Jump to content

Hawking: "Cennet Diye Bir Şey Yok."

Recommended Posts

• İleti 96
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dinler olmasaydı da savaşlar olurdu. Başka sebepler için olurdu ama olurdu. Aksini savunmak aptallıktır.

Ne yani,devletlerin çıkarları yine çatışmayacakmıydı?

Din olmasa savaşlar olurdu ama din gerekçesiyle bir sürü savaş oldu.Kısacası dinler ayrımcılık ve çatışmayı tetikliyorsa eleştiriyi hakediyorlar.

Bu şöyle birşey kanser olmasa da insanlar ölürdü.Bu kanseri sevimli kılmaz:)

tarihinde Galileo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Din olmasa savaşlar olurdu ama din gerekçesiyle bir sürü savaş oldu.

Bu şöyle birşey kanser olmasa da insanlar ölürdü.Bu kanseri sevimli kılmaz:)

Örnek cuk oturmuş:)

Yok ben dinler olsun demiyorum zaten ama sanki dinler olmayınca dünya daha iyi bir yer olacakmış gibi konuşan hayalperestleri gördükçe de gülüyorum.

Tarihte din için yapıldığıı söylenen savaşlardan bile kaçı aslında din için yapılmıştır ki? Osmanlı sırf din için mi gitti Avrupa'ya? Yada Roma'nın ne derdi vardı ki?

Para arkadaşlar para..

Para yine olacaktı ve yine savaşlar olacaktı.

Hiçbir şey değişmeyecekti aslında. Dünya yine boktan bir yer olacaktı eninde sonunda.

Hoş boşa konuşuyoruz, ille birileri yine bi Tanrı icat ederdi:)

tarihinde SeyH tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Toplumun yüksek bir bilince çıkmasını engelleyen şey din değil mi ?

Sonuç olarak insanın zihnini ve dünyaya bakışını , sosyoekonomik kültür şekillendirmiyormu?

Yüksek bilince çıkmak devletlerin çıkar çatışmalarını ve açgözlülüklerini de engelleyecek miydi?

İnsan doğasını hiç tanımıyor gibi konuşuyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Yüksek bilince çıkmak devletlerin çıkar çatışmalarını ve açgözlülüklerini de engelleyecek miydi?

İnsan doğasını hiç tanımıyor gibi konuşuyorsunuz.

Evet, büyük ölçüde engellerdi.

Tam olarak ortadan kaldırması elbette olanaksız.

Ama insanlığın akışı ve yegane umudu bilinçtir.

Gerisi kaos ve demagojidir.

Sitelerde Paylaş

cennet yokmuş gerçekten...

sadece cehennem varmış...

ölen herkes oraya gidiyormuş...

bu yüzden ölmemeye bakalım...

sonumuz kötü görünüyor...

yanlız iyiler az pişip kötüleri köfte yapıyorlarmış...

bu az pişirilen yerlere cennet diyorlarmış köfteler...

Sitelerde Paylaş

Seyh şunu diyorum. Devletler aralarında laf kavgasına girebilir. Ama savaş zamanı geldiğinde savaşıcak askerler tek hayatlarını tehlikeye atacaklar mıdır?

tarihinde MrAtheistPhilosopher tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Seyh şunu diyorum. Devletler aralarında laf kavgasına girebilir. Ama savaş zamanı geldiğinde savaşıcak askerler tek hayatlarını tehlikeye atacaklar mıdır?

Tabi ki atacaklar. Sen askerliğini yapmaya gittiğin zaman atmayacakmısın?

Diyelim ki bir sınır karakoluna düştün ve bütün arkadaşların sıcak çatışma içerisinde, sen bir köşeye sinip bekleyecekmisin?

Atatürk kelle koltukta mücadele verirken sence hiç düşünmüş müdür tek canım var diye?

"Yok ben çatışmam hacı, benim canım kıymetli,koy vatanın dötüne" diyosan diyecek bir şeyim yok.

