Jump to content

Daha Evren'in Neyin İçinde Genişlediğini Bilmiyorsunuz

Recommended Posts

karanlık madde ve karanlık enerji deye bir şey var...

bildiğimiz madde ve enerji gibi değiller...

ve bunların evrenin yüzde doksanından fazlasını oluşturduğu sanılıyor...

ne olduğunu bilmiyoruz ama var olduğunu biliyoruz...

tanrıda böyle olabilir...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 115
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hiç alakası yok. Karanlık madde derken bile ''madde'' diyoruz o da bir madde yani. Detaya inildiğinde herşey enerjidir. Ama enerjide bir parçacıktır. Yani karanlık madde de karanlık enerji de maddesel formlardır. Ve tanrıyla hiçbir alakası yoktur.

tarihinde Abra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

>>> Biz görüp anlıyabilelim diye bize gelen sinyaller mi?

Beyin zırvalığa batınca, böyle ardı arkası kesilmez.

Sen görüp anlayabilesin diye gelen bir şey yok. Herşey kendi halinde etrafında "uçup" duran şeyler sadece. Senin yaptığın bunlaır bir şekilde yakalayıp etrafındakileri farketmeye çalışmak.

Sen duyasın veya göresin diye bir şey geldiğin düşünmek bile beyin zortlaması geçiriyor olmanın en açık delilidir invitable. gözünü bağla, kulağını tıka. Otur rayların ortasına. Bakalım tren geldiğini anlayabilmen için sana bir gelen giden olacak mı?

Sitelerde Paylaş

Sen görüp anlayabilesin diye gelen bir şey yok. Herşey kendi halinde etrafında "uçup" duran şeyler sadece. Senin yaptığın bunlaır bir şekilde yakalayıp etrafındakileri farketmeye çalışmak.

Sen duyasın veya göresin diye bir şey geldiğin düşünmek bile beyin zortlaması geçiriyor olmanın en açık delilidir invitable. gözünü bağla, kulağını tıka. Otur rayların ortasına. Bakalım tren geldiğini anlayabilmen için sana bir gelen giden olacak mı?

:) invitable anibalin dedigini yap lütfen:))))

Sitelerde Paylaş

tanrı olsa ne olur olmasa ne olur

yoksa sende mi insanın tekrar diriltilecek ve

cennete konulacağını zannediyorsun

ömürleri boyunca insanlarla iletişime geçmeye tenezzül etmeyen tanrı tekrar canlandırmaya zahmet falan etmez

hiçbir şey vaad etmeyen fakat yinede evreni yaratmış bir tanrı olabileceğini düşünenler varsa

o faydasız tanrınızdan kurtulmalısınız artık

benimle muhatap olmayan sadece dikiz yapan bir tanrı lazım değil bana

Sitelerde Paylaş

Bize senin gibi insanlar lazım anibal ^_^

Sitelerde Paylaş

>>> benimle muhatap olmayan sadece dikiz yapan bir tanrı lazım değil bana

Pedofili peygamber eden tanrının röntgenci olmamasını beklemek pek akla ziyan olur zaten. Gecenin şu saati insanı güldüryor bunlar.

Düşünün şimdi. Koskoca bir kainat yaratacaksınız. Bu kainatın zilyonda birinden bile küçük olan bir gezegen. Bu gezegende 5 milyar yıl bekledikten sonra 100 yıl bile yaşayamayan insanlar yaratacaksınız. O 4.5 milyar yıl boyunca zilyon çeşit canlı var edeceksiniz, uçanı, kaçanı vs. ve zilyon çeşidinide yok edeceksiniz. Sonra da gidip o insanlardan birini peygamber yapacaksınız. Sonra da bakacaksınız, yahu bu peygamberin karıları mızmız ediyor, benim biricik peygamberim dilediği karısının dümenine geçemiyor, olmaz bu böyle diyerek "Karılarından istediğini bırakır, istediğini yatağına alabilirsin. Sırasını geri bırakmış olduklarından da arzu ettiğini yatağına almanda bir sorumluluk yoktur." diye ayet yollayacaksın.

Hassittirin şurdan...

