Jump to content

MÜSLÜMAN ÜLKELERİN GERİ KALMASININ NEDENİ

Recommended Posts

arkadaşlar avrupa ve kuzey amerika devletlerinin gelişmesinin sebebi ve islam ülkeleri ile birlikte diğer devletlerin örneğin güney amerika ve afrika ve uzakdoğu (tayland çin vietnam gibi - ancak japonya hariç)ve asya devletlerinin geri kalmasının sebebi islam dini veya herhangi bir din değildir.

eğer islam ülkeleri geri, avrupa zengin, demekki islam iyi bir din değil dersek aynı zamanda nufusunun çoğu hırıstıyan olan avrupa ve hırıstıyanlığa daha sıkı bağlı olan abd gelişmiş ülkeler olduğundan ozaman hırıstiyanlık en iyisi ,yani insanlığın gelişimi için gerekli demek varsayımı çıkar. oysaki hırıstiyanlığın islamdan daha karanlık ve temelsiz din olduğu açıktır (buna itiraz edilmez umarım).

Şimdi gelelim neden avrupa ve abd zengin de islam ülkeleri ile birlikte Dünyanın Geri Kalanı fakir sorusunun cevabına . Cevap Tek Kelime : KÖLELİK.

öZELİKLE : abd ve avrupa ülkeleri 1700 lü yıllarda afrikadan masum ve kendi halinde yaşayan (zencileri ve afrika da ormanlarda toplayıcılıkla geçinen gelişmemiş kabileleri ) insanları toplayıp gemilere doldurup köle yapmışlar yani bu insanlara yemek dahi vermeden hastalalıktan veya açlıktan ölene kadar çalıştırmışlar bu iş gücü sayesinde hem karınlarını doyurmuşlar fazla gıdaları dünyanın geri kalanına satmışlar bu paralarlada eğitim öğretim ve bilimsel araştırmalara yeterli kaynak ve zaman bulabilmişlerdir ve 1850 den sonra kısa bir sürede sanayi devrimini gerçekleştirmişlerdir.

Osmanlının çökmesinin asıl sebebi osmanlının geri kalması değil avrupanın kölelik sayesinde sanayi devrimi ve gelişmeyi normalin çok üzerinde bir hızla ilerletmesidir. Yoksa osmanlı normal insanlığın gelişim sürecine uygun olarak gelişmekteydi ve yenilenmekteydi. anacak köleliğin getirdiği ivmeyi alamayınca çöktü.

tanrı sözün en doğrusunu söyledi.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

arkadaşlar avrupa ve kuzey amerika devletlerinin gelişmesinin sebebi ve islam ülkeleri ile birlikte diğer devletlerin örneğin güney amerika ve afrika ve uzakdoğu (tayland çin vietnam gibi - ancak japonya hariç)ve asya devletlerinin geri kalmasının sebebi islam dini veya herhangi bir din değildir.

eğer islam ülkeleri geri, avrupa zengin, demekki islam iyi bir din değil dersek aynı zamanda nufusunun çoğu hırıstıyan olan avrupa ve hırıstıyanlığa daha sıkı bağlı olan abd gelişmiş ülkeler olduğundan ozaman hırıstiyanlık en iyisi ,yani insanlığın gelişimi için gerekli demek varsayımı çıkar. oysaki hırıstiyanlığın islamdan daha karanlık ve temelsiz din olduğu açıktır (buna itiraz edilmez umarım).

Şimdi gelelim neden avrupa ve abd zengin de islam ülkeleri ile birlikte Dünyanın Geri Kalanı fakir sorusunun cevabına . Cevap Tek Kelime : KÖLELİK.

öZELİKLE : abd ve avrupa ülkeleri 1700 lü yıllarda afrikadan masum ve kendi halinde yaşayan (zencileri ve afrika da ormanlarda toplayıcılıkla geçinen gelişmemiş kabileleri ) insanları toplayıp gemilere doldurup köle yapmışlar yani bu insanlara yemek dahi vermeden hastalalıktan veya açlıktan ölene kadar çalıştırmışlar bu iş gücü sayesinde hem karınlarını doyurmuşlar fazla gıdaları dünyanın geri kalanına satmışlar bu paralarlada eğitim öğretim ve bilimsel araştırmalara yeterli kaynak ve zaman bulabilmişlerdir ve 1850 den sonra kısa bir sürede sanayi devrimini gerçekleştirmişlerdir.

