Jump to content

Sigara Beyin Hücrelerini Oksitliyor mu?

Recommended Posts

Geçenlerde, ısrarla sigaranın sinir hücrelerini öldürdüğünü söyleyen doktor kardeşimle bir tartışma yaşadık. Her duyduğuna kolay kolay inanmayan bendeniz kardeşime bu konuda şiddetle muhalefet etsem de şu an ulaştığım bazı klinik araştırmaların beni haksız çıkardığını üzülerek gördüm. Yine de bu bulguları uzman görüşlerin değerlendirmesine açmak istedim.

"Beyin tümörlerinin % 99’u, beyin kanamalarının % 85’i sigara kaynaklıdır. Bunların sonucunda kaslarda kuvvet azalması ve felç gibi sonuçlar ortaya çıkar. Sigara içenlerin vücuduna % 15 ila % 33 daha az oksijen girmektedir. Sigaranın içindeki karbonmonoksit kandaki oksijeni yok eder. Bu da öncelikle beyinin, kalp ve damarların tahribatına yol açarak beyin damarlarında daralma ve tıkanmalar meydana getirir. Ayrıca bu duruma bağlı olarak zihinsel ve bedensel yorgunluk ortaya çıkar. Sigara içen kişilerdeki beyin-damar hastalığı (inme gibi) riski, içmeyenlere göre 4 kat yüksektir. Dudaklarımıza dumanın değdiği andan itibaren 8 saniyede beyne ulaşan nikotin, her nefes sigara çekiminde yaklaşık 50 bin beyin hücremizin ölümüne sebep olur. Ve bu ölen hücreler asla yenilenmez. Nikotin beyin hücrelerini etkileyerek bağımlılığa yol açar. ( sigara içmeyi deneyen her 4 kişiden üçü sigara bağımlısı olmaktadır.)"

Her nefeste 50 bin beyin hücresini kaybettiğimiz bana pek gerçekçi gelmiyor. Bu durumda, yaklaşık 20 senedir sigara içen bendenizin beyinsiz bir deliye dönüşmüş olması gerekirdi. Bu bilgi atmasyon gibi duruyor...

Bir başka araştırma ise:

"Bilim adamları, sigaranın beyin hücrelerini tahrip ettiğinin ve yeni hücrelerin üretilmesini durdurduğunun ilk doğrudan biyolojik delilini buldular.

Ulusal Sağlık ve Tıbbi Anraştırma Enstitüsü’nden (İNSERM) Fransız araştırmacılar Pier-Vincenzo Piazza ve Djoher Nora Abrous, fareler üzerindeki araştırmalarında, bir gruba düşük, bir gruba orta, bir gruba da yüksek miktarda nikotin verdiler. Dördüncü grup fareye ise hiç nikotin verilmedi.

Farelere 42 gün boyunca günde bir saat nikotin verildi. Daha sonra öldürülen bu farelerin beyinleri incelendi. Orta ve yüksek dozda nikotin alan farelerde, nikotin almayanlara göre, yeni beyin hücresi üretiminde yüzde 50 daha fazla kayıp olduğu görüldü. Bunun yanı sıra nikotin alanlarda beyin hücrelerinin ölüm oranı çok daha yüksek bulundu.

Araştırmacılar, ayrıca nikotin alan farelerin hepsinde PSA-NCAM proteininde düşme saptadılar. Bu protein, beynin uyum sağlayabilme yeteneği ile öğrenme ve hafıza üzerinde önemli rol oynuyor.

Journal of Neuroscience’da yayımlanan araştırmayı yapanlar, bunun sigaranın idrak performansını artırabildiği yönündeki daha önceki araştırmaları çürüttüğünü belirttiler."

Kamuoyuna verilen her habere itibar etmemek gerektiğini bilen biriyim ama burada yazılanların içime kurt düşürdüğünü de itiraf etmeliyim.

Şimdi; uzman arkadaşlardan açıklık getirmelerini istediğim:

- Farelerle insanların anatomisi sigaranın zararları açısından birebir örtüşür mü?

Yani nikotinin farelerde yol açtığı tahribatın aynısı insanlar için de geçerli midir?

- Uzun yıllar sigara içtikleri halde yine de belirgin bir sağlık sorunu yaşamayan birçok insan tanırız. Bu durumdai sigaranın herkeste aynı tahribata neden olmayacağı sonucuna varabilir miyiz?

- Yukarıdaki sigara kaynaklı tahribat verileri ne derece doğru ve gerçekçi?

Sitelerde Paylaş

Farelere 42 gün boyunca günde bir saat nikotin verildi. Daha sonra öldürülen bu farelerin beyinleri incelendi. Orta ve yüksek dozda nikotin alan farelerde, nikotin almayanlara göre, yeni beyin hücresi üretiminde yüzde 50 daha fazla kayıp olduğu görüldü. Bunun yanı sıra nikotin alanlarda beyin hücrelerinin ölüm oranı çok daha yüksek bulundu.

