Jump to content

Ateizm Çözüm Değildir

Recommended Posts

ateist.jpg

Bir süredir yaptığım gözlemlerde ateist olan kişilerin oldukları ilk zamanlar üzerlerinden büyük bir yük kalkmışcasına rahatlamaları ve her şeyi çözdük havalarına girmeleri. Kimilerinde bu durum daha da vahimdir. Sadece ilk zamanlarla sınırlı kalmaz, uzun zaman bu duygu ve düşünce durumu devam eder. Size baskı yapan bir şeyi reddetmek, üzerinizden o baskıyı kaldırır doğru fakat yerine daha güçlü bir şeyler koymadığınız sürece güdük bir halde bırakır. Ve bazı yanılgılara sürükler.

Örneğin.

Ateist olan çoğu kişi, bilimsel olduğunu sanır. Sanır diyorum çünkü gerçekten bunu zanneder. Bilimselliğin yakınından geçmezken, sırf ateist olduğu için kendine bu sıfatın yüklendiğini varsayar. Bilime ve bilgiye dogma ile bakmaya devam eder. Temel bazı şeyleri bile anlatamaya bilirsiniz kendisine.

xenix bilimsel sanarlar ne demek?Bilime inanmak evrimi ögrenmek ve hayata bu çercevede bakmak kendini bilimsel sanmak mı oluyor..İnançlıların uydurdugu deyimler komik oluyor..Senin yazına göre Ben bilimsel bir veriyim çünkü ateistim öylemi..Saçmalama!!

Ateist olan birinin bilim adamı olmasımı gerekıyor!! Ateist olmak yazdıgın temel seyleri anlamayı gerektırmıyor..O sınırlı beyın yapınla Ateistleri sınıflandırmaya kalkmıssın komıksın ben güldüm:)))Ateistliği bir ögren ya..

Ateist olan çoğu kişi, kendine toplumca yüklenmiş kökeni dinlere dayanan, örf, adet, gelenek, namus, ahlak gibi bir çok kavramdan kurtaramaz. Ateist olduğunu iddia eder fakat kadına hala ikinci sınıf insan gibi davranır.

.Ateistler kadına ikinci sınıf gibi davranmayı nerden ögrenmiştir acaba..İstersen kuranı açıp oku .Orda kadının hiçe sayılmasına örnek olabılcek hatta dövülmesini yazan bir çok ayet var..

Ateist olmak mükemmel insan olmak demek degil...Ama haklısın inançlılara göre Ateistler evet daha mükemmel insanlar....Bu arada Xenıx ateistiliğin ne demek oldugunu ögrensen de boyle saçma seyler yazmasan

Ateist olan çoğu kişi, felsefeden anlamaz. Ateist olmakla dünyanın güzelleşeceğini bütün sorunların biteceğini sanırlar. Oysa bir çok sermaye sahibi para babası ateisttir. Liberallerden de çok ateist vardır. Sosyal yaşam, emek hırsızlığı ve bir çok konu ateizm ile çözülemez.

Xenız hangi dunyada yasıyorsun sen..İyice saçmalıyorsun ..

Ac dunyanın en zengınlerı lıstesıne bır bak ıcınde tek ateıst var mı?

Ateistlıği ögren arkadas..Ateist olmak dunya ekonomısını çözmeyı mı gerektırıyor..Eger dunyada yasayanların tümü ateıst olsa evet o zaman emek hırsızlıgı adaletsızlık olmaya bilirdi ..kim bilir..

Ama su an dünyayı yöneten DİN denilen bir pisliktir .Çevrene baktıgında gördüğün gibi sosyal yasamda dünya berbat bir halde..Dinler sagolsun..

Ateist olan çoğu kişi, artık bir lideri incelerken, bir ekonomik modeli düşünürken, bir siyasi projeyi anlarken, bir kitabı okurken teistten farklı olduğunu zanneder. Oysa aralarında hiç bir fark yoktur

Ateist olan çoğu kişi, hele ki yeni ateistse bu konuyu olur olmadık her yerde açmaya arkadaşları arasında haklı çıkmaya, başkalarını ikna etmeye çalışır. Elbette henüz kendini ikna etmeye çalıştığı aşikardır. Bunu bir üstünlük aracı olarak görür. Ve sırf ateist diye çoğu konuda haklı olduğu zannına kapılır.

