Jump to content

Ateistler Cumhuriyeti Kuruldu..

Recommended Posts

Ateizm belli bir kaynağı, manifestosu olan bir siyasi akım ya da dini akım değil.

olmayabilir.

ama bu ateistlerin devlet kuramayacağı anlamına gelmez...

pekala hoşuna giden siyasi görüşlerden yaralanabilir.

soruyu düzeltip yukarıda tekrar sordum..

saygılar..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 107
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

...

konu dışında ama....

kullandığın resim Ali Nesin e mi ait?

(kendisini çok beğenirim de...)

...

Benim avatarimdaki kisi icin kaynak var bak istersen ;

Robert De Niro

Inanki ateistler bir gün düsünceleri dogrultusunda politikada anayasa maddeleri yapma imkani yakalasalar bu kesinlikle icerisinde bol bol baristan söz eden bir anayasa olur ama iceriginde ateizm kelimesi kesinlikle gecmez. Bende gecmesini istemezdim.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Öğrenecek o kadar çok şeyiniz var ki...

Bakın Doktor ne demiş, forumda dolaşan değil, "Parti kurmak turşu kurmaya benzemez". Şimdi ben diyorum ki devlet kurmakla turşu kurmanın, parti kurmakla turşu kurmak arasındaki ilişki kadar bile alakası yoktur. "İnançlı" olanların herşeyin başlangıçta tastamam olduğuna olan sanıları herşeyin iradeleri dahilinde gerçekleştiğini zannetmelerine yol açmış anlaşılan.

Şimdi işin özü şudur; devlet kurulmaz, oluşur. Devleti oluşturan sanabileceğiniz gibi dışarıdan bir etki değildir; nasıl ki sizi büyüten yiyecekler değilse. Devlet yani insanların dirlik içinde yaşamasını sağlayan mekanizma belli çelişkiler sonucunda oluşmuştur ki buna girmek niyetinde değilim çünkü aranızdaki ön kabulü yüksek "sınıf" saçmalama potansiyeline sahip bulunuyor ve benim bunlarla tartışacak kadar "zekam" yok.

Evrimi anlamadan insanlık tarihini anlayamayacağımız gerçeği bir kez daha karşımıza çıkmış oldu böylece. Devletlerin oluşması tıpkı insanın oluşması gibidir, çevresel şartlara uyum ve bunun yönetilebilmesi. Evet devletler oluşur ve bunu insanı tüketerek yaparlar, ortaya çıkan ise insanın ürettiği bokla orantılı olarak bunu üreten organizmalardır. Yani şunu söylemeye çalışıyorum devlet kuramazsınız onun tükettiği hammadde olabilirsiniz, bunun iyi tarafları yok diyemem ama şunu diyebilirim sen kendini kasma onlar kazma. Bilmem anlatabildim mi?

Detaylı bilgi sakallıda ve onun amca oğlunda, merakınız fazlaysa bibliografya talep edebilirsiniz, tabiki benden değil.

tarihinde gestep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tcbh dostum, soruların farazi olsa da burada bir umuda işaret etmişsin.Ateistlerin yaşamak istediği yönetim biçimlerini kapsayan devletlere yönelik umutları...Evet ben kendi adıma bu umudumu şöyle dile getirebilirim;

Ateist ve Sosyalist değerlere sahip biri olarak,şu devletlerin yönetim biçimlerinde yaşamak isterdim,

Vladimir İlyiç Lenin ve Josef Stalin dönemlerini kapsayan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği

Mao Zedong dönemini kapsayan Çin halk Cumhuriyeti

Ho Chí Minh dönemini kapsayan Vietnam Demokratik Cumhuriyeti

Fidel Alejandro Castro Ruz dönemini kapsayan Küba Cumhuriyetinde

(Burada, tek yıldızıyla ölümsüzleşen efsanevi lider Ernesto Guevara de la Serna yıda anmadan geçmemek lazım.)

Evet bu ülkelerde ve ilgili dönemlerde,savunduğu sosyal değerler ve ortaya koyduğu strateji açısından oralarda yaşamak isterdim!!!