Yeni beyin hücresi üretiminde yüzde ellilik kayıp o hayvanı diğerlerinden çok daha düşük zekalı hale getirmez.

Yani hayvan beyinsiz hale gelmez.

Halen doğuştan getirdiği beyin hücreleri ve onlar vasıtasıyla öğrendiği ,yapabildiği şeyleri korur.

Sitelerde Paylaş

Gevheri kardeşim.

Nereden duydun bu palavraları..

Yanlışları düzeltmeye neresinden başlayacağımı bilmiyorum.

Ben sigarayı savunmuyorum tabii.. Ama bu yazdıklarının hemen tümü ya abartı, ya da uydurma..

Sigara elbette son derece zararlı bir keyf vericidir.

Ama bu zararı realistik olarak ortaya koymak gerekir. Abartınca değeri kalmıyor. Bu keresinde inanılmaz oluyor.

Sitelerde Paylaş

Farelere 42 gün boyunca günde bir saat nikotin verildi.

İnsana da günde bir saat boyunca aralıksız nikotin verirsen aynı durum ortaya çıkar. Sigara tiryakileri günde ortalama 20 adet sigara içiyorlar,

dolayısı ile, saatde 1 - 2 dakika nikotin almakla bir saat boyunca aralıksız nikotin almak aynı şey değil.

Bu deneyde dikkat edersen fareler 42 gün nikotine dayanıp sonra da beyinleri çürüyor, bu şekilde deney yapanları çok merak ediyorum açıkcası.

Bende sigara içiyorum fakat sigara içmeyenler ile 5 katlı bir binaya merdivenlerden koşarak çıktığımda onların perişanlıklarına çok şahit oldum.

Bence sigara içmekle, sigarayı yemek arasında çok fark var.

Sitelerde Paylaş

Gevheri kardeşim.

Nereden duydun bu palavraları..

Yanlışları düzeltmeye neresinden başlayacağımı bilmiyorum.

Ben sigarayı savunmuyorum tabii.. Ama bu yazdıklarının hemen tümü ya abartı, ya da uydurma..

Sigara elbette son derece zararlı bir keyf vericidir.

Ama bu zararı realistik olarak ortaya koymak gerekir. Abartınca değeri kalmıyor. Bu keresinde inanılmaz oluyor.

Vallahi e-hekimler.net adlı bir yerde yazıyor.

Ben onların yalancısıyım.

Elbette bunlara inanmıyorum.

Ama karbonmonoksit beyin hücrelerinin ölümüne neden olabilir mi bilmiyorum.

Sigaranın beyinde yarattığı hasar tam olarak nedir?

Sitelerde Paylaş

Vallahi e-hekimler.net adlı bir yerde yazıyor.

Ben onların yalancısıyım.

Elbette bunlara inanmıyorum.

Ama karbonmonoksit beyin hücrelerinin ölümüne neden olabilir mi bilmiyorum.

Sigaranın beyinde yarattığı hasar tam olarak nedir?

Bilimsel olarak sigaranın beyne zararlarını ortaya koyan çok çalışma var.

Ama bu zararlar sanıldığı üzere yalnız sigaraya özgün değil.

Aynı hastalıklar sigara içmeyenlerde de görülebiliyor.

O nedenden sigarının beyne olan zararlarını kesin olarak ortaya koymak sanıldığından çok daha zor.

Sigara içmek o hastalıkları çabuklaştırıyor olabilir.

Spesifik olarak şu, şu beyin zedelenmeleri yalnız sigaraya mahsustur diyemiyoruz.

Ayrıca bu zararlı etkilerin kronik olduğunu da unutmayalım.

Bazı hastalarda 10 yıl, diğerlerinde 40 yıl sonra zararlı etki ortaya çıkabilir.

Ve etki geniş bir yelpaze oluşturabilir.

Kişisel duyarlık da söz konusu olabilir.

Yani değişgenleri çok bir etki...

Sitelerde Paylaş

Sigaranın beyine zararı var mı bilmiyorum ama sigara içmediğim zaten resmen kafam çalışmıyor. Nasıl bağlandıysak artık birbirimize.

zaten tek yararı o diyorlar... güya nöronlar arası transferi hızlandırıyormuş sigaradaki nikotin mi, artık hangi maddeyse bilmiyorum. Efsane değildir umarım. :)

Sitelerde Paylaş

Nefes alınca akciğerlerden oksijen alıp bunu kan hucrelerine yüklüyoruz. Nakliye kamyonu kan hucreleri bunu taşıyıp ilgiliyere bırakıyor. Sonrada karbondioksiti yüklüyor. Akciğere geri gelince karbodioksiti tekrar veriyor. Sonrada nefes veriyoruz.