Bla bla laf..

Diyelımkı dediğin gibi yapıyoruz..Sorun ne? 1400 yıldır müslümanların yaptıgı bir seyı ateıst biri iki dakıka yapmıs cok mu geldi sana..

Xenıx 1400 yıldır dunyada müslümanlık uguruna neler yapılmış..Neye ÇÖzüm olmuş müslümanlık....Kadınlara yapılan siddete mı çözüm olmuşş..Hayır bilakıs kuranı kerim kadını seks objesı üreme makınesı yapar..Dövülmesini bile yazar:)))

İnsanlarımı birleştirmiş.. cevap hayır insanları inananlar inanmayanlar diye ayırıp savaslara neden olmuş tüm dinlerde oldugu gibi..

Cinayetleri mi engellemiş.Günümüzün hızbullahcılarına bak cevap onlarda..v.s..... Ateist forumun sayfaları Dinin sacmalıklarıyla dolu arada oku buraya gelip ateistlıge camur atmaya kalkma !!

Ateist olan çoğu kişi sanat ve estetikten anlamaz. Sanatsal yaratıcılığa ve mizaha uzaktır. Dünyanın en ciddi işini yapmış ve teizmi reddederek oldum bittim sanmıştır. Bu da onun gelişmesini engelleyecektir.

Sonuç itibariyle ateizm çözüm değildir.

Yok artık saçmalıgın bu kadarı olur..Sanattan anlamazmısız..Sen nerde yasıyorsun bunları yazabilmen için bayagı cahil olman gerekir.

Sanat yaşamın her yerinde vardır.Ateist olarak ben resim yapmayı arada müzik çalmayı çok severim..

Aksine inançlı olmak sizi sanattan uzaklaştırır..En basittin bir örnek..Kaç müslüman erkek nü çalışma yapabilir..Yada kaç müslüman evli erkek karısının yada kızının nü bir erkek resmi üzerinde çalışmasına izin verir..ops..

Hayata ateistlerin çözüm getirmesini nasıl beklenir ?Ateist olmak herşeyi çözmek mi demek? Ateistler de yemek yer su içer işlerinde çalısır,aileleri vardır :)Ateıstler de çalıştıkları işin karşılıgını alamayabilirler.Ateist olamak robot yada bilgisayar olup herseye çözüm bulmak degil..

http://bilimvedin.net/bilimvedin/din-ve-yasam/ateizmi-anlatmak/

tarihinde Pace tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 122
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Lâf dalaşı arasında bulabildiğim düşünceleri okudum...

Forumun ilk mesajı, sanırım dünyanın düzelmesi için ateizm çözüm değil demekte, her ne kadar saptamaların hiç bir gerçek yanı yoksa da, ki Hubbez ve başka bazı üyeler gayet güzel cevaplamış...

Bana göre de, ateizm dünya dertlerine çözüm olur mu olmaz mı, bunu anlamak için şu andaki din kabulcüsü oranıyla ateist oranının yer değiştirmesi gerekir, ki bu da şimdilik mümkün değil...

Dolayısıyla, ateizm dünya sorunlarına çare mi değil mi, sorusuna cevap verilemez...

Kesin olan şey ise, şu an var olan açlık, savaş, açgözlülük, gibi sorunların sorumlusunun, bazen dolaysız bazen dolaylı ama mutlaka dinler olduğudur, diyebiliriz... B)

tarihinde esron tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yazılanlardan okudum. Acaba yeni ateist olan bir çok kişinin algısının da bir hayli zayıf olduğu maddesini de eklesem mi diye düşünüyorum.

Veya okuduğunu anlayamama problemi. Belki önyargılardan kurtulamamışlık da olabilir.

(Yazılarıma birde Türkçe altyazı mı eklesem? )

Sitelerde Paylaş

Lâf dalaşı arasında bulabildiğim düşünceleri okudum...

Forumun ilk mesajı, sanırım dünyanın düzelmesi için ateizm çözüm değil demekte, her ne kadar saptamaların hiç bir gerçek yanı yoksa da, ki Hubbez ve başka bazı üyeler gayet güzel cevaplamış...