Osmanlının çökmesinin asıl sebebi osmanlının geri kalması değil avrupanın kölelik sayesinde sanayi devrimi ve gelişmeyi normalin çok üzerinde bir hızla ilerletmesidir. Yoksa osmanlı normal insanlığın gelişim sürecine uygun olarak gelişmekteydi ve yenilenmekteydi. anacak köleliğin getirdiği ivmeyi alamayınca çöktü.

Tanrım,

Kainatı yaratmada beceriksiz olduğunu biliyordum ama bilgi noksanlığın olduğunu bilmiyordum. İki tane tez sürmüşsün burda, biri İslamın Hristolardan daha iyi olduğu; diğeri de İslam ülkelerinde köleliğin olmadığı.

1) Hristyanlık ve İslam arasında bağnazlık,yobazlık vesaire konusunda sayfalarca tartışabiliriz. Ancak benim görüşüm İslamın daha yobaz olduğu yönünde. Mutlak bir doğrudan bahsedemeyiz bu konuda. Hristyanlığın daha kötü olduğunu neye dayanarak söylediğini bilmek isterim.

2)İslam ülkelerinde de kölelik vardır. Sadece adı değişiktir. Aşiret düzenini ele alalım. İngiltere,Hollanda gibi ülkelerin pozisyonunda köyün ağası bulunurken, ülkesi sömürülen köleler yerine de bütün gün tarlada çalışan ve hiç bir malı mülkü bulunmayan köylüler vardır. İsim değişikliği seni şaşırtmasın yüce Tanrım, sistem aynı.

Muhammedi öp benim için.

Sitelerde Paylaş

Sadece kölelik değil ki...

İslam'da da kölelik vardı.

Avrupa'nın gelişmesinin nedeni rönesans ile başlayan dinin tahakkümünün kırılmasıdır.

Ve yine coğrafi keşiflerle Amerika, Afrika ve Hindistan'da sömürgeler oluşturarak zenginleşmeye başlamışlardır.

Dinin sorgulanmaya başlaması ile bilim ve felsefenin ilerlemesi neticesinde Avrupa gelişmiştir.

Tabii bu gelişmişlik sömürgeciliği de tetiklemiştir.

Osmanlı ise o dönemlerde Akdeniz'e sıkışmıştır.

Elinde tuttuğu Akdeniz ve Diğer ticaret yolları önemini yitirmiştir.

Tabii bir de dinin bilimin gelişmesini önlemesi de çöküşü kaçınılmaz kılmıştır.

Hristiyanlık İslam'dan aşağı ya da yukarı mevzusu değildir.

Avrupa Hristiyanlığı sorgulayıp Papa'yı ve dini kiliseye tıkmıştır.

İslam ülkeleri ise bunu yapmamış; bilakis geri kalmışlığa çözüm olarak İslam'a daha da bağlanmışlardır.

Bu kısır döngü neticesinde gerileme kaçınılmazdır.

Sitelerde Paylaş

avrupa için rönesansın etkisi yadsınamaz inkar edilemez bence..

modernleşme sürecinde sadece kıta avrupasına değil

tüm dünyaya etkisi oldu rönesansın..

islam ülkelerinde ise durum farklı tabi.

binlerce yıldır süregelen arap kültürü var..

islamdan önceside var yani..

islam daha önceki mevcut rezalete bir çözüm getirmedi tabi,

ama islam öncesindeki bedevilerin, arapların da durumu ortada..

coğrafi açıdan da düşünmek lazım tabi,

bir çöl coğrafyasından bahsediliyorsa..

ekonomiyi, sosyalleşmeyi, kültürü, direkt etkiler coğrafi konum..

Sitelerde Paylaş

ekonomiyi, sosyalleşmeyi, kültürü, direkt etkiler coğrafi konum..[/b]

Önemli etken tabii ancak unutmamak gerekir ki, en önemli neden, bilimsel ya da tekonolojiyle gelen modernleşmenin oluşturduğu düşünce değişimi, tavır değişimi anlamına gelmiyor bu coğrafyada.