Sigara içince bazı nakliye kamyonu kan hucrleri oksijen yerine karbonmonoksit yüklüyor. Ancak ilgili yere yükünü boşaltamıyor. Akciğere geri geldiğinde dolu kamyon oksijeni yükleyemiyor.

Bu yüzden bence beyne zararlıdır.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

oksijen alyuvarlara demir yoluyla bağlanır. karbon monoksit ise demire, karbon dioksit ve oksijenden çok daha büyük bir güçle bağlanır. dolayısıyla karbon monoksit alan bir alyuvarın yeniden oksijen depolayabilmesi veya karbon dioksit kopartabilmesi için çok uzun süreye ihtiyacı var. (beyin, aldığımız oksijenin %25ini kullanıyor.)

beyin hücreleri oksijene çok bağımlı. oksijensizlikten ilk ölen hücre gurubu unvanına da sahipler. karbon monoksit alyuvara tutununca ne beyin hücresinden karbon monoksit çıkabiliyor ne de oksijen alımı gerçekleşiyor.

50.000 hücre ölümüne gelecek olursak. 50.000 hücre bişey değil. ama şöyle bir durum var. her nefes çekişinde 50.000 beyin hücresi mi ölüyor yoksa 50.000 beyin sinir hücresi mi ölüyor? beyinde 100.000.000.000 (yüz milyar) sinir hücresi

(100.000.000.000 / 50.000 = 2.000.000 nefeslik

2.000.000 / 20 = 100.000 sigaralık (sigarayı 20 nefeste mi bitiriyoruz?)

100.000 / 20 = 5.000 paketlik

5.000 / 365 = 13 sene)

ve bunun on katı kadar destek hücresi var ( 10.000.000.000.000 (on trilyon)). bu da 13 x 11 = 140 sene boyunca her gün bir paket sigara içersek hiç beyin kalmıyor bu hesaba göre.

ama şöyle bir durum var. beyin sinir hücreleri yenilenmemesine karşın, destek hücreleri iyi bir şekilde yenileniyor, bunu hesaba katarsanız 140 sene boyunca sigara içerseniz beyinsiz kalmazsınız ama beyin sinir hücrelerinin devasa bir kısmı yok olur ve evet, ufaktan bir zombileşme başlar (sigaraya 10 yaşında başlasan, 150 yaşına gelebilidiğin zamandan bahsediyorum ki o zamana kadar sigaraya bağlı damar sertliğinden çoktan beyin kanaması geçirip ölmüş olman gerek günde bir paketten). ve her nefeste 50.000 hücre aslında hiç de fazla değil. normalde zaten günde 200.000 kadar beyin hücresi, kafa darbe almazsa, otobanda sıkışmazsanız (egsoz gazı), anti depresan almıyorsanız vs vs, ölüyor. sigara gibi, alyuvarları etkisiz hale getiren ve bir ton zehiri vücuda salan bir kimyasal atık deposunun her nefeste 50.000 kadar gitmesi gayet uygundur:)

beyin tümörüne gelince. beyin kanserini mi kastetmiş? dudak, damak, dil, gırtlak, nefes borusu, yemek borusu, akciğer, mide, bağırsak ve beyin kanserine yol açıyor evet. toplam kanser vakalarının %99unu geçelim, %9u bile olsa, köşe bucak kaçmak gerekir sigaradan. yine de sigaranın günlük hayatta kullandığımız maddeler arasında en güçlü kanser yapıcısı - hızlandırıcısı olduğunu kimse inkar edemez (bütün gün asbest soluyorsanız onu bilemiycem).

bir de yanlış hatırlamıyorsam yapılan bir araştırmada sigaranın parkinson hastalığını önlemede etkilidir ama alzheimerı da hızlandırdığını okumuştum.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Birçok hastalık riskini arttıran sigaranın sabah içilmesi daha fazla tehlike taşıyor. ABD’li araştırmacılar, sabah uyandıktan sonra sigara içen kişilerin kanser olma ihtimalinin günün ilerleyen saatlerinde sigara içenlere göre yüzde 79 daha fazla olduğunu belirtiyor.

ABD Penn State College of Medicine’da görev yapan bilim insanları tarafından yürütülen, 4 bin 760 akciğer kanseri olan ve 2 bin 835 akciğer kanseri olmayan toplamda 7 bin 610 sigara içen kişinin katıldığı bir araştırmaya göre, uyandıktan sonra ilk 30 dakika içinde sigara içen kişilerin akciğer kanseri olma riski, en az bir saat sonra içenlere göre yaklaşık yüzde 79 arttırıyor.