Ahh umutlar ahh,hayatımı inandığım değerleri kapsayan bir dünyada yaşayamadan geçirecek olmam ne kadar acı,bir bilsen...

yeryuzu askin yuzu oluncaya dek ...

tarihinde doktor2005 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
anladım dostum.

o zaman şöyle söyleyeyim..

bir ateistin, sempati duyduğu siyasi görüşleri dikkate alarak oluşturacağı anayasaya göre

yukarıdaki beş maddenin anayasal yanıtı nasıl olur.?..

şimdi oldu herhalde...

olmayabilir.

ama bu ateistlerin devlet kuramayacağı anlamına gelmez...

pekala hoşuna giden siyasi görüşlerden yaralanabilir.

soruyu düzeltip yukarıda tekrar sordum..

saygılar..

Bu noktada tercihler kişiden kişiye değişir, tüm ateistlerin için genelleme yapılamaz, çünkü her ateistin farklı duygu ve düşünceleri vardır. ;)

Mesela doktor2005 istediği sosyalist çizgideki devletin sınırlarınızı çizebilir ama bu her ateistin böyle bir devlette yaşamak istediği anlamına gelmez. Zaten kendiside "kendi adıma" diyerek olayın öznelliğini ortaya koymuştur, burdan ulaşabileceğimiz tek sonuç ateistlerin yaratıcı olgusuna yaklaşımları dışında genelgeçer bir tanıma sığdırılamayacakları ;)

Olay gün ışığına kavuştuysa başka başlıklarda görüşmek üzere :P

Sitelerde Paylaş
tcbh dostum, soruların farazi olsa da burada bir umuda işaret etmişsin.Ateistlerin yaşamak istediği yönetim biçimlerini kapsayan devletlere yönelik umutları...Evet ben kendi adıma bu umudumu şöyle dile getirebilirim;

Ateist ve Sosyalist değerlere sahip biri olarak,şu devletlerin yönetim biçimlerinde yaşamak isterdim,

Vladimir İlyiç Lenin ve Josef Stalin dönemlerini kapsayan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği

Mao Zedong dönemini kapsayan Çin halk Cumhuriyeti

Ho Chí Minh dönemini kapsayan Vietnam Demokratik Cumhuriyeti

Fidel Alejandro Castro Ruz dönemini kapsayan Küba Cumhuriyetinde

(Burada, tek yıldızıyla ölümsüzleşen efsanevi lider Ernesto Guevara de la Serna yıda anmadan geçmemek lazım.)

Evet bu ülkelerde ve ilgili dönemlerde,savunduğu sosyal değerler ve ortaya koyduğu strateji açısından oralarda yaşamak isterdim!!!

Ahh umutlar ahh,hayatımı inandığım değerleri kapsayan bir dünyada yaşayamadan geçirecek olmam ne kadar acı,bir bilsen...

yeryuzu askin yuzu oluncaya dek ...

peki doktor..

ancak daha net şeyler söylemeni bekliyorum.

başlıkta verdiğim 5 maddeye yaklaşımını..

bu ülkelerin bu olaylara yaklaşımı nasıl olmalı sence yada nasıl olmuştur geçmişte

Sitelerde Paylaş
dostum bir ateist memnun olmadığı sistemleri değiştiremez mi?

bir ateist bozuk düzeni değiştirmek için planlar kurmalıdır...

7. yy'dan kalma antik bir kitapta ne yazıyorsa onu yapmaya kalkanlar var bir de... Ateizme anayasa biçmeye kalkıyorsunuz ama yok... Siz ateizmi islamla karıştırdınız yine...

Sitelerde Paylaş
dünyada kabaca, müslüman sayısı kadar ateist vardır. bunu bu sitede öğrendim..sorup öğrenebilirsin..

ayrıca STALİNİN hayatına bir bak istersen

Ben türkiyeyi soruyorum sen dünya diyorsun. Ben dinden bağımsız veya dinsizlerin kurduğu ülkeleri sayıyorum sen gaf diyorsun.

Sonra da dediklerin anlaşılmadı diyorsun. Sen kıtsan ben ne yapayım?

Sitelerde Paylaş

Bak tcbh077, oguz ne guzel ozetlemis.

