Jump to content

Sonsuzluk Bilimsel Bir Gerçek...

Recommended Posts

sonsuz odalı otele gelen ikinci tur sonsuz sayıdaki müşteriyi nasıl yerleştiririz...

ilk turdaki müşterilerin hepsini bir numara ileri alarak...

yani bir nolu odadaki müşteriyi iki nolu odaya alır ikinci turdaki birinci müşteriyi oraya yerleştiririz...

aynı işlemi sonsuz kez tekrarlayabilirsek herkese yer bulmuş olunur...

bu yöntemle sonsuz sayıda tur gelse yine onları yerleştirebiliriz...

bende bir soru sorem...

sonsuz yıl hapse çarpılmış bir suçlunun cezası bir hakim tarafından yarıya indirldi...

şimdi bu suçlu cezasını nasıl çekerse gerçekten yarıya inebilir...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 97
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Birinci kısım problemli. Çünkü sonsuz zamana yayamazsınız işinizi. Daha hızlı çözümler bulmalısınız.

Sorunuzun cevabı, 1 gün dışarda, 1 gün içerde.

ilk otobüsün müşterileri 2 4 6 8...

ikinci otobus 3 6 9....

üçüncü otobüs 5 10 15...

böyle gider....

Sitelerde Paylaş

matematik oyunları uzayı bağlamaz

uzayın matematiğe ihtiyacı yoktur

insanın matematiğe ihtiyacı vardır

matematik var nasılsa ne gerek var uzaya çıkmaya

şu yazımı tekrarlıyayım bari

sonsuz olabilecek tek şey yokluk olabilir

yokluğun dışımda hiçbir şeyin sonsuz olabileceğine ihtimal vermiyorum

Sitelerde Paylaş

0 ile 1 arasında mı daha çok sayı vardır? Yoksa 1 ile 99 arasında mı? :D

Umarım bu sefer kafan basar da sen de rahat edersin ben de :)

Sanırım ateistbakış sen sonsuz kavramını farklı algılıyorsun. Başı belli sonu belliyse nasıl sonsuz olur ki gibi bir mantık yürütmüşsün. Burda devreye limit giriyor.

xenix davasında haklı,her ne kadar 1 ile 99 arasında daha çok sayı var gibi görünse de, bu anlamlı bir farklılık yaratmaz. İşin içine belirsizlik girer. Velhasıl kelam 0 ile 1 arasında sonsuz sayı vardır.

Sitelerde Paylaş

0 ile 1 arasında kaç tane rasyonel sayı olduğunu söyle bana..

Bu sayımı yapabilecek doğal veya suni (yapay) bir mantık ve bilgi seviyesinde değiliz.

Yani henüz çektiğimiz ipi saracak makaramız yok.

OK?

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

cetvelde 0 da duran bir adamımız olsun...

cetvelin sonu da 1 ile bitiyor...

bu adam sıfırdan bire kadar yürüyecek...

çok küçük adım atabilen bir adam...

ve her seferinde önündeki mesafenin yarısına kadar bir adım atabiliyor...

bu adam kaç adım sonra sıfırdan yola çıkıp bire ulaşabilir...

Sitelerde Paylaş

benim yazılarım görünmez yazı galiba

ateist bakış

sonu olan bir evrende allahın akvaryumunda mı yaşıyoruz :)

Senin sorun zaten tuhaf.

Evren genişliyor arkadaş.

Genişleyen şey sonsuz olmaz zaten değil mi? :)

Ama benim düşünceme göre bizler kapalı bir döngüdeyiz.

Bir simit düşün içi su dolu.

Veya donut gibi bir şekil. İçi su dolu.

O şeklin başı ve sonu yok işte.

İçeriden herhangi bir akıllı bilincin çıkabileceğini sanmıyorum.

O yüzden boşuna sorma yani.

Evrenin ne olduğunu evrenin ucunu anlayabildiğimizde biliriz.

Bırak evrenin ucunu, herhangi bir bilincin samanyolu galaksisinden çıkabilmesi bile bir mucize olur.

Belki de çıkabilene kadar bilinç sistemini oluşturan ortamlar yok olur (yaşam vb gibi)

Kısaca evren sonsuz değil.

Ama biz evrenden daha sonlu olduğumuzdan onun sonluluğu bize sonsuzluk gibi geliyor.

Ve bir anlamda da öyle.

