Jump to content

ALLAHIN BİTKİLERDEN NE ALIP VEREMEYECEGİ VAR

Recommended Posts

İşte böyleee,

Dinderlere soruyorum,sizin Allah insanlara eziyet ediyür.

Hadı deyelimki ınsanları sınamah için ınsanlara zarar veriyür.

Peki bu sizin Allah bitkilere neden zarar veriyor?

Ne istiyor ağzı dili olmayan bitkilerden.

Çeşitli zararlıları üzerlerinde yaratıp onları yıyıp bitirip,kurutuyorlar.

Ne istiyorda onların üzerinde yarattıklarıyla bu güzelim çiçekleri faydalı bitkileri hastalandırıp,kurutuyor.

roses.jpg

Tolondede.

Sitelerde Paylaş

Bırsey alıp verdıgı yok sadece sen önlem alamamısın anlasılan:)

Yoksa yaratılan her bıtkı de böcekte bu dunyanın verımlılıgını ve dengesını korumak ıcındır...

Tabıkı de fazlası da zarar getırdıgı gıbı doganın dengesının de bozulması demektır, doganın yok olması gıbı ....

Agacların kesımı kus turunun göc etmesıne bu da boceklerın daha fazla uremesı demek....

Sonucta dengeyı bozan yıne ınsan dır...

Sitelerde Paylaş

İkinci Haşiye: Denizli hapsinden tahliyemizden sonra meşhur Şehir Oteli'nin yüksek katında oturmuştum. Karşımda güzel bahçelerde kesretli kavak ağaçları birer halka-i zikir tarzında gayet latif tatlı bir surette hem kendileri, hem dalları, hem yaprakları, havanın dokunmasıyla cezbekârane ve cazibedarane hareketle raksları, kardeşlerimin müfarakatlarından ve yalnız kaldığımdan hüzünlü ve gamlı kalbime ilişti. Birden güz ve kış mevsimi

hatıra geldi ve bana bir gaflet bastı. Ben, o kemal-i neş'e ile cilvelenen o nazenin kavaklara ve zîhayatlara o kadar acıdım ki, gözlerim yaşla doldu. Kâinatın süslü perdesi altındaki ademleri, firakları ihtar ve ihsasıyla kâinat dolusu firakların, zevallerin hüzünleri başıma toplandı. Birden hakikat-ı Muhammediyenin (A.S.M.) getirdiği nur, imdada yetişti. O hadsiz hüzünleri ve gamları, sürurlara çevirdi.

asa yı mura da devamı var hacı dinlerden sordum dinler sana bu cevabı verdi. Beğenmemezlik etmezsin umarım.

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,Kulleme%20hastaligi%20gul.jpg

Allah görülüyorkı bitkileride rahat bırahmıyor.

Halbukı geriplerin güzellikten başka hiçbir suçları yoh.

Birde zırvalamazlarmı,iyilik Allahdan kötülük ınsandan deye.

Bir başka ayattada savaşda öldürdüklerinizi siz öldürdünüz sanmayın,onları ben öldürttüm size diyen bir Allah ancah müslümenlerde bulunur.

Eeeeeeeee,büle bir allahın bitkileri hasta yapmasını ben gayat normal sayarım.

Bilim ve teknigin Allahla yaptığı bir çok savaşı kazanmıştır.

İnsanlarda olsun ,hayvanlarda olsun, bitklerde olsun pek çok hastalıgı iyileştirerek Allaha karşı üstünlük kazanmıştır.

Tolonbeg

Öncelikle bu hastalık yaprakların sadece tepe kısımlarında görülür demeyelim, güneş almayan alt bölgelerde , gövdesinde, meyvelerinde bile olabiliyor. Bitkilerinizi üsttenmi suluyorsunuz, çimlerde mantar, yosunlaşma, bahçenizde hava akımını engelleyen gelişmiş bitkileriniz, sulama sisteminizde patlak borular ya da bozuk fiskiyeler varmı? Bunlardan en az biri sizde varsa lütfen gözünüz biraz fazla bahçede olsun!