Bu ne saçmasapan bir başlık... Varsayımlar üzerine soru üretilmiş, haydi cevap verin diyor.. Kardeşim Ateizm'in bir ideoloji, yönetim biçimi olmadığını, hiç manifesto içermediğini ne zaman anlayacaksınız? Bir ateist komünist de olabilir, ırkçı da olabilir, hümanist de, kapitalist de.. O halde farklı ideolojilere sahip bu insanların çatışmadan bir araya gelip nasıl devletleşebileceklerini de göstermelisiniz. Biz bu forumda Kürt-Türk mevzusu yüzünden birbirlerini yiyen, karşılıklı küfürleşen Ateist'ler görüyoruz. Onları bir araya getirmeye gücümüz yetmezken, siz cahil cesaretiyle Ateist devleti kuruverdiniz.. Kurmak ne kelime, sürüyle soru da üretiverdiniz..

Son söz; ütopik mevzulardan soru malzemesi üretmek saçmalıktır. Saçma sorular üretmeye çalışacağınıza, Ateizm'i ne olduğunu öğrenmeye çalışın..

Baskalari da ayni seyi benzer bicimde ifade etmisler. Foruma girdigin gunden beri sana oguz'un yukarida anlattigi seyi anlatiyoruz, bir kulagindan giriyor oburunden cikiyor.

Hala sunu yazabiliyorsun:

ben ATEİZM cumhuriyrti demiyorum...

ATEİSTLERİN kurduğu bir devletten bahsediyorum.

BU devleti kuran ateistler elbette ateizm kaynaklı devlet kurmayacaklar..

ancak ateizm ruhuna uygun sistemleri ve kanunları yapabilirler....

"Ateistlerin kurdugu devlet" ne demektir kardesim? Komunist-ateistler'den mi bahsediyorsun, sosyalistlerden mi, fasistlerden mi, liberallerden mi, Kemalistlerden mi, ingiltere kralicesine bagli monarsistlerden mi, anarsistlerden mi, demokratlardan mi, oligarsistler mi, parlamenter cumhuriyetcilerden mi, kapitalist cumhuriyetcilerden mi, teknorasistlerden mi....? Hangi ateistlerden bahsediyorsun ?

Bu noktada hakkinda iki sey dusunuyorum;

Ya sana anlatilanlari anlayamiyorsun ki, bu senin adina uzucu bir durum.

Ya da art niyetlisin, sirf ateizme saldirabilmek icin, anlamana ragmen anlamamazliktan geliyorsun. Bu da benim icin uzucu bir durum, cunku vaktimi bosa harcamis oluyorum.

Sitelerde Paylaş

Bir ateist degilim ve hani dolayisiyla tabii sorunun muhattabi da degilim ama madem amac bilgi paylasimi ben de bildiklerimi paylasmak istedim..

Simdi Ateist arkadaslar hakli tabii, atesitlerin kurdugu devlet diye tek tip bir devlet modeli olacvagini soylemek abesle istigal.. Hallac, gezgin ve thecrow'un belirttigi uzere ateizmin devleti duzenleyen bir sisteatigi yok.. Yani bu tamamen o devlette bulunan atesitlerin kisisel ve dolayisiyla ortak siyasi gorusleri olup olmamalarina baglidir..

Ve farkli siyasi goruste ateistler olabilir.. Rusya ve Dogu Bloku orneklerindeki sosyalist ateizm ve liberalizmin savunucusu- ayni zamanda piyasa ekonomisi yanlisi FreeMasonry ki ABD ve Cumhuriyet Fransasi'nin kurulusunda bu akimin etkisi oldukca barizdir..

Aslinda Freemasonry de bir anlamda inanclardan bagimsizlik yerine inanclara bagimsizlik ilkesini destekler.. Laiklik ve Sekulerizm arasindaki nuans yani bence..

Tabii iki devletin de kuruldugu cografyadaki konjonkturun bazi gereksinimleri vardi ve farklar bundan dolayi olusmustu..

Yani goruluyor ki iki farkli devlet modelinden soz edilebiliyor somut ormeklerle ki eger 2'den bahsediliebiliyorsa aslinda sonsuzdan bahsedilebiliyor demektir teorik olarak..

