Jump to content

ateist kolay kolay yetismiyor

Recommended Posts

muslumanlar ateistleri cahil sanarlar

oysaki cahil birine öldukten sonra sevdikleri ile beraber

cennete girecegini soylesen sevine sevine hemen dine girer

herkez isterdi yuce bir varligin her derdimize kosmasini

öldukten sonra tekrar diriltmesini

sevdiklerimizle beraber tekrar bir arada olmayi

anladikki bunlar bos hayaller,bos avuntular,kandirmacalar

seytan denen olmayan varligin en kolay cahili kandirmasi beklenir

ama cahil bir gunde dine girip ibadete baslayabilir

benim ateist olmam bir seneden fazla surdu

kolay degil buyuk umutlarin hemen cope gitmesi

uzerinde cok dusunmek gerekiyor

allah kalptekileri bilir ayetinden kurtulmak gerekir

dinine sorular sormayi bilmek gerekir

dogruyu yalani ayirt etmek gerekir

celiskileri gorebilmek gerekir

Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

aslında dindar insanlarda dinle ilgili elbette soru işaretleri taşıyorlar..

Ancak akıllarını bu sorulara kılıf bulmak için son nörönuna kadar kullanmaktalar..

çelişkileri absürdükleri zırvalıları görmek için önce cesaret gerekir...

gerçeği sonucu nereye görürürse götürsün arama ve kabullenme cesareti..

ama gel gelelim inançlı kesimde bu yürekten eser yok...ne var peki?

din dışı düşünememnin verdiği korkular kompleksler nefretler....

özgür değiller en azından zihnen...özgür olmayan her canlı gibi saldırganlar!

tek farkları köle olmayı kendilerinin seçmeleri....

Sitelerde Paylaş

muslumanlar ateistleri cahil sanarlar

oysaki cahil birine öldukten sonra sevdikleri ile beraber

cennete girecegini soylesen sevine sevine hemen dine girer

seytan denen olmayan varligin en kolay cahili kandirmasi beklenir

ama cahil bir gunde dine girip ibadete baslayabilir

uzerinde cok dusunmek gerekiyor

allah kalptekileri bilir ayetinden kurtulmak gerekir

dinine sorular sormayi bilmek gerekir

güzel özetlemişsin olayı. ben bir ekleme yapmak istiyorum, mutlu ateist yoktur diye dolanırlar ortada. ateizme yönelen kişilerde ilk başlarda mutsuzluk gözlenmesi gayet normaldir. gerçeklerle yüzleşmek her zaman çoğu zaman insanı mutsuz eder. dindarlar bu noktada devreye girerler ve "din insana mutluluk getirir" derler. ancak insan sarhoşken de mutludur. sarhoş olduğunda insanın dertleri tasaları gider hayatı toz pembe görürsünüz. yada uyuşturucu kullandığınızda. işte din de insanda böyle kafa yapar.

Sitelerde Paylaş

Tanrının olmaması bence sıradısı bısey...

Bazen kendımı sızın yerınıze koydugumda bırsey yapmak ıcın bıle bır gaye ve amacın olması gerekır...

Bunu yapmak ıstedıgım zaman ılk önce onu nasıl yapmam gerektıgını dusunurum...

Ve karar verırım ne lazımsa alır, ıstedıgım seyi yapmıs olurum...

Bu da bızı bırının yarattıgını ve dusundugunu nasıl son bulacagını da karar veren bırının oldugunu gösterır...

Ben durduk yere gelmediğimi düşünüorum.Bugün yemeğimi yediysem bunu bana verene şükrediorum...

Bütün yorumlarınızı okuyorum.Geçmişte olanlar biterler yüzyılların bir verimidir...

Biz bile bu çağda bu teknolojı de bırseyler bıraksak gelecege asırlar sonra bızım de nasıl yasadıgımızı ve nelerle ugrastıgımızı belkı de arastırarak bulacaklar...

Ve bır kanaat getırecekler.

Gecmiş bır asrın gelecege acaba ne verebılecegını dusunecekler...

Sitelerde Paylaş

Konuşmaya ve akletmeye başladıklarında din eksenli düşüncenin etrafında doğan çocuklar ana babalarının ve çevrelerinin dine yönelişine göre o dine mensup oluyorlar otomatikmen.Hindu ise hindu,hristiyansa hristiyan,yahudi ise yahudi.

Ateizm bir sorgulama ve bunları reddediş sürecinin sonu olarak ortaya çıkmakta.Dolayısıyla ateizmin bir sürecin dinler ise doğuştan ve gelenekten insanın üstüne yapışan birşey.

Ülke halkımız müslümanlığını bu coğrafyada doğmalarına borçlu,Hindistan ya da Almanya'da doğsalardı inanış ve durumları farklı olacaklardı.

Sitelerde Paylaş

Bak yahu bana, ulan diye mi başlamışım...hiç uymamış. Bir buçuk ayda vatandaşı asker diye yetiştirip yetiştirip dağlara sürmeye. Çok alakasız olmuş. Oysa ne kadar normal bir hal değil mi?

"Ne güzel, bir buçuk ayda asker yetiştiriyoruz, güle oynaya ateist neden yetişmesin, di mi ama?"

...şeklinde değiştiriyorum iletimi.

Daha bir şenlikli oldu...

Ne işi var o ulanın orada...

Ne edepsizim ben.

