Jump to content

BEN ATATÜRK İLKELERİNE GERİ DÖNÜYORUM

Recommended Posts

Ülkemizde kendini aydın sanan rezil bir azınlık Atatürkçü olarak nitelendirilmek istemiyor.

Utanıyor..

Hakkı olmadığı halde utanıyor. Sanki bir küfür Atatürkçü olmak.

Bu forumda yazan aralarında en azından bir adminin de olduğu birçok liboş ateist Atatürkçülük terimini duyunca irkiliyor..

Rahatsız oluyor ve hemen Atatürkçü olmadığını belirtiyor. Bunu utanmadan yapıyor.

Ben Atatükçüyüm kardeşim... Var mı bir diyeceğiniz?..

Deyin hadi.. Buradayım. Yüzüme deyin ne diyecekseniz liboşlar.. Utanmaz reziller..

90 yıl önce Atatürk bir mucize yarattı.

Batı ülkelerinin kadın, çocuk ve insan haklarını daha yeni anlamaya başladıkları bir zamanda o hakları Türk halkına tanıdı.

Kadınlar seçme seçilme, insan gibi yaşama haklarını kazanırlarken, çocuklar ve gençler özgürlüklerini, mutluluklarını bayramlarla kutlamaya başladılar.

Türkler savaşlarda ve masa başlarında kaybettikleri onurlarını tekrar kazandılar ve başarıları ile gurur duymaya başladılar.

Teokratik bir rejimin küllerinden laik ve demokratik bir hukuk devleti ortya çıktı ve yurtta barış, dünyada barış sloganları ile bütün dünya ülkelerine barış elini uzattı.

Atatürk'ün ölümünü izleyen yıllarda bütün yapılan o mirası çarçur etmek, kötülemek, önemini ve değerini anlayamamak oldu.

Buna rağmen tüketemediler o mirası. Atatürk ilkelerinin hiçbirine dokunamadılar. Ama anayasa ile korunmalarına rağmen, onlara kulak asmamaya başladılar.

İstedikleri kanunları zorlamaya, istemediklerini hasır altı etmeye, değiştirmeye başladılar.

Kadın, çocuk ve insan haklarını koruma adı altında onlara hükmeden yasalar çıkarmaya başladılar.

Bu başlık altında İslamcı hükümetin son çıkardığı kanunları ve kanunlarda yapılan değişiklikleri, Atatürkçü ilkeler muvacehesinde değerlendirerek eleştirmek istiyorum.

Ben Atatürk ilkelerine geri dönmenin ve onları temel alarak yeni ve çağdaş bir Atatürkçülüğün temellerini atmanın gerekli olduğuna inanıyorum.

Bunu benimle paylaşma cesaretine sahip olanlar seslerini çıkarsınlar artık..

Yetti artık bu sessizlik, pasiflik, vurdumduymazlık, utanmazlık, rezillik...

Sesimizin duyulmasını istiyoruz..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 396
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hacı,

Eline koluna yüreğine beynine sağlık..Utanmak ne hacet aksine Atatürkçülüğümle, onun ilkelerine sadık kaldığım için her zaman gurur duydum, duymaya devam edeceğim. Bundan utananlar, Atatürk'ü ve Atatürkçülüğü tu kaka gösterip, islamcıların kucağında hoppidik hoppidik zıplayan liboşlarla aynı havayı soluduğum için bile iğreniyorum..Atatürk ilkelerine dönmekte geç bile kaldık. Evet, o 90 yıl önce ki ilkelere hala deli gibi ihtiyacımız var.

Bu ülkeyi tekrar Osmanlı pisliğine döndürmenin hayaliyle yaşayan aklı evvellere karşı direnebilcek tek grup gerçek Atatürkçülerdir. Hükumetin icraatları ortada.Bizler ateist olarak bunlara tepki göstermemiz gerekirken susup izliyoruz.Eğer şimdi susarsak ilerde söz söylemeye hiç hakkımız olmaz...

