Jump to content

Ekonomiden anlayan arkadaşlar

Recommended Posts

Yapılan yorumlar hep kişisel yorum, oysa ben borcun ve milli gelirin durumunu yıllar itibari ile gösterdim, sayın mavi panter "borç oranı 3-5 katına çıkmış ama gelir okadar artmamış" diyorsun, iyide bunu neye göre söylüyorsun onunda kaynağını göster, kısacası sen kendinde göre borç ve gelir yorumu yapıyorsun, borcun arttığını kabul ediyorsun ama gelirin arttığını kabul etmiyorsun, ama uzmanlar senden farklı konuşuyor, hesaplama yöntemine gelince bu konuya güngör uras bir yazısında değinmiş, milli gelir artışı eski hesap %42 düzeyinde, AB hesabıyla kamu borç stoğunun milli gelire oranı yüzde 73’ten yüzde 45’e gerilemiş, yani sonuçta borç oranında bir gerileme var, bu gerçeği inkar etmenin faydası yok arkadaşlar...

http://ekonomi.milliyet.com.tr/on-yilda-neler-oldu-/ekonomi/ekonomiyazardetay/23.02.2011/1355880/default.htm

Yani milli gelir %42 artmış sadece?

Ben hesaplamanın AB hesabıyla yapılmasına karşı değilim sevgili influenza.2002 ile karşılaştırma yapılacaksa ayn hesaplama yöntemlerinden olmasıe gerek diye düşünüyorum.

Yani 2002'ye göre katlanan bir ekonomi yok sadece %42 artış var.

tarihinde Galileo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 69
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

AB hesabıyla kamu borç stoğunun milli gelire oranı yüzde 73’ten yüzde 45’e gerilemiş, yani sonuçta borç oranında bir gerileme var, bu gerçeği inkar etmenin faydası yok arkadaşlar...

http://ekonomi.milliyet.com.tr/on-yilda-neler-oldu-/ekonomi/ekonomiyazardetay/23.02.2011/1355880/default.htm

***ihracatın ithaları karşılama oranını yıllara göre ver bakalım. ? Her şey burda gizli.

***Türkiye dünyanın en fazla faiz veren ülkesi ve Vergi kanunları ile sabit. Tabiki vatandaş parasını Tc devletine satacak bu da onun için bir gelir oluşturacak. Ha bu gelirden vergimi alınıyor dersen GV geçiçi 67 md. bakacaksın ve vergi dışı olduğunu göreceksin. Türk milletin sırtından alınan bu faizde vergi yok, sadece kayıtlara yansıyan gelir var.

Sitelerde Paylaş

***, nasıl bir hafız var sende bilmiyorumki, belkide beyinde yok, Türkiye dünyanın en fazla faiz veren ülkesi değil artık brezilya bizi geçti, ayrıca bir zamanlar faizler dahada yüksekti, mevduat faiz oranları %70 dolaylarındaydı, şimdi %7.5-8 civarında, konut kredisi faiz oranı %7-8 civarındaydı şimdi %1'in altında, devletin borçlanma faizi, çifticinin borçlanma faizi hepsinde ciddi düşüş var, niye bu göstergeleri görmezden geliyorsun, işine gelmiyor değilmi...

http://ekonomi.milliyet.com.tr/enflasyonda-iyiyiz-faizler-yuksek/ekonomi/ekonomiyazardetay/18.05.2011/1391576/default.htm

tarihinde everest. tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

***, nasıl bir hafız var sende bilmiyorumki, belkide beyinde yok, Türkiye dünyanın en fazla faiz veren ülkesi değil artık brezilya bizi geçti, ayrıca bir zamanlar faizler dahada yüksekti, mevduat faiz oranları %70 dolaylarındaydı, şimdi %7.5-8 civarında, konut kredisi faiz oranı %7-8 civarındaydı şimdi %1'in altında, devletin borçlanma faizi, çifticinin borçlanma faizi hepsinde ciddi düşüş var, niye bu göstergeleri görmezden geliyorsun, işine gelmiyor değilmi...

http://ekonomi.milliyet.com.tr/enflasyonda-iyiyiz-faizler-yuksek/ekonomi/ekonomiyazardetay/18.05.2011/1391576/default.htm

*** işimi bana öğretme, tabiki oranlar düşecek sıçak para yağıyor çünkü. Sen ithalarını kaç orandan ikame ettiğini yazsana ***.

Sitelerde Paylaş

*** işimi bana öğretme, tabiki oranlar düşecek sıçak para yağıyor çünkü. Sen ithalarını kaç orandan ikame ettiğini yazsana angut.

*** niye o zaman faizler yüksek diye sallıyorsun, düşmüş işte üstelik çok ciddi oranda düşmüş, ayrıca en son merkez bankasının yaptığı karşılık artırımı sonrasında Türkiye ekonomisiden 10-15 milyar dolarlık çıkış oldu, niye piyasalar sallanmadı, niye faizler fırlamadı, çünkü Türk ekonomisi sadece dışarıdan gelen sıcak paraya bağımlı durumda değil, öyle olsaydı 10-15 milyar dolarlık çıkış piyasaları ciddi ölçüde etkilerdi, unutma 2001 krizi piyasadan sadece 7 milyar dolar para çıktığı için patladı, şimdi bunun iki katı para çıktığı halde tık yok, kafanız takılmış sadece dışarıdan gelen paraya, içerideki büyümeyi görmüyorsun körsün....