BBC’nin yansıttığı ve Kanser Dergisi’nce yayınlanan araştırmada, ilk sigara içme zamanının gün içinde içilen sigara sayısı gibi başka faktörleri de etkilediğine dikkat çekiliyor.

“SABAH SİGARASIYLA TÜMÖR RİSKİ YÜZDE 59 ARTIYOR”

Kanser Dergisi’nde yayınlanan, bin 55’inin baş ve boyun kanseri olduğu bin 850 sigara içen kişinin incelendiği bir başka araştırmada ise, uyandıktan sonra ilk yarım saat içinde sigara içen kişilerin bir tümör geliştirme olasılığının en az bir saat sonra içenlere göre yüzde 59 fazla olduğu belirtiliyor.

Araştırma lideri Doktor Joshua Muscar, sabah uyandıktan sonra ilk yarım saat içinde sigara içen kişilerin vücudundaki nikotin ve diğer tütün toksinlerin daha fazla olduğunu ve bu kişilerin ilk yarım saat ve daha fazla süre sigara içmeyenlere göre daha bağımlı olduklarına dikkat çekiyor.

hürriyet

Sitelerde Paylaş

30 yildir sigara icen iki akrabamdan biri hayatinda sabah sigara icmezdi, digeri onun 3 kati sigara icerdi kahvaltidan önce en az 3 sigara icerdi, sabah siagara icmeyen ve az icen akrabam kanser oldu digeri halen turp gibi senede bir akciger kontrolu yaptiriyor ve halen sapasaglam, genellemeler ve istatistikler her zaman kesin dogru olmayabiliyor.

Sitelerde Paylaş

3 ay oldu kurtuldum, sigaraya karşı özgürlüğümü gerçekleştirdim ...

tam 17 yıl içtim lanet olası şeyi....

ilk 3 gün çok zor geçdi.......

son zamanlarda arada bir sigara isteği kımıldamaya çalışıyor.... ama bunları hortlama olarak değil. can çekişmesi olarak görüyorum.....

neden yazdım bunları sebebi şu ister bırakın ister bırakmayın bu sizin sorununuz yazma sebbeim şu....

Ben artık tv de olsun internette olsun sigaranın zararları ile ilgili hiçbir programı kaçırmıyorum ve zararları ile ilgili her türlü yazıyı keyifle okuyorum......bir kaç ay önce titreye titreye okurdum izlerdim şimdi ne kadar doğru bi iş yapdığımı anlamak için izliyor ve okuyorum .......

işte asıl mesele şu

bunları okuyan bir tiryaki olmak ya da benim gibi kurtulmuş biri olarak okumak

Sitelerde Paylaş

Başlık bir az acaip olmamış mı? Oksitleşme oksijenle mümkündür, artı organik maddeler oksitleşmez (bildiğim kadarı ile).. Zira sigara dumanında oksijen bulunmaz.. 12 senedir içiyorum bu mereti ordan biliyorum..

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

tütün sarmakla hazır sigara arasında fark var mı? bizim kasabada 80-90 yaşını aşmışlardan en az yarısı gençliklerinden beri tütün sarıyormuş(en az 50-60 yıldır) ama adamlarda yaşlılıktan ötürü gelen hastalıklar dışında sigarayla ilişkili hastalıklar yok gibi. hatta görünüşte turp gibiler.

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Sigaranın beyine zararı var mı bilmiyorum ama sigara içmediğim zaten resmen kafam çalışmıyor. Nasıl bağlandıysak artık birbirimize.

Beyin damarlarını genişletiyor bu etkiliyor sanırım. Sherlock Holmes'un tütün sevdasının da ana kaynağı olmalı.

tütün sarmakla hazır sigara arasında fark var mı? bizim kasabada 80-90 yaşını aşmışlardan en az yarısı gençliklerinden beri tütün sarıyormuş(en az 50-60 yıldır) ama adamlarda yaşlılıktan ötürü gelen hastalıklar dışında sigarayla ilişkili hastalıklar yok gibi. hatta görünüşte turp gibiler.

hazır sigaralarda tütünden daha fazla zararlı madde olduğu için, tütün daha az zararlı diye düşünüyorum.

Sigaranın zararları hepimizin malumu. Açıkçası ben beyne fark edebileceğim ölçüde zarar verip veremediğini araştırmıştım bir ara. Bulduğum sonuç, fark edilebilir zararlar vermesine kadar zaten ölmüş ölüyoruz. Bu zararları görecek kadar uzun yaşamıyor zaten sigara içen biri.

Eski başlıkları hortlattığım için bağışlayın. Tütünüm bittiğinden içtiğim hazır sigarayla görünce dayanamadım. Hazır sigaranın bir zararı da insana slim içiyormuş hissi uyandırması. Hazır sigaralar çok ince geliyor bana, neyse.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...