Bana göre de, ateizm dünya dertlerine çözüm olur mu olmaz mı, bunu anlamak için şu andaki din kabulcüsü oranıyla ateist oranının yer değiştirmesi gerekir, ki bu da şimdilik mümkün değil...

Dolayısıyla, ateizm dünya sorunlarına çare mi değil mi, sorusuna cevap verilemez...

Kesin olan şey ise, şu an var olan açlık, savaş, açgözlülük, gibi sorunların sorumlusunun, bazen dolaysız bazen dolaylı ama mutlaka dinler olduğudur, diyebiliriz... B)

Esron,

Eşit hak ve özgürlüklerin olduğu bir sistemde ateist, bizim uğraştığımız gereksiz işlerle uğraşmaz.Ayrıca bu konularla uğraşmak kolay değil yeri geliyor rahatsızlık vermekte.Hubbez'de kısa öz güzel ifadelerle altını çizmiş.

Son günlerde kendime ''salak mıyım'' sorusunu çok sorar oldum...''Yahu dangalak Cigi, burası(Türkiye) ümitsiz vaka her şey bitmiş nelerle uğraşıyorsun'' diyorum...

Tek tesellim güzel dostluklar edinmiş olmam. :)

Başlığı açan arkadaş agnostiklik ve panteistlik arasında debelenmekte iken ateist olmaya gücü yetmediğinden ''ateizm çözüm değildir'' diyerek ateizme uzaktan salvo atışı yapmakta...

Sitelerde Paylaş

Başlığı açan arkadaş agnostiklik ve panteistlik arasında debelenmekte iken ateist olmaya gücü yetmediğinden ''ateizm çözüm değildir'' diyerek ateizme uzaktan salvo atışı yapmakta...

Anlaşıldı, alt yazı eklemek şart oldu yazılara. Pastafaryanım ben.. :))

Sitelerde Paylaş

Okudum yazıyı ama kendimi göremedim.

Gerçi ateizmi, faşistlikle özdeşleştirme çabalarınızı onaylamasam da benim söylediğim aynı şey. İnsan ateist oldum diyerek kendini bir yere geldiğini varsaymasını anlatıyorum ben de yazımda. Hubbez ve bir kaç kişi bunu anladı. Diğerleri ise daha ne anlamlar çıkardı kim bilir.

İşte insan kolay kurtulamıyor dogmatik düşünceden. Ateistim demek yetmiyor bunun için. (Ama yazılanlara bakarsanız herkes kendisine yettiğine inanıyor)

Sitelerde Paylaş

Okudum yazıyı ama kendimi göremedim.

Gerçi ateizmi, faşistlikle özdeşleştirme çabalarınızı onaylamasam da benim söylediğim aynı şey. İnsan ateist oldum diyerek kendini bir yere geldiğini varsaymasını anlatıyorum ben de yazımda. Hubbez ve bir kaç kişi bunu anladı. Diğerleri ise daha ne anlamlar çıkardı kim bilir.

İşte insan kolay kurtulamıyor dogmatik düşünceden. Ateistim demek yetmiyor bunun için. (Ama yazılanlara bakarsanız herkes kendisine yettiğine inanıyor)

Her konuda devamlı ''faşist'' kelimesini sarfeden birisinin bilgi birikimi çok azdır ve kısıtlıdır...

Başka yazarların isimlerini iletilerinize alarak kendinizi kandırmanıza yandaş aramaya kalkmayın.!

Bütün farklılıkların özgürlüklerinin eşit olması gerektiğini savunurum ve yazılarımdan düsşüncelerimi hemen hemen herkes bilir...Bu mu faşistlik?

İslamın putlarının, doğmatizmin egemen olduğu bir sistemde eğilen sesini çıkartmayan sinen korkan kendilerini kandıran dindar ateistlerin maskelerini aşağıya indirmekteyim...Bu mu faşistlik?

Ateist bir insanın yaşamını idame ettirken hiç bir konuda bedel ödememesi gerketiğinin kalınca altını çizmekteyim...Bu mu faşistlik?

Ateistin özel alanına özgürlüklerinee tecavüz edilmesine asla izin vermemesi gerektiğini vurgulamaktayım...Bu mu faşistlik?

Ateist, doğmalarla putlarla rahatsız edilmezse ateist de kimseyi rahtasız etmez demekteyim...Bu mu faşistlik?