Dikkat ederseniz, teisti de ateisti de, astroloğu da doktoru da hayata karşı aynı tavır içinde kalıyor bu ülkelerde... Bence meselenin düğümlendiği nokta burası.

Gelişimin yüz yıllar alacak olmasının esas sebebi bu diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Önemli etken tabii ancak unutmamak gerekir ki, en önemli neden, bilimsel ya da tekonolojiyle gelen modernleşmenin oluşturduğu düşünce değişimi, tavır değişimi anlamına gelmiyor bu coğrafyada.

Dikkat ederseniz, teisti de ateisti de, astroloğu da doktoru da hayata karşı aynı tavır içinde kalıyor bu ülkelerde... Bence meselenin düğümlendiği nokta burası.

Gelişimin yüz yıllar alacak olmasının esas sebebi bu diye düşünüyorum.

o coğrafyada işim gereği bikaç kez bulundum ben.

ordaki mesleki statünün kişilere kazandırdığı ayrıcalılar bile sınırlı..

bunda islam'ın etkisi yok mu, tabiki de var..

ancak burda zaten islam etkenine yeterince dikkat çekilmiş..

modernleşme süreçleri, tarihte de çok fazla direniş hatta katliamlara bile sebep oldu malesef..

osmanlıda bile matbaa efsanesi meşhurdur sosyal bilimciler için (:

örneğin yemen gibi bi yerde, yeni doğmuş kız çocuğu varsa bi ailenin

bebeğini sünnet ettirmek için hocaya götürmemesi, büyük bir isyan olarak algılanır..

süre tanınır..

kız 5-6 yaşlarına gelmişse hala da sünnet edilmemişse, o aile için ciddi bir sorun vardır artık..

önce mahalle baskısı, sonra da -kötü bi ihtimalle- kadı'nın karşısına çıkmak..

hesabını vermek yani bu durumun..

hemde kanun önünde..

yargı kurumu neresi ?

şeriat

kuran ve hatta hadisler ve hatta türlü ulemanın türlü hurafeleri..

benim burda demek istediğim, islam dinine mensub halktan çok,

islam dinini kullanan otoriteye dikkat çekmektir..

islam dini, tekbaşına bir etkendir yine..

evet ama tek etken değildir..

vurgulamak istediğim de bu zaten (:

Sitelerde Paylaş

İslam bağnazdır yobazdır. Yeniliklere kapalıdır. En ufak bir yenilik dahi allaha başkaldırı olarak algılanır ve saldırıya uğrar. Ayrıca islam insanları miskinleştirir. İnsanlar faydacı olurlar. ihtiyaçlarını karşılamadığı müddetçe her türlü bilimsel çalışma gereksiz olarak düşünülür. Bunlardan başka neden aramak bence islam gibi bir ortaçağ hatta ilkçağ dinini adam yerine koymak olacaktır. En azından ben böyle düşünüyorum..

Sitelerde Paylaş

Tanrım,

Kainatı yaratmada beceriksiz olduğunu biliyordum ama bilgi noksanlığın olduğunu bilmiyordum. İki tane tez sürmüşsün burda, biri İslamın Hristolardan daha iyi olduğu; diğeri de İslam ülkelerinde köleliğin olmadığı.

1) Hristyanlık ve İslam arasında bağnazlık,yobazlık vesaire konusunda sayfalarca tartışabiliriz. Ancak benim görüşüm İslamın daha yobaz olduğu yönünde. Mutlak bir doğrudan bahsedemeyiz bu konuda. Hristyanlığın daha kötü olduğunu neye dayanarak söylediğini bilmek isterim.

2)İslam ülkelerinde de kölelik vardır. Sadece adı değişiktir. Aşiret düzenini ele alalım. İngiltere,Hollanda gibi ülkelerin pozisyonunda köyün ağası bulunurken, ülkesi sömürülen köleler yerine de bütün gün tarlada çalışan ve hiç bir malı mülkü bulunmayan köylüler vardır. İsim değişikliği seni şaşırtmasın yüce Tanrım, sistem aynı.

Muhammedi öp benim için.

