Jump to content

Her Dönemde İnkarcılık

Recommended Posts

• İleti 60
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

soruya niye cevap vermiyorsunuz?

bilim gelişmemişken hatta bilinmiyorken inanmayanlar yada ateistler diyelim neye bağlıyorlardı,evrimi bilmezken

gelmiş Rahman'a inanan ama efendime inanmayan genç örneğini verimşsin pante mübarek arkadaşım,inkarcı diyorum Rahman' ı inkar eden sizlerin ataları neyi savundu? tarihinizi soruyorum darwinden öncesi yani(:

mechuleciğim,

Herkes doğru anlatmış da sen anlamamışsın. Bastığın yerden konuştuğun ve başka türlüsü bilmediğin için oluyor bunlar.

Bak şimdi..

Evrim mevrim, hatta bilimin b'si yokken ateizm vardı. Ne zaman bu Tanrı safsatası çıktı, o zaman da ona inanmayanlar vardı.

Ben okuma yazma bile bilmeyen bir çocuktum "ne saçma şey bu be, bunlar deli mi ne?" dedim. Bırak evrimi devrimi, okuma yazma bilmiyordum diyorum sana.

Dinlerle ve dolayısıyla Tanrı ile ilgilenmeye başladığımda da basbayağı yetişkindim. Beynimi yıkayan, bana ateizmi anlatan birileri de yoktu. İlgi alanıma bile girmiyordu çünkü ben zaten dinsiz Tanrı'sız yaşıyordum.

Demek ki neymiş?

Tanrı'nın olmadığını bilmek için bilimsel bilgi şart değilmiş. Şöyle bir bakıp göremeyince de anlaşılıyormuş...

Sitelerde Paylaş
gelmiş Rahman'a inanan ama efendime inanmayan genç örneğini verimşsin pante mübarek arkadaşım,inkarcı diyorum Rahman' ı inkar eden sizlerin ataları neyi savundu? tarihinizi soruyorum darwinden öncesi yani(:

Mesele evrimse Darwin'den çok öncesine gidelim istersen;

Cabir bin Hayyan'dan mı bahsedelim, yoksa Nazzam'dan mı?

Cahiz, Biruni, İbni Miskeveyh, İbni Tufeyl, İbni Haldun, ibni Sina, Farabi ya da Mevlana'nın neyi savunduğunu araştırmalısın.

Onlar da dönemlerinin bilgisi düzeyinde evrimciydiler.

Onlarda mı inkarcı?

Sadece "inkarcı" nitelemesi bile insanın din mavalına karşı aydınlanması için yeterli.

Rahman kendini gizliyorsa eğer; inkarcılık diye bir suçlama olamaz.

İnkarcılıkla nitelenen din mavalları, peygamberler, melekler, şeytanlar, cinler vs. ufolar kadar bile insanlara bir belirti göstermemiş.

Yani, ufolar bile o uydurmalardan çok daha iz bırakmış.

Ama ufolara da inanmayanlar var, inananlar var.

Şimdi ufolara inananlar, inanmayanlara inkarcı deme hakkına sahip mi?

Tabi ki değil.

Dinciler ise ufocuların yanında hiç değil.

Sitelerde Paylaş

Değil mechuleciğim. Bilim ateizmin bir dalı falan değil. Bunu da ilk defa duydum.

Ateizm bilimden beslenir, ateist kişi sorularının yanıtlarını doğal olarak bilimde arar. Hepsi o.

"Bilimle ilgilenmiyorsan ateist olamazsın" diye bir şey de yok. Olursun.

Ama muhtemelen bilgisiz, yarı cahil bir insan olursun.

Ateist olmak bu durumda sadece önemsiz bir ayrıntı olur.

Sitelerde Paylaş

pante ben kur'an diliyle konuşurum ve o sana inkarcı diyor,sen buna istersen ateistlik de istersen yok sayma de istersen elma de hiç bişi farketmez,gizlemiştir evet ama ayineleri var,sanada koymuş bunları,görmek sadece ceset gözüyle değil,diğer gözü bul ve kullanmaya çalış bak bakalım o vakit neler görünecek sana..sen kendini görebildiğin beden olarak mı tanımlıyorsun sadece? kendini tanıtırken böyle tanıtmıyorsundur,Rahman'ın esmalarına baktığında zaten işaretler seni O na götürür,görmeye gönlün dayanacakmıydıda ufo kadar iz yok diyorsun? sen kolunu kaldırdığında nelere çarptığını bilsen rahat hareket edeceğinimi sanıyorsun,perdeler gerekli dünya gözüne..O şah damarından yakın göreceğin bişi yok ki,O sen,sen O'ndan ibaret,ayrı göremezsin,kalbine in,taşa bile mana gelmez mi gör o zaman..

