Jump to content

Ölümden sonrası

Recommended Posts

• İleti 234
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ölüm korkusunu var olmamaktan korkmak olarak ele alırsak bu korkunun, "var" lığın, bilincini "yok"luk içerisinde tahayyül etmesi gibi absurd bir durumdan ileri geldiğini görebiliriz.

varlık varlığını yokluk durumu içerisinde hayal etme gibi anlamsız bir düşünce içerisine girdiği zaman bütün hücrelerine kadar hayatta kalmak için savaşan bedensel tepkimeleri gibi, bilinci de var olmama düşüncesiyle bir o kadar mücadele edecek, mantıkla bağdaşan bir yol bulamadığında da korkuya kapılacaktır.

yaşam sonrası süreçle ilgili duyulan kaygıdan ibaret olmasına rağmen, ölüm korkusunun -ironik olarak- sadece yaşam içerisinde kendini gösterebildiğini bilmek, ölüm gerçekleştiğinde ise roma imparatorluğu dünyaya hakimken, fransız ihtilali gerçekleşirken, dedemiz anneannemize evlenme teklifi ederken tasasız halimizle neredeysek orada olacağımızı düşünmek bu duyguyla baş etmenin en güzel yöntemlerindendir.

Sitelerde Paylaş

müslüman olmakla ne alakası var. Yani ölüm korkutmuyor mu sizi arkadaşlar. Sonsuza kadar hiç olucaksın bilinç yok falan. Bu bana korkutucu geliyor. Dinlerin ölümden sonra hayat iddiası bile bana korkunç geliyor.

Dünyada yaşamak istiyorum ben. Ölüm bir gün bir anda hiç ummadığın bir anda gelebilir. Rastgele yaşıyoruz yani hayatta. Bu düşünceden kurtulmak istiyorum tavsiyeniz var mı...

Dünyada yaşamak istiyorum ben.

Niye?

Niye özellikle dünya?

Sitelerde Paylaş

...

4- Bilincin devamı için yer lazım. Ölümden sonra yaşam diyorsun ya? Bilinç yaşadığı her an veri soğuruyor etrafından. Onu ne yapacaksın? mesela senin beynin. Belirli bir GB kapasitesi var. Bir yerden sonra yeni veri girişi olmuyor. Dolu çünkü. Veri silersen de sen değişmiş (bir nevi ölmüş) olacaksın. Ölümden sonrası denilen şeyin saçmalığı işte burada bitiyor. Bilince yer lazım. Bilinç, hele de insandaki gibi farkındalığının fakrında olan bir bilinç, yere ihtiyaç duyar. Bu da imkansızdır.

...

CERN'in insanlığa kazandırdığı en faydalı şey, network oldu derler. Birbirlerinin makalelerini okumak, birlikte çalışma isteyen bilimciler için, ihtiyaçtan geliştirilmiş. Şimdi ise, ortak süper-bilgisardan söz ediyorlar. Yani, bütün verilerin ve işlemcinin ortak kullanıldığı bir network. Kullanıcıların ihtiyacı olan ise çok hızlı veri aktarabilen bir network (internet de denebilir) bağlantısı.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

müslüman olmakla ne alakası var. Yani ölüm korkutmuyor mu sizi arkadaşlar. Sonsuza kadar hiç olucaksın bilinç yok falan. Bu bana korkutucu geliyor. Dinlerin ölümden sonra hayat iddiası bile bana korkunç geliyor.

Dünyada yaşamak istiyorum ben. Ölüm bir gün bir anda hiç ummadığın bir anda gelebilir. Rastgele yaşıyoruz yani hayatta. Bu düşünceden kurtulmak istiyorum tavsiyeniz var mı...

Ölümden sonra bir hiç olmak sizi isteseniz de rahatsız edemez. Tıpkı doğmadan önceki milyonlarca yıl gibi. Kulaktan dolma bildikleriniz dışında 1911 yılı size ne ifade ediyor? Hatırladıklarınız, hisleriniz neler? Ölümden sonrası da tamamen aynı şekilde olucaktır. Herhangi bir hissiyat olmadan.

Sitelerde Paylaş

Ölümden sonra bir hiç olmak sizi isteseniz de rahatsız edemez. Tıpkı doğmadan önceki milyonlarca yıl gibi. Kulaktan dolma bildikleriniz dışında 1911 yılı size ne ifade ediyor? Hatırladıklarınız, hisleriniz neler? Ölümden sonrası da tamamen aynı şekilde olucaktır. Herhangi bir hissiyat olmadan.

