Jump to content

Son Seçim Tahminleriniz

Recommended Posts

• İleti 249
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir şey sormak istiyorum: %47 - % 34 yani yaklaşık %13 lük kitle kim? AKPye bu oylar kimden geldi?

Ve de Refah partisinin %20'lik (o zamanlar büyük olay olan) oy oranı ve %47 arasındaki farkı hangi kesimle açıklayabilirsiniz? On senede bu insanların nüfusu ikiye mi katladı?

Ve de en önemlisi, AKP'nin çekirdek seçmenine döndüğü, din söyleminin artık suç olma düzeyinde abartıldığu şu dönemde bazılarının tahmin ettiği %50 nereden gelme?

Eskiden sağın oyları bölünüyordu şimdi bölünmüyor. AKP'nin tabanı sadece refahçılardan oluşmuyor.

Millet şöyle düşünüyor, eğer AKP'ye oy vermessem CHP gelicek. Yani sağcılar eskiden tek bir partide birleşemediği için sol birleşmişti ve Ecevit başa gelmişti. Solun tekrar gelmesini istemedikleri için her ne kadar gönülleri başka partide de olsa AKP'ye veriyor.

Sitelerde Paylaş

Eskiden sağın oyları bölünüyordu şimdi bölünmüyor. AKP'nin tabanı sadece refahçılardan oluşmuyor.

Millet şöyle düşünüyor, eğer AKP'ye oy vermessem CHP gelicek. Yani sağcılar eskiden tek bir partide birleşemediği için sol birleşmişti ve Ecevit başa gelmişti. Solun tekrar gelmesini istemedikleri için her ne kadar gönülleri başka partide de olsa AKP'ye veriyor.

ülkenin başına ne geldiyse şu sağcılık denen saçma sapan şey yüzünden geliyor..

Sitelerde Paylaş

normalde Saadet Partisi'nin %20 falan alması lazım. Yine AKP'de aynı şekilde. Ama işte milli görüşün %70'i AKP'de birleşiyor.

yakacağız hepsini diri diri.sonra çıkan yağlarını sabun niyetine kullancağız.gerçi pislikten ne kadar sabun olur orası ayrı bir tartışma konusu??kavgamı çok okudum galiba :D :D

tarihinde AteistKemalistBirey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mhp baraj dışı. Akp tek başına iktidar, tek muhalefet chp belki koalisyonda olabilir. Bu arada Akp'nin kemik oyu dışındaki oylar nereden geliyor diye soranlar olmuş. Güneydoğuda ve doğuda bdpden çalıyor, iç ve doğu anadoluda mhpden ve kararsızlar var tabii. Güneydoğuda çalışan iki parti var bdp ve akp, güneydoğuda bdpnin tek rakibi akp ve dolayısıyla bdpye alternatif oluşturuyor buda güneydoğudan çok oy almasını sağlıyor, güneydoğuda bdpden bıkanlarda akpye oy veriyorlar.

Akp ve Chp birlikte mhp ve bdpyi bitirirler 2 partili sisteme geçerler bence. Ayrıca akp terörüde bitiremesede minimize eder. Güneydoğuda sorunu çözebilecek tek parti akp.

Sitelerde Paylaş
yakacağız hepsini diri diri.sonra çıkan yağlarını sabun niyetine kullancağız.gerçi pislikten ne kadar sabun olur orası ayrı bir tartışma konusu??kavgamı çok okudum galiba

"Bakın Kemalistler faşist-ırkçı işte!" dedirtme rolleri mi bunlar?

Böyle numaraları kimse yemiyor artık.!

Sitelerde Paylaş

Sivas'tan öteye gidemez diyordu şimdi Silivri kandil bağı diyor:) Tayyip hasedinden çatlıyor Güneydoğu'da kalabalık mitingleri görünce.Resmen demokratik mitinglere katılım göstere Kürt halkını PKK yandaşı olarak lanse ediyor.

Göreceksiniz.Bu oylara da yansıyacaktır.CHP güneydoğuda ciddi oy alacak ve milletvekili sayısı o bölgede 20 artacaktır.

%30 oydan eminim.

