Jump to content

Hicret Uydurma mı?

Recommended Posts

İnkar inkar da nereye kadar inkar:)Bir yerde durun ki inandırıcılığınız olsun..Herne kadar inkar mesleğini yol edinsenizde inandırma işi sizde lazım:)))))))))

Okumadiginin, anlamadiginin bir ispati daha.

Biz birseyi "inkar" etmiyoruz. Inkar olan bir seyin olmadigini iddia etmektir.

Biz sizden oldugunu iddia ettiginiz sey hakkinda ispat, delil istiyoruz. Bunu pek cogumuz muslumanken de arastirdi.

Ama masallardan baska, ikna edici en kucuk bir kanit yok ortalikta.

Varsa oyle bir kanit, goster...

Bir de sunu oku lutfen once: http://ateizm2.org/makaleler/ateizm-ve-din/mantik-ve-dusunce-yanlislari.html

Bize kanit diye sunacagin seyleri mantik, akil, izan suzgecinden gecirmen icin.

Kolay gelsin. Merakla bekliyorum cevabini.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 140
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bilim nedir ilim nedir? Ikisi de ayni seydir. Ilim, bilmekten turetilmis arapca bir kelimedir. Bilim de bilmekten turetilmis ayni anlama gelen Turkce bir kelimedir.

Aradaki nuans ise sadece bizim kafamizda. Bu muhabbet kelimesinin sevgi anlamindan kaydirilip sohbet anlami yuklenmesine benziyor. Sen hangi kelimeyi tercih edersen et, farketmez.

Sen kendi bilgini sorgula once. Acaba Japonya'da, Cin'de, Rusya'da, Amazon'da dogmus olsaydin ne bilecektin? Istatistiksel olarak hidayete ermen milyonda bir ihtimal olacakti. Hidayet zannettigin sey cocuklugundan beri sana zorla ogretilenler olmasin sakin?

Rijid anlayis falan diye bir de hava atmissin. Sen daha bu foruma yeni geldin, daha burada gecen mevzulara hakim olmadan benim sorularima cevap veremediniz diye otup duruyorsun. Halbuki sana yeterince cevap verdik, istersen bir daha oku. Referans verdigimiz diger yazilari da oku once.

...

Konuya donelim: "Kur'an'da Muhammed'in Mekke'den Medine'ye hicretini acik bir sekilde anlatan bir ayet" goster lutfen.

İlk olarak sevgi dileklerime söze başlamak istiyorum..Düzeyli tartışmalarınızdan dolayı da size teşekkür etmek isterim.Aslına bakarsanız dün de dediğim gibi burda yazıp yazmama noktasında tam bir karara varamamıştım..Benimkisi ilk planda geçerken uğramaktı ama tartışmanın cazibesindenmidir yoksa eskiden beri forumlarda tartışmanın vermiş olduğu alışkanlıktanmıdır neden şimdilik (en azından bir müddetliğine) burdaki yazışmaya devam etmek istiyorum..Belki burda yeni olabilirim ama ne bu konulara nede bu türlü tartışmalara yabancı değilim..Ateist arkadaşlarlada veya ehl-i bidat dediğimiz kişilerle de çok tartışmalarımız oldu..Yeterince tecrübem var yani.

Sitelerde Paylaş

2. olarak ilim ve bilim farkı noktasında;

Çok da fazla lafzi ayrıntıda boğulmadan şunu söyleyebilirimki islami literatür açısından ilim ve bilim kelimleri tam olarak aynı şeyleri ifade etmez..Örneğin islami literatürde önemli bir veri kaynağı olan ledünni ilim belki senin anladığın "bilim" açısından hiçbirşey fade etmez ama bize göre işin kaymağıdır.Bu açıdan ilim kişiyi hakka ve hakikat ulaştıran aydınlığa ve sırlara eşyanın Hakka ayna olan hakiki yüzüne vukufiyete ulaştıran önemli bir vasıtadır..Yine aynı nüastan olsa gerek ilmiyle amel etmeyene (tam anlamıyla)alim denemez.Bu nüans kendi bakış açımızın bir tespiti olması açısından tartışmaya açık bir yanı olmasa gerek.