1-) islam ve hırıstiyanlık konusunda söylediğin gibi tartışılabilir ve kişiden kişiye değişir.ancak tanrı olarak benim görüşüm hırıstiyanlık islama göre daha saçma sapan ve tutarsız bir dindir. nedeni ve kanıtlarından sadece ufak bir tanesi bugun 4 incil olması. iznik konseyinden öncede binlerce. oysa islamın tarihte ve bugün bilinen tek kitabı vardır.lafı uzatmak istemiyorum bunun gibi yüzlerce sayılabilir. Yine önemle vurgulamak istiyorum bu konunun açıklığa kavuşturulması için bilgili bir müslüman bilgili bir hırıstiyanın tartışması ve bu tartışmaya hakemlik edecek normal insan zekasına sahip bir ateist lazımdır.

2-İslam ülkelerindeki köleliğe gelince kölelik şimdiki islam toplulmarında islamdan öncede vardı islamdan sonrada oldu. Ancak her ne olduysa sonradan 1000 li yıllardan sonra islam ülkelerinde kölelik münferitlik dahilinde var olduysada ,hızla çöktü. yani toplumsal bir ölçek olmaktan çıktı. avrupada da aynı şekilde kölelik millattan önceki devirlerdede vardı . Acak özellikle tarih verdim ve 1700 lü yılların sonrasından bahsedtim. bundan öncesi değerlendirilmeye alınmamıştır. 1700 lerden sonra kölelik islam ülkelerinin aksine avrupa ve abd de devlet ölçeğinde sürdürülen ve bundan önceki tarihlerde yapılan köle ticaretinin onlarca kat üzerine çıktmıştır. bu günün şartlarında aşiretligi marabalığı toprak ağalığını köle düzenine benzetebilirsiniz ancak marabalık ile köle olmak arasındaki farkı bu konuyu iyi araştırdıktan sonra anlayacağınızdan eminim. araştırın her işi tanrılara bırakmayın.

bu arada muhammedi senin için öpmedim. kendin git öp. ama onun yerine meryemi öptüm. hem senin hemde benim için.

Sitelerde Paylaş

1-) islam ve hırıstiyanlık konusunda söylediğin gibi tartışılabilir ve kişiden kişiye değişir.ancak tanrı olarak benim görüşüm hırıstiyanlık islama göre daha saçma sapan ve tutarsız bir dindir. nedeni ve kanıtlarından sadece ufak bir tanesi bugun 4 incil olması. iznik konseyinden öncede binlerce. oysa islamın tarihte ve bugün bilinen tek kitabı vardır.lafı uzatmak istemiyorum bunun gibi yüzlerce sayılabilir. Yine önemle vurgulamak istiyorum bu konunun açıklığa kavuşturulması için bilgili bir müslüman bilgili bir hırıstiyanın tartışması ve bu tartışmaya hakemlik edecek normal insan zekasına sahip bir ateist lazımdır.

2-İslam ülkelerindeki köleliğe gelince kölelik şimdiki islam toplulmarında islamdan öncede vardı islamdan sonrada oldu. Ancak her ne olduysa sonradan 1000 li yıllardan sonra islam ülkelerinde kölelik münferitlik dahilinde var olduysada ,hızla çöktü. yani toplumsal bir ölçek olmaktan çıktı. avrupada da aynı şekilde kölelik millattan önceki devirlerdede vardı . Acak özellikle tarih verdim ve 1700 lü yılların sonrasından bahsedtim. bundan öncesi değerlendirilmeye alınmamıştır. 1700 lerden sonra kölelik islam ülkelerinin aksine avrupa ve abd de devlet ölçeğinde sürdürülen ve bundan önceki tarihlerde yapılan köle ticaretinin onlarca kat üzerine çıktmıştır. bu günün şartlarında aşiretligi marabalığı toprak ağalığını köle düzenine benzetebilirsiniz ancak marabalık ile köle olmak arasındaki farkı bu konuyu iyi araştırdıktan sonra anlayacağınızdan eminim. araştırın her işi tanrılara bırakmayın.

bu arada muhammedi senin için öpmedim. kendin git öp. ama onun yerine meryemi öptüm. hem senin hemde benim için.

Yüce Tanrım,

1)Saçma sapan ve tutarsız olmayan din yoktur. Bunların arasında yarış yapmak, hangisi daha tutarsızcılık oynamak mantıklı değil.

