Jump to content

Recommended Posts

kepek probleminden nasıl kurtulabilirz?

başta kaşıma ile oluşan yaralarla bir ilgisi varmı?

çünkü yaralar oluşunca kepekte bir artış gözlemleiyorum...

zytinyağı ve badem yağı ile masaj yararlı mııdrı?önerirmisiniz...

drlardan yardım istiyorum...

Sitelerde Paylaş

Normalde deri hücreleri alt tabakadan üste doğru büyürler ve üst tabakada ölerek dökülürler.

Bu yavaş bir süreçtir ve normalde kepeğe neden olmaz. Daha doğrusu kepek farkedilmez.

Ama bazı durumlarda baş derisinde hücrelerin çoğalma hızı artar ve üst tabakalarda çok sayıda hücre ölümü gerçekleşir.

O zaman kepeklenme ortaya çıkar..

Tedavisinde bütün yapılacak baş derisi hücrelerinin hızlı çoğalmasını yavaşlatmaktır.

Kepeğe neden olan süreç başta kaşınmaya da neden olabilir.

Yani baş kaşınmasının nedeni kepek değildir.

Kepek psoriasis ve seboreik dermatitis gibi hastalıkların, baş kaşınması ile birlikte görülen bir yan etkisidir.

Tedavisi oldukça kolaydır..

Herşeyden önce başı kaşınan insan tırnaklarını çok kısa kesmelidir.

Kaşırken tırnaklar baş derisinin yaralanmasına neden olabilir.

Kepek baş derisinde yaralara neden olmaz. Yaraların nedeni kaşıntıdır.

Başı sabunla değil, Selsun denen bir şampuanla yıkamalıdır. Yüzde 2,5'luk selenyum sülfid dir..

Diğer kepek şampuanları da işe yarar..

Kaşınmayı önlemek için de kaşınan yer yüzde birlik hidrokortizon solusyonu ile tedavi edilir. Daha yoğun kortizon kullanılmamalıdır.

Solusyon kreme yeğlenebilir. Losyonu da kullanılabilir.

Sitelerde Paylaş

Ben Hacının dediğinin aksine sabun hatta kükürlü sabun kullanmalısın... normal bir dökülme olsaydı sende kaşınma olmazdı. Bu mantra bağlı deri dökülmesidir. Ciltte yaşayan mantarlar yağ asidi salgılayamazlar bunun için ciltteki sebum ile beslenirler... buda cildin kurumasına ve kaşınmasına neden olur...kükürlü sabun buradaki mantarları ve yağlanmayı yok edecektir.

Sitelerde Paylaş
Ben Hacının dediğinin aksine sabun hatta kükürlü sabun kullanmalısın... normal bir dökülme olsaydı sende kaşınma olmazdı. Bu mantra bağlı deri dökülmesidir. Ciltte yaşayan mantarlar yağ asidi salgılayamazlar bunun için ciltteki sebum ile beslenirler... buda cildin kurumasına ve kaşınmasına neden olur...kükürlü sabun buradaki mantarları ve yağlanmayı yok edecektir.

Bilmediğin bir konuda yorum yapmasan iyi edersin Matematikçi kardeşim.

Burada bir sorunu olanlara yarım etmek istiyoruz..

Bizi baltalıyorsun..

Haddini bilsen iyi edersin.

Kepek bir çok insanı çok rahatsız eden bir durumdur.

İlgisiz iletileri sileceğim.

HACI

Sitelerde Paylaş

Sen sabun kullanma demişsin bende kükürtlü sabun kullanması tavsiye ettim... E bunda silinecek kadar kötü birşey yok gibi geldi... Kepek konusunda yazmak için 6 yıl tıpmı okumalıyım? Kişiye hakaret yok yazımla konuylada alakalalı neden silecek kadar kızdım anlayamadım .... Seviyeni gösterdin yine...

Sitelerde Paylaş
Sen sabun kullanma demişsin bende kükürtlü sabun kullanması tavsiye ettim... E bunda silinecek kadar kötü birşey yok gibi geldi... Kepek konusunda yazmak için 6 yıl tıpmı okumalıyım? Kişiye hakaret yok yazımla konuylada alakalalı neden silecek kadar kızdım anlayamadım .... Seviyeni gösterdin yine...

Matematikçi kardeşim.

Sorun kepek...... ve kaşıntı.. Ayrıca kaşıntıya bağlı deri erozyonu..

Kükürtlü sabun benim tavsiye ettiğim selsun gibi bir etkiye sahip.. Ama selsun çok daha uygun. Kokusu yok ve etkili..

Kepek basit bir sorun ama, yaygın bir sorun..

Mantar hastalığı gibi bir yorum yapmanız için tıp tahsil etmeniz gerekiyor.

Eğer tıp tahsil etmediyseniz bir tanı koymaya hakkınız yok..

Haddinizi bilin diyorum çünkü siz kesin bir tanı koyuyorsunuz..

