Jump to content

Neden bu foruma giriyorsunuz?

Recommended Posts

Kendi adıma konuşayım, ben foruma Müslümanlarla dalga geçmek, onları aşağılamak için girmiyorum.

Ben bu forumu bir tiyatro sahnesi gibi veya bir tür Müslümanlarla Atesitler arasında açık oturum gibi görüyorum,

bu şekilde dışarıdaki izleyiciler forumdaki tartışmaları izleyerek kafalarında bir sonuç oluşturuyorlar.

CharlesDarwin arkadaşımızın söyledikleri gayet mantıklı, kendisinin fikirlerini her zaman beğenmişimdir.

Sitelerde Paylaş

Geleneksel düşünce ve geleneksel yaşantıdan kopuk ve kopmaya meyilli kişileri kendi yanımda görmüşümdür farklı düşünsek bile.

Her ne kadar ateist olmasam da ateizmin kendini duyurması ifade etmesi ve toplum içinde kabul edilebilir şekilde bir pozisyona gelip sosyalleşebilemeleri benim açımdan önemlidir.Ateist/agnostik/deist/panteist arkadaşlarla buluşmuş görüşmüş ve kaynaşmış biri olarak bu kaynaşmaların olumlu yanlarını yaşamış biriyim.

Ateistleri veya diğer dinsizleri kedi kesen ahlaksız ve pislik olarak görmeye çalışan önyargılı ve yobaz kesime meydanlar bırakılmamalıdır.

Bu forumun güçlenmesini , müslüman kesim içinde ateistleri daha yakından tanımak ve belli önyargıları kırmak adına önemli buluyorum.

Karşılıklı nefretin ve öfkenin yerini empati ve dialog almalıdır.

tarihinde Galileo100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ben yeniyim,

soruyu üzerime ne kadar almalıyım bilmiyorum, ama benzeri forumlara veya benzeri diyaloglara neden giriyorum,

çünkü çok hoşuma gidiyor,

öyle gürlersiniz, dinleri eleştrirken bazen çok mantıksızsınız, kiminiz ise abartır, nefret konrolü yapamaz, ateizmin de yüzkaralarıdır onlar aslında, kalite düşer de düşer, oysa keyifli muhabbetler edilir sizlerle, onları aranızdan çıkarmalısınız veya birileri sus demeli,

dinleri reddediyorsunuz ve bir evrim fikriniz var, dinlere tabi olmak, bilhassa islam dini ritüelleri, inanışları, oldukça evrimseldir, bir müslümanı, bir hristiyanı bir putpereste kin gütmenize gerek yok, bir topluluğa tabi olmak oldukça fıtridir, bir otorite ihtiyacı ve dahi itaati oldukça olağandır, kine gerek yok, halimiz çok doğal, evrimsel formlar gibi görseniz bizi olmaz sanki,

aranızda hacılar, hocalar, hafızlar, islam alimleri vardır illaki ama islam'ı bilmiyorsunuz,

biliyoruz, bildik, öğrendik, anladık da ateist olduk dersiniz, yok yemezler, ben müslümanım, eleştri diye sunduklarınızı okur, ölçer, biçerim, kıymet veririm, ama bakarım bakarım dinimde yerini bulamam, e nereden çıkıyor bunlar diye hayret ile keyiflenirim, adetler ile, anadolu görenekleri ile islamı hep ama hep karıştırırsınız, bilmediğiniz birşeyi reddediyor gibi görürüm sizi hep, bu hoşuma gider,

güçlü gibi görünürsünüz, insanız tabi çok doğal ki kıyaslara giriyoruz, bakıyorum üç-beş yetersiz ve yeteneksiz müslüman, arada heyecanlı bir kaç kişi gelir, ne yazabilir, ne mantığı işler, öyle bir hayal kırıklığı, bir küçük düşmüşlük ile ağlaya ağlaya gider, bu sizi belki güçlü gösterir, en azından çok faydalı bir kişisel tatmindir, başarılı, birilerinin başarısızlığı birilerini hep başarılı gösteriri, birilerinin kör cehaleti çoklarını alim gösterir.

mantığınız da, delilleriniz de yetersizdir gözümde, bunu görmek hoşuma gider, öyle bir keyifsiniz, ve bulunduğunuz ortamlar da.