Ancak böyle bir girizgah yapmamda -ve görüyorumki sizin de dikkatinizi çekmiş madem öyle devam edelim- asıl sebep insanı Hakka ve hakikate ve benim kastetmiş olduğum ilime ulaştıran sebeler ile sizin metodlarınızın farklılığıdır.Bu farklılık temelinde sadece akla ve mantığa dayanan sitemle akıl ve kalp birlikteliği(biliyorum ki bizim değer verdiğimiz ve maneviyatın kaynağı olan kalbi sesizşler hisler, duyuşlar vicdan ve insaf kültürü v.s.)ni esas alıp yürüyen bizim yol tamamen farklı kapılara ulaşır..Birisi kupkuru ve çıkmaz bir yol diğeri ise insanı maddenin yanında onun dualitesinin bir yanı olan ruhu da besleyen ve sonuçta Hızır çeşmesine ve bir açıdan fena ve fanilikten ölümsüzlüğe ve Bakiye uşaltıran bereketli faziletli ruh inşarıhı ile dolu olan manevi huzurun yağmur damlalrı ile beslenen ilhamın sokaklarında gezinen ve aynı kalp titreşimin yanında aklın ve mantığın dirayetiyle de rezonansa geçen mutlu ve bahtiyar yol.

Diğer bir deyişle ve özetle:

Sende bilginin kaynağı rasyonalizmin veya pozitivizmin dairesini ihlal edemez bende ise yalın haldeki akıl değil selim akıl sende olmayan mütevatir haber ve yine sende olmayan(yani sizce kabul edilmeyen demek istiyorum) havass-ı selimedir.İşte imtihanın başlangıç noktası bir uçta akıl iken diğer uçta benim saydığım diğer iki haynağa kadar uzanırki sizler için orası metruk ve girilmesi gereksiz alanlardır.Tam bu noktada işte ortak bir zeminde buluşmamız imkansızlaşıyor.Aklı selim yerine(sadece) akıl alındığında herkesin aklı kendine göre ve kendine güzel olacağından dolayı ortak bir fikre varmak çok zor hale geliyor..Zaten iman ve küfür alanları her nekadar birbirlerinden çok uzak ve zıt kutup olsalarda kul için birinden diğerine geçiş sanıldığının aksine çok kolaydır..İstersen buna ayağın kayması diyebilirizki sizde zaten bizde önceden müslümandık sonradan ayağımız kaydı :) itirafını yapıyorsunuz..Yani akılla varılacak şey belki tepedir ama kesinlikle izrve değildir..Somut örnek verlim..İştre şu tartışdığımız konu..Konu o kadar açık ve ve seçikki ama aklın ifrat noktası diyebileceğiz cerbeze (diyalektik)ile 2 artı 2 4 etmiyor işte..Ve Cerbze yeline kaplıldığın zaman artık akıl seni hangi vadiye savurur Allah bile..Siz zannediyormusunuzki sizin o kafanızın içinden geçenler veya aklnızla vardığınız yerler bize kapalı?Hepsini biliyoruz emin olun:)

Sitelerde Paylaş

2. olarak ilim ve bilim farkı noktasında;

Çok da fazla lafzi ayrıntıda boğulmadan şunu söyleyebilirimki islami literatür açısından ilim ve bilim kelimleri tam olarak aynı şeyleri ifade etmez..Örneğin islami literatürde önemli bir veri kaynağı olan ledünni ilim belki senin anladığın "bilim" açısından hiçbirşey fade etmez ama bize göre işin kaymağıdır.Bu açıdan ilim kişiyi hakka ve hakikat ulaştıran aydınlığa ve sırlara eşyanın Hakka ayna olan hakiki yüzüne vukufiyete ulaştıran önemli bir vasıtadır..Yine aynı nüastan olsa gerek ilmiyle amel etmeyene (tam anlamıyla)alim denemez.Bu nüans kendi bakış açımızın bir tespiti olması açısından tartışmaya açık bir yanı olmasa gerek.

Ancak böyle bir girizgah yapmamda -ve görüyorumki sizin de dikkatinizi çekmiş madem öyle devam edelim- asıl sebep insanı Hakka ve hakikate ve benim kastetmiş olduğum ilime ulaştıran sebeler ile sizin metodlarınızın farklılığıdır.Bu farklılık temelinde sadece akla ve mantığa dayanan sitemle akıl ve kalp birlikteliği(biliyorum ki bizim değer verdiğimiz ve maneviyatın kaynağı olan kalbi sesizşler hisler, duyuşlar vicdan ve insaf kültürü v.s.)ni esas alıp yürüyen bizim yol tamamen farklı kapılara ulaşır..Birisi kupkuru ve çıkmaz bir yol diğeri ise insanı maddenin yanında onun dualitesinin bir yanı olan ruhu da besleyen ve sonuçta Hızır çeşmesine ve bir açıdan fena ve fanilikten ölümsüzlüğe ve Bakiye uşaltıran bereketli faziletli ruh inşarıhı ile dolu olan manevi huzurun yağmur damlalrı ile beslenen ilhamın sokaklarında gezinen ve aynı kalp titreşimin yanında aklın ve mantığın dirayetiyle de rezonansa geçen mutlu ve bahtiyar yol.

