Jump to content

Ateistlerin Ahlaki kurallari nelerdir

Recommended Posts

ateizm bir gölgedir.

hiçbir ahlak Kuralı yoktur.

bu başlık tamamen saçmadır.

diyelim ki ben bir ateistim.

ve diyorum ki.

komşunun karısı çok güzel.beğeniyorum ve yatıyorum.

kim bana sen ahlaksızsın diyecek !

neye göre diyecek ! ben kalkmışım koca Allahı reddetmişim.onun kitabındaki ahlak ölçüsünüde reddedebilirim.

bir ateistte çıkıp bana ahlaksızsın diyemez.

ben derim ki.

kardeşim ben aşka inanıyorum.istedim ve yaptım.

o istediğim kadında burdaki bir ateistin annesi olabilir.

bu durumda bir ateist bir ateist gibi davranabilecek yüreğe sahipmidir.

yoksa hal ve hareketleri klasik bir inanan gibimi olacaktır.

elbette inanan gibi davranır hatta deli olur

yalansa çıkın yalan diyin !

Ahlaklı olmak veya olmamak ateizmin sorunu ve ilgi alanı değildir... Büyük bir yalanı oraya koyan bir fikir akımından o eski yalanın yerini doldurmasını bekleyemezsiniz... Ateizm gerçeği ortaya koyar ve çekilir; gerisi insan zekası ve becerisine kalır...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Saygi cercevesi icinde yazan arkadaslara tesekkur ediyorum,

Terliksi ye iki lafim var,

Iyicene karistirmissin Terliksi

kalkmissin Eskimo nun karisini nasil birisine verdigini anlatip bunu Ateistlere mal ediyorsun

iki gözum senin icin Ahlaksiz lik olan bir olay o Eskimo inanclida olsa kulturunden geldiginden ,onun icin cok normal bir seydir.

Bir yerde biraz haklisin bizler istesekde istemesekde islamin harcindan mayamiza biraz karismis gibi görunuyorsada

bu yalnistir

cunku senin Islama mal ettigin cok deger cok kural ,islamdan cok cok öncede vardi,

yani bizler bir Tanri kavramini inkar ederken tabiki her seyi inkar etmiyoruz

komsunu ödürme denmisse insanlik tarihinde -------------bunu kabul ederiz--------bize yarari vardir

hirsizlik yapnma denmisse ---------------bunuda kabul ederiz ------------bize yarari var

tecavuz etme deniliyorsa ,bunu kabul ederiz -cunku bize bundan zarar gelecegini biliriz.

Ama bunlar ilahi buyruklar degildir ,insanlarin dedigim gibi bu dunya uzerinde baskalariyla rahat ve duzen icinde yasayabilmeleri icin vicdanlarinin uzerinden koyduklari kurallardir

bizim iman gibi ,allah korkusu gibi korku ve dusuncelerimiz olmadigindan dolayida

siz muslumanlar her bir hükme harfiyen uymak zorundayken bizler ,her seyi mantik eleginden gecirip

sirf yararli olanlarini kabul ederiz

bunuda isteyerek yapariz

siz muslumanlar korku cercevesi icinde cogu aptalca olan hukumlerin pesinde kosarken ,

icinizden cogu imani az oldugu icin cok yerde allahi kitabi unuturlar,

yalnis Korku uzerine kurulmus olan bu saltanatlik cogu yerde cöküp dururken,

bizler vicdanimizla kabul ettigimiz seylerden taviz vermeyiz.

Bizler bu dunyada insan gibi insanlarla beraber yasamayi deger bilmisizdir.

Bizler kendimizi Anamizdan babamizdan bacimizdan karimizdan ,cevremizden ,ülkemizden sorumlu tutup bunlari deger bicmisizdir..

Bu yolda devam ederkende kuyrugumuza basan olmazsa mumkun mertebe kalp kirmamaya deger vermisizdir.

bu yuzden su yazdiklarini bir kre daha oku lutfen

bizlerdede vicdan denilen bir duygu oldugunu unutmusa benziyorsun..

senin icin bu dunyada iyi yasamak icin gerekli olan kurallar ki

bunlar senin ahlakini belirliyor, aynisi bizim icinde gecerlidir..

Bizim red ettigimiz bir Allah din kitab kavramlari

onun disinda degisen bir sey yok.