Sitelerde Paylaş

Ülkemizde kendini aydın sanan rezil bir azınlık Atatürkçü olarak nitelendirilmek istemiyor.

Utanıyor..

Hakkı olmadığı halde utanıyor. Sanki bir küfür Atatürkçü olmak.

Bu forumda yazan aralarında en azından bir adminin de olduğu birçok liboş ateist Atatürkçülük terimini duyunca irkiliyor..

Rahatsız oluyor ve hemen Atatürkçü olmadığını belirtiyor. Bunu utanmadan yapıyor.

Ben Atatükçüyüm kardeşim... Var mı bir diyeceğiniz?..

Deyin hadi.. Buradayım. Yüzüme deyin ne diyecekseniz liboşlar.. Utanmaz reziller..

90 yıl önce Atatürk bir mucize yarattı.

Batı ülkelerinin kadın, çocuk ve insan haklarını daha yeni anlamaya başladıkları bir zamanda o hakları Türk halkına tanıdı.

Kadınlar seçme seçilme, insan gibi yaşama haklarını kazanırlarken, çocuklar ve gençler özgürlüklerini, mutluluklarını bayramlarla kutlamaya başladılar.

Türkler savaşlarda ve masa başlarında kaybettikleri onurlarını tekrar kazandılar ve başarıları ile gurur duymaya başladılar.

Teokratik bir rejimin küllerinden laik ve demokratik bir hukuk devleti ortya çıktı ve yurtta barış, dünyada barış sloganları ile bütün dünya ülkelerine barış elini uzattı.

Atatürk'ün ölümünü izleyen yıllarda bütün yapılan o mirası çarçur etmek, kötülemek, önemini ve değerini anlayamamak oldu.

Buna rağmen tüketemediler o mirası. Atatürk ilkelerinin hiçbirine dokunamadılar. Ama anayasa ile korunmalarına rağmen, onlara kulak asmamaya başladılar.

İstedikleri kanunları zorlamaya, istemediklerini hasır altı etmeye, değiştirmeye başladılar.

Kadın, çocuk ve insan haklarını koruma adı altında onlara hükmeden yasalar çıkarmaya başladılar.

Bu başlık altında İslamcı hükümetin son çıkardığı kanunları ve kanunlarda yapılan değişiklikleri, Atatürkçü ilkeler muvacehesinde değerlendirerek eleştirmek istiyorum.

Ben Atatürk ilkelerine geri dönmenin ve onları temel alarak yeni ve çağdaş bir Atatürkçülüğün temellerini atmanın gerekli olduğuna inanıyorum.

Bunu benimle paylaşma cesaretine sahip olanlar seslerini çıkarsınlar artık..

Yetti artık bu sessizlik, pasiflik, vurdumduymazlık, utanmazlık, rezillik...

Sesimizin duyulmasını istiyoruz..

Senden beklenmeyecek bir bilgelik ve büyüklük.

Yanındayım.

Ancak anlamı hafif vermişsin.

Atatürk ve İlkeleri dünya üzerinde dogmalara hele hele de cehaletin merkezi olan islama karşı tarihte kazanılmış tek zaferdir.

Millet Fransız İhtilali vs diyor ama, dünyada dogmalara karşı tek ve en büyük zafer Atatürk tarafından kazanılmıştır.

İslam cehaletinin kızgın boğasının tepesine o haliyle Amerika bile binemezken bu topraklarda 80 yıl önce binmiş işte adam.

Düşüncelerini tamamen paylaşıyorum.

Ancak şiddetini az buluyorum.

Sitelerde Paylaş

Senden beklenmeyecek bir bilgelik ve büyüklük.

Yanındayım.

Ancak anlamı hafif vermişsin.

Atatürk ve İlkeleri dünya üzerinde dogmalara hele hele de cehaletin merkezi olan islama karşı tarihte kazanılmış tek zaferdir.

Millet Fransız İhtilali vs diyor ama, dünyada dogmalara karşı tek ve en büyük zafer Atatürk tarafından kazanılmıştır.