Diyorsunuz ki:

Bu mantra bağlı deri dökülmesidir.

Buna hakkınız yok.. Siz doktor musunuz?

Biz burada bir hastaya yardım etmek istiyoruz.

Sizin araya girip, ortalığı karıştırmanız gereksiz..

Doktorlar bir kural olarak en çok karşılaşılan hastalıkları düşünür ve tedavi ederler.

Seboreik dermatitis ve psoriasis (Türkçesi sedef hastalığı) saçda kepeklenmeye en çok neden olan hastalıklardır.

Onlar da da kükürtlü sabun kullanılır ama önce selsun şampanını denemede yararı var.

Hastada mantar olsa bile, onu ancak bu konuda otorite birisi tanır.

Sizin tanınız yersizdir.. Haklı olsanız bile yersizdir.. Çünkü sizin otoritenizin dışında bir durum söz konusudur..

İletileri silmeyeceğim..

İlerde benzer yorumların yapılmaması için silmeyeceğim.

Sitelerde Paylaş

Doktor olmayan kişilerinde şampuan ve sabun önerme hakkı vardır. Kepeğin en büyük nedeni maya mantarı olduğunu bilmek içinde doktor olmaya gerek yoktur.http://www.prnewswire.com/mnr/spectrumscience/30363/

Bana Had bildirmek sana kalmış değil. Yazını silerim gibi tehtidler kendini üstün görme çabasından başka birşey değil... Eşit davranmıyorsun! Bak inançlı birinin daha haddini bildirdim diye seviniyorsun kendince! Ne ilginç sen bildiğim kadarıyla dematologta değilsin, tv reklamı dönen bir konu için bile sabun kullan dememe karşılık bana had bildirme çabasındasın...

Sitelerde Paylaş
Doktor olmayan kişilerinde şampuan ve sabun önerme hakkı vardır. Kepeğin en büyük nedeni maya mantarı olduğunu bilmek içinde doktor olmaya gerek yoktur.http://www.prnewswire.com/mnr/spectrumscience/30363/

Bana Had bildirmek sana kalmış değil. Yazını silerim gibi tehtidler kendini üstün görme çabasından başka birşey değil... Eşit davranmıyorsun! Bak inançlı birinin daha haddini bildirdim diye seviniyorsun kendince! Ne ilginç sen bildiğim kadarıyla dematologta değilsin, tv reklamı dönen bir konu için bile sabun kullan dememe karşılık bana had bildirme çabasındasın...

Sen haddini bilmemeye devam ediyorsun..

Sana kepek ilacı tavsiye ettiğin için değil, yanlış olabilecek bir tanı yaptığın için haddini bilmez dedim..

Hala lafı uzatıyorsun..

Sana haddini bildirmek bana kalmış.. Ben bir tıp doktoruyum..

Senin çizmeyi aşmana burada izin veremem..

Onurun kırılmış olabilir..

Ama sorumlusu yine sensin..

Tekrar ediyorum..

Sorun kepek değil..

Senin yaptığın şu tanı..

Bu mantra bağlı deri dökülmesidir.

Bu sana ait bir tanı..

Ve bu tanı senin eğitim düzeyini aşıyor..

Haddini bil..

Tartışmayı başka bir konuya saptırma..

HACI

Sitelerde Paylaş

güzel kardeşim burası internet ortamı ben kimseye recete yazmadım. Kendi bilgilerime göre bunun mantardan olacağı söylüyorum sen olayları karıştırıyorsun... Ki olaki karşı tarafa zarar verecek birşeyede yazmamışım. Sende dermatolog olmadığın için bu konuda yorum otorite olamazsın. Sende Haddini aştın

Haddini bil

Sana ve forumuna baarılar diliyorum... hoşcakal...

Sitelerde Paylaş
güzel kardeşim burası internet ortamı ben kimseye recete yazmadım. Kendi bilgilerime göre bunun mantardan olacağı söylüyorum sen olayları karıştırıyorsun... Ki olaki karşı tarafa zarar verecek birşeyede yazmamışım. Sende dermatolog olmadığın için bu konuda yorum otorite olamazsın. Sende Haddini aştın

Haddini bil

Sana ve forumuna baarılar diliyorum... hoşcakal...

Yolun açık olsun..

Sonunda umarım düştüğün durumu anlamışsındır..

Benim ne olup olmadığıma nasıl karar verebiliyorsun.

Ya dermatolog isem..

Olmadığımı nasıl bilebilirsin..

Bak bunda da haddini aşıyorsun..

Burası internet diye aklına gelen her saçmalığı yazmana izin vermemiz mi gerekiyor.

Kılıfını zorluyorsun.

Önemli olan karşı tarafa zarar vermen değil.

Zaten istesen de veremezsin..

Haddini bilmemen.....

Fikir değiştokuşu yapsaydın sorun yoktu..

Tartışırdık.

Ama sen yanlışsın ben doğruyum diye paldır küldür tartışmaya katılman bende tepki yarattı..