Bu basligi o yuzden actim

Ateist arkadaslardan

kac tanesinin Katil oldugunu

kac tanesinin hirsiz oldugunu

kac tanesinin subyanci oldugunu

kac tanesinde ana babaya saygi kalmadigini

kucukleri sevmedigini buyuklere hurmet göstermedigini bilmek istiyorum

samimi olun ve yazin lutfen arkadaslar

Sitelerde Paylaş
ateistler bir çeşit asalaktır.

hani köpak balığına yapışıp gezen asalak balıklar varya o manada asalaktır.

yaşadığı toplumdaki ahlak anlayışının kimyası üstlerine bulaşmıştır.ne kadar isteselerde o kimyadan kurtulmak pek kolay değildir.

çünkü kabul etmeselerde o toplumun kimyası içinde yaşamışlardır.toptan reddetmek mümkün olamaz.

bu durumda bir ateist yaşadığı ve inancını reddettiği bir toplumun asalağıdır.o kimyanın bir kölesidir.

istesede istemesede o ahlak anlayışının kölesidir.

bir ateist eskimo ise.komşusu geldiğinde karısını sunar.çünkü bildiğim kadarı ile onlarda böyle bir kültür var.

eski sosyoloji hocamızın yalansıyım.

ama bir ateist dünyanın başka bir yerinde ateist olmuş ve o toplumda doğmuşsa eskimo gibi davranamaz.

yani bir Allahı reddediyor diye herşeyi reddedemez.orada oturmuş ahlak anlayışını az çok taşır.

bunların aslında birbiri ile hiç alakası yoktur.tek ateist ortak noktası.Allahı reddetmektir.

başka bir ortak hukukları yoktur.olamaz.çünkü inkar böyle bişey.

ben tecavüzden keyif alıyorsam.kim bana bu ahlaksız diyecek.

sanane kardeşim.bak doğada tecavüz kaçınılmaz.ben doğal davranıyorum dersin kendini temize çekersin.

benim dinim bu dersin olur biter.

birinin kabulünü biri kabul etmek zorunda değildir.

Eveeet kendine bakış vakti.

teistler bir çeşit asalaktır.

hani köpak balığına yapışıp gezen asalak balıklar varya o manada asalaktır.

yaşadığı toplumdaki ahlak anlayışının kimyası üstlerine bulaşmıştır.ne kadar isteselerde o kimyadan kurtulmak pek kolay değildir.

çünkü kabul etmeselerde o toplumun kimyası içinde yaşamışlardır.toptan reddetmek mümkün olamaz.

bu durumda bir teist yaşadığı ve kanunlarını reddettiği bir toplumun asalağıdır.o kimyanın bir kölesidir.

istesede istemesede o kanun anlayışının kölesidir.

bir teist müslüman ise.karısı komşusuyla zina ettiğinde ona sopayla onlarca kez vurmalıdır.çünkü bildiğim kadarı ile onlarda böyle bir kültür var.

eski din kültürü ve ahlâk bilgisi hocamızın yalansıyım.

ama bir teist dünyanın başka bir yerinde başka dinden teist olmuş ve o toplumda doğmuşsa müslüman toplumdaki gibi davranamaz.

yani bir Allahı reddediyor diye herşeyi reddedemez.orada oturmuş ahlak anlayışını az çok taşır.

bunların aslında birbiri ile hiç alakası yoktur.tek teist ortak noktası.Tanrıyı kabul etmektir.

başka bir ortak hukukları yoktur.olamaz.çünkü inkar böyle bişey.

Sitelerde Paylaş
Bu basligi o yuzden actim

Ateist arkadaslardan

kac tanesinin Katil oldugunu

kac tanesinin hirsiz oldugunu

kac tanesinin subyanci oldugunu

kac tanesinde ana babaya saygi kalmadigini

kucukleri sevmedigini buyuklere hurmet göstermedigini bilmek istiyorum

samimi olun ve yazin lutfen arkadaslar

Moderatör kardeşim, evet, biz büyüklerimize saygı küçüklerimize sevgiyle büyütüldük.

Fakat müslümanlar ateistlerin bu konuda neden yalan söylemeyeceğini anlamadıktan sonra neden uğraşalım kendimizi anlatmaya?

Neden insan gibi diyalog kurmaya çalışıyoruz ki? Adamın dini emrediyor yaldızlı sözlerle karşılaşırsanız kanmayın diye.

ONLARIN DİNİNE GÖRE ATEİSTİ DOST EDİNMEK DİNLEMEK BİLE GÜNAH, ön yargı dogmaları onların, çok efkârlıyım.

Neyse. Fazla olduysam özür dilerim.

tarihinde teenspirit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Moderatör kardeşim, evet, biz büyüklerimize saygı küçüklerimize sevgiyle büyütüldük.