İslam cehaletinin kızgın boğasının tepesine o haliyle Amerika bile binemezken bu topraklarda 80 yıl önce binmiş işte adam.

Düşüncelerini tamamen paylaşıyorum.

Ancak şiddetini az buluyorum.

Nasıl bir zafermiş bu?İslam olduğu yerde duruyor.Bağnazlık cehalet diz boyu.100 yıl öncesinden zihniyet olarak çok bir farkımız yok.Kaldı ki türk-islam birliği Atatürk'ün politikasıdır.Türk hristiyan ve musevileri,müslümanlarla mübadale eden Atatürk'tür.

Sitelerde Paylaş

Nasıl bir zafermiş bu?İslam olduğu yerde duruyor.Bağnazlık cehalet diz boyu.100 yıl öncesinden zihniyet olarak çok bir farkımız yok.Kaldı ki türk-islam birliği Atatürk'ün politikasıdır.Türk hristiyan ve musevileri,müslümanlarla mübadale eden Atatürk'tür.

O bağnazlık ve cehalet sende ve senin gibilerde vücut bulmuş işte.

Bu ahlaksız dincileri destekleyen Atatürk düşmanları.

İslam size az bile.

Sitelerde Paylaş

Şunu anlayamadım hacı. Tama kemalizme dön buna kimse bir şey demiyor, diyemez de ama bunu yazmana sebep olan nedir? Sadece meraktan soruyorum. Ne tetikledi seni?

Tetikleyen tek bir olay değil..

Bir sürü olay.. ve bir son damla.. İnternet sansürü....

Çok sayıda küçük değişiklikler...

Kanunların keyfi uygulanması....

Koruma adına kişisel haklara tecavüz...

Toplumu koruma adına kişisel ilişkilere müdahale.

Laikliğe önem vermeme..

Muhalefetin aczi... hatta gaflet ve dalalet içinde olması..

Elimizde bu sapıklarla mücadele edecek tek cephane Atatürkçülük...

Onu zamanla yozlaştırdılar.. Kanıksattılar..

Ve yozlaştıranlar ve kanıksattıranlar aslında o mirasa konanlar..

O önemli ve değerli mirası çarçur ettiler. Tuzağa düştüler ve dincilerin oyuncağı oldular.

Aramızda liboş olarak varlıkların sürdürüyorlar onlar..

Silbaştan yapacağız arkadaşlar..

Çünkü bize bırakılan mirası koruyup geliştiremedik. Onu ilerletemedik.

Üzerine yeni ve çağdaş ilkeler kuramadık.

Başa dönmek zorundayız.

Ayrıca İslamcıların anlayacağı ve gerçekten korktuğu ve ne yapacağını bilemediği için çekindiği bir dizi ilkler onlar.

Hala varlar. Hala geçerliler.

Ama her fırsatta ihlal ediliyorlar.

Yine de Atatürk heykelleri hala duruyor. Anıt kabir yerli yerinde şimdilik.

Atatürk'ün temelini attığı kurumların hemen hepsi duruyor.. Bazıları Atatürk ilkelerinin aleyhine bile kullanılıyor. Diyanet gibi..

Yani henüz Atatürk'ten kurtulamadı bu hükümet ve yakın bir tarihde de kurtulamayacak.

Yani Atatürkçülük hala geçerli ve değerli.. Hala bir kurtuluş umudu olarak ufukta duruyor. Hala onunla bütünleşip, çağ atlamamız mümkün.

Hala onu da aşmamız mümkün. Ama Atatürkçülüğü aşmadan önce onu dolu dolu yaşamalıyız.. Daha bunu başaramadık..

Bu nedenlerden ben Atatürkçülüğe geri dönüyorum.

Ben Atatürkçüyüm..

Sitelerde Paylaş

Dogru, Ataturk Ittihatcilarin politikalarini aynen surdurmustur. Yani ulus devlet kurmak isterken ulus olarak sunni muslumanlar Turk olarak secilmis, digerleri uvey vatandas olarak gorulmus, zenginliklerinden rahatsizlik duyulmus ve bir sekilde varliklarina el konularak ulkeden kovulmuslardir. Bu noktada Alevilerin Ataturkcu olmasi biraz ironik geliyor bana, alevi koylerine cami yapan, diyanet imami atayan bu cumhuriyettir neticede.