Diğer bir deyişle ve özetle:

Sende bilginin kaynağı rasyonalizmin veya pozitivizmin dairesini ihlal edemez bende ise yalın haldeki akıl değil selim akıl sende olmayan mütevatir haber ve yine sende olmayan(yani sizce kabul edilmeyen demek istiyorum) havass-ı selimedir.İşte imtihanın başlangıç noktası bir uçta akıl iken diğer uçta benim saydığım diğer iki haynağa kadar uzanırki sizler için orası metruk ve girilmesi gereksiz alanlardır.Tam bu noktada işte ortak bir zeminde buluşmamız imkansızlaşıyor.Aklı selim yerine(sadece) akıl alındığında herkesin aklı kendine göre ve kendine güzel olacağından dolayı ortak bir fikre varmak çok zor hale geliyor..Zaten iman ve küfür alanları her nekadar birbirlerinden çok uzak ve zıt kutup olsalarda kul için birinden diğerine geçiş sanıldığının aksine çok kolaydır..İstersen buna ayağın kayması diyebilirizki sizde zaten bizde önceden müslümandık sonradan ayağımız kaydı :) itirafını yapıyorsunuz..Yani akılla varılacak şey belki tepedir ama kesinlikle izrve değildir..Somut örnek verlim..İştre şu tartışdığımız konu..Konu o kadar açık ve ve seçikki ama aklın ifrat noktası diyebileceğiz cerbeze (diyalektik)ile 2 artı 2 4 etmiyor işte..Ve Cerbze yeline kaplıldığın zaman artık akıl seni hangi vadiye savurur Allah bile..Siz zannediyormusunuzki sizin o kafanızın içinden geçenler veya aklnızla vardığınız yerler bize kapalı?Hepsini biliyoruz emin olun:)

Kisaca diyorsun ki, "aklini iptal et, mantigini rafa kaldir, gercek ilimle alakasi olmayan 'ilm-i ledun'e yapis, gozunu ve kulagini gerceklere kapat".

Bak bunu da sen itiraf etmissin.

Neyi bildigini bilmiyorum, ama ayni seylerden bahsetmedigimiz kesin.

Aramizdaki fark su, ben senin nasil dusundugunu gayet iyi biliyorum, cunku ben de senin gibiydim. Ancak sen benim nasil dusundugumu ogrendigin anda is isten gecmis olacak, sen de ozgurlugune kavusacaksin. Bence sen ateistleri anlamaya kalkma, sonra senin de ayagin kayar maazallah.

...

Bu arada, konuya bir turlu donemedin. Laf ebeligi ile bir yere varamayiz.

Sitelerde Paylaş

Okumadiginin, anlamadiginin bir ispati daha.

Biz birseyi "inkar" etmiyoruz. Inkar olan bir seyin olmadigini iddia etmektir.

Biz sizden oldugunu iddia ettiginiz sey hakkinda ispat, delil istiyoruz. Bunu pek cogumuz muslumanken de arastirdi.

Ama masallardan baska, ikna edici en kucuk bir kanit yok ortalikta.

Varsa oyle bir kanit, goster...

Bir de sunu oku lutfen once: http://ateizm2.org/makaleler/ateizm-ve-din/mantik-ve-dusunce-yanlislari.html

Bize kanit diye sunacagin seyleri mantik, akil, izan suzgecinden gecirmen icin.

Kolay gelsin. Merakla bekliyorum cevabini.

Bizim sofestai dediğimiz ve nihilistler olarak bilinen bir felsefi akım vardır.Allahı inkar etmek uğruna herşeyi hatta bazıları evreni maddeyi kendilerini bile inkar ederler..İşte sizin şu inkarınızı da inkar etmeniz biraz onu hatırlattı bana :lol::lol::lol:

Sitelerde Paylaş

Biz Allaha tapıyoruz sizze akla ve ilime tapıyorsunuz..Bizler peygamberi önder olarak kabul ediyoruz sizler ise nihiliz ,narsizm ve septizm gibi yol gösterivcilere sahipsiniz..Trabzonsporun bu sezon başarılı olup olmadığı noktasını bile tartışsak -ki argümanlarımız çoğunlukla aynı olacak-aynı sonuçlara varmamız imkansız iken böyle engin konularda hemde birbirine zıt argümanlar kullanarak nasıl bir sonuca varabilirizki:)?

