Jump to content

Ölümden sonrası

Recommended Posts

Kendinizi bu kadar ciddiye almak zorunda mısınız? Romantik bir fikir olarak güzel olabilir evreni gözlemleyen bir canlı olarak ortaya çıkmışız falan tamam da şımarmayın hemen yani. Siz böyle yaparsanız milyonlarca ışık yılı uzaklıkta başka bir galakside kendi galaksilerini kolonileştirmiş ama galaksiler arası yolculuğu başaramadıkları için haberimizin olmadığı bir uygarlık neler yapmaz :)

"Biz" derken onları da katıyorum zaten. Akıllı veya bilinçli varlıktan bahsediyorum genel olarak. Türk-dünya dışı varlık kardeştir, ayrım yapan kalleştir, lüt fen ama... :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 234
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Eğer değişim, Rusların dediği gibi değişmeyen tek şeyse, bu değişim sonucu mutlaka evrenin içinden kendini ve evreni inceleyen canlılar çıkacaktır.Zaten çıkmışta..Artık çıkmayabilirdi de gibi bir ihtimal yok..Sonsuz zaman dilimi içinde böyle bir ihtimalin olmadığını söyleyen varsa, o, sadece öyle inanıyordur.Öyle ise varlığımız zorunlu..Varlığımız ve değişim zorunlu ise öldükten sonra neden dirilme gibi bir olasılık yok?Tek sorun dirilenin tekrar kendimiz olup-olmayacağı..Sorun aslında incelediğimiz evrenin kaotik oluşu..Başlangıç şartlarındaki çok küçük bir değişikliğin süreçte çok büyük değişikliklere yol açabiliyor olması..Atom altı dünyada aslında bu sorun değil çünkü herşey an da olup-bitiyor.Sağduyuya ters ama o anda tıpkı bir filmi geri sarmanız gibi mümkün.Hani zamanda yolculuk diyorlar, bu da filmin hızlı ileri sarılması..Tabi bütün bunlar teorik..Şu anda bizi biz yapan beynimizin tüm atomlarını dağıtsak ve milyarca yıl sonra tekrar aynı şu an olduğu gibi yanyana getirsek yine biz olur muyuz?Bence olmaması için hiç bir sebep yok..

tarihinde Pahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

inşallah bu sorgulamaların artarda sonsuzluğa inanıp rahat bi nefes alırsın,ölüm yok üzülme..azap var elbet ama geç değil hiçbişi için,düşünsene anneni babanı,sevdiğin,kıymet verdiğin insanları tekrar göreceksin onlar alınmadı senden,ebed için yaratıldın,hiç ölmeyecekmiş gibi hissetmende sırf bu yüzden sonsuzluk var ruhunda,dünyadan güzel olacak orası,burası böyle güzelken rahmetini tamamladığı yer bambaşka akıl ile algılanmayacak denli muntazam olacak..sen ölmeyeceksin..

İyi olurdu, ama sizin görüşünüze göre bunu vaadeden tanrı canlılardan garip garip isteklerde bulunuyor. Tanrı dediğimiz güç bence bu kadar basit olamaz, o yüzden ortadoğu dinleri tanrıya hakaret ediyor.

Sitelerde Paylaş

din ve dinsizlik arasındaki farkı buradaki ateist arkadaşlar çok güzel sergiliyor saolsunlar,küfür,hakaret,aşağılama,mutsuzluk halleri,kişilk bozuklukları hep kimde malum ortada,sana 2 yol görünüyor biri uçurum,kara bir ekran,diğeri sonsuz yaşam,güven,huzur,herşeyden emin olma,seçmek kolay aslında..

din uyuşturucusu aldığın için sahte mutluluğa devam ediyorsun

dinsizler ise farketmişler dinin sahte mutluluğunu ve uyuşturduğunu

normaldir senin gözlemlerin

uyuşturucusu bitmiş adamları gözlemliyorsun

Sitelerde Paylaş

Alman Televizyonunda görmüstüm ölümün ne demek oldugunu., bu ne kadar ölümü aciklar bilemiyorum ama dogruluk payi olduguna inaniyorum...

Insanlar aslinda ölümü yasamlarinda kil payi olsada her gün degil ama belli günlerde yasadiklarini söyle ispatliyorlar...

Üsüttünüz, hastasiniz ve arabayla bir yere gidiyorsunuz aniden hapsiriyorsunuz o anda arabanin dümenine ne kadar hakimsiniz???

Hapsirma esnasinda kilitlenen vücudunuzun tüm organlari hatta beyin o anda diskalife ediliyor, yani hakimiyetinizi kaybediyorsunuz, iste o

an salisyenlik anlar bir nevi ölüm hali oluyor...

