. Aslinda geleneksel islam inancina gore mimar depremi saatini-siddetini -lokasyonunu ve binaninda dayanikli olmadigi icin yikilacagini falan biliyor ve bile bile yapiyor bunu. Siz buna imtahan diyorsunuz.

Misal, biz insanlar cocuklara tecavuz eden insanklara tahammul gosteremeyiz ve bu kisileri cemiyetimizde istemedigimizden sert cezalar veririz. Ama tanri bunu yapamaz, mantikli dusunursen normal ve saglikli bir bireyin cocuklara bu sekilde davranamayacagini gorursun, o insanlar kotu yada zalim olduklari icin yapmiyirlar bunu, hastalar sadece. Tabiki yaptiklari hastalik denilerek maruz gorulemez bunu demek istemiyorum, sadece tanri bu insanlari bu sekilde yargilayamaz diyorum.

biz yargılayabiliyorsak o da yargılayabilir...

o insanı özgürce davranabilecek şekilde yaratmış...

eğer insanın yaptığı davranışlara zorlamıyorsa yargılayabilir...

zorladığı davranışlar da vardır belki ...

onlardan yargılayamaz...

Sitelerde Paylaş

Hayalindeki tanrı herşeyi bilen, herşeye gücü yeten kuran'da tarif edilen gibi bir tanrı değilse, bir sınav olmalı ise ve yaratıcı bu sınava girenlerin alacağı sonucu baştan bilmiyorsa, bu sınavın bir tür kalite kontrol testi olduğunu kabul ediyorsun o zaman ? Buna gerçekten inanıyorsan peygamberin benim kireç :D

aşağı yukarı öyle...

peygambere gerek kalmadı artık...

herkes aklıyla vicdanıyla bunları bulabilir...

Sitelerde Paylaş

biz yargılayabiliyorsak o da yargılayabilir...

o insanı özgürce davranabilecek şekilde yaratmış...

eğer insanın yaptığı davranışlara zorlamıyorsa yargılayabilir...

zorladığı davranışlar da vardır belki ...

onlardan yargılayamaz...

Iletimi okumadan yazdin bunu insallah. Tanrinin neden insanlari suclayamayacagini orneklendirerek bir salaga anlatir gibi anlatmistim oysaki

tarihinde jadi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

aşağı yukarı öyle...

peygambere gerek kalmadı artık...

herkes aklıyla vicdanıyla bunları bulabilir...

Peygambere gerek yok, dine de gerek yok, hatta yaratıcıya da yok diyeceksin de dilin varmıyor, bu geldiğin noktadan sonra geri dönüşün de yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...