:)

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Forumun en cahil üyesi benim zaten kendim ilan ettim, türev integral bile bana uzak mesela

ama ben de şöyle sorayım: Bu sonsuz kavramı sadece evreni, temel kuvvetleri falan anlamaya

çalıştığımız çalışmalarda mı kullanılıyor ? Yoksa sonsuz kavramının kullanıldığı herhangi

bir formülün teknolojide herhangi bir işimize yaradığı örnekler var mıdır ? E=mc2

ile atom bombası ve nükleer santral yaptık örneğin. İçinde sonsuz geçen bir formülün teknolojide

herhangi bir kullanımı var mı ?

tarihinde MaviPanter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sonsuzluk insansal bir kavram olarak aklımızda ortaya çıkıyor.

Ondan kurtulmamız çok zor.

Yok dememiz mümkün değil.

Onu sadece hesaplamalarımızda kullanamıyoruz.

Çünkü hesaplamalarda kullandığımız matematik kusurlu.. O da insansal nihayet.

Ama sonsuzluk gerçek olabileceği kadar gerçek bizim için.

Son zamanlarda ortaya atılan membran teorisi de sonsuzluğa güveniyor.

Sonsuz geçmişten beri var olan iki membran her trilyon yılda bir çarpışarak yeni bir Big Bang'e neden oluyur bu teoriye göre.

Sonsuzluk kavramı bir başlangıca gereksinin göstermediği için de yararlı.

Tek bir başlangıç yok. Sadece başlangıçlar var. Ve onların sayısı da sonsuz olabilir.

Biz daha çok sonsuz mekandan rahatsız oluyoruz.

Eğer maddenin devinimi başlangıçlar arasında ise, bizim için bir sorun oluşturmuyor.

Ama maddenin nerede Big Bang olduğu önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Big Bang nerede vuku buluyor?

Sitelerde Paylaş

Sonsuz olan yokluktur

evren ise yokluk için de genişliyor ve/veya yolculuk ediyor

başka evrenler varsa bile başka yokluk olamayacağına göre aynı yokluk içinde bulunması gerekir

tarihinde Spenser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ayrıca olayı biraz daha genişletince saçmalığı daha da belirginleşiyor.

Sonsuz demek bitmek tükenmek bilmez demek bir anlamda.

Bu da şu anlama geliyor;

Süreklilikte istikrar sağlamış bir obje, nesne veya durum.

Böyle bir şey var mı?

Şu ana kadar böyle bir şeyle dogmalar haricinde karşılaşabilen var mı? :D

Evrenin bulunduğu ortam hakkında şu andaki mantığınızla çıkarımlarda bulunmamanızı öneririm.

Enerjisiz, kütle çekimsiz, atomsuz, maddesiz ortamlar hakkında ileri geri konuşup da rus matroşkası gibi herşey birbirinin içindedir mantığı yürütemeyiz.

Bilinebilir, kavranabilir olması için özellikle insan canlısındaki bilincin 100 bin yıl daha gözlem yapıp birikim oluşturması lazım.

Keşke bizden başka alternatif mantık için referans alacağımız bir akıllı yaşam formu bulsak uzayda.

O zaman süreç çok daha hızlanır.

Sitelerde Paylaş

bazı sonsuzlar daha büyüktür...

bir noktadan bir birim uzaklıkta sonsuz sayıdaki noktalar bir küreyi oluşturur...

yine bir noktadan iki birim uzaklıktaki sonsuz sayıdaki noktalarda daha büyük bir küreyi oluşturur...

ikiside sonsuz sayıda noktadan oluştuğu halde biri diğerinden daha büyük iki küre var ....

olur yani bunlar...

Sitelerde Paylaş

Sevgili DreiMalAli....

Sonsuz + 1 = sonsuz..

Peki sonsuz -1 nedir?

Yine mi sonsuz?

Olmamalı.. Çünkü sonsuz kadar büyük bir sayı değil.

Evet sevgili Haci.

sonsuz -1 de sonsuzdur.

Tersi çelişkili olurdu (İşlem yapma anlamında).

Eğer "sonsuz - 1"in belli bir değeri olsaydı, bu değere tekrar 1 eklediğimizde aniden yine sonsuz olacaktı.

Matematiksel anlamda sonsuzun belli bir sayısal değeri yoktur. Sayısal özellikler gösterse de, "sonsuz" bir sayı değildir. Bu yüzden limit değer, sınır değer vs. ile ifade edilir.