Sitelerde Paylaş

ya inevitablen 3 yıldır forumdasın hala aynı saçma akıl yürütmeler.

hiç mi ilerleme yok sende birader?

"yerinde saaaaaaaaay uygun adım marş" mı dedi birisi sana.

Bilimsel bulguları falan bir yana bırak, neyi bilip, neyi bilmediğini bir yana bırak.

Tanrı, Allah adına her ne dersen sıfatları tutarsız bir varsayımdır.

Hiçbirşeye cevap değildir, bilakis sorunları, soruları arttırır.

Varlık alemini ikiye bölüp

Ahanda bu yaratan

Ahanda bu da yaratılan

demeninde hiç bir gerekçesi ve anlamı yoktur.

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

:D :D :D

Ulen kireç bir alemsin yaw

Bokumuzda bile tanrı olabilir yani

Bokumuzunda %90'ı karanlık madde ya sonuçta.

Karanlık enerji karanlık madde gibi kavramlar fiziksel teoriler ile gözlemler arasındaki uyumsuzlugu gidermek için oraya atılmış varsayımlardır.

Son dererece matematiksel, gözlemsel yapılara dayandırılır bu iddialar

İşin teknik kısmını es geçersek

Tanrı, hodomodo'nun zodomodo'dan cortlamasıdır

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Seçilmiş insanların ondan haber almadığını nasıl ispatlayabiliriz?

yeterbukadar

Benim hiç hayali arkadaşım olmadı ama görünen o ki insanların çoğunluğu büyüdükten sonra da adlarına allah, tanrı, yehoda falan dedikleri hayali arkadaşlara inanmaya devam ediyorlar, işin kötüsü eğer inandıkları şeyler gerçek ise tanrı yalnız bir çocuk,kendi yarattığı koca evrende tek başına canı sıkıldığı için bizi oyuncak niyetine yaratmış, kurşun askerlerle oynar gibi kendi yarattığı, ne yapacağına kendi karar verdiği oyuncaklar için "sen uslu çocuk oldun, seni cennete gönderiyorum" veya "sen yaramaz çıktın, seni cehenneme göndereyim de gör gününü" falan diye kendi kendine eğlenip vakit geçiriyor.

Tanrı var mı yok mu bilmiyorum, zaten bu (felsefe yaparsak) mantıkla veya bilimle falan bilinebilecek bir şey değil, ama eğer bir yaratıcı varsa çocuk ruhlu müdahaleci bir varlık olabileceğine ihtimal vermiyorum, sessiz bir yaratıcı olabilir, peygamberler böyle birşey kurgulayan ve hissettiklerini biz ölümlülere aktarmaya çalışan insanlar olabilir. Fakat muhammed gerçekten yaşadıysa medinede devlet başkanı olduktan sonra eşşeğin kamışına su kaçırmış birader, bu kadar olmaz yani bunu görmemek için de akılsız olmak lazım, onu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Kısaca Canis Majoris üzerine yemin olsun ki Muhammedin evren ve varoluş üzerinde düşündükleri senin benim fikirlerime göre 1400 küsur yıl geri. Tevrat, incil, kuranda ne varsa hepsi masal, hepsi hikaye. Muhammedi boşver, sen gel bana inan, bak Canis Majoris üzerine yemin ettim, bilseydiniz ne büyük bir yemin olduğunu anlardınız yani.

tarihinde MaviPanter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

evrenin her noktada mı genişliyor yoksa sadece galaksiler arası mesafe mi artıyor...

bu genişlemem hızı ne kadar...

yani mesela saniyede ne kadar genişliyoruz...

dünya ile ay ve ve güneş arasındakimesafe de bu genişlemeyle artıyor mu...

dünya da genişliyor mu...

benim şişmanlamam da bu genişlemeden dolayı mı...

bir de bu genişleme geçici bir gözlem olmaz mı...

yani mesela evren bizim gözlemlediğimiz bölge ve zaman da genişliyordur...

atıyorum bir milyar yıl genişleyip iki milyar yıl duran sonra bir milyar yıl daralan bir evrenimiz var ise ...

ve biz onun genişleme seansında gözlemliyorsak..

big bang de dahil tüm evrenle ilgili başlangıç hesaplamalarımız yanlış olmuş olmaz mı...