Sitelerde Paylaş

Zihinleri değiştirmek kolay değil. Hele ki 600 küsur yıl boyunca din ile uyutulmuş bir milletin zihniyetini değiştirmek neredeyse imkansız. Ama Atatürk islama karşı büyük bir zafer kazanmıştır. Hilafetin kaldırılması, modern hukuk kuralları, kadına seçme seçilme hakkı, tekke ve zaviyelerin kapatılması, soyadı kanunu ve en önemlisi laiklik. Bunları o adam taa 90 yıl önce becermiş. Böyle bir devrimi yapabilen bir insan varmı daha? Hele ki bir islam ülkesinde.. Amaç sallamak olunca illa ki sallıcak birşeyler bulursun.

Sitelerde Paylaş

Ben islamı yoketti demedim.

İnancın yeri kafanın içidir.

Dünyada islama ve müslümanlara bunu kolay kolay anlatamaz kimse.

Adam anlatmış işte.

Dayatmış.

İslamı pasifize etmiş.

Şimdi eğer tekrardan sosyal hayatta ve devlet sisteminde islam aktif hale getiriliyorsa bu bilinçli yapılıyordur.

Bunu da Atatürk'e değil o yapan öküzlere bağlamak lazım.

Sitelerde Paylaş

Zihinleri değiştirmek kolay değil. Hele ki 600 küsur yıl boyunca din ile uyutulmuş bir milletin zihniyetini değiştirmek neredeyse imkansız. Ama Atatürk islama karşı büyük bir zafer kazanmıştır. Hilafetin kaldırılması, modern hukuk kuralları, kadına seçme seçilme hakkı, tekke ve zaviyelerin kapatılması, soyadı kanunu ve en önemlisi laiklik. Bunları o adam taa 90 yıl önce becermiş. Böyle bir devrimi yapabilen bir insan varmı daha? Hele ki bir islam ülkesinde.. Amaç sallamak olunca illa ki sallıcak birşeyler bulursun.

Ben islamı yoketti demedim.

İnancın yeri kafanın içidir.

Dünyada islama ve müslümanlara bunu kolay kolay anlatamaz kimse.

Adam anlatmış işte.

Dayatmış.

İslamı pasifize etmiş.

Şimdi eğer tekrardan sosyal hayatta ve devlet sisteminde islam aktif hale getiriliyorsa bu bilinçli yapılıyordur.

Bunu da Atatürk'e değil o yapan öküzlere bağlamak lazım.

Hilafeti kaldırmış diyanet işlerini kurmuş.Din,devlet tekelinden yine devlet tekeline geçmiş.

Cumhuriyeti getirmiş,demokrasiyi götürmüş...

Modern hukuku getirmiş ama adalet sistemi eskisinden beter hale gelmiş.

Asarak,keserek,hapsederek halkı dönüştürmeye çalışmış.Halk dönüşeceği yerde daha çok tepki göstermiş.

Sonuçta değişen pek bir şey olmamış.

Sitelerde Paylaş

Dogru, Ataturk Ittihatcilarin politikalarini aynen surdurmustur. Yani ulus devlet kurmak isterken ulus olarak sunni muslumanlar Turk olarak secilmis, digerleri uvey vatandas olarak gorulmus, zenginliklerinden rahatsizlik duyulmus ve bir sekilde varliklarina el konularak ulkeden kovulmuslardir. Bu noktada Alevilerin Ataturkcu olmasi biraz ironik geliyor bana, alevi koylerine cami yapan, diyanet imami atayan bu cumhuriyettir neticede.

Atatürk mü alevi köylerine cami yaptırmış? Ya da öyle yapılması konusunda miras filan mı bırakmış?