:D

Konuyla ilgili olarak ;

Öncelikle yukardakileri herkes istemez . Sadece bazıları boyun eğer . İnsan doğasında bir güce muhtaç olmak vardır çünkü o sosyal bir hayvandır ama içgüdüleri onun hayatta tutmaya yeterlidir . Bunu inanırlarda bilir ama onlar daha çok korkarlar . İnsanı inanmaya iten başlıca neden korkudur ve dinler bunu gayet iyi kullanır .

Umarım o herkesin içine ateistleri dahil etmemişsindir .

Sitelerde Paylaş

Bazen kendımı sızın yerınıze koydugumda bırsey yapmak ıcın bıle bır gaye ve amacın olması gerekır...

Bu da bızı bırının yarattıgını ve dusundugunu nasıl son bulacagını da karar veren bırının oldugunu gösterır...

Ben durduk yere gelmediğimi düşünüorum.Bugün yemeğimi yediysem bunu bana verene şükrediorum...

Bütün yorumlarınızı okuyorum.Geçmişte olanlar biterler yüzyılların bir verimidir...

Biz bile bu çağda bu teknolojı de bırseyler bıraksak gelecege asırlar sonra bızım de nasıl yasadıgımızı ve nelerle ugrastıgımızı belkı de arastırarak bulacaklar...

Ve bır kanaat getırecekler.

Gecmiş bır asrın gelecege acaba ne verebılecegını dusunecekler...

bizim acıktığımızda ne yaptığımızı düşünüyorsun. hani bende kafama bir şey koyuyorum ve yapıyorum bende planlıyorum ve düşünüp yapıyorum insanlar hayallerini dinsiz de gerçekleştirebilir.

ayrıca takip ediyorum sorduğum sorulara cevap vermiyorsun fanidünya

yaşamanın amacı yoktur bence

Sitelerde Paylaş

Umarım o herkesin içine ateistleri dahil etmemişsindir .

bos hayalleri gectik;gerceklerin farkina vardik

-isterdi- ateist olmadan onceydi

cogu insan ateistin cehenneme atilacagindan korktugu icin ateist oldugunu sanar

o ornegi o yuzden verdim

birileri farkli acidan gorebilsin diye

tarihinde Spenser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim gibiler kolay yetişmiyor tabi :D. Şaka bir yana ben şu tanrının olmadığını anlama olayının neden bu kadar uzun sürdüğünü anlamıyorum. Ben tanrının olmadığını anladığımda benim içimde ne bir sıkıntı, ne bir sorun oldu. Sende neden böyle hissettin anlayamadım Spenser.

Bu yazdıklarımı şurdan çıkartarak yazdım:

Sitelerde Paylaş

yeni yetisen genc biri bu durumu cok cabuk kabullenebilir

orta yasi gecipte dogru bildiklerin yanlis cikarsa

surec uzun cikar boyle

Yaşını belirtmediğin için bilmiyordum yaşını :). Neyse sonunda kabullenebilmişsin. Daha da uzun sürebilirdi :).

Sitelerde Paylaş

geçen bakkaldan çikolata aldım, ağzıma güzel bir tat geldi, bu da bizi birinin yarattığını gösterir..

diyelim bu saçma tümevarım yöntemlerinle tanrıyı ispatladın kendince..

peki bu tanrının islamın tanrısı olduğu ne malum..

Sitelerde Paylaş

Ateizmin ne olduğuna bile bigane kalan ve toplum tarafından pompalanan gerçek dışı şeyler dışında bir fikir üretemeyen milyonlarca insanın varlığından haberdarsak eğer bu şartlar altında mutlakiyetinden şüphe etmeyip uluhiyet atfettiği dini fikirlerin inkıraz etmesiyle ateizme teveccüh eden bir kimse ; hem yaşama yüklediği anlamın yok oluşuyla muvakkat olarak kendini gelgitlerde bulacak hem de dünyada en zor duruş olan - bana göre - ateizme temayül etmesiyle birlikte tüm dinleri karşısında bulacaktır. Bundan ötürü hem toplumun teveccühüne karşı duruş sergilemek , hem de yaşama sebebi saydığı mukaddes dinini redderek kendisini zor bir süreç içerisinde bulacak ve yalnız hissedecektir . Bu zorlukları göze alamayan ve sorgulaması için bile bir meşaleye gereksinim duyan bir kimsenin ateizme temayül etmesi kolay olmayacağı gibi yaşantısı aynı teamülde seyretmeye devam edecektir. İşte bu sebepten olsa gerek bir kimsenin sorgulama adına bile bu kadar güçlük çekeceği toplumda ateizme temayül etmesi gerçekten zor , hele o kabuğu kırması da çok daha zordur. Bu perpektiften baktığımız vakit sana hakvermemek elde değil.

SAYGILAR

tarihinde Adonis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

benim de uzun sürdü ateist olmam. daha dogrusu süreçti yani. Din kavramına sorular soruyorsan karşılaşacağın cevaplardan korkmazsan sonunda kendini ateist olarak bulursun.

ateist zor yetişir çünkü süzgeçleri herşeyi geçirmeye elverişli değildir. Ayrıntılara takılırlar ve ikna olmak isterler.

benim için anahtar nokta ikna olmak mesela. Beni bi portakalın tanrı olduğuna ikna ederseniz hemen portakala tapmaya başlarım.

müslümanlar beni tanrının olduğuna ikna edemedi. ve o kadar kalıplaşmış klişe cevapları var ki..

bilimle din çelişir diyorum. bagırarak "YOK YA İBN-İ SİNA NE O ZAMAN" gbi bi cevapla karşılaşıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...