Sitelerde Paylaş

Arkadaslar ıslam sızlere veyahut dıger dınler de dahı ne kadar sacmalık gıb gelsede bu dunya ıslamı 1400 sene önce de yasıordu ve hala yasıor ...

Form da yazdıgınız kufurler agızdan dılden dökulen her kelımelerınız ıstersenız kabul edın ıstersenız etmeyın bazen soruyorsunuz eger varsa evet eger varsa bu sözlerınızle o ahıret gununde bızlerden cok daha buyuk acıyı bu sözlerınızle sorguya cekıleceksınız...

Onlar 1400 sene öncesınde tevratta olsun ıncıl de olsun ıslam son kıtab olarak kuran da tamamlanmıstır...

Sızler kabul etmeyebılırsınız...

Ama 1400 sene önce bıle ıslam yasanıordu...

Dunyanın %80 90 da ıslamı yasıor bu sıze hıc mantıklı gelmıor mu ?..

Sitelerde Paylaş

Arkadaslar ıslam sızlere veyahut dıger dınler de dahı ne kadar sacmalık gıb gelsede bu dunya ıslamı 1400 sene önce de yasıordu ve hala yasıor ...

Form da yazdıgınız kufurler agızdan dılden dökulen her kelımelerınız ıstersenız kabul edın ıstersenız etmeyın bazen soruyorsunuz eger varsa evet eger varsa bu sözlerınızle o ahıret gununde bızlerden cok daha buyuk acıyı bu sözlerınızle sorguya cekıleceksınız...

Onlar 1400 sene öncesınde tevratta olsun ıncıl de olsun ıslam son kıtab olarak kuran da tamamlanmıstır...

Sızler kabul etmeyebılırsınız...

Ama 1400 sene önce bıle ıslam yasanıordu...

Dunyanın %80 90 da ıslamı yasıor bu sıze hıc mantıklı gelmıor mu ?..

böyle allahmış gibi konuşanlarada kılım sen nerden biliyorsun şayet allah varsada beni cehenneme atacağınıki allahmısın sen?

bk bik bik boş laf hristyan daha çok dünyada ve hristyanlık daha eski hatta musevilik en eskisi museviliğe geçebilirsiniz 6000 yıllık din nasıl olsa boru değil...

Sitelerde Paylaş

@fanidünya...

peki şunu açıklar mısın tevroya göre dünya yaklaşık 6000 yaşında o zaman için ama günümüzde karbon testleriyle ulaşılan sonuç dünyanın yaşının yaklaşık 4.5 milyar yıl olduğu yönünde. Karbon testleri yanlış, nuh tufanıyla dünya büyük basınç altına girdiği için o testler yalan dersen de şayet, başka methodlarla da bu kanıtlandı. Kuranınızda nedne hayvanlar sizin için yaratıldı diyor ama dinazorlardan bahsetmiyor hiç? T-rex filan onları neden sunmuyor bizlere kuranın muhammedin ve allahın en başta?! Bunları açıklar mısın ansızın...

Sitelerde Paylaş

>>> Arkadaslar ıslam sızlere veyahut dıger dınler de dahı ne kadar sacmalık gıb gelsede bu dunya ıslamı 1400 sene önce de yasıordu ve hala yasıor ...

İşte zaten sorunda burada.

1400 yıl öncenin rezilliklerini ve cahilliğini yaşamaya çalışıyorsunuz. Hadi 1400 yıl önce alet edavat yok, teknoloji yok, bilim yok, onlar bu zrıvalıklara inanabiliyor bir yerde, ama siz utanmıyor musunuz bu devirde hala 1400 yıl önceki bedevi rezilliği ve cehaletine inanmaya?

Sitelerde Paylaş

>>> Arkadaslar ıslam sızlere veyahut dıger dınler de dahı ne kadar sacmalık gıb gelsede bu dunya ıslamı 1400 sene önce de yasıordu ve hala yasıor ...

İşte zaten sorunda burada.

