Jump to content

Namazın Zararları Nelerdir?

Recommended Posts

bir de tabii mantar belası var.

dün cami yakınlarında bir tuvalete girdim, of aman aman, çoraplar çıkmış, yerler çamur, idrar, vatandaş abdest alıyor, kokulu çoraplar çıkıp ayaklara nemli nemli geri giyiliyor ki, ilah tanrı bunun temizlik olduğunu mu zannediyor? Yoksa 5 vakit namaz yanında 5 çift çorap farzı da olmak gerekmez miydi?

Yine de bu çabayı tebrik etmek lazım, beş vakit namaza giremeyecek kadar tembelim,o yüzden ateist olmamda fayda var.

Müslümanların peşini bırakır mı bilmiyorum, suçluluk oluyor mu acaba, kaçırdığı namazlar? Muhtemelen, o yüzden Allah'ın ilk getirdiği 40 vakit namaz'dan caymamak lazım bence. Ama suçluluk miktarı arttıkça, kurtulma güdüsü de güçlenmeli ...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 757
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sabahtan beri hep itiraz ediyorsun, ama ortaya birşey koyduğun yoktur.

Tutturmuşsun annem şöyle annem böyle, iyide annen hakkında konuşmuyoruz ki burada islam hakkında konuşuyoruz.

İslam ülkeleri neden bu kadar geri acaba, bunun islamla bir alakası varmı? şu şu sebepleren dolayı geri, diye bir açıklama getirebilirmisin?

Mesala deki, uykusuz kalınca bir insana bunun bir zararı yoktur şu şu sebeplerden dolayı.

Ezanın yüksek sesle okunması seni rahatsız ediyormu veya inanmayanları rahatsız ediyormu, ediyorsa bunun önlemi alınabilirmi ileri demokraside böyle birşey yapılırmı?

İslam ülkelerindeki prostat hastalıklarının çokluğunun sebebi nedir? Neden gelişmiş ülkelerde bu hastalığa az rastlanır?

Hadi itiraz edip sızlanacağına bu sorulara yanıt ver bakalım. Eğer sizinle uğraşamam deyip kaçacaksan çok darılırım haberin ola.

Sen soru sordun ben cevapladım ben sordum sen cevaplamadın.

Cevap verdinmi ki benden cevap bekliyorsun?

kaçan kim belli..

Sitelerde Paylaş

Sen soru sordun ben cevapladım ben sordum sen cevaplamadın.

Cevap verdinmi ki benden cevap bekliyorsun?

kaçan kim belli..

vıd vıdı vıdı

Bak bende cevap verdim oldumu?

tarihinde BOSS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir üst mesajda diğer arkadaşa soru sormuşsun.Sanırım sorup cevap alamadıkların bunlardı.Ben cevaplayayım izninle; gerçi pek soru gibi durmuyorlar ama..

Zararlı diyebilecegin bir zararı yok.

Bir önceki sayfadan Pante'nin yazısı çok şey anlatıyor;Namazın bence en zararlı yanı, hiç gereksiz yere namaz kılmayanları düşman-kafir-münafık ya da en hafifinden günahkar gözüyle görmektir.

Zararlı dediğin şeyleri ben kabul edersem o zaman çocuklar okulda bitleniyor diye çocukları okulada yollamamalıyım?

Böyle bir mantıkla hareket edemezsin, daha doğrusu mantıksızlıkla.Senin anladığın dilden cevaplayayım; e o zaman öleceğiz neden şunu yapıyoruz neden bunu yapıyoruz?

Aptesti tutmak zararlı diyorsun peki konuya neden namaz zararlıdır diye başlık açtın?

Neden aptesti tutmayın arkadaşlar zararlıdır değilde namaz zararlıdır?

Ben dine inanmıyorum yanlış bir inanış oldugunu düşünüyorum diyebilrsin aptesti tutmak zararlı diye namaz zararldır diyemezsin.

Mavi Ekran ###

Abdest de zaten namaz için bir gereklilik, namazın bir önkoşulu değil mi?Şimdi sen kola zararlı, içinde dişlere zarar veren bir şeker türü var desen; ben sana ee şeker zararlıymış kola neden zararlı diyorsun şeklinde bi cevap versem ne dersin?