Ve aslında bu "sonsuz"un ne olduğu da tanımlanmaz. Bu "sonsuz"un özellikleri belirtilir ve anlamlı sonuçlar vermesi için bu özelliklerle nasıl işlem yapılacağına dair kurallar belirlenir. Bunlar gayet basit kurallardır. Ama normal sayılarla işlem yapma alışkanlığımızdan olsa gerek, işin içine sonsuz gidiğinde, bu kurallar ihlal edilir (genellikle farkında olmadan).

Ayrıca çeşitli matematik dallarında kullanılan sonsuzun özellikleri tıpa tıp aynı değildir.

Sonuçları itibariyle bu özellikler; insanın sağduyusuna ters gelen olguları da birlikte getirir.

Buradaki tanım senin başlık yazındaki sonsuzluk anlatımına pek benzemediği gibi, günlük konuşmalarda kullandığımız sonsuzluk ile de örtüşmez.

Bu matematiksel tanımın fiziksel realite ile örtüşmesi gerekmiyor. Bu yüzden bazı azami durumlarda kendisini belli eder.

Mesela geometrik optikde paralel gelen ışınlar, merceğin veya çukur aynanın odak "nokta"sında kesişirler. Bu model gayet yararlıdır ve işe yarar. Ama işin içine enerjide kattığımızda, realiiteye uymaz. "Burada "nokta" matemaksel tanımyla haçmı sıfır olan bir olgudur. Foton ise fiziksel bir olgu olup belli bir miktarda enerjiye sahiptir. Bu modele göre odak noktasındaki enerji yoğunluğu (= Enerji bölü hacım) "sonsuz" olması gerekir. Çünkü hacım sıfırdır. Bir sayı (burada: enerji miktarı) sıfıra (burada: noktanın hacmı) bölündüğünde sonuç sonsuz çıkması lazım (= tekillik). Matematiksel olarak doğru olsa da, fiziksel olarak yanlış bir sonuçtur. Gözlemlerimiz ile örtüşmez.

(Bu modelde göz ardı edilen; fotonun dalga özelliği ve bu dalganın hacmının sıfır olmadığı, belli bir yer kapladığı)

Çeşitli fiziksel konularda, benzer örnekleri artırmak mümkün tabi.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili DreiMalAli...

Benim hem annem hem de babam matematikçi idiler. İkisi de lisede matematik öğretmeni idi.

Benim matematikten nefret etmemin nedenleri onlar olmalı.

Evimizde her gün matematik konuşulurdu. Başka konu bilmezdi bizimkiler..

Tabii babamın akşam dışarda yaptığı içki sefaları ayrı..

Edebiyat, fizik ve felsefe öğretmeni arkadaşları ile Melek Girmez adında Adana'nın eski ve ünlü kebap lokantlarından birinde kafayı çekerlerdi.

O zamanın lise öğretmenleri geceleri sarhoş olurlardı.

Biz çocuklar matematik duymaktan usanmıştık artık.

Sonsuz hakkında verdiğin bilgiler için teşekkürler.

Sanırım sonsuzun matematik dışında da çeşitli tanımları ve yorumları vardır.

Özellikle felsefede.. Aslında senin uyarından sonra düşünüyorum da başlığın ilk iletisi de tamamiyle felsefi bir görüş.

Matematikle hiç bağdaşmıyor.

Yine de sonsuz çok ilginç bir kavram.

Olmasaydı birinin icat etmesi gerekirdi.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sonsuzluk soyut bir kavram.

Sayılarda soyut olunca sayıların sonsuzluğundan bahsedilebilir. Say say sonu gelmez.

Sonsuzun yanında, hangi sayı olursa olsun, ister eklensin, ister çıkarılsın sonuç yine sonsuzdur.

Yani, sonsuz - yazabileceğiniz en büyük sayı = sonsuzdur.

Şimdi bu durumda sonsuzdan geliyor olabilir miyiz?

Yani, geriye baktığımızda bir başlangıcı yoksa eğer, sonsuzdan bu zamana kadar geçen zamanı çıkardığımızda yine sonsuzdayız demektir.

Dolayısıyla - sonsuzdan + sonsuza varılması da matematiksel olarak mümkün değil herhalde.

Ya da yokluğu, evrenin içinde olduğu boşluğu sonsuz olarak nitelendiriyoruz.

Evren bu sonsuzluğun neresinde?

Dünyamız evrende bir nokta gibiyken, evren de boşlukta bir nokta gibiyse;

O nokta neden orada ortaya çıkmış olabilir?

Neden başka noktalar da ortaya çıkmış olmasın?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...