Ulu orta dinin putların doğmaların yüksek sesle konuşulması ateiste yanıt ve putları anında foseptik çukuruna doldurması hakkını oluşturur düşüncesini savunmaktayım...Bu mu faşistlik?

Gusura galma gardaş ahanda bu deve çobanı aynısının tıpkısı gibim yaşamahtaysa faşomudur nidir ongndanım işte varmı bi diyacağaan?

Hincik develerimi tımarlamahtan geliyom bengimde saçlarımı ghırktırdım bi gozel kaşağılangdım...Kaşağılanırkene ghırktırıcıda deve çobanı hemide ateist olduğumu süleyince putcuların kemi gaçtu kemide haklusun çobanım didiler...

Emme bağa kimse faşisttsing dimedi, diyemezde...Hele bi tenesi dise yaa?...Aha işte o angda deve gamçusunu suratına bi şaklatturdummu yüzünge imzamı atıverririm...

Bah gorüngmü aslı astarı olmadang biringe faşist diyenng olursa faşistlik nasıl olurmuş gostermeh çoh golay gara gozlü gardaşum.

Sitelerde Paylaş

Benim gördüğüm tek bir şey var. İnsan çocukken aldığı eğitimin etkisinden çok kolay kurtulamıyor.

Nasıl hani kafirleri yakalım, yıkalım, dövelim, şöyle yapalım böyle yapalım bilinci, ateist olduktan sonra da devam ediyor malesef bir çok insanda. Sadece taraf değiştirmiş oluyor. Ama davranış aynı.

Korkarım; yeterli gücünüz olsa kendiniz gibi düşünmeyen herkesi yok etmeye çalışırsınız. Belki siz değil ama yazınızın devamında yapılan bir sürü yorum var. Onlara bir eleştiri yöneltmediğinize göre onayladığınızı kabul ediyorum.

Ayrıca o yazınızı okudukça, ateist olduğu halde eleştirilerinizin çoğunu yapan Atatürk geldi aklıma.

Sitelerde Paylaş

Islamin olmayan allahini, yasamamis peygamberini, sacma sapan zirva dolu masal kitabi kuranini, bir müslümandan daha cok koruyup onlara saygi duyduklarini belirten ateistler, ateist degillerdir.!!!

Artik bunun böyle oldugunu kafalarina iyice cakmaktan, onlari rencide etmekten baska cikar yolu kalmamistir.Islamin putlarini simdiye kadar müslümanlardan daha fazla koruyanlarin kaypak düsünceli sahtekar ateistler oldugu herkes tarafindan iyice bilinsin.

Bence Atatürk, sizden daha ateistti. Ama sizin kadar dar görüşlü değildi.

Sitelerde Paylaş

Benim gördüğüm tek bir şey var. İnsan çocukken aldığı eğitimin etkisinden çok kolay kurtulamıyor.

Nasıl hani kafirleri yakalım, yıkalım, dövelim, şöyle yapalım böyle yapalım bilinci, ateist olduktan sonra da devam ediyor malesef bir çok insanda. Sadece taraf değiştirmiş oluyor. Ama davranış aynı.

Korkarım; yeterli gücünüz olsa kendiniz gibi düşünmeyen herkesi yok etmeye çalışırsınız. Belki siz değil ama yazınızın devamında yapılan bir sürü yorum var. Onlara bir eleştiri yöneltmediğinize göre onayladığınızı kabul ediyorum.

Ayrıca o yazınızı okudukça, ateist olduğu halde eleştirilerinizin çoğunu yapan Atatürk geldi aklıma.

Hımmmm şimdi geldik zurnanın zırt dediği yere...Deniz bitti kara göründü.

Sen hangi ülkede yaşamaktasın çok bilmiş arkadaş?

Sitelerde Paylaş

Yıl 1928. Kurtuluş savaşı bitmiş, Cumhuriyet kurulmuş.

Kurucumuz ateist cigi diyor ki: Bundan sonra olmayan allaha tapan, masal dolu kitaba, yaşamamış peyhgambere inanan, bu inançlarına izin veren herkes karşısında beni bulur. Ben sadece din ile devlet işlerini ayırmakla kalmıyorum, aynı zamanda dinin negatif etkilerini tamamen engelliyorum. Bundan sonra camiye giden, dua eden, hatta onların haklarını savunan, kuranı koruyan herkese ..... (artık kendisi süper ateist olarak ne önerirse) uygulanacaktır.

