Jump to content

Niçin Kemal değil de Kamal?

Recommended Posts

zübeyde'nin oğlu rüşdiyeyi çok sevdi. mektebe bağlandı. derslere ve mektebin havasına alıştı. orada iyi, anlayışlı hocalar buldu. ilkokulda çil yüzlü, çopur hafız nuri'nin mülkiye rüşdiyesinde kaygısız bir derbeder olan kaymak hafız'ın onun üstündeki baskılarına ve ruhunda yarattıkları ürküntüye karşılık askeri rüştiyede aritmetik öğretmeni yüzbaşı mustafa, fransızca öğretmeni yüzbaşı naki, cimnastik öğretmeni teğmen hasip efendiler gibi değerli ve teşvik edici hocalar vardı. hatta bunlardan aritmetik öğretmeni, yüzbaşı mustafa efendi bir gün ona mustafa'nın bütün hayatı boyunca kendine mal olacak ve ileride bütün dünyanın öğreneceği bir ismi hediye etti: kemal!

- oğlum senin adın mustafa, benim de öyle. bu böyle olmayacak. arada bir fark bulunmalı. bundan sonra senin adın mustafa kemal olsun.

o günden sonra da mustafa'nın adı mustafa kemal oldu. adın seçilişi çok yerindeydi. kemal, olgunluk anlamındadır. küçük mustafa da yaşından daha olgun görünüyordu. çalışkandı. hele aritmetiğe karşı ayrı bir bağlılığı vardı. yüzbaşı mustafa efendi'nin ona yeni bir ad seçerken, bu hem yüzü, hem ruhu ile güzel, çalışkan ve ciddi çocuğun kendisinde uyandırdığı olumlu hayranlığın etkisi altında kalmış olması mümkündür.

Atatürk ile alakalı olan bu hikayeyi sanırım bilmeyeniz yoktur. Bunu vermemin sebebi, acaba diyorum bize okullarda bunu da mı yanlış öğrettiler. Bu hikayeyi doğru kabul ederek bunu söylüyorum. Aşağıdaki nüfus kağıdında, Atatürk'ün ismi kemal yerine kamal diye geçiyor. Kamalın ne demek olduğunu az çok araştırdığım zaman, bir yerde yahudi dili olan İbranice de "totem" yani "put" manasına geldiğini söylüyor.

Yada nüfus memurunun basit bir hatası mı bu?

İs a names which means "totem" in Hebrew and a giver to Jewish Taaghoot

Balıklama dalmadan önce bu haberi okuyun

Çok güzel bir kurgu. Bunun üzerine bir kitap yazabilirsin. Adına da "Türkler Beni Sevecek" yaz. ;)

tarihinde inevitable tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Selamlar

Zaten arkadaşlar gerekli izahati yapmışlar. Diyelim bir yahudi asıllı, bunun ne önemi var? Diyelim bir Yunan bunun ne önemi var. Zaten sevgili hacı'nın dediği gibi, secere insanlarda aranmaz, hayvanlarda aranır. Bizim için ırkı, cinsiyeti önemli değildir, önemli olan bu ülkeye neler yaptığıdır. Yahudi asıllı da, olsa yaptıklarından dolayı onu takdir ediyorum.

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Bu yavşak herif bunları kendi uydurmadı, o da bir yerlerden duydu. Her ne kadar bu savlara bakıp salakça buluyor olsak da, bu güruh et kafalılara da bunları anlatıyor. Hem de ballandırarak, katmerli ilaveler yaparak.

Ne yazık ki et kafalılar bunları dinliyor ve ciddiye alıyor.

Sitelerde Paylaş
  • 8 years later...

iste böyleee,

Türk dilinde  KE-MAL olamaz.

Ya KEMEL olur

Yada KAMAL.

Bu arapcadan bir cok dile gecmistir.

Buyurun:

Namensträger[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten]

Vorname(soyadi)[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten]

• Kamal Dschumblat (1917–1977), libanesischer Politiker(lübnanli politikaci)
  •  
  • Kamal Ganzuri (* 1933), ägyptischer Politiker(misirli politikaci)
  •  
  • Kamal Haasan (* 1954), indischer Schauspieler(Hintli Artist)
  •  
  • Kamal Hasan Ali (1921–1993), ägyptischer General und Politiker (misirli General ve politikaci)
  •  
  • Kamal Charrazi (* 1944), iranischer Politiker (iranli politikaci)
  •  
  • Kamal Kohil (* 1971), algerischer Langstreckenläufer Cezayirli kosucu)
  •  
  • Kamal Messaoudi (1961–1998), algerischer Musiker und Komponist (Cezayirli müzikci)
  •  
  • Kamal Qureshi (* 1970), dänischer Arzt (Danimarkali Doktor)
  •  
  • Kamal Salibi (1929–2011), arabischer Historiker ( Arap tarihci )

Familienname( aile adi )[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten]

Kategorien:
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...