O anda Cennet, Cehennem neredeyse bana da söyleyin hem yanmaya hem de Hurilerle yatmaya simdiden raziyim....

Sitelerde Paylaş

Eğer değişim, Rusların dediği gibi değişmeyen tek şeyse, bu değişim sonucu mutlaka evrenin içinden kendini ve evreni inceleyen canlılar çıkacaktır.Zaten çıkmışta..Artık çıkmayabilirdi de gibi bir ihtimal yok..Sonsuz zaman dilimi içinde böyle bir ihtimalin olmadığını söyleyen varsa, o, sadece öyle inanıyordur.Öyle ise varlığımız zorunlu..Varlığımız ve değişim zorunlu ise öldükten sonra neden dirilmeme gibi bir olasılık yok?Tek sorun dirilenin tekrar kendimiz olup-olmayacağı..Sorun aslında incelediğimiz evrenin kaotik oluşu..Başlangıç şartlarındaki çok küçük bir değişikliğin süreçte çok büyük değişikliklere yol açabiliyor olması..Atom altı dünyada aslında bu sorun değil çünkü herşey an da olup-bitiyor.sağduyuya ters ama o anda tıpkı bir filmi geri sarmanız mümkün.Hani zamanda yolculuk diyorlar, bu da filmin hızlı ileri sarılması..Tabi bütün bunlar teorik..Şu anda bizi biz yapan beynimizin tüm atomlarını dağıtsak ve milyarca yıl sonra tekrar aynı şu an olduğu gibi yanyana getirsek yine biz olur muyuz?Bence olmaması için hiç bir sebep yok..

sorun şu...

beynimizin şu anki kompozisyonunun bilgisi nerede tutulacak...

yani bizden sadece moleküllerimizin komposizyonunu gösteren bir bilgi kalsa yeterli...

bu bilgi bozulmadan nerde ve nasıl saklanacak...

Sitelerde Paylaş

İyi olurdu, ama sizin görüşünüze göre bunu vaadeden tanrı canlılardan garip garip isteklerde bulunuyor. Tanrı dediğimiz güç bence bu kadar basit olamaz, o yüzden ortadoğu dinleri tanrıya hakaret ediyor.

istekleri basit diyosun yani,bukadar şey veriyorken bir iman bir oruç bir namaz mı bunların karşılığı diyorsun kaılıyorum sana(:

ama O merhametli ve eli çok açık,inkar edenlere bile sonsuzluk verdi..siz sonsuzsunuz kabul edin şunu..

Sitelerde Paylaş

sorun şu...

yani bizden sadece moleküllerimizin komposizyonunu gösteren bir bilgi kalsa yeterli...

Yav yapmayın kardeşim..Ne kompozisyonu..Hidrojenle oksijeni birleştirirsen su olur..Bu atomlar bu bilgiyi nerede tutuyorlar ki beynimizin atomları, protonları, müonları, gluonları, mezonları, pimezonları cartları curtları bizim bizliğimizi bir yerlerinde tutsunlar?

Sitelerde Paylaş

Yav yapmayın kardeşim..Ne kompozisyonu..Hidrojenle oksijeni birleştirirsen su olur..Bu atomlar bu bilgiyi nerede tutuyorlar ki beynimizin atomları, protonları, müonları, gluonları, mezonları, pimezonları cartları curtları bizim bizliğimizi bir yerlerinde tutsunlar?

ana doğru len...

hidrojenle oksijeni birleştirisen su olur...

bizim atomlarımızı birleştirsek biz oluruz demi...

iyi düşündün bunu bak...

Sitelerde Paylaş

sorun şu...

dünya gözüyle düşünme,algın kısır kalır,yanlış çizgilere varabilirsin,başka bedende olmayı da haz edemeyiz şu halimizle kalsa aklımız,yada sevdiklerimiz ateşte iken keyif alamayız cennetten bile..gönüllerindeki kini,öfkeyi,düünceleri alıcam diyor,bizi yaradan bizi bizden iyi bilmez mi..

Sitelerde Paylaş

ana doğru len...

hidrojenle oksijeni birleştirisen su olur...

bizim atomlarımızı birleştirsek biz oluruz demi...

iyi düşündün bunu bak...