Fakat müslümanlar ateistlerin bu konuda neden yalan söylemeyeceğini anlamadıktan sonra neden uğraşalım kendimizi anlatmaya?

Neden insan gibi diyalog kurmaya çalışıyoruz ki? Adamın dini emrediyor yaldızlı sözlerle karşılaşırsanız kanmayın diye.

ONLARIN DİNİNE GÖRE ATEİSTİ DOST EDİNMEK DİNLEMEK BİLE GÜNAH, ön yargı dogmaları onların, çok efkârlıyım.

Neyse. Fazla olduysam özür dilerim.

niye yazalim biliyormusun ,insan oldugumuz icin...

Sitelerde Paylaş

Ahlak=din olarak düşünülürse ateistlerin kesinlikle ahlak ile alakaları yoktur.

Ancak bu durumda ahlak=batıl inançlar demiş oluruz. Böyle bir ahlak da neden vardır varolması neye yarar?

Ahlak neden gerklidir onu düşünmek gerek önce.

Mesela: ''namaz kılmak ahlaklılıkdır'' diyelim.Bu ahlak hangi amaca hizmet eder?Ne işe yarar?Ahlaksızlık kime ne zarar verir?

Eğer gerekli değil ise ahlak da saçma dır.Din gibi ortadan kaldırılması gerekir.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Serabis davranışlarımıza yön verirken belli kurallar çerçevesinde hareket ederiz. Herhangi bir durumda, herhangi bir şekilde kural oluşturma eğilimindeyiz. Bu kurallar zamanla değişikliğe uğrar. Yani ya tamamen terk ederiz ya da geliştirerek devam ettiririz. Açıkçası kuralsızlık diye bir şey yoktur. Kuralsızlık denen şey herhangi bir kurala uymamaktan sebeplenir. Sonuç olarak devamlı kurallar oluştururuz.

Bu yazdıklarım beni bağlar. Diğer ateistlerin kural ya da kuralsızlığı nasıl değerlendirdiğini bilemem. Nasıl baktıkları beni ilgilendirmez. Eleştiri gelirse devamında yorum yapmaya ve açıklamaya devam ederim.

Kurallarım var mı?! Yukarıda değindiğim hususlar bağlamında kurallarım vardır. Fakat ateistlerin sınırları belirlenmiş ve ortaya konmuş düzgüleri olmadığı için bu kurallar ateistten bir diğer ateiste değişiklik gösterir. Fakat hepsinin hayat tecrübesi, aile, eğitim süreci, daha önceki inanç ve fikir, vs. bağlamında oluşturdukları kuralları vardır. Bu kurallar neticesinde sistematik bir düzende davranışlarını ortaya koyarlar.

Ateist devletin olup olmaması ateistler için belirleyici bir kural oluşumuna etken olsa da tek başına geçerli bir çıkarım olarak görmüyorum. Ateist başka bir evrenden gelmediği için toplumsal etkileşim ve yukarıda saydığım birçok sebep dahilinde kendi kişiliğine yön verecektir.

Açıkçası bir dine inanmamak ya da bir dinden vazgeçmek, ayinsel eylemler, dini ibadet ve bazı fikri yaklaşımlar da doğal olarak değişiklikler yarattı. Fakat ahlak boyutunda bazı değişiklikler dışında tamamen tersi denecek, aşırı bir değişime uğramadım.

Bence ahlaklı olmakla dinler arasında bağlılık sanıldığı gibi derin değil. Hatta etkisi çok zayıf. Çünkü din dışında; aile, eğitim, sosyal çevre vs. gibi birçok belirleyici etken varken ahlaksal gelişimi sadece dine bağlamak, ayrıca şarlatanlık olsa gerek.

Hayata bakışım ne tamamen iyimser (optimist) ne de tamamen kötümserdir (Pesimist). Daha çok ikisi arasında bir dengeyi seçiyorum.

İnsanlarla yaşamımda gayet uyumludur. Özellikle anlaşmaya çalışırım. Karşı taraftan tam tersi ağır bir tepki gelmediği sürece anlaşma yollarını tıkamamaya çalışırım. Fakat insanlarla ilişkilerimde çok titizimdir ilk tanıştığım insanlarla uyumlu, anlaşmaya ve birbirimizi anlamaya yatkın bir biçemim vardır. Bu safhada kişinin uzun sürede sağlam bir arkadaş olup olmadığını değerlendiririm. Sonuçta zararla kalkacağım dostluklar kurmam, hem bana hemde karşı tarafa zarar verebilir.