ifeel ablacım benim dediklerine katılıyorum bende,çoğu ateist bilimden ibaret olduğunu sanıyor oysa ki alakası yok değinmek istenilen yer tamda buydu saol(:

tarihinde mechule_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

pante ben kur'an diliyle konuşurum ve o sana inkarcı diyor,sen buna istersen ateistlik de istersen yok sayma de istersen elma de hiç bişi farketmez,gizlemiştir evet ama ayineleri var,sanada koymuş bunları,görmek sadece ceset gözüyle değil,diğer gözü bul ve kullanmaya çalış bak bakalım o vakit neler görünecek sana..sen kendini görebildiğin beden olarak mı tanımlıyorsun sadece? kendini tanıtırken böyle tanıtmıyorsundur,Rahman'ın esmalarına baktığında zaten işaretler seni O na götürür,görmeye gönlün dayanacakmıydıda ufo kadar iz yok diyorsun? sen kolunu kaldırdığında nelere çarptığını bilsen rahat hareket edeceğinimi sanıyorsun,perdeler gerekli dünya gözüne..O şah damarından yakın göreceğin bişi yok ki,O sen,sen O'ndan ibaret,ayrı göremezsin,kalbine in,taşa bile mana gelmez mi gör o zaman..

ifeel ablacım benim dediklerine katılıyorum bende,çoğu ateist bilimden ibaret olduğunu sanıyor oysa ki alakası yok değinmek istenilen yer tamda buydu saol(:

Occam Usturası; bir yerde bir sorunun birden fazla cevabı olduğu düşünülse bile en basit olanı seçilir karmakarışık kompleks anlaşılmaz yollara gidilmez, dolayısıyla inkar etmek karşı koymak mücadele etmek gibi bir şey yok kaldıki bunun karşılığında senin idda etttğin gibi görülür bir şey yok ve diğer tarafta sizin anlamadığınız bir açıklama var.

8 milyon yıl önce arap yarım adası altındaki tektonik plakalar hareketlenmese doğu afrika çölleşmeyecek ve atalarımız ağaçlardan yere inmeyecekti mesela ortak atalarımız 50 milyon yıl o ağaçlarda yaşayabilirdi mesele bunda ibaret.

Sitelerde Paylaş

Rasyonel düşünemeyen insanın analizi de bu kadar oluyor.

Pante çok güzel cevaplar vermiş.Bunlara karşılık cevap yazılmamış.

Din ve tanrıyı birkaç yönden ele alabilirsiniz.

Bilim bunlardan bir tanesi.

Modern bilimden önce ise felsefe vardı.

Yunan filozofları tanrı/yaratılış kavramına çok oturaklı eleştiriler getirmişler.

2000 küsür sene sonra ise çoğu insan bu eleştirileri idrak edebilme kapasitesine bile sahip değil.

Sitelerde Paylaş

inkarcılarda gözlemlediğim kadarı ile inkarcılıklarını bilimsel delillere dayandırdıklarını sürekli savunuyorlar,evrimden mutasyona kadar tüm bilimsel olgular ile inkarcılıklarının doğruluğunu teyit ettiklerini söylüyorlar,peki bu inkarcılık belası bilim ile mi çıkmış ortaya?

ayetlerde,hadislerde,peygamberler hayatlarında okuduğumuz öğrendiğimiz kadarı ile inkarcılık ilk insanlardan beri var olan bişi adamlar Dünyanın düz olduğuna inanırken bilim neredeydi?

Demem o ki,siz ateistlerin arkasına saklandığı bilim sadece tutunmaya çalıştığınız dal,bilimden öncede inkar vardı,insan vardı çünküsiz her cevabı bilimde bulduğunuzu söylüyorsunuz peki asırlar öncesindekiler neyi nerede bulduda inkara koştular?

yoksa insan sahiden hüsrandamıdır asr gibi..

sevgili meçhule,

bakış açınız veya ifadeniz zayıf kalmış gibi, anlamak zor,

bildiğinizi farzediyorum ama yine de yazmak gerek ki;

insan fıtraten asla bir otoriteye itaati istemez, secde, bildiğimiz o kulluğun zirvesi olan secde insan fıtratına en aykırı fiildir aslında, ondan böyle kıymetlidir, zordur, en zorudur,

siz inkar terimini kullanmışsınız ki bu sebebler bence konu yerine oturamamış, itaat etmeme, kabul etmeme desek, aynı gibi görünse de çok farklı olup ifadelerinizi yerine oturtacak idi, algımda,

şu cümleyi bilir misiniz?

"insan Allahın isim ve sıfatlarına ayine suretinde yaradılmıştır", insanı tüm canlı ve cansızlardan ayıran ve üstün ve değerli ve dahi muhatab-ı ilahi kılan bu yöndür, yaradılış felsefesi bunu söyler, tevhid bunu ilan eder, tüm sistem bununla bezenmiştir,

insanda nefs vardır, bu nefis mutlak kötü olarak adlandırılır pek çok ehli tevhid tarafından ki bu dahi eksik olduğu için hatalı bir ifadedir, insan yapısı bir ayna ise kendini bir nevi "ilah" "rab" gibi görmesi çok tabidir, kendinden başkasını tanımaması, itaati reddetmesi, gözü ile görse bile yüz çevirmesi, aslında yapısı itibari ile hep tabidir, meyil buna yönlüdür,

yani, "inkarcı" kesimin, tevhiddeki tanımı budur, hatalı da olsa, tabidir,

öyle kolay iş değildir bir Allah'ı kabul etmek, itaat etmek, imanlı olmak, 5 vakit baş eğmek, kendini geçmek, kendini tanımlamak,

tabi ateist arkadaşlara kolay zan eder bizim hali, kıl namazı, ört başı oh, el-kebab,

haklılar, çevresinde ne görmüştür de seni beni ne sansınlar, kıyastan başka tanımlama yolumuz yok,

zaten kişiler üzerinden davaları, ideolojileri, din ve inanıçları eleştirmeyi de çok seviyoruz, kolay yoldur, zevklidir, malzeme çoktur,

ne yapalım bilmiyorum.