1911 balkan harbi aklima geliyor,neden acaba B)

Sitelerde Paylaş

Montaigne'in bu ifadesi, materyalistlerin bu görüşü; İzafiyet, kuantum, sicim teorilerinden sonra tarihe karışmayıp duruyorsa da, gelecekte karışacak. Şimdi Aristo ne kadar demodeyse onlar da o kadar olacak.

1911'de yoktum. Muhtemelen 2111'de olmayacağım. Ancak yaşadığım bu ömür içinde varım, oluyorum. Ebedi hayatı niçin özünde "olmadığımız" yerlerde arıyalalım? Yahut niçin "var olduğumuz" yerlerde aramayalım. Bunu anlamamızı, aramamızı engelleyen şey, yalnızca bir illüzyon, "a kuşa bak". Yaşanan anlardan bazılarını hiç algılamıyor isek, bazıları da hiç bitmeyecekmiş gibi gelebilir.

Bunun üzerinde düşünün.

Sitelerde Paylaş

Montaigne'in bu ifadesi, materyalistlerin bu görüşü; İzafiyet, kuantum, sicim teorilerinden sonra tarihe karışmayıp duruyorsa da, gelecekte karışacak. Şimdi Aristo ne kadar demodeyse onlar da o kadar olacak.

1911'de yoktum. Muhtemelen 2111'de olmayacağım. Ancak yaşadığım bu ömür içinde varım, oluyorum. Ebedi hayatı niçin özünde "olmadığımız" yerlerde arıyalalım? Yahut niçin "var olduğumuz" yerlerde aramayalım. Bunu anlamamızı, aramamızı engelleyen şey, yalnızca bir illüzyon, "a kuşa bak". Yaşanan anlardan bazılarını hiç algılamıyor isek, bazıları da hiç bitmeyecekmiş gibi gelebilir.

Bunun üzerinde düşünün.

Yazdıklarından anladığım kadarıyla sen diyorsun ki

"insan bedeni denen biyolojik yapı içerisindeki (ve de dolaylı olarak dışındaki) etkileşim ve tepkimelerle ortaya çıkan insan bilinci (yani benlik) ölüm denilen süreçten sonra da devam ediyor"

İyi ama nasıl?

Var olabilmek için ne ile etkileşime girip tepkimeler gerçekleştiriyor?

Bu soruya cevap vermen gerekir çünkü sen aynen şunu diyorsun:

- Bir sahnede piyano var. Birisi oturmuş onu çalıyor.

Sen diyorsun ki o sahneden piyanoyu, çalanı, piyanonun ağırlığını, çalanın ağırlığını, çalanın hareketlerini kısaca piyano ve çalan tarafından üretilen herşeyi alsak dahi MÜZİK de, KONSER de devam eder. Piyanonun ağırlığı da, çalanın ağırlığı da, çalanın hareketleri de, piyanonun çalanın hareketlerine verdiği tepkiler de devam eder.

Bunun nasıl olduğunu lütfen anlatır mısın?

tarihinde Birinci Tekil Şahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ölümden sonra ise hayat yoksa, sonsuza kadar bir hiç olacaksın. Bu da korkunç bir şey. Yani ölümden sonra bir daha yaşayamacağız mı dünyayı.

Sevgili VahsisBack,

Kendim için ölümden korkmak anlamsız (sevdiklerimin arkamdan üzülmesi dışında).

Ölümden sonraki hiçlik acı bir şey değil. Çünkü öldüğünün farkında bile olmayacaksın.

Yoksun. Var olmayacaksın. O kadar.

Ben zaten milyarlarca yıldır ölüydüm. Yoktum.

Piramitler yapılırken ben yoktum.

27 Mayıs ihtilalinde yoktum.

Auschwitz'de hergün binlerce insan yakılırken ben yoktum.

Ve daha nice nice olaylar oldu bu gezegende. Ben yoktum.

Hiç de acı çekmedim. ''Ben yokum'' diye üzülmedim. Üzülemedim, çünkü yoktum.

Gelecekte de olmayacağım. Kimbilir neler olacak, ama ben olmayacağım.

Hayat ne geçmiştedir, ne gelecekte. Hayat şimdinin ta kendisidir.

Şu anda varsın. Bunun farkındalığındaysan ne mutlu sana.

Esenlikler...

Sitelerde Paylaş

o şimdinin de dünün geleceği, yarının geçmişi olduğunu, tadını çıkardığın "an"ların da bir hiçlik olacağını hatırlatırım yigen. ateizm boş iştir, uçan boynuzlu attan medet umup en dandik ritüelleri uygulayarak yaşam bile daha mantıklıdır.

Sen necisin?

Deist mi?

Müslüman mı?

Ne?