Sitelerde Paylaş

sen müslümanmısın? eğer öyleysen senin kitabın diyor kafirleri müşrikleri gördüğünüz yerde öldürünüz diye sizin kitabınızda müslüman değil o zaman?

kuranda adam öldürmenin heleki keyfi adam öldürmenin cezasını bilmiyorsun galiba. yontup cımbızla alma yada nedenini ve sonucunuda yaz.kuranın genelini oku. ayrıca müslüman demekle illaki sizin üstün ırkınız gibi dört dörtlük heriflerdenmi oluşacak sanıyorsun.müslüman iradesi ve inancı ölçüsüyle müslümanlık bilincini öğrenir.herkes anadan doğma müslümandır ama ne yazıkki bunu idrak edebilmek ve benimsemek önemlidir.kuranda bu konuyla ilgili bilgide var bunları oku.

benim kitabım bana yeter eğerki okumak ve idrak etmek istemiyorsan keyfin bilir. içinde bu konuyla ilgilide bilgi var.

allah öldürmeyeceksin der.ama velaki öldürürsen kuranda onunlada ilgili bilgi var.daha ne istiyorsun.

müşriklerin kafirlerin öldürülmesi gerektiğini nereden çıkarıyorsun.bu kitap zaten onlar için indirildi doğru yolu bulsanlar islam nuruyla aydınlansınlar diye.onları katletmek için verilen bir fetva değil.okuki öğren.bilmek öğrenmek değil bilgi sahibi olmamak ayıp.

Sitelerde Paylaş

Seyh ben türk olmaktan gurur duymuyorum. Aynı şekilde Amerikalı da olsaydım duymazdım. Hiçbir ülkenin vatandaşı olmak beni gururlandırmaz. Bir vatan için ölmek aptalcadır. Çünkü savaşların arkasında emin olabilirsin ki para sahibi insanlar vardır. Onların umurlarında bile değildir devlet. Ama savaştırmak için çok kullanışlıdır vatan. Atatürk'e saygı duyarım. O apayrı bir konu. Hiçbir devlet kendi halkına kendi tarihini olduğu gibi anlatmaz. Ben devletlere karşıyım(anarşist değilim). Devletlere ihtiyacımız yok. Devletlere ihtiyacımız varmış gibi gösteriliyor. Biz kendimizi yönetemediğimiz için, bir insanlar grubunu seçiyoruz. Onlar bizi yönetmeye çalışıyor. Ama yönetemiyorlar. Çünkü bizim seçtiğimiz kişiler bizim toplumdan çıkma. Onlar da bizim gibi kendilerini yönetemiyor. Bizi yönetmelerini beklemek saçmalık. Kendimizi yönetebilmeye başladığımız zaman ise zaten devlet işlevini yitiriyor. Devleti bölmeye de çalışmam. Kısacası benim davranış şeklim 'Ne yaparsanız yapın ama ucunu bana dokundurmayın' gibi. Tabi her konuda bu böyle değil.

Sitelerde Paylaş

Seyh ben türk olmaktan gurur duymuyorum. Aynı şekilde Amerikalı da olsaydım duymazdım. Hiçbir ülkenin vatandaşı olmak beni gururlandırmaz. Bir vatan için ölmek aptalcadır. Çünkü savaşların arkasında emin olabilirsin ki para sahibi insanlar vardır. Onların umurlarında bile değildir devlet. Ama savaştırmak için çok kullanışlıdır vatan. Atatürk'e saygı duyarım. O apayrı bir konu. Hiçbir devlet kendi halkına kendi tarihini olduğu gibi anlatmaz. Ben devletlere karşıyım(anarşist değilim). Devletlere ihtiyacımız yok. Devletlere ihtiyacımız varmış gibi gösteriliyor. Biz kendimizi yönetemediğimiz için, bir insanlar grubunu seçiyoruz. Onlar bizi yönetmeye çalışıyor. Ama yönetemiyorlar. Çünkü bizim seçtiğimiz kişiler bizim toplumdan çıkma. Onlar da bizim gibi kendilerini yönetemiyor. Bizi yönetmelerini beklemek saçmalık. Kendimizi yönetebilmeye başladığımız zaman ise zaten devlet işlevini yitiriyor.

Türk olmaktan gurur duymak başka şey, ülken için canını verebilmeyi göze almak ayrı şey.

Başka sorum yok sayın hakim, tanık sizindir.

Sitelerde Paylaş

Senin de anladığın gibi hiçbir devlet için canımı vermem. Orada doğmuş olmam onun için ölmem gerektiğini göstermiyor :). Sen nasıl düşünüyorsan düşün. Bunun bana bir zararı yok. Sanık olması gerekmiyor muydu? :D.

Sitelerde Paylaş

Seyh, vatan savunması için savaşmakla toprak ele geçirmek için savaşmayı ayırmak lazım. Savaşın niteliği önemli burada. Eğer yaşadığım devlet masum insanları sırf toprak ve para için katletmeye gönderiyorsa bende savaşmam. Her devlet masum değildir.

Sitelerde Paylaş

Seyh, vatan savunması için savaşmakla toprak ele geçirmek için savaşmayı ayırmak lazım. Savaşın niteliği önemli burada. Eğer yaşadığım devlet masum insanları sırf toprak ve para için katletmeye gönderiyorsa bende savaşmam. Her devlet masum değildir.

