Jump to content

Son Seçim Tahminleriniz

Recommended Posts

• İleti 249
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

seçim tarihi yaklaştıkça kimin gerçekçi kimin hayalperest olduğu yavaş yavaş netlik kazanıyor..

Halledilmişlerin anketlerine bakmayacaksın, ortam daha net gösteriyor neyin ne olduğunu.

Ama asıl anketi pazar akşamı bu saatlerde göreceğiz. Açılan sandık sayısı %40-50'lerde iken.

Halledilmişler derken ekleyelim:

Sayıştay, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay'dan sonra son olarak Danıştay'da da işlem tamam.

Halledilmedik ne kaldı?

Seçimler.

Onu da hallettiniz mi önünüz açık.

Ondan sonra alıştır alıştıra, yasaklaya yasaklaya yol alırsınız teokrasiye doğru.

Sizi tutan olmaz (sanırsınız).

Durmak yok yola devam. :lol:

Sitelerde Paylaş

Zaten yeni yargıtay başkanı uyumlu olacağız dedi. Bunun anlamı hükümete zorluk çıkarmayacağızdır.

Yargıtay Başkanı Kaynak cübbesini giydi

Tarafsızlık ve bağımsızlık yargı erkinin vazgeçilmez, en temel ilkeleridir. Biz dün olduğu gibi bugün ve yarın da tarafsızlık ve bağımsızlıktan ödün vermeyeceğiz. Ayrıca kuvvetler ayrılığı ilkesinin devleti oluşturan kurumların uyum içinde çalışması olduğunu da belirtmek isterim.

Hürriyet

Sitelerde Paylaş

Referandumda anketlerin dediğinden 5 puan daha fazla almadılar mı?

Referandumda iki kuruluş başarısız oldu. Biri Sonar, diğeri A&G.

Diğerleri +-%2-3 tolerans dikkate alındığında başarılı sayılır.

Referandumdaki başarısızlığın başlıca sebebi meseleye sağ-sol çekişmesi gibi bakılması nedeniyle MHP oylarının önemli bir kısmının Evet'e yönelmesi ama anketçilere bunu ifade etmemeleridir. Benzer şekilde Kürt kökenliler de BDP'nin boykot kararına ters düşmemek için anketlerde açık hareket etmemiş ama çoğu sandıkta evet demiştir.

Fakat bu seçim farklı.

Bu seçimde anketleri yanıltanlar, AKP çekincesi içinde olup da görüşlerini farklı yansıtanlar olabilir ama pek kaale alınacak değerde değildir. Belki %1-2.

Bu seçim referandumdan ziyade 2009 belediye seçimleriyle karşılaştırılabilir.

Her ne kadar yerel seçimlerde oylar farklı yönlenebilse de, %39'la neticelenmiş AKP oranı %47'den önemli bir düşüş yaşamıştır.

2009'dan bu yana ise AKP oylarını arttıracak ölçüde kamuoyunu olumlu etkileyememiş, tersine olumsuz etkilenme daha fazla olmuştur.

Dolayısıyla %40 oy AKP için çok büyük başarı sayılır.

Sitelerde Paylaş

Halledilmişlerin anketlerine bakmayacaksın, ortam daha net gösteriyor neyin ne olduğunu.

Ama asıl anketi pazar akşamı bu saatlerde göreceğiz. Açılan sandık sayısı %40-50'lerde iken.

Halledilmişler derken ekleyelim:

Sayıştay, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay'dan sonra son olarak Danıştay'da da işlem tamam.

Halledilmedik ne kaldı?

Seçimler.

Onu da hallettiniz mi önünüz açık.

Ondan sonra alıştır alıştıra, yasaklaya yasaklaya yol alırsınız teokrasiye doğru.

Sizi tutan olmaz (sanırsınız).

Durmak yok yola devam. :lol:

tabii, b planınız da o zaten..

chpyi üfürerek şişirdiğiniz balon sandıklar açıldığında patlayınca bu sefer "seçimler de halledildi!" diyerek hile yaygaraları kopartacaksınız. ama hoş göreceğim. züürt tesellisi serbest :)

Sitelerde Paylaş

tabii, b planınız da o zaten..

chpyi üfürerek şişirdiğiniz balon sandıklar açıldığında patlayınca bu sefer "seçimler de halledildi!" diyerek hile yaygaraları kopartacaksınız. ama hoş göreceğim. züürt tesellisi serbest :)

Çok pis patlayacak valla.. klişe olacak ama bu millet harbiden mal ya..

Sitelerde Paylaş

Diyarbakır baro başkanı niye diyarbakırdan değilde istanbuldan aday. ?

Daha çok pkk'lı meclise girsin diyemi .?