Şinci bu ataistler bizim atomlarımızın eyle beyle tombala hesabı yanyana gelip olduğuna bilimsel olaraktan inanıyorlar..Yoh biliyorlar..ee öldükten sonra da, bilmem hangi zamanda eyle beyle yanyana gelirsek ne olcek? Yoh o zaman biz olmayız.Neden?Çünkü başhasının atomnlarndan alırmışıh..Ne yani senin atomunun benimkinden farhı ne?Seninkilerin elehtronu orbitalinde daha mı fazla kırpaşıyor?Benim gluonlarım seninkinden daha mı az iletişim sağlıyo? Yooh..E o zaman neden ben ben sen sen olamüyorsun? Benim benliğimi senin senliğini bir yerlerinde sağlayan squarklar mı var yohsa? Bu squark süperquark olüyor.Züpper zicim şeyettirmesinin zübber hayali maddeleri yane..Daha bir sörü züpper var..Eyle olmazsa hane bu graviton parçacığı var hane, hani bizi uzaya zıplatmayıp aşağı çeken parçaçacık, he işte onlar da birbirini çeher yohsa..Herşeyi çekiyorlar da birbirlerini çehmiyorlar..Ğarip bir muamma, en az bizim kadder yane..

Sitelerde Paylaş

senin carbon atomun benim carbon atomundan farklı mı dedik

senin tüm atomların birebir kopyalanıp yaşarken karşına dikilmiş olsa o adam sen mi olacağını sandın

tekrar canlanmak için tek geçerli olabilecek yöntem tüm evrendeki maddelerin yaptıkları hareketlerin geriye sarması bir nevi zamanın geri işlemesi diyebiliriz

bir daha okuyun

anlayana kadar okuyun tekrar tekrar okuyun

Atomların bir araya gelebilse bile o atomlar senin atomların değil

senden önce yaşamış canlıların atomları

ayıp olmuyormu başkalarının atomlarını sahiplenmeye :)

atomların tekrar birleşmesini unut

ışığın bile ileri değil geri gitmesi gerekir

örneğin yanan cismin kimyasal reaksiyonlarının ters işlemesi gerekir

kısacası evrendeki tüm maddelerin yaptıkları hareketlerin geriye doğru sarması gerekir

canlansan bile senden öncekilerin de yaşayabilmesi için aldığın atomları geri vermen gerekir

bu da tekrar ölmen anlamına gelir

Sitelerde Paylaş

senin carbon atomun benim carbon atomundan farklı mı dedik

senin tüm atomların birebir kopyalanıp yaşarken karşına dikilmiş olsa o adam sen mi olacağını sandın

tekrar canlanmak için tek geçerli olabilecek yöntem tüm evrendeki maddelerin yaptıkları hareketlerin geriye sarması bir nevi zamanın geri işlemesi diyebiliriz

bir daha okuyun

anlayana kadar okuyun tekrar tekrar okuyun

Ben olurum tabii..Kim olacak başka? Yannız uzayda farklı yerlerde yer kapladığımızdan farklı etkileşimlerde bulunuruz..Biz ne dedik daha sonra, atomnmaltı boyutta filmi geri sarmak teorik olarak mümkün dedik..Eğer bu mümkünse bizim yeniden biz olmamızda mümkün dedik..Şöyle popüler bir şekilde anlatalım bir de..Hani hep derler ya ışık hızında gidersen zaman yavaşlar diye..Hızı arttırırsan zaman durur, daha da arttırırsan geri sararsın..Yani anlayacağın teorik olarak bunlar mümkün..Öldükten sonra tekrar dirilmenin mümkün olduğu gibi..Anlaşıldı mı şimdi?

Sitelerde Paylaş

Evet, bunu biliyorum ve katılıyorum. Ben kendi düşüncemi iyi anlatamadım sanırım. Canlıların ortaya çıkması, soyunu devam ettirme ve hayatta kalma güdüleri, ve de evrim dolayısıyla daha karmaşık varlıklar haline gelmeleri öyle az önemsenecek, "öyle işte" denecek hafiflikte şeyler değil. Bizim bilincimiz, milyonlarca yıl sonunda meydana gelmiş olsa bile, özünde ve başından beri sistemin içine "built-in", sanki saklı şekilde inşa edilmiş olduğunu düşünüyorum.

Ben nedense öyle oldugunu düşünmüyorum.

Herşey bana akıllı izah edilebilir gibi geliyor.

Sunuçta evrimin devam etmesini sağlayan genlerdeki rastgele mutasyonlar.Peki bu mutasyonlar neden var? Evrime yol vermek için olamaz mı? Yani bir sistem var ortada.

Mesela peneplenleri bilirmisin.

Yüksek alanlardaki düzlükler.

Bunların oluşumu şu şekilde oluyor.

İlk önce bi alan iç kuvvetlerin yardımı ile yukarıya kalkıyor.

Sonra dış kuvvetler rüzgar , akarsu vs. bu yükselen alanı düzleştiriyor.

Sonuç olarak yüksekte bi düzlük oluşuyor.

Ama ne birisi gelip böyle birşey yapmak için topragı yükseltiyor.

Nede rüzgar bunun için çaba harcıyor.

Yani tamamen doğal olaylar.

Mutasyondada böyle oluyor.

Hiçbir canlı mutasyon geçireyim ben demiyor.