------

Dinler faşist yapılardır. Ve bir dinin hakkından din gibi davranarak gelemezsiniz.

Ateizm bireysel bir duruştur. Organize olmak, ilkeler edinmek, kurallar koymak bunlar dinlerin işidir. Ama sizin şikayetiniz ne? Organize olamıyoruz.

tarihinde xenix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yıl 1928. Kurtuluş savaşı bitmiş, Cumhuriyet kurulmuş.

Kurucumuz ateist cigi diyor ki: Bundan sonra olmayan allaha tapan, masal dolu kitaba, yaşamamış peyhgambere inanan, bu inançlarına izin veren herkes karşısında beni bulur. Ben sadece din ile devlet işlerini ayırmakla kalmıyorum, aynı zamanda dinin negatif etkilerini tamamen engelliyorum. Bundan sonra camiye giden, dua eden, hatta onların haklarını savunan, kuranı koruyan herkese ..... (artık kendisi süper ateist olarak ne önerirse) uygulanacaktır.

------

Dinler faşist yapılardır. Ve bir dinin hakkından din gibi davranarak gelemezsiniz.

Ateizm bireysel bir duruştur. Organize olmak, ilkeler edinmek, kurallar koymak bunlar dinlerin işidir. Ama sizin şikayetiniz ne? Organize olamıyoruz.

Ne oldu soruma yanıt veremedin ama debelenmeye devam etmektesin...Çıtır kurabiyem dindar çakma ateistim benim...

Yırtınsanda çatlasanda patlasanda, ancak yaptığın kendini aldatmakla meşgul olmak ve Cigi için ''lastik top minnacık bas karnına ötsün cik cik'' oyuncağı olmak.

Senin gibi oltaya takılıp günah çıkartmaya çalışan dindar ateistler olmasa nasıl anlatacağız gerçek ateistliğin ne olduğunu...

Öğreneceksiniz yavrucuğum yavaş yavaş zamanınız bol...

İnsan yaşamında ilk yüz sene çok zordur. :lol:

Sitelerde Paylaş

Sorunuzun konuyla alakasını kuramadım, belki o yüzdendir. Bir sürü şey yazıp hiç bir şey anlatamıyorsunuz.

İstanbulda yaşıyorum. Buyrun devam edin. (Ne oldu? Atatürk konusu bozdu değil mi sizi? O da mı çakma ateistti? )

Ya tabi tabi...

Laik, sivil anayasa, bağımsız yargı, esit sosyal adalet, demokrasi ve sokakta eşitlik olmayan bir ülkede Türkiye İslam Hurma Cumhuriyeti'nde yaşamaktasın...Yani putlara tapanların özgürlüklerinin sende gramı yok.

Bu ne anlama gelmekte?

Cigi'nin Dua Edip Cihat Yapan Ateistler başlığında yazdıklarının ve savunduğu düşüncelerin doğru olduğu anlamına gelmekte...

Hadi canım seninle uğraştığım yeter...İlk yüz seneden sonra ikinci yüz senede bir şeyler öğreneceğini umuyorum.

Hadi baş baş.

Sitelerde Paylaş

Ya tabi tabi...

Laik, sivil anayasa, bağımsız yargı, esit sosyal adalet, demokrasi ve sokakta eşitlik olmayan bir ülkede Türkiye İslam Hurma Cumhuriyeti'nde yaşamaktasın...Yani putlara tapanların özgürlüklerinin sende gramı yok.

Bu ne anlama gelmekte?

Cigi'nin Dua Edip Cihat Yapan Ateistler başlığında yazdıklarının ve savunduğu düşüncelerin doğru olduğu anlamına gelmekte...

Doğru tabi. Ateist olduğunda, adam olduğunu sanan çok insan var.

Ateizm bu ülkenin sorunlarının hiç birini çözmüyor, çözmezde. Bilimsel düşünmeyen, kendini geliştirmeyen, olaylara ve olgulara tarafsız bakamayan, taraftar olur gibi ateist olan. Ateist olmanın kendisine ve sorunlara yeteceğini zanneden çok insan var haklısın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...