Sitelerde Paylaş

Sizi etkilemek ne haddimize!!!!..Baştan beri dediğimiz gibi burda bulunmaktan gayemiz sizlerin içinde binbir tilkinin cirit attığı konforlu kafanızı ağrıtmak değildi(..Veya hüzme hüzme akli delille!!! tefriş edilmiş inkar bataklığından bozma forumunuzda hadise çıkarmak ta değildi.)Hani demiştim birkaç tilkiye olsun mola verdirip istirahat ettirebilirmiyim (onlar da can yazık!)ama zor olduğunu baştan beri biliyordum zaten:)

Sitelerde Paylaş

Bu geleneksel İslam tarihi denen şey Kuran'a göre sonradan uyarlanmış masallar gibi geliyor bana.

Örneğin ay yarıldı ifadesi geçmiş Kuran'da bunlar böyle mucize masalı yazmışlar.Yahut Ebu Lehep diye prototip bir sanal karekter anlatılmış ama Muhammed'e böyle bir amca tayin edilmiş.Fil süresi anlaşılmamış Ebrehe filan bir masal uydurulmuş.

Yani Kuran'ı anlamayan güruh uydurmuşta uydurmuş.

Sevgili Galileo.

Türbanı da katalım bu saydıklarına.

Hurileri de, nurileri de.

Hatta Hac .Suresini de. Tarafasız birisinin Hac Suresinden günümüzün haccını çıkarması mümkün değildir.

Hepsi "Kuran'a göre sonradan uyarlanmış masallar"dır.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

ben bilmiyorum ve ne demek istediğini de merak ettim...

öldü mü? bunu mu ima ettin...

ben muhammedin 632den önce öldüğüne inanırım da... sadece kendi içimdeki bir kanaat, buna delil bulamam...

hicret eylemine zaten hiç inanmadım...

sen ne ima ettin, merak ettim...

asıl ben hata ediyorum, 622 çin kayıtlarına bakmalıyım...

Sevgili Afrodit.

Teşbihle aram iyi olmadığı için teşbih falan yapmadım.

Yani yaşamamış Muhamed'in öldünüğünü ima etmedim. Yaşamamış Muhammed'i 10 yıl önce öldürmek gibi bir niyetim de yoktu. :D

622 yılının önemine değindim. Müslüman masalındaki hicret ile elbette alakası yok.

Hicret olsa olsa müslümanlar tarafından sonradan uydurulmuş ve müslümanlara kakalanmış bir teolojik anlatımdır.

Bu acıklı hicret masalı hacı/hoca/imam/molla tarafından cami vaizinde veya tv programlarında ballandıra ballandıra anlatılınca, müslüman vatandaşım salya sümük olur.

Hicret bu anlamda işe yarar.

Ama nihayetinde bir masaldır. Din adamları tarafından uydurulmuş bir masal.

Yaşamamış birisi, henüz tarih sahnesine çıkmamış bir şehirden (Mekke) yine henüz tarih sahnesine çıkmamış başka bir şehire (Medine) kaçmaya kalksaydı, çok büyük bir ayıp etmiş olurdu. Değil mi? :D

622 yılının önemi tarih sayımından kaynaklanıyor. Bu tarih sayımının bir nedeni olmalı.

Bu tarih sayımını bir başlangıcı olmalı. Bu başlangıcın arapların tarihinde önemli bir yeri olmalı.

Araplar tarih sayımlarını bu başlangıca göre yapmalı.

Arap beyleri yazıtlarında, sikkelrinde vs. yıllarını bu başlangıca göre vermeli:

Araplar derken de, Arap Yarımadasında, Mekke(!) ve Medinede(!) yaşayanlardan bahsetmiyorum.

İrakda, Suriyede, İranda, yaşayan araplardan bahsediyorum.

Çin kayıtlarına hörmetler. Ama oraya kadar gitmene gerek yoktu.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Bunlar bugün bile bu masal imalatından vazgeçmiyorlar ki...