1400 yıl öncenin rezilliklerini ve cahilliğini yaşamaya çalışıyorsunuz. Hadi 1400 yıl önce alet edavat yok, teknoloji yok, bilim yok, onlar bu zrıvalıklara inanabiliyor bir yerde, ama siz utanmıyor musunuz bu devirde hala 1400 yıl önceki bedevi rezilliği ve cehaletine inanmaya?

Klas cümleler özeti... şunu ezberleyip tanıdıklarıma söyleyeceğim ama asla kabul etmiyorlar. Gerçekten de dünya benim için kaotik bir ortam... sizin için de öyle mi bilmiyorum ama.... utanmıyor musun demişsin müslümanlara, milyar tane inananı var ne yapalım arkadaş... diyorum ya korkunç bir ortam bu dünya! :-(

Sitelerde Paylaş

>>> big bang de dahil tüm evrenle ilgili başlangıç hesaplamalarımız yanlış olmuş olmaz mı.

Bunu soracağın yer ve şey, "amanda big bang var, demek allah yarattı bak" diye sallayan madrabazlardır kireç.

Biz kozmolog, astronom filan değiliz. Kainatın geçmişi, bugün ve geleceğini bize söyleyen, tesitler gibi işkembeden atmadan söyleyen onlar. Onlar böyle diyor, bizde öyleymiş diyoruz. Zira adamlar söyledikleri her lafı çatır çatır ispat ediyor, somut olarak karadeliği, şunu bunu bir tarafına geçiriveriyorlar, itiraz edecek yerin olmuyor.

Eğer yarın da, ama bir milyar yıl sonra ama bir saat sonra, bu adamlar aynı şekilde seve seve yada malum şekilde kabul edeceğimiz şekilde başka bir şey söylerlerse, bizde elbet "buymuş" deriz, hepsi bu.

Sitelerde Paylaş

Tanrı'nın olmadığını nereden varsayabiliriz?

Sayamayız.

Seçilmiş insanların ondan haber almadığını nasıl ispatlayabiliriz?

İspatlayamayız.

Çünkü her şey göreceli, hiç bir değer yargısı hiç bir sabit noktaya göre değerlendirilemiyor.

Dinlerin ortaya çıkış biçimi, yayılımı, yayanların seçtikleri yöntemler, sonuçları, gelecekleri, amaçları.

Daha Dinlerin eğer gerçekten Allah tarafından gönderilmişsse dahi, Yaratcının Dinleri ne için ne amaçla gönderdiğini.

İnsanlarla bir oyun mu yoksa cidden bir hesaplaşma mı içinde olduğunu ve ya ikisinin arasında bir yerde mi olduğunu belirliyemeyiz.

Cehennem,

İnsanlardan bir kısmını Cehennem ile cezalandırıp ve bazılarını da Cennet ile mi ödüllendirecek?

"Ne kadar saçma" diyemeyiz.

En basitinden, bu Evren üst düzeyde bir gelişmiş uygarlığın bilgisayar programı ise,

Bunun bir deneme sürümü mü yoksa kesin nihai program mı olduğunu araştırıp bulamayız.

Ve bu programı yapanların tasarılarına en ufak şekilde karışma imkanımız bile yoktur.

Buradaki çırpınışlarımızın nedeni bu?

Bilinemezlik. Hiç bir şey bilinemez.

çırpınan sensin.

ben çırpınmıyorum.

Tanrının olmadığını biliyorum.

Seçilmiş insanların vs olmadığını da.

Sorunlarından kurtulamıyorsun ve bunu bizlere de mal etmeye çalışıyorsun...

Sitelerde Paylaş

Tanrı insan düşüncesinin bir ürünüdür.

Kendine şu soruyu sor:

Tanrıya nasıl ulaştık?

Tanrıyı gene hangi yolla kaybediyoruz?

soruların cevapları insan karakterinde olan, aslında süper-insan olan Tanrı değil. Varlığın cevabı gene varlıktır. Var olmanın bir sebebi yoktur. Var oldukları için vardırlar. Tıpkı evren gibi.

Varlık durumunu algılayamadığımız için, bu durum biz homo sapienslerin beyin kapasitesini aştığı için kolayını bulup işi süper-insan tanrıya bağlıyoruz.

Varlık probleminin çözümü o kadar kolay değil...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...