Senelik imam ihtiyacının 3 bin olmasına rağmen 80 bin mezun olması ciddi çarpıklıkken sırf din ve inanç eksenli düşünce yaygın olsun ditye imam hatipleri kapatıyorlar diye yaygara yapıyorlar.

Yaygarıcalara hadlerini sandıkta bildirme zamanıdır.

tarihinde Galileo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mhp baraj dışı. Akp tek başına iktidar, tek muhalefet chp belki koalisyonda olabilir. Bu arada Akp'nin kemik oyu dışındaki oylar nereden geliyor diye soranlar olmuş. Güneydoğuda ve doğuda bdpden çalıyor, iç ve doğu anadoluda mhpden ve kararsızlar var tabii. Güneydoğuda çalışan iki parti var bdp ve akp, güneydoğuda bdpnin tek rakibi akp ve dolayısıyla bdpye alternatif oluşturuyor buda güneydoğudan çok oy almasını sağlıyor, güneydoğuda bdpden bıkanlarda akpye oy veriyorlar.

Akp ve Chp birlikte mhp ve bdpyi bitirirler 2 partili sisteme geçerler bence. Ayrıca akp terörüde bitiremesede minimize eder. Güneydoğuda sorunu çözebilecek tek parti akp.

İki partili yapıda birinin Kürtlerin taleplerine daha müsait olması gerekiyor.Şu anki söylemlere bakılırsa CHP bu duruma yelken açmış gibi.

Avrupa Parlementosunun özerk yerel yönetimler çağrısını CHP dikkate alacağını söyledi, AKP bunu ülkeyi bölmek isteyen CHP diye yorumlamaya başladı.İyice sıçtı yani.60 yıllık mevzuları deşerek CHP'ye nasıl saldıracağını bilemiyor.

Yeri gelince AB'ci yeri gelince statükocu olan AKP'nin ikiyüzlülüğü değil mi bu?AKP neden yerelyönetimlerin Ankara'ya bağımlı kalmasından yana?Belediye hizmetlerinden siyasal rant elde etmek için olmasın?Çünkü sürekli belediye hizmetleri üzerinden genel seçim propagandası yapıyor.Oysa yerel seçime girmiyoruz.

tarihinde Galileo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

AKP'nin Ankara İstanbul projelerinin de işe yarayacağını düşünmüyorum.

Zaten bu projeleri belediye başkanları açıklamalıdır. Hükümetin işi değil. (kanal projesi hariç)

Projeler uzun vadelidir. 2023 'e kadar da zaten bitmezler.

Bir de akpnin 2023 söylemi de saçmalıktır. 2023e 12 yıl var. Bu da en az 3 seçim demektir.

20 yıldır akp zihniyeti Ankara da belediye koltuğunda oturuyor. Ama Ankaranın durumu ortada.

Oy kaybı artık kaçınılmazdır.

Bir şey sormak istiyorum: %47 - % 34 yani yaklaşık %13 lük kitle kim? AKPye bu oylar kimden geldi?

Ve de Refah partisinin %20'lik (o zamanlar büyük olay olan) oy oranı ve %47 arasındaki farkı hangi kesimle açıklayabilirsiniz? On senede bu insanların nüfusu ikiye mi katladı?

Ve de en önemlisi, AKP'nin çekirdek seçmenine döndüğü, din söyleminin artık suç olma düzeyinde abartıldığu şu dönemde bazılarının tahmin ettiği %50 nereden gelme?

AKP'nin 2002de seçimi kazanmasının nedenleri bellidir:

Koalisyondaki partiler zaten ülkeyi ekonomik krize götürdüklerinden büyük oy kaybı yaşamışlardır.

Diğer partiler de eskinin partileridir.

DYP ve Çiller daha önce denenmiş ve başarısız olmuştur.

Halk artık yıllanmış siyasetçileri istememiştir.

CHP'nin oyları DSP'ye gidip 1. parti yapmıştır.

Sonra o oyların bir kısmı CHP'ye geri dönmüş, bir kısmı da diğer partilere dağılmıştır.

Genç Parti bile %7 oy almıştır. Bu az buz bir oy değildir.

GP'ye DYP-ANAP tan büyük oy gelmiştir. GP olmasıydı DYP barajdışı kalmazdı. Zaten kıl payı kaçırmıştır.

RP oyları da AKP'ye gitmiştir.