Sonbahardan sonra bile kurumuş yapraklarda hastalığı görebilirsiniz. Etkilenmiş dalları budayın. Böyle durumlarda, dibe dökülen yaprakları biriktirmeyin, toplayıp yok edin.

Kulleme%20hastaligi2.jpg

Bahçenizde külleme hastalığına yakalanabilecek bitkiler; kestane, at kestanesi, oya ağacı, gümüş yapraklı akçaağaç, lale ağacı, çınar, catalpa, bir iki tür meşe, salkım söğüt, çiçek açan kızılcıklar, taflan, gilaburu, yaprağını döken açelya türleri, kiraz, kayısı, elma, birkaç tür süs elması, ayva, şeftali, nektarin, erik, çilek, üzüm, tütün, domates, biber, kabak, fasülye, salatalık, patlıcan, şekerpancarı, ayçiçeği, nane, hanımeli, leylak, güller, ortanca, kasımpatı, yıldız çiçeği, delphinium, lupinus, phlox, aslanağazı, iri çiçekli çingene begonyası, aster, cosmos, rudbeckia, verbena, gaillardia, vinca ve zinnia.

Kulleme%20hastaligi%20uzum.jpg

İç mekan bitkilerinde de bu hastalık olabiliyor afrika menekşesi, begonya ya da kalanchoe kolay hastalanıp bozulabiliyor. Bu bitkilerin ev içinde hastalanma sebepleride yanlış sulama ve yapraklarda biriken toz.

Bahçede külleme hastalığı ile mücadelede mantar ilacı Fungusit (mesela Topas isimli) kullanılıyor. Sulandırılıp bitki aşağıdan yukarıya spreyleniyor. Mümkünse kök yüzeyinide ilaçlamayı unutmayın. Durağan hava, bitkilerin üstten sulanması hastalığı hızlandırabiliyor.

Kulleme%20hastaligi3.jpg

İlkbaharda iyi budama, yaprak geliştirici azotlu gübreler, çiçekler için potasyumlu karışımlar bir ölçüde mücadele için önemli. Yaz ortasında oya ağaçlarındaki hastalık için 10-15 günde bir ilaçla sprey yapmalısınız. Budama yapmak çözüm, ama çiçekleride yok edebilir. Taflanları ve diğer yapraklı bitkileri fark ettiğinizde budamaktan çekinmeyin. Kesilen dalları ortada bırakmayın yok edin. Hatta yakın.

Kulleme%20hastaligi%20Taflan.jpg

Gölgede kalan gül, oya ağacı gibi tam güneş seven bitkileri kışın söküp güneşli bir yere taşıyın. Dev, gölge yapan ağaçlarınız varsa, içten yazın güneşin toprağa geçebilmesi için biraz budayın.

Tarım ilaçları dışında toz kükürtü (ecza depolarında satılıyor) akşam vakti ıslattığınız yapraklara serpmelisiniz. Bir tülbent ya da naylon çorabın içine kükürdü doldurup puf puf serpin. İşlem sırasında üzerinizdeki metal aksesuarlar varsa çıkartın, kükürt metali karartıyor. Bu işlemi haftada bir devam edin.

Karbonat (sodium bicarbonate) ya da potassium bicarbonate ile çok az sirke, mayi arap sabunu sulu karışım da külleme hastalığı ile mücadelede kullanılıyor. Maddelerden birini (4 litre suya 30gr. karbonat.+ 4 yemek kaşığı sirke + iki avuç arap sabunu) mayi arap sabunu ile karıştırıp bitkinizi güneş yokken yıkayın. Haftada bir işlemi tekrar edin… Arapsabunu karbonatın yapraklara işlemesi, kalıcı olması için önemli. Karışımlardan sadece birini kullanmanız işe yaramaz. Bu arada uyarayım bitkilerin çoğuna bu karışım iyi gelirken, bazılarında yaprakları yakabiliyormuş, bence siz Topas‘tan şaşmayın. İlaçlama miktarları kutu üzerinde yazılı, sorun olmaz!Hala bu yazdıklarım işe yaramıyorsa sizin oralardaki bir Tarım il müdürlüğüne danışın. Mutlaka doğru ilacı ve yöntemi size bildiricektirler…

Murat Pilevneliden.