Seçimde uyuma istanbul at tokatı Cehape'ye.

bence cahape de biliyor güneydoğudan bir mok alamayacağını. eğer öyle bir ihtimal görselerdi onu mutlaka diyarbakırdan aday yaparlardı..

kürt seçmenin aklını çelip ak partiden vazgeçirmek o kadar kolay değil. bdplilerin de çoğu kemalistler gibi fanatik zaten. onlardan da bir ekmek çıkmaz.

bence sen de ak partiye gel flavius.

bak cahape diyarbakırlı sezgini istanbuldan aday yaparken, ak parti faruk çeliki urfadan aday gösteriyor. :)

Çok pis patlayacak valla..

sevdim seni adamım :)

gerçeğin üç aşaması:

1 dalga geçilir

2 şiddetle reddedilir

3 kabul edilir

sen üçüncü aşamaya varmışsın :)

Sitelerde Paylaş

Bu da Nihat Genç'in tahmini:

AKP ve medya ve anket şirketleri öyle sert bir baskı oluşturdu ki Türkiye halkı daha seçim yapılmadan yüzde elli AKP üstünlüğünü normal görmeye kabul etmeye çoktan başladı.

En muhalifler dahi AKP’yi yüzde 45’lerin altında göstermeye çekiniyor.

Üstelik en muhalif yazarlar dahi ‘yanılma’ korkusu yüzünden çıt çıkaramıyor, yanılın kardeşim, ölüm mü var sonunda, şurada seçime birkaç gün kaldı, bu üç günü hiç değilse zihniniz özgür yaşasın, rahat olun, AKP’nin beyinlerimizde yarattığı betonarme ‘algı’nın esiri olmayın, tabii ki insanız tabii ki hislerimiz tahminlerimiz tutmayabilir, ne var bunda, niçin çekiniyor içinizden geldiği gibi konuşamıyorsunuz.

İşte benim tahminlerim, AKP: yüzde 33, 34, 35, 36 BANDINDA

CHP: yüzde 26, 27, 28, 29 BANDINDA.

MHP: yüzde 16, 17, 18, 19 BANDINDA.

BDP: yüzde 6, 7 BANDINDA.

Güçbirliği bağımsızları: yüzde 2, 2,5 BANDINDA.

Diğer bağımsızlar: yüzde 1, 1,5 BANDINDA.

Oh be. Rahat ettim. Siz de rahat olun.

Hiçbir seçim arefesinde bu denli ağır AKP baskısı görmemiştim, eskilerin deyimidir, dişi timsah Nil’den başını çıkartmaya korkuyor Arap düzer diye…

http://www.nihat-genc.com/nihatgenc/yazlar/203-12-haziran-secimleri

sevdim seni adamım :)

gerçeğin üç aşaması:

1 dalga geçilir

2 şiddetle reddedilir

3 kabul edilir

sen üçüncü aşamaya varmışsın :)

Öyle işte tabii. Memleket nüfusunun büyük çoğunluğunun dünyadan habersiz niteliksiz bir yığın olduğunu kabul ediyorum. Bunu ben yapmadım, benim suçum değil. Öyle bir yer Türkiye işte. Bu ülkede %30luk şanssız bir azınlık var, cahil cühelanın elinde oyuncak olmuşlar. O cahil cühelalar kötü insanlar mı? Yoo, birey olarak altın gibi insanlar (askerden, sokaktan tecrübelerim) ama hıyarlar işte naapçan...

"Suçu halka at kurtul" demiyorum. Sadece gerçek bu.

tarihinde Yer Su tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

AKP nin kurdugu korku imparatorluguna ve olusturdugu baski'ya ragmen kendi yarattigi programlanmis halk tabaninin genisligi sayesinde 40% i bulacagini dusunuyorum. CHP ise yenilenme sureci, halkla barismasi, uzun zamandir hitap edemedigi kesimle iletisime gecmesi ve bu kesim icin bir sekilde Ekonomik projeler uretmesi nedeniyle oy orani 30% u bulacaktir, 32% ye kadar cikabilir ancak daha fazla yukselecegini sanmiyorum. Turkiye'de bu tip asiri yon degistirmeler pek mumkun degil/farazi. MHP nin ise kesinlikle 11% i gecebilecegini dusunmuyorum, baraji ufak bir farkla asacaktir ancak o sinirda kalmasi buyuk olasilik. Zira hicbir projeleri, yenilik soylemleri, veya umut vaad etmeleri dahi soz konusu bile degil, sadece kendi tabanindan oy alacaktir. Bu taban da zaten 10,2% civarinda oy kazandiriyor maksimum.

Saygilar.

tarihinde Deus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...