Islam ve Yahudilik bu alanda biraz yakindir ki ikisinin de Seriati vardir, yani Turkce'si Sartlar ozel anlamiyla bir toplumun gundelik hayatini duzenleyen kurallar- devlet yasalari'' .. Ama Ateizm ve Hiristiyanlik bu alanlari aslinda duzenlememislerdir.. Katoliklerin yaptigi bu anlamda aslinda sakat bir olusumdur ki bu yuzden Protestanlik asil Hiristiyanlik olarak onem kazanir..

Buradaki fark Isa'nin'' Sezar'in hakki Sezar'a'' sozunun farkli yorumlanmasindan ortaya cikmistir.. E tabii Dogu Roma'nin yaptigi Hiristiyanligi- Paganizm ile baristirmasi cabalartindan da ''genuine'' bir duzenin cikmasini beklemek cok yerinde olmayacaktir..

PS: Konudan ayrilmis gibi gorunse de farkli acilardan bakmaya calistim, hani belki topicin kendi icinde evrilmesine ve anlam kazanamsina yardimci olur, yeni acilimlar ortaya koyabilir diye..

Sitelerde Paylaş

1- devrimci harketler desteklenmelidir.irana savaş açmak mantıksız olurdu el altından pekala ardım edilebilir

2-eğer vatandaşım değilse tabiki geri gönderirim ancak kendi vatandaşlığıma geçirirdim

3- belgeleri medyaya açardım sonuçta tarih bile artık medyanın tekelinde gibi birşey.medyayı kullandıkmı doğruları gösterebiliriz

4-sıkı denetim.arap ülkelerine pakistana irana vize vermezdim

5-kasten adam öldürmenin cezası ömür boyu hapis olmalı.eğer yanlışlıkla oldugu kanıtlandıysa makul bir para cezası olmalı..özellikle idamın geri gelmesini istiyorum pedofililiern idam edilip temizlenmesi gerek

Sitelerde Paylaş
Bak tcbh077, oguz ne guzel ozetlemis.

Baskalari da ayni seyi benzer bicimde ifade etmisler. Foruma girdigin gunden beri sana oguz'un yukarida anlattigi seyi anlatiyoruz, bir kulagindan giriyor oburunden cikiyor.

Hala sunu yazabiliyorsun:

"Ateistlerin kurdugu devlet" ne demektir kardesim? Komunist-ateistler'den mi bahsediyorsun, sosyalistlerden mi, fasistlerden mi, liberallerden mi, Kemalistlerden mi, ingiltere kralicesine bagli monarsistlerden mi, anarsistlerden mi, demokratlardan mi, oligarsistler mi, parlamenter cumhuriyetcilerden mi, kapitalist cumhuriyetcilerden mi, teknorasistlerden mi....? Hangi ateistlerden bahsediyorsun ?

Bu noktada hakkinda iki sey dusunuyorum;

Ya sana anlatilanlari anlayamiyorsun ki, bu senin adina uzucu bir durum.

Ya da art niyetlisin, sirf ateizme saldirabilmek icin, anlamana ragmen anlamamazliktan geliyorsun. Bu da benim icin uzucu bir durum, cunku vaktimi bosa harcamis oluyorum.

yuh yani varya.

hayret yani.

bu kadar açık bir soruyu naden bu kadar karmaşık hale getirdiniz hayret...

yahu dostum ben senin görüşününden bahsediyorum...

bırak komunist ateisti, kemalist ateisti filan...

sen hangisiysen buna göre bir yanıt ver...

komünist ateistsen komunist ateist olarak düşün ve öyle cevap ver.

kemalist ateistsen kemalist ateist bakış açısıyla cevap ver...

bırak diğer ateistleri filan..

yani varya..

dindarlar bile bu kadar yapmıyo yaw....

onlarda kaçıyo ama bu kadarını hiç görmedim..

..

Sitelerde Paylaş
7. yy'dan kalma antik bir kitapta ne yazıyorsa onu yapmaya kalkanlar var bir de... Ateizme anayasa biçmeye kalkıyorsunuz ama yok... Siz ateizmi islamla karıştırdınız yine...

yahu nasıl anlatayım bilmiyorum ki...

ateistler devlet kuramaz mı yani...

diğer devletleri kuranlar tamamen aynı görüşlü mü sanki...

ben diyorum ki

ateistler devlet kurabilir. ve yasaları yazarken çeşitli akımlardan faydalanabilir....

ateizmin devlet biçimi olmadığını olamayacağını ben de biliyorum..

ama ateist biri devlet kurarken ve yasa yazarken çeşitli siyasi akımlardan yararlanabilir.

bunun neresi saçma...