2)Sandığın gibi ABD'nin büyümesi kölelikten gelmez. ABD, dünyanın en şanslı devletidir;çünkü hiç kirletilmemiş koskocoman ve müthiş zenginliklerle dolu bir coğrafyada bir çok devletin ortak ülkü etrafında bir araya gelmesiyle güçlenmiştir. ABD'yi bu kadar güçlü kılan en önemli 100 faktör sıralansa coğrafyası ilk beşe girer ama kölelik ilk 100'e girermi emin değilim.

Gidip de kart Meryem'i öpecek kadar zevksiz olmana inanamıyorum. Tanrı olabileceğinden emin değilim.

Sitelerde Paylaş

Yüce Tanrım,

1)Saçma sapan ve tutarsız olmayan din yoktur. Bunların arasında yarış yapmak, hangisi daha tutarsızcılık oynamak mantıklı değil.

2)Sandığın gibi ABD'nin büyümesi kölelikten gelmez. ABD, dünyanın en şanslı devletidir;çünkü hiç kirletilmemiş koskocoman ve müthiş zenginliklerle dolu bir coğrafyada bir çok devletin ortak ülkü etrafında bir araya gelmesiyle güçlenmiştir. ABD'yi bu kadar güçlü kılan en önemli 100 faktör sıralansa coğrafyası ilk beşe girer ama kölelik ilk 100'e girermi emin değilim.

Gidip de kart Meryem'i öpecek kadar zevksiz olmana inanamıyorum. Tanrı olabileceğinden emin değilim.

1- bu konu tahminimden çok uzadı sanada katılmak kadar kendimede katılıyorum.

2- dikkat edersen ben abd ve avrupa diye bahsettim. avrupa ise abd nin tersine en yorgun topraklara sahip. hiçbir maden vb zenginlik yok. su desen güney amerikada da var orta afrikada da var uzakdoğu ve hindistanda ise gani. birde bir toprak bakirse işlenmesi ve keşvedilmesi için daha çok işgücüne ihtiyac duyulur. kölelik bu açığı ziyadesiyle kapatmıştır.

ben herkesin tanrısıyım sırf senin bir dileğin yerine gelsin diye meryemi kartta olsa öpebilirim. Ama düşündüğün gibi kart değil. tanrılarla sevişmiş birini kart diyebilmene şaşıyorum . o çok güzel

Sitelerde Paylaş

Adam cıkıyo islam yobazdır şöyledır böyledir E hristiyan olsaydın isa şöyle meryem böyle e yahudiler sence ne blablabla. Hepınız YALAYIP yutmussunuz bu bılgılerı aferin. Millettende inanmasını bekliyorsunuz.

Müslüman ülkelerin geri kalması derken

Türkiye ve iran bence geri kalmıs devlet sayılamazlar.Geneli öyle evet buda insanların iyi olmayan bakış açıları..

Aman bee nede olsa ölecegız diye düşünmeleri. Hırs yapmayıp bir halta sahıp olamamaları.. Evet yanlıstır. Hrıs yapıp bilim adamı olmalı markalasmalı guclu olacagım denilebilmeli. Müslümanlarda bu cok az...

Sizde bir ateist kimliğinizi cıkartıp yorum yapın az gerçekci olun acıyorum cogunuza. Özenti topluluk 5-10 kişi hariç diğerleriniz cocukca hırslar yuzunden dinden çıkmıssınız bunu yazılarla bellı edıyorsunuz. Cogunuz zındık bile değilsiniz.. Uwww iğrenç ne kötü bir mertebedir o.

Sitelerde Paylaş

. Özenti topluluk 5-10 kişi hariç diğerleriniz cocukca hırslar yuzunden dinden çıkmıssınız bunu yazılarla bellı edıyorsunuz. Cogunuz zındık bile değilsiniz.. Uwww iğrenç ne kötü bir mertebedir o.

sende o kutsal mertebende tanrıların gazabına uğrayacak . lanetlendin. dötünden çıban çıkacak ha ha

tarihinde tanrı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bencede müslüman devletlerin geri kalma nedeni islam dinidir..