Sana ateistlere zarar verdiğini söylüyorum dahası var mı anlaman için?

Okumayan biri için tüm akşamımı harcadım anlamak extradan oturup tek tek anlatamam daha fazla.

Dinleyen için birkaç satırım yetmiştir zaten.

Bence sen yazılarını yazmadan önce,birtakım şeyler hakkında fikir sahibi olmalısın.En azından bilmediğin anlamadığın yerleri bu konuya yazdığın ilk mesajdaki gibi sorabilirsin.Ayrıca zaten kimse burda abdesti tutmak zararlı işte bu yüzden namaz da zararlı gibi birşey söylemiyor.Arkadaş konuyu açmış, birkaç madde sıralamış.Abdest tutulduğu için prostata yol açabilir, müslüman ülkelerde de bu olayın daha fazla yaşanması kaçınılmazdır demiş.Bence sen bakış açını değiştirmelisin.Ama bu zor çünkü tahmin ediyorum ki henüz müslüman beyin yapısındasın?

komiksiniz ya dine kir atmak için yapmacağınız şaklabanlık yok,hiç mi düşünmediniz bu başlığı açarken yada yorum yazarken? çocuk gibi uykusuzluk,yok anti sosyallik,yemin ediyorum şaka diye okudum bu başlığı,bukadar cahil değilsiniz dimi yok yok..

Nirvanaya ulaşmış tavrını uzun süredir takip ediyorum, seni iyi tatmin ediyor sanıyorum ki insanlara yüksekten bakmayı bırakıp beynini kullanma gibi bir çaba içerisinde değilsin.

tarihinde JadedFui tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir üst mesajda diğer arkadaşa soru sormuşsun.Sanırım sorup cevap alamadıkların bunlardı.Ben cevaplayayım izninle; gerçi pek soru gibi durmuyorlar ama..

Bence sen yazılarını yazmadan önce,birtakım şeyler hakkında fikir sahibi olmalısın.En azından bilmediğin anlamadığın yerleri bu konuya yazdığın ilk mesajdaki gibi sorabilirsin.Ayrıca zaten kimse burda abdesti tutmak zararlı işte bu yüzden namaz da zararlı gibi birşey söylemiyor.Arkadaş konuyu açmış, birkaç madde sıralamış.Abdest tutulduğu için prostata yol açabilir, müslüman ülkelerde de bu olayın daha fazla yaşanması kaçınılmazdır demiş.Bence sen bakış açını değiştirmelisin.Ama bu zor çünkü tahmin ediyorum ki henüz müslüman beyin yapısındasın?

Nirvanaya ulaşmış tavrını uzun süredir takip ediyorum, seni iyi tatmin ediyor sanıyorum ki insanlara yüksekten bakmayı bırakıp beynini kullanma gibi bir çaba içerisinde değilsin.

konuyla alakalı cevaplar vermediğin için birşey söylemem imkansız.

Önce o sorular neden sorulmuş onları incele istersen.

Ondan sonra neden alakasız oldugunu farkedersin.

Alakasız şeyler söylediğin için birbaşka anlamlarda zaten benm fikrimi savunmuşsun.

Ama dediğim gibi neden o sorular sorulmuş ona bakmadan bu söylediğimnde ne anlama geldigini anlayamazsın.

Sitelerde Paylaş

13- Namazla birlikte yapılan dualar Müslümanlara boş umutlar vaad eder.

Müslümanlar namaz ile birlikte Allahtan bazı dualarını sıralarlar, yat, kat, araba gibi umutlara kapılıp Allahın dualarını kabul etmeleri umuduyla yaşayıp giderler. Oysa kendi akıllarını kullanan her insan bu isteklerine zaten kavuşmaktadır.

Tüm hayatlarını bu umutlarla geçiren Müslümanlar, yaşlandıklarında sahip olamadıkları umutlarını - Zaten nasip değilmiş Allah dileseydi verirdi, bu dünyada vermedi öbür dünyada kesin verir... diyerek bu hayal kırıklığını beyinlerine kakalayıverirler. Sonuç hüsran olur ve genelde mideleri boş olarak öbür dünyayı boylarlar.