Ekonomide çok temel bir önerme vardır:"Büyüyemeyen her ekonomi koçülmeye ve yok olmaya mahkumdur".

Devletlerde ayakta kalmak için sürekli kendinden küçükleri yemek zorundadır. Sen de ülken için buna katkı vermelisin. Kendinden güçsüz bir ülkeye saldırmakla, kendinden güçlü bir ülkeye karşı mücadele vermek aynı amaca hizmet eder:Surviving! Hayatta kalmak.

Yaşadığımız dünyanın national geoghrapicteki belgeselerden hiç bir farkı yok aslında. Devletler ve insanlar arasında da bir besin piramidi var. Ben bu piramidin parçası olmam arkadaş diyenler çok ütopik düşünüyorlar maalesef.

Sitelerde Paylaş

Savaşanlar savaşır. Benim derdim değil. O sırada savaşta olmayan bir ülkeye giderim. Her ülke o tarihlerde savaştaysa(ki çok düşük bir ihtimal) oturup ölümü beklerim. Ama birilerinin çıkarı için savaşmam. Devletin çıkarı benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Çünkü devletin çıkarı dediğimiz şey aslında devleti gerçekten yönetenlerin çıkarı. Para için savaşıyoruz yani. Hayatımız devletler için bin liradan az değerdedir.

Sitelerde Paylaş

Dawkins de buna çok kafa yormuştu, insanlar neden savaşır? Sen ben hepimiz askerliğimizi yaptık, yapacağız ve o taciz ateşini, kafanın üstünde vızıldayan mermi sesini duyduğun anda, çıkar falan vız gelir tırıs gider arkadaş.

Yaşamak için, daha mutlu olmak için, arabalarım yürüsün, çocuklarım sıkıntı çekmesin diye, kadın için, toprak için su için para için savaştık, savaşıyoruz. Bu ihtiyaçların karşılanacak, karşılanamazsa savaşılacak, bundan kaçınmak zor.

Sitelerde Paylaş

Yok ben dinler olsun demiyorum zaten ama sanki dinler olmayınca dünya daha iyi bir yer olacakmış gibi konuşan hayalperestleri gördükçe de gülüyorum.

Tarihte din için yapıldığıı söylenen savaşlardan bile kaçı aslında din için yapılmıştır ki? Osmanlı sırf din için mi gitti Avrupa'ya? Yada Roma'nın ne derdi vardı ki?

Din olmasaydı Osmanlı savaşacak o kadar adamı nereden bulacaktı, hatta din olmasaydı Osmanlı ve Roma imparatorluğu bile olmayacaktı.

Bu bir arz talep meselesi askerler savaşı, şehitliği talep eder, imparatorluklarda cenneti, toprağı arz eder.

Yoksa iyi kötü karnı doyan bir insan, sonsuz cennet yaşamının olmadığını bilse neden savaşsınki.

Sitelerde Paylaş

Devletler ayakta kalmak için sürekli kendinden küçük ülkelere saldırmak zorunda değildir.

Para kazanmanın veya ekonomik güç elde etmenin tek yolu savaşmak değildir. Çin savaşarak mı kalkınıyor? Soros denen spekülatör savaşarak mı para kazanıyor? Savşarak para kazanmanın modası geçmiştir. Şimdiki zamanda savaşarak para kazanamazsınız, para kaybedersiniz. Arabalarım yürüsün diye savaşacak kadar aptal bir gelişmiş ülke bu dünyada yoktur. Elektrikli arabalardan haberiniz yok sanırım. ABD'nin ırak'a saldırmasının bence üç nedeni vardır. 1-) 11 eylül saldırılarından sonra kendi halkının moralini düzeltmek için veya kendi halkına ''bakın işte intikam almak için bir şeyler yapıyoruz, boş durmuyoruz '' diyebilmek için. 2-) Düşmanlarına karşı bir güç gösterisi yapmak için. 3-)Ve ırağın kolay bir lokma olması.

Gelişmiş ülkeler 1. ve 2. dünya savaşlarından ve hiroşimadan yeteri kadar ders almışlardır. Artık savaşmak isteyeceklerini hiç sanmıyorum. Şimdiki savaşlar fabrikalarda , borsalarda , uluslararası ticarette, seçim sandığında....

Osmanlı'da seçim sandığı olsaydı şehzadeler taht için savaş yapmazlardı. Gelecekte dünyada savaş olmayacağını düşünüyorum.

Ve son olarak mecbur kalırsa herkes savaşabilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...