Sitelerde Paylaş

açıkçası siteye ilk baktığımda saçma sapan bir forum sanmıştım. ama gerçekten ciddi konuşmalar dönüyor burada. kendi düşüncelerimi paylaşmak ve kendim yeni şeyler katmak için giriyorum. ilgimi çekmeyen konularda oluyor elbet ama bilim adına yazılan yazıları okumak hoşuma gidiyor.

özellikle bilim adına saçma hurafelere inanan arkadaşlarımı cevap vermekte hoşuma gidiyor. kibirli görünebiliyorum bazen ama burada okuduklarım bana çok şey katıyor düşüncelerimi şekillendiriyor. daha çok soru sorasım geliyor

Sitelerde Paylaş

ben yeniyim,

soruyu üzerime ne kadar almalıyım bilmiyorum, ama benzeri forumlara veya benzeri diyaloglara neden giriyorum,

çünkü çok hoşuma gidiyor,

öyle gürlersiniz, dinleri eleştrirken bazen çok mantıksızsınız, kiminiz ise abartır, nefret konrolü yapamaz, ateizmin de yüzkaralarıdır onlar aslında, kalite düşer de düşer, oysa keyifli muhabbetler edilir sizlerle, onları aranızdan çıkarmalısınız veya birileri sus demeli,

dinleri reddediyorsunuz ve bir evrim fikriniz var, dinlere tabi olmak, bilhassa islam dini ritüelleri, inanışları, oldukça evrimseldir, bir müslümanı, bir hristiyanı bir putpereste kin gütmenize gerek yok, bir topluluğa tabi olmak oldukça fıtridir, bir otorite ihtiyacı ve dahi itaati oldukça olağandır, kine gerek yok, halimiz çok doğal, evrimsel formlar gibi görseniz bizi olmaz sanki,

aranızda hacılar, hocalar, hafızlar, islam alimleri vardır illaki ama islam'ı bilmiyorsunuz,

biliyoruz, bildik, öğrendik, anladık da ateist olduk dersiniz, yok yemezler, ben müslümanım, eleştri diye sunduklarınızı okur, ölçer, biçerim, kıymet veririm, ama bakarım bakarım dinimde yerini bulamam, e nereden çıkıyor bunlar diye hayret ile keyiflenirim, adetler ile, anadolu görenekleri ile islamı hep ama hep karıştırırsınız, bilmediğiniz birşeyi reddediyor gibi görürüm sizi hep, bu hoşuma gider,

güçlü gibi görünürsünüz, insanız tabi çok doğal ki kıyaslara giriyoruz, bakıyorum üç-beş yetersiz ve yeteneksiz müslüman, arada heyecanlı bir kaç kişi gelir, ne yazabilir, ne mantığı işler, öyle bir hayal kırıklığı, bir küçük düşmüşlük ile ağlaya ağlaya gider, bu sizi belki güçlü gösterir, en azından çok faydalı bir kişisel tatmindir, başarılı, birilerinin başarısızlığı birilerini hep başarılı gösteriri, birilerinin kör cehaleti çoklarını alim gösterir.

mantığınız da, delilleriniz de yetersizdir gözümde, bunu görmek hoşuma gider, öyle bir keyifsiniz, ve bulunduğunuz ortamlar da.

Neden bu kadar kibirlisiniz sizler?...

Size bu güveni veren nedir? Nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?

Tek bir kanıtınız yok. Akla, mantığa, sağduyuya ve tabii bilime uyum sağlayan tek bir açıklamanız yok.

Şöyle bir beyninizi sıfırlayıp olan bitene bakma şansınız olsa siz de anlayacaksınız belki ama, işte bunu yapamıyoruz..

Yapabileceğimiz tek şey hem kendimizi hem de bildiklerimizi anlatmak.

CharlesDarwin'e bu anlamda katılıyorum. Burası elbette bir misyon üstlenmiş. İster kabul edelim ister etmeyelim, kurucuları hangi amaçla burayı açmış olurlarsa olsunlar, bu forumun bir misyonu var.

Sessiz okuyucudur önemli olan. Karşınızdakinin değişme şansı yoktur pek, ama sizin onunla olan tartışmalarınız, soruları olan ve onlara yanıt arayan sessiz okura yanıttır belki...

Yani pek öyle basit bir forum didişmesi, mastürbasyon vs. değil bu.

Sitelerde Paylaş

Neden bu kadar kibirlisiniz sizler?...