Sitelerde Paylaş

Namaz namazkaradan yoga türü bir hareketler den araplara gelmiş bir ritüeldir. Araplar bun kendi kafalarına göre bütün inançları katıştırıp karıştırdıkları için uygulamaya almışlardır. İlk başta bunu icat ettiklerinde bu kadar başa bela olacağını bile düşünmemişlerdir çölde iş güç yok yatar kalkarız demişlerdir.

Daha öncede söylemiştim hayatı boyunca bir sporu bir etkinliği bir işi belli bir rutin hareketi yapan insan gördünüzmü göremessiniz namazda budur sürekli olarak yapılması uygulanması imkansız mantık bilim dışı insan doğası doğasına aykırıdır.

Zararları her köşe başında bir cami olması bu camilerin ekonomik ve çevre kaynaklarını sürekli tüketmesi camilerde namaz kılındığı yerdeki hijyen sorunları olur olmaz saatlaerde sürekli ezan ile tebliğ çağırısı yapıp insanların huzurunu uykusunu kaçırması.

İnsanların üsünde kılanında kılmayanında psikolojik baskı oluşturması onları kullaştırması tabiri caizse mallaştırması sürekli sürekli sürekli günde beş vakir kaç rekat yat kalk kafayı buna takıp verimsiz olmaları.

Kadın erkek cinsini bir biri ile ayırması modernlikten felsefeden bilimden faydadan ayırması vs vs

tarihinde Protagoras tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dolaşıp başa döndük.

Sırf ateizmi savunmak için mantıksız şeyler söylemeniz inan bana ateizme zarar veriyor.

Çevremdeki hiçkimse annem kadar ibadet etmemiştir ve annem kadar çalışkan insanı ömrü hayatımda görmedim.

Sülaledeki herkesle ilgilenmiş onların bile ihtiyaclarını karşılamış.

Uyuma ve uyanma saatlerinin farklı olmaSI ile uyku bozuklugu hastalıgı farklı şeylerdir.

Uyku bozuklugu hastalıgı nedir araştırmalısın.

Annenizin veya tanıdığınız birinin iyi insan olması kötü insan olması konu dışıdır.

Bütün anneler kutsaldır ve başımızın üstüne.

Konumuz namazın zararlarıdır.

En başta koskoca kainatı yaratan tanrının bir canlının yapacağı rutin ve saçma hareketlere niçin ihtiyacı olsun bu şuna benzer hapishanede ve askerde içtiama almaya ve tek tek onları saymaya benzer istimaya katılan herkes bunan lanet ederek katılır.

Tanrı bu kadar ilimden aciz midirki günde beş vakit ictima alıyor mümkün değildir ki sonsuz kudrette yaratıcının böyle bir şeye ihtiyacı olsun ve insanı böyle bir adete zorlasın ve yapmayanı ateşte yakacağını bildirmesi.

Sitelerde Paylaş

Annenizin veya tanıdığınız birinin iyi insan olması kötü insan olması konu dışıdır.

Bütün anneler kutsaldır ve başımızın üstüne.

Konumuz namazın zararlarıdır.

En başta koskoca kainatı yaratan tanrının bir canlının yapacağı rutin ve saçma hareketlere niçin ihtiyacı olsun bu şuna benzer hapishanede ve askerde içtiama almaya ve tek tek onları saymaya benzer istimaya katılan herkes bunan lanet ederek katılır.

Tanrı bu kadar ilimden aciz midirki günde beş vakit ictima alıyor mümkün değildir ki sonsuz kudrette yaratıcının böyle bir şeye ihtiyacı olsun ve insanı böyle bir adete zorlasın ve yapmayanı ateşte yakacağını bildirmesi.

Konuyu bir bütün olarak okumadıgın için konudan alakasız yorum yapan sensin arkadaşım.

Sitelerde Paylaş

Benim anladığım, difficult adlı arkadaşın, namaz eleştirisini abarttığımızı düşünüyor olduğu. Abarttığımı hatta yanlış düşündüğümüzü, bu halimizle de ateizme zarar verdiğimizi düşünüyor.

Eleştirilerimize verdiği örneğin annesi olması, onu çok yakından gözlemleme şansı bulduğu ve buradaki kimi eleştirilerin annesinde hiçbir şekilde olmadığından emin olması sanırım.