Sitelerde Paylaş

Kediler ve köpekler için çoğu bitki zararlıdır. Bitkileri yediklerinde zehirlenirler ve genelde ölürler. Bu koca öküz bu garip hayvanlardan ne istiyor. Neden bitkileri hayvanlar için zararlı yapma gereği duymuş. Bari hayvana akıl verseydi, bu bitki zehirli olabilir bunu yersem ölürüm diye düşünebilseydi hayvan ama yok. Hayvanlar zehirlenince, bitkiler kuruyup ölünce bir tarafı göğe mi çıkıyor bu koca öküzün.

Çevremizde tanrı yok diye haykıran pek çok örnek mevcut ama bunları görebilecek kafa yok çoğu insanda.

Sitelerde Paylaş

Ne kadar aptalca yorumlar yazıyorsunuz. Kurulmuş bu düzende hiç bir şeyin ziyan olmadığını göremiyormusunuz.Her bitkinin her canlının bu düzenin bir parçası olduğunu anlayamıyormusunuz.

Niye bitkiler çürüyormuş niye bazı bitkiler zararlıymış.Kediler köpekler yedikleri bitkilerle zehirlenip ölüyorlarmış :) ben daha bir köpeğin bitki yediğini görmedim :) hadi yedi diyelim yiyipte öldüğünü ne gördüm ne duydum :)

Çıkarıma bak ya, kediler köpekler zehirli bitkileri yiyip ölüyorlarmış bundan dolayıda tanrı çok zalimmiş :):)

İyice zıvanadan çıktı bu ateistler saldıracak konu bulamıyorlar herhalde saçmalayıp duruyorlar.

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Sevgili Diesel,sen bizim yazdıklarımızı anlıyamıyorsan suç bizdemi?

Ben birkere ATAIST deyilim.

Sizin gibide PUTPEREST hiç degilim.

Sizin ınandığınız gibi bir Tanrının olmasıda mümkün degildir.

Bir MUAZZAM EVRENLERİ oluşturan bir GÜÇ

Kimseye AŞIH olmaz.

Onun bunun UÇKUR işleriyle uğraşmaz

İstege göre buyruh yollamaz.

Kimseye sekreterlik

Kahyalık

Yağcılıh

Yapmaz.

Kimseyi ULULAŞTIRMAZ.

Kimseyle konuşmaz.

Çünkü onun yanında o bir TOZ bile degildir.

Şaytanı yaratıp,şaytana suç bulmaz.

Sen kalkmışın bana Allahı anlatmaya çalışıyorsun.

Aslında sende senin durumunda olanlardada suç yok.

Asıl suçlular Tanrı adına binlerce türlü yalanlar uydurup,Tanrının üstüne yıkıp kendilerini din uluları gösterip Allahlahdan KORKMAYIP korkutanlardır.

Eger Allahın olduğuna ınanmış Allahdan korkmuş olsalardı bu muazza güçle çelik çomak oynar gibi oynayabilirlermiydi?

Neymiş,?

Fellah ARŞA çıkmışmış

MAH ÇIKMIŞ.

Lütfen beyninizi çalıştırın bu putperestlerin sizi KANDIRMALARINA ön vermeyin.

Bizimde ne demek istedigimizi anlamaya çalışın.