Medyada da Tayyip'in büyük bir reklamı yapılmıştır. Hapse girmiş çıkmış ve yasaklıdır.

Derviş faktörünü de unutmamak gerekir. Adam gelip önce DSP'nin içini karıştırmış. ismail cem ve hüsamettin özkanı ayartıp parti kurdurtmuş, sonra da o partiyi yüz üstü bırakıp CHP'ye geçmiştir.

2007 de de Merkez sağ yoktur. ANAP ve DYP varlık gösterememiştir.

İki parti birleşmek için hamle yapmışlardır. Aslında birleşip iyi bir genel başkan bulsalardı bir nebze başarılı olabilirlerdi.

Ama orada da bir katakulli olmuş ve birleşememişlerdir. Halk da bunlardan adam olmaz demiş ve AKP merkez sağ boşluğunu doldurmuştur.

Tabi belediylerin de AKP'nin elinde olmasının faydası büyüktür.

Tabii e-muhtıra da AKP'nin ekmeğine yağ sürmüştür. Mağdurum da MAğdurum diyerek ve yine liboş medyanın desteğiyle ve tabii Müslüman cumhurbaşkanı seçtirmiyorlar sloganıyla seçimi kazanmışlardır.

CHP laiklik demiş ama halk nazarında itibar görmemiştir. Cumhuriyet mitinglerinin etkisini liboş basın küçültmek için bunlar darbeci diyerek AKP yalamalığı yapmaya devam etmiştir.

Bu sonuçlar AKP'ye ezici üstünlük sağlamıştır.

Ha bir de şu var Bu liboş basın sürekli olarak AKP'den başka alternatif yok diyerek kafası muğlak olan seçmeni AKPye çekmiştir.

Sitelerde Paylaş

AKP'nin Ankara İstanbul projelerinin de işe yarayacağını düşünmüyorum.

Zaten bu projeleri belediye başkanları açıklamalıdır. Hükümetin işi değil. (kanal projesi hariç)

Projeler uzun vadelidir. 2023 'e kadar da zaten bitmezler.

Bir de akpnin 2023 söylemi de saçmalıktır. 2023e 12 yıl var. Bu da en az 3 seçim demektir.

20 yıldır akp zihniyeti Ankara da belediye koltuğunda oturuyor. Ama Ankaranın durumu ortada.

Oy kaybı artık kaçınılmazdır.

AKP bu projeleri memlekete gerçekten fayda getirsin diye icat etmiyor ki.

Adamlar milletin gözünü nasıl boyarız, oylarını nasıl toplarız çok iyi bildikleri için üretiyorlar bu proje denilen saçmalıkları.

Tabii bu arada, projeleri de kendi yandaşlarına ihale edip o biçim para kaldıracaklarının da hesabını yapıyorlar.

Bizim millet gösterişe düşkün.

Kıçını silecek bez bulamazken .çmaya kürkle giden bir millet bu birader.

Ve emin ol bu proje sahtekarlığı AKP'ye oy getirecektir.

İşlerini çok iyi biliyor bu adamlar.

Sitelerde Paylaş

Ortada kürtlerin talebi gibi genel bir durum yok. Kürtlerin bir kısmı akpli ve nurcu, küçük bir kısmı chpli ve alevi, bir kısmı bdpli, azınlıkta olsa mhplide var, sonra ideolojik veya sosyal sorunu olmayan kürtlerde var, yani bir kısmıda apolitik. Ortak bir kürt hareketi falan yok yani. Senin kürtlerin talebi dediğin, siyasi bir parti olan bdpnin taleplerinden ibaret ki kürtlerin bdpye oy veren kısmının bile hepsinin talepleri değil, yani bdpnin içinde de bir birlik falan yok öyle.

Sitelerde Paylaş

"Bakın Kemalistler faşist-ırkçı işte!" dedirtme rolleri mi bunlar?

Böyle numaraları kimse yemiyor artık.!

sen beni hiç tanımamışsın pante :) akpli şeriatçı falan değilim ikisininde şimdi...nefret ediyorum akpden.ayrıca yorumlarımı sana beğendirecek değilim.sen kızacaksın diye düşüncelerimi söylemeyecekmiyim yani.çok diyorsan ben faşistim var mı?