TVye çıkan koca koaca, kelli felli ilahiyat profesörlerinin dansları Nesrin Topkapı'yı geride bırakır vaziyette.

Yani Masal fabrikası 7/24 tam vardiya çalışmaya devam ediyor, edecek de...

Kur'an'daki ayetler artık bilimle harmanlanarak izah edilmeye çalışılıyor.

Ama 2 si tamamen zıt olduklarından bir türlü karışmıyorlar.

Hiç suyla zeytinyağı karışır mı?

İllaki zeytinyağı üste çıkacaktır.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Hakimalajuan.

Medine kabristanı(baki)nda 10 bin tane sahabinin mübarek mezarı vardır..hadi bunun -düz hesap-ortalama yarısının Mekkeli olduğunu farzedelim..Bu 5 bin civarındaki Mekke asıllı müslümanın Medine de neden defnedildiğine dair bir başka izahın veya teorin varsa duymak için sabırsızlanıyorum:)

Sorması ayıp olmasın...

Nerede o "10 bin tane sahabinin mübarek mezarı " bulunan "kabristan"?

Ne zaman yapılmış?

Kimler tarafından ve nasıl tarihlenmiş?

Ve yine sorması ayıp olmasın...

Diyelim ki hicretin tarihi var bu sefer de mekke fethinin tarihini mi isteyecektyiniz?Diyelim ki o tarihte var bu sefer de tüm siyerin kronolojisinimi isteyecektiniz?

Diyelim ki Bedir savaşından bahsedildi bu seferde savaşa katılan taraflarını sayıları , kaç kişi yaralandı kimler öldü v.s. bunlarımı isteyecektiniz? Sizi ne tatmnin ederdi daha açık yazabilirmisiniz?

Bedir herhalde Bedir Savaşının olduğu yer olsa gerek.

İyi de...

Bedir neresidir?

Hangi ülkededir? Hangi coğrafi konumlardadır?

Ve son olarak...

""Senden kimse tarih istemiyor.

Mekke'nin fethi Kur'an'da var mı yok mu?

Var dediğin takdirde "Mekke'nin fethi" nden açık ve net olarak bahseden ayet gösterebilmelisin."""

senden rica ediyorum dostum yarın git Avrupa asıllı tarihçilerden (tamam bizimkilerden olmasın)araştır ve Mekkenin fethi , tarihi yeri zamnaı vs. gibi önemli ayrıntıların siyerlerde olandan farklı olan kısımlarını bize ilet..Hani sen bizden daha bilgilisin ya o açıdan:) bu görev senimn olsun..Tammamı dostum:)?

Bu; bir müslüman olarak senin görevindir.

Kendi görevini başkalarına yüklemek ayıptır.

Madem savunmaya kalktın, kendin gidip "Avrupa asıllı tarihçilerden" araştıracak/okuyacak ve cevabını vereceksin!

Böyle laf kalabalığı ile olmaz.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Aslinda konu hicret ama guya musluman ama dininden habersiz zavallilar her boktan bahseden kitaplarinin en önemli konulardan bahsetmedigini duyunca birden motor su kaynatiyor "olurmu lan öyle sey ateist uydurmasidir" triplerine giriyorlar bir turlu dinlerini dogru durust bilmediklerini kabullenemiyorlar, zorlarina gidiyor cahilliklerinin yuzlerine vurulmasi.

Ya Allah MHMD'in zikinden, esseginin otuna herseyden bahsetmiste hicretten bahsetmeyi unutmus, kurani okumadiklari icin, okuyup anlamadiklari icin bunu kabullenmek zor geliyor lafta muslumanlara. Desen ki bugun guya sunnet olmazsan nerdeyse musluman sayilmazsin ama Kuran bundanda bahsetmemis, hatta kurban diye bir olay kuranda hic yok, yahudi adetini devam niteligindedir, hatta bayram mayram kurani birak islamda bile yok, bunlar kafayi siyirir, benim anam babam böyle demiyor ama der.

Mevlut okutmaktan, kursun dökturmeye, mezara su dökmekten tahtaya vurmaya, namazi 5 vakit kilmaktan ölenin mezarinda dua etmeye hatta ermise evliyaya bel baglamaya ... hepsini kuranda var sanir bunlar...

Klavyenizi bosuna yormayin arkadaslar, tek cumle; Dinini bilmiyorsun git ögren gel sonra tartisalim.

Sitelerde Paylaş
  • 7 years later...