Tabi bu geri kalmada coğrafya,emparyalizm gibi nedenlerde var ama asıl neden islam dinidir..

Yeniliklere kapalı beyinlerle gelişmek imkansız...

Müslüman ülkelerin arasında gelişmiş ve cağdaş olanı yoktur..

Hak ettiği sekilde yaşıyorrlar bence..

Sitelerde Paylaş

tabi bu konu için bir geri kalmışlık kriteri lazım..

modernizmin kriteri nedir yada

çağdaşlığın kriteri nedir

ilerlemiş ülkeler hangileridir

kriterleri belirlemek lazım -ki bakalım hangisi ileri hangisi geri..

ekonomi eğer bu kriterler arasında olacaksa

müslüman ülkeler arasında da geri kalmamış olan var derim..

uzay bilimleri vb. bir kriter ise, iranın uzaydaki haberalma uydularına bir bakın derim

küreselleşemedi bu müslüman ülkeler diyen olursada

OPEC var islam ülkelerinin kendi birlikleri var bi ton..

geri kalmışlık <<< burda dini değil, siyasi bir kriter bence..

yok dini açıdan geri kalmışlar tartışılacaksa

zaten dinlerin alayı geri kalmış..

bir dine ihtiyaç duyan her insan her devlet geri kalmış..

tarihinde murat-tlv tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Düşündüğün şey bir nevi doğru olabilir..Ama toplumlar geliştikçe herşey daha doğrusu insanlarda kötüleşmiyor mu?

O insanların daha da kötüleşmesini engelleyen şey inançları, dinleri...Yani bunu dine bağlaman anlamsız...

Siz hala insanların din nedeniyle mi suç işlemediklerini düşünüyorsunuz?

Yani dinler insanları dizginliyor öyle mi?

Bu yanlış bir düşüncedir.

Bu klasik basit teist düşüncesinden artık gına geldi.

Din olmazsa adam herkese tecavüz edecek, önüne geleni öldürecek mi? Bu saçmalıktır.

Tarih boyunca Din için işlenen cinayetlerin, katliamların ve işkencelerin çetelesini dahi tutamazsınız.

Sitelerde Paylaş

Dünya üzerinde her şeyin sorumlusu insanın kendisidir. Günah keçisi aramak sorumluluklarımızdan kaçmaya çalışmak gibi olur.

Hiroşima'da atılan bomba ve ölen yüz binlerce insanın sorumlusu BİLİM değil, İNSAN dır.

Depremde ölen binlerce insanın sorumlusu TANRININ GAZABI değil, binaları depreme göre inşa etmeyen ve önlem almayan İNSAN dır.

Pamuk şeker gibi satılan Kalashnikovlarla yapılan iç çatışmalar ve ölen milyonca insanın sorumlusu AK-47 değil, tetiği çeken İNSAN dır.

Din de bunun gibi.

Din insanları maddiyattan, para hırsından, bencillikten uzaklaştırıp toplumsal birliğe, maneviyata, güzel ahlaka yönlendirdiği gibi Haçlı Seferlerine, gericiliğe, Engizisyona, haksız idamlara, irticaya, kızları zorla kapatmaya da sebep oluyor.

Bunu düzeltmek de insanın elinde.

Dindar geçinenlerin yaptığı olaylara bakıp din hedef haline getirilmemeli.

Havayı, çevreyi kirletiyor diye santrallere, fabrikalara küfrediyoruz, ancak onlar sayesinde bu kadar teknolojik ve rahat bir yaşam sürüyoruz.

Ozon deliyor diye deodorantlara karşıyız ama güzel kokmak için sabah akşam eksik etmiyoruz.

Bilime karşı, teknolojiye karşı; bu kadar çift taraflı, geniş temkinli düşünüyoruz ancak din oldumu saldırı anında başlıyor. Bence bu da önyargıdan kaynaklanıyor.

Bilinçaltında dinin zararlı ve kötü bir şey olduğu yatan insan her olayı dine ilişkilendirmekte gecikmeyecektir. Tıpkı laiklik ve cumhuriyet ile kafayı bozmuş yobazlar gibi, her ahlaksızlığı her pisliği laikliğe bağlamak, cumhuriyetin üstüne atmak gibi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...