Sitelerde Paylaş
sen beni hiç tanımamışsın pante smile.gif akpli şeriatçı falan değilim ikisininde şimdi...nefret ediyorum akpden.ayrıca yorumlarımı sana beğendirecek değilim.sen kızacaksın diye düşüncelerimi söylemeyecekmiyim yani.çok diyorsan ben faşistim var mı?

AKB, sana kızmayacağımı ö.m.'lerine verdiğim yanıtlarda da belirttim.

Özgürce fikirlerini sergilemelisin tabi. Ama ben de her kim olursa olsun bana göre yanlış gördüğüm fikrini eleştiririm.

Senin ya da bir başkasının karşıt fikirde olmasının benim açımdan hiçbir önemi yok.

Tersine benim önemsediğim fikirini-yapısını net olarak ortaya koymasıdır. Birilerinin etkisiyle farklı görüntüler içinde olmamasıdır.

Sen bu konuda hatalar yaptın. Bir ara TKP'li bile oldun. :)

Eğer bugüne kadar ortaya koydukların doğruysa benim çıkarımım; Türkçü-milliyetçi bir yapıya sahip olduğun ve katı siyasetlerden yanasın.

Ama ırkçı ya da faşist olduğunu bilemem. Bu konuda yazdıklarını smile koymadan net olarak belirttiğinde anlaşılabilirsin.

Örneğin Akhenaton ne kadar net değil mi? Ona kızıyor muyum? Niye kızayım? Ama yeri geldiğinde kapışırız, dayağı yer, gider. :D

Sen de sanaldasın, rahat ol ve net yaz. Ama forum kurallarına da ters düşüp ceza almaya teşvik etmiş olmayayım. Aşırı ırkçılık da sergileme ki atılmayasın. :)

Sitelerde Paylaş

AKB, sana kızmayacağımı ö.m.'lerine verdiğim yanıtlarda da belirttim.

Özgürce fikirlerini sergilemelisin tabi. Ama ben de her kim olursa olsun bana göre yanlış gördüğüm fikrini eleştiririm.

Senin ya da bir başkasının karşıt fikirde olmasının benim açımdan hiçbir önemi yok.

Tersine benim önemsediğim fikirini-yapısını net olarak ortaya koymasıdır. Birilerinin etkisiyle farklı görüntüler içinde olmamasıdır.

Sen bu konuda hatalar yaptın. Bir ara TKP'li bile oldun. :)

Eğer bugüne kadar ortaya koydukların doğruysa benim çıkarımım; Türkçü-milliyetçi bir yapıya sahip olduğun ve katı siyasetlerden yanasın.

Ama ırkçı ya da faşist olduğunu bilemem. Bu konuda yazdıklarını smile koymadan net olarak belirttiğinde anlaşılabilirsin.

Örneğin Akhenaton ne kadar net değil mi? Ona kızıyor muyum? Niye kızayım? Ama yeri geldiğinde kapışırız, dayağı yer, gider. :D

Sen de sanaldasın, rahat ol ve net yaz. Ama forum kurallarına da ters düşüp ceza almaya teşvik etmiş olmayayım. Aşırı ırkçılık da sergileme ki atılmayasın. :)

türkçü değil aşırı türk milliyetçisiyim.türkçülük ülkücülük işim olmaz.ama beni akpli olarak lanse etmeni anlayamadım bir türlü.her chp eleştirisi yapan akpli olacaksa ohooo...ayrıca vatana ihanet edenlerin gebertilmesini savunan bir faşistim..

Sitelerde Paylaş

AKP bu projeleri memlekete gerçekten fayda getirsin diye icat etmiyor ki.

Adamlar milletin gözünü nasıl boyarız, oylarını nasıl toplarız çok iyi bildikleri için üretiyorlar bu proje denilen saçmalıkları.

Tabii bu arada, projeleri de kendi yandaşlarına ihale edip o biçim para kaldıracaklarının da hesabını yapıyorlar.

Bizim millet gösterişe düşkün.

Kıçını silecek bez bulamazken .çmaya kürkle giden bir millet bu birader.

Ve emin ol bu proje sahtekarlığı AKP'ye oy getirecektir.

İşlerini çok iyi biliyor bu adamlar.

İşlerini bilmekten çok öyle yapmak zorundalar.