tarihinde tehabb tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

müslüman kardeşim,inkarcılar mı değiller mi sen bi bu soruma cevap ver??

Basit bir soru sorayım sana hakaret anlamında değil.

Sen gerizakalımısın değilmisin?

Eğer gerizekalı değilim diyorsan, inkarmı etmiş oluyorsun?

Evet inkar etmiş oluyorum dersen sende algı bozukluğu var, bir doktora git derim.

Sitelerde Paylaş

Müslüman arkadaşlar sizler

Pamuk Prenses ve Yedi Cücelere

Batman ve Robine

Sindirellaya

Alice ve Tavşanına

Yalan söyledinde bunu uzayan pinokyoya.

Yüce Zeusa

Dev Şherek e

inanıyor musunuz inanmıyor musunuz.

Yoksa bildiğiniz halde yüreklerinizin katılaşmasından mana aleminizdeki mülahazaları iyi şekilde yapamayıp fikir aleminizin çölleşmesinden beşeri ve cismani duygularınızın size esir almasından mı

İnkar ediyorsunuz.

tarihinde Protagoras tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

inkarcılarda gözlemlediğim kadarı

yahu ne inkarı kardeşim. varolan birşey inkar edilir. ne anlamaz insanlarsınız siz ya. allahın olmadığını söylüyorum sana, var ama ben onu kabul etmiyorum demiyorum. şu cümleyi anlamak bu kadar mı zor sizin için.

sen bırak inkarı falanda git imzanı değiştir. piç isa onu babasına söylemiş sözde, ellerini gökyüze açıp. muhammedin olayla alakası yok. telif hakkını isa kapatmış anlıyacağın.

tarihinde kalessin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

inkarcılarda gözlemlediğim kadarı ile inkarcılıklarını bilimsel delillere dayandırdıklarını sürekli savunuyorlar,evrimden mutasyona kadar tüm bilimsel olgular ile inkarcılıklarının doğruluğunu teyit ettiklerini söylüyorlar,peki bu inkarcılık belası bilim ile mi çıkmış ortaya?

ayetlerde,hadislerde,peygamberler hayatlarında okuduğumuz öğrendiğimiz kadarı ile inkarcılık ilk insanlardan beri var olan bişi adamlar Dünyanın düz olduğuna inanırken bilim neredeydi?

Demem o ki,siz ateistlerin arkasına saklandığı bilim sadece tutunmaya çalıştığınız dal,bilimden öncede inkar vardı,insan vardı çünküsiz her cevabı bilimde bulduğunuzu söylüyorsunuz peki asırlar öncesindekiler neyi nerede bulduda inkara koştular?

yoksa insan sahiden hüsrandamıdır asr gibi..

İnkar, inkarcı, inkarcılık kelimesini ağzına alan her müslüman bir yalancıdır.

Gözümüzün içine baka baka yalan söyler.

Şu ileti de olduğu gibi, mechule ufacık bir yazıda 6 defa yalan söylemiş.

Neden hayret etmedim acaba?

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Oflaz, benim dine yönelik şüphelerim daha çocuklukta başlamıştır.

Hem de Kur'an kursunda.

17-18 yaşında ise ateisttim.

90'lı yıllarda nedense kafam karıştı, imana geldim, ama tanrıdan başka kutsal tanımayacak şekilde.

Yani dinlere yine inanmıyordum.

Deistlikten ziyade panenteistliğe yakın bir inançtı benimki.

Vahye değil ilhama inanıyor, tanrının bir takım insanlara ilham vermiş olabileceğini düşünüyordum.

2005-2006'da ise panteistlikle-panenteistlik arasında kaldım.

Bu sıralarda ise natürel panteistim.

Senin önlem alman gerekmiyor. Artık kemikleşmiş bir dindarsın. Kolay kırılmayacak iman zincirlerine sahipsin. Maaşallah! :D

Sayın Pante Natürel Panteistlik NAsıl bir inançtır?

Sitelerde Paylaş

Bizim inkarcı olduğumuzu kabul etmemiz için senin islam'ın yada Allah'ın varlığını ispat etmen gerekiyor .

Sen ne diyorsun peki kuranı allah muhammed'e gönderdi ben inandığım için gerçek siz inanmadığınız için inkarcısınız . Kanıt isteyince muhammedin yazdığı kurandan ayetler okumaya başlıyorsunuz .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...