Benim yerimde sen dahil kim olasaydı aynı tepkiyi gösterirdi..

HACI

Sitelerde Paylaş

Ben epeyidir Türkiye'de bulunmadığım için selsunu nerede bulacağınızı bilemem.

Her eczanede olmalıdır.

Bu arada başka kepek ilacı da alabilirsiniz.

Eczacıya sorun.. Formülü selsun'dan farklı olan ikinci bir kepek ilacı alın ve ikisini birden kullanın.

Önce biri ile başınızı yıkayın.

Sonra aynı banyoda diğer ile başınızı yıkayın.

İki ayrı formül birbirlerinin etkisini artırır..

Ama masraftan kaçınıyorsanız önce yalnız selsunu deneyin.

Yetmezse ikinci kepek ilacını ona eklersiniz..

Yaralar bir sorun ise size bir dermatoloğa görünmenizi tavsiye ediyorum.

Çünkü uzaktan hastalık tedavi etmek sanıldığından çok daha zor.

Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyi ihmal etmeyin.

Çünkü tırnaklarınız kaşınırken deriyi tahriş edebilir ve o da infeksiyona neden olabilir.

HACI

Sitelerde Paylaş
Sigortanız varsa bir dermatoloğa gidin, yoksa da tanıdık bir eczacı bulun kafanızı gösterin.

Ben ne internetten yapılan teşhise inanırım, ne de tedaviye güvenirim.

Gayet yerinde ve doğru bir yaklaşım..

Ama arada bir kuralları çiğniyoruz malesef.

Tedaviyi veya tavsiyeyi reddetmenin de bazı sakıncaları var..

Ama hiç kuşkusuz yanlış tavsiyelerin zararı yararından fazla olabilir.

Yerinizde olsam eczacıya da sormazdım..

Eczacı doktor değil. Hata yapabilir.

Doğrudan doğruya doktora gitmekte yarar var.

Sigortanız yoksa bile alt tarafı bir doktor vizitesi. Kaç para olabilir ki...

Sitelerde Paylaş

Bende çocukluktan beri kepek sorunu yaşıyorum. Denemediğim şampuan, ilaç kalmadı. Şampuanların hiç bir faydası yok. Eczaneden aldığım ilaçlar, geçici olarak kepeği engelliyor ancak kullanımı bıraktığımda tekrar sorun ortaya çıkıyor. Gitmediğim dermatolog kalmadı.

Kepeklerimle aramda duygusal bir bağ oluştu. Ömür boyu beraber olacağız gibi geliyor bana. Ama önereceğiniz ilaçlar için, gönüllü kobay olabilirim.

Sitelerde Paylaş

1.Internet caginda kepek nedir nasil tedavi edilir konusundaki bilgilere ulasmak cok basittir,burada bu konuda baslik acmak anlamsizdir,ancak belli asamalar gecilmis ve komplike durumlar varsa belki fikir ve tecrube paylasimi olabilir.

2.Sah damarimdan yakinen bilirim ki,doktorlar her konuda fikir yurutme hakkini kendilerinde bulurlar ama mesleki alanlarina en ufak bir mudaheleye dahi hos bakmazlar.

3.Haci'nin diploma sahibi olmayanlarin teshis ve tedavi onermesine karsi cikmasi son derece dogrudur ve desteklenilesidir.

4.Buna mukabil,hastalarin veya tedavi almis olanlarin aksi gorus beyan etmeleri veya tecrubelerini aktarmalari,uyarilarda bulunmalari dogaldir.

5.Matematikci,uzun yillardir tanidigimiz bu forumlarin en eskilerinden olup,son ederce degerli bilgilerle bezeli,saygin ve seviyeli bir arkadasimizdir,ancak nedense bu farkli branslardaki donanimini katilimcilardan esirgeme huyunu devam ettirmektedir.

6.Her ne kadar cekismeler de olsa derhal tatliya baglanmali,anlamsiz kirginliklar,kusup gitmeler vs ile sonuclanmamalidir.

Sitelerde Paylaş

DEHA çok haklı.

Güzel bir yorum yapmış..

Matematikçiye biraz sert çıktım galiba..

Kepek için değmezdi bu sert tartışma..

Ama sorun kepek değildi.

Kepek bahane idi.

Kendisini kırdı isem özür diliyorum..

Umarım bu basit ama sert tartışma için forumu terketmez..

Selamlar..

HACI

Sitelerde Paylaş

Sayın Hacı sizde onaylarsanız Ketoral krem önermek isterim. Yakın zamana kadar bu sıkıntıyı yaşıyordum. Doktorun bu önerisinden sonra kepek sorunum tamamen bitti. Hemen hemen iki yıkama sonrası kepek sorunum ortadan kalktı!

Aslında bu konuda yazmak haddime değil ama o kadar sıkıntı çektim ki öneride bulunmak istedim. Sevgili Hacı'da uygun görürse arkadaşların kullanmasını öneririm...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...