Ortada ülke yönetimini dönüştürmeye odaklı bir yapılanma var, bu yapının güçlenmesi için kendi sermayedarı, kendi medyası olmasının yanında besleyebildiği insan sayısı da artmalı. Bu beslenecek insanlar örgütün üstünde değil tabanında. Siyasi görüş, ülkü birliğinden çok, maddi bağlantılar ile tabanı büyütmek zorundalar.

Sitelerde Paylaş

Pante seçimlerde hile yapıldığına dair kesin ifadeler kullanıyorsun. Dava falan açmayı denedin mi? Bir belge, resmi bir evrak var mı yanınızda? Yoksa havaya sıkıyorum mu diyorsunuz?

Arkadaşlar millet akpyi seçiyor işte hala bok atmasanız nasıl olur? Kabul etmek zorundasınız ne bu böle hile vardır bilmem ne vardır çocuk gibi. Kaç kere seçime gidildi referandum yapıldı hepsinde akp fark attı, hepsinde mi hile vardı yani? (: Yok böyle birşey. Bizde meraklısı değiliz de böyle de kuru gürültü yapmıyoruz. Doğru düzgün muhalefet yok ki bu sonuç normal. Hala bu 80 model ''hile vardır'' anlayışının hüküm sürmesi çok kötü. Geçin bunu artık.

Sitelerde Paylaş

Onunda adı var, söylesene; "Ulusalcılık" "Kemalizm" diye.. Avrupa'da bilindiği adıyla da Nasyonal Sosyalizm.. İP, HKP, HEP, SİP, ADD vb. gibi kuruluşların savunduğu.. Ergenekon davasının direk muhatabı olan kesim.. Gerçek Atatürkçü AteistKemalistBirey gibi üyelerdir. Pante gibilerse, halen Atatürkçülüğü demokratik bir çizgi sanmaktadır. Bu yazdıklarım AKP'yi onayladığım anlamına gelmesin, al birini vur ötekine.. Birinizin diğerinden farkı yok.

sen milliyetçi değilsin,Atatürkçü değilsin onları beğenmiyorsun diye biz olmayalım mı inançsız? ben solcu sağcı devrimci falan da değilim ayrıca.Atatürk demokrat değildi o yüzden çok partili sisteme geçti değil mi :D onun için egemenlik kayıtsız şartsız milletindir falan dedi değil mi?

Sitelerde Paylaş

Elbette değilsin, Bir solcu, devrimci ve demokratik kişilik hiç bir zaman şovenist politikaları desteklemez. Bahsetmek istediğim, Faşizmin Türkiye'de ki üç türü; Türkçülük (Nihal Atsız), Ülkücülük (Alparslan Türkeş) ve Kemalist-Ulusalcılık ya da Kemalist-Nasyonalizm (M.K.Atatürk) tarafından kurulmuş olduğu ve birbirlerinden hemen hiç farklarının bulunmadığıydı. Olan farklarsa aynı şeyin laciverti hesabı, gözönüne alınmayacak kadar önemsiz ayrıntılardan ibaret.

Yani Türkçü'de Ülkücü'de Atatürkçü'de Aşırı Türk Milliyetçisidir zaten. Kendini onlardan ayırman fazla manidar değil.

size inat NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!

Sitelerde Paylaş

Elbette değilsin, Bir solcu, devrimci ve demokratik kişilik hiç bir zaman şovenist politikaları desteklemez. Bahsetmek istediğim, Faşizmin Türkiye'de ki üç türü; Türkçülük (Nihal Atsız), Ülkücülük (Alparslan Türkeş) ve Kemalist-Ulusalcılık ya da Kemalist-Nasyonalizm (M.K.Atatürk) tarafından kurulmuş olduğu ve birbirlerinden hemen hiç farklarının bulunmadığıydı. Olan farklarsa aynı şeyin laciverti hesabı, gözönüne alınmayacak kadar önemsiz ayrıntılardan ibaret.

Yani Türkçü'de Ülkücü'de Atatürkçü'de Aşırı Türk Milliyetçisidir zaten. Kendini onlardan ayırman fazla manidar değil.

atsızı da türkeşi de sevmem.onlar islamla turanla falan karıştırmaya çalışmış halt etmişler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...