Jump to content

Ateistlerin Ahlaki kurallari nelerdir

Recommended Posts

Bencede frekanslarımız tutmadı çünkü sen hala tüm insanların huzuru için bi kurallar yumağı olması gerektiğini savunuyosun.. ben ise bunun, insanın belli bi seviyede olduğu zaman mümkün olmayacağını.. yani insanın artık kurallar olmaksızın kendini yönetebileceğini söylüyorum..

koministlerde bunu dedi anarşitlerde ama hepsi teoride kaldı....pratiğe geçeni bi rusya oda doğal kaynakları + 2. dünya harbinden sonra almanların ossuruk gazı fabrıkalarını dahi taşıyıp kendı ülkelerine getirdiler,atomla matomla abd ye avröpaya 15 mlyon askerle,100.000 tankla 40 sene anca dayanabildiler...

Önce eğitim ve öğretim, daha sonra tüm yanılgıların toptan kaldırılması ..insanın kendi potansiyelini keşfiyle gerçek otoritenin birey ilan edilmesi ..

''Sadece yönetilmeye ihtiyacı olan toplumlar yönetilirler''

= anarşizim,görünüşte müthiş ama üzülerek im-kan-sız

yasama yargı yürütme hukuk adalet ! sen bunların bütününe sürüleşme diyorsun

Sitelerde Paylaş
  • İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen benim anlattıklarımı gerçek mi sandın? :) .. tabii ki teoride kalıcak çünkü şu anda konuştuğum kişi(sen), benim en insani önerimi reddediyorsun .. aramızda bölünmeler olursa bu teori yürürlüğe giremez zaten .. ilk önce insan olan kişilerin buna gönül vermesi gerekiyor .. siyasi bir sürü olay yazmışsın_ .. eğer siyasetin içine girersek, onlardan biri olur çıkarız anladın mı? .. bütün devlet yöneticilerinin gerçek görevi toplumu uyutmaktır, ama dinle ama vatanseverlikle ama bilmemneyle; .. ben sosyalist rejimi savunmuyorum, eğer o rejime geçersek ülkeyi toptan batırırız_ (ayrıntılarına girmiyorum az çok maliye okumuş biriyim) _ benim söylediğim sadece ahlaki kavramlar üzerinedir ve buna bi yerden başlamamız gerekiyor .. bizim amacımız dünyayı felan kurtarmak değil, sadece çevremizi daha yaşanılabilir bir hale getirmek .. neden bunu anlamak bu kadar zor_ .. yada bu insanca öneriye, evet demek_.... .. arkadaşlar her zaman mualefet olmayalım, eğer söylediklerimi ahlaki yönden eleştirdiğin yer varsa, üzerinde tekrar düşünelim ve ortak nokta bulalım.. yabacılaşmayla, ötekileşmeyle bu sorunlar çözülmez.. bu sitede durmadan bişeyler tartışıyoruz az çok fikir elde ediyoruz .. mutlaka bi ortak nokta olması gerekir_. yanlış mıyım??..

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
kimse bir cevap vermeyecek mi ?

birileri ateistlerin ahlak kurallarını yazsın lütfen

neymiş bu ahlak kuralları merak ediyorum.

çünkü üzerine çok sorum olacak !

Ben her ateistten sorumlu değilim. Kendi ahlak kurallarımdan birini söyleyeyim:

Benim için en kutsal şey, insan yaşamıdır.

Birisi, en çok saygı duyduğum şeylere, insanlara, yani,

Atatürk'e, anama, babama, kardeşime, inançsızlığıma, eşime, çocuğuma, Darwine, İnsan Hakları Bildirisine, vsvsvs

ne kadar küfrederse etsin, onu öldürmem.

Öldürmek, benim için sadece ve sadece kendimin veya sevdiklerinin canını korumak için başvurabileceğim bir şeydir.

Şimdi müslümanların, karşılarında Muhammede, Kuran'a küfreden birini gördüklerini düşünelim.

Ne olur? Buyrun.

.

Sitelerde Paylaş

Aşağıdaki linkte bu konu hakkında müthiş bir tartışma var.Bu insanların tamamı dinsiz ama hiç bir ateist değil.Brainslapper,tarafsız ve abraham nikli arkadaşların bir çok ateist arkadaşlardan daha cesur ve bilimsel olduğunu düşünüyorum.

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...howtopic=121423

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

eğer iran gibi dayatılmış ahlak kurallarını zorla uygulayan ülkeleri saymazsak, her toplum evrensel ahlak kurallarını benimser. yani dinlerin doğrudan bir etkisi yoktur, yalnizca gelenek ve kültür harmanlanip evrensel ahlak kurallarıyla buluşur ve hemen hemen her coğrafyada fazla değişkenlik göstermeksizin aynı prensipler dikkate alınır.

ne islam'ın ne de başka bir dinin hiçbir etkisi söz edilemez. tabii ilkel kabileler ve iran gibi dikta rejimlerinini bir kenara ayiriyorum.

Sitelerde Paylaş

Ben şunu merak ediyorum...

Size göre saçmada olsa islamdaki ahlak kuralları kişiden kişiye değişmez..

Belli normlar vardır.

Ateizmde de var mıdır bu normlar...

Mesela Nikahsız eşlilik islamda ahlaksızlıktır..

Ateizmde nikhasız birlikteliği ahlaksızlık olarak gören var mı?