Sitelerde Paylaş

o şimdinin de dünün geleceği, yarının geçmişi olduğunu, tadını çıkardığın "an"ların da bir hiçlik olacağını hatırlatırım yigen. ateizm boş iştir, uçan boynuzlu attan medet umup en dandik ritüelleri uygulayarak yaşam bile daha mantıklıdır.

Yani diyorsun ki kendimizi kandıralım.

Ölünce dirileceğimize, ebedi bir hayatın bizi beklediğine inanmasak da inanalım.

ya da inanmış gibi yapalım mı? :lol:

Sitelerde Paylaş

:lol: :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş

Merhaba degerli arkadaslar,

Bu foruma yeni kayit oldum. Ve biraz göz attim söyle bir yazilara.

Bu yaziyi özellikle görunce cevap yazmak istedim, soruyu soran arkadasin azicikda olsa icini rahatlatmak adina.

Gerci ne kadar rahatlatir bu sözler oda kesin bilinmez, cunki inanis acisi belki ayni noktada degil.

Söyle dusunelim isterseniz: Eger insan yaratilmissa, neden yaratildi? Yani yaratilis gayesi nedir?

Bunun cevabini bulabilmissek eger,ancak ozaman neden öldugumuzu anlariz? Ayni sekilde nereye gidecegimizide bu sekilde anlariz.

Ve ölumden sonra neler olucagina ozaman aklimiz belki fikir sahibi olur. Bir kere ölumun var olabilmesi icin yaratilisin var olmasi gerekmezmi?

Ama yaratilisa inanmayan icin o halde ölum ne derecede var olabilir? Diyelim ölum var, o halde bunun tam karsiti yani dirilis yokmudur?

Eger ölum varsa dirilisinde olmasi gerekmezmi? Dirilis yoksa ölumunde bir manasi kalmiyor..

Dirilis varsa eger yeni bir hayatinda var olduguna inanmak demektir o zaman.

Bu soruya en rahat muslumanlar cevap veriyor farkindamisiniz.

Yuzde yuz emin bir sekilde, hic kararsizlik icinde bile olmadan, gonul rahatligi icinde nasilda cevap verebiliyorlar.

Sizce bu biraz tuhaf degil?? Neden öyleler? Neden iclerinde en ufak bir sizinti, yada tedirginlik olmadan tek bir kararlikla cevapliyorlar?

Soylimmi? Cunki onlar her sorularina cevap bulmus ve cevaplari onlari bu dunyada yeterince tatmin etmistir.

Baska hicbir dinde böyle bir hakimiyet ben görmedim dogrusu...

Saygilarimla...//AnGeL\\

Sitelerde Paylaş

Merhaba degerli arkadaslar,

Bu foruma yeni kayit oldum. Ve biraz göz attim söyle bir yazilara.

Bu yaziyi özellikle görunce cevap yazmak istedim, soruyu soran arkadasin azicikda olsa icini rahatlatmak adina.

Gerci ne kadar rahatlatir bu sözler oda kesin bilinmez, cunki inanis acisi belki ayni noktada degil.

Söyle dusunelim isterseniz: Eger insan yaratilmissa, neden yaratildi? Yani yaratilis gayesi nedir?

Bunun cevabini bulabilmissek eger,ancak ozaman neden öldugumuzu anlariz? Ayni sekilde nereye gidecegimizide bu sekilde anlariz.

Ve ölumden sonra neler olucagina ozaman aklimiz belki fikir sahibi olur. Bir kere ölumun var olabilmesi icin yaratilisin var olmasi gerekmezmi?

Ama yaratilisa inanmayan icin o halde ölum ne derecede var olabilir? Diyelim ölum var, o halde bunun tam karsiti yani dirilis yokmudur?

Eger ölum varsa dirilisinde olmasi gerekmezmi? Dirilis yoksa ölumunde bir manasi kalmiyor..

Dirilis varsa eger yeni bir hayatinda var olduguna inanmak demektir o zaman.

Bu soruya en rahat muslumanlar cevap veriyor farkindamisiniz.

Yuzde yuz emin bir sekilde, hic kararsizlik icinde bile olmadan, gonul rahatligi icinde nasilda cevap verebiliyorlar.

Sizce bu biraz tuhaf degil?? Neden öyleler? Neden iclerinde en ufak bir sizinti, yada tedirginlik olmadan tek bir kararlikla cevapliyorlar?

Soylimmi? Cunki onlar her sorularina cevap bulmus ve cevaplari onlari bu dunyada yeterince tatmin etmistir.

Baska hicbir dinde böyle bir hakimiyet ben görmedim dogrusu...

Saygilarimla...//AnGeL\\

Saçmalık...