Değer nesnelerle aramızda kuruduğumuz bir bağlantıdır. Varlıksal sonuçlarımız bizi maddi ve manevi değerler oluşturmaya iter. Bunu önem vermek deyimiyle de değerlendirirsek bizimde kendimize göre önemsediğimiz şeyler vardır. Bu yüzeysel bir konu değildir. Hatta bu sebeple değer felsefesine dahi girmek gerekebilir. Mantık, ahlak ve estetik alanda değer biçtiğimiz birçok şey vardır. Kendi adıma kendim ve etkileşimde bulunduğum insanlarla ilgili değer yargılarım vardır. Bunlar aile, arkadaş çevresi vs.'dir. İşte bunlarla iç içe etkileşim içinde olduğum için ortak noktalarda anlaşmalarımız vardır. Benim etik gördüğümü bunlardan herhangi birinin etik görmese de mümkün mertebe kabullenmesini beklerim. Bu kabullenmenin olması için bu kesimlerle ortak değer yargılarımız mümkün olabilecek noktada olmalıdır. Yani karşılıklı uyum için belirli noktalarda anlaşmaya varmamız gerekir. Tümünde değil. Kalan bazı kusurlarda hazmedilecek kadar küçük ve zararsız olmalıdır. İşte hepimiz bu çerçevede değerle oluştururuz. Dinin eksilmesi eksiklik yaratmaz. Çünkü toplumla ve tek tek bireylerle etkileşim bitmeden insan mutlak kendine ait değerler oluşturamaz. Kendi benliğini tek tek bireylere ve topluma satar. Bir anlamda açar. En mümkün kabullerle yaşamaya çalışır!

Bugün ateist olmamdan dolayı uymak istemediğim değer yok. Çünkü zaten uymuyorum:=) Dinsel ibadet, ayin vs. dışında ahlak boyutuna bakışım ilkel din çerçevesinde değil çağa daha uygun bir düzlemde. Hatta dindar olmayarak daha ahlaklı olmak mümkün:=) Mesela ben birçok kadınla birden olmanın önünü açan bir dini ahlaksızlık olarak görüyorum. Bu açığı ateist olmamdan dolayı değerlendirmediğim için daha ahlaklı olmam gerekiyor! Ya da kadınların insan muamelesi görmediği, dünya da ve ahirette ikram olarak değerlendirildiği bir dinden olmadığım için daha ahlaklı olmuş olmak gerekir!!!

tarihinde Nektar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili nektar kardesim

yazdiklarinin samimiyetinden kesinlikle eminim,

tesekkur ederim...

Yani sira öbur ateist arkadaslarida bekliyorum,

ve hatta burdan itibaren musluman arkadaslarda yazsinlar ateistleri neden ahlaksizlikla sucladiklarini????

Sitelerde Paylaş

serabis iyi okursan bende bunu anlattım.

ateizmin ahlak kuralı diye bişey olamaz.böyle bişey olsa ateizm bir din olur.

ateizmin tek yaptığı.tek ortak noktası.tek kemiği Tanrıyı inkardır.

ateizmin tek başlığıda sadece budur.senin başlığın ateizmi bir din haline getiriyor.

benim demek istediğimde bu.

ateizmin ahlak kuralları yoktur.ateistlerin ahlak kuralları vardır.bunlarda yaşanılan topluma göre değişiklik gösterir.

çünkü üst güç yoktur.Tanrı diye bişey yoktur gibi tek bir sloganla bütün dünya için bir ateist ahlakı oluşturulamaz.

yani bu başlık aslında genel bir başlık değildir.ateistlerin şahsi ahlak kuralları olabilir.ama bu bütün ateistler için bir baskın üst kimlik olamaz.demek istediğim bu.

Sitelerde Paylaş

Terliksi ayak yapma guzel kardesim

ateizmi secmis insanlarin hayatlarinda ne gibi bir degisiklikler oldugunu ,önem verdikleri degerleri biraktiktan sonra duzenli bir hayata devam edebilmek icin kendilerine ne kurallarini koyduklarini bilmek istiyorum,

sende bunu bal gibi anladin.

belki onu kanitlayamam ama din dedigin seylerin ugramadigi yerlerde bile kurallar oldugunu kanitliyabilirim..