Ya da şöyle sorayım..

Ateizme göre ahlaksız olması gerekn bir şey tüm ateistlere göre ahlaksızlık mıdır?

Sitelerde Paylaş

Ateshbey bot musun nesin anlamadım yahu... Yazılanlardan bunu mu çıkardın? "Ateizme göre ahlak" diye bir şey yoktur. "İnsana göre ahlak" vardır. Bunlar illa sizin kuranınızdaki gibi bir kenara yazılı falan değildir. Bu bir toplum içerisinde yetişen insanın o toplumdaki huzuru korumak adına ister istemez kazandığı bir şeydir. Kimileri kazanımlarından vazgeçer orası ayrı. Ama SirOrphaned'ın dediği gibi evrensel ahlak her yerde aynıdır. Birinin emeğiyle kazandığı bir şeyi ondan çalamazsın. Bir başkasını öldüremez ya da zarar veremezsin. Aynı şekilde bir başkasının senden bir şey çalmasına, sana zarar vermesine ya da seni öldürmesine izin vermezsin. Kadın senin malın değildir. Sen sadece karından vefa beklersin. Karşılığında da kendi sadakatini sunarsın. Bu toplum içinde senin üzerine düşen ahlaki sorumluluktur. Karın da senden vefa bekliyorsa kendi üzerine düşen ahlaki sorumlulukları yerine getirir.

Ahlak böyle bir şey işte. Sadece ve sadece bireyleri ilgilendiren ama bireylerin kolektif biçimde meydana getirdikleri bir toplumsal düzendir. Ahlak konusunda kimse kural koyucu olamaz.

Sitelerde Paylaş
Ben şunu merak ediyorum...

Size göre saçmada olsa islamdaki ahlak kuralları kişiden kişiye değişmez..

Belli normlar vardır.

Ateizmde de var mıdır bu normlar...

Mesela Nikahsız eşlilik islamda ahlaksızlıktır..

Ateizmde nikhasız birlikteliği ahlaksızlık olarak gören var mı?

Ya da şöyle sorayım..

Ateizme göre ahlaksız olması gerekn bir şey tüm ateistlere göre ahlaksızlık mıdır?

Amma üfürdün Ateshbey değişmediğinden mi 1.5 milyar tane islam var. Muta nikahı ne halt etmeye var. Poligami grup sexden başka hangi amaca hizmet eder. Sünyancılık serbest İslam anlayışında, çocuk istismarından daha ahlaksız ne olabilir dünyada, buna rağmen bu konuda tek kelime etmeyip ateistlerin ahlak anlayışıyla uğraşmak, camel paketiyle masturbasyon yapan kutup ayısını çağrıştırıyor.

Ateizm le ilgili tonla yazı var sitede hiç bu konulardan bahsettiğini duydunuzmuda soruyorsunuz. Yani ateizmde miras hukuku diyede bir şey yok. Ahlak anlayışı ateistlerde de, diğer tüm insanlarda olduğu gibi değişir. Ateistler tanrıtanımazlık konusunda hem firkirdir.

Yav şu soruları en son siz sorun, tek eşli yaşandıktan sonra nikahlı nikahsız ne farkeder.

Selamlar.

Sitelerde Paylaş
Amma üfürdün Ateshbey değişmediğinden mi 1.5 milyar tane islam var. Muta nikahı ne halt etmeye var. Poligami grup sexden başka hangi amaca hizmet eder. Sünyancılık serbest İslam anlayışında, çocuk istismarından daha ahlaksız ne olabilir dünyada, buna rağmen bu konuda tek kelime etmeyip ateistlerin ahlak anlayışıyla uğraşmak, camel paketiyle masturbasyon yapan kutup ayısını çağrıştırıyor.

Ateizm le ilgili tonla yazı var sitede hiç bu konulardan bahsettiğini duydunuzmuda soruyorsunuz. Yani ateizmde miras hukuku diyede bir şey yok. Ahlak anlayışı ateistlerde de, diğer tüm insanlarda olduğu gibi değişir. Ateistler tanrıtanımazlık konusunda hem firkirdir.

Yav şu soruları en son siz sorun, tek eşli yaşandıktan sonra nikahlı nikahsız ne farkeder.

Selamlar.

1- İslamda mute nikahi diye bir şey yoktur...

2- Poligami yasak değildir ama tavsiyede edilmez...

3- Sübyancılık diye bir şey yoktur...

4- Şu anda Türkiye'deki tüm imam nikahlılar bilerek veya bilmeyerek te olsa zina ediyorlar...

Sitelerde Paylaş

insan olmak için birininsana birşeyleri yazıp getirmesine ve bunlara uycaksın demesine negerekvar.

zaten ahlakkuralları yazılı olmayan kurallardır ve toplumunyaşantısınagöre geçmişten geleceğe doğru ogününşartlarına uyacak şekilde ilerler.

ayrıca şunuda ekleyim ahlaklı birdin deyip ünyanın en ulu,en ahlaklı insanı diyegösterdikleri peygamberlerininde ne kadar ahlaklı olduğunu hergün yeni bir topicde görüyoruz

.....

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

güncelleme..

konu hakkında yorumda yaziyim..

bir insan zaten hayvan ve hasta ruhlu biri ise, <ister müslüman olsun ister ateist>kesinlikle ahlaksızın vede şerefsizin önde gideni olacaktır....

sevgiler ;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...