Sitelerde Paylaş

*** niye o zaman faizler yüksek diye sallıyorsun, düşmüş işte üstelik çok ciddi oranda düşmüş, ayrıca en son merkez bankasının yaptığı karşılık artırımı sonrasında Türkiye ekonomisiden 10-15 milyar dolarlık çıkış oldu, niye piyasalar sallanmadı, niye faizler fırlamadı, çünkü Türk ekonomisi sadece dışarıdan gelen sıcak paraya bağımlı durumda değil, öyle olsaydı 10-15 milyar dolarlık çıkış piyasaları ciddi ölçüde etkilerdi, unutma 2001 krizi piyasadan sadece 7 milyar dolar para çıktığı için patladı, şimdi bunun iki katı para çıktığı halde tık yok, kafanız takılmış sadece dışarıdan gelen paraya, içerideki büyümeyi görmüyorsun körsün....

Bu cümleniz konuya ne kadar hakim olduğunuzun bir göstergesi aslında, lütfen net bilg sahibi olmadığınız konularda inatlaşmayın.

Sitelerde Paylaş

Yet it may not prove so easy to cool down such a hot economy. The central bank last year cut interest rates and raised reserve requirements for foreign and local banks in an unorthodox attempt to deter rising capital inflows. This did not seem to work, and the bank is now starting to raise interest rates instead. Yet money continues to pour into Turkey, making monetary conditions excessively loose. Raising reserve requirements even further might not have enough of an impact to slow consumer lending. And if interest rates start to rise in the rich world, especially in America, Turkey could suddenly see its external finance dry up.

Turkcesi: Turk ekonomisi isiniyor. Hukumet ekonomiyi sogutmak icin para akisini kesme cabalarina gecen sene faiz oranlarini dusurerek ve bankalarda karsilik artirimina giderek basladi. Bu sekilde bir sonuc elde edemedi ve bunun yerine simdi faiz oranlarini tekrar yukseltmeye basladi. Fakat butun bunlara ragmen Turkiye'ye para akmaya devam ediyor. Parasal sartlar cok gevsiyor. Bankalarda tekrar karsilik artirimina gitmek de tuketici borclanmasinda bir etki yaratmayacaktir. Ve eger zenginler, ozellikle de Amerika, faiz artirimina baslarsa, Turkiye dis finansmani birden kuruyabilir.

demis, the economist.

Sitelerde Paylaş

Yapılan yorumlar hep kişisel yorum, oysa ben borcun ve milli gelirin durumunu yıllar itibari ile gösterdim, sayın mavi panter "borç oranı 3-5 katına çıkmış ama gelir okadar artmamış" diyorsun, iyide bunu neye göre söylüyorsun onunda kaynağını göster, kısacası sen kendinde göre borç ve gelir yorumu yapıyorsun, borcun arttığını kabul ediyorsun ama gelirin arttığını kabul etmiyorsun, ama uzmanlar senden farklı konuşuyor, hesaplama yöntemine gelince bu konuya güngör uras bir yazısında değinmiş, milli gelir artışı eski hesap %42 düzeyinde, AB hesabıyla kamu borç stoğunun milli gelire oranı yüzde 73ten yüzde 45e gerilemiş, yani sonuçta borç oranında bir gerileme var, bu gerçeği inkar etmenin faydası yok arkadaşlar...

Devlet bütçesi rakamlarına bakarak söyledim. Internetten buldum yıllara göre devlet bütçesi rakamlarını, excel tablosunda açıklanan borç toplamlarını da girdim, formül girip hesaplattım, 2000-2010 arası toplam borçları bütçe gelirlerine oranladım. Şimdi bulamadım o dosyayı ama ben kendim oturup hesaplatmıştım yani, siz neye göre konuşuyorsunuz ? O öyle demiş şu şöyle demiş. Ekonomist falan değilim tekrar hatırlatayım ama kolay kül yutmam yani :) 2001 krizinden önce kaç yaşındaydınız ? Ekonomistler o zaman da ekonomi süper, büyüyoruz, gelişiyoruz falan diyorlardı, borsa uçmuştu ama ne olduğunu gördük. Krizden sonra çalıştığım yerde maaşlar problem olmuştu aylarca, kendim bir sürü sıkıntı çektim vs. Ailemin dövizle borcu vardı, bir sürü zarara uğradılar. O yüzden artık kimseye güvenmem yani, babamın oğlu olsa ekonomistlerin ipiyle kuyuya inilmez :)

Normal bir ekonomimiz olsaydı, milli gelirle devlet bütçesi arasında doğru orantı olurdu, o zaman borç toplamının milli gelire oranı anlamlı bir gösterge olurdu. Türkiye'de gelir vergisi toplanma oranı düşük, vergi gelirleri akaryakıttan, KDV'den ÖTV'den. Tüketim vergileri ağırlıkta. Yanılıyor muyum ? Yanılıyorsam siz haklısınız. Yanılmıyorsam devletin borcunu değerlendirirken milli gelire bakmak abes olmuyor mu ? Milli gelirin içinde bizi soyup soğana çevirenlerin doğru düzgün vergi alınmayan, istedikleri zaman yurt dışına çıkarabilecekleri/çıkardıkları gelirleri yok mu ? Devlete giren çıkan var mı o paradan ? Yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...