İyi uykular

Tolondedeniz

Sitelerde Paylaş

Ne kadar aptalca yorumlar yazıyorsunuz. Kurulmuş bu düzende hiç bir şeyin ziyan olmadığını göremiyormusunuz.Her bitkinin her canlının bu düzenin bir parçası olduğunu anlayamıyormusunuz.

Niye bitkiler çürüyormuş niye bazı bitkiler zararlıymış.Kediler köpekler yedikleri bitkilerle zehirlenip ölüyorlarmış :) ben daha bir köpeğin bitki yediğini görmedim :) hadi yedi diyelim yiyipte öldüğünü ne gördüm ne duydum :)

Çıkarıma bak ya, kediler köpekler zehirli bitkileri yiyip ölüyorlarmış bundan dolayıda tanrı çok zalimmiş :):)

İyice zıvanadan çıktı bu ateistler saldıracak konu bulamıyorlar herhalde saçmalayıp duruyorlar.

Sen ne görün ne duydun o halde böyle bir şey yok. Burada zırvalayacağına oturduğun yerden aç internetini bir araştır. Ama müslümanda ne gezer araştırma, sorgulama, öğrenme gibi davranışlar.

Sitelerde Paylaş
  • 8 years later...
On 01.06.2011 at 20:37, quantum yazdı:

Kediler ve köpekler için çoğu bitki zararlıdır. Bitkileri yediklerinde zehirlenirler ve genelde ölürler. Bu koca öküz bu garip hayvanlardan ne istiyor. Neden bitkileri hayvanlar için zararlı yapma gereği duymuş. Bari hayvana akıl verseydi, bu bitki zehirli olabilir bunu yersem ölürüm diye düşünebilseydi hayvan ama yok. Hayvanlar zehirlenince, bitkiler kuruyup ölünce bir tarafı göğe mi çıkıyor bu koca öküzün.

Çevremizde tanrı yok diye haykıran pek çok örnek mevcut ama bunları görebilecek kafa yok çoğu insanda.

Çevremizde  tanrı  var  diye  bağıran  onca da  şey  var.Dunyada  her şey  insan  için  yaratılmıştır.En  basitinden  yediğimiz  şeyler  hep  tat  koku  vs.olarak  insana  uygundur. Bir  iş  varsa da  bu  işi  yapan  vardır evren  bir  iş  midir  evet  yoktan  mı  var  olmuştur  evet o zaman  her şeyi bilen  irade  ve  kudret  sahibi  yaratıcı  vardır. Hücreden  organlara  organlardan  bütün  sistemlere  kadar evren bir yaratıcıyı  haykırır.Bazılarıda  buna  tesadüf der  rastlantı der  kör  tabiat  yapmış  işte  der. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

.En  basitinden  yediğimiz  şeyler  hep  tat  koku  vs.olarak  insana  uygundur

Senin deyimin ile Tat koku vs insana uygun olduğu için insan onları yiyor olmasın? 

Tıpkı Tat koku vs olarak uygun olmayanların da var olduğu ve yemediğimiz gibi? 

Nickinin hakkını veriyorsun! 

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, Mantık yazdı:

Senin deyimin ile Tat koku vs insana uygun olduğu için insan onları yiyor olmasın? 

Tıpkı Tat koku vs olarak uygun olmayanların da var olduğu ve yemediğimiz gibi? 

Nickinin hakkını veriyorsun! 

tabi burada  neden  tatlari  kokuları  insana  uygun  diye  sorabiliriz  sanırım?

Mesela bir  otel. odasına girdiniz sevdiğiniz  yiyecekler  içecekler var  normalde  hemen  aklınıza şu  gelir ;birisi  benim zevklerimi  veya  ihtiyaçlarımı  biliyor herhalde  dersiniz.