Kuran ‘da hicret ve cihad kelimeleri genel de beraber kullanılır. Hicret’in cihad dolayısıyla yağma ve talan çağrısı olduğu açıktır.

100 kişi ile gidilip 100000 kişi ile geri dönülen Muhammed’in hicreti sadece bir mittir, hiç bir tarihi kaynağı yoktur, uydurmadır.

Sitelerde Paylaş

Emevi hanedanı için araplıktan pek söz edilmezken, 750 yılında bunlara baş kaldırıp, biri dışında tümünü öldüren abbasiler araplıktan oldukça beslenmişler.

Emevi hanedanı oldukça seküler iken, abbasiler hiç de seküler değiller.

Emevi hanedanının yıkılışına kadar, camiler petraya bakarken, yıkılışından sonra yapılan camiler gittikçe mekkeye dönmeye başlıyorlar. Emeviler, bir tanesi dışında hepsi öldürülerek ortadan kaldırılıyor. kalan üye endülüste. endülüsteki en eski camiye baktığımızda yine mekkeye dönük hiçbir yanı bulunmuyor.

kuranda kudüse doğru dönen yüz, artık mescid-i harama dönsün konulu ayet var.
medeni ve mekki ayetler arasında araplık ve hoşgörü açısından tam zıtlık bulunuyor.

Hiç şaşırtmayacak şekilde, fil suresi mekki ayetler arasında. Masala göre Muhammed'in doğuşu fil yılına denk gelir. Fil yılında filler eşliğinde yemen krali mekke üzerine yürümüş ve filler mekke önünde ilerleyemeden kalmışlardır. Levant bölgesindeki savaşlarda fillerin kullanılmması sıradandır. ama arap yarımadasında asla fil olmamış. Levantın ortasındaki Ürdünde bulunan Petrada büyük tapınağın bahçesinde tapınağa bakan 120 fil başlı sütun bulunur. 

... ve daha nice ilginçlikler doğrultusunda, hicret büyük olasılıkla sözde muhammedin amcsının soyundan gelen abbasilerin önce halifelikten ve yönetimden uzak tutulması ve sonrasında araplıkla beslenip geri dönüp yönetime el koyması sürecinin masallaştırılmış hali ya da beslendiği masaldır. yani "sizi yerinizden etmişlerdi" söylemi asılnda "sizi hakkınız olan yönetimden uzak tuttular, oysa ki bu soydan gelip yönetime hak sahibi olan sizsiniz"i karşılıyor olabilir.

yani medeni ve mekki ayetler aslında emevi ve abbasi dönemlerinde yazılmış ayetler olabilir.

https://www.mumsema.org/sure-ve-ayetler/121651-mekki-ve-medeni-sureler-hangileridir.html

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, bir_akil_insan yazdı:

Sayın bir_akıl_insan. Bu site müslüman sitesi deyilmi bir türlü bu siteyi çözmedim en sonunda müslüman siyesi  diye karşılşatığımda kapatıyorum. He sorularla islamiyet gbi düşünerek verdiysem o zaman tamam . kısca  bu siteyi sen paylaşınca kafam karştı. bu site islami  sitemi yoksa deyilmi?

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, güven yazdı:

Sayın bir_akıl_insan. Bu site müslüman sitesi deyilmi bir türlü bu siteyi çözmedim en sonunda müslüman siyesi  diye karşılşatığımda kapatıyorum. He sorularla islamiyet gbi düşünerek verdiysem o zaman tamam . kısca  bu siteyi sen paylaşınca kafam karştı. bu site islami  sitemi yoksa deyilmi?

müslüman sitesi :)

mekki medeni ayrımını müslüman siteleri dışında bulmak olası değil sanıyorum. sanki bir ara ateistforumda böyle bir liste vardı ama denk gelemedim. bu yüzden müslüman sitesini örnek olarak verdim.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, bir_akil_insan yazdı:

müslüman sitesi :)

mekki medeni ayrımını müslüman siteleri dışında bulmak olası değil sanıyorum. sanki bir ara ateistforumda böyle bir liste vardı ama denk gelemedim. bu yüzden müslüman sitesini örnek olarak verdim.

Anladım teeşşkür ederim bir ara okudum müslüman sitesi oluğuna  anladım bir daha ayet araştırması yaparken kaale almıyorum  kuran.org. alıyorum. sen paylaşınca deim acaba burayı okudum hata dinsiz site diye keldim okurum diye sonaradan baktım müslüman sitesi şimdi karşıma gelince kapatıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...