Evrime yol vereyim ben demiyor.

Doğal süreçler.

Çevremizdeki herşeyi bir şekilde mantık ile izah edebiliriz.

Diğer türlüsü delilik olur zaten.

Biyolojik kurallar, fizik kuralları var.

Klasik bir örnek vardır.

Gözlüğün sapı senin kulağın öyle oldugu için mi öyle?

Yoksa gözlük sapı öyle oldugu için mi kulağın öyle?

Kurallar evren böyle oldugu için mi böyle ?

Yoksa evren böyle oldugu için mi kurallar böyle.

Sitelerde Paylaş

senin tüm atomlarını kopyaladılar senden 2 tane yaptılar teker teker sordular senden 1 tane kalacak biriniz ölecek dediler

ikiniz de ölmek istemeyeceksiniz

anılarınız her şeyiniz aynıdır fakat ikinizde orijinal senin kendi olduğunu iddia eder

Sitelerde Paylaş

senin tüm atomlarını kopyaladılar senden 2 tane yaptılar teker teker sordular senden 1 tane kalacak biriniz ölecek dediler

anılarınız her şeyiniz aynıdır fakat ikinizde orijinal senin kendi olduğunu iddia eder

Bir ben vardır benden içerüüüü. :lol:

Sitelerde Paylaş

Yahu buradan sonrası sırf faraziye..Biz, ben yaşarken benden bir tane kopyanın ne yapacağını tartışmıyoruz ki..Ben öldükten sonra tekrar eski ben olarak canlı vasfını kazanabilir miyim diye konuşuyoruz..Nedir şu anki bilimsel olay abicim? Adem yok havva zaten yok biz nasıl olduk? nasıl olacaz, dünyadaki maddelerin belli bazılarının belli ölçülerle bir araya gelip organize, self-organize yani kendi kendine organize olarak ve de kendini kopyalayarak bugünlere gelmesi ile olduk.Eğer bu evren çöktüğünde, ki dağılması da mümkün ama işte belli başlı bir takım kriterler var çökmesi daha olası duruyor, yeni bir başlangıçtan sonra tekrar farkındalığının farkında olan yapıların ortaya çıkması çok yüksek, çıkmaması çok düşük olasılık diyoruz.Bu meselenin biyolojik boyutu..Bir de atom altı boyutu var ki orası daha ilginç..Aslında yukarıda verdiğim ışık hızından hızlı hareket etmek demek, gelecekteki olayların bizim şu an yaşadıklarımızı belirlemesi demek..Bu saçma ama, atom altı dünyanın alayı sağduyuya ters..Neyse mevzu uzun ve karışık..Sonuç olarak tekrar, benim ben, senin sen olarak dirilmen veya bir araya gelmen mümkün..ha şöyle de bir itirazda bulunulabilir; hiç bir şey ışıktan hızlı hareket edemez..De zaten eder mi edemez mi bilimsel olarak da bu büyük bir problem..En iyisi şuralara bakın..

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=11575&hl=kopenhag&st=0

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=24124&hl=kopenhag&st=0

Sitelerde Paylaş

Burada tekrar bir araya gelmek tartışılıyor sanırım.(Fiziksel açıdan)

Bu teorik olarak mümkün.

Ama olaya gerçekçi yaklaşırsanız.

İmkansız(a yakın yani şuandaki beynimize göre öyle).

Böyle birşeyi zamanı geri sarmakla yapabilirsiniz daha detaylı bilgi için (http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=44381) ama bu zamanı geri sarma olayı sadece teoride var.

Pratikte imkansızdır.

Bunun yerine biyolojik yöntemler ile ölümsüz olmak çok daha yakındır.

Ama buda bizim için geçerli degil.

Çünkü biz ölücez.

Bunun için tekrar geri dönüp bizi toplayıp yaşatmaları lazım :)

Ondada başka birisinin zamanı bizim için geri sarması mümkün olmaz.

O kadar değerli oldugumuzu da sanmıyorum :)

tarihinde Absürdizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben öldükten sonra tekrar eski ben olarak canlı vasfını kazanabilir miyim diye konuşuyoruz..

tamam bir de şöyle düşün

elimde tüm imkanlar var

maddenin en küçük birimini bile biliyorum

sen yaşarken senin atom altına kadar not aldım

seni tekrar canlandırmak için çalıştım ve başardım

ancak o kadar yoğundum ki senden yanlışlıkla 2 tane yaptım

birinizin yaşamına son vermem gerekiyor fakat ikinizde ölmesi gerekenin diğeri olmasını söylüyor, hanginiz orijinal sen ?

bizi biz yapan vasıf şuan yaşıyor olmamız

yaşamı kaybettikten sonra vasfımız ebediyyen kayboluyor

tarihinde Spenser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...