Bu arada  sadece  tadı  uygun  değil  ayrıca; sana  vitamin. mineral de  sağlayıp  yaşamına  katkilarda  sağlayan  bir  durumdan  bahsediyoruz. Nasıl  olurda  bir  meyve  her defasında  gideceği  yerleri bilir ve  fayda  sağlar?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

tabi burada  neden  tatlari  kokuları  insana  uygun  diye  sorabiliriz  sanırım?

Hayır, soramazsın. 

Tatları veya kokuları insana uygun olmasa idi, insan olmazdı! 

Her gün insana uygun olmayan bir sürü şey görüp te "her şey insan için yaratıldı" demek senin de komiğine gitmiyor mu? 

Maskeni çıkartıp Müslüman kimliğine bürünmen iyi olmuş. 

Ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol lafı güzel bir laftır.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Mantık yazdı:

Hayır, soramazsın. 

Tatları veya kokuları insana uygun olmasa idi, insan olmazdı! 

Her gün insana uygun olmayan bir sürü şey görüp te "her şey insan için yaratıldı" demek senin de komiğine gitmiyor mu? 

Maskeni çıkartıp Müslüman kimliğine bürünmen iyi olmuş. 

Ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol lafı güzel bir laftır.

tatlari ve  kokuları insana uygun olmasaydı  insan  olmazdı  diyerek  aslında  insan için  var olduğunu söylemiş  oldunuz meyvelerin  teşekkürler. 

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

tatlari ve  kokuları insana uygun olmasaydı  insan  olmazdı  diyerek  aslında  insan için  var olduğunu söylemiş  oldunuz meyvelerin  teşekkürler. 

O mesajdan bu sonucu çıkarabilerek aslında "ben anlama özürlü değilim. Bilerek ve isteyerek sizi trollüyorum" demiş oldunuz Teşekkür bizden! 

Sitelerde Paylaş

Karambola: Böbrek yetmezliği olanlarda ölümcül sonuçlar doğurabilen meyva. 

Bunun gibi sürüsü ile meyva sebze var fakat hatırladığım bu. Hatta bir sebze vardı yaprakları zehirli, yaprak dışındaki bölümleri ile yemek salata yapılan fakat ismini hiç hatırlamıyorum. Google de yazınca karşınıza zilyon tane sonuç çıkar iken bunlar insan için yaratılmış demek aptallıktan öte birşey. 

Balon balığı var aklıma gelen. insan için yaratılmış olsa neden zehirli olsun? Ama insan o zehri çıkarmayı öğrenip kendine uygun hale getirerek yiyebiliyor. Hatta eğitimleri var diye hatırlıyorum. Ara sıra zehirlenenler olsa da Asya ülkelerinde bolca tüketilen bir balık. 

Meyve sebzeler insan için yaratılmış diyen bir aptal, Aynı zamanda mantarları nasıl açıklıyor? 

a) tanrı Mantarı insan için yarattı Ve nerede ise hiç birimizin anlayamayacağı çok sayıda zehirli mantarı da Bizi yanıltıp zehirlemek için yarattı ki maksat zehirlenen insanlar son nefeslerinde çırpınırken izlesin ve orgazm olsun. 

b) Bizim için yaratılmadı. Zararlı planları deneyimleyerek yiyecek listenizden sildik, yararlı ve yenilebilir olanları listemize aldık. Bazılarını da biz kendimize uygun hale getirdik. 

Troller milleti yaniltmaya yeltenmesin diye yazma gereği duydum

tarihinde Mantık tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Odamdaki bitki çok mutsuz, sulamadımda. Hani hayvanlarla empatiyi bir yere kadar anlarım ama bitkiyle empati kurmak, vauv. Bitkiyi kendiniz gibimi zannediyorsunuz? Yakında bitkileri suçlamaya başlarsınız, neden oraya kök saldı diye. Bitki üzülmüyorsa sulamamışım onane. Durun tek tek yapraklarını yolayım, vahşi Allah izin verdi, işkence edecem. Uzun lafın kısası bitki bu, ot yani, ot gibi yaşar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...