Ölüm denilen şey bu evrendeki katrilyonlarca kavramdan sadece biri.

Çiş yapmak neden gündem olmuyor da ölüm oluyor?

Neden kartopu oynamak gündem olmuyor da ölmek gündem oluyor?

Ne komik...

Sonsuza kadar her tarafı kış yapan ve hep kartopu oynamamıza izin veren bir hayal kahramanı tasarlamamışlar da,

Ölmeyi son yapmayan bir kahraman tasarlamışlar :)

Benim anlamadığım süper kahramanların hep kıyafetleri olur, peki neden Allah'ın özel kıyafeti yok?

Süperman gibi göğsünde A harfi yazan bir kıyafet.

Hem herkes tarafından tanınırdı, kimse inkar etmezdi, hem de estetik olurdu yani :)

Sitelerde Paylaş

Eklemek istedigim birsey daha var..

Koca tanrinin bizi gözetlemekten baska yapacak isi yokmu tarzinda yorum yapanlara:

Bu soruyu sorabilmek icin tanrinin var olduguna inanmaniz, tastik etmeniz lazim??? Cunki var olmayan birseyi sorgulayamazsiniz.

O halde tanri var diyorsaniz bir ateist olamazsiniz. Sonuc buna cikar.

Farz edelimki tanrinin var olduguna inaniyorsunuz, o halde bu soru anlamsiz kaliyor.

Neden mi? Cunki sizin yaptiginiz eserin altina bir baskasinin imzasinin atilmasini istermisiniz?

Siz cikardiginiz bilimi, elde ettiginiz basariyi, cikarmis oldugunuz formulu, yada elinizle yaptiginiz bir icaati baskasinin sirtinami yuklersiniz?

Hic umursamaz ve elinizin tersiyle kenarami firlatirsiniz? Bir ressam icin cizdigi resim, ne kadar kiymetli ve ne kadar degerlidir bilirmisiniz?

Bu da onun gibi birsey arkadaslar. Eger tanri varsa ve insanlari yaratmissa, zaten onlari gözetlemekten baska bir harekette bulunabilirmi? bu cok tuhaf olmazmi?

Kadinlar kendi yapmadigi halde, ama dogurdugu cocuklarini nasilda koruyup kolluyorlar? Oyleki bazi anne babalar herseyiyle cocuklarini takiptedirler.

O halde bide KENDI YARATTIGINIZ SEYI DUSUNUN???

Bir soru sorarken bile önce ne oldugunuzu, neye inandiginizi, ve neye gore hareket ettiginizi bilerek sormalisiniz...

Cunki tek bir sorudan bile ne kadar akli oldugunu ölcebiliriz!

Saglicakla kalin.. //AnGeL\\

Sitelerde Paylaş

Birinci Tekil Şahis

Sizin verdiginiz yanit benim soylediklerimle bir kere alakasi bile olmayan seyler.

Gundemi yapan insan kendisidir. Bir fikri ureten yine insan kendisidir.

ölmeyi gundem yapan ben degilim... Buradaki arkadas merak etmis sormus (ki herkezin bunu sorgulamasi lazim degilmi?)

Bende cevapladim. Hepsi bu kadar.

Ha bide su var tabi, gundem neden ölmum olsun degilmi? Sizce kar ölmek kadar guclumudur?

Sizce ölmum hafife alinacak bir konumu? Neden gundem olmasin? Bi dakka ya, bir dusunun, neden?

Cok sacma degilmi sizin soylediginiz? Gundem olmasi icin baya guclu bir ifadenin olmasi gerekmezmi?

Zaten ölumden daha guclu ifade ne olabilirki?? Son demek?? SOn??SOn?? Gundeme bir kar tanesini koymayi tercih ediyorsaniz...

Size kalmis birsey.. !

Ben arkadasin korkusunu anlayarak cevaplar yazdim, sizde burada benim yazdiklarima elestiride degil bu arkadasin meragini giderin bence.

//AnGeL\\

Sitelerde Paylaş

Birinci Tekil Şahis

Bu arada neden Allah ile dalga geciyorsunuz ben anlamadim dogrusu. Bir insan birseye takiliyorsa bu onu cekememkle alakalidir.

Soylesenize iciniz rahatmi degil ondanmi bu tavirlar Allaha karsi?? Allah'i insan olarak dusluyorsunuz galibaaa..

Cunki kiyafet giydirmek istediginize gore.. Onu birakin akilli ve mantikli insan bir kere sunu der:

Beni yaratmissa eger biri, ozaman beni yaratan benim gibi olmamamli, bendne daha ustun olmali...!

Siz bence biraz kendinizi sorgulayin benimle dalga gececeginize..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...