Size bu güveni veren nedir? Nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?

:)

çok mu kibirli göründüm :ph34r: pardon,

emin olmasam ne işim var bu din içinde,

gayet insani, ben de karşı tarafı çok kibirli ve kendini begenmiş görüyorum, demek olağan bir durumdur bu demekten de kendimi alamıyorum, ne yapabilirim, iki iki dört ediyor,

Tek bir kanıtınız yok. Akla, mantığa, sağduyuya ve tabii bilime uyum sağlayan tek bir açıklamanız yok.

bu ezbere bir cümledir, içi ise bomboş, bilim dinin dahilindedir, haricinde değil, sizi heyecanlandıran bir bilimsel bulgu bizi de deli eder, doğrusu budur, böyle örnekler görmüyor iseniz bu dinin değil insanın kusurudur,

din akıl, mantık, sağ duyu ve bilimle barışık, etkili, omuz omuza bilmem ne değildir, din bizzat bunların hepsini kapsar, kompleks bir sistemdir, tabi siz için tevhid namaz, örtü, hac, kurbandan ibarettir, diyecek sözüm yok ona, bilmiyor oluşunuzu hoşgörürüm,

Şöyle bir beyninizi sıfırlayıp olan bitene bakma şansınız olsa siz de anlayacaksınız belki ama, işte bunu yapamıyoruz..

peki siz bize karşı neden böyle bir kibir taşıyorsunuz, senden ondan farkı olmayan bir insanım, bunu bir insan yapıyor ise, buna aklı, kabiliyeti, yapısı müsait ise herkes de yapabilir ve yapıyordur, akılsız, mantıksız değiliz bizler, tanımıyor iseniz bu bendeki bir kusurdan değildir,

bana beni değil de bana bana tepkili olup, aklındaki imaja uydurmaya kalkanları anlatıyor gibisiniz ki, forum içi kimi arkadaşlar için ideal bir tanıtım oluvermiş birden,

CharlesDarwin'e bu anlamda katılıyorum. Burası elbette bir misyon üstlenmiş. İster kabul edelim ister etmeyelim, kurucuları hangi amaçla burayı açmış olurlarsa olsunlar, bu forumun bir misyonu var.

elbet bir misyonu var, belli amaç ve heyecanlar ile açılmıştır ama bilirsiniz ki gelen her üye forumun misyonundan bütünen bağımsız olarak kendi misyonu ile buralara gelir, isterse o da ateist olsun, islami bir site ise, isterse müslüman olsun, bireyseliz hep,

Sessiz okuyucudur önemli olan. Karşınızdakinin değişme şansı yoktur pek, ama sizin onunla olan tartışmalarınız, soruları olan ve onlara yanıt arayan sessiz okura yanıttır belki...

Yani pek öyle basit bir forum didişmesi, mastürbasyon vs. değil bu.

tamamen öyle,

belki kapı komşusuyuz, belki aynı okulda okuyoruz, belki aynı evde yaşıyoruz, reel dünyada bu gibi dialoglara girdiğimiz çok değildir sanırım, veya nezaketen sustuğumuz kadar çok değildir, çoklarımız için en azından,

kişisel, fikirsel, davasal tatminler, ben de bunu demeye getirmiş olmalıyım, karşımdakinin bilmiyor oluşunu görmek, elindekilerin çürük olduğunu görmek, hele ki eleştirisi dinim ise bu bana mtluluk veriyor ise dediğinize gelmezm mi?

aynı gök kubbe altında misafirleriz, bir bir bambaşka olsak da aynıyız işte, aynı yolların, aynı yolcuları,

Sitelerde Paylaş

Bu şekilde kendi mantığını yaşatan çok insanla konuştum

bu senin yaşadığın islam değil sen dini kendine göre yorumlamışsın

bir bakıma deistsin müslüman değil

burda özellikle eleştirilen müslüman bir toplumda yaşadığımız için onun değerleridir.

kuranın kutsal ve değişmemiş bir kitap olduğuna inanıyorsan onun sunduklarını olduğu gibi kabul edersin kendi bakış açını katamazsın.

kuran ilimi açık birşekilde reddeder derki yaratıcınız herşeyi açıklamış sizin araştırmanıza gerek yok.

sadece kuran değil tabi bütün semavi dinlerin verdiği mesaj bu yöndedir.