Fakat kaçırdığı şey, bizler "istisnasız her namaz kılan şöyle şöyledir" diyor değiliz. Burada konuşulanlar genel olarak görülen ve doğruluğu neredeyse su götürmez gerçeklerdir. Her bir madde her insanda ya da grupta topyekun görünmez.

Örneğin orta yaşın üstünü geçmiş kişiler için sabah namazı hiç sorun değildir çünkü onlar zaten az uyurlar, çok erken kalkmakta zorlanmaz ve zarar görmezler. Bu küçük bir ayrıntı sadece...

Eleştirilere kişiler üzerinden yanıt verirsek veya kişiler üzerinden düşünerek değerlendirirsek hata yaparız. Dinlere ait olan hiçbir ritüel, ait olduğu dinden yalıtık olarak değerlendirilemezler. Namaz da...

Sitelerde Paylaş

Benim anladığım, difficult adlı arkadaşın, namaz eleştirisini abarttığımızı düşünüyor olduğu. Abarttığımı hatta yanlış düşündüğümüzü, bu halimizle de ateizme zarar verdiğimizi düşünüyor.

Eleştirilerimize verdiği örneğin annesi olması, onu çok yakından gözlemleme şansı bulduğu ve buradaki kimi eleştirilerin annesinde hiçbir şekilde olmadığından emin olması sanırım.

Fakat kaçırdığı şey, bizler "istisnasız her namaz kılan şöyle şöyledir" diyor değiliz. Burada konuşulanlar genel olarak görülen ve doğruluğu neredeyse su götürmez gerçeklerdir. Her bir madde her insanda ya da grupta topyekun görünmez.

Örneğin orta yaşın üstünü geçmiş kişiler için sabah namazı hiç sorun değildir çünkü onlar zaten az uyurlar, çok erken kalkmakta zorlanmaz ve zarar görmezler. Bu küçük bir ayrıntı sadece...

Eleştirilere kişiler üzerinden yanıt verirsek veya kişiler üzerinden düşünerek değerlendirirsek hata yaparız. Dinlere ait olan hiçbir ritüel, ait olduğu dinden yalıtık olarak değerlendirilemezler. Namaz da...

Ateistlerin dışındaki insanlar (agnostik deist teist hatta müslüman ateist) bir şeylerin var olmasını istedikleri için olayları kendini göre yorumluyor mesala tamam namaza inanmıyoruz dine inanmıyoruz ama bu insanda iyi insansa namaz kılıyorsa buda boş değildir gibi hele bu bir yakınları ise bu fikir dahada kuvvetleniyor.

Bu kesinlikle yanlış ateistlerin buna destek vermeside yanlış.

Sitelerde Paylaş

Ateistlerin dışındaki insanlar (agnostik deist teist hatta müslüman ateist) bir şeylerin var olmasını istedikleri için olayları kendini göre yorumluyor mesala tamam namaza inanmıyoruz dine inanmıyoruz ama bu insanda iyi insansa namaz kılıyorsa buda boş değildir gibi hele bu bir yakınları ise bu fikir dahada kuvvetleniyor.

Bu kesinlikle yanlış ateistlerin buna destek vermeside yanlış.

İyiki senin gibi düşünmüyorum yoksa şuan bende bütün ateistlerin kötü oldugunu düşünmek zorunda olurdum.

Halbuki öyle düşünmüyorum.

Sitelerde Paylaş

İnsanın korktuğu ona zarar vereceğini inciteceğini zannettiği bir şeye karşı elleri kafası vucudu ile yere secde etmesi psikolojik bir davranıştır.

Namaz bir güneş kültü hint gelenekli bir inanç olmakla birlikte amerika kıtasına portekizliler atlar üsünde çıktığında oranın yerli ırkı onların tüfeklerini metal araçlarını hatta sakallarını üstüne bindikleri atlarını görüp onları tanrı zannetmişler secde yapmışlardır portekizliler bunlaraı öldürmeye başlayınca yerli halklar kaçmaya başlayınca yerli dini liderler durun onlar bizim tanrılarımız onlara yeterince bağlanmadığımız için bie kızdılar diye halkı geri çevirmeye çalışmışlardır.

Namaz türü adetlerin kötü yanlarından da biri budur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...