O aleviler hepinizden daha akıllı ve sağduyuludur Atatürk ve cumhuriyet konusunda. Hepsi geri zekalı mı bu insanların da cem evlerinde Ali'nin yanına Atatürk'ün resmini koysun?

Sitelerde Paylaş

Hilafeti kaldırmış diyanet işlerini kurmuş.Din,devlet tekelinden yine devlet tekeline geçmiş.

Cumhuriyeti getirmiş,demokrasiyi götürmüş...

Modern hukuku getirmiş ama adalet sistemi eskisinden beter hale gelmiş.

Asarak,keserek,hapsederek halkı dönüştürmeye çalışmış.Halk dönüşeceği yerde daha çok tepki göstermiş.

Sonuçta değişen pek bir şey olmamış.

Bu senin görmek istediklerin.

İlke ve ınkılaplar tersini söylüyor.

Ayrıca Türkiye Tarihini geçtim 3-5 tane başka ülkenin resmi yayınlarında oku bari adamı.

Seninkiler bir görüş.

Görüşlerin üzerinden gideceksek yakışıklı, çirkin, sempatik, itici vb sıfatlara geçmemiz gerek.

Bu sıfatlarda özgürsün.

Ama tüm dediklerini sadece kılık kıyafet kanunu bile çürütmeye yeter (hiçbir şey değişmedi veya islamı yüceltti körükledi gibi iddiaların için)

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

[/b]

Atatürk mü alevi köylerine cami yaptırmış? Ya da öyle yapılması konusunda miras filan mı bırakmış?

O aleviler hepinizden daha akıllı ve sağduyuludur Atatürk ve cumhuriyet konusunda. Hepsi geri zekalı mı bu insanların da cem evlerinde Ali'nin yanına Atatürk'ün resmini koysun?

Ataturk'un kurdugu diyanet simdiki gibi sadece sunnileri muhatap alan bir yapida degilmiydi? Aleviler sanirim Osmanli zamaninda cok daha agir zulum gordukleri icin Ataturkcu oluyorlar ama genc cumhuriyetin oz evlatlari sunnilerdir, bu hususta en ufak bir suphem yok.

Sitelerde Paylaş
Ama tüm dediklerini sadece kılık kıyafet kanunu bile çürütmeye yeter (hiçbir şey değişmedi veya islamı yüceltti körükledi gibi iddiaların için)

Fesi kaldırıp şapkayı getirmenin nasıl bir modernleşme ya da özgürleştirme sağladığını bana açıklar mısın?

Tanzimat ve ıslahat fermanlarının etkisi Atatürk inkılaplarından daha büyüktür.Kölelik kaldırılmış,daha ne olsun?

Bana göre Atatürk'ün yaptığı en iyi şey latin alfabesini getirmiş olmasıdır,ki bunu da olumsuz olarak gören bir çok insan var.

Sitelerde Paylaş

Ataturk'un kurdugu diyanet simdiki gibi sadece sunnileri muhatap alan bir yapida degilmiydi? Aleviler sanirim Osmanli zamaninda cok daha agir zulum gordukleri icin Ataturkcu oluyorlar ama genc cumhuriyetin oz evlatlari sunnilerdir, bu hususta en ufak bir suphem yok.

Diyanet din adamı yetiştirmek için mi kurulmuş? Atatürk'ün bu saçma yapıyı neden kurduğunu bilmiyor musun?

Diyanet elbette sünnilerle muhatap olacak çünkü sünni İslam dominandı ve ehlileştirilmeliydi. Adam "Arap'ın yaveleri" dediği uyduruk metni Türkçeye çevirttiriyor ki sulanmış beyinler gerçeği görsün. Bunu da kendisi ifade ediyor.

Aleviler Atatürk'ü iyi tanır, bilir. O öldükten hemen sonra sünni İslam'ın başgösterdiğini ama bunu sorumlusunun Atatürk olmadığını da.. bilir.

Oldu olacak Atatürk'ü İslam yanlısı falan ilan etseydin...

Sitelerde Paylaş
  • haci unlocked this Başlık
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...