burda karşı çıkılan, eleştirilen değerlerde bunlardır biz doğadan ayrı değiliz ve doğa da herşey sürekli değişim halindedir

doğal olarak insan, sistem, teknoloji, moda, evrensel değerler hepsi değişim halinde olmalıdır değişmelidir.

eğer bütün insanlar dini olduğu gibi yaşayabilseydi bu gün bilim diye bir şey olamazdı hala birbirimize kılıçlarla yaylarla dini yaymak için savaşıyor olurduk...

ama dayatılan değerler ne olursa olsun insanın özündeki değişim ihtiyacı yok olmamış, olamamış bu sebeple dine (veya diğer dogmatik değerlere) rağmen sürekli gelişmiş ve değişmişiz.

söz gelimi islamiyetin ilk ortaya çıktığı zamanlarda kadının mal gibi alınıp satılması günümüzde insan haklarıyla engellenmiş.

Eğer islamı olduğu gibi yaşayabilseydik bu gün kadınlar hala mal gibi alınıp satılıyor olurdu.

her neyse konu dışına çıkmamaya çalışıyorum sen kendi içinde yarattığın dini yaşıyorsun tehabb oda iyidir en azından kimseye zararın dokunmaz.

ama islam dini (ve diğer semavi dinler) diğer dinlere veya inançsızlara anlayış göstermediği sürece (ki bu hiç bir zaman olmayacak) bir tepki ve iritasyon hep var olacaktır...

tarihinde zerath tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

:)

çok mu kibirli göründüm :ph34r: pardon,

emin olmasam ne işim var bu din içinde,

gayet insani, ben de karşı tarafı çok kibirli ve kendini begenmiş görüyorum, demek olağan bir durumdur bu demekten de kendimi alamıyorum, ne yapabilirim, iki iki dört ediyor,

bu ezbere bir cümledir, içi ise bomboş, bilim dinin dahilindedir, haricinde değil, sizi heyecanlandıran bir bilimsel bulgu bizi de deli eder, doğrusu budur, böyle örnekler görmüyor iseniz bu dinin değil insanın kusurudur,

din akıl, mantık, sağ duyu ve bilimle barışık, etkili, omuz omuza bilmem ne değildir, din bizzat bunların hepsini kapsar, kompleks bir sistemdir, tabi siz için tevhid namaz, örtü, hac, kurbandan ibarettir, diyecek sözüm yok ona, bilmiyor oluşunuzu hoşgörürüm,

peki siz bize karşı neden böyle bir kibir taşıyorsunuz, senden ondan farkı olmayan bir insanım, bunu bir insan yapıyor ise, buna aklı, kabiliyeti, yapısı müsait ise herkes de yapabilir ve yapıyordur, akılsız, mantıksız değiliz bizler, tanımıyor iseniz bu bendeki bir kusurdan değildir,

bana beni değil de bana bana tepkili olup, aklındaki imaja uydurmaya kalkanları anlatıyor gibisiniz ki, forum içi kimi arkadaşlar için ideal bir tanıtım oluvermiş birden,

elbet bir misyonu var, belli amaç ve heyecanlar ile açılmıştır ama bilirsiniz ki gelen her üye forumun misyonundan bütünen bağımsız olarak kendi misyonu ile buralara gelir, isterse o da ateist olsun, islami bir site ise, isterse müslüman olsun, bireyseliz hep,

tamamen öyle,

belki kapı komşusuyuz, belki aynı okulda okuyoruz, belki aynı evde yaşıyoruz, reel dünyada bu gibi dialoglara girdiğimiz çok değildir sanırım, veya nezaketen sustuğumuz kadar çok değildir, çoklarımız için en azından,

kişisel, fikirsel, davasal tatminler, ben de bunu demeye getirmiş olmalıyım, karşımdakinin bilmiyor oluşunu görmek, elindekilerin çürük olduğunu görmek, hele ki eleştirisi dinim ise bu bana mtluluk veriyor ise dediğinize gelmezm mi?

aynı gök kubbe altında misafirleriz, bir bir bambaşka olsak da aynıyız işte, aynı yolların, aynı yolcuları,

Senin sonunu iyi görmüyorum, yerinde olsam buralarda fazla takılmazdım. Sen 3 vakte kadar Ateist olacaksın söylemedi deme.

Not: Kehanetlerim hiç şaşmaz :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...