Sitelerde Paylaş

Bakın tcbh077, bu ateistlerin oluşturduğu ülkeyi fazla uzakta aramaya gerek yok .. Norveçin %90 ı ateisttir .. yani bu ülke üzerindende olaya yaklaşabiliriz dimi .. çünkü hayal ederek kurduğumuz bi ülkeden kimse için yararlı sonuçlar çıkmayacaktır .. olayın somutlaştırılmasından yanayım, böyle giderse bi sonuca varılmaz.

Sitelerde Paylaş
1- devrimci harketler desteklenmelidir.irana savaş açmak mantıksız olurdu el altından pekala ardım edilebilir

2-eğer vatandaşım değilse tabiki geri gönderirim ancak kendi vatandaşlığıma geçirirdim

3- belgeleri medyaya açardım sonuçta tarih bile artık medyanın tekelinde gibi birşey.medyayı kullandıkmı doğruları gösterebiliriz

4-sıkı denetim.arap ülkelerine pakistana irana vize vermezdim

5-kasten adam öldürmenin cezası ömür boyu hapis olmalı.eğer yanlışlıkla oldugu kanıtlandıysa makul bir para cezası olmalı..özellikle idamın geri gelmesini istiyorum pedofililiern idam edilip temizlenmesi gerek

HELAL OLSUN THOR..

bir sen ve bir de gezgin kardeş beni anladı bu başlıkta...

diğerlerine örnek olsun bu yanıtınız..

bakın ne güzel yanıt vermiş thor...

lafı gereksiz sözlerle ve kaçamak cevaplarla bu kadar dağıtmasaydınız ne güzel tartışma olacaktı...

tekrar teşk. ederim..

umarım bu yazınız diğer ateistlere örnek olur..

Sitelerde Paylaş
Bakın tcbh077, bu ateistlerin oluşturduğu ülkeyi fazla uzakta aramaya gerek yok .. Norveçin %90 ı ateisttir .. yani bu ülke üzerindende olaya yaklaşabiliriz dimi .. çünkü hayal ederek kurduğumuz bi ülkeden kimse için yararlı sonuçlar çıkmayacaktır .. olayın somutlaştırılmasından yanayım, böyle giderse bi sonuca varılmaz.

dostum ne olur yani iki satır yazsan..

tamam o zaman senin dediğin olsun...

norveçin yasa düzenleyicileri arasında sen de varsın diyelim....

yukarıdaki sorunlara nasıl yaklaşırsın...

(git norveçe bak deme lütfen)

senin düşünceni öğrenmek istiyorum

Sitelerde Paylaş

kim ateizme anayasa biçmeye kalkıyor be kardeşim...

ateizmin bir devlet yönetim şekli olmadığını ben de biliyom...

ama ateist farklı akımlardan yararlanabilir değil mi?

işte bunu yapacaksın...

tüm ateistleri boş ver sen kendi yanıtını ver....

bir ateist olarak dikkate aldığın siyasi görüşler doğrultusunda yanıt vereceksin..

yahu bu kadar kolay bir işi amma uzattınız..

Thor ve gezgin arkadaş kadar cesur olamadınız yani

Sitelerde Paylaş
dostum ne olur yani iki satır yazsan..

tamam o zaman senin dediğin olsun...

norveçin yasa düzenleyicileri arasında sen de varsın diyelim....

yukarıdaki sorunlara nasıl yaklaşırsın...

(git norveçe bak deme lütfen)

senin düşünceni öğrenmek istiyorum

Bu ne cehalettir, bu ne vurdum duymazlık, bu ne akl-i bali olamamaktır, bu nasıl bir şeydir. Üç kuruşluk akılla, saçma sapan sorular sorup birde utanmadan cevap alamamaktan dolayı şikayet ediyor, cevap verdiğini sanan gafilleri örnek gösteriyorsun.

Senin kurduğun devlet neymiş söyle bakalım rezillik yapacağına, ebleh tcbh007....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...