Sitelerde Paylaş

16-17 yaşlarımda kendimden korktuğumu hatırlıyorum. İçim ürperir dururdu. Ya kötü birşey yaparsam? Ya çevrem bunun için beni cezalandırırsa? Tanrı/Allah korkum hiç kalmamıştı, saçmaydı böyle korkular. İçimde kuşku yoktu çünkü coğrafya ve mantık yalan söylememişti bana hiçbir zaman. Fakat dini yaymak isteyenler söylemişti, hem de dünyada neredeyse herkese.

Tanrı denen şeyin sadece coğrafyaya bağlı bir dogma olduğunu fark etmiştim. Keşke fark etmez olaydım diyordum. (Kuşkularınız sizi yiyip bitiriyor diyenler gerçekten birşey bilmiyor) Tanrı yoksa çevreme karşı nasıl davranacaktım? Sonradan anladım ettim ki etik anlayışımız zaten yarattığımız tanrıdan daha büyüktü. Tanrının dediklerini bire bir uygulamıyorduk. "Kutsal" kitaplar eskidikçe uyumsuzlaşmışlar.

Bir toplum içinde yaşayabilmek için bazı temel kurallar vardı. Bu kurallar bireylerin toplumdaki başarısına etki ettiği için ve bireyler de başarılı olmak istediği için istemsiz olarak oluşmuştu. Bilgi arttıkça kurallar dünyanın neresinde olursa olsun birbirine daha çok benziyordu. Yani deneyimle bulunabilecek evrensel bazı kurallar vardı. Bilginin kısıtlandığı toplumlarda insanların başarısı da kısıtlanıyor, dolayısıyla ahlâk gelişemiyordu. Yazıtları sorgulama, cehenneme gidersin. Stalini sorgulama, ormanda gebertir seni. Fakat geçmişi okudukça, başka toplumların farkında oldukça hataları düzeltebiliyordunuz.

Ben avrupayı savunmuyorum. Sömürgecilik nedir biliyorum. Hem adamlar daha yeni birbirini yemeyi bitirdiler. Bunlara mı güvenceğim? Din onlarda hâlâ önemli bir etmen. Fakat müslüman coğrafyası hiçbir zaman daha iyi olmadı ve olması da olası görünmüyor. Gelişmek isteyen bir ülke artık sınırlarına çekilip ilmini konuşturmalıdır. Koskoca birleşmiş milletlerin din yüzünden düştüğü hâli de görüyoruz.

Din tercih etmeyen anayasaların etkisi insanlar onu bozup değiştirene, yeniden yorumlayana kadar devam ediyor.

Sitelerde Paylaş
Terliksi ayak yapma guzel kardesim

ateizmi secmis insanlarin hayatlarinda ne gibi bir degisiklikler oldugunu ,önem verdikleri degerleri biraktiktan sonra duzenli bir hayata devam edebilmek icin kendilerine ne kurallarini koyduklarini bilmek istiyorum,

sende bunu bal gibi anladin.

belki onu kanitlayamam ama din dedigin seylerin ugramadigi yerlerde bile kurallar oldugunu kanitliyabilirim..

Din yoksa bile gelenek vs adı altında her yerde kurallar vardır... Olay temelde dinin değil, kültür ve toplum yaşamının doğal sonucudur...

Sitelerde Paylaş

Ahlak kuralları vahiy ile gelmemiştir.

Herşey gibi ahlak kurallarıda deneme yanılma yöntemi ve uzun gözlemler sonucu oluşmuştur.

Kuran da alkolun yasaklanması vahiy yolu ile değildir.Gözlem sonucudur. :)

Eğer vahiy derseniz ALLAH 'ı deneme yanılma ile öğreniyor durumuna sokarsınız. :lol:

Sitelerde Paylaş

ateistler asalıktır diyor arkadaş kendisi sözde müslümandır. bizim ahlağımız sizden o kadar üstünkü bizim gibi düşünmeyen insanlara saygı duyuyoruz sizler gibi hakaret etmiyoruz. arkadaşar bu durumda kim ahlaklı kim ahlaksız sizler karar verin...

saygılar...

Sitelerde Paylaş
ateistler asalıktır diyor arkadaş kendisi sözde müslümandır. bizim ahlağımız sizden o kadar üstünkü bizim gibi düşünmeyen insanlara saygı duyuyoruz sizler gibi hakaret etmiyoruz. arkadaşar bu durumda kim ahlaklı kim ahlaksız sizler karar verin...

saygılar...

:blink::blink::blink::o

naz sen aklınlamı konuşuyorsun.bazı ateisterin yaptıkları yorumlardan haberin yok heralde senin.yada sarhoş filansın şuan.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...